LEIDSCH m DAGBLAD gaat fors omhoog Erfpacht Vrouwen bezig met opzet van restaurant voor vrouwen Van Agt: paal en perk stellen aan kraakaeties iiiiii mm vandaag 'Acties tijdens bezoek Beatrix aan Den Haag' DINSDAG 20 Mtl J80 OPGERICHT 1 MAART 1860 36169 Directeur: G Koopman Bureau Witte Singel 1 lSXSSS^^os?SSrt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voof lel nrs zie cololon 'v*Jr 4 weken lang hei g/Ji SjLEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet ever 1 nacht i|S en wil hel Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor halt geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. Ik beshs meieen en U kunt mi| m i v heden als abonnee noteren en ik knig dan de eerste 2 weken de krant gratis Naam: Adres: Woonplaats: Glronr.: Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden AMSTERDAM - Een actievoerder van de actiegroep "Weg onveilig e-weg" wordt wegens 'vernieling' gearresteerd. De actievoerders hadden het kruispunt Czaar Peterstraat/ Oos terdokg ra ch t op de Oostelijke Eilanden in Amsterdam met vijf treinwagons versperd. Dit uit protest tegen het feit, dat over de weg dagelijks meer dan vijftig tankauto's met, volgens de actiegroep, giftige stoffen en veel te hoge snelheid rijden. BEZOEK TENTOONSTELLING van creatieve inwoners van Alkemade, in de Alkeburcht te Roelofarendsveen. Openingstij den van 10.00 uur-22.00 uur. Wegens grote belangstel ling verlengd tot 24 mei a.s. 12.00 uur. DEN HAAG (GPD) - Met rook bommen willen de "autonomen" het bezoek verstoren dat konin gin Beatrix en prins Claus mor gen zullen brengen aan Den Haag en Scheveningen. In affiches die gisteren in Den Haag zijn ver spreid, wordt voorts aangekon digd dat teruggeschoten zal wor den indien de politie zich van vuurwapens gaat bedienen. Ko ningin en prins maken hun rijtoer in een open calèche, zo heeft de Rijksvoorlichtingsdienst van daag opnieuw bevestigd. De "autonomen" willen, blijkens de verspreide affiches, "Beatrix en Claus laten weten dat wij niet langer geloven in sprookjes van de sociaal-democratische heil staat. Beatrix en Claus het mu seum in en Wiegel tegen de muur", aldus de teksten van de groep die na 30 april de verant woordelijkheid voor de ongere geldheden in Amsterdam heeft opgeëist. Eerder hadden zij in Den Haag van zich laten spreken, toen zij hun symbool, een A in een cirkel, op het dak van het pa leis aan het Noordeinde hadden geverfd. De Haagse politie heeft de affiches eveneens gevonden, maar wei gert in te gaan op de vraag of de rijtoer door deze dreiging een an der karakter zal krijgen. De "georganiseerde Haagse kraak beweging" zal zich morgen wan neer koningin Beatrix en prins Claus een officieel bezoek bren gen aan Den Haag, onthouden van iedere vorm van actie. De kraakbeweging distantieert zich bij voorbaat van eventuele onge regeldheden. Na de gebeurtenis sen op 30 april in Amsterdam hebben de kraakbewegingen be sloten af te zien van acties aldus de woordvoerder. IJshockey- uitrusting voor de ME AMSTERDAM (ANP) - De leden van de Amsterdamse mobiele eenheid krijgen een soort ijshoc- key-uitrusting om in de toekomst beter beschermd te zijn tegen rel schoppers, voetbalsupporters en andere actievoerders. Daartoe zullen voor alle 700 bij de ME inzetbare politiemensen ge bitsbeschermers, onderlichaam beschermers, scheen- en kniebe schermers, slafvesten, keelbe schermers en kaakmaskers wor den aangeschaft. De kosten van één en ander zul len ongeveer 153.000 gulden be dragen. Morgen zal de raads commissie algemene zaken en in ternationale contacten beslissen over een voorstel van B en W om dit bedrag beschikbaar te stellen. De veldslag in de Vondelstraat tussen ME en krakers is tenmin ste drie politiemensen op een volledige gebitsregulatie a 10.000 gulden komen te staan, aldus de toelichting. De schade, aan poli tievoertuigen berokkend, be loopt ongeveer 200.000 gulden. DEN HAAG (GPD) - De bedragen die huiseige naren voor erfpacht moeten betalen gaan fors omhoog. In veel gemeenten lopen erfpacht overeenkomsten die veelal voor de duur van 50 of 75 jaar zijn aangegaan, af. De hoogte van het bedrag dat aan erfpacht moet worden betaald, zal in de nieuwe overeenkomsten worden bepaald aan de hand van de huidige maatschappelijke omstandigheden. Dat kan bete kenen dat iemand die nu nog en kele tientjes erfpacht per jaar be taalt, straks vele honderden gul dens per jaar aan de gemeente moet afdragen. Veel erfpacht overeenkomsten in de grote ste den Den Haag, Amsterdam, Rot terdam en Utrecht staan op het punt van aflopen. Een woordvoerder van de gemeen- makelaars hebben al woedend gereageerd op nieuwe erfpacht maatregelen. De voorzitter van de kring Den Haag verwacht dat geen huis meer is te verkopen wanneer de eigenaars plotseling met gigantische extra woonlas ten worden opgescheept. Sowjet-Unie arresteert te Den Haag zegt dat de erfpacht f| lecwlnn t niet omhoog gaat om de gemeen- "CC1 I lloolUCll L tekas te spekken, maar „gewoon omdat de gemeenten vaak tien tallen jaren veel te weinig geld voor de grond hebben gekregen". De meeste erfpachtovereenkom sten in Den Haag dateren uit de periode tussen 1911 en 1923. De bedragen die toen werden vast gesteld werden 50 of 75 jaar lang niet gewijzigd. De mensen die toen zo'n contract afsloten kon den weten dat die jaarlijkse last bij het afsluiten van een nieuw contract best kon worden opge trokken. Sinds 1976 worden overigens in Den Haag geen overeenkomsten voor lange duur aangegaan. Ie dere vijfjaar vindt een hertaxatie plaats van de grond en wordt het bedrag dat voor erfpacht betaald dient te worden, verhoogd met de helft van de prijs voor het levens onderhoud. De Nederlandse Bond van Make laars heeft nog geen signalen uit het land ontvangen dat de hui zenmarkt nadelige gevolgen on dervindt van forse verhogingen van het erfpacht. Een zegsman van de NBM merkt echter wel op dat in een aantal gemeenten veel erfpachtovereenkomsten aan het aflopen zijn en dat derhalve de gevolgen daarvan nog niet be kend kunnen zijn. De Haagse NEW YORK - De Sowjet-Unie heeft de geofysicus Iosif Dyadkin gearresteerd. Deze stelde in een kortelings verschenen studie, dat in de Sowjet-Unie in de periode van 1928 tot 1954 in totaal ongej^ veer 52 miljoen mensen zijn gekomen als gevolg van hon gersnood, vervolging en oorlog De verbannen Russische Nobel prijswinnaar en schrijver Solzje nitsyn verklaarde gisteren in New York, dat Dyadkin op 28 april in de Russische stad Kalinin werd gearresteerd zonder dat werd bekendgemaakt waarvan hij werd beschuldigd. Solzjemt- syn riep alle wetenschappelijke collega's van Dyadkin in het wes ten ertoe op zijn vrijlating te ei- problemen vaak zo vereenvou digd moeten worden dat niet al leen een kind ze kan begrijpen, maar ze ook kan bedenken Deurne was daar weer een school voorbeeld van. "De overheid moet niet alleen binnen de gren zen van het mogelijke zorgen voor goede huisvesting van allen die daar behoefte aan hebben maar ook paal en perk stellen aan het onrechtmatig in bezit nemen van woonruimte. Het kraken door breekt de ordelijke distributie en dat is onrechtvaardig ten opzichte van de woningzoekenden die zich wel aan de regels houden", aldus de premier. Niemand zal tegen de inhoud van deze fraaie volzin iets zinnigs in kunnen brengen. Maar wat men er in de praktijk mee aan moet is een vraag die Van Agt niet beantwoordt. Het kraken is in de meeste gevallen een gevolg van een volstrekt falend woonbe leid. Het kraken wordt in de hand gewerkt mede doordat gerechte lijke vonnissen om panden te ontruimen niet worden uitge voerd. Het kraken is politiek een modieuze aangelegenheid vooral voor linkse partijen. Dat zegt Van Agt niet. Dan zou hij echt in de problemen komen en zo moedig of roekeloos is Van Agt ook weer niet. Men zou hem onrecht doen door achterwege te laten dat hij daar in Deurne ook iets van de Grote Roerganger in zich heeft gehad en daarvan heeft doen blijken Sprekend over de gebeurtenissen in Amsterdam op 30 april zei hij "De wandaden die toen zijn ge pleegd vinden eea voedingsbo dem in het geestelijk klimaat waarin Nederland is terechtge komen. Nederland en ook andere Westerse landen zijn verweesd geraakt Het wachten is nu op een nieuwe Pinksteren, waarin de Geest van God zich meedeelt aan de mensen die in verwarring zijn en zonder koers". Amen. HILVERSUM - Een groep van vijf vrouwen uit Amsterdam wil een restaurant voor vrouwen opzet ten. De groep vindt dat vrouwen buitenshuis moeten kunnen eten zonder daarbij lastig gevallen te worden door mannen. "Boven dien weten we van vrouwen uit onze omgeving, dat er een grote behoefte bestaat aan een eetgele genheid waar vrouwen goed en goedkoop kunnen eten en waar zij eens uit de verzorgende rol kunnen stappen", aldus de op richtsters. Een ander aspect volgens de viif vrouwen is, dat een vrouwenres taurant ook werkgelegenheid voor vrouwen betekent koken en bedienen wordt betaald. De coöperatieve vereniging Het Vrouwenrestaurant waarin deze groep zich heeft georganiseerd wil in de toekomst gezonde maal tijden serveren, met of zonder vlees tegen zo laag mogelijke prijzen, variërend van 7,50 tot 15. Daarnaast willen ze in het res taurant ook een eethoek maken speciaal voor kinderen zodat moeders eens ongestoord en rus tig kunnen eten. De vrouwen willen dat het restau rant meeraal zijn dan een eetge legenheid: "We zien het als onderdeel van de vrouwenbewe ging. Dit betekent dat het ook een ontmoetingsplaats zal zijn w vrouwen zelf actief kunnen /im, bijv. met het organiseren van s ciaal-c ilturele activiteiten". Ook Japanse Roerganger Premier Van Agt is al ruimschoots op verkie- zingstoernee. Alsof er geen kabinet is, dat zich regelmatig buigt over de grote problemen van de huidige tijd. doet hij ferme uitspraken over uiteenlopende zaken. Gisteren gaf de premier daar in Deurne weer een aardig voorbeeld van. Hij kan zich het doen van politieke uitspraken met groot gemak per mitteren. Hij heeft namelijk de aardige gewoonte te zeggen dat hij verkeerd is geciteerd of dat zijn woorden uit zijn verband zijn ge haald in geval er kritiek op zijn uitspraken komt. In de praktijk gaat hij dan meestal met zijn op ponenten in debat, waarbij elk woord opnieuw wordt gewogen en het resultaat van het liedje is dat hij vervolgens precies hetzelf de beweert. Politiek gesproken kan men daar bewondering voor hebben. Hoe hoog de stormen ook zijn. Dries blijft overeind. Het Nederlandse kiezersvolk blijkt er waardering voor te hebben. De meest recente NIPO-enquête voorspelt winst voor het CDA en verlies voor de PvdA. Een van de kwaliteiten van Van Agt is het af en toe kundig bespelen van een groot publiek, een onmisbare eigenschap voor elk politiek leider. Maar het be spelen van een groot publiek heeft wel als nadeel dat de sancties tegen Iran TOKIO (AP) - Japan zal, in navol ging van de beslissing van de Eu ropese Gemeenschap, de export naar Iran stopzetten voor zover die gebaseerd is op contracten die na vier november zijn gete kend. Dat is de datum van de be zetting van de Amerikaanse am bassade. Zo hebben Japanse functionarissen vandaag meege deeld. De export van voedsel en medicij nen zal echter niet onder deze maatregel vallen. Lagere temperaturen Wisselend bewolkt en mogelijk een bui, maar in het noordoosten van het land nog vrij veel zon. Minimumtempera tuur van 10 graden in Zeeland tot 4 gra den ln Groningen. Middagtemperatuur circa 18 graden. Zwakke veranderlijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 21 Mei Zon op: 5.34 uur; onder: 21.35 uur Maan op: 12.31 uur; onder: 2.35 uur Hoogwater te Katwijk om 9.02 en 21.48 uur, laagwater om 4.48 en 17.19 uur. DEURNE (ANP) - Premier Van Agt heeft gisteravond tijdens een CDA-bijeenkomst in het Bra bantse Deurne gezegd dat de overheid paal en perk moet gaan stellen aan het1 onrechtmatig in bezit nemen van woonruimte. Kraakaeties doorbreken volgens hem de ordelijke distributie van woonruimte. Hij noemde dat on rechtvaardig ten opzichte van de woningzoekenden die zich wel aan de regels houden. Van Agt erkende wel dat sommige men sen kraken omdat ze in uitzicht loze woningnood verkeren. "Daarnaast wordt echter ge kraakt als vorm van protest tegen de maatschappij. Een soort uiting van vrijgevochtenheid aldus de premier die opmerkte dat de overheid al het mogelijke moet doen te zorgen voor goede huis vesting voor allen die daar be hoefte aan hebben. Sprekend over de gebeurtenissen in Amsterdam op 30 april zei Van Agt dat de wandaden die toen zijn gepleegd een voedingsbodem vonden in het geestelijk klimaat waarin Nederland is terecht ge komen. "Nederland en ook ande re westerse landen zijn verweesd geraakt. Het wachten is nu op een nieuwe Pinksteren, waarin de geest van God zich meedeelt aan de mensen die in verwarring zijn en zonder koers". De loonmaatregel is volgens Van Agt nog maar een begin. Ook in de volgende jaren is het zijns in ziens absoluut noodzakelijk de lonen en inkomens te matigen. "Er is geen economische ruimte meer. Als we de zaak niet in de hand houden gaan de bedrijven er aan kapot en waar moeten we dan de belastingen vandaan ha len die nodig zijn voor de collec tieve uitgaven". Van Agt ging ook nog in op de on langs in een enquête voorspelde winst van het CDA en één zetel als er nu verkiezingen gehouden zouden worden. "Wij worden al twee en een half jaar uitgekaf ferd. We verzuipen in de proble men. De reactie hierop is niet "weg met die handel". Nee, de kiezers zijn verstandiger en ken nen het CDA winst toe. Het is voor ons een uitdaging om die winst vast te houden en zelfs te proberen ze te vergroten". Tot slot ging Van Agt ook nog op in zijn uitlatingen in Indonesië met betrekking tot het eventueel CDA-lijsttrekkersschap en de in zet van het kabinetsbeleid als in zet voor de verkiezingsstrijd. Van Agt benadrukte nog eens dat zijn woorden door de pers verkeerd zijn uitgelegd. "Het CDA-pro- gram wordt uitgangspunt voor de verkiezingen, dat is duidelijk. Als ik die lijsttrekker voor het CDA zou zijn zou ik laf zijn als ik niet gelijktijdig verantwoording zou afleggen over de compromissen die in het kabinet zijn gesloten", aldus Van Agt. Minister reikt toneelprijzen in Leiden uit 24 PAGINA'S Nederland toch naar Moskou Met grote meerderheid van stemmen heeft het NOC gis teravond besloten om tegen het advies van de regering in toch deel te nemen aan de Spelen in Moskou. Premier Van Agt toonde zich zeer te leurgesteld PAGINA 13 Belangstelling voor toneel en muziek daalt LEIDEN - Minister Til Gardeniers heeft vanmiddag in haar woon plaats Leiden de jaarlijkse to neelprijzen uitgereikt. Aan de ac trice Josée Ruiter werd tijdens een lunchbijeenkomst van de Vereniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecties in het Leidse stadhuis de Theo d'Or uit gereikt en aan de acteur Hans Croiset de Louis d'Or. De Colom- bina voor de beste vrouwelijke bijrol ging naar Kitty Courbois en de Arlecchino vóór de beste mannelijke bijrol naar Siem Vroom. De poppenspeler Josef v.d. Berg kreeg de Hans-Snoek prijs. De schouwburgdirecteuren hiel den vandaag in Leiden hun jaar lijkse congres tijdens welk vooral gediscussieerd werd over de moeilijke situatie waarin zij ko men te verkeren nu de podium kunsten 'als gevolg van het ont breken van een samenhangend beleid tussen de rijksoverheid en de lagere overheden' steeds meer in de knel dreigen te raken. Zie verder pagina 5 Paxden, voorzitter IAAF in gesprek met Iden- burg (links) voorzitter van het NOC. Professor Goudzwaard uit Predikanten moeten hun het CDA grenzen kennen PAGINA 7 PAGINA 17 Giscard stelt Brezjnjev top over Afghanistan voor PAGINA 9 I "Reorganisatie Philips har de noodzaak" PAGINA 21

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1