Sancties tegen Iran beperkt van omvang Topgesprek geen breuk in westerse solidariteit" AFGHANENOP ISLAMCONFERENTIE Gebaar van EG tegenover Amerika Derde wereld recht op ontwikkelingshulp S Massaal protest tegen VS op Cuba ■KB2BSEÖ3* PAGINA 9 Brezjnjev en Giscard praten vandaag 99 (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU, PARIJS - Het topgesprek tussen de Russische partjjleidei Brezjnjev en de Franse president Gis card, vandaag in Warschau, betekenl geen breuk in de westerse solidariteit Die verzekering van Franse zijde kwam nadat dat zelfde Westen bij ver rassing werd „genomen door eer\mel gezwinde spoed geregelde ontmoeting tussen de beide staatshoofden. Giscard en Brezjnjev kwamen beiden gister avond in de Poolse hoofdstad aan. Pas enkele uren daarvoor was zowel in Moskou als Parijs officieel aangekon digd dat de ontmoeting zou plaatsvin den. De beide staatshoofden worden verge zeld door hun ministers van buiten landse zaken. Volgens Franse woord- - voerders heeft de Russische ministei Gromiko vrijdag in Wenen zijn Franse collega Poncet een ontmoeting tussen Brezjnjev en Giscard voorgesteld. Of ficieel is het initiatief genomen door de Polen, die de uitnodigingen hebben verstuurd. De Poolse partijleider Gie- rek woont de besprekingen in het slot Wilanow bij. Van Franse zijde wordt gesteld dat Gis card bij Brezjnjev opnieuw zal aan dringen op de terugtrekking van Rus sische troepen uit Afghanistan en het eensgezinde standpunt van de wester se bondgenoten ten aanzien van de 'Sowjet-Unie. Maar de Franse president aou zijn ontmoeting met de Russische partijleider ook gebruiken voor „betei begrip tussen Frankrijk en de Sowjet Unie'' en om de „communicatielijnen met het Kremlin"' open te houden. Het is voor het eerst sinds de Russische invasie in Afghanistan dat een ontmoe ting op dit niveau tussen de Sowjet- Unie en een westers land plaatsvindt. Van geen van de westerse bondgeno ten kwam gisteren een reactie, al lieten regeringsfunctionarissen in Bonn doorschemeren dat het Franse optre den wordt beschouwd als een hervat ting van de door West-Duitsland nage streefde dialoog tussen Oost en West. Minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw zei gisteren na afloop van het beraad met zijn EG-collega's in Napels, dat Frankrijk zeker niet namens het Westen spreekt in Warschau. Volgens Van der Klaauw had de Franse minis ter van buitenlandse zaken Francois- Poncet de andere bewindslieden niet kunnen inlichten over het doel van de besprekingen. Hij liet doorschemeren dat Poncet zelf niet precies wist hoe de vork in de steel zat. Het invloedrijke Amerikaanse dagblad de Washington Post had gisteren geen goed woord over voor Giscard. De Sowjet-Unie heeft hiermee een belang rijke slag kunnen toebrengen aan de toch al wankele solidariteit tussen Eu ropa en de VS, aldus het blad, dat meent te weten dat het Franse staats hoofd zich heeft laten leiden door zijn „anti-Amerikaanse adviseur" prins Michel Poniatowski. Onze correspondent in Parijs, Rudolph Bakker, meldt dat het treffen tussen Giscard en Brezjnjev ook voor de Fransen een donderslag bij heldere hemel betekende. Ook de Franse pers was totaal verrast. De hoofdredacteur van het ipiljoenenblad de Figaro kriti seerde Giscard gistermorgen nog, om dat deze niet voor de begrafenis van Tito -naar Belgrado was gereisd om daar de Russische staatschef te ont moeten. Nu blijkt Giscard d'Estaing een veel betere troefkaart te hebben uitgespeeld: hij heeft in Belgrado niet in de rij hoeven staan, maar ontmoet Leonid Breziniev helemaal alleen in Warschau. De Franse communistenleider Georges Marchais heeft gistermorgen verklaard dat hij de reis van de Franse president „een goede zaak'' vond. Marchais voegde eraan toe dat zijn communisten „voorstanders zijn van het gesprek", dat „Frankrijk een bijzondere rol in de wereld te spelen heeft" en dat „een po sitief resultaat van de gesprekken voor de Franse communisten een gelegen heid zou zijn tot gelukwensen De reis van de Franse staatschef dient ook te worden gezien in het licht vap de presidentsverkiezingen van komend jaar. Al na de Sowjet-inval in Afghanis tan begreep de Franse president dat er op dit terrein van de buitenlandse poli tiek eer voor hem te behalen zou zijn. Hij weet namelijk dat het zijn binnen landse tegenstanders ontwapent als hij op het internationale toneel een rol van betekenis weet te spelen. De eigen politiek die de president zich koos na de inval in Afghanistan leidde ertoe dat Frankrijk niet vertegenwoor digd was op de Europees-Amerikaanse conferentie van ministers van buiten landse zaken in Bonn. De halfslachtige houding van Frankrijk ten opzichte van de oproep van de Amerikaanse president Carter tot solidariteit in het westelijke kamp maakt deel uit van dit beeld. De critici van de president zijn het eröver eens dat zijn als aarzelend overkomen de buitenlandse politiek op een zeker ogenblik tot een botsing moet voeren, omdat men niet iedereen in e wereld te vriend kan houden. De bliksemreis naar Warschau zal de critici weer even de adem doen inhouden, hoewel geen zinnig mens in staat is te begrijpen wat het Frans-Russische gesprek wezen lijk aan de ontspanning zou kunnen bijdragen. Gegijzelde Amerikanen verplaatst TEHERAN (Reuter/UPI/AFP) - Een aantal gegijzelden van de Amerikaanse ambassade in Teheran is overgebracht naar de vijftig kilometer ten westen van de hoofdstad ge legen plaats Zanjan. Een an dere groep is naar Ghazvin, 260 km westelijk van Tehe ran, gebracht. Dit is zaterdag bekendgemaakt in een door radio-Teheran uitgezonden communiqué van de 'Islami tische studenten'. Uit diverse verklaringen die sinds 26 april zijn uitgegeven valt te concluderen dat de Amerikaanse gegijzelden thans zijn verdeeld over Te heran, Zanjan, Jazvin, Ker- man, Hamadan, Gorgan, Qom, Arak, Ahalat, Chiraz, Djahrom, Ispahan, Nadjafa- Bad, Tabriz, Meched en Yazd. Het nieuw gekozen parlement van Iran, dat zich bezig zal moeten houden met de kwes tie van de Amerikaanse gegij zelden, zal zijn werkzaamhe den op 28 mei beginnen, zo heeft het ministerie van bin nenlandse zaken in Teheran gisteren bekendgemaakt. Secretaris-generaal Kurt Wald- heim van de Verenigde Naties stuurt binnen tien dagen een gezant naar Teheran in een poging de onderhandelingen over vrijlating van de Ameri kaanse gegijzelden te hervat ten. Dit heeft een woordvoer der van de Verenigde Naties zaterdag in New York be kendgemaakt. De gazant is de Syrische jurist Abib Daoudy. Hij moet in de Iraanse hoofdstad de moge lijkheid bespreken dat de vijf leden tellende VN-commissie van onderzoek haar werk zaamheden kan hervatten. Deze VN-commissie, waar van Daoudy lid is, brak in maart haar gesprekken met de Iraanse regering af nadat ze geen toestemVning had ge kregen de gegijzelden te be zoeken. België heeft nieuwe kabinet BRUSSEL (DPA) - België heeft na 46 crisisdagen weer een nieuw kabinet, waarin socialisten, christendemocraten en liberalen uit beide taalgebieden zijn verte genwoordigd. De 44-jarige oude en nieuwe Vlaamse premier Wilfried Mar tens stelde gisterén zijn mam moetregering van 27 ministers en negen staatssecretarissen voor. Tot de laatste minuut heeft de Vlaamse christendemocraat Mar tens hard onderhandeld over de verdeling van de ministersfunc ties. Vooral het ministerie van buiten landse zaken leverde moeilijkhe den op. Henri Simonet wordt er nu afgelost door de christenso- ciale Waal Charles-Ferdinand Nothomb, nadat de socialistische partijleider André Cools van dit ambt voor zijn partij had afge- Egypte toch verder praten C AIRO (UPI- President Sadat van Egypte heeft Israël en de Ver enigde Staten een voorstel ge daan om de in het slop geraakte onderhandelingen over het Pale stijnse zelfbestuur weer op gang te brengen. De Egyptische minister van bui tenlandse zaken Kamal Hassan Ali heeft zaterdag verklaard dat president Sadat vrijdag aan pre sident Carter een brief heeft ge schreven en dat de Israëlische ambassadeur in Cairo gisteren een soortgelijke boodschap aan premier Begin zal overhandigen. Over de inhoud van beide brie ven wilde Kamal Hassan Ali zich niet uitlaten. Egypte had donderdag vrij plotse ling verklaard het overleg over het Palestijnse zelfbestuur niet te willen hervatten omdat Israël Oost-Jeruzalem officieel wil an- NAPELS (GPD/AFP/UPI) - De Europese Negen zullen economische sancties tegen Iran ondernemen omdat dit land de Amerikaanse gegijzelden nog steeds niet heeft vrijgelaten. De sancties, die donderdag van kracht wor den, zijn echter zeer beperkt van karakter, omdat be staande service-contracten - waarmee vele honderden miljoenen dollars zijn gemoeid - erbuiten vallen. - Jii cV Het gaat in de eerste plaats om een gebaar tegenover de Verenigde Staten, zei minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) na afloop van de informele bijeen komst van de ministers van bui tenlandse zaken van de Europese Negen in een zonnig Napels. Bo vendien hopen de EG-ministers er Amerika mee te weerhouden van (militaire) avonturen in de Iraanse gijzelingsaffaire. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Edmund Muskie werd gisteravond telefonisch op de hoogte gesteld van het sanc- tiebesluit van de Negen. Hij toonde zich tevreden. Duidelijk was al dat Amerika niet meer re kende op een verstrekkend eco nomisch embargo van de EG- landen tegen Teheran. Na de mislukte Amerikaanse reddings operatie in Iran, enkele weken geleden, zat dat er niet meer in. De Iraanse minister van buiten landse zaken, Sadegh Ghotbza- deh, vindt het besluit van de EG- ministers van buitenlandse za ken om beperkte economische sancties uit te vaardigen tegen Iran, 'betreurenswaardig'. Hij verklaarde tegenover het Franse persbureau AFP dat hij betreurt dat de Europeanen in feite het Amerikaanse beleid volgen. Hij meende dat Iran niet onmiddel lijk zal overgaan tot maatregelen tegen de Europese Gemeen schap, maar als Europa zich nog verder identificeert met het Ame rikaanse standpunt zal de Revo lutionaire Raad moeten besluiten of Iran represailles zal nemen, zo verklaarde de Iraanse minister. Volgens de Iraanse minister olie, Moinfar, willen de bondge noten af van de druk, die Was hington op hen uitoefent maatregelen te nemen tegen maar weten ze best dat de ties niet doeltreffend zijn. In welingelichte EG-kringen werd gisteren verondersteld dat de Nederlandse baggercontracten met Iran nu toch volledig kunnen worden uitgevoerd, omdat ze vóór 4 november vorig jaar wer den afgesloten. De schade voor Nederland zou dus aanmerkelijk minder zijn dan de 250 miljoen waarmee aanvankelijk rekening werd gehouden. Dit verklaart ook de zwijgzaamheid van minis ter Van der Klaauw, aldus deze bronnen. De Europese Negen hadden al op 22 apil in Luxemburg besloten tot sanctiemaatregelen tegen Iran als tegen half mei geen "be slissende vooruitgang" gemaakt met de vrijlating Amerikaanse gegijzelden. Toen was al duidelijk dat de grote EG- landen, vooral Frankrijk en Italië, maar ook Duitsland, weinig voelden voor het verbreken service-contracten (olie, chemi sche industrie), waarmee alleen al in het geval van Italië drie mil jard dollar is gemoeid. Na de mislukte Amerikaanse red dingsoperatie - die enkele dagen na het EG-sanctiebesluit kwam zonder dat enige Europese hoofdstad daarvan op de hoogte was gesteld - bleek dat de EG-re- geringen er niets voor voelden ook service-contracten onder het economisch embargo tegen Iran te laten vallen. De sancties doen de Negen meer schade dan Iran omdat dit land nog maar weinig importeert. Over de mogelijkheid van een Iraanse olieboycot tegen de EG als reactie op het besluit van de Negen, werd volgens Van der Klaauw in Napels niet ge sproken. i. In het Amerikaanse Sint Petersburg is men vrijdag begonnen met bet opblazen van de pijlers van de "Sunshine Sky- way-brug", die op 9 mei door een schip werd aan gevaren. Na de aanva ring kwamen 35 mensen om het leven toen zij met hun voertuig in het water stortten. Oegandees kabinet gevormd KAMPALA (DPA) - De in Oeganda regerende militaire commissie heeft gisteren een uit 24 burgers bestaand nieuw kabinet be noemd. Radio Oeganda deelde mee dat de zes leden van de mili taire commissie gemeenschap pelijk de leiding van het ministe rie van defensie op zich i in deze functie aan het regerings- beraad deelnemen. In het nieuwe kabinet ontbreken acht ministers uit het kabinet van de een week geleden ten val ge brachte president Binaisa. De president van Tanzania, Nyere- re, heeft van de militaire commis sie gëist recht en ordè in het land te herstellen eri mogelijk nog in september vrije democratische verkiezingen te houden onder toezicht van waarnemers van het Gemenebest. Hij zou gedreigd hebben met terug trekking van de 10.000 nog in Oe ganda gestationeerde Tanza- niaanse militairen wanneer dat niet zou gebeuren. Minister Van der Klaauw wilde gis teren niet zeggen wat het sanc- tiebesluit voor Nederland bete kent. Berekend was dat de scha de tussen 250 en 300 miljoen gul den zou belopen als de sancties zouden gelden voor alle zakelijke contracten die nog niet voor een derde zouden zijn uitgevoerd. Vooral Nederlandse bagger- maatschappijen, die in Iran wer ken uitvoeren, zouden hierdoor zijn getroffen. Maar de EG-mi nisters wezen de een derde-for mule in Napels af. Op voorstel van Duitsland werd be sloten dat alle contracten door het sanctiebesluit zouden wor den getroffen die na 4 november vorig jaar werden afgesloten. Op 4 november begon de gijzelings affaire in de Amerikaanse am bassade in Teheran. Na die da tum werden echter nauwelijks meer zakelijke overeenkomsten met Iran afgesloten, zodat het economische embargo van de Negen tegen Teheran voorlopig vrijwel uitsluitend een politieke geste is. i massale anti-Amerikaanse betogingen in De demonstranten protesteerden tegen het handelsembargo van de VS tegen Cuba, tegen de aanwezigheid van de Amerikaanse basis Guantanamo op het Caribische eiland en tegen spionagevluchten'' die de Verenigde Staten uitvoeren. Bij het gebouw waar de Amerikaanse vertegenwoordiging op Cuba is ondergebracht en waar 383 Cubanen verblijven die hiLn land uitwillen, werden verwensingen geroepen. Een zes-rijen dik politiecordon was om het gebouw gelegd om te voorkomen dat de demonstranten naar binnen zouden gaan. In de wijde omtrek werd het verkeer omgeleid. DEN HAAG (GPD) - De ontwikke lingssamenwerking zal op den duur niet langer moeten berusten op solidariteit, maar op beginse len van internationaal recht. Dit zei minister De Koning van ont wikkelingssamenwerking zater dag in Den Haag tijdens een openbare vergadering van de commissie-Brandt. Deze commissie, die is samenge steld uit internationaal bekende onafhankelijke personen, heeft zich tijdens de afgelopen twee jaar beziggehouden met het Noord-Zuidvraagstuk. De open bare vergadering in het Haagse Congresgebouw werd bijge woond door koningin Beatrix, prins Claus, prinses Juliana, premier Van Agt, minister Van der Stee en ruim 2500 andere be langstellenden. Minister De Koning prees het rap port van de commissie-Brandt, dat de titel „Noord-Zuid, een programma voor overleven meekreeg. Hij leverde echter wel kritiek op het rapport waar dat stelt dat de ontwikkelingssa menwerking een wederzijds be lang is. „De honderden miljoenen die niet tot ontplooiing kunnen komen door economische en so ciale onderdrukking, hebben recht om te bestaan. Dat maakt de samenwerking voor ons tot een plicht", zo zei de minister. FNV-voorzitter Wim Kok riep op tot invoering van een wereldwijd Plan van de Arbeid, zoals dat on langs door de econoom Jan Tin bergen is voorgesteld. Kok wees erop dat er ook in het binnenland aanpassingen zullen moeten worden gedaan. „Ontwikke lingssamenwerking; betekent af zien", aldus de FNV -voorzitter, die eraan toevoegde „mondiale solidariteit klinkt ongeloofwaar dig uit de mond van hen die ver andering in eigen land met hand en tand tegenhouden Commissie-voorzitter Willy Brandt waarschuwde ervoor dat de toe genomen Oost-Westspanningen ook de Noord-Zuiddjaloog kun nen gaan beïnvloeden. Maar een topconferentie van regeringslei ders over de Noord-Zuidproble- matiek behoort volgens Brandt desondanks nog tot de mogelijk heden. (Van c redactie buitenland) ISLAMABAD - De vijfdaagse con ferentie van ministers van bui tenlandse zaken van veertig is lamitische landen, die zaterdag in Islamabad begon, staat vrijwel volledig in het teken van de Rus sische invasie en bezetting van Afghanistan. Dit tot grote irritatie van Arabische landen als Syrië, Algerije, Libië en Zuid-Jemen, die het Palestijnse vraagstuk en de status van Jeruzalem als be langrijkste thema voor de confe rentie wilden opvoeren. Acht Afghaanse rebellen zijn giste ren als afgevaardigden toegela ten tot de conferentie, nadat ze waren opgenomen in de Iraanse delegatie. De Afghanen verte genwoordigen de vijf islamiti sche verzetsgroepen, die onder druk van de vorige islamitische top, in januari, tot samenwerking xesloten. Pakistan, voorzitter van deze jaar lijkse bijeenkomst, liet er geen twijfel over bestaan dat de Af ghaanse crisis de belangrijkste bedreiging vormt voor de we reldvrede en stabiliteit in West- Azië en het Midden-Oosten. De Pakistaanse dictator generaal Zia Oel-Haq kende in zijn openings toespraak weliswaar het Jsraé- lisch-Arabische conflict een be langrijke plaats toe (hij beschul digde Israël van een negatieve houding en plannen om de bezet te Arabische gebieden in te lij ven), maar meende dat de confe rentie in de eerste plaats moet komen tot instelling van een permanente commissie die zich voortdurend met Afjghanistan bezighoudt. Pakistan wordt in dat streven ge steund door een ander buurland van Afghanistan, Iran. Evenals Zia Oel-Haq hamert ook de Iraanse minister van buitenland- sé zaken Ghotbzadeh op de on- middelUjke terugtrekking ven Russische troepen uit Afghanis tan en de installatie van een mitische regering in Kabul. Het Russische persbureau kwam gisteren met een scl veroordeling van het PakisU optreden m Islamabad 1 tlunaire kringen aldus "proberen de conferentie t bruiken om de aandacht v; belangrijkste onderwerp» leiden: de Amerikaanse n inmenging in Iran betck bedreiging voor alle Islan landen, in de eerste plaat: n af te nlitaire ■nt een itischc

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9