Leidse horeca doet "taptoe Fietsers claimen voorrang "FOURTY FOUR" EERSTE zy/Ê/Y Aandelen Leidse bedrijven lagen goed in de markt CAFÉ-BEZOEKERS AVOND OP EEN DROOGJE MAANDAG 19 MEI 1980 LEIDEN LEIDEN - Leidse bedrijven liggen nog goed in de markt. Maar dan wel de al lang niet meer bestaande. Voor aan delen van de Grofsmederij wordt nog grif 55 gulden neergelegd. Een aandeel van de Rijnlandse Bankvereni- ging F. F. W. Heintz Co blijkt nog altijd goed te zijn voor bijna honderd gulden. Internationale beleggers zullen ongetwijfeld weinig belang stelling tonen voor de 4 obligatielening, in 1938 uitge geven door de enkele jaren geleden ter ziele gegane Ko ninklijke Nederlandse Grofsmederij. Niet zo gek, want het waardepapier, dat zaterdag in Holiday Inn onder de veilinghamer kwam, ver tegenwoordigt geen enkele echte waarde meer. Hoewel men dacht dat de obli gatie van de Grofsmederij, die ooit met een nominale waarde van duizend gulden werd uit gegeven, nog vele honderden guldens zou opbrengen viel dat zaterdag toch nog wel te gen. De laatste jaren werpen steeds meer verzamelaars zich op het "sparen" van oude en an tieke aandelen. Daarbij heb ben zich inmiddels ook veel zogeheten alternatieve beleg gers aangesloten, die de aan koop van oude waardepapie ren even veilig achte als de investeringen in postzegels en oude munten. Tijdens de zaterdag gehouden veiling werd een aantal "Leidse waardepapieren" aan de man gebracht. Een aandeel van de Leidse Broodfabriek werd vlak voor de veiling in getrokken, maar vijf aandelen van Tielemans Dros brach ten nog vijf tientjes op, de Ef fecten- en Wisselbank 65 gul den en Omnia Motors uit Stompwijk was goed voor zestig gulden. De autofabrieken deden het overigens toch goed tijdens de veiling. Een Frans aandeel van een autofabriek bracht 220 gulden op. Een onbeken de Zwitser werd de nieuwe eigenaar. Over het algemeen verwisselden de oude aande len voor rond de veertig gul den van eigenaar. De Bottel maatschappij Noord-Holland uit Hillegom ging als een van de laatste "Leidse" aandelen onder de hamer. Het bracht 28 gulden op. LEIDEN - Leiden stond zaterdagavond droog. Uit protest tegen het "falend horecabeleid van de gemeente Leiden" moesten ruim tiendui zend mensen hun vertier elders zoeken of ge woon thuisblijven, want de Leidse cafes, bars en dancings waren dicht en er werd geen druppel geschonken. Het was volgens de politie dan ook een "zeer rustige zaterdagavond". Ook bij het Academisch Ziekenhuis zei men dat het stiller was dan anders. ingericht als pers- i Horeca Nederland. De horeca-ondernemers in Leiden willen met deze ac tie bereiken dat ze hun zaak in de weekeinden een uur langer mogen open houden. Nu moeten de ca fés om twee uur dicht. Dat moet volgens de Leidse kasteleins drie uur wor den. "Wij willen de gemeente Leiden er nogmaals op wijzen dat de horeca-on dernemers vakbekwaam genoeg zijn om aan de ge meente Leiden te verzoe ken wat zij nodig achten voor een gezonde be drijfsvoering". Verruiming van het sluitingsuur lijkt er voor de kasteleins nog niet in te zitten. In een zojuist ge publiceerde Nota Inzake Alco- Demonstratieve tocht van 200 wielrijders door Leiden ADVERTENTIE DE BESTE MERKHORLOGES IN QUARTZ EN ANKER PRISMA - CERTINA - SEIKO JUNGHANS ENZ. VAN 50,- TOT 3000,- 10% KORTING V. D. WATER Haarlemmerstraat 181 Leiden Eigen ateliers LEIDEN - Ongeveer tweehonderd fietsers hebben zaterdagmiddag door Leiden gedemonstreerd. Onder het motto "voorrang voor de fiets" fietsten de deelnemers in een lange stoet langs knelpun ten voor fietsers. "Was er maar elke dag een fietsde- monstratie dan zou het voor de fietsers heel wat gemakkelijker zijn", zei Fred Veerkamp na de fietstocht op de manifestatie aan het Noordeinde. Poltie en men sen van de ENFB (de vakbond voor fietsers) zorgden er namelijk voor dat de demonstrerende fiet sers overal voorrang hadden. "Vijftig is teveel", vindt de ENFB. "Twintig kilometer door woon straten is hard genoeg voor het gemotoriseerd verkeer. De we gen moeten zo gemaakt worden dat het verkeer langzaam moet rijden". Blijkens spreekkoren tijdens de fietstocht zien de de monstranten de binnenstad het liefst helemaal autovrij. De ENFB heeft grote bezwaren te gen de aanleg van Rijksweg 11 als vervanging voor de bestaande weg Leiden-Alphen: "Nog meer auto's hopen zich dan op in de binnenstad, het openbaar ver voer laat een veer en het milieu wordt aangetast". Verder bepleit de ENFB dat de marktroute alleen door het lang zame verkeer gebruikt mag wor den. Als vierde punt legde de demonstratie de nadruk op de wenselijkheid van een wetswijzi ging die het fietsers mogelijk moet maken ongestraft rechtsaf door het rode licht te rijden. Op de manifestatie aan het Noord einde had de ENFB een klach- tenpost ingericht. De klachten van fietsers worden gebundeld en naar de gemeente opgestuurd. Knelpunten waar de demonstra tieve optocht aandacht voor vroeg waren onder andere: de groene golf voor auto's die een rode golf voor fietsers bete kent (Stationsplein). De ENFB wil ook groene golven voor fiet- oponthoud voor fietsers door telkenmale te moeten oversteken (fietsroute station-Merenwijk). De demonstratie maakte gebruik van het fietspad aan de linker kant van de Oegstgeesterweg als oplossing voor dit knelpunt; het drukknoppensysteem waardoor overstekende fietsers altijd moeten wachten, ook als er geen autoverkeer passeert (Gooimeerlaan). De ENFB wil dit probleem opgelost zien door zo genaamde detectoren zodat het licht groen wordt voordat de fiet ser stil staat; het zodanig inrichten van ver keersdrempels dat fietsers er geen last van hebben. het niet alleen wegslepen van auto's die de doorstroming van het autoverkeer belemmeren, noigeoruik van de gemeente Lei den staat onder andere dat de "door sommigen gewenste uit breiding van de sluitingstijden geen goede zaak is". Maar de kasteleins zijn bereid om ver gaan. want één zaterdag avond dicht kost de gezamenlijke actievoerders ruim een kwart miljoen gulden aan bruto-omzet, zegt een woordvoerder van de af deling Leiden van Horeca Ne derland. "En als dit niet lukt, dan gaan we door. We overwegen zelfs om met drie-oktober de cafés te sluiten". Deze Tap-toe met drie oktober heeft volgens voorzitter W. Vis- scher van Horeca Nederland, af deling Leiden een "zeer grote kans van slagen, want de solidari teit onder de horeca-onderne mers is erg groot. Dat blijkt ook wel uit de actie van zaterdag avond". Zeker 95 procent van de tachtig cafes die Leiden telt, sloot volgens de actievoerders om acht uur 's avonds de deuren. Het is de horeca-ondernemers in Leiden al jarenlang een doorn in het oog dat zij in de weekeinden om twee uur 's nachts de zaak moeten sluiten. Dat moet volgens hen drie uur worden. Ook de on gelijke behandeling vergeleken met de studentensociëteiten schiet bij de Leidse horeca in het verkeerde keelgat. De horeca-ondernemers gebruik ten hun "vrije" avond om een pe titie aan te bieden aan loco-bur gemeester Waal. Vanaf het par keerterrein bij molen "De Valk" aan de Nieuwe Beestenmarkt vertrokken de kasteleins en een aantal van hun prominente klan ten met de auto in optocht naar het huis van loco-burgemeester Waal aan de Burggravenlaan. Die kreeg daar onder luid getoeter van de horeca-ondernemers een petitie aangeboden van horeca- W. Visscher. De protestfietstocht rijdt over de Breestraat 11800LEIDEN - Het majorettencon- cours dat gisteren ter gelegenheid van het eerste lustrum van het buurthuis de Morschwijck in Lei den werd gehouden is een succes geworden voor de majoretten- pelotons van de Degrees uit Lei den. sdat Morschwijkorgar, de eerste divisie gingen de Fla ming Stars met de eer strijken, maar in bij de tweede- en de jeugddivisie gingen de eerste plaatsen echter weer naar de De grees. Dat waren de Midi en de Litle Degrees. Er namen zondag 26 groepen deel aan het goed bezette toernooi. Op één groep uit Dordrecht na kwa- legenheid van hete men ze allemaal uit Leiden. Uitslag eredivisie: 1: Fourty Four Degrees, 2: De Toekomst3: De Kooigirls. Eerste divisie 1: Fla ming Stars, 2: Pato Bonito (geen derde plaats). Tweede divisie: 1: Midi Degrees, 2: Silver Wings, 3: Gooigirls. Jeugddivisie. 1: Litle Degrees, 2: Kooigirls, 3: The An gels. Loco-burgemeester C. Waal be toogde op de manifestatie in zijn hoedanigheid van wethouder van verkeerszaken dat er voor de ENFB positieve ontwikkelingen gaande zijn: verminderde au toverkoop en benzineverbru ik en een toename van het gebruik van de fiets en het openbaar vervoer. "Vinden fietsers het vreugdevol dat het aantal autobewegingen in Leiden afneemt en het aantal fietsbewegingen toe, voor de ver enigde^ winkeliers betekent dit echter een teleursteling. Die winkeliers hebben tal van ingan gen in het gemeentelijk apparaat. De ENFB moet het daarom niet laten bij het opstellen van knel puntennota's maar ook regelma tig komen op het stadhuis en het stadsbouwhuis. Dan zie je hoe de weerstanden en machtsverhou dingen liggen die een fietsvrien- delijk beleid in de weg staan. De conflicten worden eerst en vooral op ambtelijk niveau uitgevoch ten. De invloed van de wethouder wordt geringer en dat is een zor gelijke ontwikkeling". Waal meende desondanks dat "we op de goede weg ziten. De afde ling verkeerszaken zit op de fiets- toer. Denkt u maar aan de fiets paden langs de Hooigracht" De ENFB vindt deze fietspaden ove rigens te smal. Waal zei verder dat bij de inspraak in buurten steeds weer blijkt dat de buurten er moeite mee hebben de ruimte voor de auto ten koste te laten gaan van de ruimte voor de fiets. Hij noemde de Ververs- buurt als voorbeeld van een wijk die door het pleiten voor een open Zijlpoortsbrug de fietsers in de wielen rijdt. In de sprckershoek verkondigde CDA-fractieleider H. Driessen het op verschillende punten niet eens te zijn met de uitgangspun- Hutspotten De Leielse carnavaIsverenigmg "De Hutspotten houdt van avond een bijeenkomst in de residentie, het Antonms Cluibhuis aan de Mare. Op deze avond zullen de commis- bijeenkomsi begint De half Vrouwensolidariteit "Domitila", de actiegroep in ternationale vrouwensolida riteit organiseert vanavond een vrouwenavond in het Leidse Volkshuis aan de Apo- thekersdijk 33. Voor deze avond heeft de Eritrese Vrou wengroep in Nederland een vrouw uit de Eritrese Bevrij dingsbeweging uitgenodigd. Verder zal er een film worden vertoond over de rol van de vrouw binnen de bevrij dingsbeweging. Kijkhuis In het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 wordt vanavond de alternatieve Nederlandse Jilmcyclus voortgezet. Vertoond wordt "Instant Picturesvan Geor ge Schouten. Het handelt over een man die bezeten is van het maken van foto's. Verder de film "Daumier, verslaggever van zijn tijd" door Nico Cra nia. Het geeft een beeld van het werk van de Franse poli tieke tekenaar Daumier. Toe gangsprijs f2.50. Aanvang 20 en 22.15 uur. LWH-bijeenkomst De Leidse Werkgroep Homosek sualiteit organiseert met me- dewerking uasn de NVSH werkgroep jeugdemancipatie ond i eks i met kinderen en de eigen er varingen daarmee. De bij eenkomst wordt vanavond gehouden in het pand Nieuwe Rijn 20a en begint om acht ten van de ENFB. Zo pleitte hij voor de groene golf voor auto's ("anders krijg je sluipverkeer") en toonde hij zich voorstander van de Rijksweg 11 ("Leiden-Al- phen is een eindeloze kruiprou- te"). In de petitie wordt onder andere gezegd dat er tussen de uit gaansmogelijkheden voor de Leidse burgerij en de studenten wordt gediscrimineerd, omdat de mogelijkheden om uit te gaan voor de studenten in Leiden veel groter zijn dan die voor de Leidse bevolkine. Ook wijzen de Leidse kasteleins er op dat veel cafés en dancings in de omgeving van Leiden later dichtmogen. Dat is van invloed op het bezoekersaantal bij de Leidse cafes. Loco-burgemeester Waal over handigde de Leidse horeca-on- dememers na het in ontvangst nemen van de petitie een zojuist verschenen nota van de gemeen te inzake Alcoholgebruik van de projectgroep Alcohol- en drug gebruik. Daarin staat onder andere dat "uit breiding van de bestaande mo gelijkheden van alcoholcon sumptie automatisch een toena me betekent van de thans reeds bestaande problemen zoals ver keersongevallen, agressiviteit en verslaving". De projectgroep meent daarom dat de uitbreiding van de sluitings tijden geen goede zaak is. De Leidse horeca-ondernemers hebben inmiddels laten weten het niet bij deze ene actie te laten zitten als de sluitingstijden niet worden verruimd. "We zullen alle middelen aangrijpen om ons recht te krijgen", laat voorzitter Visscher weten. "We beginnen pas. Als dit niet lukt gaan we over tot hardere acties". Hierbij wordt volgens de kaste leins gedacht aan de mogelijk heid om tijdens de drie-oktober feesten de zaak plat te gooien. "Deze zaak is voor ons erg be langrijk. De ondernemers zijn zo ongelooflijk solidair dat dit wel haalbaar is", aldus Visscher. "Het is voor de horeca een keiharde noodzaak dat het publiek tot drie uur uitkan. Nu wordt er met twee maten gemeten. We mogen bij voorbeeld de toeristen 's mor gens wel een kopje koffie serve ren, maar 's avonds moeten we ze naar de randgemeenten laten vee- trekken". De projectgroep die de nota inzake het alcoholgebruik heeft ge maakt beveelt de gemeente aan geen uitbreiding te geven aan de sluitingstijden van cafes en der gelijke. Donderdag wordt deze problematiek in het stadhuis be sproken tijdens een gecombi neerde commissievergadering Ruimtelijke Ordening, en Alge mene Bestuurlijke Aangelegen heden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3