Vogelbuurt Zoeterwoude leeft al aardig Honderden padvinders bij Sint Jorismars Geraniums vlot van de hand in Voorschoten Burgerlijke stand Bouw laatste 44 huizen nu begonnen ym lïeidse agenda PAGINA 2 STAD EN RAND MAANDAG 19 MEI 1980 OEGSTGEEST - Honderden pad vinders, leden van Scouting Ne derland, hebben zaterdag deel genomen aan de jaarlijkse Sint Jorismarsen. Dit evenement is een ware traditie; dit jaar vonden de marsen reeds voor de 34ste keer plaats. De mars ging zaterdag van start vanaf het terrein bij Kasteel Poelgeest. Burgemeester Scheenstra van Oegstgeest gaf het startschot. VOORSCHOTEN - De jaarlijk se -geraniummarkt op de Voorstraat in Voorschoten trok zaterdag weer enkele duizenden bezoekers. Loco- burgemeester L. Marselis verrichtte de officiële ope ning en prees het groepje Voorschotenaren, dat door middel van de commissie "Verlevendiging Dorp" re gelmatig hoogtepunten orga niseert in het hart van het dorp. Van negen uur 's morgens tot 17 uur was er een drukke handel op de markt, georganiseerd door de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde afdeling Leiden. De geraniums gingen als warme broodjes van de hand en daarnaast waren de fuch sia's de meest verkochte plan ten. Honderden klompen veranderden van eigenaar, terwijl ook de pottenbakkers goede zaken deden. Al met al was de Voorstraat weer een dag marktterrein, de functie die deze hooggelegen straat ook tijdens de midde leeuwen vervulde. ZOETERWOUDE - Met het slaan van de eerste paal voor de bouw van 44 woningwetwoningen (goedkope huurhui zen) aan de Zwaan in Zoeterwoude, luidde burgemeester Detmers dezer dagen de laatste fase in van de bouw in het bestemmingsplan Westeinde II. Als alles volgens schema verloopt, waarbij het winterweer een belangrijke faktor is, zal het plan over ruim een jaar helemaal rond zijn. De wijk telt dan in totaal 271 woningen (zo'n 800 inwoners). Het grootste gedeelte hiervan be staat uit premiewoningen (goed kope huurhuizen). Begonnen werd er met 'normale' premie- bouw, met een uiteindelijk totaal Alleenstaanden en ander moet dan wel gebeuren met (subsidie) geld van de pro vincie. 1112 woningen, terwijl daar la ter nog eens 25 extra goedkope (premie A-) koopwoningen bij kwamen. Een ander belangrijk deel vormen de woningwetwo ningen, waarvan het totaal, na de bouw van de eerder genoemde woningen aan de Zwaan, op 83 komt. De rest van de woningen zijn die in de dure vrije sector. Westeinde II, waarmee eind 1976 begonnen werd, is een typisch ja ren-zeventig-plan. De kenmer ken hiervan, zoals bouw op klei ne schaal, het speelse en het woonerfachtige, vindt men dan ook in deze wijk terug. Wat het laatste betreft zijn er nog wat moeilijkheden. Alhoewel er woonerven in het plan vastgelegd zijn, lijkt het twijfelachtig of het desbetreffende verkeersbord te zijner tijd ook werkelijk wordt geplaatst. Waarschijnlijk zullen de parkeermogelijkheid en de verkeersontsluiting juridisch ge zien moeilijkheden opleveren. Een ander punt dat bij de huidige woningbouw vaak in het gedrang is, is de groenvoorziening met daaraan gekoppeld de speelmo- gelijkheden voor de jeugd. In Westeinde II is 'genoeg' groen gepland, maar toch hoopt de ge meente achter het bejaardencen trum Emrnaus nog een recreatie- veldje te kunnen aanleggen. Een In beginsel zijn de woningen, in Westeinde, buiten die in de vrije sëctor, bestemd voor ingezetenen van Zoeterwoude. Toch komt een grote groep woningzoekenden, in de wijk, namelijk de alleenstaan den, nog niet zo erg aan haar trekken. Dit is op zich wel begrij pelijk omdat bij het plan We steinde II is uitgegaan van wo ningbehoefte-onderzoek. uit 1975. Intussen is echter de wo ningbehoefte van alleenstaanden (als gevolg van veranderde so ciale omstandigheden) enorm toegenomen. Op het ogenblik be staat eenderde van de Zoeter- woudenaren die een woning zoe ken uit alleenstaanden. Hiermee zal in de toekomst, bijv. bij het plan Hoge Rijndijk-West, dan ook terdege rekening worden ge houden. Nog dit kwartaal zal de gemeente in een nota de cijfers betreffende woningbehoefte bij stellen. Opmerkelijk is het dat er betreffende het bestemmings plan Westeinde II nooit een be zwaarschrift is ingediend. Een reden hiervan kan zijn dat die wijk volgens artikel II is uitge voerd. Dit wil zeggen dat ze op grond van een grof plan steeds verder is uitgegroeid. Een paar spelregels blijven dan woning dichtheid, parkeergelegenheid en dergelijke. Toch zijn er later wat problemen naar voren ge komen. Eén hiervan is het be staan van slechts een enkele toe gangsweg. Klachtenlijstje Dit bezwaar komt o.a. voor op het klachtenlijstje van de bewoners vereniging "De Vogelwijk". In deze vereniging, hebben de be woners van de vrije-sector-wo- ningen zich verenigd. Voorzitter van de vereniging is A. B. M. Borghart, die als hoofddoel het "samen sterk staan" schetst "Wij houden ons vooral bezig met het wel en wee rond de oplevering maar daarbij zetten wij ons ook in voor meer algemene zaken in de wijk". Deze algemene zaken bestaan bijv. uit het kritisch bekijken van de verkeerssituatie binnen de wijk. Er zijn nogal onoverzichtelijke kruisingen die gevaar opleveren. Ook het al eerder genoemde probleem van de ontsluitingsweg zit de vereniging niet lekker. Zo moet het bouwverkeer de hele kinderrijke wijk door voordat ze op haar bestemming is. Het oprichten van een bewoners vereniging wijst er in elk geval op dat de bewoners zich nauw be trokken voelen bij wat er in de wijk gebeurt. Tevens kan er met de bewonersgroep een gecoördi neerd beleid komen, zodat er in plaats van afzonderlijke klach ten, steeds één stem naar buiten komt. Prijsverhoging Al eerder liet een andere bewo nersvereniging haar stem horen. Ruim een jaar geleden werd de prijs van de premie-koopwonin gen aan de Zwaan ineens met 10.000 verhoogd. Na gezamenlijk optreden werd er toen een ge deelte van de prijsverhoging af gehaald. Hoewel daarmee eigen lijk het doel van de vereniging werd bereikt, is ze nog steeds in leven. Nu wordt er getracht door het gezamenlijk aanschaffen van bepaalde zaken, zoals bijv. dub bele beglazing, de kosten voor de afzonderlijke bewoners te druk ken. Al met al leeft de Vogelbuurt in Zoeterwoude al aardig. De be langrijkste reden hiervan is waarschijnlijk dat het grootste gedeelte van de t De wijk heeft maar een ontsluitingswegde Reiger. Bouwverkeer dat achter de wijk moet zijn, moet eerst de gehele wijk door. Een onvei lige situatie voor de kinde ren. wonen al Zoeterwoudenaar was. Dit was ook de bedoeling van de gemeente. Na de voltooiing van Westeinde II zal er meteen een begin worden gemaakt met de bouw van het plan Hoge Rijndijk-West. Zoals al eerder aangehaald zal er dan aandacht worden besteed aan de alleenstaande woningzoekende in Zoeterwoude. Na de volooiing van dit plan is de gemeente nog niet af, want in de tweede helft van de jaren-tachtig zal er een begin worden gemaakt met We steinde III. Voorlopig blijft er echter nog het probleem om 150 woningzoekende Zoeterwoude- naren aan huisvesting te helpen. Bij dit totaal komt dan ook nog het aantal van 150 economisch gebondenen, dat in Zoeterwoude een huis zoekt. Doorrijder na ongeluk gepakt LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht een 19-jarige Leidenaar aangehouden die gisteravond met zijn auto een verkeerslicht had geramd waarna hij was door gereden. Rond half twaalf vloog de jeugdige automobilist uit de bocht toen hij vanaf de Valkbrug de Rijnsbur- gersingel wilde oprijden. Hij zou veel te hard hebben gereden. De auto kwam tot stilstand tegen een verkeerslicht, dat totaal werd vernield. De Leidenaar reed ver volgens door maar werd een uur later in de Beatrixstraat aange houden. Ja of nee te hard rijden? WARMOND - Naar aanleiding van klachten over de snelheid van het verkeer bij de nieuwe spoorwegtunnel in Warmond heeft de politie vrijdag een snelheidscontrole gehouden. Op de Oranje Nassaulaan wer den 192 auto's gecontroleerd. Geen van die auto's bleek echter te hard te rijden. Op de Herenweg werden wel twee "snelheidsduivels" geregi streerd. De snelste van deze twee reed 67 kilometer per LEIDEN - Geboren: René, zoon van A. Kruijs en T. Overduin; Sander, zoon van J.L. Tothfusz en F. Schuddeboom; Mustafa Bulut, zoon van Y. Sertekin en A. Nezal; Selma, dochter van J.P. Depondt en C.M.J.G. van der Post; Maarten Willem Ysbrand, zoon van P.C. Klaassen en B.M. Mendes; Charissa, dochter van A.A.M. Koek en M. Boogerd; Matthijs Clemens, zoon van ba ron G.A.M. van Hövel tot Wes tevlier en Wezeveld en A.J. van Vorselen; Cornelia, dochter van F.H. van der Pijl en M.M. van der Blom; Jolanda, dochter van J. Hachmer en A.M.J. Lezwijn; Iz- zet, zoon van H. Dan en Z. Bag; Wietske Houkje, dochter van O.J.S. Buruma en M. Marree; Adriaan Wouter, zoon van A.C. Timmermans en I.T. de Jong; Femke Nicky Maartje, dochter van A.P.G. Zuijdwijk en C.E.M. Schelvis; Joost Marinus, zoon van J.G.M. de Haas en M.N.G. van Oostmerssen; Nicoline, dochter van H. Kuijt en J.J.F. de^ Jager; Dennis, zoon van J. Gijs man en C. van der Blom; Mark, zoon van J. Gijsman en C. van der Blom; Dieuwertje, dochter van J.A. van Bemmelen en G.J.L. Lensen; Martin, zoon van A. Riethoven en A.W. de Ridder; Je roen, zoon van A.J.M.A. Wij- nands en J.J.C. van Hemert; Leendert Cornelis, zoon van C.M. Ouwehand en J.E. Kuijt; Heloui- se Harriëtte Elisabeth, dochter van J. Laterveer en I.C. Nim mermeer; Lisette Martine, doch ter van H.H. Bos en J.W. Nust; Jimmy, zoon van J.W.E. van Daim en J. Duiker; Viktor Sebas- tiaan, zoon van G.C. Lantrok en M.C. Kuik; Jeroen, zoon van A.J. van Noort en E.M. Kastermans; Wietse Petrus Wilhelmus, zoon van A.P. van der Meer en D.H. Volwater; Margaretha Dorothy, dochter van IJ. Middelburg en M.J. Arts; Raoul Manuet Jayant, zoon van R.M.J. Sahtoe en E. Glasbergen. Overleden: J.C. van Rijswijk de Jong (1913); W.J. Nooteboom (1953); E.W. van der Lans (1919); C.J. van Grieken (1903); C.J.J. Slokker (1912); M. Dijkema (1903); N. Klerks (1980); A.T. Heuzen (1889), gehuwd geweest met N.A. de Haas; J.P. van Bo- hemen (1905); P.J. van Eijsden (1915); P. Sommeling (1908); G.W. Lemmers (1908); J. Arnoldus (1907); J. van As (1886), gehuwd geweest met G. Verver; D. van As (1906); D.A. Kool (1926), gehuwd geweest met J.B. Boersen; A. Doff (1916), gehuwd gewest met H.M. Punt; C.M.W. Weerdesteijn (1949); P.J. van der Made (1915), gehuwd geweest met C. van Ker- pel; S. de Bruin (1892), gehuwd geweest met A.T. Groenendijk; L.B.T.M. van Rijn (1900), gehuwd geweest met L.C.C. Foppe; G.A. van den Berg (1886); C.M. Dick- hoff (1883), gehuwd geweest met H.F. Geerlings; C.H. Zwetsloot (1930); P.M.M. Lauwerijssen (1904); G. Huisman (1903); A.M. Pot (1907), gehuwd geweest met J.B. Korenhof. Over de kop na glaasje-op VOORSCHOTEN - Een 19-jange Rijnsburger, dienstplichtig -mili tair, is in de nacht van zaterdag op zondag in Voorschoten over de kop geslagen met zijn personen auto. Volgens de Rijnsburger raakte hij, toen hij op de Adm. de Ruijter- singel reed, de macht over het stuur kwijt waarna het linker achterwiel van de auto afbrak. De auto sloeg over de kop en werd totaal vernield. De jongeman werd niet gewond. Ook zijn drie passagiers kwamen er zonder kleerscheuren vanaf. De militair is overgedragen aan de Koninklijke Marechaussee. Hij bleek ten tijde van het onge luk namelijk een te hoog percen tage alcohol in zijn bloed te heb ben. LEIDEN - Bij een inbraak van nacht in de kantine van de korf balvereniging Pernix zijn een grote hoeveelheid kratten bier en dozen met snoep ontvreemd. Men is het gebouw aan de Antony Duycklaan bij de Leidse Hout binnengedrongen door het ver nielen van een ruit. WASSENAAR - In het bericht over de arrestatie van een derde verdachte van de overval op een geldtransportwagen in Wasse naar, vrijdag in deze krant, is een fout geslopen. De buit van de overval, begin maart van dit jaar, bedroeg niet negen miljoen gul den maar negen ton. Maandag Leiden Schouwburg - 20.15 uur "Een schot valt", door de toneelvereniging Tot Ieders Genoegen. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film: "Instant pictures", 20 en 22.15 Middelweg 28 -spiritistisch genoot schap Pinksterwijding, 20 uur. Leidse werkgroep homofilie - Nieuwe Rijn 20a, thema-avond, pedo-sexuali- teit, 20 uur. Wienerwald - Steenstraat 2, ledenverga dering CDA, 20 uur. Leidse Volkshuis - Apothekersdijk, vrowenavond van aktiegroep Vrou- wen-solidariteit, 20 uur. Antonius Clubhuis - Mare 43, vergade ring carnavalsvereniging De Hutspot- ten. 20.30 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoos Zuidwest, "kersdijk 33, vrouwensoos, 20-23 uur, tel: 149180. Leidse Rechtswinkel - maandag- en woensdagochtend, van 10-12.30 uur. dinsdag- en donderdagavond, van 18.30-20.30 uur. Voor Leiden Noord: Van Hoogendorpstraat 19-21 uur. Voorschoten - woningadviescommissie, gemeentehuis, 20 uur. Voorschoten - commissie welzijn, ge- Leiderdorp - commissie ruimtelijke or dening,'gemeentehuis, 20 uur. Leiderdorp - commissie openbare wer ken, gemeentehuis, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 16-23 mei door apo theek Reyst, Steenstraat 35, tel: 120136 en de Voorschotense apotheek, Leidse- Weg 66, tel: 2525. Wijkverpleging Leiden - interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 134604, tel: ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoudc Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131; spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis. Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. A. Vriend, de Hoge Wei 203, tel: 02522-12022. LEIDSCH DAGBLAD De premiekoopwoningen aan de Zwaan die destijds met 10.000 gulden in prijs werden verhoogd. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 .gelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 46.30 per post f 66.40 Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Privé: C. Smits, Bachstraat 25. Leiden, tel 071-763320 Ch. Lennartz, Maredijk 33a. Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp. F. Snijders 071-893841

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2