LE1DSCH m DAGBLAD JACHTEN IN BRAND NA TANKEN „Philips wil veel banen meer kwijt" vandaag rSrac,e^VoTa— DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN voo Inval in "Groote Keyser" overwogen Noord wij kse cafés mudvol Vulkaan maakt zes slachtoffers INDUSTRIEBOND FNV IN RAPPORT: Achttien doden bij hevige rassen-onlusten in Miami Zoon steekt vader dood BELAUNDE VERMOEDELIJK NIEUWE PRESIDENT PERU Lugdunum kampioen MAANDAG jM_IU80 OPGERICHT 1 MAART 1860 36168 Directeur: G Koopman Bureau Witte Singel 1 AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse autoriteiten hebben op 30 april over wogen een inval te doen in de kraakpanden van de "Groote Keyser" om de illegale zender "De Vrije Keyser" tot zwijgen te brengen. Reden was dat deze zender het publiek opriep om de acties in de binnenstad te komen ver sterken. Ook werden de politieverbindingen ge stoord. Dit schrijven B en W in een nota over de ongeregeldheden die zich op de inhuldigingsdag in de hoofdstad hebben afgespeeld. De nota zal woensdag in de gemeen teraad worden besproken. Het voorstel om de inval te doen was afkomstig van commissaris De Rhoodes, de commandant van de mobiele eenheid. In het beleidscentrum op het hoofdbureau van politie, waar constant overleg werd gevoerd tussen de twee loco-burgemees ters, de waarnemend hoofdoffi cier van justitie en de hoofd commissaris van politie, besloot men echter van ingrijpen af te zien om de situatie in de stad niet verder uit de hand te laten lopen. B en W wijzen de stelling dat het politie-optreden oorzaak van de escalatie zou zijn met kracht van de hand: "Dankzij de goede voorbereidingen en het in het al gemeen zeer beheerste en be kwame optreden van de^politie, zijn nog grotere onheilen, waarbij op de inhuldigingsdag stellig do den zouden zijn gevallen, voor komen", aldus de nota. Volgens B en W had de politie in structies geen gebruik, te maken van vuurwapens, tenzij in geval van individueel noodweer. Ver der kon alleen commandant De Rhoodes opdracht geven tot het gebruik van vuurwapens, na overleg met het beleidscentrum. Over de invloed van andere media op het verloop van de rellen schrijven B en W dat het geen twijfel lijdt dat de uitzendingen van VARA en Radio Stad "sti mulerend" hebben gewerkt voor relschoppers en sympathisanten, al was het alleen maar omdat ie der op elk moment kon weten, waar de ongeregeldheden plaats vonden. (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJK/DE KAAG - De cafés en discotheken in Noordwijk en De Kaag wa ren zaterdagavond als ge volg van de cafésluiting in Leiden veel voller dan nor maal. In Noordwijk was vol gens de politie in vele cafés geen plaats meer en moesten de bezoekers buiten wachten of buiten plaats nemen. Een vrije parkeerplaats was in beide dorpen nauwelijks te vinden. In Noordwijk ston den, net als op topdagen, on afzienbare rijen auto's op de stoep. Ondanks de grote stroom cafébezoekers is het volgens de politie opmerke lijk rustig gebleven. Zie ook pagina Leiden. (Van één onzer verslaggevers) WOUBRUGGE - In het Alphense plassengebied zijn het afgelopen weekeinde onafhankelijk van el kaar twee plezierjachten uitge brand. Beide keren ontstond de brand nadat de booteigenaar benzine had getankt. In één geval liep de 65-jarige Leidenaar J. M. Stouten ernstige brandwonden op. Zaterdagmorgen vloog in Wou- brugge de motorkruiser van een Bodegraafse familie T. in brand. Dat gebeurde direct na het tan ken bij een werf aan de Vrou- wengeestweg. De Woubrugse brandweer was op dat tijdstip afwezig, omdat ze deelnam aan brandweerwedstrijden in Kou dekerk. De Alphense brandweer kon evenwel voorkomen dat het vuur oversloeg naar de wal. Wel gingen de boot, de benzinepomp alsmede het bijbehorende ge bouwtje volledig in vlammen op. De schade wordt geraamd op f200.000. Omstreeks half drie gistermiddag raakte een ander motorjacht in brand op de Westeinderplassen, nabij Burgerveen. Dat gebeurde eveneens direct na het tanken. Terwijl Leidenaar Stouten de dop op de tank schroefde, vloog het schip in lichterlaaie. Ook de kleding van Stouten vatte vlam. De man werd door zijn schoon dochter in het water geworpen. Hij liep toch ernstige brandwon den op. De Leidenaar werd later overgebracht naar het brand wondencentrum in Beverwijk. i brand na het tanken. Het jacht, dat hier wordt VANCOUVER (Reuter) - Door de uitbarsting gisteren van de vul kaan St. Helens zijn zeker zes mensen om het leven gekomen. Een piloot van een sproeivlieg- tuig vloog 160 kilometer, ten noordoosten van de berg in de dichte zwarte wolken die deze uitstootte tegen een hoogspan ningskabel. Dichterbij werden in een kamp in auto's de lijken van zeker vijf mensen gevonden. Volgens de autoriteiten van de staat Washington kwamen er twee om door de intense hitte en drie blijkbaar door giftige gassen. De vulkaan rommelde al vanaf 27 maart. De uitbarsting van giste ren was hevig en was voelbaar tot op een afstand van 160 kilometer. Iets koeler Zonnige perioden en slechts hier en daar een kleine kans op een bui. Aan zee mogelijk mistbanken. Minimumtemperatuur omstreeks 7 gr. Middagtemperatuur van 16 gr. aan zee tot 21 gr. in het binnenland. Vannacht weinig wind, overdag matige noorden wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 20 mei Zon op: 5.35 uur; onder: 21.33 uur Maan op: 11.26 uur; onder: 2.02 uur Hoogwater te Katwijk om 8.05 en 20.46 uur, laagwater om 3.57 en 16.27 uur. DEN HAAG (GPD) - De begin dit jaar door Philips aange kondigde reorganisatie zal vermoedelijke veel meer dan 1500 arbeidsplaatsen gaan kosten. In feite is al een verder gaande afbouw van bepaalde produktieprocessen aan de gang. De oplossingen die Philips tot het behoud van zo veel mogelijk werkgelegenheid heeft aangedragen, zijn weinig doeltreffend. plaats van 100 arbeidsplaatsen Stadskanaal zich tevreden zal moeten stellen met 65. Nog be denkelijker wordt de ontwikke ling genoemd dat in Stadskanaal geen hoogwaardige produktie komt. MIAMI - Twee politieagenten uit Miami houden een zwarte arrestant in bedwang. De man werd gearresteerd tijdens de onlusten, die het afgelo pen weekeinde uitbraken in de zwarte wijken var\ Miami. MIAMI (UPI/Reuter) - Bij de rassenonlusten in de Amerikaanse stad Miami zijn in het weekeinde zeker achttien doden gevallen. Minstens 164 mensen raakten volgens de politie gewond en zeker 207 mensen werden gearresteerd. Gisteren werd een avondklok ingesteld, maar desondanks ging het geweld door. De na zaterdagavond met zeshonderd tot ruim elfhonderd man versterkte nationale garde en politie slaagde er ook gisteravond niet in rellen, brandstichtingen en plunderingen op grote schaal in het grote zwarte woongebied te voorkomen. Op honderden plaatsen woedden branden. De rellen begonnen zaterdag, nadat de rechtbank vier blanke politie-agen- ten had vrijgesproken die verdacht werden van het doodslaan van een zwarte verkeersovertreder. Getuigen hadden verklaard dat de 33-jarige verzekeringsagent NcDuffie in december vorig jaar in Miami dodelijk was mishandeld door politiemannen Hij was door een rood stoplicht gereden, waarop tien a vijftien agenten de achtervolging hadden ingezet. Later zouden de agenten het hebben doen voorkomen alsof McDuffie het slachtoffer van een verkeersongeluk was geworden. Deze conclusie staat in een rapport dat is opgesteld door een groep onderzoekers van de "Beleids groep Onderzoek" van de FNV onder leiding van beleidsmede werker Maarten van Klaveren. Aan het rapport, dat gemaakt is in opdracht van de Industriebond FNV, is meegewerkt door stu- AMSTERDAM (ANP) - De 80-jari- ge H.H. uit Amsterdam is gister avond door zijn 49-jarige zoon met messteken om het leven ge bracht. De steekpartij speelde zich af in een woning aan de Clif- fordstraat, waar dader en slacht offer woonden. De politie zei vanmorgen dat de zoon daarbij zijn vader met een broodmes te lijf is gegaan. Het slachtoffer liep een steek in de wang op en over leed enige uren later in het zie kenhuis aan zijn verwondingen. De zoon, de 49-jarige H.H., is aan gehouden. Volgens de politie be trof het een wraakactie. Vader en zoon stonden al geruime tijd op gespannen voet. Volgens zijn zeggen is H. in het verleden ook enkele malen door zijn vader met een mes bedreigd. denten en medewerkers van de economische faculteit in Utrecht. Het in het rapport verwerkte ma teriaal is zonder medewerking van Philips de afgelopen twee jaar verzameld. Voornamelijk kaderleden van de Industriebond hebben de nodigt? informatie ver schaft. Het rapport gaat vooral in op de gang van zaken bij de Philips- vestigingen in Stadskanaal en Nijmegen. Volgens de eerder dit jaar door Philips bekend ge maakte plannen zouden ervan de ongeveer 2200 arbeidsplaatsen in Stadskanaal zo'n 400 dienen te verdwijnen. Vanuit de vestiging in Nijmegen zouden echter zeker 100 arbeidsplaatsen worden overgeheveld naar Stadskanaal. Philips maakte (dit gebaar gemoet te komen aan de werkgelegenheid in het Noorden toch vooral niet al te zeer aan te tasten. De Industriebond komt evenwel tot de conclusie dat in GEVANGENE ONTSNAPT ASSEN (ANP) - Een gevangene uit de gevangenis Norgerhaven in Veenhuizen is vanmorgen ont snapt, toen hij naar het Wilhelmi- naziekenhuis in Assen werd ge bracht. Toen hij bij het zieken huis uit de fiuto stapte, waarin hij door drie gestichtswachten was gebracht, r am hij de benen en sprong in een wagen die met drie inzittenden op hem stond te wachten, aldus de politie. De ge vangene is M.J.P. uit Waalre. Hij zat een straf uit wegens diefstal en geweldpleging. Vliegenplaag op strand en in de polder (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Het zomerse weer van de afgelopen dagen heeft naast veel vertier ook voor de nodige overlast gezorgd. Op diverse plaatsen werden re creanten belaagd door grote aantallen vliegen. De zwer men zorgden met name op de stranden van Wassenaar, Katwijk, Noordwijk en Noordwijkerhout voor zoveel overlast, dat honderden bad gasten de kust voortijdig ver lieten. Ook in de poldergebieden tus sen Leiden en Alphen en in de Bollenstreek werden recrean ten plaatselijk door grote zwermen vliegen gehinderd. De overlast wordt met name veroorzaakt door de zoge naamde bibioniden, ook wel rauwvliegen genoemd. Ze steken niet, maar 'plakken' wel aan het lichaam of de kle ding. De larven van deze vlieg leven voornamelijk in grasvelden. Daar kunnen ze door het kna gen aan de wortels soms flin ke schade aanrichten. Door de hogere temperatuur van de laatste dagen zijn vele larven uitgekomen. Dat juist aan de kust grote con centraties van deze rauwvlie gen worden gesignaleerd is mede toe te schrijven aan de oostelijke windrichting. Ove rigens doet het verschijnsel zich in de zomerperiode meermalen voor. Profiteer ervan! Koop ook uw verse kip specialiteiten rechtstreeks van de groothandel te gen vaste lage prijzen. Deze week extra voordelig: Om te barbecuen, te bakken en frituren 2 kg t.v. hapjes 9.50 26 PAGINA'S Ajax heeft afgelopen zater dag de kans op de vijfde "dubbel" gemist door twee missers op een belangrijk moment. Na pakweg een half uur voetbal in de niet mooie, maar wel spectaculaire be kerfinale bij Feyenoord, ver zuimde de afscheid nemende aanvoerder Ruud Krol de speler aan te wijzen die een aan de Amsterdammers toe gekende strafschop moest gaan nemen. Omdat nie mand werd aangewezen, diende tenslotte Karei Bon- sink zich aan om zich met de elfmetertrap te belasten, waarmee Feyenoord (dat op dat moment al met 1-0 ach terstond) definitief gevon nist had kunnen worden. Bonsink miste echter en dat had grote consequenties. De Rotterdammers, die zich al verslagen hadden gewaand, "want als die pingel erin was gegaan, was het met ons ge beurd geweest", konden zich oprichten en putten uit de onverwachte meevaller zo veel moed dat ze tenslotte met een 3-1 zege de beker in ontvangst mochten nemen. Daarna barstte een spontaan feestje los in de kolkende Kuip. Veel minder vrolijk ging het gistermorgen toe in Ita lië, waar de disciplinaire commissie van de voetbal bond de eerste uitspraak deed tegen de "verdachten" in het omkoopschandaal. AC Milan werd teruggezet naar de tweede divisie en de in ternational Paolo Rossi en Bruno Giordano werden langdurig geschorst. Zij kunnen dan ook niet aantre den in het Europees kam pioenschap voor landen teams dat in juni in Italië wordt gehouden. De zwaarste straf was overi gens voor Rossi, die drie jaar buitenspel werd gezet. Hij voelde zich "zwaar aange tast" in zijn goede naam. Wel veel plezier aan het afge lopen sport weekeinde be leefde Lugdunum. De Leidse tweedeklasser promoveerde na een 0-2 zege op Oranje- plein naar de eerste klasse van de KNVB. Het werd rou tinier Henk de Cler na afloop eventjes iets teveel. Zijn ploeggenoten Wim Erades, Hennie de Klerk en doelpun tenmaker Frans Sjardijn waren evenwel ter plekke om hem "te troosten" (foto). Met Lugdunum gaat nóg een Leidse ploeg de tweede klas se verlaten, zij het dan op een bepaald minder vreugdevol le wijze. Door niet verder te komen dan 2-2 bij Lisse én omdat concurrent en stad genoot LDWS wel de volle buit binnenhaalde, viel het doek voor LFC. Roodenburg mocht in diezelf de afdeling prijsschieten. Texas, dat vorige week zijn plaats veiligstelde, deed geen stap meer. Roodenburg won met 10-0. PAGINA 13 t/m 21 "Wat heet beter" verdwijnt van het tv-scherm PAGINA 5 Volgens enquête zwaar ver lies voor PvdA PAGINA 7 Sancties van EG tegen Iran beperkt van omvang PAGINA 9 Visserijbeleid een treurige zaak PAGINA 23 LIMA (Reuter/UPI) - Fernando Belaunde Terry, Peru's laatste grondwettelijke president, lijkt op de overwinning af te stevenen in de gisteren gehouden presi dentsverkiezingen, de eerste in Peru sinds 17 jaar. Nadat vanoch tend bijna de helft van de stem men was geteld, stond Belaundes centrumpartij AP (Accion Po pular) op een totaal van tussen de 38 en 40 procent. Belaundes naaste rivaal voor het presidentsschap, Armando Vil- lanueva, van de centrum-linkse Apra (Amerikaanse Revolutio naire Volksalliantie) lag daar ruimschoots achter. Villanueva heeft de regering intussen al van verkiezingsfraude beschuldigd. Zowel extreem links als extreem rechts lijken bij de verkiezingen nauwelijks een voet aan de grond te krijgen. Om tot president te worden geko zen heeft Belaunde minstens 36 procent van de stemmen nodig. Mocht hij dat niet halen dan zal het nieuw gekozen parlement, waarvoor gisteren ook verkiezin gen zijn gehouden, op 28 juli moeten kiezen tussen de twee kandidaten met de meeste stemmen. Met de verkiezingen van gisteren is een einde gekomen aan een pe riode van dictatuur, die begon in 1968 toen president Belaunde door militairen aan de kant werd gezet

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1