Nelson Piquet in GP Monaco lachende derde Van der Laan in Halle weer door ^de techniekgeveld Njord eist veel overwinningen op Gerard Rond tweede in Finse cross Motorcoureurs stellen ook in Spaanse Grand Prix diep teleur Jan Lammers tiende Belg Van der Walle verrast op EK-ji ■judo Bij Hollandia wedstrijden BOONSTRA ZWEMT RECORD ItLaKiXa. MAANDAG 19 MEI SPORT SPORT SPORT SPORT HALLE - Ton van Heugten en Frits Kiggen hebben giste ren in Halle een stevige basis gelegd voor prolongatie van de vorig jaar ten koste van Wil van der Laan en Jaap van Vliet heroverde nationale zijspantitel. In de tweede kampioenswedstrijd van dit seizoen was de Amersfoortse combinatie ongenaakbaar in de beide ver reden manches. In het NK-klassement heeft Van Heug ten daardoor een voorsprong van meer dan veertig pun ten genomen op de naaste concurrentie. De grootste belager van de oud-Eu ropees kampioen was de momen teel furore makende NMB-rijder Jan Bakens, die met zijn passa gier Piet van Deutekom in staat was om het Heuga-geweld te beantwoorden. Maar hoewel deze combinatie uit Asten zowel in de eerste als in de tweede manche over 25 minuten en twee ronden de leiding wist te veroveren, bleek winst voor hen toch niet w.eggelegd. In de eerste rondgang deed Van Heugten vier ronden voor het einde een geslaagde aanval op de leiderspositie van Bakens, die nog eenmaal wist aan te haken, maar in achterblijver Tony Bens een te hinderlijke voorganger trof. Van Heugten kon daardoor eenvoudig finishen Bakent ont plofte echter van woede toen hij de eindstreep als tweede pas seerde en verweet Bens onspor tief gedrag. Op zijn dreigement om voor de tweede manche niet meer aan de start te komen, kwam hij later terug, zodat een openlijk conflict uitbleef. Na drie ronden van meet af aan aan kop gesleurd te hebben, moest Ba kens zijn machine daarin met pech aan de kant zetten. Zoals gezegd ondervond een supe rieure, in prachtige stijl rijdende Van Heugten slechts van Bakens enige tegenstand. Een van de fa vorieten, Cor den Biggelaar met bakkenist Cor van der Bijl, bleek door een oude in Duitsland op gelopen blessure niet in staat om te rijden. Den Biggelaar probeer de het wel even, maar maakte in de eerste manche de eerste ronde niet vol. Dat laatste gold ook voor Wil van der Laan uit Ter Aar. Na een uit stekende start viel diens machine al na honderdvijftig meter stil omdat de bougie het begeven had. Daarmee vervloog de hoop van Van der Laan om zich einde lijk weer eens ouderwets te mani festeren dus al snel. Met veel ge- sleutel kon de motor voor de vol gende omloop weer bijtijds gere pareerd worden, maar de zoveel ste tegenvaller van deze jaargang was niet bevorderlijk voor het moreel van de onttroonde kam pioen. Van der Laan wacht al maanden op toelevering van nieuwe spullen uit Engeland, waar de fabriek van z'n Weslake-machine is gehuis vest. Echt goed voorbereid op dit seizoen is hij dan ook nog niet. Intussen heeft hij het vermogen van 880cc naar 940 kunnen op schroeven, maar op een nieuw motorblok moet hij nog steeds wachten, terwijl het seizoen al in volle gang is. "Dat wachten word je zo langzamerhand beu", klaagde Van der Laan. "Deze week ga ik op een Yamaha rijden. Eens kijken hoe dat bevalt". De Ter Aarder kan gebruik gaan ma ken van de machine van Gouwe naar Frank den Edel, die de wed strijdsport de rug heeft toege keerd. Toch verging het Van der Laan en Van Vliet in de tweede manche zeker niet slecht. Na rondenlang op een wisselende derde en vier de plaats gelegen te hebben, fi nishte hij achter Ton van Heug ten, zij het op afstand, als tweede. "In het begin moest ik de motor nog even sparen, maar naarmate de manche vorderde, kon ik het gashendel verder opendraaien. Dan loopt hij ook het beste. Maar als ik het gas half open trek, slaat hij over. Ik beschouw m'n presta tie van vandaag dan ook als ma tig", oordeelde hij. In het dagklassement legde Rein van Gastel en Erik Hurkmans knap beslag op de tweede plaats. Zeer verrassend eindigde het duo Fons en Frank Scholten daarin als derde. Uitslagen: le manche: 1. Ton van Heugten (Amersfoort), 2. Jan Bakens (As ten), 3. Rein van Gastel (Eindho ven), 4. Fons Scholten (Varsse- veld), 5. Tonnie Bens (Schayk). 2e manche: 1. Ton van Heugten. 2. Wil van der Laan (Ter Aar), 3. Rein van Gastel. 4. August Muller (Holten), 5. Benny Janssen (Schayk). Stand NK: 1. Ton van Heugten 117 punten, 2. Rein van Gastel 75, 3. Wil van der Laan 68, 4. August Muller 65, 5. Henk Knuiman 66. In Halle zegevierde de Leidenaar Mike Omtzigt in de categorie 125 cc junioren groep C. Omtzigt werd in de eerste manche tweede en greep in de tweede rit de overwinning. Daardoor werd hij in het dagklassement eerste voor Hans Bos (Winkel) en Marco van Rees (Leidschendam). WIM VAN WANROOY MONTE CARLO (ANP) - De 38-jarige Carlos Reutemann heeft gisteren de slijtageslag om de Grote Prijs van Mona co voor de wereldtitel formule één-coureurs gewonnen. Het was de tiende keer dat "Lole", zoals hij door zijn vrienden wordt genoemd, een Grand Prixrace won. De laatste zege dateert echter wel van 1978. Van grote invloed op het verloop van de wedstrijd was het ongeluk kort na de start, waarbij vijf wa gens betrokken waren. Hierdoor moesten de Ier Daly, de Italiaan Giacomelli, de Fransman Jarier en de Fransman Prost direct de strijd staken. Jan Lammers kwam met zijn ATS-wagen in aanraking met een van de wrak ken, moest wegens een defect aan de ophanging lange tijd naar de pits en klasseerde zich uiteinde lijk met een achterstand van twaalf ronden als tiende. De Braziliaan Nelson Piquet was de lachende derde. Hij vergaarde vier punten voor het klassement om de wereldtitel en is nu eerste met 22 punten. Hij streefde de Fransman René Arnoux, die de strijd als zovelen moest staken, met één punt voorbii. Het was een wonder dat er bij het spectaculaire ongeluk in de eer ste bocht na de start geen gewon den vielen. De Ier Derek Daly remde te laat en het gevolg was dat zijn Tyrrell over de Alfa Ro meo van Bruno Giacomelli schoof en tegen de wagens van zijn teamgenoot Jean-Pierre Ja rier en Alain Prost caramboleer de. "Het was mijn schuld", gaf Daly na afloop toe. "Ik raakte de auto van Giacomelli van achteren en kon mijn wagen niet meer houden". "Ik zag alleen de wagen van Daly over me heen vliegen", zei Prost. In de verwarring raakte de Italiaan Ricardo Patrese de bolide van Emerson Fittipaldi en werd de voorkant van de ATS van Lammers ingedrukt. De grootste pechvogel van de race was ongetwijfeld de 28-jarige WENEN (ANP) - Op de laatste twee dagen van de Europese kam pioenschappen judo zijn geen Nederlanders in de prijzen ge vallen. Henk Numan zag zich in de open klasse tijdens de voor ronden reeds geblokkeerd door de Oostduitser Pufahl en de uit eindelijke zilveren medaille winnaar Angelo Parisi, (Frank rijk). De Vlaardinger Rob Hoogendijk wist bij de lichtgewichten tot 60 kilo wel met succes uit de voor ronden te komen. Hij verloor weliswaar met een vol punt van de uiteindelijke kampioen Ma- riani (Italië), maar wist van de Bulgaar Sjoemarov op beslissing te winnen. De Oostenrijker Josef Reiter hield hem daarop van de volgende af door met een been worp een klein voordeel te boe ken. Hoogendijk werd verslagen door de winnaars van goud en zilver voor hij in de herkansing door de Pool Donat definitief werd uitgeschakeld. De over winning was met een klein voor deel voor de Pool. De gelukkigste man van het toer nooi was de Belg Robert van de Walle. Vorig jaar eindigde hij als derde en pakte zilver bij de we reldkampioenschappen, nu be haalde hij de titel in de open klas se door Angelo Parisi met een armworp te verslaan. De tech nisch begaafde Parisi was in de eindstrijd niet opgewassen tegen de overmacht aan conditie die Van de Walle toen ten toon spreidde. Europees kampioen Torsten Reissman (Oost-Duitsland) won zaterdag opnieuw de titel in de klasse tot 65 kilo. Hij versloeg in de finale Tarakovov uit de Sow- jet-Unie door hem met een schit terende beenworp tegen de mat te zwiepen. Ook de finale tot 71 kilo werd met een vol punt beslecht. De En gelsman Chris Botoles die, na eerst met een beenworp voorge komen te zijn, belandde bij de Roemeen Vlad in een armklem en moest de strijd opgeven. Fransman Didier Pironi. De win naar van de Grote Prijs van Bel gië (veertien dagen geleden in Zolder), die na een nieuwe re cordtijd op het stratencircuit van Monte Carlo (1.24,81) voorde eer ste maal in zijn loopbaan de eer ste positie bij de start innam, had tot de 55ste van de 76 ronden de leiding. Toen de regen begon te vallen kwam hij echter vlak voor het casino in de vangrails terecht, hetgeen voor hem meteen het einde betekende. Carlos Reute mann had toen geen moeite meer de zege te grijpen. Hij hoefde op de gladde straten geen risico's te nemen. "Aan het eind was het erg slipperig", zei hij nadat hij de ereprijzen uit handen van prins Rainier en prinses Gracia had ontvangen. "Ik kon rustig vertra gen omdat ik wist dat Laffite me niet meer kon achterhalen. De auto deed het prima, ik had alleen problemen met het slechte zicht op de weg". De strijd om de wereldtitel is nu spannender dan ooit. Het ver schil tussen de nummer één op de ranglijst na zes races (Nelson Pi quet) en nummer vijf (Carlos Reutemann) is slechts zeven pun ten. De uitslag van de Grote Prijs van Monte Carlo is: 1. Carlos Reutemann (Arg), Wil liams, 1 uur 55 minuten en 34,36 seconden, gemiddelde snelheid 130,67 km/u., 2. Jacques Laffite (Fra), Ligier, op 1 minuut en 13 seconden, 3. Nelson Piquet (Bra), Brabham, op 1.17, 4. Jochen Mass (Wdl), Arrows, op een ronde, 5. Gilles Villeneuve (Can), Ferrari, op een ronde, 6. Emerson Fittipaldi (Bra), Fitti paldi, op twee ronden, 7. Mario Andretti (Vst), Lotus, op drie ronden, 8. Riccardo Patrese (Ita), Arrows, op drie ronden, 9. Elio de Angelis (Ita), Lotus, op acht ronden, 10. Jan Lammers (Ned), ATS, op twaalf ronden. Patrese reed de snelste ronde, 1 mi nuut 26,05 seconden, een gemid delde van 138,54 km/u. Na de race om de Grote Prijs van Monaco is de stand in de strijd om de wereldtitel voor Formule één coureurs als volgt 1. Nelson Piquet (Bra), Brabham, 22 punten, 2. René Arnoux (Fra), Renault, 21, 3. Alan Jones (Aus), Williams. 19, 4. Didier Pironi (Fra). Ligier, 17, Het ongeluk vlak na de start. Bij de pijl de wagen van Derek Daly nadat hij c Jarier vloog. De rijders bleven ongedeerd. 5. Carlos Reutemann (Arg), Wil liams. 15. 6. Jacques Laffite (Fra), Lieier. 12, 7. Ricardo Patrese (Ita), Arrows, 7, 8. Elio de Angelis (Ita), Lotus, 6. 9. Emerson Fittipaldi (Bra), Fitti paldi, 5, 10. Kejo Rosberg (Fin). Fittipaldi e Jochen Mass (Wdl) 4. EDE (ANP) - Albert Boonstra heeft inihet Edese vijftig-meterbad De Peppel het Nederlands record op de 100 meter schoolslag verbe terd. Boonstra (NZC'21) kwam uit op een tijd van 1 minuut 7,60 seconden en bleef daarmee bijna een halve seconde onder het oude record van Ronald Hond (Het IJ die op 17 juli 1978 recordhouder was geworden met een tijd van 1 minuut 08,06 seconden. MADRID - In plaats van een glorii lijkt het er sterk op dat het voor de top van de Nederlandse motorcoureurs een rampjaar gaat worden. Na twee Grand Prix heeft noch Wil Hartog, noch Boet van Duimen alsook Jack Middelburg een puntje weten te be machtigen in de strijd om de wereldtitel in de 500 cc klasse. En dat terwijl de verwachtin gen zo hoog gespannen waren. Die optimistische geluiden waren voor aan vang van het wegrace-seizoen in het kamp der Nederlanders luid te beluisteren. Im mers, in vergelijking met vorig jaar toen de drie Hollanders zich definitief bij de wereld top schaarden, leken de zaken er nog beter voor te staan omdat de drie zich dit seizoen gesteund wisten door geldschieters van for maat. Hartog was zelfs na het vertrek van Barry Sheene nummer één geworden bij Su zuki maar ook Van Duimen en Middelburg stonden bij de Japanse fabrieken in een goed blaadje. Na Italië '(vorige week) en Spanje (gisteren) ziet het er naar uit dat de heren een flink stuk goodwill hebben verspeeld. Wil Hartog kwam ook in Madrid niet aan de streep. In de Grote Prijs van Italië kon hij als excuus aanvoeren dat technische problemen met zijn supersnelle Suzuki hem de das om deden, gisteren op het circuit van Jamara klapte de Witte Reus tegen het wegdek toen hij zijn motor niet onder controle kon hou den. Op dat moment waren er twee ronden gereden en lag de Abbekerker in derde posi tie. Zijn landgenoten Van Duimen en Mid delburg waren toen al kansloos. Terwijl we reldkampioen Kenny Roberts steeds verder afstand nam van zijn belagers Luchinelli en Mamola raakten de twee Nederlanders steeds verder in de achterhoede. Middelburg werd tenslotte vijftiende en Van Duimen achttiende. In de training kwam de Fransman Christian Sarron zwaar ten val. Hij brak zijn been op drie plaatsen en is voor de rest van het sei- ALPHEN - Het Leidse Njord was in het afgelopen week einde bij de Hollandia-wedstrijden goed voor zeer veel overwinningen. Op de Oude Rijn verschenen dan wel geen Nederlandse topploegen, de inschrijving was zeer groot. Njord bleek tegen de ruime tegenstand opgewas sen. Negen maal ging een Leidse ploeg in de finale als eerste over de finish. Dit leverde de „Bertha" vereni- gingsprijs op, die sinds 1963 niet meer in het bezit van Njord is geweest. De negen overwinningen waren: senioren B 2+, Senioren A 2+, Senioren A spring 2Senioren A 4+, Senioren Alichte Nieuwe lingen 8 en het hoofdnummer Senioren A 8+ bij de heren. De Njord-dames brachten de Dames Nieuwelingen 4+ en dubbel 4 op hun naam. De andere Leidse ver enigingen lieten zich niet al het beleg van het brood snoepen. Die Leythe won de Overgangs 2+ en in het Senioren A skiff nummer waren de beide finalisten Die Leythe roeiers Robbers en Flo rijn. Robbers won de finale. Ook de Senioren A skiff sprint werd door Die Leythe gewonnen. De Asopos dames in combinatie met de Delftse Proteus Eretes dames wonnen de beginnelingen acht. Een lichte overgans skiffeur van Asopos bereikte als eerste de finish in een slecht bezet veld. Door de vele overwinningen in de Leidse kampen en het goede weer was de sfeer langs de Oude Rijn zeer gezellig. Toch moest er strijd worden geleverd. Zowel Njord als Die Leythe moesten in het Senioren B veld de laatste prestaties leveren om een plaats en SB-equipe voor Kopenhagen zeker te stellen. Njord (Wessel en Röell met stuurman Koning) wonnen het nummer en worden, mede op grond van eerder presta ties uitgezonden in dit nummer. Die Leythe, in het SB veld geheel zonder overwinningen uit het strijdgewoel gekomen, mag toch naar Denemarken. Otten en Sna ters moeten daar in de twee met stuurman over de baan: Atsma en Bongers mogen hun kwaliteiten in de ongestuurde twee interna tionaal waarmaken. Twee 'vie ren' van Aegir en Skadi en een skifcur gaan voor deze SB wed strijd ook naar Kopenhagen. Verreweg de interessantste race van het hele wedstrijd gebeuren was, heel toepasselijk, het hoofd nummer de Senioren A acht. Njord, Die Leythe en Aegir wier pen zich in de strijd. Aegir haakte al snel af. Njord en Die Leythe bleven zeer dicht bij elkaar in de beginfase. Na duizend meter ADVERTENTIE zoen uitgeschakeld. Roberts won en heeft nu veertien punten voorsprong op de Italiaan Uncini. Succes was er, evenals vorige week, wel voor Nederlanders in de lichtste klasse. Henk van Kessel stuurde zijn Pentax naar een knappe derde plaats achter wereldkampioen Lazza- rini en de Zwitser Dörflinger. Met die laatste deelt Van Kessel de tweede plaats in de strijd om de wereldtitel. Lazzarini is eerste met het maximale puntenaantal. In de 125cc klasse gaat ook een Italiaan aan kop: Pier Paolo Bianchi. Ook hij won beide races. De Zwitser Bruno Kneubuhler is tweede. In de 250cc klasse staat de Westduitser Anton Mang aan de leiding. Hij werd gisteren twee de achter stalgenoot Kork Ballington. De Zuidafrikaan kwam vorige week niet aan de streep, maar liet in Spanje zien het sturen nog niet verleerd te zijn. bleek dat Njord een krappe voor sprong had. Die Leythe viel zeer fel aan, met enkele tussensprints werd het verschil weer wat ver kleind, tot een halve lengte. Stuurman Koning vuurde zijn mannen aan en Njord liep steeds weer uit na een aanval van Die Leythe. Op de finish lijn bleek dat Njord in 6 minuten en 39.04 se conden de 2000 meter had afge legd, Die Leythe volgde met 6,42.55. Koning sprong na de fi nish op traditionele wijze over boord en schudde al zwemmend Hoebee, Van Groningen, Wessel, Röell, Cornelisse, Duterloo, Bak ker en Coerkamp de hand. ROB VELTHUIJS WIELRENNEN - Een dag na zijn triomf in zowel de individuele tijdrit als het criterium van Vlis- singen is wereldkampioen Jan Raas in de Ronde van Meulebeke (België) als zesde geëindigd. De Belg Lieven Mal fait zegevierde. Hij legde de 205 kilometer af in 4 uur en 49 minuten. Zijn landge noten William Tackaert en Erik van de Wiele bezetten respectie velijk de tweede en de derde plaats. Fedor den Hartog finishte als zevende. VADER WILLEEN CIRKELZAAG RUSKEASANTA (ANP) - Na vijf races om het wereldkampioen schap motorcross in de 500 cc klasse heeft de Amerikaan Brad Lackey nog slechts één punt voorsprong op de Belg Malherbe. Malherbe was gisteren in de Gro te Prijs van Finland de grote pun- tenverzamelaar door een vierde plaats in de eerste- en een eerste plaats in de tweede manche. Gerard Rond deed het in Ruskea- santa uitstekend. De Nederland se hoop $oor de toekomst werd respectievelijk zevende en twee de en staat nu in het algemeen klassement op een zesde plaats. Gezien zijn progresssie van de laatste tijd moet hij die klassering nog gemakkelijk kunnen verbe teren. In Finland won wereldkampioen Graham Noyce de eerste manche. De Engelsman deed dit seizoen nog nauwelijks van zich spreken, maar toonde dan toch eindelijk zijn klasse. In de tweede omloop moest hij genoegen nemen met een vierde plaats. In die manche was de Belg Andre Malherbe niet te stuiten. Ook niet door Gerard Rond die een fel duel uitvocht met Lackey. Op de meet had Rond nog slechts een paar centi meter over. Stand WK: 1. Lackey (VS) Kawasaki 107 pun- ten; 2. Malherbe (Bel) Honda 106 punten; 3. Carlquist (Zwe) Honda 79 punten; 4. Vromans (Bel) Ya maha 49 punten; 5. Bruno (Fra) Suzuki 38 punten en 6. Rond (Ned) Suzuki 37 punten. De Belg Gaston Rahier heeft in Trzic de vijfde wedstrijd in de strijd om de wereldtitel (125 cc klasse) gewonnen. Hij werd res pectievelijk eerste en tweede in de twee manches. Peter Groene- veld eindigde in de tweede om loop als zevende. Het algemeen klassement wordt aangevoerd door de Belg Everts, gevolgd door zijn landgenoten Velke- neers en Rahier. Groeneveld is zevende. De Westduitser Fritz Kóbele was in Beuern het meest succesvol in de derde wedstrijd van de strijd om de wereldtitel in de 250 cc klasse. Hij boekte geen mancheover winning maar werd tweede en derde. De Tsjech Falta heeft de leiding in. het algemeen klasse ment. Belg leidt in damstrijd ARTA TERME (ANP) - In de twee de ronde van het Westeuropees zonetoemooi in Italië heeft de Belg Oscar Verpoest dé leiding genomen door winst op zijn landgenoot Frans Claessens. Van de vier Nederlandse deelnemers wonnen drie hun partij. Rob Clerc versloeg de Belg Gregoire, Frank Drost de Israëli Schwarz- mans en de partij tussen Hans Jansen en Jannes van der Wal eindigde in een overwinning voor laatstgenoemde. Eerste ronde Frans Claessens (Bel) - Michel Gregoire (Bel) i-i, Om jr Vopoa t (Bd) - Jan Tschudin (Zwi) 2-0, Jan Cazemier (Zwi) - Danielle Issalene (Fra) 1-1, Henry Cordier (Fra) - Othello AffataU (Ita) 1-1. Daniele Berte (Fra) - Frank Drost (Ned) 1-1, AJex Schwarzman (Isr) - Hans Jansen (Ned) 0-2, Jannes van der Wal (Ned) - Rob Clcrc (Ncd) 1-1. De uitslagen van de tweede ronde zui* Michel Gregoire (Bel) - Rob Clerc (Ned)0-2, Hans Jansen (Ne<i) - JUUM van der Wal (Ned) 0-2, Frank Drost (Ned) - Alex Schwarzman (Isr) 2-0, Othello Affatati (Ita) - Daniele Berte (Fra) 2-0, Danielle Issalene (Fra) - Henry Cordier (Fra) 2-0, Jean Tschu din (Zwi) - Jan Cazemier (Zwi) 0-2, Frans Claessens (Bel) - Oscar Ver poest (Bel) 0-2. De stand is 1. Verpoest4.2 Cazemier. Issalene, AfTa tati, Drost, Clerc, Van der Wal 3. 8 Jansen 2, 9. Claessens, Gregoire, Cor dier, Berte 1, 13. Tschudin en Schwarzman 0.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19