Tennistitel voor Alphens TE AN. dubbel feestje voor N oord wijk Tegenvallende medailleoogst Solomon grijpt Duitse titel Gerard van den Berg Nederlands kampioen karateteain in Barcelona Moedig wekt verbazing I Wereldtitel voor Los Angeles Lakers Zwemster Ellen Hoogenboom levert uitstekende prestatie PAGINA 18 MAANDAG IP MEI 1980 SPORT SPORT SPORT ROOSENDAAL - De Leidse rol stoelatleet André Moedig had gis teren in Roosendaal weer eens de geest. Tijdens internationale wedstrijden, die waren georgani seerd door de verenigingen Thor er. Blauw Wit. kegelde hij een aantal Nederlandse records om- Op de 400 meter ging hij na 1.22.5 over de meet; zijn rivaal Jaap Lodder mocht hem op gepaste afstand (1.27.1) volgen. De koek was voor Moedig kennelijk nog niet op. Het tegenwooridge Bata ven-lid had van zijn trainer Kees Hoogenboom de opdracht ge kregen om het op de 1500 meter maar kalmpjes aan te doen. Wel nu, Moedig deed dat en kwam vervolgens uit op een tijd van 5.25.4, waarmee hij het bestaande Nederlandse record (5.45.9) met ruim twintig seconden verbeter de. "Ach", relativeerde Moedig zijn prestatie, "ik had nog wel harder gekund, maar van Kees mocht ik niet harder" Op de 100 meter moest André Moedig het afleggen tegen Jaap Lodder. Ech ter niet, zonder en passant zijn persoonlijk record te verbeteren. Hij kwam na 21.1 seconde door de finish; Lodder had 19.09 nodig en brak daarmee het nationale re cord. In een estafetterace tegen België, dat de 4x100 meter won ineen tijd van 70.7, kwam Moedig met zijn Nederlandse ploegmaten tot een ti jd van 76.5. Het wordt eentonig, maar ook dit betekende een nieuw Nederlands record. 'S HERTOGENBOSCH - In een volle Bossche sporthal is Lei- denaar Gerard van den Berg er eindelijk in geslaagd beslag te leggen op de nationale titel taekwondo. Zesmaal greep hij net naast het kampioen schap, maar de zevende keer was het dan toch raak. Na op overtuigende wijze afgere kend te hebben met zijn Lim burgse tegenstander Mertens mocht hij het hoogste plat form betreden. Het was voor Gerard van den Berg een geslaagd slot van een succesvol jaar. De Leidse sportschoolhouder kon al eerder twee dames- en twee juniorenkampioenen begroe ten en met zijn eigen kam pioenschap zette hij de kroon op het werk. Bijna was het succes compleet, omdat de andere Leidse deelnemer, Ruud van Ooyen, in de cate gorie tot 60 kilo net als vorig jaar doordrong tot de finale. Maar Van Ooyen moest dit keer genoegen nemen met een tweede plaats achter Adriaan van Esch die zich in de eindstrijd iets sterker toonde. En daarmee de titel van de Leidenaar overnam. Van den Berg had dit jaar alles op alles gezet om van het pre dikaat 'eeuwige tweede' af te komen. Opzettelijk wat ki lootjes voor lief nemend kwam hij dit keer uit in de ca tegorie tot 79 kilogram daar mee een confrontatie met ri vaal Hans Brugman ontlo pend. Zijn tactische zet wierp vruchten af, want in die zwaardere klasse bleek hij niet te stoppen. Na gemakke lijk gewonnen te hebben van achtereenvolgens Sjaak Veerkamp en Van den Broe- ke moest hij het in de eind strijd opnemen tegen Jo Mer tens uit het Limburgse Me- relbeke. Ook die had in de drie ronden van twee minu ten niets in te brengen zodat de droom van Van den Berg eindelijk in vervulling ging. De Leidenaar zal nu ongetwij feld opgenomen worden in de nationale selectie die zich gaat voorbereiden op de Eu ropese en wereldkampioen schappen. Als voorbereiding daarop staat een toernooi in Taiwan gepland. De WK wordt dit jaar gehouden in Mexico. BARCELONA (Reuter/ANP) - Rob Poley is gisteren in Barcelona Europees kampioen karate ge worden in de gewichtsklasse tot 75 kilo. In de finale versloeg hij de Fransman Lukoni. De medaille- winst van de Nederlandse af vaardiging was bij deze Europese kampioenschappen overigens karig. Met Poley viel alleen Otti Roethof in de prijzen. In de ge wichtsklasse boven de 80 kilo veroverde hij een bronzen me daille. John Reeberg viel net bui ten de prijzen. In de groep tot 80 kilo werd hij vierde. De uitslagen zijn: Tot zeventig kilogram: 1. Gonzalez (Spanje). 2. Martinez (Spanje), 3. Camishaki (Finland). Boven zeventig kilogram: 1. Rob Poley (Ned.), 2. Lukoni (Fr), 3. Serrano (Sp). Tot 80 kilogram: 1. Carvila (Sp), 2. Montama (Fr), 3. Torres (Sp). Boven 80 kilogram: 1. Petrimella (Fr), 2. Manzano (Sp), 3. Otti Roethof (Ned). De Spartaan vestigt LEIDEN - TEAN uit Alphen en de Noordwijkse tennisver eniging konden gisteren feestvieren na hun overwinnin gen op respectievelijk Unicum en Plaswijck. Beide teams werden daardoor kampioen, waarmee ze de ploegen van De Leidsche Hout en het Katwijkse Zee en Duin volgden. tien records LEIDEN - De Leidse Krachtsport vereniging LKV De Spartaan heeft in het afgelopen weekeinde niet minder dan 10 nieuwe re cords gevestigd. Negen maal werden er bij de junioren meer kilo's omhooggebracht; éénmaal gebeurde dat bij de senioren. De uitslagen: Adrie Bentvelzen 80-105, Hein v.d. Putte 80-107'te, Len Zwaan 82'/2—1071/z, Peter Keizer 90-115. Wim v.d. Putte 90-121*12, Jan Kluivers 65-75, Ton de Groot 90-110, Jan Nieuwpoort 103-127. Senioren Adrie Swagers, John ten Brinke en Theo Sanders brach ten het nationaal clubrecord ever de 900 kilogram. Het record wordt echter niet erkend omdat LkV De Spartaan deze poging niet bij de bond heeft aangemeld. Volleybaldames winnen weer DOETINCHEM (ANP) - Het Ne derlands damesvolleybalteam heeft ook de derde oefeninter land tegen West-Duitsland ge wonnen. In de Doetinchemse sporthal Rozengaarde zegevierde de oranjeformatie voor 500 toe schouwers met 3-2 (15-9, 14-16, 15-13, 13-15, 15-8). Er werd door de coaches van beide teams druk geëxperimenteerd in deze inter land die niet op een hoog peil stond en werd gekenmerkt door veel fouten. Nederland won me de dank zij het goede spel van Ca- rolien Keulen oe eerste set vrij gemakkelijk met 15-9. De tweede set werd onnodig uit handen ge geven (14-16). Nadat de oranje meisjes de derde set in 13 minu ten tot een goed einde hadden gebracht (15-3) maakte West- Duitsland van de vele wissels aan Nederlandse zijde gebruik om via 13-15 de stand weer in evenwicht te brengen. In de vijfde set toen het aantal Nederlandse slagfou- ten beperkt bleef, werden de oos terburen rap bedwongen. Voor De Munnik, Voorhout en Ha- zerswoude resulteerde de com petitie gisteren in degradatie. Fo- rescate, Sassenheim en Room burg handhaafden zich wél in de overgangsklassen. Roomburg deed dat via een 5-3 zege op de reserves van Shoh uit Zeist. Unicum-TEAN trok gisteren veel kijkers. Dat kwam doordat de twee ploegen uit de over gangsklasse B tot de beste teams uit de Leidse regio mogen wor den gerekend. Er werd op Uni cum dan ook uitstekend tennis afgeleverd, waarbij de Leidse ploeg eervol verloor van de sterke tegenstander. TEAN, immers, heeft een zeer homogene forma tie met Charrel Asselbergs, Jan Willem Bruin en de zusters Tine ke en Hanneke Langeveld. De ploeg kwam dan ook met een 3-1 voorsprong tevoorschijn uit de enkelspelen en die voorsprong werd via het damesdubbel en de twee gemengd dubbels verder uitgebouwd naar een 6-2 zege. Voor de enige Leidse punten zorgden Wim Pufkus, die Jan Willem Bruin klopte met 6-3 en 6-4 en door het dubbel Pufkus/ Har Meijer die Asselbergs en De Bruin klopten. Vooral Puikus maakte daarbij indruk, zoals ook Asselbergs bij de Alphenaren imponeerde. De dames konden het tegen hun Alphense rivalen niet redden al boden Maureen Meijer en Marjan van Boeckel wel hevig verzet. Een pleister op de wonde voor Uni cum was dat het zeer jonge heren team de titel pakte in de hoogste, eerste klasse van het "herenge- beuren". Het team, bestaande uit Hans Tönjan, Mark Nije, Roy de Groot en Roy Mooyman, werd kampioen door een zege op het Limburgse Blerick. Ook bij de Noordwijkse tennisver eniging kon de vlag in top. Met de 100 procent scorende Piet Veen- tjer in de gelederen, versloeg Noordwijk tegenstander Plas wijck uit Rotterdam met 5-3, ter wijl een gelijkspel al voldoende zou zijn geweest voor de titel. HAMBURG - De 27-jarige Amerikaanse "tennis-machine" Harold Solo mon heeft gisteren na een strijd van drie uur en drie kwartier tegen de Argentijnse "tennisdichter" Guillermo Vilas het Open Duitse kam pioenschap op zijn naam gebracht. Verleden jaar was de slechts 1.63 meter lange Solomon m de eindstrijd gestruikeld over de Spanjaard Jose Higucras. Nu versloeg hij Vilas met 6-7, 6-2, 6-4, 2-6, &-3 en legde daarmee beslag op de winnaarspremie van 28.000 dollar. Vilas moest het met de helft doen. De Argentijn had op weg naar de Finale geen set afgestaan, in tegenstelling tot Solomon, die in de achtste finales tegen de Westduitser Rolf Gehring al een set verloor, daarna één tegen Manuel Orantes prijsgaf en tenslotte in de halve finales tegen zijn landgenoot Eliot Teltscher over de volle vijf sets moest gaan. Ondanks deze niet geringe krachtsinspanningen bleek het Amerikaanse loopwonder in de beslissende set over de langere adem te beschikken. Hij doorbrak bij 3-3 de opslag van Vilas en deed dat vervolgens nog een keer voor &-3, waarbij hij ijskoud het eerste matchpoint benutte. Vilas begon ongeconcentreerd aan de marathonpartij en lag na een serie grove fouten al snel achten 1-4. Hij haalde op tot 4-4 en trok via de tiebreak de set alsnog met 7-6 naar zich toe. In de tweede set dicteerde Solomon met zijn sterke slagen vanaf de ach terlijn het gebeuren (6-2). In de derde kon de Argentijn een voorsprong van 4-2 niet vasthouden. Hij verloor de set met 4-6, maar kwam sterk terug in de vierde (6-2). In de vijfde set was de betere conditie van Salomon doorslaggevend. Martina Navratilova versloeg in de finale dames enkelspel van het toer nooi in Kobe de Amerikaanse Pam Shriver met 7-5 6-3. Ze werd 28.000 dollar, zo n 56.000 gulden rijker, de 17-jarige Pam Shriver verdiende 14.000 dollar. De finale herenenkelspel was voor John McEnroe. De Amerikaan versloeg zijr) landgenoot Victor Amaya met 6-2 6-3. Zover was het al na het heren- dubbel van Veentjer en Gelevert tegen Frank de Haas en Wim Lagendaal (6-0, 6-4). Alfred Gele vert, die in de tweede helft van de competitie steeds beter ging spelen, scoorde voor Noordwijk misschien wel het beslissende punt door het enkelspel tegen V.d. Torre te winnen. De dames verrasten na hun nederlagen in het enkelspel door het dubbel gedecideerd in winst om te zet ten. Toen kon het voor Noord wijk niet meer kapot en dat ge beurde dan ook niet. Het werd zelfs dubbel feest, want behalve het eerste team werd ook de tweede formatie kampioen. Pama, Blommendaal en Uitten- bogaard en de dames Josine van der Koogh en Joukje Uittenbo- gaard grepen de titel in de derde klasse. De ploegen die al kampioen waren, de Leidsche Hout en Zee en Duin hadden geen problemen met hun tegenstanders. De Leidsche Hout zag alleen Mirjam de Weeger, ook niet meer bijzonder gemotiveerd, verliezen. Het werd in een gezel lige pot 6-2 voor de Oegstgeester ploeg, omdat na de enkel- en dubbelspelen werd besloten de punten van de twee gemengd dubbelspelen maar te delen. Zee en Duin, dat liefst tien teams kampioen zag worden van de zes tien ploegen die competitie spe len, speelde zich tegen Hooger- heid losjes naar dezelfde cijfers. Ook in deze wedstrijd hield men het na de enkels en dubbels voor gezien en werden de overige pun ten gedeeld. Forescate verloor wel maar scoorde tegen Overschie vier punten (4-5) en dat was voldoende om zich in de overgangsklasse A te handha ven Bub van der Zee boekte te gen Baars zijn eerste competitie winst en Arnold v.d. Capellen won van Dop. In de dubbelspelen versloegen Bub van der Zee en Herman van der Capellen het duo Vliet en Dop en Arnold van der Capellen en Bertie Koemans scoorden in het tweede gemengd dubbelspel tegen Baars en Zwij ger het belangrijke vierde Dunt. Vego gaf Sassenheim na 3-3 de twee gemengd dubbels cadeau, omdat het team toch niet meer kon ont komen. Sassenheim won dus met 5-3. De Sassenheimse punten kwamen uit de duels: Harry Ver- degaal-Nico Huizinga 6-1, 6-3, Rosemarie Verdegaal-Marine van Herwijnen 6-1, 6-4 en Ruyse- naars/Verdegaal-Huizinga/Blij- leven 6-4, 4-6, 9-7 Degradant De Munnik nam eervol afscheid met winst op Bosheim: 5-3. Die zege werd bij elkaar ge slagen door Wolterink, Bart v.d. Feen en Ellen Gerrese in de en kelspelen door het damesdubbel en door het gemengd dubbel Woltering/Gerrese. Voorhout kreeg van KSW de twee gemengd dubbels cadeau, omdat de gasten toen al met 0-6 voor stonden. Hazerswoude verloor tegen Monster het eerste here nenkelspel van Marten Wolterink en het tweede damesenkelspel van Wanders. OLTC dat al gedegradeerd was op de vierde competitie-zondag speelde gelijk (4-4) tegen Victo ria. Via winst van de dames Joly Drok en Carolien ten Bosch, die samen ook het damesdubbel op eisten. De stand was toen 3-3, waarna werd besloten de overige punten te delen. FRANS BONTE ■^hkLliÊÊÈM LOS ANGELES, GENEVE (ANP) - De Los Angeles Lakers zijn door een 4-2 overwinning in de play offs op de Philadelpia 76e rs we reldkampioen basketbal bij de profs geworden. Een officieuze ti tel omdat alleen in Amerika echt op professionele basis gespeeld wordt. De Lakers schakelden eerst de Seattle Supersonics uit en moesten vervolgens in de finale aantreden tegen Philidelphia dat de Boston Celtics de pas af had gesneden. Uit de eindstrijd over zes duels kwam Los Angeles als overtuigde winnaar tevoor schijn. Op de foto neemt Earvin "Magie" Johnson, uitgeroepen tot Ton Plum men beste bowler SCHEVENINGEN (GPD)-Jeugd- speelster Bep Vissers uit Den Bosch is gisteren in Bowling Scheveningen de jongste kam pioene bowlen van Nederland geworden die ons land ooit heeft gehad. Met haar 19 jaar versloeg zij in de finale de ervaren Frida Israel uit Nijmegen. Ton Plum- men uit Heerlen werd Neder lands kampioen bij de heren door in de finale Jos Hoosemans uit Breda te verslaan. Bep Vissers bowlde over de 2R te spelen games een gemiddelde van 182. Vooral in de slotfase de meest waardevolle speler, de huldiging van de supporters in ontvangst. Naast hem Brad Hol land en Norm Ni.von terwijl ach ter Johnson ook de befaamde Ka- reem Abdul Jabbar (met hoed) deelt in de eer. Italië. Tsjechoslowakije en Spanje hebben zich in Genève geplaatst voor het Olympisch basketbal- toernooi. De Italianen, die in Lu gano ondermeer afrekende met Nederland, werden winnaar van het kwalificatietoernooi. In de laatste wedstrijd versloeg het team van spelverdeler Marzorati Polen met 96-82. Tsjechoslowa kije eindigde als tweede door Frankrijk in de verlenging met 114-112 achter zich te laten. De Fransen grepen daardoor net naast de derde plaats die nu ging naar Spanje dat zaterdag met 100-89 van Israël won. Het was vrij verrassend dat de Israeli werden uitgeschakeld. Op de EK vorig jaar werd de ploeg nog tweede achter Rusland. 5e eindrangschikking: 1. Italië. 2. Tsjechoslowakije, 3. Spanje, 4. Frankrijk. 5. Israël, 6. West- Duitsland, 7. Zweden, 8. Polen. toonde zij zie mes van 203 de heren wa: genaakbaar Jos Hoosem; 217-244 en 2 erg sterk door ga- 1235 te bowlen. Bij Ton Plummen on- zijn finale tegen is. Met games van as Hoosemans LEIDEN - De zwemvereniging LZ 1886 organiseerde in het zwembad de Vliet wedstrij den. Gisteravond werd in to taal 6 maal een limiet voor de Nederlandse kampioen schappen behaald. Vooral LEIDEN - De gebroeders Van der Zeeuw (LZ'86) hebben beiden een uitnodiging ont vangen voor het nationale jeugd waterpolo team. Mi chel zal uitkomen in de jeugd onder 14 jaar op een vier lan den toernooi in het Spaanse Pamplona (24 en 25 mei) en Wilco speelt in het jeugd- team onder 16 jaar opeen vijf landen toernooi in het Ita liaanse Civithvecchia (25 t m 27 mei). Ellen Hoogenboom (LZ'86) leverde een uitstekende pres tatie. Zowel op de 100 als 200 meter schoolslag realiseerde zij een tijd binnen de gestelde limiet. Mireille Coreljé verze kerde zich ook van twee starts op de Nederlandse kam pioenschappen (100 meter vrijeslag en 100 meter school slag). Yvonne de Klei bleef binnen de limiet op de 100 meter schoolslag en Petra Hoek op 200 meter rugslag. Uitslagen: 100 meter schoolslag dames: 1. Ellen Hoogenboon*! LZ'86 1.22.5, 9. Yvonne de Kier LZ'86 1.32.9, 200 meter rugslag dames: 1. Petra Hoek Katwijk 2.35.6, 100 meter vrij eslag meisjes onder 10 jaar: 1. Mireille Coreljé Zijl/LGB 1.18.9, 100 meter schoolslag meisjes onder 10 jaar: 1. Mi reille Coreljé Zijl/LGB 1.38.4, 200 meter schoolslag dames: 1. Ellen «Hoogenboom LZ'86 2.59.2, 100 meter schoolslag heren: 1. Jan Kets LZ'86 1.22.4, 3. Niels Heek LZ'86 1.27.6, 200 meter rugslag he ren: 1. Robert van Zijp Zijl LGB 2.29.7, 3. Wim van Mil LZ'86 2.42.6, 100 meter rug slag meisjes onder 10 jaar. 1. Dorina van Weerlee Zijl/LGB 1.37.6, 2. Hannie de Wit LZ'86 1.41.5, 100 meter rugslag jon gens onder 10 jaar: 1. Marco Mulder LZ'86 1.38.5. 2. Alexander Willemse LZ'86, 200 meter wisselslag heren: 1. Jan Kets LZ 86 2.36.5, 2. Dick v. d. Bosch Zijl/LGB 2.38.2,3. Jim van Es LZ'86 2.42.6.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 18