Lugdunum weer in de eerste klas LFC: BEROUW NA DE ZONDE Monsterzege Roodenburg Frans Sjardijn zorgt met schitterende omhaal voor kampioenschap LDWS in - veilige haven Degradatie naar derde klasse SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT. handen moest terugtrekken, was de spraakwaterval van De Groot abrupt drooggevallen. Zeer som ber zag hij de confrontatie met Oranjeplein tegemoet en nog meer rimpels vertoonde zijn ge laat toen hij gistermiddag voor aanvang van het beslissende tref fen de Haagse 'zandverstuiving' (meer kon je het veld achter Duinaigt niet noemen) betrad. In twee dagen tijd was zijn toch al zo uitgedunde selectie nog smaller geworden nu Rinus van Es met veertig graden koorts in bed lag en vaste vervanger Jan Pijnakker met een bleek smoeltje in de dug out moest blijven. Hij had daar gezelschap van een nog lang niet fitte Koos Bekooy en een aller minst herstelde Wim de Roo. Wél in het veld stonden de twee vete ranen Henk de Cler en Jaap Schildthuyzen. Een handvol noodgrepen dus, maar het is de laatste tijd bij Lugdunum niet anders. Vandaar ook dat het al lemaal allerminst van een leien dakje is gegaan. Het is lang gele den dat er een compleet team kom aantreden. Desalniettemin hield Lugdunuir. de race vol, in tegenstelling tot concurrent Verburch die de titel zes wedstrijden geleden voor het grijpen had, maar op onbegrijpe lijke wijze plotseling totaal vast kwam te zitten. Lugdunum, met zijn zes punten achterstand en met al zijn problemen, geloofde er eigenlijk niet meer in. Bleef ondanks dat en ondanks matig spel wel winnen en zag die vol harding gisteren toch nog be kroond met het heuse kampioen schap. De Groot, die na Lisse ver telde dat hij de rest van de week 'op zeker' niet meer zou kunnen slapen, had na die 0-2 zege alles van zich af kunnen gooien. Het zat er niet in, want de leraard LO was zo overmand door zijn ge voelens dat hij geen woord kon uitbrengen. Aanmerkelijk koeler reageerde zijn spits Frans Sjardijn. Niet met woorden maar gewoon met da den. Als zo vaak dit seizoen wierp de tengere puntspeler zich weer op tot de redder in de nood, de man die zeer koelbloedig en kor daat die bal in dat net schiet. Hele wedstrijden zie je hem vaak niet. maar dan opeens - en dikwijls is dat in de laatste fase van de strijd - komt hij naar voren om hoogst persoonlijk de genadeklap uit te delen. Vaak wordt hem 'vedette neigingen' verweten: hij zou lui zijn, zelfzuchtig en niet hard ge noeg. Maar wat niemand kan ontkennen is dat Sjardijn dit sei zoen van grote betekenis is ge weest voor Lugdunum. De speler die elke wedstrijd wel een goaltje meepikte. Een voetballer die pre cies weet waar het doel staat én op die mensen moetje zuinig zijn, want in het hedendaagse voetbal zijn die van het zeldzaam wor dende soort. In het kampioens duel tegen Oranjeplein bewees Sjardijn zijn waarde nog eens on dubbelzinnig. genoeg, maar op dat keiharde veld waar nauwelijks meer gras groeide zat een ongeluk in een klein hoekje. En hoewel het vrij behoudend spelende Lugdunum constant het initiatief had poogde Oranjeplein toch ook echt wel aan te vallen. Waardoor Erades, overigens goed bijgestaan door routiniers De Cler en Oppelaar, voortdurend op zijn hoede moest zijn. Maar eindelijk brak Sjardijn dan toch de ban. Nadat tot ontzetting van de duizend supporters eerst André Pracht en Jaap Schild thuyzen uitstekende kansen om zeep hadden geholpen, stroopte Sjardijn, die voor de beide voor zetten had gezorgd, zelf de mou wen maar eens op. Om vervol- LEIDEN - Roodenburg gaf Texas DHB gistermiddag een lesje in het tonen van een goede mentaliteit. De Hagenaars die zichtbaar ongemotiveerd het veld be traden werden door de actieve Leidenaars naar een 10-0 monsternederlaag gespeeld. Genietend van het zonnetje maakten het merendeel van de Texas-spe- lers zich belachelijk door een nonchalante instelling, iets dat door de Kooiclub terecht werd afgestraft. Klasse dus van de Leidse ploeg dat tot het einde serieus bleef door voetballen om het publiek toch aaidig voetbal te bieden. Dat was moeilijk genoeg omdat het Texas-tegenspel uiteraard weinig inspirerend werkte. Van meet af aan onderhielden de Noord-be woners echter een redelijk tempo. De Haagse forma tie werd bij vlagen alle kanten opgestuurd en de toe schouwers konden volop genieten van doelpunten waarvan een aantal zeer fraai waren. Voor de pauze scoorden: Rob Brittijn (3x), Jürgen Kok, Ed Strijk en Aat de Groot. De dubbele cijfers werden na rust be reikt door doelpunten van: Wim Lancel, Richard Klein. Rob Brittijn en Hans Tisseur. Beste man bij de goed spelende blauwzwarten was linkerspits John v.d. Wetering. Na afloop keek trainer Laurens Mouter terug op zijn eerste seizoen bij Roodenburg. "Ik ben meer dan tevreden. In het begin heb ik natuurlijk nog wat moe ten zoeken naar de juiste formatie, maar op dit mo ment heb ik de beschikking over een goede en gezel lige spelersgroep. In het afgelopen seizoen hebben we zoveel mogelijk aanvallend voetbal gespeeld en dat heeft ons wel wat punten gekost. Maar de fouten die wc met een dergelijke speelwijze hebben ge maakt komen de laatste tijd nog maar zelden voor. Van fouten leer je nu eenmaal. Het komende seizoen zie ik met vertrouwen tegemoet. Aangevuld met wat junioren krijg ik de beschikking over een brede se lectie. Ik heb dan ook goede hoop dat we volgend een aardig woordje in de bovenste regionen kunnen meespreken". DINK BINNENDIJK - Frans Sjardijn kijkt welk effect zijn schitterende omhaal zal hebben. Een doelpunt dus, want keeper Vis graaide mis. Hard nodig En dat was hard nodig ook, want tot een kwartier voor tijd, toen Sjar dijn aan zijn one-man-show be gon, hing het kampioenschap van de Leidenaars aan een zijden draadje. Een paar maal al had Oranjeplein, vooral via de actieve Martin de Bruin, getracht om het lintje door te knippen en slechts door een drietal schitterende reddingen van de geconcen treerd keepende Wim Erades was dat niet gelukt. De Öreiging evenwel bleef. Weliswaar was 0-0 gens op waarlijk schitterende wijze een omhaal los te laten waarop doelman Vis totaal niet verdacht was. Heel fraai zeilde de bal naar de verste hoek en daar mee kon het feest beginnen. Want Sjardijn was nog niet klaar. Nau welijks bekomen van de wilde achtervolging die de horde groenwitten had ingezet ging Sjardijn door nadat Pracht een schot had losgelaten. Hij had doelman Vis al vaker de bal zien loslaten en zijn verwachting dat de Haagse sluitpost het sprin gende leder ook nu niet onder controle zou krijgen kwam volle dig uit. Achteloos schoof Sjardijn de 0-2 binnen. Triomfantelijk bleef hij in het Haagse doel staan. Pas vijf minuten later kwam hij weer boven water. Als eer steklasser AD VAN KAAM Het kampioensteam van Lugdunum. Links op de foto trainer Ruud de Groot. op gewacht en hevig zou het dus zijn. Leiden heeft weer een eersteklas ser, want door de 0-2 overwin ning op Oranjeplein werd het spookbeeld van trainer Ruud de Groot - een beslissingswedstrijd tegen Verburch - resoluut naar het rijk der schimmen terugge wezen. Het gat dat Roodenburg vorig seizoen liet vallen is dus weer snel opgevuld, een goede zaak voor het voetbal in de Leidse regio dat door de degradatie van LFC verder afgeroomd dreigde te worden. Lugdunum werd terecht kampioen van de tweede klasse al liep het dan allemaal niet zo vlekkeloos als aan het begin van het seizoen verwacht was. Maar uiteindelijk bleek de ploeg over de langste adem te beschikken. Hakkelend maar uiterst voldaan over de streep. Geen woord DEN HAAG - Weglopen had geen zin en dus bleef Frans Sjardijn, de ene hand in triomf omhoog, maar in het doel van Oranjeplein staan. Na zijn eerste treffer had hij, voordat hij door de groenwitte supporters meute werd overspoeld, de hoekvlag nog gehaald maar inziende dat hij toch geen schijn van kans had tegen de jeugdige en do lenthousiaste Lugdunum- aanhang wachtte hij na het tweede en allesbeslissen- de doelpunt maar ter plekke op de onontkoom bare huldiging. En inderdaad, drie secon den later was er geen Sjar dijn meer te zien. Terwijl de uitstekend leidende scheidsrechter Den Har- togh vanaf de middenstip geduldig en glimlachend toekeek, vierde heel Lug dunum vijf minuten voor tijd alvast het kampioen schap. Tien jaar was hier Ruud de Groot kon. toen hij met bloemen en al weer van de schouders van zijn discipelen was afgedaald, van ontroering geen woord over zijn lippen krij gen. Na het midweekse duel te gen SC Lisse, toen Lugdunum even aan de lauwerkrans mocht zitten maar na de 1-1 weer snel de LEIDEN - LDWS greep de ont snappingsclausule weer met bei de handen aan. Niettemin kwam de tweede-klassestatus na een 2-0 pauzestand nog ernstig in ge vaar. Blauw Zwart wenste onder geen beding nog een tweede vriendendienst te bewijzen in het tweede bedrijf. Eerder had Hans Grundeken onnodig hands ge maakt in zijn strafschopgebied, waardoor LDWS op een 'goed kope' wijze aan de openingstref fer kon komen. Arie Nieuwpoort drukte die Was- senaarse strijdvaardigheid zeven minuten na rust doeltreffend uit. De middenvelder kogelde toen op schitterende wijze een vrije trap in de kruising. De 2-1 zege die LDWS uiteindelijk behaalde, betekende dat de Bekkering equipe zelf gistermiddag het Leidse degradatievraagstuk op loste. Immers, bij een deling of verlies had stadgenoot LFC nog overlevingskansen. LDWS wilde echter niet meewerken aan een extra 'thriller' in de tweede klas se, die afgelopen seizoen na drukkelijk werd bepaald door Leidse verenigingen. Het kan voornamelijk op rekening van doelman Wim Visser worden geschreven dat LDWS een be slissingswedstrijd werd be spaard. De sluitpost camoufleer de in het eerste part knap de ge breken van de laatste linie. Di- verse organisatiefouten zorgden er voor dat Visser zijn reputatie "Ik ben de beste keeper van Lei den" moest waarmaken. De LDWS-aanvoerder slaagde daar uitstekend in. al mocht hij van geluk spreken dat een kopbal van Watse Smit via de lat achter zijn 'heiligdom' belandde en een Ger de Roode scoort vallend de tweede LDWS-treffer. Blauw Zwart-voorstopper Ed Ruygrok is te laat. schot van diezelfde speler de paal raakte. De pupillen van Timmer weigerden derhalve in eerste instantie LDWS te helpen. Een aantal Blauw Zwarters trachtte in Lei den een plaats voor komend sei zoen af te dwingen, nu doelman Peet Pieterse, Ren van der Ham en Wim Tolido te kennen hebben gegeven voor een 'gezelligheids team'. te willen uitkomen. Toch kon LDWS dankzij een 'black out' van Hans Grundeken de lei ding nemen. Een voorzet van Ger de Roode kon doelman Pieter Antonides niet onder controle krijgen, waarna linkervleugel verdediger Grundeken zijn han den boven zijn hoofd verkoos om het leder weg te werken. Cees de Roode vond vervolgens vanaf elf meter de 1-0, waarna Grundeken zijn fout moest bekopen met een wissel. Tien minuten voor de doelwisse- ling leek LDWS het tweede-klas seschap definitief veilig te heb ben gesteld. Bart van der Weijden werd toen op de rechtervleugel goed aangespeeld. De jeugdige aanvaller speelde tijdig af naar Ger de Roode, die liggend 2-0 scoorde. De vreugde kreeg ver volgens bijna een domper, nadat Arie Nieuwpoort snoeihard de achterstand had gehalveerd. Bo vendien bleef Blauw Zwart ook in de tweede helft gevaarli jk aan dringen. Met name George Moesman werd geregeld uitge speeld door invaller Pieter Do- nath (voor Watse Smit), terwijl spits Chris Teil nog een droom- kans onbenut liet. Het ontsnap pingsspecialisme van LDWS had niettemin weer gewerkt. HERMAN POOS ADVERTENTIE Dinsdag 20 mei - 19.00 uur LDWS - Leids afdelingselftal voor de "Klaas Huner" bokaal: VTL - Roodenburg VNA Lugdunum Leidsche Boys - LFC LISSE - Geluk en verdriet liggen ook in het amateurvoetbal vaak dicht bij elkaar. Terwijl de scllei dende Sportclub Lisse-trainer Hans van der Vlist na de wed strijd Lisse-LFC (2-2) met bloe men werd overladen en door zijn pupillen op de schouders werd genomen, baande LFC-ocfen- meester Jan Zoetemelk zich met een gebogen hoofd een weg rich ting kleedkamer. De teleurstel ling viel duidelijk van het gezicht van de Voorschotenaar af te le zen. Hoewel de kans op behoud van het tweedeklasserschap voor de 'Kanaries' vooraf miniem was, kwam de klap toch hard aan. Juist omdat de ploeg in het duel met SC Lisse, waarin de degrada tie werd bezegeld, had aange toond in de tweede klasse mee te kunnen. Vooral in de eerste helft werd er goed gevoetbald en de voordelige 0-1 ruststand bood zelfs nog uitzicht op handhaving. Toen de speaker in de pauze doorgaf dat LDWS tegen Blauw Zwart op een 2-0 voorsprong stond verdween echter het laatste sprankje hoop. Door de inzet van Theo Colle, Dick Walle en Sjaak te Hennepe, jongens waar LFC volgend jaar mee verder moet, werd uiteindelijk een 2-2 eind stand bereikt, die door de 2-1 ze ge van concurrent LDWS op Blauw Zwart niet genoeg bleek om een beslissingsduel af te dwingen. De dreun die degradatie altijd met zich meebrengt maakte latei- plaats voor spijt. In eerdere con frontaties dit seizoen ging LFC namelijk met een instelling het veld >n die verre van optimaal Bles Zuma: doelpunt was, waardoor duels onnodig werden verloren. Tegen Sport club Lisse werd wel karakter ge toond maar nu was de ploeg af hankelijk van het resultaat van stadgenoot LDWS. De 'geelzwar ten' hadden al na 5 minuten de ruggesteun van een treffer. Dick Prins vloerde in het strafschop gebied LFC-libero John Ver schoor en Bles Zuma benutte de toegekende penalty: 0-1. Sjaak te Htnnepe had zijn ploeg 10 minu ten later op een 2-0 voorsprong kunnen zetten maar alleen voor Hans Kortekaas miste de blonde aanvaller. De Lisser verdediging kreeg daarna wat meer vat op de LFC-voorwaartsen Bles Zuma en Frans van de Bogaart en kon na 18 minuten spelen iets terug doen in de vorm van een goed schot van Ron Mesman, dat door keeper Peter van der Wal ter nauwernood werd gestopt. In de tweede helft kwam SC Lisse door een doelpunt van Wim van Beek in de 55ste minuut al snel op gelijke hoogte '1-1) en LFC be greep. met de ruststand van LDWS-BIauw Zwart in het ach terhoofd, dat het alleen bh een overwinning een kans zou heb ben. De ploeg ging dan ook met man en macht in de aanval, waar door er achterin gaten vielen. De Lisser flankspeler Laurens van der Voort profiteerde er in de 74ste minuut eenmaal gretig van: 2-1. Het was het sein voor Zoete melk om twee wissels aan te brengen. Henk Brandt en Ger Nngtegeller kwamen voor Dirk Walle en Sja<>k te Hennepe en de ze mutaties in de Leidse ploeg le verden succes op. Ger Nagtegcl- ler knalde de bal 12 minuten voor het einde uit een vrije schop van ongeveer 20 meter van het vijan delijke doel loeihard in de bo venhoek: 2-2. Ook die treffer bleek echter lang niet voldoen de.. FRED SLGAAR

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15