'T op'-spanning in Bundesliga Amateurvoetbal wil op eigen benen gaan staan G Enzo Bearzot met handen in het haar roriingen: waardig kampioen Bonhof meest ervaren speler in selectie West-Duitsland Strijd om titel tussen Rohda en Xerxes 4"5- Real Madrid kampioen Hughes naar Sparta Straftijd bij het hele jeugdvoetbal PAGINA 14 MAANDAG 19 MEI 1980 BEEK - Nederlands algemeen amateur voetbalkampioen Rohda uit Raalte heeft gis termiddag door een 2-0 zege op Caesar de kans op prolon gatie van de titel behouden. Rohda won volkomen verdiend van het uitgebluste Caesar. Twee snelle counters beslis ten de wedstrijd al indeeerste helft. In de 39ste minuut kop te Ludwig Timisela de bal uit een vrije trap van Martin Be rends keihard achter Caesar doelman Kempeners: 0-1. Op slag van rust trof Velderman na een inzet van diezelfde Be rends eveneens doel: 0-2. Aan de doelpunten van Rohda waren twee goede kansen van Caesar voorafgegaan. Jac ques Linders zag een schot door aanvoerder Velderman van de lijn gehaald en doel man Tonny Janssen kon na een kwartier een schot van Hendriks nog maar net onder de lat wegtikken. In de tweede helft kreeg Caesar nog enkele fraaie kansen om de achterstand weg te wer ken. Met name Franciscus stond drie keer in een kans rijke positie voor Janssen. f Drie keer ook faalde hij. Aan de andere kant was het Kempeners die zijn ploeg voor een grotere achterstand behoedde. Hij verrichtte en kele uitstekende reddingen bij schoten van de Rohda- aunvallers. In de slotfase werd Caesar-verdediger Jean Maas met een hoofdwond van het veld gedragen na een on gelukkige botsing met doel man Janssen. De stand ir pentitie is: 1. Xerxes 2. Rohda 3. Caesar de kampioenscom- 2 1 1 0 3 3-2 2 10 12 4-3 2 0 1110-2 DEN HAAG (ANP) - FC Groningen heeft van de eerste divisie afscheid genomen zoals een kampioen betaamt, met een overwinning. Heracles werd voor 10.000 toeschouwers met 5-2 verslagen. Peter Houtman maakte het laatste eerste-divisiedoelpunt voor de Gro ningers en bleef daardoor, met Gerdo Hazel- hekke. topscorer. Van de vier periodekampioenen, die dinsdag aan de na-competitie beginnen, was De Graafschap al uitgespeeld. Volendam ver loor op eigen veld met 0-3 van Fortuna Sit- tard. Wageningen kwam in punten gelijk met de Volendammers op de tweede plaats door Eindhoven met 4-2 te verslaan en Cambuur speelde doelpuntloos gelijk tegen het nog steeds door invallers gehandicapte Amers foort. De belangstelling op de laatste competitiedag was minimaal, de acht andere wedstrijden trokken samen maar iets meer toeschouwers (11.360) dan Groningen-Heracles. De SVV'er Kreft kreeg van scheidsrechter Bakker een rode kaart wegens het maken van een slaan de beweging naar een tegenstander. Bish (VVV) kreeg de laatste gele kaart uit de ge wone competitie in de ëerste divisie. De karakteristieken van de wedstrijden van de laatste speeldag zijn: FC Groningen-Heracles 5-2 (2-1). Scheidsrech ter Bosman, Toeschouwers 10.000. 14. Van Dijk 1-0, 21. Veldmate 2-0, 32. Van Oosterom 2-1,48. Veldmate 3-1.63. Swanenburg 4-1,72. Van Oosterom 4-2, 84. Houtman 5-2. DS '79-Vlaardingen 2-2 (1-1). Scheidsrechter Boss, toeschouwers 5000.3. Van der Gaag 1-0, 40. Lorie 1-1, 52. Ludwig 1-2, 81. Smeets 2-2. SVV-Veendam 2-4 (1-2). Scheidsrechter Bak ker, toeschouwers 500. 11. Koolhof 0-1, 19. Hoogmoed 1-1, 32. Venema 1-2, 51. Koolhof 1-3, 80. Peitsman 2-3, 86. Koolhof 2-4. Amersfoort-Cambuur 0-0. Scheidsrechter Van Eijk, toeschouwers 260. Amsterdam-Den Bosch 2-3 (0-1) o.hei.srech- ter Klinkers, 800 toeschouwers. 31. Van den Bosch 0-1, 58. Aichorn 0-2, 64. Jansen 1-2, 78. Wiggemansen (strafschop) 2-2,86. Breuer 2-3. Wageningen-Eindhoven 4-2 (1-0). Scheids rechter De Ho^d, toeschouwers 1200.11. Van Osenbruggen 1-0, 55. Van Osenbruggen 2-0, 68. Reinierse 2-1, 70. Posthuma 2-2, 80. Van den Berg 3-2, 87. Hazelhekke 4-2. Telstar-Helmond Sport 4-5 (2-0). Scheidsrech ter Gans, toeschouwers 600. 2. Buma 1-0, 30. Buma 2-0,51. Strijbosch 2-1,54. Van der Meer 3-1. 72. Van der Hooft 3-2,79. De Wert 3-3, 82. Van der Ven 3-4, 86. Stam, 90. Van der Ven Volendam-Fortuna Sittard 0-3 (0-2). Scheids rechter Oetelmans, toeschouwers 1500. 28. Hutting 0-1, 42. Ruys 0-2, 63. Zuidersma 0-3. Heerenveen-VVV 2-2 (1-1). Scheidsrechter Draaisma, toeschouwers 1500. 16. Hijne 1-0, 28. Van Rosmalen, 50. Bothmer 1-2,73. Visser 2-2. MILAAN (GPD) - Verschillende malen omschreef de Italiaanse bondscoach Enzo Bearzot zijn positie aan de vooravond van het Europese kampioenschap als die van iemand „die op een spijker bed moet slapen". Zo duidde hij zijn onzekerheid aan met betrek king tot het gegeven of hij wel of niet stervoetballer Paolo Rossi en, in ietwat mindere mate, Bru no Giordano in zijn groep spelers kon opnemen. Rossi (Perugia) en Giordano (Lazio) behoorden na melijk tot de verdachten in het momenteel lopende proces over het geruchtmakende omko pingsschandaal, dat in de pas voorbije competitie aan het licht kwam. In afwachting van hun be rechting, werden zij ge schorst. Gisteren werden de spijkers uit Bearzots bed niet verwijderd. In tegendeel. Rossi en Giordano werden schuldig bevonden en zwaar gestraft. De sancties trof fen Bearzot hard. Gistermorgen dan Rossi en vier minder dan het totaal van topscorer Roberto Bet- tega. De pijprokende Bearzot (52) vloog in de afgelopen weken van her naar der. Overal waar hij aan het EK deelnemende elftallen en-of spelers observeren kon, dook hij op. Zo was hij enkele dagen gele den in Londen bij de wedstrijd Engeland-Argentinië. Over het collectief van zijn Engelse collega Ron Greenwood liet hij zich ont vallen: „Hij heeft een sterk elftal, maar het spel op het middenveld laat nog te wensen over". Maar meer nog dan het Engelse team, raakte Bearzot in het Wembleystadion ondersteboven van de Argentijnse sterspeler Diego Maradona. Bearzot „Zo'n speler wordt maar eens in de vijf tig jaren geboren. Hij bezit twee fluwelen voeten, een verbluffen de snelheid en een uitzonderlijke lichaamsbouw. Een geboren voetballer. Ik heb staaltjes van hem gezien die me recht deden springen van enthousiasn amper in zijn woonplaats Milaan Wat weet Bearzot van de Neder- teruggekeerd van de zaterdag avond in Rome gespeelde beker finale AS Roma-Torino (6-5 na strafschoppen) werd hem duide lijk gemaakt dat hij Rossi en Giordano van zijn lijstje geselec teerden kan schrappen. Bearzot had enkele minuten nodig om het nieuws te verwerken. Hakkelend zei hij vervolgens: „Ik vind het verschrikkelijk. Mij be kruipt het gevoel alsof men twee van mijn zonen levenslang in de gevangenis heeft gestopt. Vooral de schorsing van Paolo Rossi doet mij veel verdriet. Tijdens en na de wereldkampioenschappen in Argentinië groeide hij uit tot het symbool van het Italiaanse elftal. Ik ben niet overtuigd van zijn schuld..." De bondscoach of de „commissario tecnico", zoals hij in Italië wordt genoemd, heeft voortdurend op Rossi gehoopt. En steeds in diens onschuld geloofd. Korte tijd voor het begin van het proces nam hij het geschorste idool (en ook Giordano) toch op in zijn voorlo pige selectie van veertig spelers. Nadat bekend werd dat het begin van het langdurige geding op 14 mei jl. was vastgesteld en dat een van de omstreden wedstrijden - Avellino-Perugia (2-2) - als een der eerste „delicten" op het pro gramma stond, verdaagde Bear zot zijn op 16 mei jl. geplande trainingskamp met vier dagen en liet ijlings weten dat zijn EK- kandidaten pas op 20 mei in Pol- lone verwacht worden. Het was duidelijk waarom. Om edh van alle blaam gezuiverde Paolo Rossi in Pollone (in de omgeving van Turijn) met open armen te kunnen ontvangen. Rossi in die dagen: „Ik stel de hou ding van mijnheer Bearzot erg op prijs. Hij heeft mij niet de rug toegekeerd, zoals vele anderen dat gedaan hebben. Zijn gebaar tekent de goede verstandhou ding die er tussen ons bestaat. Die verhouding is nu zeker aangetast. Enkele dagen vooi wegvallen van Rossi stelde Bear zot de vraag: „Als Paolo niet aan het EK zal kunnen deelnemen, wie moet er dan in zijn plaats ko men". Maar met een glimlach: „Zover is het gelukkig nog niet. Ik heb er geen mening over. Mis schien wel Pruzzo..." Hij bedoel de Roberto Pruzzo, de 25-jarige spits van AS Roma. In de compe titie scoorde Roberto twaalf doelpunten, één treffer minder landse selectie? Hij laat, bij het beantwoorden van die vraag, het achterste van zijn tong niet zien. Hij zegt: „Zonder twijfel zal het Nederlandse elftal tot de sterkste teams van het toernooi behoren. Wij zijn eraan gewend geraakt dat de Nederlanders krachtig offen sief en defensief, met veel fanta sie ook, spelen. Of het elftal zo sterk zal zijn als in Argentinië, kan ik niet beoordelen." ROTTERDAM (ANP) - Voetbal trainer Barry Hughes zal deze week een één-jarig contract teke nen bij Sparta. Hughes wordt de opvolger van de Roemeen Petes- cu, die in de eerste helft van het afgelopen seizoen werd ontsla- —ÏL2. Formeel dienen het bestuur en de ledenraad van Haarlem, de huidige werkgever van Hughes, nog hun toestemming te verle nen. Hughes heeft nog een con tract van een jaar met de uit de -ere-divisie gedegradeerde Haar lemse club. ZEIST (GPD) - „We zijn nu op een T-kruising aangeland en kunnen niet meer rechtdoor gaan. In een afwegingspro ces zullen we ons door praktische zaken laten leiden en niet door sentimentele gevoelens". Aldus drukte Jo van Marle, de voorzitter van het amateurvoet bal, zich zaterdag op de voor jaarsvergadering van zijn sectie uit om duidelijk te maken dat hij het niet zit zitten om het betaalde en het amateurvoetbal structu reel in één rechtspersoonlijke or ganisatie onder te brengen. Stu dies over dit onderwerp, met als leidraad het rapport van de strtre- tuurcommissie amateurvoetbal, uitgebracht in januari 1979, zijn binnen de KNVB nog gaan de. Jo van Marle, kandidaat voor het voorzitterschap van de KNVB, stelde verder in zijn openingsre de met voldoening vast dat er in tien jaar tijd binnen het amateur voetbal een gezonde situatie is gegroeid, gezien de goede sa menwerking nu tussen het zater dag-, zondag- en afdelingsvoet bal, de belangenverenigingen die zich in een federatie van belan genorganisaties hebben verenigd èn de twintig afdelingen. Hij roemde hierbij het geslaagde ini tiatief van de LBA (Landelijke Bond van Amateurs) om tot één bekercompetitie (zaterdag- en zondagsclubs samen) voor het aanstaande seizoen te komen. De inschrijving zal op basis van vrijwilligheid zijn. Uit zes dis trictsrondes zal via een knock- out-systeem een nationale be kerkampioen van het amateur voetbal te voorschijn komen. Een andere nieuwe ontwikkeling in het bekervoetbal is dat gevorder de besprekingen met het bestuur betaald voetbal uitwijzen dat er waarschijnlijk in plaats van ne gen liefst 37 ploegen uit het ama teurvoetbal de kans krijgen aan de strijd om de KN VB-beker deel te nemen. HAMBURG (ANP) - De finale om de Duitse voetbaltitel en de strijd tegen degradatie is zo vol spanning dat het de schijn heeft dat wijlen Alfred Hitchcock er de hand in heeft gehad. In het duel tussen titelverdediger HSV en herfstkampioen FC Bayern München gaat het er naar uit zien dat een finishfoto de beslissing moet brengen. Met nog twee ronden te spelen is het doelpuntenverschil zelfs gelijk. schap. Kaiserslautern* ontmoet zaterdag Bayern München, ter wijl HSV aantreedt tegen nieu weling Leverkusen. De strijd, om de resterende UEFA- cupplaatsen verloopt ook erg spannend. Keulen verloor in Bo- chum, wat voor de Bochumers een opluchting was want de de- gradatiezorgen waren meteen voorbij. Dortmund verloor bij Hertha BSC en UEFA-cupverde- diger Borussia MG, die woensdag a.s. de tweede wedstrijd tegen Eintracht Frankfurt moet spelen om deze trophe^, kwam nu niet verder dan 1-1 tegen Stuttgart. In de strijd tegen degradatie ver schafte MSV Duisburg zich een beetje lucht door een overwin ning met 1-0 tegen München 1860. Bekerhouder Fortuna Düs- seldorf moet echter zijn laatste thuiswedstrijd tegen Hertha winnen om niet te degraderen. Slechts één punt meer hebben de Fortunezen verzameld dan het trio München 1860, Uerdingen en Hertha BSC. Maar de Berlijners, die in doelpunten ook al gelijk zijn gekomen met Uerdingen zijn nog lang niet buiten gevaar. Wer- der Bremen dat met 3-2 verloor van Eintracht Frankfurt en kan zich gaan opmaken om Eintracht Braunschweig te vergezellen naar de tweede liga. Ruim 210.000 toeschouwers woon den de wedstrijden bij en zagen 29 doelpunten scoren, Karl-Heinz Rummenige was de scherpschut ter van de dag met drie treffers in het treffen met Bayern München tegen Fortuna Düsseldorf. Hij is daarmee lijstaanvoerder bij de topscorers met 25 doelpunten op grote afstand gevolgd door de Hamburger Hort Hrubesch die 20 doelpunten achter zijn naam heeft staan. Alleen doordat HSV twee doelpun ten meer heeft gescoord is oor zaak dat de Hamburgers nog aan de leiding gaan. t Vrijdagavond konden de Hambur- gers met de grootste moeite slechts met 2-0'winnen van het reeds gedegradeerde Eintracht Braunschweig terwijl Bayern München bekerhouder Fortuna Düsseldorf verpulverde: 6-0. Met een doelpunt erbij hadden de Beieren de kop overgenomen De voorsprong van de twee leiders werd vergroot omdat Stuttgart tegen Borussia Mönchenglad- bach een gelijk spel (1-1) moest toestaan. Kaiserslautern, de nummer vier van de ranglijst triomfeerde met 4-0 over Bayer Uerdingen Beide ploegen zijn reeds zeker van UEFA-cup-voet- bal in het volgend seizoen, maar Kaiserslautern kan ook een rol vervullen voor het kampioen voetbalkampioenschap kunnen afhouden. Op de laatste wed strijddag versloeg Real Madrid in eigen huis Athletic Bilbao, waar door de voorsprong van één punt op Real Sociedad gehandhaafd bleef. De club uit San Sebastian sloot de competitie af met een overwinning van 2-0 op Atletico Madrid. Bilbao heeft streekge noot Real Sociedad geen dienst kunnen bewijzen. In eigen sta dion was Real Madrid superieur. Het leidde bij rust al met 2-0 door doelpunten van Angel en Juani- to. Twintig minuten na rust ver kleinde Dani de achterstand tot 2-1, maar zeven minuten later maakte Pirri uit een strafschop een einde aan alle onzekerheid. Spanje wordt in de Europacup I dus vertegenwoordigd door Real Madrid. In de Europa Cup II door titelhouder Valencia en de win naar van de Spaanse bekerfinale: Gijon-Betis en in de Europa Cup III door Real Sociedad, Gijon of Betis en Barcelona. Frankrijk Zl Schoenaker moet naar Parijs loar. AMSTERDAM (GPD) - Dick Schoenaker, die graag rust had willen hou den om zijn blessure te laten genezen voor hij zich in juni gaat voorbe reiden op het Europees kampioenschap voetbal in Italië, heeft gister avond van trainer Leo Beenhakker te horen gekregen dat hij de trip van Ajax naar Parijs deze week moet meemaken. Ajax speelt morgen en donderdag twee wedstrijden in het toernooi van Paris St. Germain. Schoenaker, die last heeft van een spierblessure aan de zijkant van zijn enkel: „Ik had me erop ingesteld dat ik niet hoefde mee te gaan, zodat ik wat had kunnen bijkomen. Ik heb me steeds moeten forceren. De medici vonden het echter beter dat ik meeging om me in Parijs onder anderen te laten behandelen door onze fysiotherapeut Rob Nolet". Voorzitter Jo van Marle verklaarde zich namens zijn bestuur een uit gesproken tegenstander van een plan uit de hoek van het betaalde voetbal om tot het stichten van 37 vakscholen te komen. „Bij zo'n groot aantal worden bij veel te veel leerlingen verwachtingen gewekt die praktisch niet uit voerbaar zijn", aldus de voorzit ter van het amateurvoetbal, die ook nadrukkelijk een aparte jeugdcompetitie voor 16- tot 18- jarigen afwijst. Jo van Marle had voorts geen goed woord over voor de particuliere pogingen, die al in een vergevor derd stadium blijken te verkeren, om een tweede Telebingoronde van de grond te krijgen. De inzet van de toto en lotto blijkt gevoe lig terug te lopen, wat met een volgend televisiegokspel alleen maar zal kunnen toenemen, aldus een van de voornaamste argu menten voor de scherp gestelde kritiek. Spreker laakte vooral de waas van geheimzinnigheid die nog steeds over het geheel hangt. De ervaringen van de 20 afdelingen met de straftijd voor A-junioren, dit seizoen ingevoerd, blijken bij zonder gunstig te zijn geweest. Dit heeft ertoe geleid dat met in gang van 1 juli dit jaar deze straf maatregel voor het hele jeugd voetbal, met uitzondering van de laagste klassen, gaat gelden. Er wordt zelfs overwogen de straf tijdinvoering mettertijd ook te la ten gelden voor de senioren. Een werkgroep, druk doende om in het zaalvoetbal tot een verant woorde naamgeving van clubs te komen, hoopt binnen afzienbare tijd - gestreefd wordt vóór de al gemene vergadering van het amateurvoetbal - met afgeronde voorstellen te komen. Spanje FC Nantes werd zaterdag Frans voetbalkampioen. Nantes won van Olympique Marseille met 1-0 en kwam op een totaal aantal punten van 55. Er moet nog één wedstrijd in de hoogste divisie van de Franse voetbalcompetitie worden gespeeld. St. Etienne, de enig overgebleven concurrent van Nantes verspeelde zaterdag echter al de laatste kans door met 1-5 te verliezen van Bordeaux. Bekers AS Roma won zaterdag voor de derde keer de Italiaanse voetbal beker. In de finale versloeg AS Roma op eigen veld voor 65.000 toeschouwers AC Tormo na het nemen yan strafschoppen (6-5). In de normale speeltijd en de verlenging werd niet gescoord. AS Roma won de beker eerder in 1965 en 1969. Carl Zeiss Jena pak te de Oostduitse beker door een 3-1 zege, na verlenging op Rot Weiss Erfurt. In de halve finales van het toernooi om de Belgische voetbalbeker heeft Waterschei met 2-1 gewon nen van Kortnjk. Beveren en Standard speelden gelijk: 0-0. Zondag a.s. worden de returns gespeeld. DÜSSELDORF - De in Spaan se dienst voetballende Rainer Bonhof en Uli Stieleke beho ren tot de selectie voor het Westduit.se team, dat volgen de maand in Italië zal deel nemen aan de eindronde om het Europees kampioen schap. Bondscoach Jupp derWall maakte in Düsseldorf de namen van de veertig ge selecteerden bekend. Met 51 interlandwedstrijden is Bon hof de meest eiyaren speler van het gezelschap. Hij is de enige die ook deel uit maakte van de ploeg die in 1974 we reldkampioen werd. De selectie bestaat uit: Doel: Dieter Budenski, Eike Im- mel, Walter Junghans, Rudi Kargus, Norbcrt Nigbur, Ha- rald Schumacher; Verdedi ging: Klaus Aughenthaler, Rolf Blau, Hans-Peter Brie gel, Bernd Cullman, Bernard Dietz, Karl-Heins Förster, Wilfried Hannes, Manfred Kaltz, Karl-Heinz Kórbei, Bernd Martin, Uli Stieleke. Herbert Zimmerman; Mid denveld: Rainer Bonhof, Bernd Forster, Jürgen GrOh, Ditmar Jacobs, Felix Magath, Lothar Mattaeus, Caspar Memering, Hansi Müller, Kurt Niedermayer, Bernd Schuster, Franz-Josef Ten- hagen, Miroslav Votava; Aanval: Rüdiger Abramczik, Klaus Allofs, Ronald Bor- chers, Calle del'Haye, Dieter Höness, Horst Hrubesch, Walter Kelsch, Dieter Müller. Harald Nickel, Karl-Heinz Rummenige.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14