"Missers bij penalty waren beslissend" Rossi: "Mijn goede naam is aangetast Notten: "Ik heb geen geld aangenomen" Zwartkruis: "Eindelijk weer eens karakter getoond" Zinderende bekerfinale met vreemde wending MAANDAG 19 MEI 1980 SPORT SPORT SPORT ROTTERDAM - Voorzitter Guus Couwenberg heeft ingegrepen in de contractonderhandelingen tussen René Notten en Feyenoord. De aanvoerder bereikte vorige week alsnog mondelinge overeenstemming over de verlenging van zijn dienstverband in Rot terdam, maar Couwenberg heeft voorlopig tegen gehouden dat de contracten ook daadwerkelijk werden getekend. De praeses wil de hele zaak morgenavond eerst nog be spreken in het bestuur voor hij al of niet zijn fiat geeft aan de overeenkomst. Couwenberg zegt over sterke aanwijzingen te beschikken dat Notten geld van derden heeft aangenomen om bij Feyenoord te blijven. ..Er was dan wel een afspraak met hem, maar die was gemaakt onder een ontbindende voorwaarde zegt Couwen berg. „En de dag nadat we die afspraak hadden gemaakt, werd ik al gebeld dat die voorwaarde geschonden was. Daarover wil ik nu eerst met het bestuur gaan praten". Notten zelf bestrijdt intussen hevig dat de gang van zaken zo is geweest en dat hij geld (30.000 gulden) van derden zou hebben aangenomen. Hij is van plan Feyenoord aan de mondelinge overeenstem ming, bereikt in het byzijn van getuigen, te houden en zal de zaak „als dat nodig mocht zijn, verder laten uitzoe ken". In eerste instantie gaat hij ervan uit dat hij ook volgend jaar gewoon bij Feyenoord speelt. Zijn verhaal is, dat hij na het vastlopen van eerdere onder handelingen tot inkeer is ge komen na een openhartig ge sprek met directeur Stephan. Het resultaat daarvan was, dat Notten en het Feyenoord- bestuur vorige week dins dagavond opnieuw om de ta fel gingen zitten. Notten. die eerder had uitge roepen definitief met voet ballen te zullen stoppen, werd daarbij vergezeld door zijn „persoonlijk adviseur Postma, die als lid van de „vriendenclub" van Feye noord al eerder een vergeefse bemiddelingspoging had on dernomen. Notten: ..Tijdens dat gesprek van dinsdagavond ben ik mondeling rond gekomen met Feyenoord. De contrac ten konden alleen nog niet ge tekend worden, omdat die niet aanwezig waren. Die la gen bij mijn advocaat en bij de advocaat van Feyenoord. Maar een mondelinge over eenkomst is net zo geldig, dus het tekenen was slechts een formaliteit. En die voorwaar de waar Couwenberg het nu over heeft, zou helemaal niet in het contract worden inge bouwd. Wel heeft hij gezegd dat hij het niet goed vond dat ik geld van derden aan zou nemen, maar dat is niet ge beurd en dat gebeurt ook niet". „Voor mij ligt de zaak dus heel simpel. Ik speel hier volgend jaar, zoals in het bijzijn van getuigen mondeling overeen is gekomen. Daar is volgens mij geen speld tussen te krij gen. Dat Couwenberg daar over eerst nog wil vergaderen, is mijn zaak niet. Ik wacht wel af. maar als het nodig is. houd ik Feyenoord aan de afspra ken". PAUL DE TOMBE ROTTERDAM - Ruud Krol heeft zaterdagavond ongeveer een uur te vroeg afscheid genomen van het leiderschap in het elftal van Ajax. Voornamelijk omdat de record-in ternational in de bekerfinale te snel met zijn gedachten vertoefde in Vancouver (waar heen hij gisteren is afgereisd), misten de Amsterdammers dé kans op het veiligstellen van de vijfde „dubbel". Op het belangrijkste moment van de spectaculaire en grimmige eindstrijd gaf Krol als aanvoerder in elk geval niet thuis en verbleef hij in de buurt van de middenstip terwijl hij voorin had moeten zijn. Daar had hij na een half uur spelen de man aan moeten wijzen die bij een 0-1-stand een cruciale strafschop moest nemen. zich misleiden door een lepe actie van Ling. Weggestuurd door Lerby, werd de centrumspits van Ajax nog ach terhaald door Feyenoord-libero Nielsen, die zijn opponent met een sliding ten val bracht. Vóór de 16-meterlijn, zo bleek later na herhaalde bestudering van vi deobeelden. Omdat Nielsen ech ter iets doorgleed en Ling geraf fineerd nog een stukje doorliep voor hij gestrekt ging, was het voor Corver vrijwel onmogelijk te onderkennen dat de actie bui ten het strafschopgebied had plaatsgevonden. Dus wees hij naar de stip. Dat was het moment waarop Krol in actie had moeten komen. „Hij had duidelijk moeten zeggen de penalty had moeten nemen", kritiseerde Ajax-voorzitter Harmsen later. Omdat de aan voerder zich niet met de gang van zaken bemoeide (Krol: „Arnesen zou hem volgens mij gaan nemen, maar ik vond het ook vreemd dat Bonsink daar plotseling stond"), werd de partij van de beslissende wending voorzien. „Het missen van die penalty is voor ons door slaggevend geweest", wist Leo Beenhakker. Bijval Wat die mening betreft, kreeg de Ajax-trainer bijval uit de hoek van de Feyenoord-spelers. „Als ze die pingel hadden benut, was het met ons gebeurd geweest", beseften Wijnstekers en Van de Korput. „Dan was bij ons het koppie naar beneden gegaan en waren we niet meer in het stuk voorgekomen". Nu de voortreffelijke Joop Hiele zijn eerste strafschop voor Feye noord I stopte, voorzag hij zijn collega's van de mentale kracht om er nog eens extra tegenaan te gaan. „Want we waren bijzonder gebrand op die beker. Die was ontzettend belangrijk voor ons", aldus captain René Notten, „om dat niemand tevreden was met die vierde plaats in de competitie. We waren dan wel zeker van een plaats in het Europa-Cup-II-toer- nooi, maar we wilden dat Euro pese cupvoetbal per se gaan spe len met de Nederlandse cup in ons bezit". Hoezeer die wens binnen Feye noord leefde, bleek wel uit het gegeven dat Hiele, ondanks een slepende achillespeesblessure, en Nielsen (nauwelijks hersteld van een ribkwetsuur) ten koste Nu Krol dat naliet, rees de twijfel bij de specialisten Lerby en Ar nesen en kon Karei Bonsink zich op eigen initiatief aandienen om zich te belasten met de elfmeter- trap. „Ik neem hem en ik maak hem", meldde de rechterspits la coniek. Hij kon die woorden ech ter niet waarmaken. Joop Hiele stopte de hard verzonden, maar slecht gerichte bal „met een reflex en met een beetje geluk" en Feyenoord putte daaruit zo veel moed dat het ten slotte met een 3-1-zege de beker in ont vangst kon nemen. Sfeer Met uitbundige vreugde werd de cup daarna rondgedragen door het eigen stadion, waar de sup porters later maar niet met fees ten wilden ophouden. Het teken de exact de sfeer waarin de finale zich had afgespeeld. Feyenoord- Ajax immers was een happening waarbij de emoties volkomen onverwacht hoog oplaaiden. Nu de prijzen al verdeeld waren, met het kampioenschap van Ajax en een al zekere plaats in het Euro- pa-Cup-II-toernooi voor Feye noord, leek alles erop te wijzen dat de 22 voetballers het seizoen zouden besluiten met een leuke, maar rustige pot. Een gedachte die nog werd ver sterkt op het moment dat de ba sisopstelling van Ajax bekend werd. Coach Beenhakker liet daarin Frank Janssen debuteren (omdat Van Dord koorts had) en had die vroegere jeugdkampioen tennis aan Petur Petursson ge koppeld. Waarschijnlijk in de verwachting dat het allemaal zo'n vaart niet zou lopen. Het tegendeel bleek echter het ge val. Feyenoord-Ajax werd „een gevecht op leven en dood" (type ring van Beenhakker), dat „aan trekkelijk, maar bij vlagen te hard was" (volgens Jezek). Al vanaf het eerste fluitsignaal gooiden de opgepepte Rotter dammers alle remmen los, waar door de tegenstander werd mee gesleurd naar een hoog tempo en naar kribbige tweegevechten. Het resultaat was een uiterst boeiende partij, waarin de wis selvallig leidende arbiter Corver vijf maal een gele kaart moest trekken en tweemaal naar de pe naltystip moest wijzen. Ongunstig Mede op grond van die beslissingen vond Beenhakker dat de zinde rende finale voor Ajax ongunstig was beïnvloed. Dat echter was een stelling die allerminst bewe zen kon worden. Corver mocht dan niet bepaald zijn topdag hebben, hij benadeelde eerder Feyenoord dan Ajax. De vijf gele kaarten die hij uitdeel de (aan Boeve, Lerby, Ling en De Leeuw en Van Deinsen) verstrek te hij volkomen terecht en bo vendien streek de arbiter een maal opzichtig de hand over het hart in het geval van de Ajacied Peter Boeve. De verdediger had na de pauze zomaar van het veld gestuurd kunnen worden," na een nieuwe zware overtreding tegen Jan Peters. Een tweede gele kaart zou in dat geval correct zijn ge weest. Alleen omdat Corver de daarmee gepaard gaande verwij dering een te zware straf vond voor zo'n jonge speler, mocht Ajax de tijd met elf man vol ma ken... Cadeau Bovendien gaf de Nederlandse toparbiter Ajax ook nog eenmaal een strafschop cadeau, waardoor de ploeg al in een vroeg stadium de kans kreeg de wedstrijd te be slissen. Dat lukte niet door eigen falen en dan klinkt het natuurlijk helemaal vreemd als de oorzaak voor de nederlaag later door een trainer elders wordt gelegd. Beenhakker had er dan ook beter aan gedaan de hand in eigen boe zem te steken. Hij had erop kun nen wijzen dat de kwetsbare pun ten van Ajax opnieuw waren blootgelegd. Dat de aanval en de verdediging opnieuw gewoon te zwak waren en dat de midden velders niet altijd kunnen blijven aanvallen en verdedigen, omdat ook de energie van Lerby, Arne sen en Schoenaker niet onuitput telijk is. Als Beenhakker dat had gezegd, had hij de kern geraakt. Hij deed dat niet en legde de schuld mede bij Corver, terwijl zijn ploeg toch dank zij die arbiter de strijd al snel had kunnen „uitmaken". Immers, nadat de Amsterdammers een korte periode van een nume rieke meerderheid knap hadden uitgebuit via Arnesen (hij scoor de 0-1 terwijl Jan Peters buiten het veld behandeld moest wor den omdat Boeve een nop van zijn schoen diep in het vlees van zijn knie had gedrukt), liet Corver ROTTERDAM - Door de 3-1 winst heeft Feyenoord zater dagavond voor de vijfde maal in de geschiedenis de KNVB- beker gewonnen. Tweemaal verloren de Rotterdammers een eindstrijd. In 1934 was het Groningse Ve- locitas te sterk na verlenging (2-3) en in '57 werd met 4-2 verloren van Fortuna '54. De uitslagen van de finales waarin Feyenoord triomfeer de waren: 1930: Feyenóord- Excelsior 1-0, 1935: Feye- noord-Helmond 5-2, 196$ Feyenoord-Go Ahead 1-0, 1969: Feyenoord-PSV 2-0 (in tweede wedstrijd), 1980: Feyenoord-Ajax 3-1. Terwijl Piet Schrijvers en Peter Boeve verslagen op de grond liggen, r schreeuwt doelpuntenmaker Carlo de Leeuw het uit van pure vreugde. leen staande houden van alles het veld in wilden. Dat Feyenoord nu inderdaad als be kerhouder op het Europese to neel kan verschijnen, dankte het dan ook aan het eigen karakter en aan de terugval van Ajax. Te licht In de beginfase overeind gehouden door Schrijvers, die Petursson en Van Deinsen van scoren afhield met flitsende reacties, had het Amsterdamse team korte tijd op eigen kracht redelijk gevoetbald. Tot aan het moment van de Bon- sink-strafschop. Daarna vloeide de overtuiging meer en meer weg en werd de kwetsbaarheid van de laatste weken genadeloos bloot gelegd door het jagende Feye noord. Niet alleen in aanvallend opzicht (toen Ling geblesseerd vervangen moest worden door Van Geel werd Ajax voorin nog zwakker), maar vooral waar het de defensie betreft. Boeve kon zich daarin tegen Jan Peters al- overtre- dingen, debutant Janssen werd door Petursson vaak te licht be vonden en Wijnberg veroorzaak te de strafschop waardoor Feye noord op een psychologisch be langrijk moment op gelijke hoog te kon komen. Hij trok De Leeuw tot tweemaal toe onderuit, waar na Petursson vlak voor rust de 1-1 kon binnentikken. De basis daarvoor was overigens gelegd door Jan Peters, de man die model kon staan voor het ka rakter dat dit Feyenoord kan to nen op een moment dat er echt iets op het spel staat. Neerge- maaid door Boeve moest de vleu gelspits minuten lang behandeld worden aan een diepe kniewond. Hij kreeg een tetanusinjectie, een inspuiting tegen de pijn en moest na de wedstrijd worden gehecht. Niettemin weigerde hij het veld te verlaten („Ik wilde koste wat het kost doorgaan") en bleef hij jagen. Die jacht had in de tweede helft de tweede treffer van Feyenoord, succes, omdat de Ajaxmidden- velders uitgeblust waren en de Amsterdamse verdediging onder druk fouten ging maken Twee verkeerde terugspeelballen ge tuigden van de zwakte. Eerst leg de Frank Janssen de basis voor de 2-1 van Carlo de Leeuw, later gaf Lerby Feyenoord op die ma nier de 3-1 (Petursson) aan. Waanzin „Winst die te danken was aan iets meer kracht en aan het feit dat we in het eigen stadion speelden wilde Van de Korput daarbij eer lijkheidshalve vermelden. Een gegeven dat Beenhakker achter af ook aanhaalde: ..Want het is na tuurlijk waanzin dat de bekerfi nale een thuiswedstrijd is voor één van de ploegen, De plaats waar gespeeld wordt, moet voor het seizoen bekend zijn. Nu is het in alle opzichten een loterij ge weest". PAUL DE TOMBE (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Bondscoach Jan Zwartkruis toonde zich na af loop van de wedstrijd Feye noord-Ajax wat optimistischer dan hij de afgelopen weken is geweest: "De grote vorm heb ik nog altijd niet gezien bij de spe lers, maar dat kun je ook moei lijk verwachten nadat de com petitie zo'n slijtageslag te zien heeft gegeven. Ik heb echter wel weer karakter gezien, wat tij dens toernooivoetbal, dus ook straks tijdens het Europees kampioenschap in Italië, nodig "Vanavond heb ik ook weer twee ploegen gezien die op de aanval durfden te spelen. Lange tijd heb ik dat moeten missen", aldus Zwartkruis, die van plan is zijn selectie van 22 spelers voor "Ita lië" daags na Pinksteren bekend te maken. Op dit moment be staat die groep nog uit 40 spe lers. De veertig "voorlopigcn" zijn: Ajax: Schrijvers, Krol, Schoenaker en Tahamata. PSV: Brandts, Poortvliet. Stevens, Wil ly en Rene van de Kerkhof, Valke, Koster en Wildschut, AZ: Kist, Met god, Hovenkamp, Spelbos en Trey- tel, Feyenoord: Van de Korput, Van Deinsen, Wijnstekers, Vermeulen, Roda JC: Nanninga, FC Utrecht: Van Breukelen, FC Twente: Kila, Zon dervan, Bos, Jol, Otto, Sparta: Does burg en Balkestein. Anderlecht: Dusbaba en Haan, Ipswich Town: Thijssen, MVV: Schapendonk en Van Marwijk, NAC: Vreyssen, NEC: Ma- rijnissen en Schellekens, Saint Etienne: Rep. Club Brugge: Barth. Arnold Mühren. die aanvankelijk ook geselecteerd was heeft om prive-re- denen afgezegd. Piet Hamberg die voor het Zwitserse Servette uitkomt kreeg geen vrij van zijn werkgever. Op 2 juni vertrekt het Nederlands elftal naar Oostenrijk. In de omgeving van Kiagenfurt gaat de selectie in trai ningskamp. Op 2 juni wordt gespeeld tegen Graz, op 6 juni tegen een selec tie uit Klagenfurt/Villach en op 8 ju ni in Italië tegen Udine. Op 9 juni is het vertrek naar Napels. Het moment dat Ruud Krol echt afscheid nam. International drie jaar geschorst - AC Milan teruggezet ROME (GPD) - Het Italiaanse elftal zal het volgende maand bij de Eu ropese kampioenschappen zon der twee van zijn topspelers moe ten stellen. Paolo Rossi en Bruno Giordano zijn geschorst door de disciplinaire commissie van de voetbalfederatie, de eerste voor driejaar, de tweede tot 31 decem ber 1981. Hun straffen werden gisterochtend bekendgemaakt, in de uitspraak over het voetbal schandaal dat de gemoederen van de voetballiefhebbers nu al maanden bezighoudt. Beide spelers worden ervan be schuldigd, geld te hebben aange- gokkers om uitslagen npetitiewedstrijden te beinvloeden. En ze zijn er nog goed vanaf gekomen, want aan klager Corrado de Biase had voor beiden levenslange royering geëist. Die straf, de zwaarste die de com missie kon opleggen, ging wel naar de voorzitter van AC Milan, Felice Colombo, naar Milan-kee per Enrico Albeitosi en naar de keeper van Lazio, Massimo Cac- ciatori. AC Milan is trouwens over de hele linie de zwaai stge- troffen club, want voor hun aan deel in de omkopingsaffaire ra ken zij hun plaats in de eredivisie kwijt en moeten zij volgend sei zoen in de B-divisie spelen. Twee andere clubs. Avellino en Pe rugia. mogen wel in de eredivisie blijven, maar beginnen het nieu we seizoen al met vijf strafpun- ten. De Romeinse club Lazio kreeg een boete van tien miljoen lires (25.000 gulden) opge legd. Het proces van de disciplinaire commissie betrof twee wedstrij den uit het afgelopen seizoen, Milan-Lazio (2-1) en Avellino-Pe- rugiu (2-2). De zaak werd in janua ri aan het rollen gebracht door publikaties. van het Romeinse dagblad Paese Sera over klandes- tiene weddenschappen. Toen werd er al van knoeierijen ge sproken. maar die kwamen pas in maart aan het licht, toen twee van de gokkers een aanklacht in dienden bij de justitie. Toen moest ook de voetbalfederatie zich wel met de zaak bemoeien en de uitspraak van gisteren is daar van het eerste resultaat. Maar daarmee is de zaak nog niet afgelopen. Aanstaande vrijdag zal de commissie zich bezighou den met nog vier wedstrijden: Milan-Napoli, Bologna-Juven- tus, Lazio-Avellino en Bologna- Avellino. Daar kunnen opnieuw zware straffen vallen. Het is niet uitgesloten, dat nog een of meer clubs uit de eredivisie moeten verhuizen. En dan is er nog justitie, die ook bezig is met een gerechtelijk on derzoek. Daarvoor heeft al een aantal spelers een tijdje in voor arrest doorgebracht en het ziet ernaar uit. dat het bij het komen de proces, naast de zopdag ge vallen straffen, ook nog gevange nisstraffen zullen worden uitge- deeld. Verslagen reageerde Rossi op de zware straf: „Ik heb nooit willen en kunnen geloven dat ze me zouden schorsen. Gewoon omdat ik onschuldig ben. Daarom ben ik ook niet ingegaan op voorstel len die mij de laatste weken ge daan werden „Als ik had gewild, zou ik me mét veel geld uit dezfe verschrikkelij ke affaire hebben kunnen kopen. Ik heb al die voorstellen naast me neer gelegd. Gewoon omdat ik ze niet meei nodig had. Ik voel me nu verraden, het slachtoffer van vuile roddel. Ik la.it het ei niet bij utte Ik i in ho bei straks, als ik eenmaal ben vrijge sproken, zal ik bij de voetbalbond een schadeclaim indienen. Mijn goede naam is diep aange tast

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13