Je raakt er niet op uitgekeken Werkbank in bouwpakket Ook aangetekende brief kan zoek raken... Servies van glas dat eruit ziet als aardewerk Gietijzeren open haard met warmte- terugwinning ZELF POPPEN MAKEN QUALEX Bescherming tegen enquête moeilijker Lintzaag voor doehet-zelver MAANDAG 19 MEI 1980 EXTRA PAGINA 11 In de ontwikkeling van de nog al tijd hoogst populaire open haard is bij diverse fabrikanten een duidelijke tendens naar de warm- te-terugwinning te bespeuren. Begrijpelijk, want het is eigenlijk zonde dat de warmte die de open haard produceert (en dat is wer kelijk heel wat) grotendeels ver- lo'ren gaat. Een open haard is dan wel een „gezelligheidsvuur", maar waarom zouden we daarvan geen gebruik maken om op ener gie te besnaren. Een van de nieuwste ontwikkelin gen op dit gebied is een open haard die Helex heeft gelanceerd. Hij is gemaakt van gietijzer, een „negentiende eeuws" materiaal dat echter eigenschappen heeft die een eerherstel alleszins rechtvaardigen. De gietijzeren inbouwmantel kan op twee manieren worden toege past. Met een cv-warmwatereen- heid, die de warmte van hel haardvuur overdraagt aan een zgn. warmwaterregister. Dit wordt aangesloten op de retour- leiding van de centrale verwar ming. De cv-ketel heeft dan, wanneer de open haard brandt, heel wat minder te doen, en dat spaart uiteraard aardgas. De tweede mogelijkheid is: de gie tijzeren mantel wordt omgeven door een luchtkast, waarin koude buitenlucht (of uit de kruipruim te) al dan niet geforceerd gebla zen wordt. Die lucht wordt verhit en in de woonruimte gevoerd. In dat geval kunnen de radiatoren van de cv dan een eind dichtge draaid worden. Dit nieuwe systeem van Helex is op de Bouwbeurs in Utrecht gepre senteerd en ondervond daar veel belangstelling. Behalve om zijn energiebesparende eigenschap zeker ook vanwege andere voor delen, waarin het uiterlijk, direc te ingebruikneming na de instal latie enz. een rol spelen. Nadere informatie kan de fabrikant ver strekken: Helex BV, Benne- broek, tel. 02502 - 8141. Qualex is een thermisch vervorm bare dubbelwandige soort kunstglas dat achtmaal zo licht is als het gewone glas. Ook zegt de fabrikant (Glascom Utrecht) dat het nieuwe produkt energiebe sparende eigenschappen heeft. Het wordt geleverd in platen van 1600 mm breed. Inlichtingen Glascom Utrecht, tel. 030-886121. Wie zelf een oerstevige, eenvoudige werkbank wil maken, kan daar voor sinds kort een bouwpakket kopen. Alle 14 onderdelen van massief grenehout zitten in een handige doos, met een handlei ding voor het monteren. Dat is trouwens heel simpel, De onder delen worden met bouten en schroeven aan elkaar gezet. Dat levert dan een werkbank op met een bladmaat van 57x116 cm, dus een zeer redelijk formaat dat ech ter weer niet te groot is voor het bescheiden huiswerkplaatsje in schuur of garage. Dê hoogte is ruim 86 cm, handzaam om staan de aan te werken. Het staat de eigenaar natuurlijk vrij om er later zelf nog wat voorzie ningen aan toe te voegen; bij voorbeeld een gereedschappen- lade of een extra plank, een kleminrichting enz. Leverancier is Fetim; het bouwpakket is in vele hout- en doe-het-zelf-zaken te koop voor ongeveer 160 gul den. Aangetekende brieven kunnen even spoorloos zoek raken als gewone. Dat blijkt uit onder staand verhaal. Op 5 oktober 1979 verstuurt mej. L. vanuit Den Haag een brief waarin zij enkele kleine voorwerpen in sluit, waarondereen gouden ring. toestemming Parijs. Zij laat de brief aantekenen, pter bedenkt zij dat zij heeft ver geten een afzender op de enve loppe te zetten. Op het postkan toor, bij het aantekenen, heeft ook niemand haar hierop attent gemaakt. Maar zij heeft het afge stempelde aantekenbewijsje, dus dat zit wel goed. Weken later Maar deze slechte start is geen goed voorteken geweest voor het ver loop van de reis van de brief. Half oktober hoort mej. L. van haar vriend in Parijs, voor wie de brief bestemd is, dat hij nog steeds niets heeft ontvangen. De tijd gaat dringen, want hij staat op het punt op reis te gaan. Op 19 oktober doet mej. L. bij de post in Nederland navraag naar de aangetekende brief. Er wordt een formulier ingevuld en zij moet daarvoor f 1,75 betalen. Het baat niet meer. Als haar vriend op 22 oktober vanuit Parijs naar zijn werk in West-Afrika vertrekt, is er nog steeds geen aangete- kende brief bezorgd. Nog even duikt er een spoor van de brief op: een postambtenaar weet mej. L. te vertellen dat het stuk vol gens de postdienst in Parijs op 2 november naar Nederland retour is gezonden. Dan is de brief met zijn kostbare inhoud voorgoed verdwenen. Op 15 januari van dit jaar wordt het onderzoek van de posterijen zon der resultaat beëindigd. Mej. L. krijgt de maximum schadever goeding van f 50, die voor ge wone aangetekende stukken mogelijk is, toegekend. Dat is natuurlijk maar een schijntje voor een gou den ring, die bovendien een dier baar erfstuk is. Waarom zo lang Hoe kan een aangetekende brief er naar Parijs er nu zo lang over doen, en dan ook nog zoek raken? Daar weet de PTT ook geen dui delijk antwoord op te geven. Er is, zegt men ons als wij navraag doen over dit geval, misschien een dag vertraging door de admi nistratie die vastzit aan de ver zending van een aangetekende brief. Maar meer toch niet. „Hoe de bezorging in Parijs daarna verloopt, onttrekt zich aan onze waarnemingen", aldus de Ne derlandse PTT. Men oppert de mogelijkheid dat een brief met een gouden ring erin bij de Franse douane kan worden opgehouden. Maar waar schijnlijk is dit volgens ons niet, want de gouden ring was immers niet aangegeven. En anders zou het onderzoek toch wel naar de douane hebben geleid. Geen administratie Wie denkt dat een aangetekende brief tijdens de reis die hij maakt onderweg overal keurig wordt genoteerd en in de gaten wordt gehouden, die verwacht er teveel van. Voor mensen met zo'n groot ver trouwen in de magie van het aan tekenen citeren wij deze onthul lende zinsnede uit de brief die het hoofd verzending van het post- district aan mej. L. schreef: „Tot mijn spijt was het niet mogelijk vast te stellen waar de zending is vermist. De verzendingsweg van een aangetekend stuk kan name lijk niet van punt tot punt worden gevolgd, omdat daarvan admini stratief niets wordt vastge legd". Het is zeer de vraag of het in dit geval zou hebben geholpen als mej. L. wel de afzendster op de brief had gezet. Per slot van reke ning viel er aan de stempels te zien dat hij uit Den Haag kwam, cn daar kreeg de post hem blijk baar ook niet terug. Maar gezien wat er met brieven fout kan gaan, is het natuurlijk wel duidelijk dat er altijd een afzender op moet. Altijd aangeven Tot slot de aangegeven waarde. Al tijd doen, bij aangetekende brie ven met een inhoud van meer dan f 50. Het kost een gulden per f 250 waarde ^xtra. Als u de waarde hebt aangegeven, kunt u aanspraken maken op een reële vergoeding van wat er in de zoek geraakte brief zat. En anders krijgt u niet meer dan maximaal f50. LEEN BAKKER Materialen Poppen kun je maken van allerlei soorten materiaal: oude lappen, papier-maché, (kunst)klei, touw, enzovoort. Het hangt ervan af, waarvoor de pop bestemd is. Ge bruik voor een knuffelpop bij voorkeur oude lappen en nylons. Een sierpop daarentegen kunt u best van een veel kwetsbaarder materiaal zoals papier-maché of klei maken. Over het algemeen is het maken van de kop, voeten en handen het moeilijkst. Dat geldt met name voor de z.g. karakter poppen, waarbij toch wel het no dige boetseer-„talent" komt kij ken. Een goede hulp hierbij zijn de ver schillende boekjes, die op dit ge bied zijn uitgegeven. We noemen er enkele: „Poppen zoals oma ze maakte" van Jenny Schotman (uitg. Cantecleer, prijs f 14,25), „Poppen in de maak" - Ron en Olga van der Most (Cantecleer, f 18,25) en „Karakterpoppen" van Jeannette Hildersley (f 17,25). Ze zijn verkrijgbaar bij de boekhan del en winkels voor hobby-arti kelen. Een andere mogelijkheid is het volgen van speciale cursus sen, die in diverse plaatsen in Nederland worden gegeven. Als u zich vooral wilt toeleggen op het maken van de kleertjes en minder op het boetseren van koppen en handen, koop dan een poppenset van porselein. Deze bestaat uit een kop (eventueel met pruik), de bovenarmen en -benen, twee handen met onder armen en twee voeten met on derbenen. Het lijfje moet u zelf maken van witte katoen en vul materiaal. Aan de kop met hals zit een schouderpartij, die aan het lijfje wordt vastgenaaid. Hetzelf de geldt voor de armen be- Nieuw is het zelf gieten van kera mische poppekoppen in kunst stof gietmallen. Ónder de naam Pierrot-poppen en andere toneelfiguren i „Kolboton" worden hiervoor pakketten verkocht, compleet met knippatronen jurkje, stof voor het lijfje, verf voor het ge zicht en plakoogjes, een gietmal (kop, armen en benen) en een kilo gietpoeder (voor ongeveer vijf poppen). De prijs van zo'n doos bedraagt ongeveer 45 gulden en ze zijn verkrijgbaar bij hobby- en handenarbeidwinkels en hand- werkzaken. Voor informatie kunt u bellen: 05490 - 64446, fa. Eggel- te, Almelo. Ook de beroemde clown-Figuur „Pierrot", de spierwitte en in fladderende kleren gestoken Franse harlekijn is een ware uit daging voor de poppenmaak- sters. Zojuist is bij uitgeverij Can tecleer het boekje „Pierrot in uit voering" van Ron en Olga van der Most verschenen. Hierin wordt aan de hand van dui delijke foto's en tekeningen ver teld, hoe u Pierrot en andere to neelfiguren kunt maken van zelfhardende klei. Er zijn patro nen van de originele, historische kostuums in het 80 pagina's dik ke boekje opgenomen. Het ver- Een doe-het-zelf gietpakket voor de poppenmaak^ter telt bovendien iets over de ge schiedenis van de Pierrots en Pierrettes, het boetseren, schil deren („schminken") en pruiken maken en de manier waarop de Harlekijnen en andere Comme dia dell'Arte-figuren zich op het toneel gedragen. De prijs van dit leuke en leerzame boekje is f 17,50. Verkrijgbaar bij de dcx k- handel en winkels voor creatieve vrijetijdsbesteding. (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Als het aan de Nederlandse Stichting voor Statistiek ligt wordt het nog moeilijker om ons privé-le- ven te beschermen. We weten wel dat statistieken nuttig zijn voor overheid en bedrij ven om informatie te krijgen over ons leven, onze wensen en onze uitgaven. Toch ervaren wij het als een kwaal wanneer wij iemand te woord moeten staan, of for mulieren moeten invullen om de handel duidelijk te maken wat men ons het beste kan aansmeren. Komt een onder vrager aan de voordeur met een dikke tas, dan kun je hem lekker ongastvrij laten aan bellen tot hij een ons weegt. Nu heeft de stichting een hele brochure gepubliceerd om aan te tonen dat een enquête per telefoon net zo goed of nog beter is. Aangezien je nooit kunt zien wie bélt, ben je wel verplicht de hoorn van de haak te nemen. En er is geen wet die je kan bescher men tegen dit ongemak. Glazen serviezen bestaan natuurlijk al lang. maar er is nu uit Frank rijk afkomstig serviesgoed van gehard glas dat eruit ziet als fraai aardewerk. Het voordeel van glas is dat het dranken en voedsel langer warm houdt dan aardewerk; het is niet voor niets dat in vele landen thee uitsluitend in glazen wordt geserveerd. Veel mensen hebben bezwaar tegen het doorzichtig uiterlijk van glazen serviesgoed; dat geldt ook voor dekschalen e.d., waar in de inhoud geheel zichtbaar is. De Franse fabrikant Durand heeft een internationale primeur ge lanceerd: een eetservies van ondoorzichtig, speciaal gehard glas, dat alle uiterlijke kenmerken van aardewerk heeft, maar de prak tische eigenschappen van glas. Onder de naam „Volcan" wordt het in Nederland in de handel gebracht. i Provencaals aardewerk doet denken maar in werkelijkheid van glas is gemaakt. Het is stootvast en hittebestendig. De schalen zijn voorzien van luchtdichte deksels van kunststof (die zijn dus vanzelfsprekend niet hittebestendig) zodat de schalen ook kunnen worden ge bruikt om restjes in de koelkast te bewaren. Veel doe-het-zelvers schrikken er tegenwoordig niet voor terug om zich grote, welhaast professio nele machines aan te schaffen. Wie misschien aan een echte lint zaag denkt, vindt in een nieuwe, pas op de markt verschenen Inca machine een ding met alle eigen schappen die aan een lintzaag mogen worden gesteld. Hij heeft een aangeflensde motor van 0,6 pk, steunrollen op kogel lagers, een zaagtafelblad van 32 x 32 cm, een zaaghoogte van max. 155 mm, een uitlading (ruimte tussen zaaglint en huis) van 26 cm; de diameter van de drijfwie- len is 28 cm. De nieuwe Inca lintzaag is geschikt voor hout, nonferro metalen, kunststoffen, schuimstoffen enz. De tafel is verstelbaar tot 45 gra den, zodat ook in verstek kan worden gezaagd. Er kunnen allerlei accessoires bij geleverd worden. Hij komt (zon der die extra accessoires) wel op een kleine duizend gulden, maar het is dan ook een stuk vakge reedschap voor de amateur. Importeur is Ridex b.v. in Schie dam, tel. 010-159423. Trouwens, wie heeft er niet een zwak voor (oude) poppen? De tijd, dat poppen er alleen voor kinderen zijn, is allang voorbij. Het maken en verzamelen van de meest uiteenlopende poppen voor volwassenen is op het ogenblik een ware rage. Vooral poppen „uit grootmoeders tijd" zijn erg gewild. Poppen maken is een hob by, waar geen eind aan lijkt te komen. Er zijn zo veel mogelijkheden, zowel in onderwerp als in mate riaalgebruik, dat er voor iedereen wel wat bij is.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11