LEIDSCH DAGBLAD Warschaupact wil wereldtop vandaag K 1535.50 mm De officiële inhuldigingsmunten. w Maken raketbrandstof mislukt: drie gewonden OM DREIGING OORLOG TE VERMINDEREN Miaiyi;! ipl Proef de lente op Flevohof. Kom nu kijken. Menten beschuldigt opnieuw broer Dirk Dircktvan 'sRijks Munt. Verslaggevers in El Salvador "ontvoerd Kszssssn VRIJDAG 16 MEI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36166 Directeur: G Koopman Hoofdredacteur: AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur: R D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon EINDHOVEN (ANP) - Drie mannen uit Eindhoven zijn gisteren vrij ernstig gewond geraakt toen raketbrandstof die ze zelf hadden gemaakt explodeerde. Dat gebeurde in een garage onder de wo ning van één van hen in Eindhoven. Eén van de slachtoffers, de 40-jarige J. van N. is met ernstige brandwonden over het hele lichaam opgenomen in een ziekenhuis. Twee anderen (41 en 37 jaar) moesten met brandwonden aan het ge zicht eveneens worden over gebracht naar het zieken huis. De drie mannen waren samen met een vierde man, die on gedeerd is gebleven, bezig om raketbrandstof te ver vaardigen uit zink en zwa vel. Die brandstof is spon taan geëxplodeerd, mogelijk omdat er in de garage be paalde dampen hingen of doordat het mengsel in aan raking is gekomen met een warme kookplaat. Na de explosie brak een kleine brand uit, waardoor onder meer de kleding van J. van N. vlam vatte. Zijn kameraden konden het vuur zelf doven. De brandweer hoefde niet meer in te grijpen. Hoe groot de schade is aan de garage en het woonhuis, staat nog niet vast. Volgens een politie woordvoerder hebben de mannen geluk gehad dat op het moment van de explosie de garagedeur open stond. "Was die deur gesloten ge weest dan zouden de gevol gen van de explosie veel ern stiger zijn geweest". De vier mannen zijn lid van een vereniging voor raket- onderzoek. De bewoner van het bewuste pand is chemi cus. De vereniging lanceert, voor zover de politie heeft kunnen nagaan, zelfgemaak te raketten op de Oirschotse hei. De afdeling bijzondere wetten van de Eindhovense politie stelt een nader onder zoek in. Met name zal wor den nagegaan of de ver eniging wel over de nodige vergunningen beschikt en of het in het kader van de hin derwet wel is toegestaan om raketbrandstof te maken in een garage onder een wo ning. 40 PAGINA'S NOC-voorzitter Idenburg (foto) is er ondanks de her haalde oproep vanuit de Tweede Kamer om de Olym pische Spelen iri Moskou te boycotten bepaald niet van overtuigd dat het Neder lands Olympisch Comité daar volgende week ook in derdaad toe zal besluiten. Wél is volgens Idenburg de situatie nog moeilijker ge worden na de beslissing van het Westduitse Olympische comité (zie pagina 21) om niet naar Moskou af te rei zen. Overigens bleek het Westduitse comité, evenals trouwens de Tweede Kamer, nogal verdeeld over het boy cot-besluit. PAGINA 7 Leiden heeft er weer een kunstcentrum bij PAGINA 5 I Muskie reageert negatief op voorstel Afghanistan PAGINA 7 Directeur toerisme van ANWB Engelen ziet massaal vakantie houden in eigen land niet zo zitten PAGINA 11 Muppets maken ontroeren de film PAGINA 13 Lisse verhindert kam pioensfeest van Lugdunum PAGINA 23 Edine van Heezik haalt uit in de Leidse Hout PAGINA 25 Karei Bouwcns: "Ik sjouw bij Feyenoord uit angst PAGINA 27 NOC-voorzitter Idenburg WARSCHAU (UPI/AFP/Reuter) - De landen van het Warschaupact hebben opgeroepen tot het houden van een wereldtop "in de nabije toe komst" die zich zal concentreren op verminde ring van de internationale spanning, vooral in Europa. De Sowjet-delegatie bij de conferentie van het Warschaupact keerde vanmorgen in Moskou terug. In de delegatie zaten, naast president en partijleider Brezjnjev, ook Kosigin flinks van hemen Suslov (rechts). NS-DAGTOCHT NR.4 KIEK DE KLEUREN MET KODAK. FLEVOHOF IN DE FLEV0P0LDER. Dode en vijf gewonden bij auto-ongeval SCHAGEN (ANP) - Een 30-jarige man uit Schagen is gisteravond om het leven gekomen bij een frontale botsing tussen twee per sonenauto's op de provinciale weg tussen Schagen en Alkmaar. Vijf mensen raakten ernstig ge wond en moesten worden opge nomen in ziekenhuizen in Alk maar. Het ongeluk gebeurde doordat een personenauto, die in de richting van Alkmaar reed, wegens onbekende reden plotse ling remde. De auto raakte in de berm en kwam vervolgens weer op de weg, waar hij frontaal in botsing kwam met een auto die uit een andere richting kwam. Deze laatste auto telde vijf inzit tenden. Onder hen viel het dode lijke slachtoffer. Bestel vóór 30 mei a.s. sets van 1 gulden en 1 rijksdaalder in verzamelaarskwaliteit f.d.c., compleet met messing legpenning en munt- besch rij ving in fraaie cassette met het Rijkswapen. U bestelt door overmaking fJK p» v o van f25,- per set aan 's Rijks Munt Inhuldiging te Utrecht op postrekening 1730480 onder vermelding van uw naam en adres. Aflevering van juli 1980 af per aangetekende post thuis. Publikatie van het Ministerie van Financiën. SAN SALVADOR (AP) - Leden van rechtse groeperingen hebben 20 verslaggevers uit binnen- en buitenland ontvoerd en hen naar majoor Roberto d' Abuisson ge bracht, die een persconferentie belegde om te ontkennen dat hij Vrij zonnig Vrij zonnig en droog. Minimumtempe ratuur omstreeks 5 graden. Middag- temperatuur ongeveer 17 graden. Ma tige wind uit noordoost tot noord. (Opgemaakt om 11.15 uur). 17 mei Zon op: 5.40 uur; onder: 21.29 uur Maan op: 8.26 uur; onder:-.- uur Hoogwater te Katwijk om 5.51 en 18.20 uur, laagwater om 1.46 en 14.07 uur. 79 militairen tot een machtsgreep had proberen om te praten. d' Abuisson wordt er door de rege ring van beschuldigd twee weken geleden in drie lejgerkazernes on rust onder de militairen te heb ben willen zaaien. Hij ontkende deze aantijgingen echter. De rechtse leider werd dinsdag met een aantal anderen uit de gevan genis vrijgelaten nadat een mili taire rechter had beslist dat er te weinig bewijsmateriaal voor handen was om hen te berechten. De gewapende rechtse lieden die de persconferentie hadden geor ganiseerd ontvoerden de journa listen, blinddoekten hen en voer den hen naar een onbekende plek. Na de bijeenkomst werden zij bij een hotel afgezet. De jour nalisten zijn niet bedreigd. Zes minuten werken voor liter super DEN HAAG (ANP) - De ge middelde werknemer moest in Nederland eind vorig jaar zes minuten werken om een liter superbenzine te kunnen kopen. Dit zegt de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, in antwoord op vragen van een Brits lid van het Europees Parlement. In de Bondsrepubliek moest men voor een liter super 5 mi nuten en 17 seconden wer ken, in Frankrijk 10 minuten en 5 seconden, in Italië 10 mi nuten en 41 seconden, in Bel gië 6 minuten en 16 seconden, in Luxemburg 4 minuten en 24 seconden, in het Verenigd Koninkrijk 7 minuten en 36 seconden, in Ierland 7 minu ten en 58 seconden en in De nemarken 5 minuten en 7 se conden. Pieter Menten (80; heeft vanoch tend nieuwe beschuldigingen geuit aan het adres van zijn broer Dirk. Bij het begin van de tweede dag van de derde versie van het proces-Menten zei Pieter dat zijn broer Dirk in juli 1941 een lid van de familie Pistiner heeft doodge schoten in het toen door de Duit sers bezette Poolse - en nu Russi sche - dorp Podhorodce. „Dirk haatte de Pistiners als de pest. Hij heeft een lid van die familie doodgeschoten, zoals hij ook al eens een stroper had gedood al dus Menten. De bejaarde Blaricumer kreeg van ochtend zijn eerste forse repri mande van rechtbankpresident mr. Schipper. Pieter Menten hin derde bij het begin van de zitting het getuigenverhoor door uit te roepen dat hij geen gelegenheid had om zich op de verhoren voor te bereiden. „Pas vanochtend heb ik de definitieve lijst met ge tuigen gekregen. Ik protesteer daartegen", riep Menten woe dend. Het kostte de rechtbank president veel moeite om de schreeuwende verdachte af te remmen. Luid hamerend riep hij Menten toe zijn mond te houden. De eerste getuige die vanmorgen gehoord werd, was de Israëlische journalist Haaviv Kanaan, die al in 1950 geprobeerd heeft Men- tens oorlogsmisdrijven in Ne derland aan de orde gesteld krij gen. Dat lukte toen niet, maar wel in 1976. Zelf was Kanaan tijdens de Tweede Wereldoorlog in Pale stina. Zijn getuigenissen over de moordpartij in Podhorodce heeft hij na de oorlog gekregen van dorpsgenoten. De zitting wordt dinsdag voortgezet. De oproep stond in een verklaring die getekend werd aan het slot van een tweedaagse topconferen tie van het Warschaupact, dat 25 jaar bestaat. De landen gaven ook een kort communiqué uit waarin gepleit werd voor vernieuwing van de ontspanning tussen Oost en West. In de door het Poolse persbureau gepubliceerde verklaring wordt gepleit voor de "zo spoedig mo gelijke bijeenroeping van een topbijeenkomst van de leiders van staten uit alle gebieden ter wereld. De deelnemers zouden hun aandacht moeten concentre ren op een taak die de zorg is van zowel de Europese landen als van de hele mensheid - de taak van het wegnemen van de haarden van internationale spanning en het voorkomen van oorlog". "Bijzondere aandacht moet wor den besteed aan de kwesties van de Europese veiligheid en het behoud van de vrede op het Eu ropese continent. De huidige si tuatie en het gevaar dat zij op roept, alsmede het feit dat de mo gelijkheden nog lang niet volle dig zijn uitgeput en gezien alle historische ervaring, doen ver moeden dat het juist zulk een topconferentie is die de veiligste weg biedt tot wederzijds begnp en een duurzame vrede". NAVO-besluit Bijzonder gevaar ligt in het NAVO- besluit in West-Europa nieuwe Amerikaanse kernraketten voor middellange afstand te produce ren en te ontplooien, aldus de verklaring. Staatsleiders, regeringen, parle menten en alle sociale krachten mogen geen poging sparen om de mogelijkheid van een nieuwe oorlog weg te nemen. Wat betreft praktische maatregelen tot het staken van de bewape ningswedloop zouden als eerste taak - tezamen met de onderteke ning van SALT-2 - onder andere de besprekingen over het totale en algemene verbod yan kern- Aanval Israël in Libanon TEL AVIV (AP) - Israëlische troe pen zijn vannacht de grens met Libanon overgestoken voor aan vallen op Palestijnse doelen in het zuiden van dat land. In een kort communiqué werd ge meld dat Israëlische troepen ge durende de nacht in Libanon ac ties hadden uitgevoerd tegen ter roristen in zuidelijk Libanon en langs de kust van de Middelland se Zee. Een militaire woordvoerder zei dat de operatie was uitgevoerd als "voorzorgsmaatregel" en ter ver storing van voorbereidingen van guerrillastrijders voor aanvallen op Israël zoals de poging van drie Palestijnen woensdagavond om Israël binnen te komen. Deze drie werden in een vuurgevecht met Israëlische troepen gedood. rTerras zonnescherm i Met knikarmkonstruktio voor vfH]' I vri|c doorloop. Uitval 220 c I Nu 10°/o korting. 275 cm. Van 595.-Nu wapenproeven, het verbod van radiologische wapens, het ver bod van chemische wapens en het vernietigen van de voorraden daarvan met succes moeten wor den afgesloten. BRUSSEL (AFP) - Het voorstel van de Warschau-top om zo spoedig mogelijk een wereld conferentie, op het niveau van staatshoofden, te houden om oorlog te voorkomen "is verras send door de op zijn minst onge bruikelijke omvang van de voorgestelde conferentie". Dit heeft een hoge functionaris van de NAVO meegedeeld. Hij zei dat een groot vredesoffen sief van de kant van het 25-jarig Warschau-pact verwacht werd. Dat offensief was te voorzien nadat de conferentie van NAVO- ministers in Brussel de Sowjet- invasie in Afghanistan streng veroordeeld had en de militaire versterking van het bondge nootschap had aanbevolen. Ook is het noodzakelijk onmiddel lijk nieuwe internationale in spanningen te ondernemen om voor altijd het gebruik van kern wapens te verbieden en te berei ken dat alle staten afzien van het gebruik van geweld in hun on derlinge betrekkingen, dat bui tenlandse militaire bases opge heven worden en buitenlandse troepen van buitenlands gebied vertrekken, dat atoomvrije zones en zones van vrede in verschil lende delen van de wereld, waar onder Europa, gevormd worden. De nadruk werd gelegd op de noodzaak van een politieke rege ling van de situatie rond Afgha nistan. Zo'n regeling moet eni gerlei vorm van buitenlandse inmenging, gericht tegen rege ring en volk van Afghanistan, uit sluiten. Wanneer eenmaal elke vorm van dergelijke inmenging van buitenaf is beëindigd, dan zullen de Sowjetstrijdkrachten beginnen zich overeenkomstig de verklaringen van de Sowjet- Unie terug te trekken. Wat Iran betreft wordt steun ge geven voor het onvervreemdbare recht van het volk op zelfbe schikking en het bepalen van de weg van zijn ontwikkeling zon der enige inmenging van buiten af. Krachtig wordt de operatie die de VS kort geleden op Iraans grond gebied uitvoerden, veroordeeld zijnde de zuivere daad van ge weld en schending van de soeve reiniteit. Warschaupact Er is zeker plaats voor enige opluchting naar aanleiding van het slot- communiqué van de jubilerende Warschau- pactlanden. Die opluchting komt echter meer voort uit datgene wat er niet in wordt gezegd, dan wat er wel wordt gezegd. Uit de verklaring spreekt op geen enkele wijze iets van agressie en dat mag onder de huidige omstandigheden zeker verheugend worden genoemd. De belangrijkste punten uit het communiqué zijn: een politieke oplossing voor de Sowjet-invasie in Afghanistan, besprekingen over militaire ontspanning en het bijeenroepen van de wereldtop teneinde de vrede te bewaren. Op het eerste gezicht belangrijke punten, maar dan wel voorzien van levensgrote vraagtekens. Het bijeenroepen van de wereldtop kan weliswaar een fraaie show opleveren, het belang ervan in de vorm van resultaten voor het be houd van de vrede moet niet wor den overschat. Het vaak moei zaam functioneren van de Ver enigde Naties als permanent forum van een belangrijk deel van die wereldtop is daar een voor beeld van. Dat wil overigens niet zeggen dat het bijeenkomen van de wereldtop een slechte zaak zou zijn. Een woordvoerder van de NAVO heeft gezegd dat het door de Warschaupactlanden aangekon digde vredesoffensief in Brussel werd verwacht. Het Sowjet-voor- stel zou door de overdreven om vang de ongerustheid van Mos kou onthullen, aldus de NAVO- woordvoerder. Voor die gedachte valt veel te zeggen. De conferen tie van NAVO-ministers heeft de Sowjet-invasie in Afghanistan streng veroordeeld en de bond genoten aanbevolen zich militair te versterken. In het communiqué wordt met grote nadruk gesproken over de nood zaak van een politieke regeling van de situatie rond Afghanistan Maar dan moet met name Ameri ka beloven zich niet meer te men gen in de binnenlandse aangele genheden van Afghanistan. Dat is natuurlijk het omkeren van de be wijslast. De Sowjets doen het nu namelijk voorkomen alsof de inval in Afghanistan het rechtstreekse gevolg is geweest van Ameri kaanse bemoeienissen in Afgha nistan. Datzelfde geldt voor de voorstellen te komen tot militaire ontspan ning. Het NAVO-besluit om in West-Europa nieuwe Amerikaan se kernraketten voor middellange afstand te produceren wordt door de Warschaupactlanden om schreven als een besluit waarin bijzonder gevaar ligt voor de si tuatie op het Europese continent Ook hier is opnieuw sprake van het omkeren van de bewijslast. Het besluit door de NAVO is niet genomen op grond van de ge dachte dat het bondgenootschap zich militair wilde versterken, maar nadat het Warschaupact had aangekondigd dit te gaan doen. Massaontslag in Brazilië SAO PAULO (AFP) - Vier dagen nadat zij hun staking hadden beëindigd worden de metaalar beiders in Sao Bernado, in Brazi lië, een voorstad van Sao Paulo, getroffen door een golf van ont slagen. Er zijn al 1507 arbeiders op straat gezet. uiummmmixmir

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1