NAVO-landen ballen vuist tegen Moskou Oostenrijk als proeftuin van de ontspanning Strauss: Ik ben garantie tegen derde wereldoorlog AL UW KLEURENFOTO'S ONTWIKKELD EN AFGEDRUKT Overwinning Carter en Reagan in twee staten President Oeganda officieel afgezet WOENSDAG 14 MET 1980 BUITENLAND PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP) - De voorzit ter van de Amerikaanse nationale veiligheidsraad, Zbigniev Brze- zinski, staat de ontspanning tus sen Moskou en Washington niet in de weg. De ontwikkeling van de ontspanning tussen Oost en West is veeleer aanmerkelijk ver slechterd door de interventie van Sowjet-troepen in Afghanistan. Dit is de mening van de voorma lige Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Andrew Young, die begin deze week in Nederland was in verband met het Sjtsjaranski-tribunaal in Am sterdam. In een vraaggesprek verklaarde Young dat president Carter zelf het buitenlands beleid van de V.S. bepaalt, al denkt men in West-Europa nog wel eens dat zijn adviseur in veiligheidszaken een grote inbreng heeft. Ter illu stratie van die laatste gedachte voert men dan aan dat twee naas te medewerkers van de presi dent, Young zelf en Cyrus Vance van buitenlandse zaken, voor het eind van de eerste ambtstermijn hun congé hebben gekregen. Young brengt tegen deze voor stelling van zaken in dat Carter bepaald meer medebepalers van het buitenlands beleid heeft dan de genoemde drie en dat hij in laatste instantie zelf de beslissin gen neemt. Young geioott niet dat president Carter kritiek op Cyrus Vance heeft willen leveren toen hij vori ge week van diens opvolger Ed mund Muskie zei te verwachten dat deze zich meer als staatsman zou gedragen. De bewoner van het Witte Huis heeft eerder Mus kie willen aanprijzen, zo moti- Dat zijn de belangrijkste program ma's die de NAVO-landen de eerstkomende jaren versneld gaan uitvoeren. Het formele be sluit hiertoe wordt vandaag ge nomen tijdens een speciale bij eenkomst van de ministers van defensie en van buitenlandse za ken van de NAVO-landen in Brussel. Minister Scholten van defensie zei "geen direct verband" te zien tus sen het Nederlandse aanbod aan Portugal dit land behulpzaam te zijn bij de bouw van drie nieuwe fregatten voor duikbootbestrij- ding, en de Amerikaanse aan drang op de Europese NAVO- landen om de munitievoorraden te vergroten. Hij voegde hieraan toe dat Nederland de laatste twee jaar grote aandacht heeft besteed aan het vergroten van de muni tievoorraden, en dat dit een prio riteit moet blijven. In NAVO- kringen in Brussel werd duide lijk te verston gegeven dat het KAMPALA AFP) - De mili taire commissie van het nationale bevrijdingsfront van Oeganda heeft in een communiqué bekendge maakt dat president God frey Binaisa ontheven is van al zijn functies en dat de regering ontbonden is. Het communiqué is via de radio bekendgemaakt. Daarin werd voorts meegedeeld dat een comité van drie of vier leden zou worden gevormd om in sa menwerking met het kabinet het land te leiden. Het communiqué was getekend door Paul Muwan- ga, voorzitter van de militaire commissie en minister van ar beid in de ontbonden regering. De commissie verzekerde dat de in december te houden verkiezin gen op het voorgenomen tijdstip veert Young zijn antwoord. De ex-senator uit Maine heeft nage noeg dezelfde politieke opvattin gen als zijn voorganger. Vance stapte op uit ongenoegen over het Amerikaanse besluit met militai re middelen te pogen de gijzeling in Iran op te lossen. Op de vraag of er sprake is van een duidelijke accentverschuiving in Carters beleid van mensenrech ten naar machtspolitiek zegt de voormalige VN-ambassadeur dat "het nieuwe er wat af is". Toen hijzelf en de president in de eer ste jaren van de regering-Carter op het aambeeld van de mensen rechten hamerden, viel dit extra op omdat het een nieuw element was. Young wijst erop, dat het beleid met betrekking tot Nica ragua, en de Iran-politiek sinds 1977. duideliik beïnvloed zijn bondgenootschap zich ertegen zou verzetten indien Nederland zou proberen zich aan de gewen ste uitbreiding van de munitie- voorraden te onttrekken met een verwijzing naar het aanbod aan Portugal. Versnelde versterking van de de fensie, die voor de Europese NA VO-landen betekent dat ze een groter deel van de defensielast in Europa gaan dragen, is het ant woord aan-de Sowjet-Unie na de Russische inval in Afghanistan. Om dit antwoord politiek ge wicht bij te zetten, komen ook de ministers van buitenlandse za ken naar Brussel. Onder hen de nieuwe Amerikaanse bewinds man Edmund Muskie, die latei- deze week de Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko in Wenen ontmoet. Robert Komer, de Amerikaanse staatssecretaris voor defensie, toonde zich gisteren ingenomen met de Europese reactie op de zogenaamde nieuwe arbeidsver deling tussen Amerika en de Eu ropese bondgenoten. Komer: "Amerika draagt het leeuwedeel van de nieuwe defensielast - hij doelde daarbij op de spanningen in het Midden-Oosten. Indische Oceaan en Perzische Golf, waar Amerikaanse strijdkrachten zijn zullen doorgaan en dat alle partij en zullen mogen deelnemen aan de verkiezingscampagne. Muwango geldt als een goede vriend van de socialistische ex- president Milton Obote, de bur gerpresident die negen jaar gele den door Idi Amin ten val werd gebracht en die zich later als bal ling in Tanzania vestigde. Deze liet vorige week weten binnen kort naar Oeganda te zullen te rugkeren om als leider van zijn verenigde volkscongres aan de verkiezingen deel te nemen. Eerder op de dag had president Bi naisa gezegd dat hij vanuit zijn residentie het land regeerde en werkte aan een oplossing van de rebellie in Kampala. De militaire commissie is van plan- president Binaisa en de leden van zijn regering, schuldig aan "cor ruptie" te berechten. Dit heeft een woordvoerder van de com missie gisteravond in Kampala telefonisch meegedeeld. door de aandacht die Washington aan de mensenrechten schenkt. De stelling dat Washington een aanzienlijk deel van het politieke prestige heeft verloren dat Ame rika zowel in de derde wereld als bij de bondgenoten ten deel was gevallen na de Sowjet-interventie eind 1979 in Afghanistan vindt Young niet geheel terecht. Hij benadrukt dat de zwaarste kater in Amerika zelf verwerkt moest en moet worden. De oorzaak van die kater ligt voor een groot deel in het mislukken van de red dingsoperatie: van de acht inge zette helikopters kregen er drie materiaalpecht. zodat er nog maar vijf beschikbaar waren. De verantwoordelijke militaire func tionarissen hadden tevoren ver klaard dat ze voor de hachelijke gestationeerd - zodat de Euro peanen meer in Europa zullen moeten doen". De defensieminis ters van de Europese NAVO-lan den verklaarden zich daartoe maandag principieel bereid'. Amerika versterkt op korte termijn de munitievoorraad in Europa (die ver onder oorlogsniveau is gebleven) en versnelt de installa tie van raketten voor afweer te gen luchtdoelen. Komer zei te verwachten dat de Amerikaanse aanbevelingen voor de eerste vier a vijfjaar vandaag zullen worden overgenomen. Behalve de hier al boven gemelde programma s gaat het ook om maatregelen die het mogelijk moeten maken dat passagiersvliegtuigen in tijden van crisis voor militair vervoer kunnen worden ingeschakeld. De Amerikaanse regering heeft 20 miljoen dollar uitgetrokken voor het ombouwen van twintig a dertig Panam en TWA Boeing 747 en DC-10 toestellen voor eventu eel vervoer van Amerikaanse troepen naar het gebied van de Indische Oceaan en de Perzische Golf. Europese vliegtuigen van dit type zouden moeten worden ingericht voor het vervoer van Amerikaanse troepen naar West- Europa indien de internationale spanning zou toenemen. De besluiten zullen vandaag wor den vervat in het gebruikelijke communiqué, dat echter betrek kelijk gespierde termen zal be vatten. Dit om Moskou niet in het ongewisse te laten over de fun damentele eensgezindheid bin nen het NAVO-bondgenoot- schap. Een NAVO-diploma.-'t: "Over de si tuatie na de Russische inval in Afghanistan zijn we het allemaal eens. Inzake de reactie aan het adres van het Oostblok bestaan nuanceverschillen. Maar politiek is het belangrijkste dat er binnen de NAVO geen fundamentele cri sis bestaat", aldus deze toelich ting. operatie zeker zes helikopters nodig hadden De ex-ambassadeur blijft van me ning dat Carter het goed doet. Met name de overweging dat een president in zijn tweede termijn meestal effectiever is dan in zijn eerste maakt het voor Young be trekkelijk gemakkelijk om zich, ook voor het thuisfront, uit te spreken voor nog eens vier jaar Carter op de hoogste post. Daar komt bij dat in het Democrati sche kamp de doelstellingen van senator Edward Kennedy niet opmerkelijk verschillen van die van de president. Young schijnt bij zijn beoordeling nogal te hechten aan het belang van de er varing. getuige het feit dat hij in één adem Kennedy en Reagan noemt als zijnde minder geschikt dan de ex-gouverneur van Geor gia. WENEN (AFP) - De aanstaande ontmoeting van de ministers van buitenlandse zaken van de Sow- jct-Unie en de Verenigde Staten. Gromiko en Muskie in Wenen, symboliseert en versterkt Oos tenrijks bijzondere positie als historische proeftuin van de in ternationale ontspanning. Deze belangrijke ontmoeting tus sen Oost en West in een periode van grote internationale span ning. heeft op 16 mei plaats tij dens de viering van het 25-jang bestaan van het verdrag, dat van Oostenrijk een neutraal land maakte. In de herfst van 1955 verlieten de troepen van de toenmalige grote vier. Rusland, de Verenigde Staten. Frankrijk en Engeland het geallieerde ont moetingspunt van 1945 en Oos tenrijk zette de eerste aarzelende stappen als neutraal geografisch burggehoofd tussen Oost en West. Heel anders dan het eveneens neu trale Zwitserland heeft Oosten rijk zich de afgelopen 25 jaar ontwikkeld tot een uitzonderlijk actief en eigentijds neutraal land, dat een belangrijke rol speelde in tal van internationale ontwikke lingen. Twee maanden na de on dertekening van het verdrag van 1955 werd Oostenrijk lid van de Verenigde Naties en daarna trad het toe tot veel andere internatio nale organisaties. Het leverde een secretaris generaal aan de VN, Kurt Waldheim, en eenzelfde functionaris aan de Raad van Eu ropa, Franz Karasek. De neutrali teit verplichtte Oostenrijk even wel tot niet-deelnemmg aan de Europese Gemeenschap en het moest genoegen nemen met de status van "geassocieerd" lid. De internationale rol van Oosten rijk is door de jaren heen beves tigd en functioneert voor Oosten rijkse leiders meer en meer als garantie voor de veiligheid van het land. Een open diplomatie heeft de dialoog tussen Oost en West op gang gebracht en Oos tenrijk veel vriendschap en in ternationale waardering opgele verd. De bouw, in Wenen, van een centrum van de Verenigde Ndties heeft de Oostenrijkse hoofdstad tot ..de derde stad van de VN" gepromoveerd en be langrijke topconferenties tussen Oost an West in Wanen gehou den, bevestigen eveneens dat het neutrale Oostenrijk een gewich tige internationale positie be kleedt. De ontmoeting tussen Gromiko en Muskie wordt gehouden in het Belvedere-paleis. waar 25 jaar geleden de ontspanning tussen Oost en West bij de onderteke ning van het verdrag van 1955 aarzelend op gang kwam. Maar vooral in de laatste jaren heeft de Oostenrijkse buitenlandse politie onder invloed van de so cialistische kanselier Bruno Kreisky haar dynamische en am bitieuze karakter verworven. Het land heeft er nooit twijfel over la ten bestaan dat het tot het wes terse kamp behoort, maar heeft zijn neutraliteit en goede interna tionale reputatie in dienst gesteld van de vrede, het vreedzaam naast elkaar bestaan en de ont spanning. Deze dikwijls verme tele inspanningen worden ge voed door Kreisky "s absolute af keer van geweld en diens geloof in de betekenis en doeltreffend heid van dialoog en overleg. Ook al is Oostenrijk aan zyn status verplicht niet mee te doen aan eventuele sancties tegen Iran. daar staat tegenover dat het land op grond van de ..Oostenrijkse variant" van de neutraliteit stel ling kan nemen en initiatieven kan ontplooien waar „gebonden" landen moeten kiezen voor voor zichtigheid. Dit geldt in het bij- «ondw voor problemen in het Midden-Oosten. Kanselier Kreisky die zyn gebrek aan waardering voor de Israëlische regering-Begin nooit onder stoelen of banken stak. heeft be middeld om de vastgelopen dia loog tussen Begin en Sadat weer op gang te brengen, ook al had hij zijn reserves ten aanzien van de Camp David-akkoorden. Overtuigd van de noodzaak van een alomvattende oplossing van de problemen in het Midden-Oos ten. is Kreisky een van de belang rijkste westerse pleitbezorgers geworden voor de Palestijnse zaak. Oostenrijk was dan ook het eerste westerse land dat de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO een semi-diplomntieke sta tus verleende. Ten slotte heeft de Oostenrijkse kanselier zijn goede betrekkingen met de niet-g< l»on- den landen verstevigd. De West- duitse bondskanselier Helmut Schmidt addaarovtr dat 1 tan rijk zijns inziens kon worden be schouwd als een niet-gebonden land. Kreisky is actief opgeko men voor Fidel Castro van Cuba, die. naar zijn mening, als geen ander m een poi ttie a keert, om in de kwestie Afghanistan rege lend op te treden De critici van Kreisky's doelgerich te socialistische politiek erken nen dat de Oostenrijkse kanselier een zodanige invloed heeft in de wereld, dat het de reputatie \.in Itottemuk ten goede komt Als leider van een socialistische par tij gelooft Bruno Kreisky dt hij de veiligheid van zijn land het beste dient. En dat de feiten hem in het gelijk zullen stellen Als betrok kene bij de totstandkoming van het verdrag van 1955 weet Kreis- ky dat niemand had kunnen voorzien dat de stem van een klein neutraal land, waarvan d>- grenzen zo moeizaam tot stand kwamen, /.o'n grote weerklank in de urleld SOU k; i ADVERTENTIE Het duurste van fotograferen is ontwikkelen en afdrukken. Voor 12 kleurenfoto's betaalt u al gauw f 15,- en voor 24 kleurenfoto's zo'n f2 i Uitgerekend die kosten neemt Scottcx nu voor z'n rekening. Let op de Scottcx fotozegels en informatie op de volgüTIcte verpakkingen: Scottex tissue toiletpapier. Frisgeurend, sterk en zacht in wit en fraaie kleuren. Scottex tissue huish<)udr<>llendecor. Sterk, super-absorberend, met rodcof groene appeltjes decoratie. Scottex tissue zakdoekjes, i- Lagen zachtheid. In handige lüxlü verpakking. Let dus >p Scottcx. Met fotozegels! De Amerikaanse mini ter van buitenland zaken Edmund Muskie. krijgt van president Carter nog wat instructies voor zijn gesprek in Wenen met zijn Russische collega Gromiko. Muskie verklaarde gisteren dat het aan Moskou is om aan te tonen dat de Sowjet-Unie betere betrekkingen met Washington wenst. correspondent Han BONN Als de CDU-CSU de bondsdagverkiezingen in okto ber winnen en Franz Jozef Strauss kanselier wordt, komt er in de jaren tachtig geen grote oorlog. Dat zei Strauss gisteren op een persconferentie in Bonn, waar het verkiezingsprogramma van de Union bekend werd ge maakt. De Beierse minister-pre sident: „Zoals er ook nooit een Tweede Wereldoorlog was ge komen als Churchill destijds in plaats van Chamberlain premier van het Verenigd Koninkrijk was geweest De kandidaat-kanselier sprak zich zei!' daarmee tegen, want op de zelfde persconferentie had hij eerder gezegd dat „Duitsland, de Bondsrepubliek, natuurlijk niet beslist of er een oorlog komt of niet". „Wij moeten ons beschik baar stellen voor een gezamenlij- -kc sti.it. van hel ten. daar gaat het om aldus Strauss. Het bewaren van de vrijheid en de vrede staal op de1 éi -'«• plaat in het 43 bladzijden tellende verkie zingsprogramma van chi ten- democraten en christen-socialen in het vooioord i hi:.:t Frans Jozef Strauss dat de jaren tachtig het derde crisisdecennium van deze eeuw worden. Volgens hem moet de socialistische ontspan- ningspolitiek van Brandt, Weh- ner en Bahr worden vervangen door een realistische vredespoli tiek. De CDU-CSU is van mening dat ook in de Bondsrepubliek zelf vrede en vrijheid de laatste tien jaar ernstig zijn aangetast Dat zou komen door „klassenstiijd- propaganda dooi «een belas- tingpolitiek die vijandig staat ten opzichte van de economie door „een morele en materiële ver waarlozing van de families door „het niets doen voor de miljoenen werklozen" en door „het in onze kerheid brengen van de pen- sioentrekkers Daarom eist de oppositie belas tingverlaging, vermindering van de staatsschulden, een zwangei- schapsuitkenng voor allen in plaats van alleen maar werkende De :iale rr aldos het t irktec. WASHINGTON (UPI/AFP) - President Carter en Ronald Reagan hebben gisteren voorverkiezingen voor het Ame rikaanse presidentschap in de staten Maryland en Ne braska gewonnen. Toen 97 pet van de stemmen was geteld had Carter bij de Demociaten in Maryland een voorsprong op senatoi Kenn. dy van 47 pet (32 afgc\ aai digden) tegen 38 pet (26 afgevaardigden) In Nebnu ka waai.">7 pet van de stemmen was geteld, bedroeg de voorsprong van Caitci 49 pet 114 afgcx i tegen 37 pet (10 afgev) voor Kennedy. Bij de Republikeinen was de verhouding in Maiyland 4!» pet (18 af.i voor Reagan tegen 40 pet (12 afgev) vooi GcuirvBu h In Neluaska staat Reagan met 1'i pet (24 afgev) voor op Bush met 17 pet l al De Union vindt het van levensbe lang dat de voorziening van ener gie en grondstoffen niet in gevaai komt. Zij verwijt de socwml-libe rale regering in Bonn dat deze voor een stilstand in de energie- politiek heeft gezorgd CDU en CSU spreken zich uit voor een „noodzakelijk gebruik van kern- Intus irdvo (Van c irrespondent Jan Gerritsen) BRUSSEL - Versterking van de reservetroepen, uitbreiding van de munitie-opslag en verbete ring van de verdediging tegen electronische en chemische oorlogvoering. Senaat akkoord met begroting Carter WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse Senaat heeft de begroting voor 1981 van president Carter met 68 stemmen voor en 28 stem men tegen aanvaard, waar door vaststaat dat de Ame rikaanse begroting voor de eerste maal sedert 1969 sluit. Het Huis van Afgevaardig den heeft namelijk reeds een begroting aanvaard met een klein overschot van twee miljard dollar. De Senaat verwierp met 79 stemmen tegen en 19 voor het voorgestelde bijzondere invoerrecht op olie, dat in to taal 10,3 miljard dollar moest opleveren. Het Con gres dient nu nog een apart wetsvoorstel te aanvaarden om te verhinderen dat het invoerrecht morgen van kracht wordt. President Car ter rekent er op dat de ver hoging van de benzineprij zen met tien dollarcent per gallon (3,79 liter) het ver bruik van autobrandstof zal terugdringen. De Senaat is bereid om in het begrotingsjaar dat op 1 ok tober begint 613,1 miljard dollar te besteden terwijl het huis van Afgevaardigden het wil laten bij 611,8 miljard dollar. De verschillen zullen weggewerkt worden door een speciale commissie van de kamers van het Ameri kaanse parlement. De Se naat is bereid om 150,5 mil jard dollar uit te trekken voor defensie, 7,8 miljard dollar meer dan het Huis. Dit vormt het voornaamste me ningsverschil dat moet wor den bijgelegd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9