Groot deel bezuinigingen slechts Belastend document voor Menten SJTSJARANSKI MOET VRIJ Brokx doet poging om woningbouw Geplande uitgaven worden vertraagd r>r> Ede sluit lpg-tank DRUKKERIJ DELTABACH WOENSDAG 14 MEI 1980 DEN HAAG (GPD)- Staatssecreta ris Brokx wil het dreigend verlies van 50.000 arbeidsplaatsen in de bouw bezweren. Hij heeft giste ren een pakket maatregelen ter stimulering van de woningbouw aan de Tweede Kamer aangebo den. Om de ingestorte woning markt enigszins op te krikken, heeft het kabinet besloten de premies op koopwoningen aan zienlijk te verhogen. Het pro gramma van premie-huurwonin gen voor dit jaar zal worden ver hoogd van 12.000 tot 24.000 wo ningen. De gemeentegarantie voor bestaande woningen wordt opgetrokken van 125.000 tot 200.000 gulden. De stimuleringsmaatregelen zijn er op gericht in 1980 een Èouwpro- gramma van 100.000 woningen te realiseren. In zijn brief aan de Tweede Kamer zegt Brokx dat zonder extra injecties dit jaar slechts 60.000 woningen van de grond zouden komen. Belangrijkste maatregel van het kabinet is dat kopers van een goedkope premiekoopwoning (premie A) naast de gewone jaar lijkse premie nog eens een extra belastingvrije bijdrage ontvan gen van 5000 gulden ineens. Voor de mensen met lagere inko mens (tot 26.500 gulden) wordt de eerste maximale jaarlijkse pre mie met 2500 gulden opgetrok ken van 8400 tot 10.900 gulden. Deze maatregel gaat onmiddel lijk in met terugwerkende kracht tot 1 januari 1980. De eerste jaar lijkse rijksbijdrage voor de duur dere premiekoopwoningen (Premie B) gaat met 1000 gulden omhoog. Het CDA en de VVD hebben de maatregelen van Brokx met in stemming ontvangen. De opposi tiepartij PvdA is teleurgesteld dat Brokx het programma van woningwetwoningen (goedkope re huurhuizen) niet heeft ver hoogd. De socialisten hebben hierop aangedrongen omdat al leen in de woningwetsector de vraag groter is dan het aanbod. Bovendien bestaan voldoende plannen om het programm van 30.000 stuks voor 1980 ruim schoots te halen. Brokx geeft er echter de voorkeur aan duurdere plannen voor wo ningwetwoningen om te zetten in premiehuurwoningen. Er zal voor dit jaar extra geld beschik baar worden gesteld om een deel van de voorrraad onverkochte koopwoningen als premiehuur woningen te bestemmen. Uit al les blijkt dat er voldoende be langstelling is voor dure huur huizen. De Tweede Kamer zal waarschijnlijk volgende week een debat wijden aan deze be leidsmaatregelen. Voor dit jaar mikte het kabinet op 37.000 premiekoopwoningen. Het zag er naar uit dat er niet meer dan 18.000 zouden worden gebouwd. Door de extra subsi dieregelingen hoopt Brokx aan het eind van dit jaar op een totaal van 25.000 stuks uit te komen (7500 premie-A- en 17.500 premie- B-woningen). ItfZrX* .1 IcTfTpA/ Broer Dirk verrassende nieuwe getuige ROTTERDAM <GPD( ROTTER DAM (GPD( - De familie Menten is al vele tientallen jaren op de hoogte van de aanwezigheid van de nu 80-jarige Pieter Menten bij massa-executies in 1941 in het Poolse dorp Podhorodce. Dit blijkt uit een document dat Pie- ters broer Dirk Menten heeft overhandigd aan de bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank. Daar is gisteren het derde proces begonnen tegen Pieter Menten wegens zijn aan deel in de executies in het des tijds door de Duitsers bezette Poolse dorp, dat nu in de Sovjet- Unie ligt. Pieter Menten en de niet door hem gewenste verdediger r Böhl tijdens de eerste zittingsdag van het proces tegen de va daden verdachte Blaricummer. De het Franse Cannes wonende Dirk Menten heeft tot voor kort altijd gezwegen over het bestaan 11953 opgestelde docu ment. Daarin verklaren Dirk, diens vrouw, moeder en schoonmoeder dat Pieter Menten in 1943 in Brussel tegenover hen heeft verklaard dat hij toevallig betrokken was geraakt bij een pogrom op Polen en joden in Podhorodce. Het document wordt nog op echtheid onder zocht. Dirk Menten is nu met het stuk te voorschijn gekomen omdat hij zich persoonlijk voelt aangeval len doorzijn broer. Vorige maand suggereerde Pieter Menten in een interview dat niet hij, maar zijn broer bij de executies aanwezig is geweest. Die persoonlijke aanval was voor Dirk Menten reden om de geheimhouding waartoe in de familiekring was besloten, te la ten varen. Od6 rr s Dirk Mpnt#» zijn vrouw in'Nederland gehoord door commissaris G. Peters van de Rijksrecherche, die al bijna vier jaar het onderzoek doet in de affaire-Menten. Officier van justi tie mr. L. C. M. Meijers heeft Dirk Menten en zjjn vrouw meteen opgeroepen om als getuigen voor de rechtbank te verschijnen. Dat zou op 27 mei moeten gebeu- Of Dirk Menten en zijn vrouw in derdaad komen, is nog de vraag. Ze hebben namelijk als voor waarde gesteld dat het getuigen verhoor plaats vindt zonder dat Pieter Menten erbij aanwezig is. Volgens Pieter Mentens raads man mr. De Liahgre Bohl is dat in strijd met ons strafrecht en heeft een verdachte het recht om alle getuigenverhoren b(j te wo- Tijdens de eerste van de in totaal twaalf zittingsdagen die voor de behandeling van de zaak-Menten zjjn uitgetrokken, verwees Pieter Menten voortdurend naar zijn broer Dirk. „Hij is toevallig bij die pogrom aanwezig geweest. Mijn familie weet dat het over Dirk gaat als we het over Podhorodce hebben en niet over mij", aldus Pieter Meriten. Hij zei over beë digde verklaringen te beschik ken van de dochter van Dirk Menten waarin dat is vastgelegd. „De bedoeling daarvan is niet mijn broer aan te vallen, maar om mijn vrouw de kans te geven mij te rehabiliteren als ik aan een hartaanval mocht overlijden. Tenslotte heb ik verkalkte krans slagaderen", aldus Menten. DEN HAAG (GPD)-De drie miljard aan bezuinigingen op de uitgaven van de ministeries worden voor een belang rijk deel gevonden door het vertragen van voor 1980 geplande uitgaven. Bovendien is een groot deel van de bezuinigingen slechts tijdelijk en werken zij voorlopig nog niet door in de begrotingen van de komende ja ren. Dat blijkt uit de bezuinigingsnota van minister Van der Stee (finan ciën) die gisteren is gepubliceerd. In de Tweede Kamer is verdeeld gereageerd op de voorstellen van het kabinet. De nota is de uitwer king van het cmbuigingspakket betreuren wel dat nogal wat be zuinigingen niet concreet zijn in gevuld. Die vaagheid stoort ook D'66 en PvdA, welke laatste het „onbegrijpelijk" noemt dat het kabinet voor dit pakket vier maanden nodig heeft gehad. 13 miljard, waarover begin dit CDA-woordvoerder Van Houwe- lingen en zijn PvdA-collega Kombrink hebben kritiek op het feit dat het kabinet in het pakket nergens aangeeft wat de invloed op de werkgelegenheid en de in komensontwikkeling zal zijn, al zegt het kabinet wat dit betreft „uiterst zorgvuldig" te hebben gehandeld. Bij het vaststellen van de begroting voor 1981 zal een deel van de be zuinigingen blijvend moeten worden gemaakt. Het leeuwedeel van de bezuinigin gen (750 miljoen) wordt gevon den door de rijksbijdragen aan de sociale verzekeringen te verla gen. De rijksbijdragen aan de so ciale ziektekostenverzekeringen en aan bouw van ziekenhuizen e.d. worden met 200 miljoen ver laagd. De grootste bezuinigers zijn de mi nisteries van onderwijs en we tenschappen (339 miljoen), ver keer en waterstaat (268 miljoen), CRM (159 miljoen), sociale zaken (143 miljoen) en volkshuisvesting (151 miljoen). Volkshuisvesting De WD heeft duidelijk minder Volgens Kombrink ligt het ar beidsplaatsenplan van minister Albeda nu „op zijn gat". PvdA- leider Den Uyl en Terlouw (D'66) vinden dat de volkshuisvesting helemaal had moeten worden ontzien. Den Uyl had ook ernsti ge kritiek op het feit dat de uitke ringen aan de gemeenten zo sterk worden gekort. Daarentegen had op Defensie en Landbouw meer bezuinigd kunnen worden, zei hy. KRITISCHE AGENT MET ONTSLAG BEDREIGD RENKUM (ANP) - De korps leiding van de politie in het Gelderse Renkum heeft een hoofdagent ontslag aange zegd, vanwege diens kritiek op het optreden de laatste tijd van de mobiele eenheid in ons land. De betrokken hoofda gent, Jan de Goede (25), schreef naar aanleiding van het optreden van de ME in de Vondelstraat in Amsterdam en bij de kerncentrale in Borssele een kritische inge zonden brief naar een regio nale krant. Na het optreden van de ME tijdens de troon- wisselinv in de hoofdstad volgden enige radio-inter- De Goede heeft gistermiddag gesproken met Renkums burgemeester Van Holthe tot Echten. Deze heeft hem te verstaan gegeven, dat ontslag onvermijdelijk zal zijn, als De Goede bij zijn kritiek blijft. Het ontslag zou mogelijk zijn op grond van artikel 120 in het ambtenarenreglement. Daarin wordt met zoveel woorden gezegd, dat een ambtenaar eervol wordt ont slagen, indien zijn gezindheid zodanig is, dat hij zijn plicht niet onder alle omstandighe den naar behoren kan nako- De Nederlandse Politiebond j heeft zich inmiddels volledig achter De Goede opgesteld. De hoofdagent, die al acht jaar bij de Renkumse politie werkt en geen lid is van de ME, zegt zijn ontslag zoveel mogelijk te zullen aanvech ten. Zijn kritiek op het optre den van de ME behelst vooral het feit, dat naar de mening j van De Goede de ME als machtsinstrument wordt ge bruikt DEN HAAG - De president van Ruanda, generaal majoor Juvenal Haby-Arimana die tot vrijdag een bezoek brengt aan ons land, werd gisteren door premier Van Agt ontvangen op het Catshuis. De generaal zal ook nog besprekingen voeren met de ministers Van der Klaauw en De Koning. levert daarmee overigens 100 miljoen minder in dan aan vankelijk was gepland. Defensie blijft voor een belangrijk deel buiten schot en draagt slechts 155 miljoen bij door het verschuiven van enkele grote moeite met de plannen. De libe ralen betreuren slechts dat 205 miljoen aan bezuinigingen nog niet is ingevuld. De regering laat weten dat dat bij het opstellen van de Voorjaarsnota, het tussen tijds begrotingsoverz icht, ge beurt. materieel-aankopen. Op de NA- a-joruriie VO-taken heeft dat geen invloed, UnaerWIJS aldus minister Scholten. Op het overheidspersonéel wordt 300 miljoen bezuinigd, met name door een verandering in de pen sioenberekening voor ambtena ren. De uitkeringen uit het Ge meente- en Provinciefonds wor den met 250 miljoen verlaagd. Van de overige bezuinigingen op de ministeries wordt 500 miljoen gevonden door het niet volledig compenseren van gestegen prij zen. Vaag De regeringspartijen CDA en WD stemmen in met het pakket, maar Onderwijs (339 min.) levert van alle departementen het meest in, maar ook hier gaat het niet om echte bezuinigingen, maar slechts om het verschuiven van de tijdstippen waarop de uitke ringen aan de scholen worden gedaan. Ook dit is een tijdelijke maatregel. Volgend jaar moet naar structurele bezuinigingen worden gezocht. De 151 miljoen van Volkshuisves ting worden gevonden door o.a. de huurgewenningsregeling voor niet-stadsvernieuwingsgebieden op 1 juni stop te zetten en het on derhoud van rijksgebouwen te beperken. Verkeer en Waterstaat (268 min) le vert vooral in door de beperking van de prijscompensatie, iets wat op een departement waar zoveel materieel wordt gekocht altijd van grote invloed is. De beper king treft vooral het onderhoud van waterwegen, havens en we gen, de aanleg van spoorlijnen en de scheepvaart. DEN HAAG (ANP) - Minister de Koning van ontwikkelingssa menwerking heeft gezegd dat de Nederlander Frits Ormskerk niet is gefusilleerd door het Suri naamse nationale leger. Er zijn rapporten binnengekomen van de zijde van de Surinaamse rege ring en de Nederlandse ambas sade in dat land, waaruit blijkt dat Ormskerk de ochtend na zijn verhoor dood in zijn cel werd aangetroffen. Eén en ander geeft de Nederlandse regering geen aanleiding verdere stappen in de ze kwestie te nemen, aldus de bewindsman. Hij heeft dit gisteren verklaard, na afloop van het mondeling overleg 'Ormskerk niet gefusilleerd in Suriname' tussen hem, minister Van der Klaauw en de commissies voor buitenlandse zaken en ontwik kelingssamenwerking. Aanleiding tot het overleg was vol gens De Koning een Nederlands memorandum dat maandag door de Nederlandse ambassadeur in Suriname-is overhandigd aan de Surinaamse premier Chin a Sen. In het memorandum spreekt Ne derland onder andere zijn be zorgdheid uit ten aanzien van de rechtsgang in Suriname en de wens tot blijvende samenwer king. De minister zal eind juni van dit jaar een bezoek brengen aan Su riname. Hij verklaarde die datum te hebben gekozen, omdat de Su rinaamse regering heeft laten we ten niet bereid te zijn de kwestie ontwikkelingssamenwerking voor 1 juni aan de orde te stellen. Minister De Koning zei zijn be zoek aan Suriname te willen koppelen aan zijn voorgenomen bezoek aan het Zuidamerikaanse land Colombia. Driehonderd dode eenden in woning DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft gisteravond in een woning aan de Van Dijckstraat 300 kadavers van subtropische eenden gevonden. Ongeveer 200 nog levende eenden zijn door de dierenambulance afgevoerd. Te gen de eigenaar, die de politie wel kent, maar nog niet heeft kunnen opsporen, zaj proces-verbaal we gens dierenmishandeling wor den opgemaakt, aldus een woordvoerder. De politie ging het pand binnen, nadat een buurtbewoner had ge klaagd over stank. Vermoed wordt dat de eenden voor de handel bestemd waren. De ont smettingsdien st zal het pand vandaag ontsmetten. Conclusie internationale conferentie: EDE (ANP) - B en W van Ede hebben gistermidag een grote lpg-tank bij een garagebedrijf in die plaats wegens "acuut levensgevaar" voor de omwonenden gesloten. Ambtenaren hebben de tank met een inhoud van 18.000 liter verzegeld. De eigenaar van de tank, die vrijdag geheel wordt leeggepompt, is verboden nog langer lpg aan automobilisten te verkopen. Het Edese gemeentebestuur nam deze onverwachte maatregel op grond De lagere prijscompensatie treft van een gevarenanalyse door TNO instituut voor technische-, en na- ook CRM (159 min), waar voorts tuurwetenschappelijk onderzoek). Er is ook advies gevraagd aan de wordt bezuinigd op de gezinsver- plaatselijke brandweer en de provinciale inspecteur voor de volksge- zorging en de bijstandsuitkering zondheid in Gelderland. De betrokken lpg-tank ligt midden in de be bouwde kom. Op veertig meter afstand staat een school. Het is volgens B en W van Ede, de tweede keer, dat er op deze wijze in Nederland een lpg-tank wordt gesloten. Het garagebedrijf, dat de lpg-tank exploiteert, heeft volgens het gemeen tebestuur nooit helemaal voldaan aan de hinderwetvergunning. Er zijn nog circa 25 andere tanks in Ede. Een aantal van deze tanks zal ook gesloten moeten worden, aldus het gemeentebestuur. Voor het eerst in de bezuini gingsronden van de laatste jaren moet ook Ontwikkelingssamen werking inleveren (33 min) al wordt daarmee het uitgangspunt dat 1,5 procent van ons nationaal inkomen naar de ontwikkelings hulp gaat niet aangetast. AMSTERDAM (GPD) - De jury van de internationale conferentie over de Russische dissident Ana toli Sjtsjaranski eiste gisteren - aan het eind van een tweedaagse zitting in Amsterdam - de on middellijke vrijlating van de dis sident, die in 1978 tot 13 jaar ge vangenis werd veroordeeld we gens agitatie tegen het Sowjet- systeem en spionage. In een unaniem aangenomen slot verklaring eist de jury - elf inter nationaal befaamde voorvechters van de mensenrechten, onder wie de voormalige Amerikaanse am bassadeur bij de VN Andrew Young, de Portugese socialist Mario Soares en zijn Nederlandse evenknie Joop den Uyl - dat de 31-jarige Sjtsjaranski „het recht krijgt om zijn eigen lot te bepalen, conform de grondwet van de Sowjet-Unie". Om de uitspraken van de conferen tie ook in de toekomst gestalte te geven is gisteren in Amsterdam besloten tot de- oprichting van een „Internationaal Sjtsjaranski- comité met betrekking tot de mensenrechten." Dit comité komt onder voorzitterschap te staan van Andrew Young en de Parijse advocaat Robert Badin- ter. Harry van den Bergh, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA en van de organiserende stich ting „Vrienden van Sjtsjaranski" wordt secretaris. Van den Bergh kondigde na afloop van de confe rentie aan dat een deputatie van het comité binnenkort naar Mos kou zal reizen om te zien in hoe verre de Sowjet-Unie wil reage ren op de bevindingen van de conferentie. Deze bevindingen zijn samengevat in een slotverklaring, waarin staat dat „in de tenlastelegging en het proces tegen Sjtsjaranski is gehandeld in strijd met het gel dende civiele recht in de Sowjet- Unie. Sjtsjaranski had geen ad vocaat van eigen keus, kon geen getuigen oproepen en de zittin gen waren in feite gesloten voor publiek en buitenlandse pers". De beschuldigingen tegen Sjtsja ranski mogen dan, zo conclu deert de slotverklaring, soms strafbaar zijn volgens het Russi sche wetboek van strafrecht, maar ze waren vaag geformu leerd en in feite in strijd met letter en geest van internationale ver dragen en akkoorden, die ook door de Sowjet-Unie zijn onder tekend. „Weliswaar heeft elk land het recht zijn eigen politiek en sociaal sys teem te kiezen en de belangen te beschermen, die het vitaal acht voor zijn nationale veiligheid, maar er zijn echter gebieden op het vlak van de mensenrechten, waar de wereld de morele plicht heeft zich uit te spreken," aldus de slotverklaring. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7