Engelsen uit Levendaal overhoop actief in I vrije tijd met politie Verb or gen' werkloze vrouwen: zo n 1600 Wegwijs in Leiden Huiszoekingsacties; paspoorten ingenomen CDA nu officieel PAGINA 4 WOENSDAG 14 MEI 1980 Avondtocht De Wandelsportvereniging voor Leiden en omstreken houdt vanavond samen met collega "Zuid-West" een avondserie- tocht. Liefhebbers kunnen een afstand van vijf, tien of vijf tien kilometer afleggen. De start is van zes tot zeven uur bij de kantine van voetbal vereniging VTL aan de Voor- schoterweg, naast zwembad De Vliet. Vrijwilligers De Leidse Jeugd Actie zoekt vrijwilligers die minimaal één week tijdens de zomer vakantie mee werken aan het Jeugdvakantiedorp dat elk jaar aan de Voorschoterweg wordt gehouden. Jeugddorp zal dit jaar van 30 juni tot en met 10 augustus zijn geopend. De kinderen houden zich o.m. bezig met kleien, schilderen, vliegers maken of spelletjes doen,van maandag tot en met vrijdag (half tien-half vier). Belangstellenden kunnen zich melden bij de LJA, Noordein de 2a, tel. 140020, vragen naa r Rob Pronk. Kijkhuis In het Kijkhuis, Vrouwenkerk- koorstraat 17wordt morgen avond de film "Toestanden" van het Werktheater ge draaid. Hoordrolspeler is Pe ter Faber. De film geeft een beeld op toestanden waarmee men eenmaal in de psychia trie verzeild geraakt wordt geconfronteerd. Aanvang 20 en 22.15 uur. Filmhuis Ook in het Leids Vrijetijds Cen trum aan de Breestraat wordt morgenavond een film ge draaid. Het is Amatorvan de Poolse regisseur Kiew- lowski uit 1979. De film begint om negen uur; de toegang be draagt vier gulden. Lezing - De Nederlandse ver eniging ven Huisvrouwen afdeling Leiden lOegstgeest houdt op woensdag 21 mei een bijeenkomst waar gepraat wordt over "criminele opspo ringstechnieken". De heer C.A. Kuyvenhoven zal over dit onderwerp een lezing ge ven.De bijeenkomst begint om half negen. DIEFSTAL VAN LOOD LEIDEN - Het loodgietersbedrijf Verkuylen heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van dief stal van een grote partij lood. Volgens Verkuylen zouden twee weken geleden 74 rollen lood uit het bedrijfspand aan de Karei Doormanweg gestolen zijn. Het lood met een totaalgewicht van 2490 kilo vertegenwoordigt een waarde van 7096 gulden. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood verkeert of eenzaam bent. kunt u al tijd per telefoon (uit)praten of in formatie krijgen. U vindt dag en nacht gehoor. Vertrouwelijk. Tel. 071-125202. Burgerraadslieden Koombrugsteeg 2, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoete rwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk. Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. by zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. K Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, tel. 122847, b.g.g. 124295. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E. Janssgn-Nie- meijer. Hofdijck 32, Oegstgeest, tele foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp. Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di.. 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogen- dorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driflstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. Rutgershuis Papengracht 26, Spreekuren ma. en vr. 14-15, 20-21 uur, wo. 9-10, do. 19-20 uur, tel. 126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs. Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatscl. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties). Tijdelijk gevestigd in Ursulakliniek, Wassenaar. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree- LEIDEN - Leiden telt onge veer 1570 verborgen werkloze vrouwen. Dit be paald niet rooskleurige gegeven staat in het tus sentijdse rapport over de verborgen werkloosheid onder Leidse vrouwen. De voorlopige resultaten van het onderzoek werden gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie economische aangelegenheden en personeel- zaken op tafel gelegd". Medewerkers van het Psycholo gisch Instituut en van de Wel- zijnsraad zijn in maart 1979 be gonnen met het onderzoek, waar vrouwelijke leden van de Leidse gemeenteraad een paar jaar gele den al om vroegen. Onder verborgen werklozen ver staan zij vrouwen, die wel werk zoeken, maar zich niet laten in schrijven bij het Gewestelijk Ar beidsbureau. Aan het begin van het onderzoek kregen 1129 vrouwen (steek proefsgewijs) per post een vra genlijst toegestuurd. "Hebt u werk?" "Zoekt u werk?" waren enkele vragen die gesteld wer den. 571 vrouwen beantwoordden de vragenlijst. Van hen waren er 57 "echt" verborgen werkloos. Vol gens het tussentijdse rapport is de situatie in Leiden veel som berder dan te verwachten was op grond van de landelijke gege vens. "En de getallen zullen nu niet veel minder zijn, omdat de werkloosheid van vrouwen eer der stijgt dan daalt". De 57 verborgen werklozen, die geïnterviewd werden, zijn vol gens de onderzoekers in twee groepen te verdelen. Het grootste deel (60%) bestaat meestal uit ge huwde vrouwen, die geen dag opleiding meer volgen. En een kleiner deel bestaat uit vrouwen, die op het moment dat ze de vra genlijst invulden, een dagoplei ding volgden. Opvallend is het niveau van het gewenste beroep. "Erg veel on dervraagden zoeken administra tief werk of maatschappelijk, so ciaal-cultureel werk. Van de geïnterviewden houdt éénderde zich bezig met vrijwilligerswerk. Dat werk wordt als vervan gingsmogelijkheid gezien voor betaald werk". Tenslotte de vraag waarom de vrouwen zich niet in laten schrij ven als werkzoekenden. "Veel vrouwen antwoordden: "Ik ver wacht langs die weg toch geen werk te vinden". Omstreeks juni za} het onderzoek afgerond worden. "Tegen die tijd zullen wij ons ook over deze zaken buigen", zei wet houder Fase-Dubbelboer gister avond- De panden Levendaal 101-103 waar herhaalde keren huiszoekingsacties zijn ver richt. "Ga maar terug naar En geland" is volgens één van de bewoners de niet uitgesproken gedachte achter de politie-ac- ties.De bewoners, voornamelijk Engelsen, hebben het pand ruim een jaar geleden gekraakt. LEIDEN - De zeventien bewoners van Levendaal 101-103 voelen zich bedreigd door de Leidse politie. In korte tijd heeft de politie herhaaldelijk huiszoekingsacties in het pand verricht. Het pand is ruim een jaar geleden gekraakt. Het biedt voornamelijk huisvesting aan Engelsen, die voor uit zendbureaus werken. "Ga maar terug naar Engeland", is volgens Dave, een van de bewo ners de niet uitgesproken ge dachte achter de politie-acties. "Wij zijn juist naar Nederland ge komen om te werken. In Enge land heerst niets dan werkloos heid. Wij willen daarom niet te rug naar Engeland". In december Problemen met de politie begon nen in december. Dave: "De poli tie had twee bewoners in openba re dronkenschap op straat aange troffen. Politiemensen kwamen naar ons huis toe. Onderzoeken ze daar de spullen van alle bewo ners! Heel het huis moet zodoen de lijden als de politie twee van de bewoners aanhoudt Enkele weken geleden is het poli- tiegedrag volgens de bewoners helemaal de spuigaten uitgelo pen. "Zes van ons waren op het terrein van de oude wolfabriek van Van Wijk aan de Uiterste- gracht/Vestestraat aan het speu ren naar bruikbaar materiaal. Dat complex wordt toch gesloopt. Wij konden wel wat hout gebruiken. Een van de kunstenaars, die nog bij het oude complex woont, heeft de politie gewaarschuwd. De zes bewoners werden haar het bureau gebracht. Maar daar bleek al snel dat er niets aan de hand was. Toch hield de politie even later een nachtelijke huiszoeking in ons pand. Zonder huiszoe kingsbevel .Zogenaamd om naar de paspoorten te kijken neusden de politiemensen overal rond. Welke reden hebben zij om zo maar midden in de nacht ons huis rond te lopen". Een paar dagen later kwam de poli tie nog een keer. Dit keer met een huiszoekingsbevel. Vier pas poorten zijn er ingenomen omdat er geen stempel instond. De poli tie weigert de paspoorten terug te geven". Met zo'n stempel zijn Engelsen vrij om in Nederland te werken om dat Engeland aangesloten is bij de EG. Zij moeten aan de politie verklaren dat zij "niet crimineel" zijn en een verklaring overleggen Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Huurcommissie Voor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m vrijdag Sterbus Aangepast busvervoer voor (min- der)vahden en (hoog)bejaarden die geen gebruik kunnen maken van het normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl. Kerkgracht 32, tel. 122443 (9-12 uur). JAL Jongeren advies- en begeleidings centrum Leiden, hulpverlening aan jongeren, ma., wo. en vr. van 16 tot 22 AMVO Organisatie voor minder-validen, spreekuren do. 14-15.30 uur. Gerecht 10, tel. 143503, Leidseweg 33, Voor schoten, do. 19-20 uur, tel. 01717-3309. ANIB Algemene Ned. Invaliden Bond. Voor advies: tel. 143464 b.g.g. 767497. VIDO van de werkgever voor wie zij werken. Dan geeft de politie een stempel: een verblijfsvergunning voor een bepaalde tijd. Geen werk Volgens de politie zijn twee pas- Bestemmingsplan Parkeergarage grootste knelpunt in Pancras-Oost LEIDEN - Het ontwerp-bestem- mingsplan voor Pancras-Oost komt vermoedelijk in de week van 19mei ter visie te liggen. Be langhebbenden hebben vervol gens een maand de tijd om be zwaarschriften in te dienen bij de gemeenteraad. Voornaamste knelpunt is de par keergarage die de gemeente vol gens het bestemmingsplan op dit plein wil bouwen. Op een door 25 bewoners bezochte buurtavond noemde een vertegenwoordiger van het buurtcomité een par keergarage op het plein onzinnig: "Een parkeergarage trekt ver keer aan. Het is onzinnig zo'n ga rage halverwege de city ring neer te zetten. Een parkeergarage moetje bouwen aan de rand van de stad". Een ander noemde als bezwaar "dat een parkeergarage niet alleen verkeer maar ook projektontwikkelaars aantrekt". De opmerking van "de buren" in Pancras-West dat de parkeerga rage op het ir. Driessenplein veel meer wagens zou moeten bergen dan het door de gemeente ge noemde maximum van 350 is le den van het buurtcomité Pan cras-Oost in het verkeerde keel gat geschoten. "Pancras-West kan haar eigen parkeeroverlast niet zo maar verschuiven naar een andere wijk". Slechts twee bewoners toonden zich op de buurtavond voorstan dervan een parkeergarage omdat "zo n garage gunstig is voor de winkeliers". Het buurtcomité heeft alternatie ven ontwikkeld voor een invul ling van het Ir. Driessenplein. poorten nog niet teruggegeven omdat de twee Engelsen nog geen werk hebben. Het veront waardigd antwoord van een van de Engelsen: "Ik had werk in Katwijk, totdat mijn paspoort is ingenomen door de politie. Ik vroeg mijn werkgever te verkla ren dat ik voor hem werkte. Hij belde de politie op, die hem zei mij geen werk te geven, omdat ik aan het Levendaal 101-103 woonde. Zo ben ik mijn baan kwijt geraakt". De jongen heeft enkele weken geleden een leeg staand pand gekraakt. Met een nieuw adres hoopt hij wel een werkgeversverklaring te krijgen en dus zijn paspoort terug. Een andere Engelsman, wiens pas poort is ingenomen, is "zwart" gaan werken in Duitsland "Daar dwingt de politie me toe, door mijn paspoort in te nemen". Zonder paspoort kan ik niet voor een uitzendbureau werken. Volgens de Leidse vreemdelingen politie is er "niets aan de hand". "Zij mogen eenvoudigweg niet werken zonder verblijfsvergun ning en ze moeten eerst werk vinden voor zij die vergunning krijgen". De huiszoekingsacties waren een onderdeel van het normale recherchewerk, aldus de politie. De Engelsen aan het Le vendaal denken er duidelijk an ders over. Dave: "Misschien ligt het aan de lente, dat de politie zo reageert. Misschien zijn zij er ach ter gekomen dat er kopers voor het pand zijn en willen zij ons er geruisloos uitwerken. Het pand Levendaal 101-103 is van de Hervormde Kerk. Vroeger was het het "Levendaal-wijkge- bouw". Het wijkcentrum bij de Vredeskerk aan de Burggraven- laan is ervoor in de plaats geko men. De behangfabriek Goud smid-Hof uit Gilze Rijen heeft drie jaar geleden het pand voor meer dan twintigduizend gulden per jaar van de Hervormde Kerk gehuurd. Toen het pand vorig jaar 1 mei gekraakt werd, had Goudsmid-Hof het pand al weer acht maanden leeg laten staan. Goudsmid Hof is nog steeds huurder Van het pand, maar wil van het huurcontract af. De heer Rijnen van Goudsmid-Hof: "Wij zitten aan het huurcontract vast waarin staat dat wij het pand leeg moeten opleveren. In eerste in stantie hebben wij aan een recht zaak gedacht om de krakers eruit te krijgen. Maar het stuit op moeilijkheden om de juiste na men te pakken te krijgen. De Hervormde Kerk wil ons het vuile werk laten doen. Die schuwt de publiciteit. Het zal de Hervormde Kerk verder een zorg zijn wat er met het pand gebeurt, als zij de huurpenningen maar krijgt". Directeur Koreman van de Her vormde Kejk: "Wij zouden het pand best kwijt willen, maar je kunt het pand niet verkopen als je het nog verhuurt. Wij hebben er geen boodschap aan, wat de huurder met het pand doet". De heer Koreman geeft toe dat er plannen zijn om het pand te ver kopen, "maar die zijn in een erg vroeg stadium". Leger des Heils Een van de gegadigden is het Leger des Heils, die op het momemt krap behuisd zitten aan de Hooi gracht. Een nieuwe vestiging aan de Ir. Driessenstraat zit er vol gens de heer Poppema van het leger des Heils niet meer in. Hij vertelt dat Het Leger een archi tect in de hand heeft genomen voor het pand Levendaal 101-103. We laten het pand taxeren. Een verbouwing zal veel geld kosten. Sloop en nieuwbouw ter plekke zou het fijnste zijn. We zullen ons keihard zakelijk opstellen bij de aankoop van het pand. Dc kra kers zal anderzijds andere huis vesting geboden moeten wor den". Het Leger des Heils zou de ruimte aan het Levendaal willen benut ten voor activiteiten van vrou-. wenverenigingen, muziekkorp sen, jongeren- en bejaarden en natuurlijk voor noodovemach- tingen. Dat alles vanuit evange lisch oogpunt. "Je hoeft bij ons echt niet te bidden als je zonder dak zit en wilt overnachten. Maar wij beschouwen de mensen die bij ons komen wél als kandidaten voor het Koninkrijk Gods. Het gaat niet alleen om het bed, het gaat om de hele mens", zegt Pop pema. LEIDEN - Het CDA, afdeling Lei den, is gisteravond officieel "in het leven geroepen" In het stadhuis tekenden de drie voorzitters, te u eten: Bos (ARP), Beenakker (KVP) en Karstens (CHU) het samenwerkingsproto col.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4