Op zoek naar gas of olie in Leids grondgebied Jelgersmakliiiiek wil nienwbonw VOLGENS NAM NOG WITTE VLEK" Personeel gebonden aan geheimhouding Onderzoek bij PSP Leidse stadsrubriëk WOENSDAG 14 MEI 1S80 LEIDEN - De Nederlandse Aardolie Maatschap pij (NAM) is aan het onderzoeken of er onder de grond van Leiden olie of gas zit. Met een snel heid van anderhalve kilometer per dag rukt een De woordvoerder karavaan van drie wagens en ruim veertig man vanuit Katwijk op naar Leiderdorp. Zij tasten onderweg met gevoelige apparatuur de bodem af op zoek naar „het zwarte goud". Een van Leidse vij fling kampt nog met ademhalings problemen LEIDEN - Eén van de jongens van de afgelopen donderdag geboren Leidse vijfling kampt nog met ademshalingsmoeilijkheden. Bij het Academisch Ziekenhuis Lei den heeft men goede hoop dat dit binnen korte tijd over zal zijn. Het vijftal wordt nog steeds kunstma tig gevoed. "Misschien donder dag al kunnen we overgaan op normale voeding", aldus een woordvoerder van het zieken huis. Komitee Huisvesting Scholieren: geen antwoord LEIDEN - Het "Komitee Huisves ting Scholieren en Werkloze Schoolverlaters" is het wachten beu. In januari van dit jaar over handigden zij aan de toenmalige burgemeester Vis een aantal te vervullen eisen. Het Komitee vroeg de gemeente toen om bin nen drie maanden op die eisen te reageren; maar dat is niet ge beurd. Vandaar dat het de ge meente schrijft dat «er op korte termijn nieuwe acties te' ver wachten zijn. Als eis stelde het Komitee o.m. - voortgekomen uit de bezetting van het pand Breestraat 24 in de cember vorig jaar - dat er meer en betaalbaardere woningen voor jongeren moeten komen. Het Komitee wil de bouw van één- en tweepersoons huishoudens uit breiden en de huurprijzen aan passen aan de inkomens van jon geren. Bovendien, zo schrijft het Komitee, moet er zo snel moge lijk een daklozencentrum in Lei den komen en moet er beter wor den opgetreden tegen knokploe gen. Via P'aat plaatsen de trillingen zich voort tot in de ondergrond en worden teruggekaatst en opge nomen door in de berm of op de stoep geplaatste seismometers, een soort microfoontjes. 'Mensen die langs de route wonen, worden door ons persoonlijk be naderd', zegt de woordvoerder van de NAM. "Als ze schade heb ben van ons werk dan wordt dat DEN HAAG-LEIDEN - De Jel- gersmakliniek, een onderdeel van de psychiatrische inrichting Endegeest, wil de bestaande ac commodatie voor patiënten ver vangen door een nieuw gebouw. Dat zal een sober gebouw moeten worden, omdat over een jaar of tien de kliniek zal zijn onderge bracht in het nieuwe Academi sche Ziekenhuis. De kliniek verkeert echter in een dusdanig deplorabele staat dat wachten daarop niet verant woord wordt geacht. Vorig jaar werd er - zo blijkt uit een schrij ven van het Leidse gemeentebe stuur aan staatssecretaris Veder- Smit (volksgezondheid) - nog gedacht aan renovatie. In overleg met het College voor Zieken huisvoorzieningen heeft de Jel- gersmakliniek nu een plan inge diend voor de bouw van een nieuwe accommodatie met een capaciteit van zeventig bedden. Het is de bedoeling om het huidi ge hoofdgebouw later wel te ver bouwen en ten gebruiken als stafruimte en polikliniek. Of de Jelgersmakliniek, die in Oegstgeest staat maar in beheer is bij de gemeente Leiden, inder daad toestemming krijgt voor de bouw van een accommodatie van zeventig bedden, is nog de vraag. Bij de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Den Haag circuleert een voorstel om het aantal bedden tot zestig te beper ken. Omdat het Academisch Zie kenhuis ook op dit moment al tien bedden claimt, zou de capa citeit op het gebied van de uni versitaire psychiatrie dus zeven tig gaan bedragen. De Jelgers makliniek telt nu negentig bed den. Een vermindering van dat aantal wordt nodig geacht, omdat in de Leidse regio door de aanwezig heid op korte afstand van drie in richtingen (St. Bavo, Sancta Ma ria en Endegeest) een overcapaci teit aan bedden is. Die zal er ook nog zijn als overeenkomstig de plannen een deel van St. Bavo naar de Rotterdamse regio wordt verplaatst. Regionaal In het voorstel, dat nog door de Provinciale Raad voor de Volks gezondheid moet worden be sproken, wordt opgemerkt dat de Jelgersmakliniek van wezenlijk belang is op het gebied van on derwijs en onderzoeksactivitei ten voor de Leidse universiteit. De suggestie wordt gedaan om er bij het bestuur van de Jelgers makliniek op aan te dringen om, voorzover het universitaire ka rakter dat toelaat, zoveel moge lijk mensen uit Leiden en omge ving op te nemen, de kliniek met andere woorden dus een regio naal karakter te geven; Als de kliniek straks onderdeel ongeveer tot half juni duren. Bij het bewuste onderzoek wordt door middel van trillingen ge zocht naar de aanwezigheid van bepaalde (brand) stoffen in de bodem. Bij dit werk, dat voorna melijk in de nachtelijke uren zal worden uitgevoerd, zullen om wonenden de nodige last onder vinden. "Het lijkt of er zware vrachtwagens door de straat denderen", zegt een woordvoerder van de NAM. "Het werk moet 's nachts worden uitgevoerd omdat het rustig moet zijn; geen lawaai van verkeer en dergelijke. Het komt wel eens voor dat er een potje, een plafond of wat serviesgoed naar beneden valt, maar alles zal voor honderd procent worden vergoed", aldus de NAM. Bij seismisch onderzoek worden trillingen opgewekt. Dat kan op verschillende manieren gebeu- DEN HAAG-LEIDEN - Medi- zoals gezegd vergoed. Maar, er varing in andere plaatsen heeft ons geleerd dat de helft van het aantal klachten niet waar was". de NAM zei niet te kunnen zeggen of er olie of gas onder de bodem van Leiden zit. Vorig jaar werd een onder zoek in noord-zuid-richting bij Leiden uitgevoerd. Ook over dit onderzoek liet de woordvoerder nog niets los. "Veel steden in Nederland zijn geologisch nog "witte vlekken die wil de NAM in kaart bren gen", aldus de zegsman. Wat dat allemaal kost wilde hij niet zeg gen. Wel liet hij doorschemeren dat het in ieder geval een getal met zes nullen is. De NAM is een bedrijf waarin grote oliemaatschappijen zoals Shell en Esso en de regering aandelen hebben. "Afspraken maken over p arkeer- bij dragen LEIDEN - "Ik vind dat we dui delijke afspraken moeten maken over parkeer-en stal- hngsbijdragen. Nu, in het ge val van C en A. hebben we tenslotte voor de eerste keer gebruik gemaakt van deze re geling", aldus het raadslid K. van Duyn (VVD) tijdens de gisteravond gehouden verga dering van de raadscommis sie economische aangelegen heden en personeelszaken. Zoals bekend gaat C en A een nieuw pand aan de Breestraat bouwen. Omdat daar geen parkeerruimte is moet er m de toekomst een parkeergarage worden gebouwd. C en A moet daarvoor, en voor fietsklemmen bij de winkel, ongeveer een ton in de geza- meljjke pot doen. "Dat is natuurlijk een goede zaak", vindt Van Duijn, "maar in de toekomst moeten we ons afvragen wanneer we gebruik maken van die, voor ons nieuwe, regeling. Moet alleen een bedrijf dat wil bouwen die bijdrage leveren, of moet ook een bedrijf dat uitbreidt dat doen?" Wethouder Fase-Dubbelboer zei dat deze vragen behandeld zullen worden. We zullen dit onderzoeken", aldus de wet houder. Over medische dossiers irdt de daties van het Academisch Zie kenhuis, zou de capaciteit nog eens kunnen worden terugge bracht tot zestig bedden, aldus het voorstel aan de Provinciale Raad. Deze raad is een adviesor gaan voor Gedeputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de pro vincie, dat op zijn beurt weer die functie vervult voor de staatsse cretaris van volksgezondheid. Zij neemt de uiteindelijke beslis sing. ren. Op zee past men meestal 5 mengeperste lucht als trillings bron toe. Op land gebruikt men meestal kleine hoeveelheden springstof. Deze laatste manier is in een dicht bebouwde omgeving niet mogelijk zonder grote scha de aan te richten. Daarom wordt in dit geval gebruik gemaakt van vibroseismisch on derzoek. Bij het systeem dat door de NAM in en rond Leiden wordt gebruikt, worden de trillingen veroorzaakt door op trucks geïn stalleerde vibrators. Een door een dieselmotor aangedreven hydro- lische plaat wekt de trillingen op en brengt die over op een onder de truck aangebrachte plaat. Deze plaat wordt op het wegdek gedrukt op zodanige wijze dat het achterste gedeelte van de truck omhoog komt. Het extra gewicht op de plaat dat hierdoor ontstaat zorgt er voor dat de plaat vast op het wegdek wordt geperst. sche dossiers die liggen opge slagen in het Centraal Me disch Archief in Leiden van het ministerie van defensie worden uitsluitend behan deld door personeel dat via de eed of de belofte of een schrif telijke verklaring aan het me disch beroepsgeheim is ge bonden. Gegevens uit deze dossiers worden alleen door of in opdracht van een arts verstrekt. De patiënt moet toestemming geven. Wel zijn er op grond van de Organisatiewet Sociale Verzekeringen en de Strafwetgeving enkele uitzonde ringen mogelijk op deze re gels. Dit antwoordt minister Scholten (defensie) op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Nij- pels en Keja (beiden WD). Zij wilden van de staatssecretaris weten hoe er met de medische dossiers in het aan de Varkens- markt gevestigde archief wordt omgesprongen. Achtergrond van hun vragen was dat de gegevens niet altijd even vertrouwelijk zouden worden gebruikt. Uit het antwoord van de minister blijkt dat bezien wordt of er nog een nadere regeling voor de op slag van de medische gegevens nodig is. Bijvoorbeeld om vast te stellen hoe lang de gegevens mo gen worden bewaard. Scholten laat de kamerleden weten dat de gegevens niet betrekking hebben op iedereen die voor de dienst plicht is ingeschreven, maar al leen op degenen die een medi sche keuring voor militaire dienst hebben ondergaan. Vol gens de minister moeten de me dische geheimen van militairen worden bewaard om na te gaan in hoeverre het personeel inzetbaar is en of het bijvoorbeeld aanspra ken kan maken op een militair pensioen. Sportdag universiteit LEIDEN-In het kader van het 405- jarig bestaan van de Leidse uni versiteit wordt er zaterdag 31 mei een sportdag aan de Wassenaar- seweg gehouden. Gedurende die hele zaterdag kunnen actieve en passieve sportliefhebbers op het Universitaire Sportcomplex aan hun trekken komen. Op het programma staan onder an dere een viswedstrijd, een recrea tieve fietstocht, een bliksum- tennistournooi, een prestatieloop over vijf tot tien kilometer, de fi nales van een zaalvoetbaltour- nooi en een demonstratie rol stoelbasketbal. Potgieterlaan Wij als bewoners van het eerste ge deelte van de Potgieterléan zijn ons leven niet meer veilig. We kunnen niet naar buiten komen of het is raak: Een fietser of brom fietser op de stoep. Je zegt wat tegen de fietser; je kunt klappen terug verwachten, 's Nachts slaap je niet, want dan gaat er een auto de verkeersdrempels. Je zit te bev t je huis: daar komt auto. Waarom heet het 4 "de Heuvel weg" in in de Potgieterlaan? W.J. Wijnnobel Potgieterlaan 5 Leiden AMSTERDAM/LEIDEN - Het landelijk bestuur van de PSP is bezig met een onderzoek naar de moeilijkheden binnen de Leidse afdeling van die partij. Het par tijbestuur heeft een delegatie van drie man aangewezen die nu een serie gesprekken voert met alle betrokkenen. De afdeling is vorig jaar uit elkaar gevallen en kwam zelfs enige tijd zonder bestuur te zitten. Over het optreden van de gemeente raadsleden ontstond binnen de partij een conflict dat culmineer de i de leden aan het landelijk besti; om het raadslid A. Ponsen te schorsen als zij bepaalde uitspra ken niet zou herroepen. Ten on rechte zou zij hebben gesteld dat het werk in de gemeenteraad niet serieus genomen hoeft te wor den. Aanleiding tot het ingrijpen van het landelijk bestuur vormde de publicatie van de brief die het oud-gemeenteraadslid H. Pas- schier schreef aan de PSP. In die brief zegde zij haar lidmaatschap op en uitte zij kritiek op het func tioneren van de afdeling. Binnen de PSP wekte het wrevel dat deze interne brief door het gemeente raadslid A. Ponsen naar buiten is gebracht. Tijdens de laatste serie jaarverga deringen van de afdeling afgelo pen maanden is een kerngroep gevormd die het bestuurswerk op zich genomen heeft; daarnaast is een raadswerkgroep ingesteld die de twee raadsleden en hun as sistent zal begeleiden. Het is de bedoeling over twee maanden tot een conclusie te komen of het raadswerk naar wens geschiedt. Secretaris H. Hogen van het lande lijk partijbestuur hoopt dat op het eind van deze proefperiode van twee maanden alles weer op orde is. Hij benadrukt dat de par tijlijn is dat aktie op de eerste plaats komt, maar vertaald moet worden in parlementair werk. Ook in andere afdelingen tra'den wel spanningen hierover op: zo wenste de afdeling Rotterdam niet mee te doen met de Eurover kiezingen. De afdeling werd tot de orde geroepen toen zelfs pro paganda gemaakt werd niet te gaan stemmen, terwijl de PSP wel kandidaten had gesteld voor het Europese parlement. door René van der Velden Jaap Visser Postzegels (1) Postzegel fanaat Jan Spijker vindt dat hij indertijd een vooruitziende blik heeft ge had. "Want", zo zegt hij, "De Grof is er niet meer maar ik sta er nog steeds met m'n postzegelkiosk". "Wat heeft de Grofsmederij nu in hemelsnaam met postze- gelverzamelen te maken", zult u misschien zeggen. Wel, in het geval van de heer Spij ker had de Grof daar alles mee te maken. De heer Spijker was indertijd namelijk werkzaam bij de Koninklijke Grofsmederij en zag op een gegeven moment dat het fout ging met dit be drijf. Bovendien kampte Lei- denaar Spijker met overtolli ge postzegelcollecties. "Dus", zo stelt de heer Spijker, "Dacht ik op een gegeven moment. Waarom zou ik wachten tot ik bij een eventu eel faillissement met lege handen kom te staan". En zo is dus de Leidse Postzegel- beurs geboren. Jaren heeft de heer Spijker met zijn kiosk op de Stationsweg, hoek Morssingel gestaan. Enige tijd terug kreeg hij evenwel van de gemeente te "horen dat hij met z'n hele handeltje moest vertrekken omdat er op het punt waar de kiosk stond nieuwbouw was gepland. De heer Spijker en de gemeente Leiden hebben gezamenlijk de kiosk gezocht en die ge vonden op de hoek van het Levendaal en de Korevaar- straat. Dinsdag 22 april werd de complete kiosk op een zo genaamde diep-lader gezet ebracht dei nieuwe standplaats. Net als voorheen zal de kiosk daar alleen op zaterdag ge opend zijn. "Ik kan uiteraard nog niet zeggen of de verhui zing een voor- of achteruit gang betekent maar ik ben in elk geval keurig door de ge meente behandeld", aldus de heer Spijker. Hij vervolgt: "Tot op heden is het altijd zo geweest dat per zaterdag gemiddeld veertig tot zeventig mensen de kiosk bezoeken. Die mensen kopen of ruilen wat bij my. De post zegels die ze ruilen gebruik ik voor m'n eigen verzameling en het geld dat ik met de kiosk verdien steek ik ook in de postzegels. Daar probeer ik de "dure jongens" mee te ko pen. Alles wat de kiosk ople vert wordt dus omgezet in postzegels". Postzegels (2) Nu we het toch over postzegel- verzamelen hebben. Dc Leid- sche Vereniging van Postze gelverzamelaars (waarvan de heer Spijker trouwens.25 jaar bestuurslid is geweest) be staat dit jaar veertig jaar. Ter gelegenheid hiervan organi seert deze vereniging, die meer dan 700 leden telt, dit weekeinde een interessante tentoonstelling in de Men- kenhal. Op deze tentoonstelling, waar aan een wedstrijdelement is verbonden, zijn zeker zeven tig fraaie collecties te bezich tigen van professionele ver zamelaars uit de regio. De ten toonstelling wordt vrijdag middag om drie uur officieel geopend en duurt tot zon dagmiddag vier uur. Zondag zal in de Menkenhal te vens de landelijke filatelis tendag worden gehouden. In verband met met het 40-jarig bestaan van "De Leidsche" heeft de PTT trouwens spe ciale stempels uitgegeven. Er valt het komend weekeinde De heer Spijke r zijn kiosk op de hoek LevendaaliKorev dus heel vat te halen in de Menkenhal. Vandaar dat de organisatoren uitgebreide veiligheidsmaatregelen heb ben genomen. De tentoon stellingsruimte zal het hele ekeinde streng worden bev akt. Licht geraakt "De flauwe bocht in de Rijns- burgerweg ter hoogte van de Wassenaarseweg is levensge vaarlijk vertelt S. Houwing ons. HU kan het weten want hij woont vlak in de buurt. Me aan de Blauwe Vogelweg. Regelmatig knallen auto s tegen de lantaarnpalen op de middenberm van de Rijns burgerweg. Die vervelende bocht verrast mijn vrouw ook telkens en zij komt er toch re gelmatig langs. Kun je nagaan ?n vreemde zich voelt! Houwing vond ons ver haaltje van vorige week over de ongelukken op de Ryns- burgerweg nogal cru". Het stukje ging teveel over schade aan lantaarnpalen en te wei nig over het leed van de slachtoffers, vindt hy. "Er lukken bij die lantaarnpalen. Dan laat je die palen toch niet staan.... Je hebt immers alleen maar het lichtje nodig By de gemeente zijn ze inventief weTken °Wezull^z!eno?dat inderdaad zo is... reit is dat de gryze palen nau- palen kleurrijk ku

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3