Simson-bezetting wordt kwestie van lange adem JUBILATE OP DE BUIS Boek voor jeugd van Nieuwkoopse keramiste BRONZEN HAAN "KRAAIT" IN SLAAPWIJK RIDDERVELD WOENSDAG 14 MEI 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 23 BODEGRAVEN/DEN BOSCH - De directie van de in Den Bosch gevestigde lijmfabriek Simson BV is niet van plan in te grijpen in de bezetting van het filiaal in Bodegraven. Alleen als de acht werknemers die het Bodegraafse Simson Ap plicatie BV bezetten het pand aan de Italiëweg ontruimen, is de directie bereid te gaan praten. Zo niet, dan kunnen de bezetters in hun sop gaarkoken. Hen zal geen haarbreed in de weg worden gelegd. De bezetters bij de toegangspoort van de lijmverwerkingsfabriek. Deze mededeling, die duidelijk maakt dat het moederconcern in Den Bosch nauwelijks een traan laat om het afbreken van de werkzaamheden in de kleine Bo degraafse vestiging, is tot nu toe de enige reactie die de bezetters van Simson-directeur Th. J. Steenvoorden hebben ontvan gen. Namens de bezettende werknemers proberen de verte genwoordigers A. Visser van de Bouwbond FNV en W. Renner van de Onafhankelijke Vakbe weging (OVB) de directie rond de onderhandelingstafel te krijgen. Intussen blijft het lijmverwer- kende filiaal in Bodegraven dag en nacht bezet. De vraag is nu wie de langste adem heeft De acht werknemers gingen maan dagochtend tot de bezetting over nadat de directie geen toezeggin gen wilde doen over de uitbeta ling van achterstallig loon en over betere arbeidsvoorwaarden. Na dat eerder overeenstemming in zicht leek met de toezegging dat er wel een uitbetaling zou komen voor niet-vergoede uren, kregen de werknemers vorige week te horen dat er niets zou worden uitbetaald. Integendeel, Simson BV zou zelfs meer hebben uitbetaald dan op grond van het aantal gewerkte uren nodig was geweest, zodat de werknemers volgens de directie al niet mochten mopperen dat ze dat geld niet hoefden terug te storten. Die mededeling was, al dus R. Kurk namens de bezetters, de druppel die de emmer deed overlopen. "Zaterdag hebben we toen besloten dat we niet eerder weer aan het werk zouden gaan voordat de directie die medede ling weer introk en zou toezeggen alsnog achterstallig loon uit te be talen en voortaan normale ar beidsuren te volgen". Adder onder gras In wezen gaat het conflict om een uitleg van de bouw-cao, die be paalt dat een normale arbeidsdag acht uren omvat. Adder onder het gras is de bepaling dat "indien de werktijd, de wettelijk voorge schreven rusttijd (drie kwartier) en de reistijd tezamen meer be dragen dan 11 Va uur per dag, de werktijd in zoverre zal worden ingekort". De directie leidt daar uit af dat zo lang de werknemer niet meer dan twee uur en drie kwartier reistijd per dag kwijt is, kan worden vol staan met de uitkering van alleen het loon voor een normale werk dag (acht uur). De werknemers achten dat een onjuiste uitleg van de cao en eisen een Financiële vergoeding voor de reistijd. Hoewel het conflict al twee jaar aan de gang is, bracht een verhuizing van Simson Applicatie BV uit Rotterdam naar Bodegraven de zaak in een stroomversnelling. De in Rotterdam woonachtige werknemers zijn sindsdien stuk voor stuk die twee uur en drie kwartier aan reistijd kwijt, aldus Kurk. Volgens de bezetters kre gen zij niet de kans bij de verhui zing iets te regelen. "Vlak voor de bouwvak kregen we te horen dat er ruimte in Bodegraven was ge huurd en dat het werk daarheen zou worden verplaatst", aldus Kurk. Niet correct Niettemin bleef actie ook toen nog uit, volgens Kurk omdat de direc tie verdeeldheid schiep onder de werknemers door af en toe een individuele werknemer een ex traatje toe te stoppen. Pas toen er na twee brieven aan de directie (waarvan één aangetekend) nog geen reactie kwam, viel het be sluit tot wat hardere maatregelen. "We hebben toen een telegram ge stuurd waarin we met staking dreigden als de directie niets van zich liet horen. Toen is er einde lijk een afspraak met de directeur gemaakt en leek er een oplossing in zicht. Op 22 februari heeft Steenvoorden in een gesprek met ons, waarbij ook de OBV was ver tegenwoordigd, toegezegd dat hij het zou uitzoeken. Hij gaf toen toe dat het bedrijf niet correct had gehandeld", aldus Kurk. Op 31 maart volgde een tweede vergadering, waarin Steenvoor den een voorstel tot een 50-urige werkweek (inclusief reistijden) ter sprake bracht als basis voor de betaling. Nu wordt 59'/2 uur (5 x ll'/i) als basis genomen. Verder kwam de directie met een bere kening die de werknemers ieder zo n 1300 tot 1400 gulden aan ge derfde inkomsten in het vooruit zicht stelde. Merkwaardig is volgens Kurk wel dat op die vergadering de OBV niet aanwezig mocht zijn. terwijl er wel een vertegenwoordiger van de werkgeversorganisatie aanwezig was. "En die adviseer de de directie dat contract met die vijftig uur niet te overhandi gen", aldus Kurk. Hoe dan ook: volgens de werkne mers was het voorstel van de di- rectic een basis om te praten. Wel hebben zij een heel wat forsere berekening gemaakt wat betrett dat achterstallige loon. "Wy wil len met terugwerkende kracht de uitkering van één uur per ge werkte dag en dan komen we op ongeveer 5000 gulden. Dan ko men we nog wel tekort, maar we wilden de mogelijkheid tot een gesprek openhouden en met een reeel tegenvoorstel komen", al dus Kurk. Jubilate voor de camera's van de EO op de Boulevard in Katwijk. Het tv-programma rond het Katwijkse koor wordt in het najaar uitgezonden. KATWIJK - Het christelijk mannenkoor Jubilate komt in het najaar op de buis. De evangelische omroep begon gisteren met de opnamen voor een tv-programma rond dit koor. Regisseur van het programma is Meindert Leerling. Voor de opnamen waren diverse karakteristieke plekjes langs de Boulevard uitgekozen. Begonnen werd bij het anker in de buurt van hotel Savoy. Daar werden in de middaguren diverse geestelijke liederen opgenomen, waarbij Reinata Heemskerk (sopraan) als soliste optrad. In de avonduren vormden de Oude Kerk en de garnalenschuit bij het Vuurbaakplein het decor. De cameraploeg komt zaterdag 30 augustus nog een keer naar Katwijk. Dan vinden de opnamen in de duinen plaats. De uitzending, waarvan de datum nog niet vaststaat, zal ongeveer een half uur duren. Jubilate dankt het optreden voor de televisie aan het 25-jarig bestaan en de jubileum-ip, die in 1978 werd uitge bracht. Het koor telt ongeveer 200 leden en staat onder leiding van Sander van Marion. NIEUWKOOP - "Ik heb steeds in mijn achterhoofd gehouden hoe mijn klein kinderen de tekst zouden lezen. Zoals ik met hen praatzo heb ik het ge schreven." Aldus Gerda Wijmans-Van Dillen, ke ramiste in Nieuwkoop, die zich met een boekje "Ke ramiek voor kinderenop het schrijverspad heeft gewaagd. Het idee voor het boekje is af komstig van uitgever HHeuff uit Nieuwkoop. Het maakt onderdeel uit van een serie, waarin bepaalde onderwer pen voor kinderen worden duidelijk gemaakt. Waarom kreeg Gerda Wijmans de op dracht, een vakkundig kera miste, maar geen schrijfster "Mijn eerste expositie was in kunstzaal Heuff in Wasse naar. De heer Heuff senior heeft mij altijd erg geholpen, bijvoorbeeld bij het bepalen van de prijzen van mijn werk. Ik was veel te bescheiden, maar hij kende door zijn er varing de waarde. Ik ben erg goed bevriend geraakt met de familie en zo is het gekomen, dat de heer Heuff junior, die in Nieuwkoop een uitgeverij heeft, bij mij kwam", aldus Gerda Wijmans-Van Dillen. Ze heeft enkele jaren aan een kunstacademie gestudeerd en lessen gehad van Theo Dob- belmans en Emmy van Deven ter. Verder heeft zij zich zelf veel aangeleerd. Een Japanse professor, die van haar werk kennis nam, nodigde Gerda Wijmans uit in Japan te ko men werken, hetgeen zij en kele maanden deed. Enkele kunstwerken herinneren aan die tijd. In Zweden werkte ze twee maanden om iets te leren van het maken van gebruiks- aoed. Porselein Haar grote wens is met porse lein te gaan werken. "Dat is de laatste en moeilijkste fase voor een keramist", aldus de Nieuwkoopse. "Zodra ik het geld ervoor heb, ga ik naar Engeland om daar lessen te volgen in het werken met por selein Trots laat ze een eerste proeve zien. Terugkomend op het boekje ver telt Gerda Wijmans, dat ze groot respect heeft gekregen voor schrijvers van kinder boeken. "Zo eenvoudig als het misschien lijkt, is het beslist niet. Ik heb er veel aan gehad, dat ik steeds dacht aan mijn kleinkinderen: hoe zouden zij het zeggen, zouden zij het be grijpen." Gerda Wijmans heeft zelf eerst nog het nodige gelezen en gestudeerd: "Als je iets opschrijft, moet het ook helemaal kloppen", vindt ze. Het boekje heeft als titel gekre gen "Water aarde vuur" met als ondertitel "Keramiek voor kinderen". Omdat er de nodi ge boekjes zijn over potten bakken e.d. heeft de schrijfster iets willen vertellen over de geschiedenis van het aarde werk, het gebruik, de ver vaardiging etc. Ze heeft het zo geschrevendat er steeds ver haaltjes ontstonden die erg aardig zijn om te lezen, ook al ben je niet direct geïnteres seerd in het onderwerp. In principe is het geschreven voor 8- tot 12-jarigen, maar er staat zoveel informatie in die velen onbekend is, dat het ouk voor ouderen best leuk is het boekje door te nemen. De tekeningen, op een stripachti- door Otto Milo ge <j4KÊHB Keramiste Gerda Wijmans schreef een boek: "Ik heb steeds in mijn achterhoofd gehouden hoe mijn kleinkinderen de tekst zouden lezen." maakt,zijn op alle pagina's te vinden. Veel suggesties voor illustraties kwamen van Ger da Wijmans. Water, aarde en vuur, de drie elementen voor het maken van aardewerk, is een prettig leesbaar en fris ogend boekje geworden dat in de biblio theek en op school zeker thuis hoort. Schrijjster en uitgever zullen de eerste exemplaren van het boekje vrijdagmiddag over handigen aan de kinderen van het burgemeesterspaar Seinstra. HENK HOUTMAN Uitvoering Jephtha door Alphens koor ALPHEN AAN DEN RIJN - De christelijke oratorium-vereni ging Hosanna geeft vanavond in de Adventskeik een uitvoering van Handels laatste oratorium Jephtha. Het verhaal van Jephtha is geno men uit het Oude Testament Jephtha trekt ten strijde tegen de Ammonieten en belooft God, als Hij hem de overwinning schenkt, het eerste wat hem bij zijn terug komst tegemoet komt als dankof- i hank an. Als Jephtha na de overwinning behaald te heb ben thuiskomt komt zijn dochter Iphis hem als eerste tegemoet. In afwijking van het bybelse ver haal zal Iphis haar leven als pries teres in dienst van God door brengen. De medewerkenden aan de jitvoe- ring van Jephtha zijn: COV Ho sanna. het Gewestelijk Orkest, Christina Harvey (sopraan), Ma rijke Nieuwen weg (sopraan), Sylvia Schlüter (alt). Bok had Chance (counter tenor), Hein Meens (tenor), Lieu we Visser (bas), Tijn van Eijk (clavecimbcl) en Barend Schuurmans (diri gent). Het concert vanavond be gint om 20.00 uur. BODEGRAVEN - Een inwoonster van Bodegraven, is gistermiddag opgelicht dooreen paar tot n u toe onbekende lieden. Dezen belden aan en boden aan om een gaas kapje op de schoorsteen te zetten zodat er geen vogels de pijp bin nen kunnen komen om daar te broeden. Duur kapje Mevrouw D. vond dat wel een goed idee, en de heren gingen aan de slag. De rekening die ze presen teerden voor het simpele kar weitje viel echter nogal hoog uit: 180 gulden. De politie van Bodegraven waar schuwt dan ook iedereen ervoor op dit soort aanbiedingen in te gdan. Mocht men van een derge lijk aanbod gebruik willen ma ken, dan is het verstandig om van te voren de prijs af te spreken, zo laat de politie weten. De "kraaiende" haan in de Alphense "slaapwijk" Ridderveld ALPHEN AAN DEN RIJN - Ridderveld, de nogal wat fo renzen tellende nieuwbouw wijk, heeft Alphen de niet al te populaire omschrijving van "slaapstad" bezorgd. De plaatsing van een uit brons gegoten haan langs het fiets en wandelpad in het plant soen nabij het Ericapark mag dan ook een symbolisch ge baar heten. Of de gemeente via het aanko pen van dit kunstwerk inder daad dit "slapende" stads deel wat tot leven wil wekken, is echter zeer te betwijfelen. Want niet alleen zal de haan nimmer kraaien, ook is de keus alleen op dit door de Brabantse kunstenaar Jos van Riemsdijk vervaardigde beeld gevallen op grond van de voorkeur bij de Alphense ingezetenen. "De Haan" maakte een jaar geleden deel uit van een ten toonstelling die in een ge meentelijke tuin aan de Oude Rijn was ingericht. Een en quête bracht aan het licht dah bij de bezoekers van die expo sitie "De Haan" favoriet was. Op voorspraak van de (in middels opgeheven) commis sie Kunstopdrachten en in overleg met de Stichting Beel dende Kunst in Amsterdam heeft de gemeente nu het beeld aangekocht. De haan is gisteren op zijn voet stuk geplaatst op een gras veldje bij het Ericapark.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23