Gadaffi met 01ie-embargo| Surinaamse regering heeft nu alle macht tfiMIek "De klanten zeggen: sleutel onder mat, leg maar in ijskast" AAD LUITEN (39) AL 25 JAAR SLAGERSKNECHT Antwoord op uitwijzingen: Britse regering mag sancties treffen tegen Iran WOENSDAG 14 MEI 1980 VARIA PAGINA 19 Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel. 071-344941toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Blij, of beter gezegd gestreeld was Aad Lui ten natuurlijk wel gistermiddag, toen be- kant heel Hazerswoude-Dorp uitliep om hem, de 39-jarige slagersknecht geluk te wensen met z'n 25-jarig jubileum bij slage rij Van Tol in de Dorpsstraat. Allemachtig wat een belangstelling. Zoiets moet een mens toch goed doen en dat deed het Aad uiteraard ook, zij het dat het ergens voor hem allemaal niet had gehoe ven. „Al die poespas", zei hij gisteravond. „Ik heb daar zo'n hekel aan." Nu is een zilveren jubileum in feite ook niks bijzonders. Ook dat van Aad Luiten niet. Of je zou het merkwaardig moeten vinden dat Luiten, in bezit van alle benodigde papieren om een eigen slagerij te be ginnen, toch z'n baas wenst trouw te blijven. Worst Luiten zelf vindt dat niks gek. Hij hoeft niet zonodig een ei gen zaak, vindt het prima zo. Zegt berustend: „Als ik nou thuis kom, heb ik ten minste geen zorgen aan m'n hoofd." Luiten heeft niks te klagen, zegt hij. Verklaart afwisseling ge noeg in z'n werk te hebben. Staat hij niet in de winkel de klanten te bedienen, dan zit hij worst te maken of is hij achter bezig een koe te slach ten, want dat doen ze bij Van Tol als vanouds nog zelf. En is Luiten niet doende met uitbenen, dan zit hij wel langs de weg. Op de transportbrom fiets met een mand vol be stellingen. Dat maakt de Ha- zerswoudenaar ook zo uniek. Hij is zo'n zeldzame slager, die de vleeswaren, mits voor negen uur 's morgens besteld, aan huis brengt. Koffie Behoudens de zaterdag en de zondag gaat er geen ochtend voorbij of Luiten bromt kris kras door het dorp. Dan gaat het van: 'Ha, die Aad' en daar weer van: 'Goeiemorgen Aad, alles goed?'. „Zo gaat dat als je zoals ik langs de weg zit", zegt Luiten. „Ik doe het graag, daar niet van, maar toch is het gezellige een beetje weg. Als je nagaat dat er hier vroeger sowieso al zes kruideniers de waren aan huis brachten en ik nu zowat als enige ben overgebleven, dan zegt dat toch wel wat. Vind ik jammer." Luiten krijgt zeker sloten koffie aangeboden? „Dat wel, maar dat sla ik meestal af, omdat ik daar geen tijd voor heb. Op een doodgewone vrijdag heb ik al dik 75 bestellingen. Daar ben je wel even mee zoet, dat begrijp je wel." Systeempje Toch werkt hij z'n bestellingen doorgaans bliksemsnel af. Hij heeft zo z'n eigen systeempje, zegt hij, dat hem ook helpt ,'t Beurt vrij zelden, dat ik een verkeerde bestelling aflever", verkondigt hij. Toch krijgt Luiten wel eens commentaar van z'n klanten. Dat het door regen lapje van gisteren bij voorbeeld net niet mals ge noeg was. Bij het horen van zulk soort opmerkingen haalt Luiten echter z'n schouders op. Net alsof hij daar iets aan kan doen. Net zomin als hij in z'n jeugd de aantrekkingskracht van de slagerij kon weerstaan. Hij woonde naast Van Tol, was er altijd te vinden. Als van Tol sr. bezig was worst te maken, zat de kleine Luiten er met z'n neus bovenop. „Dat slachten vond ik als kleine jongen net zo prachtig." Storm Zodoende keek niemand er van op dat Luiten op z'n veertien de bij Van Tol in dienst trad. Het bestellen ging toen nog per fiets. „Geen pretje met windkracht acht", weet Lui ten, „maar er was geen keus: je had je bestellingen dus je moest er doorheen." En als de klanten niet thuis waren? „Aad weet alle sleu tels, kastjes en schuurtjes", vult slager Van Tol jr. aan. „Da's nooit een probleem." Luiten: „De klanten zeggen soms zelf van: de sleutel ligt onder de mat, leg het maar in de koelkast." daag aan de dag haast niet meer. Vroeger wel. Ik weet nog goed. Een boer had een valse herder op z'n erf. Daar moest je achterstevoren weglopen, anders greep-ie je. De postbode vergat dat een keer. Mooi dat die herder hem op de rug sprong. Sindsdien heeft de goede man daar nooit meer post bezorgd. Ik geef hem geen ongelijk." (Van onze correspondent Rienko Wilton) BEIROET - Het regime van kolonel Gaddafi in Libië maakt zich op voor de zoveelste confrontatie met het Westen. Binnen de Arabische verhoudingen wordt Libië als de meest radicale opponent van het Westen gezien. Op Arabische topconferenties wordt Gaddafi altijd met veel strijkages tegemoet getreden, maar achter de rug van de Libi sche kolonel om wordt Gaddafi door zijn Arabische broeders - radicalen en gematigden - niet helemaal serieus genomen. Van bijna alle Arabische machtheb bers - inclusief gematigde Pale stijnse leiders zoals PLO-chef Jasser Arafat - is Gaddafi de eni ge die geen politiek vergelijk wil met Israël. In de Arabische wereld is men er overigens wel van overtuigd dat Israël niet zo'n onverzettelijke houding ten aanzien van de Pale- stijnen zou kunnen innemen in dien de joodse staat niet zo ge steund zou worden door het Wes ten, met name de Verenigde Sta ten. Maar het merendeel van de Arabische landen probeert met diplomatieke middelen de Ame rikanen van de rechtvaardigheid van de Arabisch-Palestijnse zaak te overtuigen, terwijl Gaddafi juist Wahington tegen zich in het harnas schijnt te willen jagen. Dit laatste is op dit moment aan de gang: eerder deze week wees Li bië een twintigtal Amerikanen uit. De twintig hebben bij hun aankomst in Frankfurt verklaard dat binnenkort nog eens zeven Amerikanen Libië uitgezet zullen worden en dat twee Amerikanen nu in een Libisch cachot zitten dat normaal gebruikt wordt voor politieke gevangenen. Opvallend is dat de maatregelen tegen de Amerikanen genomen werden 24 uur nadat Amerika vier Libische diplomaten - door president Car ter omschreven als "moorde naars in spé" - had uitgewezen. De Libiërs in kwestie werden er van beschuldigd betrokken te zijn geweest bij intimidatie-prak tijken tegen Libiërs die in Ame rika wonen en die het regime van Gaddafi thuis niet gunstig gezind zijn. Intimidatie was ook de reden die Engeland gaf bij haar eis dat 4 Li biërs verbonden aan de Libische ambassade in Londen, naar Tri poli zouden worden -teruggeroe pen. Westerse waarnemers in de Arabi sche wereld leggen een verband tussen Gaddafi's uitwijzings maatregelen tegen Amerikanen, en de herhaalde dreigementen van de Libische leider tegen wes terse naties, om de LIBISCHE ólie-export naar het Westen stop te zetten. Gaddafi heeft ook ge dreigd materiële belangen van Engeland, West-Duitsland en Italië in zijn land te zullen confis- ceren, indien genoemde landen geen „compensatie betalen voor de schade die Libië tijdens de Tweede Wereldoorlog van die landen geleden heeft. Embargo Berichten uit Tripoli wijzen erop dat Gaddafi er ditmaal „serieus" over denkt een olie-embargo te gen Amerika en Engeland in te stellen en Libische tegoeden op Britse en Amerikaanse banken terug te trekken. Amerika impor teert ongeveer 600.000 vaten olie per dag uit Libië (ongeveer 8 pro cent van de Amerikaanse con sumptie), terwijl Engeland sinds december '79 geen olie meer be trekt uit Libië. Ongeveer een jaar geleden dreigde Gaddafi de olie-export in zijn to taliteit stop te zetten en alleen maar te produceren voor Libië's locale consumptie. Hier is in de praktijk niets van terecht geko men. Wel waren er soortgelijke dreigementen vanuit Tripoli te horen vlak voordat een menigte de Amerikaanse ambassade in Libië in december '79 in „solida riteit met de Iraanse revolutie" in brand stak. Maar nog geen week later bood de grillige Gaddafi Amerika compensatie aan voor het verlies van de ambassade in Tripoli. Gaddafi vertelde The New York Times" zelfs de Libi sche olie-export naar Amerika niet te zullen afsnijden, omdat hij, Gaddafi, „via indirecte kana len garanties had gekregen dat president Carter - indien herver kozen in november '80 - een meer evenwichtige politiek zou gaan voeren wat betreft de Palestijnse kwestie". Maar vorige maand, toen Gaddafi gastheer was voor het „Front van standvastigheid" bestaande uit Syrië, de PLO, Algerije, Libië en Zuid-Jemen, dreigde hij opnieuw het olie-wapen tegen Amerika te hanteren als straf voor Washing- tons voortdurende militaire en diplomatieke steun aan Israel. Zelfs de radicale Arabische lan den wensten Gaddafi hierin niet te volgen en de beslissing over een eventueel collectief Arabich olie-embargo werd verschoven naar de komende bijeenkomst, in juni in Amman gepland, van de Arabische ministers van econo mische zaken. Het komt erop neer dat Gaddafi in feite de beslissing om een olie embargo tegen wie dan ook in te stellen, steeds uitstelt. „Hij denkt erover na", was de zinsnede die het Libische staatspersbureau „Jana" kortgeleden nog in dit verband gebruikte. Maar Gadda fi's jongste dreigementen om de oliekraan dicht te draaien kun nen als ernstige „waarschuwing vooraf' gezien worden aan het adres van bepaalde westerse lan den, mochten deze landen beslui ten tegenmaatregelen tegen Li bië te nemen uit protest tegen de golf van moorden op Libiërs die op hun grondgebied verblij- Minister van buitenlandse zaken Ghotbzadeh van Iran draagt samen met vrienden en familieleden de kist met het stoffelijk overschot van één van de Iraniërs die bij de bezetting van de Iraanse ambassade in Londen om het leven kwamen. PARAMARIBO - Het parlement van Suriname heeft gisteren de zogenaamde machtigingswet aangenomen. Door deze wet krijgt de regering de bevoegd heid algemeen bindende regels uit te vaardigen. De regering kan bij staatsbesluit wetten gedeelte lijk buiten werking stellen, wijzi gen of daarvan afwijkende regels geven. Voor de afkondiging zul len de staatsbesluiten aan het parlement worden toegezonden. De machtigingswet gaat in op de dag van afkondiging en eindigt op de dag waarop de zittingsduur van een nieuw gekozen parle ment aanvangt. In de praktijk wordt met deze machtigingswet het parlement uitgeschakeld. Naast een groot deel van de rege ring waren in het parlementsge bouw, dat zwaar bewaakt werd en waarvoor een pantserwagen was gestationeerd, elf leden van de voormalige regeringscoalitie en negentien leden van de oude oppositie aanwezig. Tegen de wet, die een maand lang onder werp van onderhandeling tussen het parlement en de regering is de olks' irdi- ging in een toespraak danig on der vuur. De regering voelt zich genoodzaakt parlementaire be voegdheden aan zich te trekken, zei hij, omdat het parlement in het verleden haar corrigerende taak heeft verwaarloosd. „Vriendjespolitiek, corruptie, volksmisleiding en verkiezings fraude hebben het parlementair- democratisch systeem in dit land tot een aanfluiting gemaakt, /ei hij. BELFAST (UPI/AFP) - De IRA heeft gisteren een 57-jarige man ontvoerd en vermoord omdat hij de Britse troepen had gewaar schuwd voor een hinderlaag, zo heeft een woordvoerder van de IRA bevestigd. Het hoofd van het slachtoffer was bedekt met een door bloed bevlekte zak en de politie wilde er niet dichter bij komen uit gevaar voor een „booby-trap", een ver borgen bom. Een IRA-lid gaf telefonisch de naam op: Anthony Shields uit Crossmaglen. De IRA had hem al eerder gewaarschuwd het land te verlaten, maar hij had zich daar niets van aangetrokken, aldus de woordvoerder van de IRA. LONDEN (DPA) - Het Britse La gerhuis heeft gisteren met een meerderheid van 145 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan een wetsvoorstel dat de Britse rege ring de wettelijke basis moet ver schaffen voor het treffen van sancties tegen Iran. Het is de be doeling dat Londen komend weekeinde op een bijeenkomst van de EG-ministers van buiten landse zaken een besluit zal ne men over het afkondigen van dwangmaatregelen tegen Iran. In het debat over het wetsvoorstel beklemtoonde de minister van staat voor buitenlandse zaken, Douglas Hurd, dat Groot-Bnt- tannië alleen tot sancties zal be sluiten als de andere grote wes terse mogendheden dat ook zul len doen. Hij gaf tevens aan, dat het een „zware nederlaag" voor de Verenigde Staten zal zijn als Londen niet voldoet aan het Amerikaanse verzoek om sanc ties. Het Deense parlement heeft giste ren met 128 stemmen tegen 14 zijn goedkeuring gehecht aan de wet die Denemarken toestaat economische sancties te treffen t.efen Iran, wanneer er voor 17 mei geen vooruitgang is geboekt inzake de vrijlating van de Ame rikaanse gegijzelden in Iran. President Carter heeft gisteren verklaard dat de Amerikaanse bondgenoten hem hadden verze kerd de sancties tegen Iran toe te geen „vooruitgang van beteke nis,, is geboekt met betrekking tot de vrij lating van de Ameri kaanse gegijzelden. De president zei dit na een onderhoud met zijn nieuwe minister van buitenland se zaken, Muskie.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19