PROHASKA NAAR ITALIË >,„u, mMor^onden ongeluk in Verschoor en Boot praten met Telstar Argentijnen stellen teleur in Engeland Inter Milaan trekteerste buitenlander aan FRANKRIJK NEEMT TOCH DEEL AAN DE SPELEN geisoleerde positie gedreven WOENSDAG 14 MEI 1980 Leona Horvath per 1 juli turntrainster DEN HAAG (ANP) - Leona Hor vath zal per 1 juni opnieuw de trainingen van de A-selectie tur nen dames van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Ver bond op Papendal gaan leiden. De Hongaarse, die van augustus 1979 tot na de wereldkampioen schappen van Fort Worth in de cember de Nederlandse dames- turnploeg trainde, heeft onlangs van de Hongaarse autoriteiten toestemming gekregen naar Ne derland terug te keren. Leona Horvath komt 28 mei op Schiphol In een gesprek tussen het bestuur van het KNGV en de Afdeling keurturnen dames is de taakver deling van Leona Horvath en Hans van Zetten, die per 1 juli als trainingscoördinator in dienst van het KNGV treedt, geregeld. SPQRT Leona Horvath heeft van de Hongaarse autoriteiten toestemming gekregen de trainingen v hervatten. Per 1 juni treedt zij in dienst. MARKELO - De verwikkelingen rond de zo tragisch verlo pen motorraces met dodelijke afloop op 5 mei in Ammer- zoden hebben ertoe geleid dat de samenwerking tussen KNMV en NMB op het gebied van wegraces voor de rest van het seizoen in de ijskast is gezet. Dat deelde algemeen secretaris Jos Vaessen van de KNMV gistermiddag mee tijdens de persconferentie over de internationale motor races die zondag 26 mei in Tubbergen worden gehou den. LONDEN/FRANKFORT (ANP) - De nationale voetbalteams van Argen tinië en West-Duitsland hebben gisteravond hun reputatie niet kunnen waarmaken. De regerende wereldkampioen verloor in het Wembleysta- dion van Engeland (1-3), terwijl de wereldkampioen van 1974, West- Duitsland, in een slechte wedstrijd Polen met 3-1 versloeg. Bij de rust leidden de Westduitsers met 2-1 dankzij doelpunten van Rum- menigge en Allofs. Boniek verzorgde de Poolse tegentreffer. Na de rust bepaalde invaller Schuster de eindstand qp 3-1. In het Argentijnse team speelde alleen Maradona in Londen een gave wedstrijd. Nadat de Engelsman Johnson de eerste twee doelpunten voor zijn rekening had genomen, veroorzaakte Maradona een penalty. Aan voerder Passarella benutte de strafschop. Kevin Keegan tenslotte ver zorgde het derde doelpunt op aangeven van Copell. Vaessen beweerde, dat verschil van inzicht over de verantwoorde lijkheid ten aanzien van veilig heid er debet aan is dat er een tijdelijke verwijdering tussen de beide motorsportbonden is ont staan. „Op het gebied van motor cross blijven we wel samenwer ken", aldus de zegsman van de KNMV. Vaessen maakte duide lijk dat deze ontknoping impli ceert dat er geen NMB-rijders in Tubbergen aan de start zullen verschijnen. „Verder willen we de zaak-Ammer- zoden zoveel mogelijk met rust laten. Het spanningsveld dat er nu is zorgt er alleen maar voor dat er veel onrust onder de coureurs wordt teweeggebracht en dat moeten we voorkomen. Er is nu een onderzoek van justitie gaan de en daar moeten we nu niet doorheen fietsen", aldus KNMV- secretaris Vaessen. Over de veiligheidskeuring van Ammerzoden wilde Vaessen nog wel kwijt dat men de onveilig heid gewoon niet voldoende heeft ingeschat. „Waarom de ra ces in Tubbergen en Raalte wel doorgang zullen vinden, heeft te maken met het feit dat de organi satie bij deze circuits zodanig is dat er verantwoord kan worden gereden", aldus Vaessen. In Tubbergen wordt overigens op een klassiek stratencircuit gere den. „Dat houdt niet in", volgens Vaes sen, die in Tubbergen als wed strijdleider optreedt, „dat er geen enkel risico bestaat. We proberen het gevaar alleen zoveel mogelijk te beperken. Maar we moeten nu niet voor het minste of geringste bang worden. Er wordt nu door velen paniekvoetbal gespeeld en daar zijn we niet mee ge diend". Om met name de categorie natio nale coureurs toch nog in staat te stellen enkele wedstrijden te la ten rijden is de KNMV van plan om een extra raceweekeinde op Zandvoort te verkrijgen en op het circuit van Nivelles voor enkele dagen te kunnen huren. De races in Tubbergen worden ge reden in de internationale klasse 125 cc. 225 cc. 325 cc cn 500 cc. Naast Boet van Duimen. Jack Middelburg en Wil Hartog ver schijnen coureurs als Philip Coulon. Dick Alblas, Henk Twi- de start. MILAAN - Drie dagen nadat de Italiaanse voetbalgrenzen officieel zijn geopend voor buitenlanders (één speler per club) is de eerste miljoenentransactie al een feit. Herbert Prohaska, de spelbepalende middenvelder van Austria Wien, heeft gisteren zijn handte kening gezet onder een contract van Inter Milaan. Naar verluidt heeft de Milanese club 1,7 miljoen gulden moeten neertellen als transfersom. De opening van de grenzen zal zich niet beperken tot deze ene trans actie. Sinds afgelopen zaterdag hebben bijna alle grote Italiaanse clubs contacten gelegd met de buitenlandse voetbalvedetten. LEIDEN - Nadat Telstar zich eerder al verzekerde van de diensten van UVS-aanvaller Theo van Seggelen, hoopt de eerste divisievereniging binnenkort ook tot overeen stemming te komen met LFC-libero John Verschoor en de Noordwijk-spelers Sjoerd Boot en Jan-Willem Bogers. Gisteravond voerden Ver schoor en Boot een gesprek met een Telstar-delegatie. Noordwijk-linksbuiten Jan- Willem Bogers ontbrak bij die bespreking. "Door om standigheden kon ik niet", verklaarde hij. "Ik heb geen flauw idee of er nu een nieu we afspraak wordt ge maakt". De 30-jarige Alphe- naar staat overigens aarze lend tegenover een mogelij ke stap naar het betaalde voetbal. "Ik sta inderdaad niet te springen, want voor mij is het profvoetbal in Ne derland een zinkend schip. Aan de andere kant trekt het me wel om een jaartje onder Joop Brand te trainen". In elk geval vormt het voetbal len op zondag voor hem geen beletsel om naar Telstar te gaan. "In Noordwijk gaat het gerucht dat ik een principië le speler zou zijn. Dat is niet zo", zegt hij. Op Hemel vaartsdag hoopt Bogers ove rigens na lange afwezigheid zijn rentree te vieren in het bekerduel tegen Excelsior Maassluis. Joop Brand, die op het moment nog in dienst is van Sparta, wil Verschoor, Boot en Bo gers volgende week aan het werk zien in Velsen. Het is de bedoeling dat dan ook de on langs gecontracteerde Van Seggelen en de ook begeerde amateurinternational van RCL, Bennie Heemskerk, hun kunsten komen verto- ding van de bijzonder grote inte resse van Bologna en Napoli voor AZ-spits Kees Kist. De Alkmaar- se club, die eind deze maand deelneemt aan een toernooi in Napels, schijnt, met name door Napoli, al benaderd te zijn. Mocht Kist kiezen voor Italië, dan is Na poli kandidaat een soort optie. Vanavond overigens speelt Austria Wien - voor de laatste keer mèt Prohaska - een vriendschappe lijke wedstrijd in en tegen Inter Milaan. Aardig detail is dat de coureur Niki Lauda, die tegen woordig eigenaar is van een char termaatschappij, zelf in de cock pit plaats zal nemen om de Ween- se club naar de Noorditaliaanse stad te vliegen. Lauda zal ook de aftrap verrichten van dit duel., Rossi Het proces inzake het omkoop schandaal in Italië is met één maand vervroegd. Vandaag al wordt het proces geopend en als eerste zit superstar Paolo Rossi in het beklaagdenbankje. Het pro ces vindt plaats achter gesloten deuren. Behalve de direct be trokkenen mag niemand aanwe zig zijn in de rechtszaal. Enzo Bearzot, coach van het Italiaanse team, heeft Rossi - ondanks de aanklacht en de daarmee gepaard gaande schorsing - toch bij de UEFA opgegeven als mogelijke deelnemer aan het EK-toernooi dat woensdag 11 juni begint. Bearzot schijnt derhalve reke ning te houden met het feit dat voor Rossi mogelijk vrijspraak zal volgen. Blanker Ton Blanker zal vanaf juli uitko men voor het Portugese Setubal. De 19-jarige Amsterdamse voet baller die bijna een half seizoen als spits heeft gespeeld in het eer ste elftal van Ajax is een verbin tenis overeengekomen voor twee jaar. Blanker was bij Ajax als ge volg van privé-omstandigheden en blessures in de versukkeling geraakt en had daarom onthef fing van zijn contractuele ver plichtingen gevraagd en gekre gen. Doesburg Sparta overweegt het contract van Pim Doesburg te ontbinden. De 36-jarige sluitpost schermt met een aanbieding van, PSV, waar voor hij al eens eerder is Uitge komen. De Rotterdammer staat echtei nog twee jaar onder con tract bij Sparta. „Maar vanwege zijn grote verdienste voor de club laten we hem misschien gaan", verklaart Sparta-bestuurslid Floor Bouwer. „Doesburg heeft ons laten weten dat hij op de club is uitgekeken en een te grote generatiekloof bij ons bespeurt. Niettemin raken wij hem niet graag kwijt, want hij is het visitekaartje van Spar ta". De Kasteelclub heeft overigens nog geen nieuwe trainer voor ko mend seizoen. „We willen in ieder geval een trainer uit Nederland", zegt Bouwer, „want een buiten landse coach is te duur". Sparta heeft inmiddels al contacten met Haarlem-trainer Barry Hughes en Pim van de Meent, die aan het einde van het seizoen bij De Graafschap vertrekt. Supporters - Van Ajax-zijde is verontwaardigd gereageerd op het gedrag aantal Feyenoord-supporters, die de Amsterdamse spelers zondag na afloop van de wedstrijd tegen Excelsior in De Kuip met stenen bekogelden. Op initiatief van het hoofdstedelijke bestuur zette de voorzitter van de supportersver eniging van Ajax, Tjeerd de Groot, de grieven op papier. Dit schrijven werd gisteren door di recteur Peter Stephan overhan digd aan Jan van der Schoor, praeses van de supportersver eniging van Feyenoord. In de brief deed De Groot i Ajax een beroep op de Rotter dammers om tijdens de zaterdag te verspelen bekerfinale Feye noord-Ajax soortgelijke exces sen te voorkomen. Van de kant van Feyenoord wees men er op dat men geen enkele verant woording kan nemen voor inci denten die een andere club dan Feyenoord betreffen. In Rotter dam wordt er overigens rekening mee gehouden, dat Feyenoord- Ajax zaterdag uitverkocht zal zijn. Vaclav Jezek tobt met twee gebles seerde keepers: Joop Hielen Ton van Engelen. Aan Ajax-zijde is het meespelen van Dick Schoe naker dubieus. ff PARIJS (DPA/UPI/AFP/SID)-Het Olympische comité van Frank rijk heeft gisteren tegen de wil van de Franse regering in, beslo ten wel deel te nemen aan de Olympische Spelen in Moskou. Daarmee is het aantal Westeurope- se comités dat wel naar Moskou gaat, al dan niet tegen de zin van de desbetreffende regeringen in, op acht gekomen. Naast Frank rijk zijn dat Groot-Brittannië, Zwitserland, Zweden, Finland, Denemarken, Griekenland en San Marino. Het besluit van het Franse Olympi sche comité kwam niet onver wacht. De nationale sportfedera ties hadden de laatste weken geen kans onbenut gelaten de Olympische Spelen en het idee van de ontmoeting van alle vol keren in competitieverband aan te prijzen. De Westeuropese Olympische comités hadden op de conferentie in Rome een voor stel van het Franse comité aan vaard de Spelen in Moskou niet te voorzien van een politiek tintje door de openings- en sluitingsce remonie zonder de traditionele parades en vlagvertoon te hou den. rwce dagen voor de belangrijke vergadering van het Westduitse olympische comité heeft de voor zitter van de Oostduitse turn- en sportbond, Manfred Ewald, ge dreigd met consequenties voor het 'multilaterale' sportverkeer tussen beide landen, indien West-Duitsljmd besluit niet naar de Olympische Spelen van Mos kou te gaan. Ewald voerde giste ren in Hagen (Noordrijn-West- falen) een langdurig gesprek met de voorzitter van de Westduitse Sportbond, Willy Weyer. De leden van het Westduitse Olym pische cohiite nemen morgen een beslissing over een eventuele boycot van de Olympische Spe len in Moskou. Ewald kenschetste de inval van de Sowjet-Unie in Afghanistan als 'een regionaal conflict', dat niets te maken heeft met de Olympi sche beweging. AMSTERDAM (ANP)- "Zowel het gaan als het niet gaan naar Mos kou zal schade toebrengen aan de plaats van de sport in de samen leving", aldus voorzitter Herman Quarles van Ufford in zijn ope ningsrede van de algemene ver gadering van de Nederlandse Sport Federatie, gisteravond in Amsterdam. "De sport is ondanks alle bezwaren toch in een geïsoleerde positie gedreven. Het moet blijkbaar een speerpuntfunctie vervullen en is terechtgekomen in de sfeer van demonstraties en protesten". De scheidende voorzitter vroeg zich af of de sport zich wel vol doende strijdvaardig heeft ge toond. Hij protesteerde tegen het regeringsvoornemen om de sub sidie aan het NOC in te houden, en zette zich af tegen het niet ge ven van medewerking aan over heidsfunctionarissen als zij op de Spelen willen uitkomen. Naar zijn oordeel dient er in het najaar een gesprek te komen tus sen de georganiseerde sport en de overheid om te zien hoe men ge zamenlijk uit de gerezen proble men kan komen. Quarles van Ufford stelde zich niet herkiesbaar als voorzitter omdat zijn werk als burgemeester van Amstelveen teveel tijd eist. Hij werd opgevolgd door Peter van Dorst. Tevens werden Anneke Staring, aanvoerdster van het dameshoc keyteam bij het wereldkam pioenschap 1971 in Auckland en Eric Vilé, voorzitter van de Beetle betaald voetbal, zonder hoofde lijke stemming gekozen tot be stuursleden van de NSF. De vergadering blokkeerde een halfjaar geleden de opvulling van de vacature Hogewoning, omdat men het optreden van Vile inzake de shirtreclame niet m het belang van de sport achtte. Nu waren de ze bezwaren weggevallen en werd Vilé door het bestuur van de NSF geïntroduceerd als een uit stekend bestuurder.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15