Amerika opent armen en hart voorCubanen deTijd HP EISEVIERS Door Henk Kolb WASHINGTON - "Met open armen en een open hart", zo zei president Carter een week geleden, staan de VS gereed om de tienduizenden Cubaanse vluchtelingen op te nemen, die in de zuidelijke staat Florida voet aan land zetten. De uittocht dezer moe- delozen echter heeft inmiddels zulke massale vor men aangenomen, dat Florida tot "rampgebied" werd verklaard (een status die de staat recht geeft op federale bijstand) en in Miami onder de Engels sprekende bevolking een panische weerzin is ont staan tegen de vestiging van nog meer Cubanen als nieuwe burgers van een welvarende Latijnse meer- iTlTTï (C) derheid ter plaatse. Honderden uit de voorsteden van Miami, zonen en dochters van onder meer Italiaanse immigranten uit een Verder verleden, maar nu dan toch Engels sprekenden, dragen zodoende plakkaten rond waarop staat: „In Amerika spreken we Engels" en „Zet illegale immigranten het land uit, redt onze werkgelegenheid En de 44-jarige Guy del Russo, voorzitter van de bond van be trekkelijk welgestelde huiseigenaren, verklaart onbeschaamd dat wat hem betreft die Cubanen maar in het uitgestrekte en zeer waterige moerasgebied van de Everglades hun tenten moeten opslaan. Andere tijden Want zelfs al waren ook zijn voorouders politieke vluchtelingen, dan toch zijn de tijden nu anders: „Amerika behoeft niet de zorg voor de hele wereld op zich te nemen, als we niet eens genoeg hebben om voor onszelf te zorgen (O) Over de „Open Armen en hpt Open Hart wordt in Miami kennelijk, anders gedacht dan in Washington, waar de kwaliteif van het mededogen vooral in deze maanden goeddeels door politieke overwegingen wordt bepaald. Net als het bittere racisme van de economisch bedreigde Anglo s" in Miami, gaan die voorbij aan het omvangrijke menselijke lijden, dat als resultaat van Fidel Castro s bizarre politieke denken zo schaamteloos aan Florida s fraaie kust te kijk wordt gezet. Zondag arriveerden 5300 nieu we immigranten. In de afge lopen drie weken zijn er in to taal 35.000 aangekomen. Niemand weet hoeveel Cu banen uiteindelijk de 96 mijl brede zee tussen Florida en Cuba zullen oversteken. Honderdduizend? Tweehon derdduizend? En wat voor mensen zullen het zijn? Men sen zoals de veroordeelde misdadigers en geesteszie ken, die van de Cubaanse au toriteiten aan boord moesten van de al ernstig overbelaste toeristenboot „Ameri- Het schip werd midden op zee door de Amerikaanse kust wacht aangehouden omdat 900 passagiers het laadver mogen ver te boven gingen. In volle zee moesten er 200 op kustwachtvaartuigen over stappen. Zij hebben tenslotte allen de veilige haven van Key West bereikt. In een staat van verregaande ontreddering,dat wel. En na verloop van tijd zaten ze ver wezen te kijken op de uit klapbare kampeerbedden van een tijdelijk opvangcen trum. Naast een stapeltje de kens en in afwachting van familieleden, vrienden of so ciale bijstand. Burgemeester Maurice Ferre van Miami deelt de angst van zijn Engelstalige gemeente naren voor Cubaanse over meestering van de samenle ving niet: „Het is niet de vraag of wij die mensen wel kunnen opnemen, maar voooral een kwestie van wanneer. Want of zij nu naar Chicago worden gebracht of naar New York: uiteindelijk komen alle Cu banen in de YS hier te recht". IJlbrief Maar dan nog: Miami heeft een huisvestingsprobleem. Het aantal beschikbare woningen in het huizenbestand is min- r President Carter:zorgen vluchtelingen uit Cuba i Zuid-Florida tot soms chaoti sche verwarring leidt. Op zee heeft de Amerikaanse marine al geoefend met lan- dingsboten, om, mocht Cas tro daarin toestemmen, de vluchtelingen te gaan halen op een veiliger en ordelijker wijze dan de soms levensge vaarlijke ondernemingen die nu met geheel ongeschikte vaartuigjes zonder red dingsmiddelen van betekenis worden ondernomen. Twee moederschepen van de mari ne hebben halverwege Cuba positie gekozen. Maar toch: waarom „Open Ar men en een Open Hart voor de Cubaanse vluchtelingen, terwijl andere „bootmensen", de zwarten op de vlucht voor het regime van "Baby Dot- op Haïti, worden afgewezen? De AFLCIO, de machtige vakbond die in 1976 een be langrijke bijdrage aan Carters verkiezing heeft geleverd, vraagt nu ook de Haitianen toe te laten. En de vereniging van burgemeesters heeft een dergelijk verzoek te Washing ton ingediend. Dit vormt de inleiding van de ontluistering van een politiek motief. Fidel Castro is voor nemens, zo verluidt te Ha vana, duidelijke voorwaar den te stellen aan toestem ming voor het vertrek van 4Ó0 Cubanen die een toevlucht hebben gezocht bij de Ameri kaanse missie in de Cubaanse hoofdstad. Het handelsem bargo moet worden opgehe ven, de Amerikaanse basis Guantanamo op Cuba moet worden ontruimd en Ameri kaanse vliegtuigen zouden hun spionnagevluchten bo ven Cuba moeten staken. Fijntjes Castro heeft het moment fijn tjes gekozen: Carter moet niet alleen op pad voor zijn her verkiezing, die allerminst ze ker is, maar behalve de ver nedering die Iran de presi dent aandoet heeft deze ook te maken met ernstig ver slechterde betrekkingen met de^ussen, Castro's broodhe- De vluchtelingen uit Cuba drei-. gen zodoende voor Carter een nieuwe crisis mee te brengen. Doch nog afgezien daarvan zijn er de menselijke overwe gingen. Een slogan „misdaad en wanorde zullen toenemen" op het spandoek van een de monstrant scherpt in Florida de toestand aan. De radio-sta tions staan bol van de discus sies tussen anti-Cubanen en voorstanders van het toela tingsbeleid. der dan een procent. Het on derwijs heeft aan de fedeiale overheid in Washington per ijlbrief 20 miljoen dollar ge vraagd om een nieuwe golf van tenminste 15.000 Cu baanse leerlingen op te van gen op scholen die al voor meer dan een derde door kin deren van Cubaanse immi granten worden bevolkt. Werk behoeft geen bezwaar te zijn: de nijvere Cubaanse ge meenschap heeft Miami van een warme verblijfplaats voor voornamelijk joodse bejaar den uit den lande, gemaakt tot een druk centrum van handel en nijverheid. De demonstranten met hun loeiende claxons en slogans ten spijt en ondanks de zieke lijke acties van de Ku Klux Klan, zijn het vooral de Cuba nen, die met een tomeloze en gemotiveerde werklust voor Florida een zegen zijn ge weest. Dankzij hun arbeid trekt het gebied investeerders aan uit Latijns-Amerika en heeft het een infrastructuur gekregen die tegen grote druk bestand is. In 1973 woonden in Florida 75 procent van de (toen) 700.000 Cubanen in het land. Inmid dels zijn 14 van de 67 com merciële banken in handen van Spaanssprekenden. En de helft van de bouwvakar beiders in Miami zijn Cuba nen, met volop werk voorals nog, want de recessie die de VS thans meemaken is in Flo rida nog niet opgetreden. Golf De snel wassende golf van Cu baanse vluchtelingen stelt de Amerikaanse regering voor een serie onaangename di lemma's. De geïmproviseerde organisatie van het moment mag dan mede een recept zijn voor tijdelijke chaos en ver bijstering, maar op zulke vraagstukken die voortvloeien uit een plotse linge toevloed van uit nood geboren immigratie is de Amerikaanse organisatie wel berekend. In 1975 ging het om 150.000 Vietnamezen, sedert eind 1978 zijn daar nog eens 170.000 ande ren uit Indochina bij-, gekomen. In Maryland, nabij Baltimore, in Arkansas en in Pennsylvania, zijn militaire bases in gereedheid gebracht voor het verlenen van eerste onderdak. Dat moet iets van de druk verlichten die op de luchtmachtbasis Eglin in Zo n veertig procent van de nieuwe immigranten heeft banden met Miami en zal niet elders in de VS willen wonen. De 55 procent van de inwo ners van Miami die Spaans spreekt vormt Carters „Open Armen en Open Hart" De economische angst van de te genstanders van zo n beleid bevordert de vervreem ding. Hoewel de Cubanen aan belas tingen vijfmaal meer betalen dan zij ooit van de Ameri kaanse overheid aan hulp hebben gekregen, klagen de Engelssprekenden in Miami over het feit dat je in die stad hele wijken vincft zonder ook maar één uithangbord in het Engels. Ze vrezen dat Spaans de hoofdtaal zal worden en dat er dan een afscheidings beweging zou kunnen ont staan naar het voorbeeld van de Canadese provincie Que bec. Maar burgemeester Ferre, zelf van Portoricaanse afkomst, herinnert zich een telefoon gesprek met een man die zei: „Ik dacht er eerst anders over, maar ik heb de gezichten van de vluchtelingen in kranten gezien en ik heb hun kinderen zien huilen. Ik heb ook de haat gehoord die (tegen de Cubanen) in de praatpro gramma's van radio en televi sie wordt geloosd. Als Ameri kaan moet ik zeggen dat ik geloof in wat u doet". Druk Maar president Carter spreekt alweer van „internationale druk" op Cuba, waar Castro uitmaakt in welke aantallen en wanneer hij zijn onderda nen laat luchten, of uitwijst, of verbant, zoals de misdadi gers die zyn begroting belas ten. Druk om de VS de kans te ge ven een ordelijke emigratie tot stand te brengen, die zon der ecomische overspanning 1 en maatschappelijke verru wing kan verlopen. Castro heeft daarvoor zijn prijs in middels bepaald. Tot dan loost hij op de welvaartsstaat, die voor zoveel Cubanen al zo lang net iets te ver over de ho rizon wenkte. En wat dan, als ze er eenmaal zijn? Een zondag gepubli- ceerd onderzoek van de New York Times wijst uit dat velen van de Spaanssprekende minderheid in de VS zich niet als „Amerikaan" wensen te beschouwen, in weerwil van een jarenlang verblijf. De Spaanssprekende bevolking in de 50 staten heeft de twaalf miljoen overschreden en groeit bijna viermaal zo snel als de rest van de bevol king. Volgens bevolkingsdeskundi gen zal het Spaanssprekende bevolkingssegment nog in de tachtiger jaren de zwarte be volking als grootste minder heid opzij dringen. De weige ring om zich te identificeren met dat „Amerikaans" zijn, het voortdurend wankelen op de scheidslijn tussen twee zeer uiteenlopende culturen brengt dan ook vreemde ver schijnselen met zich mee. In de hurzenzee van de New- yorkse Bronx bijvoorbeeld wandelen de Spaans spre kenden (veelal PortoriCMIWt) onder palmen van geperst papier. Dan voelen ze zich wat meer thuis. Kortom: de Spaanssprekende minder heid is een zorgenkind voor het Amerikaans bestuur. Maar was dat al lang voordat Castro de deuren van zijn ge vangenis opende. Het 30-apriloproer figureert ook deze Week weer in alle opiniebla den. De verhalen over kraakac- ties mogen we zo langzamerhand voor gezien houden: ze leveren weinig nieuws op. Het verhaal waar we al enige tijd op zaten te wachten levert de socialist Mar cel van Dam deze week in Vrij Nederland. Hij schreef een nog geheime nota waarin voor het eerst de woningnood op degelij ke wijze wordt becijferd. In tien jaar en met vijftig miljard extra kan het worden opgelost, zegt Van Dam. maar de nood zal eerst nog tot 1985 blijven toenemen. Uit Rome bericht Loucky Content hoe het terrorisme de klok twin tig jaar heeft teruggedraaid. De kritische benadering van de PCI inzake regeringsoffensief tegen de Rode Brigades en autonomen heeft deze partij voorlopig weel de kans op kabinetsdeelname ontnomen. Een tweetal colum nisten zet oude polemieken voort: Piet Grijs signaleert hoe Buikhuisen zijn bio-criminolo- gisch onderzoek nu verplaatst heeft naar Israel en Tamar haakt in op de publikatie van W. ,F. Hermans afgelopen zaterdag'in de NRC over Weinreb c.s. In de boekenbijlage een artikel over de "kritische theorie" van onder meer Marcuse en Walter Beja- min, leden van de Frankfurter Schule. David van Ooijen, de Dominicaan in de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid reageert in De Tijd op de uitspraak van de paus dat priesters zich niet met politiek mogen bezig houden. Van Ooijen verüaasd zich over dit soort taal: de kerk ontkomt er niet aan politieke standpunten in te nemen en de paus werkt zelfs als priester in de politiek Wie dacht dat met het verdwijnen van vele particuliere verpleegte huizen en een verbeterde wetge ving de bejaardenzorg in een be ter vaarwater terecht is gekomen, kan aan het omslagurtikel van Van der Eijk niet voor bij'gaan. Het lijkt meer op een kamp, dan op een ziekenhuis tekent hij op. De grijze eminentie Heiman Hofhuizen rept in zijn column over de inmiddels tot een affaire uitgegroeide arrestatie van de Noordwijkse leerkracht die in Amsterdam een aandeel had in de rellen. Op heterdaad betrapt worden is (betrekkelijk) prima vindt Hofhuizen, maar achteraf op heterdaad betrapt worden is volslagen ontoelaatbaar, zoal niet tegennatuurlijk vindt hij. Voor de liefhebbers onthult hoofdre dacteur Arie Kuiper de identiteit van de mysterieuze columnist Paul Abbey van NRC Handels blad: Het moet Ik van den Bergh, de literatuurcriticus van het Pa rool zijn. MACA7LNE Pierre Huyskes trok voor een om slagartikel naar Griekenland en zocht naar een antwoord op de vraag of de spelen nu wel of niet terug moeten naar de Olympia. In het land zelf bestaat twijfel over het antwoord, zo blijkt uitzijn re portage.- Behalve 22 ingezonden brieven ook van de redactie zelf aandacht voor 30 april. Coen van Harten constateert dat iedereen van iedereen vei vreemdt en de opzeggers van de Vai a zijn diepei doordrongen van de betekenis van het vrije woord, dan de nieu we leden Eppo Doeve tekent VARA-voorzitter Van den Heu vel samen met Sonja Barend by een kaalgeplukte haan die er weer een veertje bij krijgt. Hoogendijk noemt in zijn mini- commentaar Van Aardenne een volgzaam mens en doelt daar mee op zijn soepele houding jegens de om bénzincprijsvei hogingen smekende oliemaatschappijen. Van Rosmalen spreekt naai aan leiding van de overwinning van de bPD in Noordryn-Westtulen de hoop uit dat de zegetocht van Helmut Schmidt zich bij de echte verkiezinge.. op 5 oktober niet herhaalt. Dan verliest Schin idt de sterke oppositie van Strauss en is er de onvermijdelijke druk van de radicalen in de SPD, zo luidt zijn betoog. Stolk noemt de on langs verschenen aanklacht te gen het gebrek aan rechten voor psychiatrische patiënten de leugen van de karikatuur Het boek is eenzijdig kritisch, aldus vindt de recensent. Tenslotte besteedt het blad ruime aandacht aan de opvattingen van prof. Schillebeeckx over het groeiende tekort aan priesters. Zo'n tekort zou er volgens Schil lebeeckx helemaal niet hoeven zijn als de RK kerk op zou hou den met het hanteren van nor men die niet zijn ontleend aan de oorspronkelijke kerkelijke prak tijk. Frans van Empel en Flip Vuijsje ontmaskeren in de Haagse Post "De valse belofte van nivelle ring". Hoewel in kringen van de vakbeweging, de PvdA en pro gressieve economen de opvatting terrein wint dat er tot de inko mens van vijftigduizend gulden denkt dit duo daar anders over. Die gedachte mag in hun visie echter niet tot de conclusie leiden dat de huidige politiek van ni velleren moet worden voortgezet. Henk Hofland signaleert angstig in welke belangrijke mate de poli tiek van Carter is ingegeven door revanche. De liberaal Bolkestein maakt in een interview duidelijk boycot van een bepaald land zijn, hij automatisch tegen is. De filo sofie achter die uitspraak blijft in nevelen gehuld. Ex-scheidsrechter Van der Krotl is in een gesprek niet tot uitspi aken over de twijfelachtige capacitei ten van zijn collega s te verlok ken. Hij gelooft indeskundigheid en vooral neutraliteit: Het is uit gesloten dat scheidsrechters zich laten beïnvloeden" en 'mis schien ben je soms wel wat con servatief in je optreden. Overal is inspraak, behalve op de grasmat, maar je kunt toch niet met de spelers gaan overleggen, van wat denken jullie, is het een strafschop of niet". In het weekboek wordt de doopceel gelicht van de geschorste ver slaggever van radio-Stad Stan Tan (louche Van meloanan-' sjouwer in Griekenland en via een gevangenis in Tunis tot ver taler by Associated Press. Na een redactiefunctie by Nieuwe Re vue ("vol plannen en ideeen en zeer belezen") naar Stad. We we- ten toch allaitiaal waai |oumali«- tiek uit voort komt, meldt hy, uit de pamfletten TON VAN BRUSSEL

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13