"Afghanistan is lanceerplaats voor invasies" "Er gebeurt nu iets in Suriname" „Wij zullen de Russen verslaan" f1ffTI"[J4ÏIUTMI Vele doden in Sahara huütiZcL Felle Carter in Philadelphia: a rrtT Overleg Israël-Egypte nu geheel opgeschort Vluchtelingenprobleem Somalië groter dan in zuidoost-Aziër Bram Peper, vice-voorzitter PvdA; ZATERDAG 10 MEI 1980 BRAM PEPER ...nieuwe regering in Suriname po sitief benaderen... In een speech voor de World Affairs Council in Philadelphia herhaal de de Amerikaanse president in feite de boodschap van de 'Car ter-doctrine', dat hij iedere drei ging met alle mogelijke middelen zal tegenhouden, waaronder mi litaire macht. Carter ging er in zijn speech hard tegenaan, omdat hij zich duide lijk moest waarmaken tegenover zijn conservatieve tegenkandi daat Reagan. De bondgenoten maande hij tot meer samenwer king, niet omdat het Westen „oorlogzuchtig" moet zijn, maar vanwege de „duidelijke strategi sche dreiging die komt van de Sowjet-invasie in Afghanistan". Het uitblijven van een overtui gend antwoord op deze „verach telijke daad van agressie" zal al leen maar tot herhaling uitnodi gen, aldus Carter. „De Sowjet- Unie kan Afghanistan gebruiken als 'lanceerbasis' voor het bin nenvallen van Pakistan en In dia". „De Russische militaire agressie in Afghanistan confronteert de hele wereld met de ernstigste strategi sche uitdaging op lange termijn sinds de koude oorlog. Onder schatting van de grootte van die uitdaging zou een fout zijn met historische gevolgen", zei Carter, hoewel hij eraan toevoegde nog steeds in ontspanningspolitiek en in ontwapening te geloven. Maar dat moet rusten „op een duidelijke basis van afschrikkin gen". In zijn speech legde hij grotere na druk op de Sowjet-dreiging dan op de bezetting van de ambassa de in Teheran. Zijn campagnelei ders hebben kennelijk besloten om dat pijnlijke onderwerp maar even te laten rusten. Carter wil de publieke opinie liever richten op de Sowjet-Unie. Waarnemers zien hierin ook een teken dat de komende bijeenkomst tussen Gromyko en Muskie in Wenen niet zoveel gevolgen zal hebben. PESHAWAR (Pakistan) - On barmhartig brandt de zon op de schamele tenten van de 700.000 Afghaanse vluchtelingen in het Pakistaanse grensgebied. Tem peraturen van 40 graden Celsius en meer zijn in mei en juni heel normaal in de noordwestelijke provincie van Pakistan. Maar de voornamelijk uit bergachtige streken van Afghanistan afkom stige vluchtelingen zijn een mil der klimaat gewend. Sanitaire voorzieningen in de haastig op gezette tentenkampen ontbreken geheel. In een sloppenwijk van Peshawar vindt een vergadering plaats van Moejaheddin, Afghaanse reli gieuze vrijheidsstrijders die re gelmatig de bergachtige Pakis- taans-Afghaanse grens overtrek ken om, al dan niet met hun in Afghanistan achtergebleven stamgenoten, tegen de Russische overheersers te vechten. In een zaaltje zitten honderden Moeja heddin gehurkt op de grond, een tulband op het hoofd, soms een automatisch Russisch geweer aan de knie. Geduldig luisteren ze naar hun leiders. Onder een tentdak buiten staan ook hon derden Moejaheddin. De stem ming is grimmig. Ik versta niets van de toespraken, die in het Poesjto, een stammentaal, wor den gehouden. Alleen de naam van Allah herken ik. "Allah zal deze fanatieke mannen steunen en samen zullen ze de Russen verdrijven. Een van de Afghaanse vrijheids strijders spreek een paar woor den Engels. Hij roept Maoelvi Mohammad Anwar, een geeste lijk leider en chef van een van de vele vluchtelingenkampen rond DEN HAAG (GPD) - Wijlen adju dant Fred Ormskerk, de architect van de mislukte contra-coup in Suriname, was wel degelijk van plan met een grote groep huur lingen een greep naar de macht te doen. „Er zijn papieren gevon den, waar al die namen op ston den. Zowel die van de leden van Ormskerks toekomstige kabinet als die van de huurlingen. En ik ben er vrijwel zeker van dat die papieren bij de heer Ormskerk zijn gevonden". Dat zegt de so cioloog Bram Peper, vice-voor zitter van de Partij van de Arbeid en gisteren teruggekeerd van een negendaags oriëntatiebezoek aan Suriname. Ormskerk is gegrepen tijdens de voorbereidende fase. Bram Pe per „Alleen de voorposten en de contactpunten waren er. Dat is geen flauwekulverhaal". Over het lot van Ormskerk zelf weet hij Men zal zich alleen tot een alge mene standpuntenuitwisseling beperken. Later tijdens een bijeenkomst met inwoners van Philadelphia stak Carter de loftrompet over zijn nieuwe minister van buitenland se zaken, en leverde in bedekte termen kritiek op de vorige week afgetreden Cyrus Vance. „Ik zie Ed Muskie als een sterkere en meer staatsman-achtige figuur. Hij zal een inspirerender be windsman zijn, niet zo verzonken in de dagelijkse beslommeringen van de leiding van het State De partment. Hij zal ook niet zo per soonlijk betrokken zijn bij gede tailleerde onderhandelingen met bondgenoten en andere Sta ten". Het was de eerste keer dat Carter weer buiten het Witte Huis op campagne-pad ging. Overigens probeert de president de schijn hoog te houden dat het bij dit be zoek niet om de herverkiezing gaat. Tijdens de bijeenkomst mochten de inwoners geen 'cam pagne-vragen stellen. Maar al gauw bleek Carter van de kans gebruik te maken om nogmaals LONDEN (AP) - De Afrikaanse staat Somalië heeft te kampen met het grootste vluchtelingen probleem ter wereld, aldus een internationale hulporganisatie in Londen. Dagelijks komen bijna 1.000 nieuwe vluchtelingen aan uit het vijandige, marxistisch be stuurde buurland Ethiopië. Het zijn voornamelijk vrouwen en kinderen, etnische Somaliërs wier mannen en vaders achter blijven om hun langdurige guer rillastrijd in de Ogaden-woestijn Peshawar. De mannen overleg gen wat met elkaar en Anwar is bereid mij mee te nemen naar het Moejaheddinkamp aan de Jam- roed Road. Er gaat een tolk mee. Een lange rit door de stoffige stra ten van Peshawar. De chauffeur toetert voor alles wat beweegt. Kamelen, koeien, geiten, scha pen lopen los op straat. Honder den riksjabestuurders weten steeds op tijd uit te wijken voor onze taxi. Buiten Peshawar het ene kamp na het andere. Honderden, duizen den tenten op de droge grond. Verder niets. We stoppen in het Moejaheddinkamp. Vrouwen en kinderen zijn er niet, alleen maar vrijheidsstrijders die nieuwsgie rig uit hun tenten kruipen. Som migen zijn al gevlucht toen eind april 1978 Taraki de macht in Af ghanistan overnam. Afghanistan moest, met steun van de Russen, een moderne staat worden. Er werden landhervormingen inge voerd, waar de zeer traditioneel ingestelde Afghanen niets van wilden weten. Zomaar ineens kregen ze stukjes land toegewe zen, welke eigenlijk het eigen dom waren van hun geestelijke leiders, de Moellah's, die daar na tuurlijk ook tegen waren. Er ont stond verzet, de eerste vluchte lingenstroom naar Pakistan, da niets, behalve dat de uit Ermelo afkomstige ex-instructeur van het Surinaamse leger dood is. Maar of Ormskerk na zijn arresta tie, vorige week vrijdag, stand rechtelijk is geëxecuteerd of tij dens het verhoor is bezweken, is Peper niet duidelijk geworden. Ook kan hij de geruchten niet be vestigen als zouden ook Neder landers en een groep Zuidmoluk- se gezellen van Ormskerk zijn gearresteerd. Bram Peper heeft tijdens zijn ver blijf in Suriname (ook voor de te pochen op zijn resultaten in programma's voor minderheids groepen en zijn economische planning. X voort te zetten. Het Londense kantoor van de in Californië gevestigde hulporga nisatie World Vision Internatio nal kondigde aan, dat volgende week een begin zal worden ge maakt met een hulpprogramma, waarmee een kleine twee miljoen gulden is gemoeid. "Ik heb in Bangladesj en Cambodja niets gezien dat erger is", aldus de president van World Vision, Mooneyham, van wie het Lon dense kantoor een verklaring genlang moeizaam strompelen door de vaak met sneeuw bedek te bergen, kwam op gang. De vooruitzichten van de Afghanen zijn nihil, hun wil om te vechten wordt echter met de dag groter. Alleen: ze hebben een ernstig ge brek aan wapens. En het ont breekt hen aan praktisch elke vorm van coördinatie. Alleen al in Peshawar zijn de hoofdkwartie ren van zes belangrijke Afghaan se bevrijdingsorganisaties geves tigd. Elke groep vindt zichzel veel belangrijker dan alle andere te zamen. De Afghaanse vrijheids strijders zijn op een tragische manier verdeeld. "Wij zullen de Russen verslaan", zegt Anwar en de mannen in en rond de tent knikken instem mend. "Het is in onze lange histo rie nog nooit ëén land of leger gelukt om ons te verslaan. Dat zal ook de Russen niet lukken. Wij zullen ons schuilhouden in de bergen en steeds op onverwachte momenten toeslaan". Officieel waren er in april 578.000 Afghaanse vluchtelingen geregi streerd in de noordwestelijke provincie van pakistan en nog eens 100.000 in de provincie Ba- loechistan. In totaal dus zo'n 700.000 maar het werkelijke aan tal gevluchte Afghanen is nog staatsgreep is hij er verschillende malen geweest) een groot aantal gesprekken gevoerd met verte genwoordigers van de omverge worpen regering-Arron, met le den van de Nationale Militaire Raad (NMR) en met premier Chin a Sen. Deze gesprekken hebben hem tot de conclusie gebracht dat de nieuwe regering door Nederland positief moet worden benaderd. „In Nederland bestaat veel te weinig gedegen kennis van Suri name," zegt Peper. „De belang uitgaf, nadat hij vorige maand een inspectietocht van vier dagen had gemaakt. "De wereld is zo met Zuidoost-Azië en het Mid den-Oosten bezig, dat het groot ste vluchtelingenprobleem ter wereld over het hoofd wordt ge- Ethiopië zelf wendde zich deze week met een wanhopige nood kreet tot het westen, omdat vijf miljoen mensen als gevolg van aanhoudende droogte dreigen te verhongeren. veel groter, omdat velen niet ge registreerd zijn. Ze hebben zich aan de Pakistaanse kant van de grens bij hun stamgenoten ge voegd in de "tribaw arena", een soort niemandsland op zowel Pakistaans als Afghaans territo rium waar nooit enige regering controle heeft kunnen uitoefenen en waar de wetten van de stam heersen. De Verenigde Naties en de Pakis taanse regering hebben vele tienduizenden tenten aan de vluchtelingen verstrekt. Voedsel krijgen ze eveneens via de vluch telingenorganisatie van de VN, terwijl de Pakistaanse regering, zo wordt althans officieel meege deeld, per maand 50 roepees (on geveer tien gulden) per vluchte ling beschikbaar stelt voor bij voorbeeld kleding. Op jaarbasis wordt dat dus een bedrag van 85 miljoen gulden, een immense som voor een arm ontwikke lingsland als Pakistan. Steun (Jit alle delen van de wereld stro men geld en goederen Pakistan binnen en gezegd moet worden, dat de Afghaanse vluchtelingen inderdaad merken, dat ze niet stelling voor incidënten zou plaats moeten maken voor inte resse in wat er werkelijk gaande Peper „Je zou kunnen zeggen dat Suriname met de staatsgreep van 25 februari met terugwerkende kracht z'n eigen revolutie heeft gehad. Per slot gebeurt het niet vaak dat een kolonie zijn onaf hankelijkheid wordt geschon ken". Hij beoordeelt de situatie na de staatsgreep positief „omdat er nu eindelijk eens iets gebeurt. Maar we moeten niet vergeten JERUZALEM CAIRO (DPA) - Het Egyptisch besluit om de bespre kingen met Israël en de Verenig de Staten over Palestijns zelfbe stuur is op de Westelijke Jor- daanoever en in Gaza voorlopig op te schorten, geldt voor de con tacten op alle niveaus. Dat heeft de Egyptische premier Khalil, leider van de Egyptische onder handelingsdelegatie, gisteren in Cairo verklaard. Het besluit is genomen "omdat geen vooruit gang is gemaakt". Donderdag had de Amerikaanse deelnemer aan het overleg, Li- nowitz, gezegd dat alleen de be sprekingen op ministersniveau waren opgeschort en dat de werkgroepen volgens plan hun bezigheden zouden voortzetten. De Israëlische delegatieleider Josef Burg reageerde verrast op Sadats besluit. Tijdens de bijeenkomst in de Israëlische badplaats Herz- lia waren de drie delegaties over eengekomen de onderhandelin gen volgende week in Gizeh bij Cairo voort te zetten. Nu Sadat heeft besloten het werk voorlopig op te schorten is de kans dat voor 26 mei - de streefdatum die in de akkoorden van Camp David helemaal aan hun ellendige lot worden overgelaten. Elke dag krijgen ze wat meel, bakolie, melkpoeder en bonen en soms wat thee en suiker. Net genoeg om niet van dood te gaan. Ver schillende organisaties, zoals het Rode Kruis en Caritas, hebben vrijwilligers naar het Pakistaanse grensgebied gestuurd om de vluchtelingen te helpen. Ook Nederland laat zich niet onbe tuigd. Pater John Decruz, een Pakistaan, vertelt mij dat Caritas Nederland geld stuurt naar het Pakistaanse Caritas-hoofdkan- toor in Lahore en dat van dat geld tenten, dekens, kleren en medi cijnen zijn gekocht en onder de vluchtelingen verdeeld. Prachtig natuurlijk, maar volgens pater Decruz zit er aan deze onbaat zuchtige hulp ook een onver wachte en trieste keerzijde. "Die internationale hulp zal het probleem van de Afghanen ver zachten, maar niet oplossen, maar wat veel erger is: die hulp creert een extra sociaal probleem. Zonder dat de Afgha nen er iets voor hoeven te doen krijgen ze onderdak, kleren en voedsel, terwijl de autochtone Pakistaanse plattelandsbevol king, die ook ontzettend arm is, helemaal niets krijgt. Dat wekt jalouzie op". dat dit proces nog maar een paar weken aan de gang is. Voor de staatsgreep was de samenleving volstrekt vastgelopen, bestond er geen enkele inspiratie meer", al dus Peper. Hij benadrukt'dat de coup van de sergeants in elk geval de moge lijkheid biedt de impasse te doorbreken. „Nu zijn er tenmin ste de condities om eindelijk een stuk eigenwaarde te scheppen." zegt Bram Peper. Hij houdt het erop dat de coup van de sergeants meer een uit de hand gelopen ar beidsconflict is, dan een wel doordachte greep naar de macht. Immers, de regering-Arron heeft meer dan een jaar lang de eis van de onderofficieren genegeerd een vakbond op te mogen rich ten. Peper verwacht dat de huidige Su rinaamse regering zeer spoedig in overleg wil treden met Den Haag wordt genoemd - overeenstem ming zal worden bereikt, wel heel klein geworden. De Israëlische minister van defen sie Weizman meent dat Sadat om binnenlands-politieke redenen tot opschoning heeft besloten. Wel gaf hij toe dat in Egypte on tevredenheid heerst over het tra ge verloop van de onderhande lingen. Volgens Weizman wilde president Sadat niet dat er een Is raëlische delegatie in Egypte overleg voert, als hij volgende week een belangrijke beleids verklaring gaat afleggen. De Egyptische minister van defen sie Hassan verklaarde tegenover de Israëlische radio dat Sadat volgende week wijzigingen wil aanbrengen in de Egyptische re gering. De samenstelling van die nieuwe regering zou Sadat dan woensdag in het Egyptische parlement bekendmaken. Volgens goedingelichte bronnen in Cairo zou Sadat onder meer een nieuwe premier willen benoe men. De huidige premier Khalil zou dan geheel vrijgesteld wor den voor de onderhandelingen met Israël over Palestijns zelfbe stuur. Uitzichtloos Volgens pater Decruz is de toe stand van de Afghaanse vluchte lingen volstrekt uitzichtloos zo lang de Russen hun land bezet houden. Die mening heeft bij voorbeeld ook Bill Woodman uit Zuid-Afrika, een tv-filmer die twee jaar m Pakistan heeft ge woond, in Afganistan heeft ge filmd en die als een kenner van de situatie mag worden beschouwd. "Het grootste probleem bij de Afghaanse Moejaheddin", zegt Woodman, "is dat ze geen over koepelende leiding hebben. Ie dereen doet maar wat op eigen houtje. Onderlinge communica tie is er vrijwel niet. Ze hebben nauwelijks radiocontact. Als er ergens een actie moet worden uitgevoerd, worden er eerst boodschappers op uitgestuurd die dagenlang onderweg zijn. Zo win je natuurlijk nooit van de Russen". "Daar komt nog bij, dat de Moeja heddin veel te weinig wapens hebben. Zo nu en dan boeken ze inderdaad een suivus.r-, on wor den er wat Russen gedood en wat vrachtwagens en tanks veroverd, maar dan maken ze ook nog vaak de fout door het buitgemaakte PAGINA 9 over de besteding van de voor Suriname bestemde ontwikke lingsgelden. De regering-Chin a Sen heeft in zijn recente rege ringsverklaring al een lans ge broken voor betrekkelijk klein schalige ontwikkelingsprojec ten, in plaats van de grote. „Daar voor moesten zulke gigantische bedragen het land worden inge pompt. dat alleen dat al corruptie opriep." reageert Peper op de re cente arrestatie door de NMR van Surinaamse leden van de CONS (Commissie Ontwikkelingshulp Nederland-Suriname). Peper relativeert de machtigings wetgeving, waarover Chin a Sen momenteel met het Surinaamse parlement onderhandelt en die het parlement in feite monddood zou maken. „Eigenlijk functio neerde het instituut van de par lementaire democratie voor de straatsgreep al nauwelijks". ALGIERS (AFP) - Bij hevige ge vechten tussen het Marokkaanse leger en eenheden van Polisario, het bevrijdingsfront voor de westelijke Sahara, zijn sinds dinsdag honderden doden ge vallen. Aan Marokkaanse zijde wordt mel ding gemaakt van een ingrijpen de "schoonmaakoperatie" door 10.000 man troepen, die totnutoe aan 26 Marokkanen en 235 "re bellen" het leven heeft gekost. Polisario maakte gisteren in Al giers bekend, dat het bevrijdings front 327 Marokkaanse soldaten heeft gedood en een grote hoe veelheid militair materieel op de vijand heeft buitgemaakt. De gevechten speelden zich vooral af in de buurt van Zaag, een stra tegisch gelegen stad op circa 80 kilometer van het Algerijnse Tindouf waar Polisario zijn be langrijkste basis heeft. Polisario vecht al sinds 1975 voor de onaf hankelijkheid van de voormalige Spaanse Sahara. China lanceert draagraket PEKING - Tussen 12 mei en 19 juni neemt China een kernproef met een draagraket. Het projectiel moet neerkomen op bijna 10.000 km afstand van de lanceerplaats in noord-China. Op de geschatte plek, 7 graden 0 minuten zuider breedte en 171 graden 33 minuten oosterlengte met een straal van 70 zeemijlen, liggen de Gilbert-ei- landen, zo heeft het persbureau Nieuw China gisteren bekend gemaakt. Uit diplomatieke bron verluidt dat de Sowjet-Unie haar verdedi gingsinstallaties tegen ballisti sche raketten rondom Moskou reeds aan het versterken is als voorbereiding op de ontwikke ling van een volwassen iebm- programma (ballistische raket ten) door China. VADER Wlf^lEEN SCHAAFMACHINE OM HET ZELF TE GAAN DOEN materiaal te vernietigen. Door een list wisten de Afghanen laatst twee Russische helikopters te bemachtigen. Terwijl ze zelf over overgelopen Afghaanse piloten beschikten, werden de helikop ters in brand gestoken. Gewoon uit woede". De strijd van de Moejheddin tegen de Russische overheersers zal, zo mag worden gevreesd, heel lang duren en niet tot werkelijke re sultaten leiden. Honderdduizen den Afghanen zullen waar schijnlijk geleidelijk aan opgaan in de Pakistaanse samenleving, die het toch al niet breed heeft. Alleen terugtrekking van de Rus sen uit het door Iran, Pakistan, China en Rusland omsloten Af ghanistan zou een oplossing kunnen brengen, maar daar ziet het niet naar uit. Want door Af ghanistan te bezetten, hebben de Russen bijna een lang gekoester de wens m vervulling zien gaan: eigen havens aan de Indische Oceaan. Wat de Sowjets nog ontbreekt is een stuk van Pakistan, de provin cie Baloechistan, waar de bevol king anti-Pakistaans is omdat zij vindt, dat zij door de regering in Islamabad wordt onderdrukt. De- Baloechi's willen zelfbestuur en krijgen steun van Baloechi's die in het Iraanse grensgebied wo nen en die zich al opstandig ge dragen tegen het regime van Chomeini. De Pakistaanse rege ring vreest, dat de Russen de Ba loechi's de "helpende hand" zul len toereiken, zoals dat ook in Af ghanistan is gebeurd. Een nieu we brandhaard, die de wereld vrede bedreigt. HENK KUIPER WASHINGTON (GPD) - President Carter heeft opnieuw duidelijke waarschuwingen aan het adres van de Sowjet- Unie en de Amerikaanse bondgenoten gericht met be trekking tot de Russische aanwezigheid in afghanistan. four, ST. PETERSB URG - Florida - Zeker 30 personen hebben gisteren het leven verloren toen de brug waarover zij per bus of in hun auto reden, ineens instortte als gevolg van een aanvaring door een tan ker. In de vroege morgen voer bij hevig stormweer de onder Libe riaanse vlag varende "Summit Venturein de buurt van St. Peters- burg tegen de 25 km lange brug over de Tampa-Bay. In het gat dat na de aanvaring ontstond verdwenen in elk geval een autobus met 23 inzittenden en een aantal personenauto's. Duikers vrezen dat allen zijn verdronken. De brug overspande de Tampa-Bay tussen St. Petersburgten Bra- denton in het zuidwesten van Florida. Sadat gaat regering wijzigen Afghaanse vrijheidsstrijders vastbesloten

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9