Verboom: 'Maar Stevenshof heb ik verloren...' Wiskunde vaak kwestie van goed lezen Leidse wethouder die wilde bouwen maar niet mocht EXAMEN KOORTS Vader vijf ling tegen golf van publiciteit ZATERDAG 10 MEI 1980 LEIDEN LEIDEN - De éne dag ging ach ter Arie Verboom de poort van de Nederlandse Kabelfa- brieken dicht. De andere dag stapte hij als wethouder van volkshuisvesting het Leidse stadhuis binnen. Een gebeur tenis die in 1974 bijna alle kranten haalde. Arie Verboom is daarna nog vaak in de publiciteit geko men. Als een opmerkelijk po liticus die niet schuwde te zeggen waar het op staat. Een recht voor z'n raap politicus. Eén van de weinige arbeiders die is doorgestoten naar een belangrijke politieke functie maar die gewoon zichzelf bleef. Hij heeft zijn afkomst nooit verloochend. Kwam er altijd voor uit dat hij zijn car- LEIDEN - Arie Verboom heeft er schoon genoeg van! Gisteren heeft de PvdA-wethouder van volkshuisvesting officieel af scheid genomen van de Leidse stadspolitiek. Teleurgesteld. "Niet verbitterd", zegt hij zelf. "Maar de politiek is een hard be drijf. Ik kon het niet langer vol houden". Zijn grootste teleurstelling: "Dat de Stevenshofjespolder niet tijdig is aangepakt. Daarmee zat ik niet op één lijn met mijn collega-wet houder Waal. Als we eerder wa ren gaan bouwen in dc Stevens hof was de woningnood een stuk minder geweest'', weet Verboom zeker. "Daarover heb ik weieens flink ruzie gemaakt met Waal. Op de lange duur kon ik het niet meer volhouden. Ik kreeg alles op m'n brood: de krakers, bui tenlandse werknemers en een groeiende lijst woningzoeken den". rière te danken had aan het vakbondswerk. Dezer dagen zijn ook de deuren van het stadhuis achter hem dicht gevallen. Verboom is uit eigen beweging opgestapt, heeft er schoon genoeg van. Iedereen heeft in de dagen rond zijn afscheid wel een anecdote bij de hand over de merkwaardige wijze waarop Verboom aan politiek deed. Hoe hij tijdens een raadsver gadering, met behulp van een cassetterecorder de Interna tionale ten gehore bracht; over het gemak waarmee hij moeilijke procedurele en an dere bezwaren aan zijn laars lapte; zijn beschouwingen over de "opgeblazen kikkers" van de Welzijnsraad. Ter gelegenheid van zijn af scheid is een boekje samen gesteld waarin "vriend en vij and" herinneringen aan Arie Verboom ten beste geven. In al die opvattingen komt Ver boom het meest naar voren als een man met het hart op de tong die de dingen recht voor zijn raap zegt. Dat is maar voor een deel waar. Verboom is geen prater maar een doe ner. Vond dat hij was inge huurd om te bouwen voor de Leidse woningzoekenden. "Daar moet je niet over pra ten, joh. Dat moet je gewoon doen", was zijn motto. Zijn grootste wens was om voor Leidse woningzoekenden te bouwen in de Stevenshofjes polder. Verboom kan daarom het best gekarakteriseerd worden als de wethouder van volkshuisvesting die wel wil de bouwen maar niet mocht. Hij is nooit een gladde politi cus geworden die wist langs welke slinkse wegen hij de buit moest binnenhalen. Ver boom kreeg wel alle ellende over zich uitgestort van dui zenden woningzoekenden, van krakers, woonbootbewo ners, migranten en kazerne marokkanen. Het vuur werd hem na aan de schenen ge-» legd. Verboom heeft zijn fractie te recht verweten dat hij weinig steun heeft gekregen. Hij mocht niet bouwen in een stad met zeker 5000 woning zoekenden maar moest wel de kastanjes uit het vuur halen. Verboom raakte daardoor verstrikt in de problemen, pakte bedoeld of onbedoeld steeds grover uit (aanvanke lijk recht voor z'n raap) om zich te verweren. Verboom maakte ook de krant verwij ten daarbij de boodschap verwarrend met de gene die de boodschap brengt. Na zes jaar houdt de wethouder het voor gezien. Verboom heeft zich in die jaren steeds één gevoeld met de mensen uit wier midden hij is voort gekomen. Werd dagelijks ge confronteerd met grote woonproblemen die hij niet kon oplossen. Dat heeft een zware wissel getrokken op zijn gezondheid. Pvd A-fractie voorzitter Jit Peters: "Arie meende dat die rotjongens van de pers het op hem gemunt hadden. Weten zij veel hoe Arie in mekaar zit en dat hij met een korreltje zout genomen moet worden. Vroeger vond men dat juist mooi, en was je het zout in de politieke pap". Jan Duivesteijn (oud-PvdA- raadslid) in het boekje over Arie Verboom: "Arie Verboom is nu dan toch geveld. Zijn levenlang heeft hij zich ten dienste gesteld van de strijd voor meer rechten voor arbeiders. Via vakbonden, woningbouwverenigingen en de politiek. Arie heeft steeds voor de zaak gevochten, op zijn eigen wijze. Ik heb altijd geweten dat hij vocht voor de arbeidersklas- Verboom schroomt niet om bij zijn vertrek forse kritiek te uiten op zijn eigen partij: "Ik heb weinig steun gekregen van de PvdA- fractie", zegt hij. "Ze hebben me vaak in de kou laten staan. Dat heeft me weieens pijn gedaan. Ik ben nu eenmaal een emotioneel mens. Op een gegeven moment kon ik de problemen niet meer aan zonder dat ik wist dat mijn eigen fractie achter me stond Ik vind dat de fractie en de wethou ders een eenheid moeten zijn en elkaar niet moeten wantrouwen". mij dat Arie soms moeilijk overweg kon met participeren de bewoners, krakers en wel zijnswerkers. Arie week niet voor de steen, die pleitbezorgers voor meer jongerenhuisvesting midden in de nacht door de slaapkamerruit van wethouder Verboom gooiden. Arie wilde zijn beleid niet doorkruist zien door mensen die het woonruim teverdelingssysteem aan hun laars lappen, ook al kende hij de beperkingen van dit systeem. Juist in dit soort zaken toonde Arie Verboom een grote per soonlijke moed". Hij aarzelt geen moment als hij zegt: "Ik heb steeds een duidelij ke beleidslijn gevolgd. Er is een regeling voor de verdeling van de woonruimten en daar ben ik nie vanaf geweken. Alleen de in schrijvingsduur geldt. Dus ieder een moet op zijn beurt wachten Dat vind ik het meest eerlijk Toen de kraakbeweging zich rig jaar manifesteerde werd ik geconfronteerd met een groep jongeren die acuut geholpen wil den worden. Ik werd niet alleen bestookt met kritiek maar ook bedreigd. Dat gaat je niet in je koude kleren zitten. Maar het ergste vind ik dat ik nooit enige steun van de fractie heb gehad. Ze hebben me helemaal aan m'n lot overgelaten. De enige steun die ik kreeg kwam van ambtena- Verboom laat er geen misverstand over bestaan dat hij met zorg is vervuld over de jongere generatie die het stokje moet overnemen. Over de kraakbeweging heeft hij geen goed woord over: "Zij heb ben nooit iets positiefs bijgedra gen. De kraakbeweging probeert alleen maar een puinhoop te scheppen. Ik vind dat ze verkeert bezig zijn als ze proberen om met geweld dingen te veranderen. Verbooms betoog over de oplos sing van de woningnood is in we zen vrij simpel: "We moeten slechts een paar duizend goed kope woningen in Leiden bou wen, een kwestie van geld en bouwen dus. Ik denk dat de wo ningnood alleen is op te lossen als er een noodwet komt waardoor allerlei procedures sneller kun nen verlopen", zegt hij overtuigd. "We moeten snel bouwen. Er zijn een heleboel locaties in Leiden waar we snel kunnen beginnen. Naar mijn gevoel heb ik m'n uiter ste best gedaan. Wat er in de oude wijken van de grond is gekomen is enorm. Maar de Stevenshof heb ik verloren. Verboom: "Figuren als ik en kolo nel Wessels (oud VVD-raadslid) die gaven de sjeu aan de politiek. Nu zijn het allemaal saaie boe kenwurmen. Er zitten teveel doc torandussen in de Partij van de Arbeidmeent Verboom. "Jon gens als ik krijgen vandaag de dag geen kans meer. Als er gewo ne arbeiders op de stoep staan worden ze naar achteren gescho ven. Werkende jongeren die zich verbonden voelen met de partij zie je nauwelijks meer, die zeg gen: "die politiek daar wordt je ziek van". Kees Walle: "Arie vond dat ik te veel buurtbewoners en gastar beiders tegen de gemeente op stookte en ik vond hem bij nader inzien toch niet zo links. Enfin, de aloude meningsverschillen in het politieke kippenhok. Zo denk ik met plezier terug aan een ordinaire, wederzijdse scheldpartij in 1974. Arie was net vier dagen wethouder en ik trad op namens een aantal be woners van het Haagwegkwar- tier. Het scheelde maar een haar of Arie had me letterlijk het stadhuis uitgeschopt, terwijl ik op het punt stond zijn kamer af te breken". Verboom: "Natuurlijk was ik wei eens onbesuisd en impulsief. Maar ik ben nu eenmaal een ge wone jongen die zegt zegt waar het op staat". Het ruwe-bolster- blanke-pit type dus. Verboom: "Ze hebben me vaak verweten dat ik bewonersgroe- pen met een kluitje in het riet stuurde. Ik ben nu zestig, en nu hou ik er mee op. Ik heb geen kluitjes meer". Eén ding is zeker: het wordt zonder Arie Verboom weer een stuk saaier in de politiek. JAN RIJSDAM Kees Walle (Welzijnsraad): "Arie Verboom als ruwe bolster: tij dens een openbare commissie vergadering, ruziënd met buurtbewoners. Arie wordt boos, Arie gaat tekeer, Arie staat "op tilt". Arie als blanke pit: op zijn spreekuur waar een wo ningzoekende zijn of haar problemen wanhopig uiteen zet. Arie is aandachtig, Arie is ge voelig en bewogen, Arie heeft geen haast. Hugo Priemus: "Is er helemaal geen kritiek uit te oefenen op het beleid van Arie Verboom? Ach, Arie is ook een mens en hij kent ook zijn minder sterke kanten. De belangrijkste kritiek lijkt De heer Hins, chef volkshuisves ting en openbare werken van de gemeente: "Het wordt steeds duidelijker dat Verboom het bij het rechte eind had als ik denk aan de slag om de Stevenshof jespolder". Verboom is vast van plan zich niet meer met de politiek te be moeien. "Die kritiek daar ben ik drie maanden ziek van geweest. Ik ben de klap nooit helemaal te boven gekomen. Al die stukken in de krant hebben me ziek ge maakt. S vprtrnnwde F.n het LEIDEN - Doorstromen naar de mts, via het lager beroeps onderwijs kan alleen als voor het C-programma is gekozen. Dé eindexamenkandidaten van de Christelijke Lagere Technische School, die op dat niveau zitten moesten gis termorgen voor de laatste maal aantreden om het voor hun verplichte examenvak wiskunde af te ronden. Begin deze week hebben ze zich al bezig gehouden met het eer ste gedeelte: de meerkeuze vragen, terwijl nu de kennis van de open vragen werd ge toetst. Bij de eerste opgave dachten Thomas en Hans: dat gaat goed. Echter te vroeg ge juicht. De problemen kwa men pas bij de tweede en vierde som om de hoek kij ken. Thomas had vooral moeite met de bewijsvraag- stukken en Paul stond vreemd te kijken van een spiegeling in punt (2,0). "Het kwam allemaal zo rot uit dat ik mijn oplossing gewoon niet vertrouwde. En het beroerde was nog dat je het antwoord nodig had voor het maker* van de functie-voorschriften bij de volgende vraag", vertelt hij nog niet beseffend dat de vakantie is ingegaan. De wiskunde-leraren Habraken en Van der Wolf hebben de opgaven tijdens het surveille ren kunnen maken en vinden het werk in de lijn der ver wachtingen liggen. "Wiskun de wordt altijd verschillend door de leerlingen beoor deeld. De zwakke broeders vinden het meestal moeilijk en voor de "wiskunde-knob- bels" is het altijd te maken: Waar wij mee zitten is dat mensen niet goed lezen of de meest verschrikkelijke re kenfouten maken", vertelt de heer Van der Wolf.. Een erfe nis van het basisonderwijs volgens hem. Leraar Habra ken noemt een voorbeeld: "Neem som -la bereken sinus van hoek AOP. IK durf te wedden dat velen ook de hoek hebben uitgerekend. Kwestie van lezen hè". Voor het eerst in de geschiede nis werd op de Rembrandt- scholengemeenschap ge schiedenis geëxamineerd. Deze school doet, tesamen met een aantal andere scho len in het land, mee aan dit eindexamenexperiment. Het ligt in de bedoeling dat in 1982 alle scholen hieraan gaan deelnemen. Examens van andere jaren oefenen was er dan ook niet bij voor de kan didaten. Eigenlijk wisten ze niet precies wat hen te wach ten zou staan. De vragen op zich vielen volgens Marcel wel mee. "Erg veel plaatjes waar je volgens een aantal richtlijnen een klein stukje geschiedenis bij moest schrijven. Wel te doen, maar veel te veel", vertelt hij. De leraren willen het werk eerst nog eens goed bekijken voor dat ze aan het oordelen slaan. Een vraag eruit: Waarom heeft tussen 1929 en 1933 de werk loosheid in Duitsland zo'n grote omvang aangenomen. SASKIA STOELINGA LEIDEN - Iedereen was goed geïn strueerd. Het ziekenhuisperso neel, de afdeling voorlichting van gemeente en AZL. Tot de buren toe. Het leek erop dat de afdeling in het ziekenhuis waar de Leidse vijfling werd geboren hermetisch was afgesloten. Toch kwam het voor de kersverse vader van vijf jongens met on verwacht dat zijn familienaam, Heuer, uitlekte. "Ik had het toch wel verwacht" gaf hij gistermid dag toe. eenmaal bij zijn woning aan de Vuurbloem gearriveerd. Maar "het" moment wilde hij zo lang mogelijk rekken. De confrontatie met de eerste jour nalist toen hij uit zijn auto voor het huis stapte was een afwach tende. Bent u de vader van de vijfling? "U zegt het. ik niet". Iets minder kortaf werd hij na de feli citaties in ontvangst hebben ge nomen. De buren doken weer weg bij het zien van de journalis ten. Een enkele waagde het om de heer Heuer met wat gemompel te feliciteren. Op zijn beurt vroeg de vader van de vijfling - hij is zelf arts - zich nieuwsgierig af hoe men toch achter zijn naam was gekomen. Dat het ettelijke tientallen tele foontjes en speurwerk van vier, vijfman had gekost, daar kun hij inkomen. Dat er ergens een "lek" zou zitten kon niet uitblijven. Maar dat er zoveel moeite voor zou worden gedaan om zijn naam te vinden? de "Ik dacht dat het alleen plaatselijke kranten nieuws zou zin na die zesling. Niet voor de landelijke", aldus de heer Heuer, die tot het netwerk was gekomen uit angst voor de golf van publici teit, die enkele jaren geleden over de Leidse zesling werd uitge spoeld. De jonge vader wil voorlopig alleen maar rust. Om eventueel in een later stadium, als zijn vrouw weer hersteld is en er wat meer bekend is over de toestand van de vijf ling, met mate op publiciteit in te gaan. Voorlopig wil hij alleen maar slapen. De stekker uit de telefoon trekken is daarvoor een goed medicijn. ADVERTENTIE s en zilver Een aparte kollektie waar devolle en mooie sieraden koopt u bij ons ondanks deze dure tijden tegen de scherpste prijzen. „WAAR VOOR UW GELD Gedurende de maand mei 10% korting V. D WATER Haarlemmerstraat 181 Leiden ^555; Ei yen ateliers FNV-kritiek De Federatie Nederlandse Vak beweging (FNV) in Leiden gaf in het deze week verschenen jaarverslag de gemeente van onderuit de zak. In bepaald niet kinderachtige taal werd de vloer aangeveegd met het economische- en het bouwbe leid. En terloops ging men ook nog even flink op de tenen van de Kamer van Koophandel staan. De scherpe taal van de Leidse FNV-ers was om meer dan eén reden opmerkelijk. Afgezien van de bezetting van de Grofsmederij is er de afgelo pen jaren in de Leidse vak bondswereld niet direct spra ke geweest van een bijster gro te dadendrang. Over het algemeen is het een nogal tamme club gebleken, die in diverse gevallen pas in het geweer kwam nadat het kalf al half verdronken was en men zich noodgedwongen moest beperken tot een handje helpen met het dempen van de put. Wie de inhoud van het jaarverslag er eens goed op naleest, komt daarin een aan tal merkwaardige opvattin gen en conclusies tegen. Een van de meest vreemde vond ik wel de volgende ivoorden van FN V-secretaris Dick Wortel: "Wij vinden het prin cipieel onjuist als wij, als vakbeweging, initiatieven zouden nemen voor contacten met een politieke partij, of gemeenteraad of de wethou der. De politiek en het be stuurlijk beleid worden im mers door hen gemaakt, niet door de vakbeweging. Of er wel of niet behoefte bestaat aan contact is te bepalen door de genoemde instellingen Ik moet zeggen dat ik werkelijk versteld sta van een zo passie ve en bijna apathische hou ding van een organisatie. je al strijdvaardigheid zou mogen verwachten. De vakbeweging is toch van oudsher een orga nisatie die opkomt voor be langen en zeker niet in een hoekje gaat zitten afwachten tot de andere partij het eens nodig vindt om de vakbond te raadplegen Ook de FNV in Leiden zal - om iets te kunnen bereiken - de politici en bestuurders steeds belangrijke zaken onder de neus moeten wrijven. Steeds opnieuw zal men raad en col lege moeten attaqueren om op die maatregelen aan te drin gen die de vakbond noodza kelijk vindt. In dat opzicht verschilt de vakbond in niets van andere belangenorgani saties in de stad. En het is een drogreden om daarvan af te zien, alleen uit vrees dat de onafhankelijk heid van de vakbeweging ten opzichte van de politiek ge vaar loopt. Een andere opmerkelijke zaak is de kritiek die de FNV heeft op de eenzijdige interpretatie die de Kamer van Koophan del heeft gegeven van de om zetdaling bij groothandel en detailhandel in de stad. Te recht werd mijns inziens ge wezen op de landelijke eco nomische politiek die ook een duidelijk stempel heeft ge drukt op die ontwikkeling Maar even verderop maakt de FNV dezelfde fout, als die welke de Kamer van Koop handel wordt verweten. Het woningbouwbeleid van de gemeente Leiden wordt in één woord schandalig genoemd. Verder wordt met geen woord gerept over landelijke ont wikkelingen die ook van grote invloed zijn geweest op de Leidse bouivmarkt. Wat mij ook verbaasd heeft is dat het jaaiverslag geen goed woord over heeft voor het eco nomische beleid van wethou der mevrouw Fase. "Niets hebben we van haar gezien. Geen notageen beleids plan...". Nu is het een goed recht van cle vakbond om het gemeentelijk beleid te bekriti seren. Het is een van de vele taken. Maar wanneer je vindt dat de belangen van de vakbond zo slecht in d gaten worden ge houden door de betrokken wethouder, dan is het wat vreemd diezelfde persoon te vragen om een bijdrage te le veren aan het jaarverslag. Ook al is dit dan ter gelegen heid van het tachtigjarig be staan van de Leidse vakorga nisatie. Herdenking Op diverse plaatsen is begin de ze week in Leiden de bevrij ding van de Duitse bezetters herdacht. Onder de Koren beurs werd Zweeds witte brood gegetenin het stadhuis was een interessante exposi tie, terwijl buiten de majoret tes hun figuurtjes liepen en muziek weerklonk. En in de Hooglandse Kerk uerd een sfeervolle herdenkingsbijeen komst gehouden Het comité dat de 5 mei-festivi- leiten heeft georganiseerd, komt de eer toe vóór een aan tal passende en goedbezochte evenementen te hebben ge zorgd. Op één plek heeft men echter een kans voor open doel gemist. Dat was bij de forum bijeenkomst in de Stadsge hoorzaal. De opzet was om met de burgerij te discussië ren over de vraag of herden king op de 5de mei nog wel zinvol is na 35 jaar. Nu veronderstelt een discussie, dat daar voor- en tegenstan dersaanwezig zijn,die elkaar met argumenten proberen duidelijk te maken, waarom men die mening huldigt. Het probleem van het forum onder voorzitterschap van oud burgemeester Vis was, dat er achter de tafel alleen gelijkge stemden zaten. Uit welk poli tiek "nest" men ook stamde, op welke wijze men ook had bijgedragen aan het verzet, iedereén was volledig over tuigd van het nut van een herdenking. Gevolg was dan ook dat van een werkelijke discussie geen sprake was. Hooguit over nuanceverschillen. Een van de forumleden stelde dat in zijn inleiding al glashelder vast: "Het feit dat u hier naar toe gekomen bent, bewijst al dat u herdenken zinvol vindt. Anders was u thuis gebleven". Plannenmakerij Het in goede banen Leiden van de inspraak bij het maken van verbeterings- en bestem mingsplannen voor diverse Leidse wijken blijkt geen simpele zaak. Vanuit diverse wijken is er de afgelopen ja ren kritiek geuit op de ge brekkige wijze waarop de op vattingen van de buurt in de plannen worden verwerkt. Ook de toegemeten tijd om meningen goed op papier te zetten wordt vaak te kort geacht. Maredorp heeft kritiek gehad op de overheersende rol van het ambtenarenapparaat in be paalde zaken en in Noordvest was de kritiek ook niet van de lucht. Deze week nog lieten de bewoners van de Ververs- buurt weten de inspraak rond het verbeteringsplan te zien als een soort flipper spel. In middels is de afgelopen dagen ook duidelijk geworden dat buurtcomites in de toekomst harder willen optreden. Uit de bewonerskrantdie dezer da gen in de Transvaal buurt werd verspreid, komt nog een ander probleem om de hoek kijken. Dat is het tijdstip waarop de buurtbewoners met de ambtenaren overleg moeten plegen. B en W hebben volgens de Transvalers meegedeeld dat ambtenaren alleen overdag mogen vergaderen. Op de achtergrond speelt een rol dat ambtenaren, die zich bezig houden met de plannenmake rij al overbelast zijnEnkelen zijn al overspannen en het college wil voorkomen dat de hele zaal als een kaartenhuis in elkaar stort. De buurtvereniging daarente gen ziet geen mogelijkheid om aan dat verlangen tegemoet te komen. Meehelpen met het op stellen van plannen is voor de leden van de buurtvereniging "liefdewerk oud papier". Vrijwel iedereen heeft over dag een baan en is daardoor niet in staat er uit te breken. Voor dat dilemma staat de Transvaalbuurt óp dit ogenblik. De keuze is: toch maar proberen te vergaderen of het been stijf houden. De gemeente heeft als compromis inmiddels enkele vergaderin gen overdag en twee 's avonds voorgesteld. Maandag moet de knoop worden doorgehakt. Voor die dag is een vergade ring voor de buurt uitge schreven. 's Avonds om acht Parkeergeld. Onlangs heeft u in deze krant kunnen lezen dat C&A defini tief beslist heeft om een nieu we zaak te bouu»en op de Bree- straat hoek Ketelboetersteeg Dat heeft nogal wat voeten in aarde gehad. Aan het nieuw- bouwplan zit nog een interes sant aspect vast. De onroe rend goed BV van C&A heeft namelijk ingestemd met een overeenkomst waarbij de kle dingzaak zich verplicht de gemeente een bijdrage te leve ren in de exploitatietekorten van een parkeergarage. C&A neemt de aanloopverlie zen van 49 plaatsen in deze garage voor zijn rekening. Bovendien komt men met nog eens tien mille over de brug voor de uitbreiding van het aantal fietsenklemmen. De slordige ton wordt uitbetaald aan de gemeente binnen een maand na het begin met de nieuwbouw. Die termijn is nadrukkelijk vastgelgd. Een andere termijn in de overeen komst ontbreekt: het tijdstip waarop de parkeergarage moet zijn gebouwd. L. GLIBBER

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3