V oorlichting beste middel tegen alcohol "Leesfeest" motto optocht Zinloos experiment van "Apostrophes" Weidse agenda Ex-RYD-man voorlichter Gemeente overweegt aanklacht 'rtraiii 1Wwèb/ÈSÊÈÊw Laman onderscheiden bij aftreden r 'wÈÈÉFt^' Opvallende rollen bij "Theater' R7T Witte Huis Wassenaar krijgt woordvoerder EX ZATERDAG 10 MEI 1980 WASSENAAR/ZOETERMEER - Oj^ 1 juli krijgt de gemeente Was senaar een nieuwe voorlich- tinigsman. Op die dag treedt W. Kan als zodanig in gemeente dienst en voorziet daarmee in de vacature die is ontstaan door het overlijden van voorlichter Zon neveld. Kan, telg uit een inmid dels vermaard Haags geslacht, is 33 jaar oud. Samen met zijn vrouw en twee jonge kinderen woont hij in Zoetermeer. Als zoon van een voormalig staats raad is hij van jongsaf vertrouwd met het ambtelijk milieu. Hij voldoet echter niet aan het ge bruikelijke beeld van de beza digde ambtenaar. 1 Integendeel, want hij is een en al beweeglijk heid en bruisende activiteit. "Een echt studiehoofd ben ik niet. Achter een bureau met een boek is niet mijn favoriete positie. Dat is ook de reden, datiik na het Ne derlands Lyceum geen vervolg studie ben begonnen". Dat heeft hem overigens niet belet om een baan te verwerven bij de Rijks Voorlichtings Dienst, na een in termezzo van anderhalf jaar als pianist in een muziekgroepje. Bij de RVD bestond zo'n 10 jaar ge leden behoefte aan een praktisch man, die verstand had van de steeds veelomvattender appara tuur. Binnen de kortste tijd maakte Kan deel uit van de redactiedienst in de onmiddellij ke omgeving van de minister president. In een team van 6 per sonen draaide hij mee onder de hoede van G. v. d. Wiel. Hy meent dat nu het moment is aangebroken voor een overstap je. "Of het geen stap terug is van een minister-president naar een burgemeester? Welnee, ik zie het zo dat het Witte Huis in Wasse naar een nieuwe woordvoerder krijgt!" De Zoetermeerdër gelooft dat het voorlichtingswerk zijn definitie ve bestemming zal zijn en ziet zijn begin met vertrouwen tegemoet. "Als ik ooit ergens problemen mee heb, dan is een telefoontje naar mijn broer Jan voldoende. Die is al jaren een doorgewinter de gemeentevoorlichter". Ver huizing naar Wassenaar ligt na tuurlijk in de lijn van de verwach ting, maar gezien de woningsi tuatie zal dat nog wel even op zich laten wachten. Kent hij Wassenaar al een beetje? "Als kind heb ik talloze wande lingen over het strand naar de Wassenaarse Slag gemaakt en ook Meijendell is mij niet onbe kend. Bij een dergelijke kennis making is het tot op heden geble- Van de Wet op de Bestuurlijke Openbaarheid, die per 1 mei van kracht is geworden verwacht hij weinig problemen. "Die wet wordt een formele bekrachtiging van een reeds gegroeide praktijk. In hoeverre die in Wassenaar nog verbetering behoeft zal ongetwij feld ter sprake komen bij het overleg over mijn uiteindelijke taak". De vraag of hij een dam gaat op werpen voor mensen die een ontmoeting willen met een lid van het college of met een be leidsambtenaar, brengt hem niet in verlegenheid. "Ik geloof dat er altijd wegen zijn om met anderen in contact te komen." Hij is van plan zoveel mogelijk raads- en commissievergaderin gen mee te maken, om zo snel thuis te zijn in het gemeentelijk wel en wee. "Ik reken toch wel op een inwerkperiode van één a twee jaar. Wie weet woon ik tegen die tijd wel in Wassenaar. vandelingen over het strand naar de LEIDEN - Het college van burge meester en wethouders heeft ernstig aanstoot genomen aan een brief die een drietal bewoners van de Da Costastraat heeft ge schreven aan het gemeentebe stuur. De drie bewoners hebben, namens het bewonerscomité van de Da Costastraat, fel uitgehaald naar het college omdat, tegen de wens van een deel van de bewoners in, begonnen is met de uitvoering van een straatverbeteringsplan. Met name aan de uitlating "Een soort overval gelijk Hitler in de jaren 40-45" heeft B en W ernstig aanstoot genomen. Het gemeen tebestuur overweegt een aan klacht tegen de drie bewoners van de Da Costastraat in te die nen wegens belediging. Vooral op scholen probleem LEIDEN - Voorlichting en bewustmaking zijn de beste middelen om het alcoholgelmislbruik te bestrijden. Tot die conclusie komt de Projectgroep Alcohol- en Drugge bruik in de nota over alcoholgebruik. LEIDEN - Bij zijn aftreden als voorzitter viel de heer J.H.C. Laman een dubbele eer te beurt hij werd erelid van de 3 October-Ver eeniging en kreeg tevens door plaatsvervangend burgemeester Waal de onderscheiding opgespeld waarmee hij ridder in de Orde van Oranje Nassau werd. De nieuwe voorzitter de heer A. Rörsch memoreerde de 32 zeer actieve jaren van de heer Laman in het bestuur van de Vereeniging, lange tijd als penningmeester. Loco- burgemeester Waal stipte daarbij aan dat de heer Laman ook in andere besturen zijn sporen verdiend heeft, zoals bij de Visser 't Hooft-scholengemeenschap en het Diaconessenhuis. Hij merkte op dat het koninklijk besluit volgens welke hem de onderschei ding toegekend werd. genummerd was met "KB 1"; dat wil zeg gen dat het het eerste besluit van Koningin Beatrix was. De heer Laman toonde zich verheugd de "eerste ridder van deze konin gin" te mogen zijn, en zwaaide veel lof toe aan zijn vrouw die hem altijd tot steun was geweest. 7 Loco-bar ge meester Waal feliciteert Laman met zijn onderscheidingen. De Projektgroep adviseert burge- meester en wethouders dan ook twee voorlichters bij het bureau gezondheidsvoorlichting van de GGD aan te stellen, als experi ment voor twee jaar. Bovendien zou de gemeente een bedrag van 52.000 gulden voor het aanschaf fen van voorlichtingsmateriaal moeten uittrekken. De Projekt groep denkt aan de uitgave van een boekje, folders en affiches voor een bedrag van twee gulden per Leids schoolgaand kind. Ook zouden leraren, clubhuiswer kers, hulpverleners, artsen e.d. een stuk voorlichting over alco holgebruik op zich moeten ne- De projektgroep, vorig .jaar inge steld om de door B en W aange kondigde nota over de proble men rond het alcoholgebruik in elkaar te zetten, heeft gesprekken gevoerd met mensen die vooral te maken hebben met jeugdigen: op scholen, sportclubs, club- en buurthuizen, studentenvereni gingen e.d. Daaruit concludeert zij dat op de scholen alcohol wel degelijk een probleem aan het worden is, met name in de hogere klassen. Leer lingen beginnen op steeds jonge re leeftijd met het drinken. De "remmende factor" van het thuisfront ontbreekt in die ge vallen meestal. Op één van de scholen werd zelfs geconstateerd Grote toekomst voor Flairek LEIDEN - "Flairck' -concerten zijn per definitie uitverkocht. De groep staat sinds het con cert op 30 april 1980 in het Appeltheater in Schevenin- gen zo onmiskenbaar borg voor kwalitatief hoogstaande muziek, dat elk concert dagen van tevoren is uitverkocht. Het Flairck-concert van gis teravond in de Stadsgehoor zaal maakte daarop geen uit zondering. Zowel de benden- zaal als het balkon waren tot op de laatste plaats bezet en ook tegen de wanden luister den tientallen aandachtig naar Sylvia Houtzager, Peter Weekers (kortgekapt van een Israel-reis teruggekeerd) en Erik en Hans Visser, die ge woontegetrouw een verant woorde keuze deden uit zo wel "Gevecht Met De Engel" als "Variaties Op Een Dame". Opmerkelijk bij het Flairck- concert van gisteravond was weer eens, dat zowel de jeugd als opvallend veel ouderen zich bijzonder tót déze manier van muziek maken aange trokken voelen. "Flairek", dat staat nü al vast, zal, wanneer de groep niet door menings verschillen uit elkaar valt, een zeer grote toekomst tegemoet gaan. Het concert van gister avond, dat tot bijna half twaalf duurde, liet hierover geen énkele twijfel bestaan. BK dat leerlingen tegen de feestda gen opzien vanwege het drank gebruik door hun ouders en ou dere bezoekers op die dagen. Op sportclubs bij studentenvereni gingen en in clubhuizen blijkt de alcohol veel minder problemen te geven. Het knelpunt zit daar in de groep passieve sporters: de toe schouwers. Het heeft, zo vindt de Projektgroep, geen zin strengere sluitingstijden te gaan hanteren. Men zou elders gaan drinken. Bovendien zijn sportclubs voor een deel afhankelijk van de bar- omzet. Een "verbod" werd door de Projektgroep afgewezen: mensen moeten zelf kiezen. Als meest sympathieke maatregel kwam de mogelijkheid van extra subsidiëring voor die verenigin gen die alcoholvrije clubhuizen hebben naar voren. De betrokke ne zelf echter stellen die "stimu leringspremie" niet op prijs. Daartegenover ziet de Projekt groep (bestaande uit vertegen woordigers van o.m. de gemeen teraad. gemeente, GGD, het con sultatiebureau, de artsen) niets in uitbreiding van de sluitingstij den. Die maatregel zou alleen maar tot toename van problemen als verkeersongevallen, agressi viteit en verslaving kunnen lei den. Tenslotte krijgen ook de gemeen telijke instanties in de nota een veeg uit de pan. De Projektgroep stelt voor een brief te laten uit gaan naar gemeentelijke dien sten waarin staat dat het schen ken van alcohol tijdens het werk of op vrijdagmiddag geen sociale verplichting is. Steeds minder figuranten beschikbaar LEIDEN - "Leesfeest" zal het mot to zijn van de 3 october-optocht dit jaar. Te beginnen met een verbeelding van Laurens Jans- zoon Coster als uitvinder van de Na hartaanval Automobilist verongelukt LEIDEN - De 50-jarige automobi list Ch.Z. uit Leiden is gistermid dag bij een ongeluk op de Bos- huizerkade om het leven geko men. De man reed rond kwart voor vijf over de Boshuizerkade in de rich ting van de Haagweg en werd plotseling getroffen door een hartaanval. Hierdoor verloor hij de macht over het stuur waardoor de auto tegen een flatgevel reed. Hierbij kwam de 50-jarige be stuurder om het leven. boekdrukkunst, zal een groot aantal praalwagens scènes laten zien uit bekende boeken: sprookjes, poezie-albums, detec tives, de Angélique-serie en wel licht ook het telefoonboek. De ontwerpen die Lenie Nooyen- Pander gemaakt had werden gis teravond met instemming beke ken door de ledenvergadering van de 3 October-Vereeniging. Bijzondere evenementen op het programma zullen zijn: karting op de Hooigracht, oude ambach ten rond een muziektent op het Stadhuisplein, en waterfietsen bij het Waaghoofd. Het feest voor gehandicapten zal op 4 oktober verzorgd worden door Conny Vink en een gehandicap tenorkest. Een probleem vormt het steeds ge ringere aantal Leidenaren dat wil figureren in de optocht. De Ver- eeniging wil deze zomer een ex- organiseren Fransen zal bestaan", merkte oud-voorzitter Larnan op. De heer J.H.C. Laman trad af als voorzitter en werd opgevolgd door de heer A. Rorsch, die reeds vier jaar bestuurslid was en onder andere het eeuwfeest van de uni versiteit heeft geleid. Als nieuw bestuurslid trad de heer Van der Haak toe. metocht in Brugge; toneelver- Bij het overzicht van de penning- enigingen zullen worden uitge- meester bleek vorig jaar nodigd mee te gaan opdat een indruk kan krijgen welk ni veau gehaald zou kunnen wor den. "Het is de laatste hoop dat de optocht in de toekomst niet al leen uit Brabanders, Belgen en voordelig saldo van 10.800 gulden betaald te zijn. De reserves be dragen nu 70.000 gulden; deze re-> serves zullen aangesproken wor den bij het eeuwfeest van de Ver- eeniging in 1986. Zaterdag Leiden Groenoordhallen - de hele dag: Ericom '80, personeelsfeest van de Heidemij. Groenoordhallen - open huis van de korfbalvereniging Noord, van 10.30-18 ^eids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, volksdansinstuif, 20 uur. Circus Mikkenie - (ook zondag) parkeer terrein Groenoordhallen, za: 15 en 20 uur; zo: 13.30 en 16 uur. Herensingelkerk - rommelmarkt van 10-15.30 uur. Klein Matilo - Zanstraat 126, kinder feestmiddag, 14 uur. Morschwijk - Topaaslaan, receptie 5-ja- rig bestaan, 16.30 uur. Augustinus - Rapenburg 24, vrijheids- Schouwburg - 20.15 uur: "Much to do about nothing", Shakespeare, door de studiegroep Engels van de Leidse Uni versiteit. LAK-theater - 20.30 uur Silk (voorheen Kiss) "Bon Beau Cher". Sander - Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30.-17 uur. Voorschoten - Cultureel Centrum, kin dertoneel, 15 uur. Warmond - braderie bij De Pomp, i.v.m. opening Dorpsstraat, de hele dag. Zoeterwoude - bij Ons Huis, Kosterpad, rommelmarkt, 9.30 uur. Wassenaar - (ook zondag) natuurwan deling IVN in De Horsten, beide dagen 14 uur. Zondag Leiden Museum voor Volkenkunde -Steen- straat 1, sprookje "Doornroosje", uitge voerd door Balische dansgroep, 14.30 Middelweg 19z - kindervoorstelling Leids Popppentheater, 14.30 uur. LAK-theater - kindervoorstelling, 15 uur: Gajes: "En, hoe ging het?". Sporthal Vliethorst, inschrijving zomer- Maandag Leiden Stadhuis - gemeenteraad, 19.30 uur. Stadhuis - commissie beroepschriften, 19.45 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film: "Andy bloed en blond haar", 20 Middelweg 28 - psychometrische sean ce, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - mannencafé, 20.30 Mierennest -Morsweg, buurtvereniging Nieuw Voordorp, 19.30 u LEIDEN - De acteurs en actrices van de in Arnhem domicilie hou dende toneelgroep "Theater" hebben werkelijk geen enkel (dramatisch) middel onbenut gelaten om de bedoelingen van de in 1898 geboren (toneel-)au- teur Bertolt Brecht overeind te houden. De aan de "Akademie der Künste" in Düsseldorf ver bonden professor voor decor- en kostuumontwerp, die zich voor deze gelegenheid had opgewor pen als regisseur van "In de Jungle van de Steden", Karl Kneidl, lijkt te spotten met alle tot heden gehanteerde theater tradities. Hij maakt niet alleen gebruik van twee oude Ameri kaanse wagens (die overigens wel overwegend als symbolieken voor andere zaken worden ge bruikt), maar hij lijkt ook geen enkele concessie te doen aan de belangen van de theaterbezoe ker. Zo zijn er vele rijen stoelen gebruikt om de auto's te kunnen plaatsen, hetgeen gisteravond een even macabere als intrige rende aanblik bood. Het wat we reldvreemde, dat Brecht soms over zich had, en dat zich, naar mijn mening, makkelijk laat te rugvinden in de werkstukken van Biecht, is door "Theater" volledig in tact gelaten. Opval lende rollen werden zeker ge speeld door Arthur Boni (George Garga, de wat excentrieke boek verkoper), Peter Aryans als John Garga, de vader van George; An drea Fiege (Mary Garga, het zusje van George Garga) en Bea Meul- man als Jane Montpassier, een naaister. De theatergroep en de regisseur zijn bij de repetities van "In de Jungle van de Steden" zeer zorgvuldig te werk gegaan. Een zeer opvallende rol werd voorts nog vertolkt door Guy La- vreysen als "Pat Mankyboddle, een stuurman". Wanneer men geen andere stukken van Brecht kent en niet van tevoren weet, waar dit stuk over handelt, heeft men als theaterbezoeker waar schijnlijk snel de aandacht verlo ren. Dit wordt niet in de laatste plaats veroorzaakt door de inci denteel zeer bizarre gedachten- sprongen, die Brecht in het stuk maakt. Vanzelfsprekend gaan deZe inbreuken op de continuï teit zonder meer ten koste van het algemeen inzicht. Dat slechts ne gen mensen in de pauze de Schouwburg verlieten, vertelt toch wel iets van de manier, waarop "Theater" deze zeer moeilijke, eerste versie van dit theaterstuk heeft geïnterpre teerd. Ondanks groteske thea termiddelen en incidenteel ui terst pittige dialogen, heeft "Theater" wezenlijk iets met Ber tolt Brecht en "De Jungle" ge daan. Elke Brechtkenner c.q. Brecht-regisseur weet hoe moei lijk dat is. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - "Publikumsbeschimp- fung" van Peter Handke is een voorstelling, die het wezen van theater tot onderwerp heeft. Theater is gebaseerd op afspra ken; de acteurs spelen, het publiek kijkt toe of wordt op een vaak geforceerde manier tot meedoen aangezet. Deze relatie tussen publiek en spelers staat in "Publikumsbeschimpfung" cen traal. De uit theaterpractici- en theoretici bestaande groep "Apostrophes" bracht gisteravond in het LAK- theater de enige uitvoering van hun interpretatie van dit stuk van Peter Handke. De voorstelling week in een aantal punten duide lijk af van de oorspronkelijke richtlijnen van de schrijver. Voor de zaal openging werd het publiek in verwarring gebracht door een warrig overkomend, en helaas slechts voor weinigen zichtbaar videofilmpje, waarin afwisselend beelden van pop groepen en van scènes uit het da gelijks leven werden getoond. In de zaal staan één groot scherm en twee kleinere beeldschermen opgesteld. Hierop worden mid dels een camera constant beelden van het publiek geprojecteerd, soms worden toeschouwers in close-up getoond. Dan komen de vijf spelers, of eigenlijk sprekers op, vertellen het publiek dat het hier om een inleiding gaat, en verdwijnen weer. Via een ingenieuze truc lijken ze vervolgens tussen het publiek te zitten, om dan over het publiek heen geprojecteerd te worden, zodat steeds mensen uit het publiek tegelijk met de sprekers zichtbaar zijn. Dan beginnen de acteurs met het spreken van de tekst, die steeds zowel hun eigen rol, als die van het publiek tot onderwerp heeft. Herhaaldelijk wordt er de aan dacht op gevestigd, dat ook het publiek meedoet en van essen tieel belang is voor de voorstel ling. Tegen het einde wordt het contact tussen sprekers en publiek meer rechtstreeks, om dat eerstgenoemden ertoe over gaan, het publiek uit te schelden. Als middel om het publiek over de eigen rol te laten nadenken kan de voorstelling van "Apostrop hes" als mislukt worden be schouwd. Hoewel het een an- derssoortig theaterstuk is, dan wat men gewoon is, kan het publiek even passief als anders blijven kijken naar de beelden van sprekers en zichzelf en naar de stortvloed van intellectualisti sche theatertheorie, die het ene oor in en het andere uitgaat. Juist het gebruik van video bevestigt de toeschouwersrol van het publiek, de projectie voegt een andere dimensie toe, die de voor stelling interessanter maakt dan oorspronkelijk de bedoeling was. Daar komt bij dat de beelden op het grote scherm van slechte kwaliteit waren. Ook de scheldkanonnade aan het eind werkt niet. Een groep van een paar honderd totaal ver schillende mensen voelt zich nu eenmaal niet aangesproken door een willekeurige stroom van scheldwoorden. Onder het mom van theaterexpe riment is de mensen gisteravond een voorstelling voorgezet, waarin elitair taalgebruik en zin loze vernieuwingsdrang alleen aanleiding tot het plaatsen van vraagtekens achter de bedoelin gen van de makers geeft. ARIEJAN KORTEWEG Voorschoten - Leiderdorp - gemeenteraad, 20 uur. Artsen Leiden - de weekenddienst begint z terdag om 0 uur en eindigt zondag om tel: 123089. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstad- wijk, Professorenwijk, De Waard: za: W. de Bruijne, de Laat de Kanterstraat 32, tel: 126866. Zo: A. van Luijk, Wasstraat 2a, tel: 122522.' Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west za- W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel: 764035. Zo: A.L. van Ravestein- Weber, praktijk: Bevrijdingsplein 60, tel: 768918, privé: 01717-7050. Voor de praktijk van de artsen: Groe- neveld, R. van Leeuwen, Meyer, Rein- ders, Van Tol, Tan, Zwijnenburg en Verhage wordt de praktijk waargeno men door: R. van Leeuwen, Hooigracht 48a, tel: 133834. Spreekuur za en zo van 11-11.30 uur in het Gezondheidscen trum "Merenwijk", Rosmolen 2. Leiderdorp - P. van t Woud/L. Midden dorp, Hoofdstraat 40, tel 410070. Spreekuur za en zo van 12.30-13 uur. Oegstgeest - E. Roelants, Fr. Halslaan 10. tel: 153747. Voorschoten - za- A. Tromp, de Sav. Lohmanplantsoen 33, tel: 071-762159. Zo: B. Schotanus, Veurseweg 20, tel: 2356. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 9-16 mei (incl. he melvaartsdag) door Doeza apotheek, Doezastraat 31, tel: 121313 en apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, tel 890000. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middel ten noorden van de Rijn: 13-! zuiden van de Rijm 121735. Leidcrdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131. Spreekuur ma t/m 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - zr. J. Zanting, Buddenborg- straat 7, Hillegom, tel 02520-29060. Dierenartsen Leiden - voorde praktijk van Muurling/ Roest/Helder G. Roest. Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel 890405. Voor de praktijk van Krol en Vestjens: J. en M. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel: 144323. LEIDSCH £t DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 146.30 per post 66,40 Jaarabonnement 173,70 per post i 254,10 Losse nummers f 0,65. Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Adjunct-hoofdredacteur: Rubriekchefs: A, van Leeuwen (stad) J P. Westerlaken (regio) B Paauw (binnénland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) i Brussel (sociale P.J. nie) e Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel, Londen. Parijs, Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Privé: C. Smits. Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten R. Zaadnoordijk. Tel. 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935 Warmond: K Prins 01711-11266 Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F. Snijders 071-893841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2