Autohandel in de knel Met kinderen op reis REACTIE VAN DE HOOFDREDACTEUR Weer weinig nieuws op auto show in Turijn Hoe komt die krant nou vol..? „Die rotte politiek lees ik nooit..." „Moeilijke woorden uit de krant en ook minder moorden erin..." ,De Klepperdoos samengesteld door Koos Post ZATERDAG 10 MEI 1980 PAGINA 29 De krarit die je nu voor je n hebt, wordt gemaakt door i ploeg van bij elkaar 160 mens. Onder hen zijn 45 journalisten (op de kantoren in Leiden, Al phen en Katwijk). De anderen werken op de zetterij, admini stratie, boekhouding of adver tentie-afdeling. Dagelijks glijdt deze Krant oij 50.000 gezinnen in de omgeving in de bus. Daarvoor zorgt weer een "legertje" bezorgers, vaak schooljongens/meisjes, die er in weer en wind op uittrekken met hun uitpuilende fietstassen. Vaak wordt gevraagd: hoe komt die krant nou vol? Maar het probleem is juist eerden hoe krijg je al die artikelen erin....? De te lex-apparaten, waarop het nieuws uit binnen- en buitenland razendsnel wordt uitgetikt, rate len de hele dag. Verder staan er hier twee foto-apparaten, die voortdurend foto's afleveren, van gebeurtenissen van overal. En dan is daar natuurlijk de "eigen" ploeg journalisten en fotograten van deze krant, die nauwlettend het nieuws volgen dat zich in de ze streek afspeelt. Daarom is het elke dag wikken en wegen: wat komt er van die over vloed aan nieuws wél in de krant, en wat verdwijnt in de prullebak (of moet wachten tot de volgende dag). De foto's hiernaast zijn genomen tijdens het maken van deze krant. Overigens: als je meer wilt weten over de vervaardiging van de krant, dan kun je (alleen met hele klassen tegelijk, dus via de school) een rondleiding krijgen. Een afspraak daarvoor kan wor den gemaakt met de heren-Joo- ren of Bemer. Het nieuws ratelt binnen over de telex-apparaten daarvan wordt weer een af- k de indrukwekkende pers drukplaat vervaardigd voor op de dondertde dagelijkse stroom kran- drukpers ten rolt eruit „IK GA MEESTAL NAAR BUITEN...' Ik lees de krant soms. Ik blader, en dan zie ik wat. en dan lees ik het. TESSA Ik lees de krant haast nooit, want ik ga meestal naar bui ten. MARK Ik lees de krant niet vaak, want meestal kijk ik tv of speel ik buiten. Soms ga ik 's avonds vlak voordat ik naar bed moet de krant zitten lezen. Als mijn vader of moeder dan zegt dat ik naar bed moet. dan zeg ik dat ik nog even de krant wil lezenDat doe ik dan omdat ik langer op kan blijven. Meestal lukt dat wel. NICOLETTE Ik lees de krant als e staat. GLENN Leerlingen uit de vijfde klas van "De Meerpaal" school uit Leiden hebben pas geleden twee werk weken gehad over de krant. Op school zijn ze druk bezig ge weest met kranten lezen, ook zijn ze nagegaan hoe een krant wordt gemaakt. In deze "Klepperdoos" schrijven enkele kinderen van "De Meer paal" wat ze nu van de krant vinden. De briefschrijvers zijn 10-11 jaar oud. Ik lees nooit de poletieke knipsels. Ik weet niet of andere mensen poletiek belangrijk vinden, maar ik niet. WENDY Ik lees alleen de belangrijke din gen, en die rotte politiek lees ik Ik lees nooit de politiek of sport, of die stukjes van Iran. Maar wel lees ik altijd de belangrijkste stukjes die rood gedrukt zijn. Ik lees eerst de koppen en als ik de koppen heb gelezen, zoek ik de belangrijkste eruit. SUSANNE Ik sla het politiek meestal over, maar dingen zoals Tito vind ik wel intressanV. Sport lees ik meestal op maandag, want dan staan alle uitslagen erin. MARC Als ik de krant lees. dan lees ik al tijd de leuke stukjes (als die er in staan) en meestal ook de botsin gen en de ongelukken. Maar ik lees nooit politiek, want als ik een stukje politiek lees, dan kan ik er na twee zinnen al geen wijs meer NICOLETTE Ik lees zaterdag de klepperdoos. soms het weerbericht en de strips. Ik lees géén sport, géén politiek. TESSA Ik zou meër kleur in de krant willen brengen t r strips en ook minder politiek. Ze schrijven er zo weinig over als er brand is geweest. En waarom moet de naam van de directeur erop staan. En dan in het begin een stukje Beatrix en dan staat er verder lezen op pagina 44. Daar moeten ze één stuk van maken. RICHARD De moeilijke woorden zou ik eruit wilen halen, dan kunnen de kinderen de krant ook lezen. Ik zou er ook minder moorden in zetten. En ik zou elke week een hele bladzijde voor de kinderen vrijlaten. SASKIA Als ik de krant mocht veranderen, zou ik als eerste meer leuke dingen erin zetten, want als je de krant in de bus ziet rollen, dan zie je gelijk van die dingen als: Vliegramp Tenerife, 145 doden. Of: Vrouw in brandggang verkracht! De mensen die de krant lezen zullen dat toch niet meer leuk vinden. Laten we tenminste één pagina gebruiken voor fijne dingen. En verder: als er mense de redactie dan de moeilijke woorden veranderen! SANDY ijn die vinden dat kinderen de krant moeten lezen, laat Ik wil meer plaatjes van voetbal. Als je het bekijkt, denk je dat het fotorolletje v graag een pagina voor kinderen waar moppen voor kinderen in staan. ROALD 1 de fotograaf op is. Ik wil ook Dit is "De Klepperdoos" Speciaal voor de jonge lezers van deze krant. Samenstelling: Anne- loes Bronsgeest, Henk de Kat, Marijke Kool en Jaco van Roon. Maar ook jij kunt hier schrijven wat je kwijt wilt. Brieven moeten naar: "Redgctie van De Klepperdoos", Witte Singel 1Leiden. De meeste briefschrijvers- en schrijfsters van "De Meerpaal" school uit Leiden (zie hierboven) vinden dat geschrijf in de krant over politiek maar niks. Ik kan daar best inkomen, zeker als ik jullie leeftijd zou hebben. En daar zit nu juist het probleem. Een krant is eigenlijk voor volwassen i Willen we dan niet dan kinderen onze krant lezen? Natuurlijk willen we dat. Graag zelfs. Want om het nu eens plechtig te zeg gen: jullie zijn de volwassenen van mor gen. Maar toegegeven: daar komen jullie nü niets verder mee. De politiek blijft in de krant komen zoals het nu is. Maar misschien zullen de journalisten die het Alphens/ Leidsch Dagblads maken, elke dag nog meer dan nu al gaan beseffen dat ook jullie de krant lezen. Maar alle moeilijke woor den vermijden, dat is bijna niet te doen. Dan zouden de volwassenen de krant weer niet lezen, en dat kan natuurliik ook niet. Wat zouden wij en wat zouden jullie kunnen doen. Wij kunnen proberen alles zo dui delijk mogelijk op te schrijven. Jullie zouden in elk geval kunnen proberen stukken die over de politiek gaan probe ren te lezen. Wie weet begrijp je een ge deelte, of misschien nog meer. En wat je echt niet begrijpt kun je op school, of thuis vragen. Maar het zou niet goed zijn wan neer jullie al bij voorbaat zouden zeggen. oh, dat is politiek, dat lees ik niet. Tenslotte nog dit: misschien kunnen we er in de toekomst eens over nadenken om een speciale kinderpagina te maken. En dan bedoel ik een pagina waarin we pro beren het nieuws zó te schrijven dat jullie het kunnen begrijpen. Zullen we dat doen? Misschien hebben jullie er zelf ook ideeën over. Dat horen we dan graag. TON SCHUURMANS Hoofdredacteur Alphens/Leidsch Dagblad .van die pagina wordt een Jo- to-negatief gemaakt De autowereld is er al aan gewend dat de jaarlijkse tentoonstelling van Turijn weinig nieuws bevat. Of het moet een nieuw model van Italiaans fabrikaat - een Fiat of een Alfa Romeo - zijn. Zelts dat was er ditmaal niet eens. Voorts ook geen nadere bijzon derheden over een eventuele samenwerking van Alfa Romeo met Datsun. De autopers had daarop eigenlijk wel gerekend. Er werd echter geen woord over gezegd. Ook niet op de persconferentie die Fiat gaf. Toch weet men dat Fiat zeer fel tegen zo'n samenwerking van Alfa is gekant. Fiats "big boss Agnelli wilde over alles praten maar niet daarover. Dat was het enige wat hij daarover kwijt wilde. En dan woekeren natuurliik de geruchten verder. Mede omdat er berichten kwamen over technische samenwerking van zo'n half dozijn grote automobielfabrieken in West-Europa. Onder meer om de Japanse penetratie op de Europese markt tot staan te kunnen brengen. Dan de expositie zelf. Met een beetje feest vanwege het gouden jubileum van carrosserieontwerper Pininfarina. En met de eerste echte nieuwe Talbot: de Solara. Nu ja, nieuw. in feite de 1510 met een fikse bak. Een sedan in velerlei uitvoeringen, die in ons land in prjjs gaan variëren van 17 tot 21 »/t mille. Een grote trekpleisters op de weer door honderdduizenden be zochte show was de nieuwe sedan van Lancia. De Beta Trevi, eindelijk weer een Lancia meteen kofferbak. Kennelijk mikt het merk met dit model op het vroegere koperspubliek dat zo weg was van de Flavia. De wagen wordt leverbaar met een 1.6 of 2 liter motor. Overigens: ook hier weereen bekend model nu met bak. Alfa Romeo had natuurlijk het hele gamma op de expositie ten toongesteld. Maar wel met de nadruk op de terugkeer van Alfa in de grote klasse (Alfa 6) en in de diesel wereld (Alfetta 2000 turbo diesel). Bij Alfa zoeken ze het nu voornamelijk in de grote varia ties aan versies en motoruitvoeringen. Zoals gemeld noteerde de au tohandel in het eerste kwar taal een teruggang van zo'n twaalf procent. Maar toen was men nog optimistisch. "Wat aarzeling" en "Dat wordt wel ingehaald" klonk het. Thans is de handel wat minder zelfverzekerd want de daling in de verkopen heeft zich ook na de eerste drie maanden onverminderd voortgezet. In de prijsklasse van 21.000 tot 35.000 wordt door impor teurs zelfs al een terugloop van vijftig(!) procent voor speld. In elk geval hebben sommige dealers tot dusver in vrijwel alle prijsklassen in vergelij king met vorig jaar tot veer tig procent minder auto's ver kocht. Daar komt bij dat in toenemende mate autofi- nancieringen voor vier en vijf jaar worden gevraagd in plaats van de gebruikelijke drie jaar. Waaruit blijkt dat de koper ook langer met zijn auto wil gaan doen. Een belangengroepering als de RAI zegt natuurlijk dat het wel zal meevallen. Het per centage van twaalf procent in het eerste kwartaal kan niet worden ontkend. Dat de daling daarna nog iets is toegenomen wordt ook toegegeven maar men zegt de verwachting te koesteren dat de teruggang bij zo'n zes tien procent zal stoppen en dat daarna weer beter zal worden verkocht. Voor het hele jaar houdt de RAI het op 510.000 tot 520.000 auto's (dat is zo'n tien procent minder dan het topjaar 1979). Als oorzaken van de vermin derde vraag noemt de RAI de loonstop, de stakingen en de zeer hoge rentestand. Maar de RAI rekent toch vooral met uitstel van de aankoop. "De economische situatie schept grote onzekerheden", aldus RAI-woordvoerder Eric uiasius, die inderdaad ver wacht dat de problemen voor de individuele dealers hier en daar zeker groot zul- •lcn zijn. Maar niet catastrofaal, temeer omdat de verkoop van ge bruikte auto's (in aantallen ruwweg gezegd tweemaal zo groot als die van nieuwe wa gens) nagenoeg op hetzelfde niveau zit als begin van dit jaar. "Misschien zien sommigen er tijdelijk vanaf een nieuwe auto te kopen. Maar er blijft toch de toevloed van 18-jari- gen en ouderen met een eer ste rijbewijs als gegadigden vooreen nieuwe of gebruikte auto", aldus Datsuns woord voerder S. Smit. Volgens hem is er ook een ver schuiving naar de goedkope re auto's te constateren. Een verschuiving waarvan vooral de Japanse auto's pro fijt trekken. Het aandeel van de kleine auto (tot 16.000 gulden) zal dit jaar volgens zijn verwachting oplopen van 26 naar 30 procent en die van 16.000 tot 20.000 gulden van 25 naar 28 procent. Voorts schat hij dat het markt aandeel van de Japanse au to's dit jaar zal stijgen tot zo'n 21 procent. Maar impor teurs van Europese merken vrezen dat de Japanse con currentie - die zij nu al op 22 procent schatten - wel zal oplopen tot 28(!) procent aan het einde van dit jaar. dan vooral gaan ten koste van de Europese auto omdat in de hier meest ge vraagde prijsklassen een zuinige concurrent van Amerikaans makelij in het geheel niet leverhaar is. Rolls-Royce: niet normaal De Biltse importeur Hessing heeft vorig jaar dertien nieu we en twaalf gebruikte Rolls- Rovces en Bentleys afgele verd. Daarmee was een be drag van vijf miljoen gulden Kennelijk is hier sprake van een klasse die buiten de normale normen valt. Terwijl de auto wereld zich serieuze zorgen maakt over de terugval in de verkoop vertelt Hessing ons vrolijk dat in het eerste kwar taal van dit jaar al zes nieuwe en gebruikte Rolls-Royces zijn verkocht. Dat is ongeveer net zoveel als vorig jaar. Zo was het ook in Engeland. Onder meer een staalstaking en een staking van vervoer ders teisterden vorig jaar de auto-industrie. Maar niet Rolls-Royce. Die draaide ge woon door en produceerde 3344 auto's: slechts drie min der dan het jaar ervoor.De omzet liep ruim twaalf pro cent omhoog, de bruto winst steeg 2,2 procent. Wist u dat er bij vele tanksta tions en wegrestaurants langs de grote autowegen speciale ruimten zijn waarin men ba by een schone luier kan aan doen? In West-Duitsland noemt men zoiets een "Wickelstube"Er zijn er langs de Autobahnen al meer dan 175. Het is maar een weet. Maar die wetenschap kan wel gemak kelijk zijn als men met een ba by op reis gaat. Op zichzelf is daar niets tegen, reizen met jonge kinderen in auto of met caravan levert vandaag de dag op kampeer terreinen en transportvoor zieningen geen bijzondere moeilijkheden meer op. Maar men moet wel enkele dingen in het oog houden. Raadpleeg tevoren een kin derarts, ook wat betreft het klimaat in het land van be stemming. Vraag hem ook wat in de reisapotheek niet mag ontbreken. Ga nooit met een lege maag op reis. Gebruik tijdig voor het vertrek een lichte maal tijd. Een eventueel middel le gen wagenziekte een half tot één uur voor het vertrek in nemen Eenmaal in het vakantieoord meteen even informeren waar de dichtstbijzijnde kinderarts woont. Neem ziekenfonds- en andere verzekeringspapieren mee. Onderbreek de reis minstens elke twee uur. Geef de grotere kinderen ruimschoots de gele genheid tot spelen en ravot ten. Trouwens, ook voor vol wassenen geldt dat langer dan zes uur rijden op een dag gewoon ongezond is. Zachte speelgoeddieren kun nen de vertrouwde sfeer van thuis aardig vervangen. Laat moeder, tante of oma op de achterbank plaatsnemen naast de baby of kleuter. Houdt grotere kinderen bezig met spelletjes waarbij niet al tijd opzij maar ook vooruit moet worden gekeken. Geef de kinderen vertrouwd voedsel: Bij voorkeur iets dat niet hoeft te worden opge warmd. Omdat kinderen over het algemeen veel drinken is het meenemen van een ther mosfles met n iet-koolzuur houdende dranken aan te be velen. De Lancia Beta Trevi was een van de weinige nieuwtjes in Turijn.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29