Basketballers nemen revanche op Bulgaren Hoe meer geldhoe groter de verleiding... Lngdunum en LFC: winst noodzakelijk Real's Boskov niet onwelwillend tegenover 'positieve omkoperij' Hond zorgt voor terugkeer van Leen de Goeij LFC L.F.C.- LUGDUNUM ZATERDAG 10 MEI 1980 SPORT PAGINA 11 Ik weet niet hoe het met u is maar ik kan nog maar steeds geen vinger achter dat Ita liaanse omkoopschandaal krijgen. Ik lees de namen van de clubs en de spelers, ik zie altijd maar weer die foto van Paolo Rossi daarbij staan (de fotoarchieven van de Neder landse sportredacties zijn blijkbaar zeer beperkt), maar wat ik me bij dit alles moet voorstellen weet ik nog steeds met. De Italiaanse bondscoach Enzo Bearzot moet afzien van Rossi en Bruno Giordano voor het Europees kampioenschap, volgende maand. Dat is niet zo best. Maar wat moet ik me daarbij voorstellen? Ik denk: de Italiaanse Tscheu La Ling is geschorstof eigenlijk Johan Cruijff toen hij nog vedette bij Ajax was. Maar Rossi zit niet bij Juventus of AC Milan of Inter Milan, maar bij Peru gia, dus eigenlijk is hij, nou laat eens kijken: de Schapen donk van Italië,maar dan een Schapendonk die idool en in terlandspeler is, dus Nannin- ga, of Pierre Vermeulen. Ik geef toe, die vergelijkingen gaan niet helemaal op, Rossi is gewoon de Paolo Cruijff die bij FC Utrecht speelt, maar wie is Bruno Giordano? De Kees Kist van Italië, de top scorer immers van het afgelo pen seizoen! Nu wordt ook, of all people, nog GiancarLo An- tognoni ervan beschuldigd op de illegale gokmarkt gemani puleerd te hebben, en hij is, zo lees ik, de spelmaker van het Italiaanse elf tal, alsmede van Fiorentina. Heini Otto dus, nee, beter voorbeeld, Willy van der Kuylen, maar dan spelend voor Willem II. U merkt wel hoe moeilijk het is om deze Italiaanse omkoopaf faire een beetje te doen leven voor de Nederlandse voetbal liefhebber. Tot de geschorsten behoren ook de voorzitter en de trainer van Juventus, Giampiero Bo- niperti en Giovanni Trappa- toni, allebei befaamde oud-in ternationals. De Jaap van Praag en Leo Beenhakker van Italië dus, als Jaap van Praag althans ooit veelvou dig international en nog steeds voorzitter van Ajax was geweest, en als Leo Been hakker ooit in het Nederlands elftal had gespeeld. Bij ons worden oud-internationals geen voorzitter van hun oude club,ze worden hooguit scout, zodat ze hun eigen club nooit meer kunnen zien voetbal len. Trapattoni zou je nog kunnen vergelijken met Kees Rijvers, en inderdaad, een land waar Kees Rijvers en Faas Wilkes (als voorzitter van Feye- noord) geschorst zijn, waar Johan Cruijff en Willy van de Kerkhof geschorst zijn, waar Ruud Krol onder verdenking staat, en waar nog een twin tigtal eredivisiespelers ervan verdacht worden hun mede werking te hebben gegeven aan manipulaties met de uit slagen terwille van een ille gale gokmarkt, daar moet je je als voetbalsupporter toch wel erg onbehagelijk voelen. Daar sluip je langs de sup poost het stadion binnen zoals een Nederlander een porno bioscoop inglipt: met de rand van zijn hoed diep over zijn gezicht, uit angst herkend te worden door deze of gene be kende. Topscorer Het lijkt me een buitengewoon ingewikkelde manier van voetballen. Toegegeven, de spelers gaan tegenwoordig al tijd het veld in met een op dracht, ze moeten die en die dekkenof een beetje achter de voorhoede blijven hangen, of Ik las ergens dat Paolo Rossi, ten behoeve van de juiste uit slag, twee doelpunten moest scoren, en dat hij dat dan ook gedaan had. Die Girodano was vorig seizoen topscorer met 19 doelpunten, weinig dus, ongeveer een half doel punt per wedstrijd, maar als het moet, als er geld achter zit. kan een man als Rossi die geen topscorer is dus kenne lijk best twee doelpuntjes ma ken. Was dat dan met mede werking van de back of de keeper van de tegenpartij? Of van de scheidsrechter? Paolo Rossi het spel vertragen zolang het 0-0 is, dat soort dingen, maar zo'n arme Paolo Rossi moest nu aan twee dingen tegelijk denken! Hij moest steeds bij de tweede paal gaan staan bij hoekschoppen (ik noem maar even een heel moeilijke op dracht), dat had zijn trainer gezegd, maar hij moest ook nog twee doelpunten maken. Dat had zijn bookmaker ge zegd. Terwijl zijn voorzitter, vlak voor het betreden van het veld, nog de hoop had uitge sproken dat hij DRIE doel punten zou maken! Tasjesdief Dat is toch allemaal niet meer bij te benen voor een eenvou dige Italiaanse tasjesdief? Hij gaat bij de tweede paal staan, de corner zweeft voor het doel, hij springt hoog op en kopt de baf in de touwen: 1-0. Trainer tevreden, bookmaker al half tevreden, voorzitter zit te wachten op de overige 66- tweederde procent van zijn verwachtingen. Even later ziet hij kans langs de verdedi ging te glippen, en jawel, doelpunt: 2-0. Bookmaker buitengewoon tevrederf, maa r tegelijkertijd ook ietwat ver ontrust, want er zijn pas der tien minuten gespeeld, en wat kan er niet allemaal gebeuren in 77 minuten? De rest van de wedstrijd speelt Paolo als een ouwe krant. De bal stuitert over zijn voet, als hij hem voor het inkoppen heeft krijgt hij hem op zijn achterhoofd, en toen hij door een misser van de ausputzer opeens een vrij veld voor zich kreeg en alleen op de keeper afstormde, moest hij ver schrikkelijk goed nadenken voordat hij de oplossing ge vonden had. Als hij de baal door de keeper liet weggrab- belen liep hij het risico dat de scheidsrechter voor penalty floot, en de strafschopnemer (de nimmer falende Canalet- to, u weet wel), wist misschien niets af van de bindende af spraken met de bookmakers. Hij kon natuurlijk haastig te gen de keeper aanschietenen deze na afloop prijzen voor diens timing en kundige in terceptie, maar dat was zijn eer weer te na. Hij kon, vlak voor de keeper, de bal even opwippen en met de hand meenemen in de hoop dat de scheidsrechter het zou zien en zou affluiten, maar hij speel de voor de thuisclub, dus de kans was groot dat de scheidsrechter zijn handige handsballetje over het hoofd Complot Hij kon zich door de keeper opzij laten drukken, naar de rand van het strafschopgebied, en vanuit die moeilijke hoek net achterschieten.dat zou iedere supporter hem vergeven maar als de keeper ook in het complot zat, zou deze natuur lijk onverhoeds struikelen voordathij bij hem was,zodat hij een open veld voor zich kreeg, plus een open doel. Daarom besloot hij tot zijn meesterstukje: een schitteren de lob over de uitgelopen kee per heen, maar niet IN het doe lm maar OP de lat, en na tuurlijk niet zo dat de bal dan weer in het veld terugsprong zodat hij hem maar voor het intikken had, maar OP de lat, en daarna uit. Zo gezegd zo gedaan. Aad Mansveld heeft ook el eens van een journalist een tientje ge wonnen, nadat hij gezegd had dat hij de bal vanaf de rand van het strafschopgebied drie keer tegen de lat zou schieten (misschien was het geen tien tje, en niet drie keer, maar het was wel Aad Mansveld). Zo zal het ongetwijfeld niet ge gaan zijn. maar zo stel ik het me voor. Maar eigenlijk is het dus niet voorstelbaar voor een Nederlander. Je moet wel een Italiaan zijn,om miljoenen te verdienen met je voetballerij en jezelf dan tóch zo makke lijk bloot te stellen aan ont dekking van corruptie voor een schamele 10.000 tot 35.000 gulden. Maar dat lees je wel vaker: hoe hoger de functie, hoe meer geld er binnenkomt, hoe groter de verleiding om door middel van corruptie nóg mer geld binnen te slepen. Onverzadigbaar! Zelfs buiten Italië schijnt dat nog wel voor te komen NICO SCHEEPMAKER Lotto: Prijzenbedrag: f 1.561.762,48. Integ: f3.287.921,00. Ie prijs: 3 win naars, f 182.205,60; 2e prijs: 15 sf 10.411,70; 3e prijs: 234 ;,f 1.001,10:4e prijs 9.697 s, f32,20; 5e prijs 22.488 irs, elk f 13.80. Uitslag toto-normaal/systeem no.: 18. In deze toto vielen in totaal 528 prij zen. Prijzenbedrag: f229.344,25; inleg: f 482.830,00. Ie prijs: 1 win naar f91.737,70; 2e prijs: 19 win naars, elk f3.017,60; 3e prijs: 508 winnaars, elk f 158,00. Uitslag toto-gelijk no: 18. Prijzenbedrag: f25.075,73. Inleg: f52.791,00. Ie prijs: 2 winnaars, elk bruto f 4.074,80; 2e prijs 2 winnaars, elk f626,80. 3e prijs: 36 winnaars, elk f 121,80; 4e prijs: elk f7,20; 5e prijs: 828 elk f6,00. LEIDEN - De belangen wegen morgen voor LFC en Lug- dunum erg zwaar. Verlies betekent voor de Boshuizerka- declub afdaling in de gevarenzone. De équipe van trainer Jan Zoetemelk heèft immers alleen Texas DHB en Delft onder zich. Die ploegen hebben één punt minder zodat winst eigenlijk pure noodzaak is voor LFC om de drei gende degradatie af te wenden. In het verleden is gebleken dat de Kanaries juist tegen topploegen uitstekend uit de verf komen. De onlangs behaalde 3-2 overwin ning op Verburch is daarvan het overuigende bewijs. De mouwen worden tegen aansprekende op ponenten hoog opgestroopt en dan blijkt dat de heren plotseling wel kunnen voetballen. Dankzij de impulsen van John Verschoor groeit de ploeg naar een niveau, dat een plek in de bovenste re gionen niet zou misstaan. De dis cipelen van Zoetemelk hebben er echter niet altijd zin in zodat de huidige positie op de ranglijst niet vreemd is. Lugdunum is derhalve gewaar schuwd. De brigade van Ruud de Groot heeft, nu concurrent Ver burch punten heeft ingeleverd en op gelijke hoogte is gekomen, een overwinning dubbel en dwars nodig om promotie naar de eerste klasse te verdienen. In eerste in stantie liet het zich aanzien dat de groenwitten de boot zouden mis sen. Een erg goede seizoenstart werd gevolgd door een serie ma tige wedstrijden, die het punten- aantal nauwelijks opschroefden. Vooral in derby's lieten de Kik kers het schromelijk afweten. Aan Roodenburg alleen al werd drie punten ingeleverd terwijl Sportclub Lisse met een gelijk- Zondag a.s. aanvang 14.00 LDWS - Roodenburg LDWS-terrein- Sportpark "De Vliet" spel aan de haal ging. Toegege ven, Ruud de Groot heeft met een reeks blessures te kampen gehad. Spelverdeler Koos Bekooy moest door een onwillige achillespees aan de kant blijven terwijl de de fensie zowat elke wedstrijd ande re gezichten kende door kwetsu- Momenteel is Daan Kooymans als laatste man geposteerd. De ex- Roodenburger acteerde voor heen op het middenveld maar doordat de spoeling verdedigers te dun werd schoolde oefenmees- ter De Groot Kooymans om tot vrije verdediger. Op die positie doet de Leidenaar het niet slecht hoewel de noodzakelijke sober heid weieens wordt vergeten. Maar Lugdunum is weer op de weg terug. Langzamerhand groeit de formatie naar de vorm, die elke opponent in het begin van de competitie bij voorbaat al kansloos maakte. Een spannende confrontatie is £>ij voorbaat al gewaarborgd. De elftallen zullen aanvallend moeten spelen omdat verlies voor beiden vervelende gevolgen heeft. LDWS-Roodenburg Een wedstrijd die alleen voor LDWS nog van belang is. De Vlietclub is nog niet geheel veilig en winst op Roodenburg zou de zorgen wat verminderen. De laatste ploeg is aan een grillig seizoen bezig. Aanvankelijk had de brigade van Lourens Mouter uitzichten op de titel maar een dalende vorm bracht de Kooiclub op het laatst nog in degradatie nood. Ook in deze wedstrijd zijn de punten belangrijk. Spanning volop dus. LUGANO (ANP) - Nederland heeft zich gerevancheerd, maar zal van West-Duitsland moeten winnen om Lugano te overleven Gegeven het gemak waarmee Bulgarije vooral in het begin van de wedstrijd werd weggespeeld 103-75, rust 48-30) lijkt het geen onmogelijke opgavoA Maar juist het soepel lopen van de machine in de eerste zeven minu ten (van 7-6 naar 27-6) had een verlammende invloed op de Ne derlandse ploeg. De basisvijf. Akerboom, Wiel, Woudstra, Plaat en Van Solm, speelde zo goed en glad tegen de chaotische Bulga ren dat Sikking snel zuinigheid met zijn ploeg ging betrachten. Alle wisselspelers, met uitzonde ring van Kragtwijk en Ridderhof mochten optreden. Niet alleen daardoor ging het toch mis met de Nederlanders. Het schot dat in het begin erg goed lag, zakte plotseling weg en de brigade van Sikking zonk mee in de chaos van de Bulgaren, die nauwelijks beter speelden dan in de beginfase. Na 42-18 viel de productie echter volledig stil en pas toen Woudstra (zeer sterk) en Plaat weer terugkwamen werd de serie van vijf minuten zonder Nederlandse score afgebroken. Het zeer matige spel van Nederland uit het eerste gedeelte in de eerste helft werd na rust nog even voortgezet. Bulgarije kwam daardoor terug tot een verschil van tien punten (43-53). Omdat de Bulgaarse coach Todorov echter strafmaatregelen nam tegen de mannen die er voor de rust 'met de pet naar hadden gegooid', ble ven Golomejev, Tsjarkov en Peitsjtev op de bank. De kwalita tief mindere Bulgaren vochten wat feller dan de op de bank ge houden "sterren", maar veel re sultaat had het niet. Daardoor kwam Nederland langzamer hand weer op een verschil van 30 punten. Het kan echter niet voldoende basis zijn voor een te groot optimisme voor de slotwedstrijd tegen de Duitsers. Bulgarije namelijk stelde de eerste tien minuten en de laatste tien minuten werkelijk niets voor en daarvan maakte de Nederlandse ploeg in elk geval gebruik. Ondanks een falende Kragtwijk en teleurstellende ver richting in de 20 minuten van de wedstrijd dat van de Bulgaren tenminste nog enig georgani seerd verweer boden is de over winning van Nederland eigenlijk mager uitgevallen. Scorers Nederland: Woudstra 22. Aker boom 17, Plaat en Bruinsma 10. Ha- gens 5, Van Solm en Wiel 6. Ridderhof en Kragtwijk 2, Faber 1, Cramer 12. Bulgarije: Martsjin 14, Kolev 11, Jevti- nov 15, Arabadjsiki 9, Bogdanov 8, Golomejev 5, Peitsjev 4, Tsjarkov 3, Mannov 6. Kelly weer op dreef VALLADOLID - Sean Kelly heeft gisteren de zeventiende etappe in de Ronde van Spanje gewonnen. De Ier, die met deze overwinning zijn vierde zege behaalde in deze etappewedstrijd, legde de 137 kilomter tussen Leon en Valla- dolid afin 3 uur en 34,21 minuten. Tweede werd de Belg Etienne de Wilde, die de Nederlander Martin Havik in de sprint naar de derde plaats verwees. r Jimmy Woudstra loodste met zijn uitstekende ?n imponerende zege op de Bulgaren. BILJARTEN - Christ van der Smissen heeft gisteren tijdens de WK driebanden verloren van de Amerikaan Simms. Later revan cheerde de biljarter uit Sint Wil- librord zich door de Argentijn Martinez overtuigend achter zich te laten. De Belg Raymond Ceu- lemans bleef door een zege op Müller leider van het algemeen klassement. MADRID (ANP) - Vujadin Boskov en Luis de Carlos, respectievelijk trainer en voorzitter van Real Madrid, hebben grote deining veroorzaakt in de Spaanse voetbalwereld. De "Spanjaarden" zijn geshockeerd door de ongekend openhartige uitspraken van het tweetal, dat onomwonden in het openbaar toegeeft geld in het vooruitzicht te stellen aan clubs, die in andere duels het belang van Real Madrid dienen. Zo heeft Real Ma drid de spelers van Sevilla een miljoen peseta's (30.000 gulden) toege zegd als het morgen in de éen na laatste competitiewedstrijd koploper Real Sociedad, dat één punt voorsprong op Real Madrid heeft, verslaat. Boskov, de voormalige trainer van Feyenoord, verdedigde de "positieve omkoperij" met "Het is een manier om de competitie te stimuleren. Alles wat de sport extra motivatie geeft, is geoorloofd. Daartegenover is het wel kwalijk voor een nederlaag. In Zwitserland is het heel gebruike lijk om clubs te motiveren met geld. Er wordt normaal over gediscus sieerd en de pers schrijft er openlijk over. Niemand heeft er moeite mee. Persoonlijk heb ik dat ook niet. Ik vind het niet onethisch of onelegant LEIDEN - Vooral omdat hij Holland en zijn hond in het afgelopen seizoen meer heeft gemist dan hij vooraf zelf had gedacht, wil Leen de Goeij weg bij Sheffield Uni ted. Nu die club niet is ge promoveerd, voelt de Leidse middenvelder er bovendien niets voor om nog een sei zoen in de Engelse derde di visie te blijven voetballen. De Goeij gaat dan ook ge bruik maken van de clausule in zijn contract die bepaalde dat hij weg zou mogen als Sheffield geen stap omhoog zou maken en wil weer aan de slag bij een Nederlandse vereniging. De Goeij, eerder deze week te ruggekeerd in Leiden met zijn vriendin met wie hij op 21 mei in het huwelijk treedt) kreeg vooral in de laatste maanden last van heimwee. In het begin van vlak na zijn overgang van het Rotterdamse Sparta, had hij het in Sheffield nog uit stekend naar zijn zin. In die periode draaide de ploeg ook nog.mee in de top. Na decem ber volgde echter in allerlei opzichten de terugval. De teamprestaties werden veel minder- Sheffield eindigde tenslotte als negende - en de heimwee naar Nederland en de in Leiden achtergebleven hond sloeg toe. "En we had den hem wel over kunnen la ten komen, maar dan moest hij eerst zes maanden in qua rantaine. Dat wilden w e hem niet aandoen". In een gesprek heeft De Goeij de leiding van Sheffield voor zijn vertrek al laten weten dat hij voor de nieuwe voet baljaargang waarschijnlijk niet terug zal keren. De be stuurders deden geen poging de middenvelder alsnog te behouden. "Wel is me verteld dat ik altijd nog terug kan komen, maar ze begrepen de situatie en willen me niets in de weg leggen. Dat gaat in Engeland toch heel soepel. Als een speler niet tevreden is, kan hij gemakkelijk weg". Voor I)e Goeij hebben zich overigens nog geen clubs gemeld. Aangeboden door Heren kapsalon KOMPETITIE-WEDSTRIJD ZONDAG A.S. 14.00 UUR BOSHUIZERKADE LEIDEN KOM TIJDIG KASSA VANAF LFC BART PLU De Genestetstr. 44 Leiden 12.00 U. OPEN £//VO£lOOS T/34VSé£6>. g>£id. OA/aze- £/v SOVéAt d. <S*wr-/£ wét. az~ Oé4r-/£ A//£7; £f*ZOVOO/?r £/VéOroo/?7~ 5 A /v/£ou

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11