Iran weer naar de stembus Top op wereldniveau bleef uit Tass bevestigt gesprek Muskie-Gromiko Haal de nietjes uit uw Panorama en u hebt de mooiste foto van Koninginnedag in reuze-formaat Meer hulp voor Indonesië China neemt kernproef Rallis wordt nieuwe premier Griekenland Frankrijk bouwt aan atoom - kathedraal VRIJDAG 9 MEI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 Bij begrafenis president Tito (Van onze correspondent Anton Koene) BELGRADO - De overleden Joe goslavische president Tito heeft nog tijdens zijn ziekte duidelijk gemaakt dat hij hoopte dat zijn begrafenis zou mogen leiden tot een verzoening tussen de groot machten. De verwachte infor mele topconferentie op wereld niveau is echter uitgebleven. De belangrijkste staatshoofden in de wereld woonden de staatsbegra fenis wel bij, met uitzondering van de Amerikaanse president Carter, die zijn vice-president Mondale en zijn bejaarde moeder afvaardigde; daaraan heeft het hoogstwaarschijnlijk gelegen, dat de drie machtigste blokken ter wereld niet nader tot elkaar zijn gekomen. Veel is er heen en weer geschoven tussen de niet-gebonden landen, waarvan Tito de niet gekozen lei dende drijfveer was. Zijn groot ste rivaal, de Cubaanse president Fidel Castro, liet het bij de begra fenis ook afweten. De derde sterke figuur onder de leiders van de niet-gebonden landen, Indira Gandhi, was be halve wegens haar bewondering voor de staatsman Tito duidelijk ook aanwezig om de gelegenheid aan te grijpen om het vacuum dat Tito onder de niet-gebonden lan den heeft achtergelaten, op te vullen. Gisteravond weigerde zij tijdens een persconferentie nader in te gaan op de vraag met wie zij in de 48 uur dat zij in Belgrado is geweest, precies had gesproken. Niettemin was intussen uit ande re bronnen bekend geworden dat Indira Gandhi gesprekken had gevoerd met onder anderen de Chinese minister-president Hua Guofeng, de Russische staats- en partijchef Leonid Brezjnjev en met de Amerikaanse vice-presi dent Mondale. Dat laatste onderhoud was wegens tijdgebrek van beide gesprek spartners uiterst kort. Volgens ingewijden heeft Indira Gandhi met de verschillende staatshoof den en vice-president Mondale overleg gevoerd over Afghanis tan en over de positie van India's buurland Pakistan. De Indiase president is niet de eni ge die dingt naar de opvolging van Tito als leider van de niet-ge bonden landen. Zowel de Roe meense president Ceauscescu als de Oostenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky willen uit eigen binnenlandse overwegingen hun relatie met de niet-gebonden lan den versterken. Daarom hebben Ceauscescu en Kreisky een aan tal besprekingen gevoerd met de leiders van niet-gebonden en ontwikkelingslanden. Van de vertegenwoordigers van de Europese landen heeft de West- duitse bondskanselier Helmuth Schmidt tijdens zijn korte ver blijf in Belgrado duidelijk ge tracht een bemiddelende en lei dende rol te spelen, om te probe ren in de gevaarlijke internatio nale toestand enige ontspanning te brengen. De Japanse regeringsleider Ohira is na de begrafenis direct naar de Westduitse hoofdstad Bonn doorgevlogen voor besprekingen met de bondskanselier. Zij zullen vooral spreken over de interna tionale economische situatie in verband met de voor juni in Ve netië belegde topconferentie van de belangrijkste industrielan den. De Russische president Leonid Brezjnjev, die zich gedurende de begrafenisplechtigheden in een voor zijn doen goede conditie toonde, heeft zich opmerkelijk op de achtergrond gehouden en is gisteravond direct naar Moskou teruggekeerd. De Chinese minis ter-president Hua Guofeng heeft het zich gemakkelijker gemaakt door genoegen te nemen met een verblijf in een van de grootste luxe hotels in de Joegoslavische hoofdstad. Binnen de beveiligde muren van dit nobele hotel heeft hij vrijuit kunnen confereren met iedereen die zijn delegatie in de De weduwe van Tito, Jovanka, werd gisteren bij de begrafenis omringd door Tito's zonen uit een eerder huwelijk. Het officiële optreden van Jovanka was de grote verrassing bij de begrafenisplechtigheidB ijjia vier jaar geleden verdween zij plotseling uit de openbaarheid. Zij zou toen om politieke redenen de laan zijn uitgestuurdMaar van een offiële scheiding is nooit sprake geweest. laten zij een wit-marmeren graf steen achter, met daaronder de resten van een legendarische, historische Europese staats- hallen of liften van het hotel te genkwam. Joegoslavië kijkt volgende week, als de rouwperiode voorbij is, met wat meer vertrouwen de toe komst in, maar blijft niettemin politiek en militair op zijn hoede. Intussen zijn de vele staats- en regeringshoofden naar hun lan den teruggevlogen. In Belgrado MOSKOU (UPI) - De Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko en zijn Amerikaanse ambtgenoot Muskie zullen eikeer volgende week ontmoeten tij dens hun gezamenlijke bezoek aan Wenen, zo is gisteren door het Sowjetpersbureau Tass meege deeld. De datum van de ontmoe ting is volgens Tass 16 mei. De ontmoeting in Wenen is de eer ste Amerikaans-Russische op ni veau na de Sowjet-inval in Af ghanistan. Het is geen teken van zwakte en betekent niet dat er enige wijziging komt in het be leid van Washington tegenover Moskou wegens deze inval. Inte gendeel, zo bleek uit de woorden van woordvoerder Hodding Car ter van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken, de Verenigde Staten "willen de grondslagen voor ontspanning niet wegnemen, doch uitsluitend precies de prijs aangeven die de Russen voor de actie moeten be talen en de verdere prijs bepalen voor het geval de Sowjets hun agressie voortzetten". De beide ministers, zo zei hij, zullen "zaken van wederzijds belang bespreken". Dit werd ook door Tass geze'gd. In Moskou 2 ontmoeting de wil van het Krem lin om de dialoog voort te zetten. Moskou zou zich niet willen ont trekken aan de discussie over een kwestie, die ten grondslag ligt aan de huidige crisis tussen de twee supermogendheden. De Sowjetrussische minister Gro miko heeft in een gelukwenstele- gram aan de nieuwe Amerikaan se minister van buitenlandse za ken, de hoop uitgesproken dat zijn aanstelling "de constructieve ontwikkeling van de Sowjet- Amerikaanse betrekkingen zal bevorderen", aldus een ander be richt van Tass. Volgens Gromiko's telegram is die constructieve ontwikkeling "in het belang van de volkeren van beide landen en een sterkere vre de Het Britse parlement heeft gisteren in een gezamenlijke motie van alle drie grote partijen de rege ring verzocht te pogen een bij eenkomst op korte termijn te or ganiseren tussen president Car ter en de Sowjet-staats- en par tijleider Brezjnjev "teneinde een nieuw afglijden naar een wereld conflict te voorkomen". Nooit heeft de wereld na de Cuba- crisis dichter aan de rand van een mondiaal conflict gestaan dan door de gebeurtenissen in Af ghanistan en Iran", zo stelt de motie. Van welingelichte zijde in Was hington is gisteren vernomen dat de officiële woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, Hodding Carter, waarschijnlijk tegen 1 juli af treedt. Hodding-Carter, die sinds drieë neenhalf jaar woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken is en daarbij veel lof van de Amerikaanse media heeft geoogst, stond op zeer goede voet met de afgetreden minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance, die vorige week opstapte uit pro test tegen president Carters be sluit een reddingsactie in Iran te ondernemen. In Washington vermoedde men dat de opvolger van Vance, Edmund Muskie, zijn eigen woordvoerder zou aanstellen. AMSTERDAM - De IGGI, de Inter- Gouvernementele Groep voor steun aan Indonesië, gaat ak koord met de aanbeveling van de Wereldbank om een bedrag van 2,1 miljard Amerikaanse dollar in Indonesië te pompen voor ont wikkelingsprogramma's. De IGGI, in de wandeling ook wel donorlanden genoemd, besloot gisteren hiertoe na een twee daagse bijeenkomst in Amster dam. Tot de IGGI behoren o.a. Amerika, Japan, West-Duitsland, Frankrijk, Canada en Neder land. Minister De Koning van ontwikke lingssamenwerking die, zoals gewoonlijk, optreedt als voorzit ter van de vergadering, bestem pelde de tweedaagse bijeen komst als een su9ces. De Koning vond dat ondanks de huidige gunstige economische situatie in Indonesië als gevolg van de olie prijsverhogingen, Indonesië nog altijd tot de armste landen in de wereld behoort, met een inko men per hoofd van de bevolking van maar 370 dollar (740 gulden) per jaar. Ondanks de verbetering van de fi nanciële positie zal Indonesië volgens De Koning nog vele jaren WELLINGTON (AFP) - Binnen kort zal China een kernproef houden in het zuiden van de Gro te Oceaan. De Nieuwzeelandse premier Robert Muldoon heeft gisteren bekendgemaakt dat de Chinese regering hem op de hoogte heeft gesteld van haar voornemen een proef te houden met een lange-afstandsraket met kernkoppen. Wanneer de proef plaatsvindt is niet bekend. Volgens bronnen rond de regering in Wellington zal de kernproef worden gehouden bij de eilanden Tuvulu en Kiribati. Premier Muldoon benadrukte het belang van de proef niet alleen omdat zij zal plaatsvinden in de Grote Oce aan maar ook vanwege de ach terliggende redenen. Hij zei de omstandigheden te begrijpen die China ertoe brengen zijn militaire kracht op te voeren. Muldoon be treurde echter wel de situatie die een wapenwedloop teweeg brengt tussen de supermachten. aanzienlijke bedragen aan bui tenlandse financiële en ook tech nische hulp nodig hebben. De IGGI-landen verwachten dat de betalingsbalanspositie over en kelejaren, omstreeks het midden van de jaren '80, weer een tekort zal vertonen. Minister De Koning verklaarde verder dat de Indonesische rege ring voor een gigantische taak ATHENE - De Griekse minister van buitenlandse zaken, George Rallis, is gisteren door de parle- mentsfractie van de regerings partij Nieuwe Democratie tot nieuwe voorzitter gekozen als opvolger van de oprichter van de partij, Konstantin Karamanlis, die president wordt. Hij kreeg 88 stemmen, vier meer dan zijn ri vaal, de minister van defensie Averof; er waren drie blanco stemmen. De nieuwe voorzitter wordt auto matisch premier van de nieuwe regering, met de vorming waar van hij vandaag door de - aftre dende - president Tsatsos is be last. Averof zal overeenkomstig een af spraak vooraf minister blijven in Rallis' kabinet en daarin ook als een van de twee vice-premiers optreden, naast de veteraan Pa- pakonstandinou, die gisteren de 'stemmingsprocedure leidde. Algemeen heerst de indruk dat de 70-jarige Averof - met aanbedin- gen van ministerportefeuilles etc. - veel intensiever aan zijn verkie zing heeft gewerkt dan Rallis, en de uitslag is dan ook voor de meeste Grieken een verrassing - tot letterlijk de laatste minuut had het grootste rechtse kranten concern met koeieletters Averofs verkiezing zeker genoemd. Voor velen zal bovendien de ver rassing aangenaam zijn, want al heeft Averof ongetwijfeld een krachtiger instelling, met zijn dikwijls ultra-traditionele taal (nationaal denkend, Griekse waarden enz.), ongetwijfeld zou deze de Griekse politiek verder hebben gepolariseerd en de pas sies uit de burgeroorlog nieuw leven hebben ingeblazen. Wel zwaaien velen, ook buiten de regeringspartij, de nu verslagen minister van defensie - die tij dens de laatste dictatuur pleitte voor het slaan van een 'brug naar de kolonels' - lof toe voor de wijze waarop hij de afgelopen jaren de nog junta-gezinde militaire ele menten kalm heeft gehouden. Enkelen vragen zich af of hij dat ook na de jongste teleurstelling met dezelfde loyaliteit zal blijven doen. De nieuwe Griekse premier Rallis is 62 jaar en geboren in Athene. Anders dan de van oorsprong li berale Averof komt hij uit een door en door rechts en vanouds monarchistisch nest. In 1950 kwam hij na een rechten studie in het parlement. Vanaf 1954 nam hij diverse ministerpor tefeuilles waar onder de premier Papagos en Karamanlis. Met laatstgenoemde kwam hij echter in 1958 in conflict, hetgeen op een kabinetscrisis uitliep. In 1961 keerde hij in Karamanlis' gelede ren terug. Tijdens de dictatuur is hij viermaal gearresteerd en heeft hij zes maanden als gedeporteerde op het eilandje Kasos gezeten. Na het herstel van de democratie in 1974 was hij, wederom onder Ka ramanlis, onder andere minister van onderwijs, economische coördinatie en buitenlandse za ken. Rallis, een ernstig, rechtlijnig man van weinig woorden, heeft niet de openlijke steun van Karamanlis gehad bij deze verkiezingen, maar diens broer Achilles (on derminister in het vorige kabinet) zou met circa 15 afgevaardigden wel zijn gewicht in de schaal hebben gelegd. Veel feller dan Averof bestookte Rallis de ultra rechtse elementen binnen en bui ten de partij en hij prefereert naar eigen zeggen een 'verlicht rechts'. TEHERAN (UPI) - De Iraniërs zijn vandaag naar de stem bus gegaan om een islamitisch parlement te kiezen dat zal beschikken over het lot van de 53 Amerikaanse gegijzel den in Iran. IGGI akkoord met Wereldbank: staat om werkgelegenheid te scheppen voor de groeiende be volking, waarvan bijna twee der de (63 procent) onder de 25 jaar is. Volgens De Koning is het nood zakelijk dat de programma's van volksoverplantingen vanuit dichtbevolkte gebieden, zoals Java en Bali, naar dunbevolkte streken moeten worden ver hoogd. Radio-Teheran deelde mee dat het stemmen begon in 15.000 lokalen in het hele land. Niet echter in 22 steden, vrijwel de hele streek van Koerdisten grenzend aan Irak, waar Koerdische opstandelingen in een brede berggordel vechten tegen regeringstroepen. Voor het tellen van stemmen wor den ditmaal computers gebruikt. Na de eerste ronde, toen met de hand werd geteld, werden veel beschuldigingen geuit over ma nipulatie. Het ministerie van binnenlandse zaken meent met de computers manipulaties uit te sluiten en sneller het resultaat bekend te kunnen maken. Evenals in de eerste ronde vindt de verkiezingsstrijd plaats zonder dat televisie en radio erbij be trokken worden. De kandidaten voeren hun campagne door mid del van advertenties in de kran ten en het op straat uitdelen van vlugschriften. Ajatollah Cho- meini, Irans geestelijke leider, staat boven deze regels. In een toespraak voor de televisie riep hij de kiezers op te stemmen op gelovige en de islam toegewijde kandidaten en niet op diegenen die "links of rechts" aanhangen. De door de geestelijkheid gedomi neerde Islamitische Republi keinse Partij (IRP) haalde meer dan de helft van de zetels in de eerste ronde. In de periode daar na leek de IRP erop uit te zijn de macht van president Abolhassan Bani-Sadr te beknotten. Bani- Sadr die met een meerderheid van 76 procent tot president werd gekozen probeerde de strijd tus sen de verschillende politieke machtscentra in het post-revolu- tionaire Iran in zijn voordeel te beslechten. Hij kwam daarbij verscheidene malen in conflict met geestelijke leiders en politie ke waarnemers geloven dat de IRP voordeel haalde uit deze conflicten. Strijd Als het stempatroon van de eerste ronde zich herhaalt en de IRP de absolute meerderheid krijgt in het parlement zal er een strijd losbranden tussen het parlement en de president. Bani-Sadr stelt bij monde van zijn krant 'Islami tische Revolutie' dat zijn grote verkiezingsoverwinning in ja nuari hem de wettige nationale leider maakt, gesteund door de wil van het volk. Door de lage op komst in de eerste ronde voor de parlementsverkiezingen ziet Ba ni-Sadr zich gesterkt. Ajatollah Behesjti, woordvoerder van de IRP, zegt dat in de grond wet is verankerd dat het hoogste gezag ligt bij het parlement en dat de president moet buigen voor de wil van het parlement. Bani-Sadr heeft herhaaldelijk gezegd dat hij beseft dat voor de politieke sta biliteit van het land is vereist dat hij de steun van het parlement krügt. De president werd woensdag wel iswaar door ajatollah Chomeini gemachtigd een eerste-minister te benoemen en een regering sa men te stellen, maar het parle ment moet de nieuwe regering het vertrouwensvotum geven. Het vooruitzicht van overheer sing van de IRP in het nieuwe parlement dwingt Bani-Sadr een regering samen te stellen die de goedkeuring van de IRP weg kan dragen. Gegijzelden Het nieuwe parlement zal zich ook moeten uitspreken over de kwes tie van de Amerikaanse gegijzel den. Tussen Bani-Sadr en de be zetters van de Amerikaanse am bassade ontstonden verscheide ne conflicten over de gegijzelden. Nadat ajatollah Chomeini zei dat het parlement moet beslissen over wat er met hen moet gebeu ren, probeerde de president een overdracht van de gegijzelden aan de revolutionaire raad, tot dit ogenblik de feitelijke regering van Iran, te bewerkstelligen. De revolutionaire raad kon het niet eens worden over een overdracht en uiteindelijk sprak ajatollah Chomeini zich uit tegen over dracht. Waarnemers menen dat de Ameri kaanse poging om de gegijzelden te bevrijden verkiezingsvoordeel zal opleveren voor de IRP. In kringen rond de IRP en zelfs on der reeds gekozen liberale par lementsleden wordt gezegd dat de beste oplossing voor het probleem van de Amerikaanse gegijzelden zou zijn het berech ten van sommige of alle gegijzel den op beschuldiging van spio nage. De straf die ze dan zouden moeten krijgen opgelegd is uit wijzing. Het doel van een derge lijk proces zou zijn het aan de kaak stellen van de Amerikaanse steun aan het bewind van de sjah. PALUEL (AFP) - Frankrijk is druk bezig met de bouw van een atoomcentrale die met vier reactors van 1.300 mega watt een van de grootste kerncentrales ter wereld gaat worden. De centrale verrijst bij Paluel, tussen Dieppe en Fecamp in Normandie. Maar om ervoor te zorgen dat de vier 70 meter hoge gebouwen met koepels van 50 meter doorsnee nauwelijks zicht baar zijn in het landschap zijn acht miljoen kubieke meter krijt weggegraven uit de rot sen, waardoor de centrale kan worden "opgeborgen" in een reusachtig gat van 800 bij 400 meter. Aan de zijkanten is het krijt in kunstmatige heuvels opgeworpen, zodat alleen de zeekant vrij blijft. negen n heb ben samengewerkt om te voorkomen dat de nieuwe atoomkathedraal het land- schapsschoon aantast. De nieuwe centrale zal het ge bied van Rouen en Parijs van elektriciteit gaan voorzien met ingang van lente 1983. Daarna worden er nog drie gebouwd met een even groot vermogen, in de drie daarop volgende jaren. Volgens de leiding van het Franse elektriciteitsbedrijf is de grote centrale goedkoper in gebruik en onderhoud en wordt het aantal noodzakelij ke vestigingsplaatsen erdoor beperkt. De totale kosten van Paluel worden op 7,5 miljard gulden geschat. De gebruikelijke geweldige koeltorens zijn er overbodig omdat de centrale met zeewa ter wordt gekoeld. In bedrijf wordt elke seconde 180 ku bieke meter water dat 15 gra den warmer is dan de zee uit gestoten op 700 meter van de kust. Daardoor ontstaat een vlek van twee vierkante kilometer waar het water één graad Het zeewater wordt door filters van 20 meter doorsnee aange zogen en het zal nog moeilijk worden de mosselen te ver wijderen die zich graag aan dergelijke installaties vast hechten. Aan de bouw werken ongeveer 3.800 arbeiders mee en dat zal over een jaar tot 5.000 man zijn uitgebreid. Maar wanneer de centrale een maal in bedrijf is zijn er slechts 650 werknemers no dig. Na Paluel gaan de bouwers naar Penly, ten oosten van Dieppe in Normandië, waar de vol gende centrale aan zee zal worden gebouwd. Libanees protest NEW YORK (Reuter) - Libanon heeft gisteren -een krachtig pro test bij de Veiligheidsraad inge diend naar aanleiding van de Is raëlische commando-actie, waarbij volgens de regering in Beiroet vijf mensen zijn omge komen. Volgens de Libanese ambassadeur bij de VN was de Israëlische actie in strijd met talrijke resa'uties van de Veiligheidsraad en met het Libanees-Israëlische alge mene bestandsakkoord van 1949. Op 24 april werd Israël voor een dergelijke actie tegen Palestijnen in Zuid-Libanon veroordeeld door de Veiligheidsraad. ADVERTENTIE En dat is nog maar één onderdeel DA MHD A U A van Panorama rHIIUIUtlVlH Barstensvol boeiend nieuws

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9