Nieuwe steunregeling voor bedrijven Bedrijfsleven in Leiden niet kind van de rekening Gastkolom te VRIJDAG 9 MEI 1980 LEIDEN - Er komt een nieuwe steunrege ling voor bedrijven in stadsvernieu wingsgebieden. Bedrijven en winkeliers die in de problemen komen kunnen daar door sneller geholpen worden. De verbetering van de oude wijken heeft niet alleen gevolgen voor bewoners maar ook voor winkeliers en bedrijven. Deze gevolgen kunnen positief zijn, zoals een betere en gezelliger winkelstraat, maar ook negatief, zoals het wegvallen van een deel van de klantenkring (door het vertrek van bewoners naar een wisselwoning in verband met renovatie) of door tijdelijke onbereikbaarheid. Sommige bedrijven, die hinder veroorzaken, moeten uit de binnenstad verdwijnen. Tot voor kort moesten ondernemers in de stadsvernieuwingsgebieden, bij verhui zing of het wegvallen van een deel van de klantenkring, zich maar zien te redden en veelal genoegen nemen met een lager in komen. Sinds april 1979 bestaat er een landelijke financiële regeling: de Be schikking Steun Bedrijven Stadsver nieuwing die ook in Leiden wordt toege past. Deze steunregeling is bedoeld voor winkeliers en kleine bedrijven die in moeilijkheden komen door de stadsver nieuwing. De regeling is toepasbaar in door het rijk aangewezen stadsvernieu wingsgebieden. Volgens de nieuwe regeling, die dit najaar zal ingaan, kunnen gemeenten zelf beslis sen over de aanpak van de steunverlening en de aard en omvang vaststellen van de te verstrekken subsidies. De steun geldt voor die ondernemers die hun bedrijf willen voortzetten, verplaatsen of beëin digen. Subsidies waarvoor men in aan merking kan komen zijn: een subsidie voor de verbouwing van een bestaand pand of bij nieuwbouw (hieronder vallen een herinrichtingskostensubsidie, een huurgewenningsbijdrage en een verbou wingssubsidie). Verder is er een moge lijkheid voor inkomenssteun bij tijdelijke inkomensdaling en een bedrijfsbeëindi- gingssteun. Uiteraard moet aan een aantal voorwaarden worden voldaan om voor een subsidie in aanmerking te komen. Zo worden subsidies voor voortzetting of verplaatsing van een bedrijf alleen ver strekt aan levensvatbare bedrijven. Informatie over de steunregeling kunnen bedrijven krijgen bij de afdeling econo mische aangelegenheden en bedrijven van het Leidse stadhuis. Ondernemers in Leiden en omstreken kunnen sinds kort ook met hun problemen terecht bij een gespecialiseerd kantoor: het Regionaal Dienstverleningscentrum Kleinbedrijf (RDK). Het RDK is in het leven geroepen om de ondernemers hulp te bieden in de wir-war van hulpmogelijkheden, regelin gen en voorzieningen. De stichting RDK is in Leiden gevestigd aan het Gangetje 1. LEIDEN - Mevrouw Fase-Dubbelboer, wethouder voor economische aangelegenheden, zegt de zaak niet zonni ger te willen voorstellen dan die is. "Het is zeker zo dat een aantal bedrijven in de knel raakt door de stadsver nieuwing. Maar het is ook een feit dat een aantal mensen steeds bezig is de zaak somberder voor te stellen dan die in werkelijkheid is. Op die manier draagt men er toe bij dat het ondernemersklimaat in Leiden grondig wordt verpest". LEIDEN breektN en 1 bouwt r.! jt- i.k j l - St "LEIDEN IN LAST" zo heette het boekwerkje dat tien jaar gele den verscheen en waarin het be stuur van deze stad haar nood klaagde over de nijpende problemen waarmee Leiden te maken heeft. Tien jaar later is "Leiden in herstel" het motto van het Leidse gemeentebe stuur. Pogingen om het proces van aftakeling te stuiten lopen als een rode draad door de stad heen, maar het bedrijfsleven klaagt steen en been. Dezer dagen verscheen een aantal artikelen in deze krant waarin, vanuit verschillende invals hoeken, de situatie van bedrij ven in stadsvernieuwingsge bieden werd bekeken. Vandaag het laatste artikel waarin de wethouder van economische aangelegenheden, mevrouw Fa se, aan het woord komt. Het antwoord op de vraag wie ver antwoordelijk is voor een ver keerde voorstelling van zaken wordt door wethouder Fase zorgvuldig omzeild. Haar uit spraken kenmerken zich door voorzichtigheid. De soms felle kritiek op het economisch beleid vindt zij niet terecht en wijt zij vooral aan een flinke dosis onbe grip. "Sommige zakenlieden zijn bezig zichzelf het graf in te pra ten" wil ze wel kwijt. En over het Leids City Centrum (LCC): "Hun optreden getuigt van onmacht om hun stem te laten horen op de juiste plaats en op het juiste tijd stip. De kritiek van het LCC is een nummer dat goed verkoopt. Uit de ommezwaai die men on langs aankondigde blijkt wel dat men er achter is gekomen dat men met een positieve benade ring meer bereikt. De suggestie dat het economisch beleid wordt ondergesneeuwd door de Leidse stadsvernieu wingsplannen wijst wethouder Voor het overige Leidse nieuws zie ook pagina 23 Fase met kracht van de hand. Zij wordt daarin bijgestaan door haar rechterhand, de heer Keizer, ambtenaar van de afdeling EAB (economische aangelegenheden en bedrijven). "Het is beslist niet waar dat het bedrijfsleven in Lei den het kind van de rekening is" De spanningen tussen de afde ling EAB en SVG (stadsontwik keling, verkeer en grondzaken), waarbij het economisch gebeu ren regelmatig het onderspit zou delven, zijn volgens de wethou der niet noemenswaardig. "Er wordt echt niet over de afdeling economische aangelegenheden heengewalst", zegt ze beslist. "Een paar jaar geleden, toen het stadsvernieuwingsproces op gang kwam, heeft de opvatting school gemaakt dat de binnen stad alleen was om te wonen. Het bedrijfsleven moest maar zien. Dat is nu anders. De tijd dat be drijven gewoon werden wegge saneerd is voorbij. Men is ervan overtuigd geraakt dat een bin nenstad zonder bedrijven geen echte binnenstad is en dat de be drijvigheid de levendigheid van een buurt verhoogt. Meer aandacht Het bedrijfs-economische aspect krijgt daarom steeds meer aan dacht binnen het totale gemeen telijk beleid", aldus de wethou der. "Maar de afdeling economi sche aangelegenheden is een nog jonge afdeling, van slechts drie Wethouder mevrouw Fase: "Er wordt echt niet over de afdeling eco nomische aangelegenheden heengewalst" maar we doen wat we kunnen. Er wordt hard gewerkt aan een eco nomisch beleidsplan en aan de economische aspecten van aller lei bestemmingsplannen. Het resultaat dat wordt geboekt hangt in belangrijke mate af van de activiteiten van de Leidse on- voor een gigantische klus staat. We zijn voortdurend bezig met het uitbouwen van de rol voor het economische gebeu ren inde stad en met het werken aan een klimaatsverbetering. Je kunt natuurlijk altijd zeggen dat het onvoldoende is wat we doen. dernemers", meent mevrouw Fa se. "Het is een feit dat de onder nemers veel minder bedreven zijn in het meedoen aan de in spraak dap bewoners. De bewo- nerscomités weten verdomd goed waar ze hun recht moeten halen. Veel ondernemers komen niet op inspraakavonden en trekken pas aan de bel als het te laat is. Dat is wel begrijpelijk. Ze werken zich te pletter van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat, en komen pas in actie als de boel in het honderd is gelopen. Wij ha meren er steeds op dat de onder nemers moeten meedoen aan in spraakprocedures voor bestem mingsplannen en proberen dat zoveel mogelijk te begeleiden". De wethouder noemt de kritiek op haar beleid, zoals gisteren van het FNV, niet terecht. Zij wijst er met nadruk op dat het leeuwendeel van de kritiek uit het bedrijfsle ven is gericht op de verkeersas- pecten van het binnenstadsbe- leid... en dat is het pakkie aan van wethouder Waal (ruimtelijke or dening, verkeer en grondzaken). "Het is beslist niet waar dat een groot aantal bedrijven moet ver dwijnen door de stadsvernieu wing. De regeling voor steun aan bedrijven die in moeilijkheden komen wordt in Leiden met suc ces toegepast. Een aantal bedrij ven in de stad zou ook zonder de stadsvernieuwing het loodje leg gen en zelfs die proberen we nog te helpen", aldus de wethouder. "Het opknappen van de Leidse binnenstad is een geweldige klus en de belangen in die binnenstad zijn soms met elkaar in strijd. Het college van B en W maakt steeds een zorgvuldige afweging van alle belangen en probeert zoveel mogelijk dingen naast elkaar te laten gebeuren. Binnenkort komt er een economische beleidsnota en nog dit jaar zal een bedrijfs- contactman worden aangesteld waar ondernemers naar toe kun nen met hun problemen. Ik ver wacht daar echt veel van". JAN RIJSDAM lngmar Bergman In de nachtfilm van het Film huis van het Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraat 66 wordt vanavond een oude film van de Zweedse regisseur lngmar Bergman gedraaid. Het is "De Maagdenbron" uit 1959. De film berust op een oude Zweedse legende en speelt zich af in de Midde leeuwen. Zweden was al tot het christendom overgegaan, maar de oude Germaanse go den leefden nog sterk onder de bevolking. Het verhaal handelt over een dochter van een hereboer die op weg naar de kerk wordt verkracht en gedood door drie herders. De voorstelling be gint om half twaalf en de en treeprijs bedraagt f 5.50 Vrijheidsfestival In het gebouw van de jongeren vereniging Augustinus aan het Rapenburg 24 wordt za terdag een vrijheidsfestival gehouden. Een toneelgroep van Amnesty International treedt op met "D'r op of d'r onder show". De show is een aaneenschakeling van zeven op zichzelf staande scenes, met als centraal thema: de onderdrukking Verder wordt een in 1975 in Ita lië opgenomen film "Muziek van de vrijheidvertoond. Daarin treden zangers en groepen op met liederen die herinneren aan de vrijheids strijd. Tenslotte worden film opnamen gedraaid van de vermoorde Chileense zanger Victor Jara. Aanvang 21 uur. Kledingactie De Stichting Mensen in nood houdt zaterdag in Leiden een kledingactie. Gebruikte kle ding, schoeisel, dekens en gor dijnstoffen kunnen morgen tussen 10 en 12 uur worden afgegeven op de volgende adressen: Burggravenlaanl Fruinlaan 15 (aula school), Plantage 16, Zaanstraat 151 (kelder), Boshuizerkade 38a, Haagweg 13, Steenschuur 19a, Haagsche Schouw-Rijn- dijk 281, Hoge Rijndijk 16 (Zoeterwoude, Lammen- schansweg 6, Mariënpoel- straat 6, "De Regenboog Me- renwijk, hoek Cronesteinka- de-Zoeterwoudse Singel, La ge Morsweg, ingang Dam- laan, Surinamestraat 3, Van der Helmlaan en parkeer plaats molen De Valk. Noorderkwartier De korfbalvereniging "Noor derkwartier" houdt zaterdag open huis ter gelegenheid van het zesde lustrum op het ter rein aan de Willem de Zwij gerlaan naast de Groenoord- hallen. Van 1030 tot 12.30 uur is er een jeugd-microkorfbal- toernooi en een strafworpen- toernooi waaraan iedereen kan deelnemen. In de midda guren is er een tienkamp voor de jeugd, een receptie, terwijl ter afsluiting een gekostu meerde korfbalwedstrijd wordt gespeeld. Salon O Morgen en zondag brengt Salon Odessa aan de Herengracht 45 een theaterproduktie "Tea- ter 1" van Apostrophes. De spelers van het stuk staan on zichtbaar voor het publiek achter een doek. Beide groe pen worden door verschillen de camera 's opgenomen en te gelijkertijd op hetzelfde beeldscherm gebracht. Op de monitor ontstaat dus pas het contact tussen sprekers en publiek. Huisvrouw De Leidse Vrouwenraad - een samenwerkingsverband van twintig vrouwenorganisaties - organiseert op maandag 12 mei een themamiddag en een avond met film en discussie onder het motto "Nouge woon huisvrouw". De film heeft een ondersteunende functie bij een poging om in dividuele ervaringen van huisvrouwen tot gemeen schappelijke te maken. De bij eenkomsten worden gehouden in de zaal van de Vredeskerk aan de Burggravenlaan en beginnen om 14 en 20 uur. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie organiseert zaterdag 10 en zondag 11 mei een ongeveer anderhalf uur durende natuurwandeling door "De Horsten" in Voor schoten. De wandelingen, die om iwee uur 's middags be ginnen staan onder leiding van ervaren natuur gidsen. Het begin van de wandeltoch ten is de Horstlaan 3 en bij de ingang zijn dag-of jaarkaar ten verkrijgbaar. Klein Matilo In het clubhuis "Klein Matilo" aan de Zaanstraat wordt morgen een kindermiddag gehouden. Voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar wordt er een anderhalf uur durende show georganiseerd met een muzikale clown, een gooche laar en veel gooi en smijtwerk met taarten. De middag be gint om 14 uur en de entree prijs is f 1.50. 's Avonds organiseert de Stich ting Meerburg een feestavond in "De Eendenkooi" in Zoe terwoude. Aan de avond wordt meegewerkt door het muzikale gezelschap "De Randstadspelers"De stich ting viert daarmee het tiende wijkfeest. De toegangsprijs is vijf gulden. Rommelmarkt De evenementscommissie van de Herensingelkerk organi seert morgen een rommel- en gezelligheidsmarkt op het voorplein van de kerk. Er zijn twaalf stands met uiteenlo pende activiteiten. De baten zijn bestemd voor de aanschaf van nieuw meubilair. De markt is geopend van tien uur 's morgens tot half vier 's mid dags. Hortus-concert In de Oranjerie van de Hortus Botanicus aan het Rapenburg wordt zondag een concert ge geven door het Toonkunst Or kest Leiden onder leiding van René Verhoef. Solistische me dewerking wordt verleend door Bemhard Kruysen., Henny Vossen en Christine JanssenEnkele blazers uit het orkest zullen stukken van Karl Ditter van Dittersdorf ten gehore brengen. De toe gangsprijs bedraagt f2.75. Kinderen gratis. Doornroosje Op zondag wordt er in het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat 1 een dansuitvoering gegeven van het sprookje Doornroosje. Het wordt gedanst door kin deren van 8 tot 12 jaar, de jongste leerlingen van de dansschool Balinese Dansen Diah Tantri in Den Haag. Het sprookje wordt gebracht in een Balinese choreografie met commentaar van Indra Ka- madjojo. De eerste voorstelling begint om kwart over twee, de tweede om half vier. Kaarten a twee gul den kunnen telefonisch wor den besteld via telefoonnum mer 071-132641. Jeugdigen en 65-plussers betalen één gul den. Volksdansen In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt zaterdag de maandelijkse volksdansinstuif gehouden. Het programma, dat zowel nationale als internationale dansen omvat, wordt gepre senteerd door Yvonne Kny- nenburg. De avond begint om acht uur en de entreeprijs be draagt f2.50. De Tamboerijn Het clubhuis "De Tamboerijn" aan de Valeriusstraat 73 viert deze week net tienjarig be staan met een groot aantal ac tiviteiten. Vanavond is er een disco voor jongeren in het clubhuis met het optreden van de band "Cargoyle". De avond duurt van 20 tot 24 uur en de entreeprijs bedraagt f2.50. Ter afsluiting organiseert "De Tamboerijn" zaterdag een feestavond voor alle buurt bewoners vanaf 16 jaar. De muziek wordt verzorgd door "Relax", terwijl er tevens een loterij wordt gehouden. De toegang is gratis. Door prof. A. Kraal voorzitter Stichting Leidse Binnenstad LEIDEN - Prof. A. Kraal zal met in gang van 1 oktober aftreden als voorzitter van de Stichting Leid se Binnenstad, overkoepelend orgaan ter behartiging van de economische belangen in het Leidse centrum. Op dit ogenblik is er nog geen opvolger voor hem gevonden. De Leidse hoogleraar aan de rech tenfaculteit werd dezer dagen 65 jaar en gaat op 1 oktober met pensioen. Kort daarop vertrekt hij voor een periode van onge veer zeven maanden naar het buitenland. In mijn vorige bijdrage voor het Leidsch Dagblad (23 jan.) ci teerde ik minister Beelaerts van Blokland die stelde dat in discussies over het functione ren van de binnenstad haar economische functie te weinig aandacht kreeg. Leiden was dus geen uitzonde ring. Het is een schrale troost; zeker voor de Stichting Leidse Binnenstad, die tot doel heeft "de economische functie van het centrum van Leiden te be vorderen in evenwichtige sa menhang met de sociaal-cul turele en ruimtelijke aspecten van de binnenstad". 8 Augustus as. bestaat de stich ting vijfjaar. Zij zag het als haar eerste taak duidelijk te maken welke inhoud zij zou willen geven aan haar doel stelling. Zij heeft dat gedaan in een serie nota's "Economi sche doeleinden voor de Leid se Binnenstad", verscheen al in februari 1976. In april 1977 volgde "Een analyse van de bedrijven in de Leidse Bin nenstad"; en in oktober 1977 "Een analyse van het produc tie milieu". Een halfjaar later presenteerde zij "een uitwer king van een economische vi sie op de Leidsche binnen stad". wie de serie wil hebben vrage hem aan bij de Stich ting - Postbus 11094). In beginsel zijn alle groeperin gen met een duidelijk econo mische kant aan hun activi teiten in de stichting verte genwoordigd. Daarom heb ben niet alleen winkeliersver enigingen en dergelijke zit ting in de Raad van Toezicht, maar zijn ook de universiteit, het hoogheemraadschap, de vakbeweging, de adviesraad voor de binnenstad, de VW, de vrije beroepen en het open baar vervoer er in vertegen woordigd. In onderling overleg en met be grip voor het grote belang van een duidelijke beleidsvisie heem men die ontwikkeld en aan het gemeentebestuur aangeboden; een blijk van de positieve wijze waarop de stichting en de in haar verte genwoordigde groeperingen willen samenwerken met de gemeente in het zoeken naar de manier waarop Leiden economisch, sociaal-cultureel en ruimtelijk aantrekkelijk gemaakt zou kunnen worden. Zo werd "Leiden 'n Lust", het devies van de stichting. In het door de gemeente ontwik kelde structuurplan en in haar ontwerpen voor een ver keerscirculatieplan zijn spo ren terug te vinden van de door de stichting verrichte onderzoekingen en gedane voorstellen. Toch blijven deze plannen onbevredigend, om dat daarin onvoldoende re kening is gehouden met de voorwaarden waaraan een stad moet voldoen om zijn economische functie behoor lijk te kunnen vervullen. Doordat de gemeente tot nu toe nog geen economische be leidsplan heeft vastgesteld, heeft het gemeentelijk beleid een eenzijdigheid gekregen die steeds gevaarlijker wordt. De stichting wijst daarop; niet alleen in haar periodiek overleg met de wethouders Fase (voordien Van Aken) en Waal, maar ook in diverse adviescommissies, project groepen, wijkcomités etc. Het zou te ver voeren als ik nu zou proberen de oorzaken op te sommen die zouden kunnen verklaren waarom de raads leden in meerderheid niet kunnen of willen doen wat voor een redelijk evenwicht tussen de drie eerder genoem de pijlers van de stad nodig is. Een van de redenen zou kunnen zijn dat men meent dat de stichting overdrijft. Daarom heb ik vorige maand een enquête uit laten gaan naar alle bedrijven in de bin nenstad in de hoop op grond daarvan een duidelijk beeld te krijgen van de ontwikke ling in de laatste jaren en de plannen en de verwachtingen voor 1980 tot 1982. Van bijna 200 bedrijven heb ik nu ant woord. Wie zou menen dat zij allemaal een negatieve ontwikkeling laten zien of verwachten heeft het mis. Enkelen hebben zelfs bepaald hoge verwachtingen. Eén schreef er bij waarom: "Mijn zwaarste concurrent heeft verleden jaar het loodje Maar de meeste reacties zijn in mineur; kosten die t.o.v. de omzetten stijgen. Soms ver wacht men door personeelsin krimping het hoofd boven wa ter te kunnen houden. Niet allen, maar wel de meesten vermelden als voornaamste oorzaak de- moeilijke bereik baarheid van hurt bedrijf voor auto's van klanten en le veranciers. Ik denk niet dat iemand daar verrast van zal opkijken. Wel verrassend was het dat de af delingen Leiden van het FNV en het CNV eind januari j.l. een open brief van drie blad zijden aan de Gemeenteraad richtten, waarin zijn hun be zorgdheid uitspraken over de structurele ontwikkeling van Leiden, "van het centrum in het bijzonder ert over de wijze waarop de afwikkeling van het verkeer en van het parke ren wordt ervaren". Zij vrezen voor dalende werk gelegenheid als daar niet snel verbetering in komt. Zij doen daarvoor een aantal goede suggesties. Bij mijn weten is dit in Nederland de eerste maal dat de vakbeweging met het aandringen op parkeer garages meer succes heeft dan de stichting, betwijfel ik, hoe graag ik hun dat ook zou gunnen; maar dan wel eén die problemen van de binnenstad verlicht! Het Leids City Centrum, de meest in de publiciteit geko men groepering van de stich ting, heeft verleden maand zijn "Kontaktblad" gelan ceerd. Wat er in stond heeft de pers verrast. Mij ook; blij ver rast gelukkig. Als het LCC- be stuur zijn leden weet mee te slepen in het elan dat nodig is om het winkelen in Leiden tot een recreatief gebeuren te maken, kan, met wat meer medewerking van het ge meentebestuur, de economi sche poot van Leiden mis schien nog overeind blijven. Ik hoop het van hartevooral voor hen die daardoor hun werk kunnen behouden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4