Leiden wil weer van Tolhuis af Bewoners mogen er in blijvenmaar weten officieel van niets Veel publiek op kindermarkten Weidse agenda VRIJDAG 9 MEI 1980 De gemeente zit zoals bekend al ja renlang met het Tolhuis en de omringende grond in haar maag, omdat het "onwezenlijk is nu nog een dergelijk stuk grond in zo'n uithoek en daarbij nog in een an dere gemeente in bezit te heb ben", zoals een Leidse ambtenaar het gisteren verwoordde. Bij de verkoop die nu gestalte zou kun nen krijgen, stelt de gemeente enkele voorwaarden. Zo moet het Tolhuis waar dat nodig is door de nieuwe eigenaar worden her steld. Voor de manege "De Poel- ruiters", die zich naast het Tol huis op de grond die met het mo numentale pand wordt verkocht, bevindt, moet een goede plaats worden gezocht. Een andere voorwaarde is dat de nieuwe ei genaar van het Tolhuis de be staande huurovereenkomst met de bewoners van het in tweëen opgesplitste huis overneemt. "Koop breekt geen huur. Voor de huurder maakt de verkoop dan ook niks uit. De bewoners wor den beschermd door de huur wet", aldus de eerder genoemde ambtenaar. Verder wil de gemeente Leiden bij de verkoop er in voorzien dat eventueel benodigde grond voor de verbetering van de Haarlem- mertrekvaartweg (verbreding) ter beschikking wordt gesteld. "Verkoop kan nooit de verbre ding van de Trekvaartweg in de weg staan", zo wordt van ge meentezijde meegedeeld. Contacten Rond de manege "De Poelruiters" bestaan nu contacten tussen de eigenaar Korbee en Menten, die de in de nabijheid gelegen "Put" en de omringende gronden be heert. In principe zou de mane gehouder, wanneer de koop nu zou doorgaan in de toekomst een stuk grond aangeboden krijgen in de buurt van de plas. Menten is al jaren van plan rond de "Put" een groot recreatiegebied in te richten en niets wijst er op dat hij inmiddels deze plannen heeft la ten varen. Wel heeft hij vorig jaar zijn "Put" voor een symbolisch bedrag aangeboden aan de pro vinciale overheid. In ruil daar voor wilde hij een vijftigtal bun- Rommelmarkt In deze rubriek werd gisteren meegedeeld dat de rommel markt bij Ons Huis in Zoeter- woude morgenochtend om 8.30 uur begint. Dit moet echter 9.30 uur zijn, een uur later dus. Jongerenkoor "Capella pro Cantubus", voorheen het christelijk Jongerenkoor Oegstgeest, geeft morgenavond een concert in het Groene Kerk je in Oegstgeest. Het program ma vermeldt werken van J.S. Bach en H. Durante. Het koor zal ook het een en ander uit het liedboek voor de kerken ten ge hore brengen. Hans van Nieuw koop bespeelt het orgel en een strijkersensemble zal de bege leiding verzorgen. Het geheel staat onder leiding van Theo Tobé. Bijna zeven miljoen voor zwembad WASSENAAR - Burgemeester en wethouders van Wasse naar hebben besloten om 6,8 miljoen galden te investeren in het bestaande zwembad aan de Prinsenweg. De ge meenteraad zal daarover vermoedelijk op 16 juni be slissen. Gedacht wordt aan een wedstrijdbad met be weegbare vloer, zodat ook schoolzwemmers er gebruik van kunnen maken. Het bin nenbad krijgt dan uitsluitend een recreatieve functie. Dit heeft de Wassenaarse wet houder van financiën C. Bar- ning meegedeeld. "Deze aanzienlijke verbetering van de accommodatie zal naar onze verwachting per jaar 314.000 bezoekers aantrek ken. Zouden we geen be weegbare vloer aanbrengen en maar ruim 5 miljoen uitge ven, dan zouden er zo'n 240.000 bezoekers komen. Die grote investering haal je er dus in een aantal jaren uit, al dus de wethouder die er nog bij aangeeft dat er wel in bei de gevallen een jaarlijks te kort zal zijn. "Het was trou wens de hoogste tijd om het 25 jaar oude Sportfondsen- bad te renoveren." LEIDEN/OEGSTGEEST - Burgemeester en wethouders van Leiden hebben het Tolhuis met omliggende grond aan de Haarlemmertrekvaartweg in Oegstgeest te koop aangeboden aan een persoon die men niet met name wil noemen. Het is echter vrijwel zeker dat het hierbij gaat om de Warmondse grondeigenaar Menten. Wel zegt de ge meente dat de "grote onbekende" tot nu toe nog geen antwoord heeft gegeven op de door Leiden gedane aan bieding. galows op zijn grondgebied neer zetten. Verder toonde hij zich be reid een stuk grond langs de Trekvaartweg af te staan om de aanleg van een fietspad langs de ze levensgevaarlijke weg moge- 1 lijk te maken. Verscheidene be stuurders zagen daarin al gauw een chantagemiddel van de Warmondse grondeigenaar. Men ten zelf ontkende in alle toonaar den: "Er bestaat geen verband tussen mijn aanbod van een stuk grond langs de weg en mijn plan nen voor de bouw van vijftig wo ningen", zo zei hij op een pers conferentie in mei'79. Bij deze gelegenheid liet hij echter ook doorschemeren dat zijn aanbod van een stukje grond voor het fietspad "alleen maar dient om een positief provinciaal besluit over mijn plan te bespoedigen" Zijn aanbod zou pas van kracht worden als de provincie gunstig op zijn ruil- en bouwplan zou hebben geoordeeld. Een derge lijke beoordeling kwam niet. In tegendeel, de provinciale over heid liet in augustus van vorig jaar weten dat Menten er niet op moet rekenen dat hij snel een bouwvergunning van de provin cie krijgt voor de vijftig bunga lows als "tegenprestatie" voor de grpnd. Naast het bungalowplan kan er van worden uitgegaan dat het recrea tieplan in elk geval nog bestaat. Manegehouder Korbee, die en kele jaren geleden nog grote moeite had met een eventuele verkoop van de grond waarop zijn manege staat aan een buiten staander (mede omdat hijzelf de grond wel wilde kopen) vertelt nu dat verkoop van het huis en de bodem aan Menten "een vooruit gang zou betekenen voor mij" Ook hij blijft evenals de gemeen te Leiden in dit stadium nog vaag. Maar hij verwacht wel dat vol gende maand wat meer duide lijkheid kan worden gegeven. Of schoon hij niet direct een naam wil noemen van de koper geeft hij toe in onderhandeling te zijn met Menten. Deining "Waar ik nu zit ben ik met zo'n 500 leden en plaats voor 40 paarden uit het jasje gegroeid. Een aantal jaren geleden is er deining ont staan rond de verkoop. De on derhandelingen zijn nu in een beginfase. Waarschijnlijk zal het een pachtovereenkomst worden in dit gebied", aldus Korbee. Dat de manege in de nabijheid van de "Put" opnieuw zal wörden opge bouwd lijkt (wanneer de verkoop doorgaat) zeker. Bij de gemeente sprak men gisteren ook al over "nieuwbouw". Menten, die sinds 1970 met de aan koopgedachte rondloopt, zou het Tolhuis enkele jaren terug al hebben gekocht, ware het niet dat de door bewoning of bedrijfs voering direct betrokkenen bij het gebied in opstand kwamen tegen de plannen. Niets scheen de verkoop van het monumentale pand in de weg te staan (Leiden wilde het immers maar al te graag kwijt) totdat de bewoners van het Tolhuis, manegehouder Korbee en de ook in de nabijheid wonen de botenbouwers Willems pro testeerden in een raadscommis sievergadering, die in juni 1976 in Leiden werd gehouden. De be trokkenen noemden de handel wijze van de gemeente Leiden "achterbaks", waarop de com missieleden het voorstel van wethouder Waal over de verkoop niet accepteerden. Mentën wilde toendertijd het Tolhuis restaure ren. Jaren geleden had hij al het idee geopperd er een restaurant in te vestigen. Later heeft hij nog gedacht aan een museum. Beide plannen pasten in het totale re creatieproject dat hij voor dit ge bied voor ogen had. Voor dit Grote oefening hulpdiensten in Voorschoten VOORSCHOTEN - De gemeente lijke zelfbescherming zal maan dagavond in samenwerking met de BB-afdeling Voorschoten, Kon. E.H.B.O., R.K. E.H.B.O., Rijkspolitie, Rode Kruis afdeling Rijnland en Padvinders een slot oefening houden. De plaats van de oefening is het voormalige ge bouw Nieuw Voordorp. De aan vang is 19.30 uur. Volgens het draaiboek zal er een zware ont ploffing zijn in Nieuw Voordorp, waarna alle hulpdiensten op gang komen. Ter voorkoming van paniek bij de bewoners wordt de oefening aangekondigd. Gebleken is bij de laatst gehouden rampoefening bij het bejaardentehuis "Fore- schate" dat onbekendheid steeds zorgt voor alarmering bij politie en brandweer. project was en is verder de mane ge buitengewoon geschikt. Sinds '77 werd weer door Leiden onderhandeld over de verkoop. Nu komt er na driejaar onduide lijkheid over de toekomst van het gebied waarschijnlijk binnen kort een nieuw verkoop voorstel, in de Leidse commissievergade-' ring voor ruimtelijke ordening op tafel. Van de direct betrokkenen heeft momenteel niet meer veel weer stand te worden verwacht. De bo- tenbouwende gebroeders Wil lems, die tot voor kort hun huis en het bedrijf op grond hadden staan die eveneens eigendom was van de gemeente, hebben deze grond inmiddels gekocht en val len nu buiten het verkoopgebied. De manegehouder Korbee, die vier jaar geleden nog fel tegen verkoop aan Menten was en lie ver zelf wilde kopen, zal nu dus waarschijnlijk met de Warmond se grondeigenaar tot een akkoord komen en met zijn bedrijf wor den ingepast in een totaal recrea tieplan rond de "Put" Zekerheid De bezwaren van de bewoners van het Tolhuis zullen ook afnëmen naarmate zij meer zekerheid hebben over hun verblijf in dat Tolhuis. En juist dit verblijf schijnt, gezien de huurwet en de voorwaarde die Leiden aan de verkoop verbindt, gegarandeerd te zijn. Van het idee van de bewo ners om het pand zelf te kopen, zoals drie jaar geleden in een ge sprek met deze krant bleek, is inmiddels ook nauwelijks meer iets over. Mevrouw Rozeboom, die samen met haar gezin een deel van het pand bewoont vertelt dat de be langstelling om te kopen veel minder is geworden. "Wij kun nen het bedrag dat daarvoor no dig is niet opbrengen. Naast het LEIDEN - Een Westduitse en een Belgische betonwerker zijn gistermiddag gewond geraakt op het bouwterrein aan de Witte Singel. De Duitser brak vermoe delijk zijn been en de Belg liep schaafwonden op. Het ongeluk gebeurde toen bij het storten van beton een ketting losschoot. LEIDEN - Een Schotse collie die vier lammeren had doodgebeten is gistermiddag door de Leidse politie met een verdovingsge weer geveld. Het dier overleed wat later aan de verdoving. Wie de eigenaar is van de hond, die op een weiland bij Holiday Inn huishield is niet bekend. De die- renhulpdienst ontfermde zich over het dier. Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Marina Wilhelmi- na, dochter van M.W. Kralt en D.J. Schuitemaker; Franciska Hermina, dochter van W. J. van den Berg en G. van Weeren; Marcellus Comelis, zoon van A.C. Vreeburg en H.P.J. Uitendaal; Niclien, dochter van G. Ploos van Am- stel en P.J. Sijsma; Gaèl Sebastiaan Yves, zoon van P.J. Connan en A.B.M. Bronkhorst; Alexander Michel, zoon van P. Mameijer en H. van Vliet; Robert Paul, zoon van W.L. Kuiper en A. den Heijer; Marjolein, dochter van J.G. van Miltenburg en A.W. van der Linden; Pascal, zoon van J.J. Schaap en S.P. de Reus; Maziedt, zoon van H. Bellari en Z. Lamrini; Sicco, zoon van P.W.J. de Keij- zer en M. Waage, Anneües, dochter van H. Meester en J.C. Casperse; Else-Ma- rijn, dochter van B.C. Schut en M,J. Es sen; Barbara Michèle Marie-Anne, doch ter van A.C.H. Sikking en M.J.E. van der Helm; Marion, dochter van A.J. Her mans en W.J.M. Hoogeveen; Kim, doch ter van F.H. van der Heiden en P.M. Hoeneveld; Thealita Rebekka, dochter van A.J. Geerts en C. den Hoed; Felicia Elizabeth, dochter van S.A. da Costa en W.L.J.M. Straetmans. Overleden: A. Harmse (1914); G.C. Brouwer (1929); G.R. Wübkes (1922), echtgen. van J. Florisson; R. Kramer (1914); J.E. Bodaan (1980); P. Kruit (1912), echtge. van J.M. de Jong; A. Vink (1910); C. Roele (1917); J. Mieremet (1914), echtg. van L. Stakenburg; H.J. van den Burg (1925), echtg. van H. Nop- pe; I. van den Nieuwendijk (1924); J. Pronk (1912); C.J. van der Harst (1937); J.J.J. van Houtert (1939); A. Kralt (1909); M.T. Brouns (1926), gehuwd geweest mot J.C.A. Puls; D. Spek (1911); A. Noort (1926), echtg. van J.M. de Wit; J. Kwestro (1902); J. Kuchler (1904), echtg. van J. de Nie. huis moet ook nog grond worden gekocht en eventuele restaura tieplicht. Dat zou veel te duur worden". De heer Hoek, die het andere deel van het Tolhuis bewoont voelt ook niet meer voor aankoop van het huis. "Het is voor ons natuur lijk veel gunstiger als we het ge woon kunnen blijven huren". "Wij zijn destijds tegen de han delwijze van de gemeente, die het pand achter onze rug om wilde verkopen, in opstand gekomen omdat we er na verkoop konden worden uitgedonderd. Als wij nu de zekerheid krijgen dat we er kunnen blijven wonen dan vin den wij het best dat het wordt verkocht". Derde keer Zo te zien staat niets de vérkoop meer in de weg. De "grote onbe kende" moet met de aanbieding akkoord gaan en daarna moeten de Leidse commissie en de ge meenteraad het verkoopvoorstel nog accepteren. Echt duidelijk is tot nu toe alleen dat de gemeente Leiden, na enkele jaren terug al achter de rug van de bewoners te hebben onderhandeld over ver koop, er nu een derde keer heeft bijgevoegd. Mevrouw Roze boom: "Officieel weten wij van niets. Ik weet ook helemaal niet hoe de stand van zaken nu is. Wij horen zelf steeds dat Menten het wil kopen; van de gemeente ho ren we niets". Ook Hoek heeft nog niets van de gemeente ge hoord. CHARLES LENNARTZ I r - Mandenmaken op de markt bij de Oudenhof school. OEGSTGEEST - Onder grote be langstelling van kinderen, ouders en andere geïnteresseerden is gisteren op Oegstgeester scholen een markt door de schoolkinde ren gehouden. Deze marktdag betekende voor de meeste scho len de afsluiting van het bijna drie weken durende project over de "markt". Verscheidene leerkrachten rea geerden enthousiast op de enor me belangstelling van buitenaf en de grote inzet van de kinderen bij het voorbereidende werk en de handel en verkoop. De kinderen van de Oudenhof- school hielden zich bezig met een markt in de Middeleeuwen. Op de markt waren diverse door de kinderen uitgevoerde oude am bachten te zien, zoals kaarsen en mandenmaken. Verder waren kinderen aan het weven en aan het spinnen, er werden poffertjes en wafels gebakken op de in to taal 16 kraampjes tellende markt op het plein voor de Oudenhof- school. Erg in trek waren hier ook de opvoering van Tijl Uilenspie gel en een Middeleeuws klank spel met door de onderwijzers zelf geschreven teksten. Naast dagmarkten, bloemen- en rom melmarkten was er ook nog een Indonesië-markt (De Spring plank), kaas- en veemarkten en zelfs een banenmarkt (Hofdijck- school). In totaal hebben twaalf scholen uit Oegstgeest en een school uit Lei den (Prinses Marijke kleuter school) aan het marktproject deelgenomen. Vorig jaar ont stond bij de Oegstgeester scholen het idee om eens samen een pro ject aan te pakken. Men koos voor een markt omdat deze de gele genheid biedt alle kinderen er aan mee te laten doen. Ongeveer drie weken lang hebben de kin deren zich hoofdzakelijk theore tisch voorbereidt op het markt- gebeuren dat gisteren massaal in de praktijk werd gebracht. tropische producten op de Indonesië-markt in de Spring- Vrijdag Leiden Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, disco-avond, 21 uur; nachtfilm: de maagdenbron", van Ingg Bergman, 23.30 uur. Stadsgehoorzaal - 20 uur, optreden van "Flairck". Tamboerijn - Valeriusstraat 78, disco met Gargoyle, 20 u Burgerzaal Stadhuis - afscheidsreceptie wethouder Verboom, 20 uur. Schouwburg - 20.15 uur "In de jungle van de steden", van Bertholt Brecht, door toneelgroep Theater. LAK-theater - Apostrophes: "Theater 1", 20.30 uur. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club van alleenstaanden, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - NVSH-trefcentrum, open weekendcafé, 21.30 uur. Dierenbescherming Leiden - melding zwerf- en gevonden dieren, tel: 122847, b.g.g. 124295. Leiderdorp - Theater Toverlei met ""Wespen", 20 uur in het Dorpshuis. Zaterdag Leiden Groenoordhallen - de hele dag: Ericom '80, personeelsfeest van de Heidemij. Groenoordhallen - open huis van de korfbalvereniging Noord, van 10.30-18 Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, volksdansmstuif, 20 uur. Circus Mikkenie - (ook zondag) parkeer- i Groenoordhallen, za: 15 en 20 uur; zo: 13.30 en 16 uur. Herensingelkerk - rommelmarkt van 10-15.30 uur. Klein Matilo - Zanstraat 126, kinder feestmiddag, 14 uur. Morschwijk - Topaaslaan, receptie 5-ja- rig bestaan, 16.30 uur. Augustinus - Rapenburg 24, vrijheids festival, 20 uur. Tamboerijn - Valeriusstraat, buurtfeest, 20 uur. Schouwburg - 20.15 uur: "Much to do about nothing", Shakespeare, door de studiegroep Engels van de Leidse Uni- LAK-theater - 20.30 uun Silk (voorheen Kiss) "Bon Beau Cher". Sander - Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30.-17 uur. Voorschoten - Cultureel Centrum, kin dertoneel, 15 uur. Warmond - braderie bij De Pomp, i.v.m. opening Dorpsstraat, de hele dag. Zoeterwoude - bij Ons Huis, Kosterpad, rommelmarkt, 9.30 uur. Wassenaar - (ook zondag) natuurwan deling IVN in De Horsten, beide dagen Zondag Museum voor Volkenkunde -Steen straat 1, sprookje "Doornroosje", uitge voerd door Balische dansgroep, 14.30 Middelweg 19z - kindervoorstelling Leids Popppentheater, 14.30 uur. LAK-theater - kindervoorstelling, 15 uur: Gajes: "En, hoe ging het?". Sporthal Vliethorst, inschry ving zomer- toertochten, 9.30 uur. Cultureel Centrum - kindertoneel 15 Artsen Leiden - de weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binenstad- noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za S. Kooijmans, Noordeindsplein 2a, tel: 122268. Zo: H.J. Klaassen, Witte Singel 69, tel: 123089. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstad- wijk, Professorenwijk, De Waard: za- W. de Bruijne, de Laat de Kanterstraat 32, tel: 126866. Zo: A. van Luijk, Wasstraat 2a, tel: 122522. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west za W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel: 764035. Zo: A.L. van Ravestein- Weber, praktijk: Bevrijdingsplein 60, tel 768918, privé: 01717-7050. Voor de praktijk van de artsen: Groe- neveld, R. van Leeuwen," Meyer, Rein- ders, Van Tol, Tan, Zwijnenburg en Verhage wordt de praktijk waargeno men door: R. van Leeuwen, Hooigracht 48a, tel: 133834. Spreekuur za en zo van 11-11.30 uur in het Gezondheidscen trum "Merenwijk", Rosmolen 2. Leiderdorp - P. van 't Woud/L. Midden dorp, Hoofdstraat 40, tel: 410070. Spreekuur za en zo van 12.30-13 uur. Oegstgeest - E. Roelants, Fr. Halslaan 10, tel: 153747. Voorschoten - za: A. Tromp, de Sav. Lohm Zo: B 2356. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 9-16 mei (incl. he melvaartsdag) door Doeza apotheek, Doezastraat 31, tel: 121313 en apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, tel: 890000. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121735. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131. Spreekuur ma t/m 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel 4641. Warmond - zr. J. Zanting, Buddenborg- straat 7, Hillegom, tel: 02520-29060. Dierenartsen Leiden - voor de praktijk van Muurling/ Roest/Helder G. Roest. Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel: 890405. Voor de praktijk van Krol en Vestjens: J. en M. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel: 144323. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leidsch Dagblad B V LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoer Bi| automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 46,30 per post f 66.40 Jaarabonnement f 173.70 per post i 254.10 Losse nummers f 0.65. Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J P Westerlaken (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) Brussel (sociale correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. PJ. i nie) 9 Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C Smits, Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481 Oegstgeest: H. Sonders. 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F. Snijders 071-893841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2