W OPEC wil eens per kwartaal hogere olieprijs Meneba staat nog altijd op verlies OGEM nog niet uit de zorgen kort zakelijk Geen kans op vergroting produktie Geen halvering van ambtelijke periodieken VRIJDAG 9 MEI 1980 ECONOMIE PAGINA 25 IBB-Kondor Periodieke prognoses van het jaar resultaat geven de directie van IBB-Kondor Groep NV (bouw) het vertrouwen dat handhaving van het dividend over 1980 mo gelijk zal zijn indien geen onver wachte tegenvallers optreden, zo schrijft zij in het jaarverslag. In 1979 kon de nadelige invloed van de lange vastperiode in de rest van het jaar ruimschoots worden gecompenseerd. De omzet steeg van f 45,8 min tot f 48,0 min. De geringe variatie in de reëele waarde van de produktie is een gevolg van een bewust streven naar stabilisering en van aan dacht voor de rentabiliteit, waarmede naar het inzicht van de directie de continuïteit onder de huidige omstandigheden het bes te is gediend. Dit kwam tot uiting in een van f597.400 tot f666.878 gestegen winst waardoor, mede in verband met een geringer di videndgerechtigd vermogen als gevolg van de aankoop van het belang van 25 pet (f 1,4 min aan delen) dat de Belgische onder neming Socol in IBB-Kondor had, een van 8 tot 10 pet verhoogd dividend kan worden voorge steld. Heineken Heineken is van plan een openbaar bod uit te brengen van f 4000 per aandeel van f 1000 nominaal op de nog bij derden uitstaande ruim 28 pet van het aandelenka pitaal van Hotel de l'Europe in Amsterdam. Directie en commissarissen van Hotel de l'Europe stemmen met het voorgenomen bod in. Giste ren is de notering van de aande len de l'Europe opgeschort. Woensdag werden de aandelen verhandeld tegen een koers van f2940. Heineken Exploitatie Maatschap pij BV heeft al een belang van 71,4 pet in het aandelen kapitaal van f 1 min van de l'Europe. Voorts wordt de directie gevoerd door de Heineken-groep. Chrysler Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn TAIF (Reuter) - Dertien ministers van olie van de Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPECzijn het eens geworden over aanbevelingen voor een prijs- en produktiebeleid op lange termijn. Noodsituatie bij slijters DEN HAAG (ANP) - De verkoop van Nederlandse sterke drank, zoals de borrel en het vieuxtje, bevindt zich in een noodsituatie. In de eerste drie maanden van dit jaar is 53 procent minder vaderlands gedistilleerd verkocht dan in dezelfde periode in 1979. Het cijfer voor april zal niet veel beter zijn. Deze scherpe om zetdaling en de onverminderd voortdurende prijsconcur rentie, leidt onafwendbaar tot rampen bij sterke-drank- verkopende bedrijven. Deze sombere toestand werd gis teren in Den Haag geschetst door de voorzitter van het produktschap voor gedistil leerde dranken, drs. LJ.M. van Son, tijdens een vergade ring van het bestuur. Het inzakken van de verkoop houdt verband met de verho ging van de alcohol-accijns per 1 januari van dit jaar. ROTTERDAM (GPD) - Of OGEM dit jaar in staat zal zijn de vorig jaar geleden verliezen weg te werken, is nog niet duidelijk. Tijdens een toelichting op het van daag verschenen jaarverslag ver telde de OGEM-top dat hoewel de handelsdivisie, die goed is voor de helft van de omzet van het concern, de eerste maanden van dit jaar uitstekend heeft ge draaid, er nog een groot aantal onzekerheden zijn die het uitein delijke resultaat over 1980 zullen bepalen. Die onzekerheden variëren van de internationale ontwikkelingen met name in het Midden-Oosten, nog altijd een belangrijke markt voor OGEM, tot de woningmarkt in eigen land. Zakt die verder in, dan zal OGEM daar ook de gevol gen van ondervinden. Het grote Damman-project, waar bij OGEM in Saoedi-Arabië een complete stad bouwde, is vorig jaar opgeleverd en heeft OGEM winst opgeleverd. Dat Damman project is er de oorzaak van dat de omzet van OGEM vorig jaar met bijna 1,5 miljard toenam tot bijna 5 miljard gulden. Er zijn inmid- Algerije, Libië en Iran hebben nog wel enkele bezwaren tegen het systeem van het vaststellen van de prijzen van ruwe olie. De aanbevelingen worden voorge legd op een topconferentie van de OPEC in november in Bagdad. De ministers waren het er volledig over eens dat de produktie niet moet worden vergroot om het gat in de aanvoer te dichten nu de olie-uitvoer door Iran in de toe komst dreigt weg te vallen, zo verklaarde een woordvoerder gisteren na afloop van het beraad. Eerder deze week had de Iraanse de ministers de aanbeveling heb ben gedaan de prijs van aardgas te koppelen aan die van ruwe olie. Hierbij wordt uitgegaan van de hoeveelheid warmte die olie en aardgas leveren, uitgedrukt in "British Thermal Units" (BTU). Verder wisten de minsters elkaar te vinden op het vlak van ontwik kelingshulp op de lange termijn. Volgens de ministers van olie van Venezuela, Humberto Calderon Berti, behelzen de voorstellen op dit gebied hulp bij betalings problemen en bij de ontwikke ling van energiebronnen in de minister van olie, Ali Akbar D| oPECrl'ehf"o Moinfar, laten weten dat de olie- OPLC richt hiervoor export van zijn land op het ogenblik minder dan een miljoen vaten (van 159 liter) per dag be draagt. Vorig jaar was dat nog 'twee miljoen vaten en voor de is lamitische revolutie 5,2 miljoen vaten. orga nisatie op. Calderon zou graag willen dat deze organisatie een kapitaal kreeg van twintig mil joen dollar; of dat ook gebeurt, betwijfelde hij. De menignsver- schillen over het prijsbeleid noemde hij van minder ern stige Het voorgestelde prijsbeleid komt 4 neer on nriisaannassineen ner Voordat het beoogde prijssysteem Als de Chrysler Corporation. - na General Motors en Ford de groot ste autofabrikante van de Ver enigde Staten - geen leningen met staatsgarantie voor 1,5 mil jard dollar krijgt, zal zij "haar toevlucht moeten zoeken tot de bepalingen van de Amerikaanse faillissementswetgeving". Dat heeft de maatschappij meege deeld in haar bericht over de re sultaten in het eerste kwartaal van dit jaar. In de eerste drie maanden leed Chrysler een verlies van 448,8 miljoen dollar vergeleken met een verlies van 53,8 miljoen dollar in de overeenkomstige periode van verleden jaar. WEERRAPPORTEN 1 onbew. 23 1 onbew. 23 10 0 regen 17 6 2 Frankfort zwaa[ bew.' Genève zwaar bew. ^eh regen op prijsaanpassingen per kwartaal in plaats van op "elk willekeurig moment". De prijs wordt elke drie maanden vastge steld aan de hand van de inflatie in de grootste olieverbruikende landen, aan de hand van de groei van de totale produktie van een land en aan de hand van de schommelingen van de koers van de dollar en negen andere mun teenheden. Minister Moinfar liet weten hier niet mee akkoord te kunnen gaan, evenmin als Algerije en Li bië. Óp de vraag of zijn bezwaren voor de topconferentie in no vember weggewerkt kunnen zijn, wilde hij geen antwoord geven. Eerder op de dag had de Libische minister van olie, Abdoelassam Richtprijs De officiële slotverklaring staat dat AANHOUDING - De Amsterdam se recherche heeft in verband met de rellen vorige week rond de inhuldiging van koningin Bea trix weer vier arrestaties verricht. De vier worden verdacht van openlijke geweldpleging. De aanhoudingen werden verricht na tips die bij de politie zijn bin nengekomen, aldus heeft een woordvoerder van de politie meegedeeld. Eén van hen werd bijvoorbeeld tijdens de rellen herkend door een agent van de mobiele eenheid, die op deze dag dienst deed en in dezelfde plaats woont als de verdachte. werking kan treden moet de OPEC het eens woiden over een richtprijs, met toeslagen voor ol ie van goede kwaliteit, zo zei Calde ron. Hopelijk kan hierover nog dit jaar overeenstemming wor den bereikt; als dat inderdaad gebeurt, kunnen we ook de be zwaren van Algerije, Libië en Iran wegnemen, aldus Calderon. Hij sloot verder niet uit dat de lan den van de OPEC die nu nog een relatief lage prijs voor hun rhun olie rekenen overgaan tot een prijsverhoging. Landen die al een hoge prijs vragen verhogen hun olieprijs waarschijnlijk niet, zo zei de Venezolaanse minister. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. Borgerhoff Mulder (middelen op de foto) is gisteren persoon lijk poolshoogte gaan nemen bij Mobil Oil. De directie van het bedrijf heeft zoals bekend een kort gedinq aangespannen tegen de Industriebond FNV met als inzet een beëindiging van de staking bij Mobil. Met die staking wil de bond de invoering van een vijfploegendienst afdwingen. Borgerhofj Mulder zal komende dinsdag een uitspraak doen over het geschil. y dels een aantal kleinere vervol gopdrachten uit Saoedi-Arabië binnengekomen en er zitten er nog verschillende in de pij plijn. De OGEM-top zit overigens niet te springen om nieuwe orders in de grootte van het Damman-project. „We zouden ons heel goed moe ten bezinnen eer we een dergelij ke opdracht zouden aannemen", aldus ir. F.C. A. A. van Berkel, die na het vertrek van drs. Udink tij delijk optreedt als voorzitter van de raad van bestuur. „We zullen", zo zei hij, „uiterst selectief te werk gaan en liever in een con sortium werken". De inkomsten uit internationale projecten zul len dit jaar in ieder geval aan zienlijk lager zijn dan in het af gelopen jaar nu de activiteiten in het buitenland sterk zijn geredu ceerd. OGEM leed, zoals bekend, vorig jaar een verlies van 23,7 mihoen gulden, veroorzaakt door de slechte winter, de hoge rente en een groot aantal voorzieningen die moesten worden getroffen. Daarbij waren onder meer voor zieningen voor risico's om wer ken in het Midden-Oosten, de af wikkeling van enkele vastgoed projecten en voor deelnemingen waaronder de, zoals de OGEM- top dat nu kwalificeerde, mis koop Beton und Monierbau. Rol OGEM in beheer van Nederhorst blijft duister DEN HAAG (ANP - Het Tweede- Kamerlid Engwirda (D'66) vindt dat er haast gemaakt moet wor den met het presenteren van de resultaten van het onderzoek naar het beheer van Nederhorst bouw door Ogem in de afgelopen jaren. Ruim een jaar geleden aanvaardde de kamer met algemene stem men een motie van Engwirda, waarin hij een dergelijk onder zoek vroeg. Engwirda verbaast zich er in schrif telijke vragen aan minister Van Aardenne van economische za ken over, dat het zo lang heeft ge duurd voordat een onderzoeks commissie werd ingesteld, ter wijl de minister zelf veel belang aan het onderzoek bleek te hech ten. half bew. 15 7 05 37-75 c All 3,20-19,- BI 17,50-24,90. Bil 3,60-10,90, Cl 10. 17.30, C1I 6.-13,10 per kist. Aanvoer 185'/2 ton. Bosuien 46-62, krulpeterselie 54, prei DEN HAAG (GPD) - De ambtenaren blijven hun volledige periodieke salarisverhoging houden. Deze wordt niet gehalveerd, zoals dat in het bedrijfsleven het geval is als gevolg van de loonmaatregel. Wel zullen de ambtenaren nog iets meer moeten inleveren en gaten die zijn gevallen in Bestek '81 moeten opvullen. Hier gaat het om een bedrag van in totaal 450 miljoen gulden. De ambtenarenbonden en minister Wiegel van binnenlandse zaken zijn tijdens hun overleg tot overeenstemming gekomen over de periodieke salarisverhogingen. De ambtelijke periodieken wor den niet gehalveerd, omdat de ambtenaren nog de gaten in Be stek '81 moeten opvullen, o.m. onstaan in de „afbouw" van de ambtenarensalarissen van 0,3 tot 0,7 procent. Bovendien be draagt bij het bedrijfsleven de zogenaamde post incidenteel loon 1,5 procent en bij de overheid 0,7 percent. Minister Albeda (sociale zaken) heeft in zijn loonmaatregel be paald, dat juist door de halvering van de periodieken de post incidenteel loon teruggebracht moet worden. Daartoe heeft hij wel loonsverhogingen toegestaan, maar die mogen niet boven de 0,75 procent van de totale loonsom uitgaan. Door de kortingen en alles wat de ambtenaren nog moeten inleveren komt men bij de overheid niet aan die 0,75 procent. AMSTERDAM (GPD) - Een van de redenen dat het Mene- ba-concern (meel, brood en mengvoer) het afgelopen jaar in tegenstelling tot de verwachtingen in de rode cijfers is gekomen, is dat er een sterke vertraging is ontstaan in de sanering die het concern doorvoert. Volgens mr. F. Martin, voorzitter van de raad van bestuur, kost het saneren van verliesgevende acti viteiten tegenwoordig aanzien lijk meer tijd dan enkele jaren te rug. Daardoor lopen de verliezen langer door. Ook de hoge rente heeft een nadelige invloed gehad op het resultaat. Een andere factor die Meneba par ten speelt, is de overheid "die het vrijwel onmogelijk maakt de kos tenstijgingen in de broodprijs door te berekenen. Meneba komt nog steeds 'twee cent op een brood te kort". Volgens mr. Mar tin, die dit vertelde tijdens een toelichting op het jaarverslag, kostte dat het concern het afge lopen jaar ettelijke miljoe- Hij zei dat naast alle maatregelen die binnen het concern zijn ge troffen alleen dan rentabiliteit van Meneba kan terugkeren als ook de overheid zich aan de af spraken houdt om tijdig toe te staan dat kostenverhogingen in de prijzen mogen worden door berekend. "Een te stringent prijsbeleid in het bijzonder ten opzichte van brood heeft ons in 1979 en nu al weer in 1980 grote bedragen gekost". Vorig jaar werd besloten de biscuit fabriek van Patria te sluiten. Met de afwikkeling en de liquidatie is men inmiddels een heel eind gevorderd. Patria heeft vorig jaar nog een belangrijke negatieve in vloed op de concernresultaten uitgeoefend. Meneba heeft het afgelopen een verlies geleden van 3,2 miljoen gulden (in 19781,5 miljoen winst). De omzet bedroeg in totaal 1211 miljoen gulden'(in '78 1214 mil joen) waarvan 469 miljoen in meel, 492 miljoen in de bakkerij, 260 miljoen in mengvoeder, 90 miljoen in zoetwaren en 46 mil joen in overige activiteiten zoals recreatie. Het personeelsbestand daalde vorig jaar met 178 tot 5514. COI EN ZILVER Ss-réF1" BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Op de Am- sterdamse effectenbeurs zijn vandaag de noteringen van de obligaties verder gestegen en bij de start van de handel werden winsten geboekt tot omstreeks dertig cenz. De aandelenmarkt was enigszins verdeeld. Van de internationale aandelen trok Philips wat aan en voorts lag El- sevier-NDU opnieuw hoger in de markt. De animo om zaken te doen werd matig genoemd. Philips reageerde op de kwartaal cijfers en de aanvullende op dracht uit Saoedi-Aribie met een stijging van dertig cent tot 19,10. Met ingang van a.s. maandag worden de aandelen Philips minus 1,20 slotdivi- dend verhandeld omdat vrijdag de jaarvergadering wordt gehou den. Van de andere internationale aan delen moest Unilever 0,50 ach teruit tot 111,70 en verloor Hoogovens 0.30 op 16.60 Akzo noteerde onveranderd 24,10 en Kon. Olie zakte 0,10 in tot 152.80. Bij de uitgevers Elsevier-NDU met nog 4 tot f 226. VNU gaf een prijshoudende stemming te zien.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25