Huurders in de knel PSP houdt toch anti - fascisme - epsitie BEVRIJDINGSDAG NOORDWIJK TE SOBER GEVIERD Leids energiebedrijf kan „op tijd" in nieuw pand trekken „Afhaken Boskoopse bibliotheek gevaarlijk" VRIJDAG 9 MEI 1980 LEIDEN/REGIO LEIDEN - "Ik wil het Energiebe drijf Rijnland feliciteren. Pre cies volgens schema is nu het hoogste punt van het nieuwe ge bouw bereikt." Dit zei wethouder Van Dam (finan ciën), tevens voorzitter van de al gemene raad van het bedrijf', gis termiddag tijdens de feestelijke gebeurtenis aan de Langegracht. Als alles volgens schema blijft ver lopen kunnen de 180 medewer kers, die nu nog in het oude ge bouw aan de Langegracht zitten, eind dit jaar verhuizen.Het oude gebouw zal vervolgens worden afgebroken en ook worden ver vangen door een nieuw pand.Dat gebouw moet volgend jaar okto ber klaar zijn. "Ik heb daar wel vertrouwen in", zei een bestuurslid gistermiddag. "Want de bouwmensen die hier werken doen hun werk uitste kend. Het is inderdaad opmerke lijk dat alles volgens schema verloopt. Ik zal trouwens blij zijn als we klaar zijn, want dan kun nen we eindelijk de werknemers over de gebouwen "uitsmeren". Gemeente zorgt voor groen houden van Helmbloem-plein LEIDEN - De gemeente zal zorgen dat het groen op het pleintje aan de Helmbloem goed wordt on derhouden. Dit werd meegedeeld op de gister avond gehouden vergadering van de raadscommissie ruimtelijke ordening. Een tijdje geleden is een depl van het pleintje betegeld in verband met speelgelegenheid voor de kinderen uit de buurt. De meeste bewoners zijn daar getuige hun reacties uiterst tevreden over. "Onze kinderen kunnen daar mooi spelen", zeiden zij gister avond. Volgens hen is slechts één familie tegen de verandering. Die familie lichtte later op de avond haar standpunt toe. "U moet ons goed begrijpen: wij hebben niets tegen speelgelegenheden voor kinderen. Wij maken ons alleen zorgen over de groenvoorziening op het pleintje. Alles ligt er niet zo mooi meer bij." "Als u klachten heeft moet u de plantsoenendienst bellen", ant woordde wethouder Waal hierop. "Ik ben het met u eens dat het groen goed verzorgd mpet wor den, maar dat is ons beleid ook." Uit de reacties van de commissie leden bleek dat zij ook veel be grip voor de andere bewoners hadden. "Dat speelmateriaal is er niet voor niets geplaatst." Wethoudec Van Dam hijst de vlag: het nieuwe gebouw van energiebedrijf Rijnland aan de langegracht heeft hel hoogste punt bereikt. Eind dit jaar moet het klaar zijn. Blijspel van Rodenko in nieuw Alphens theatertje ALPHEN AAN DEN RIJN - In het creativiteitscentrum "Expressie 70" aan de Hooftstraat speelt de toneelvereniging "Per Expres" in het weekeinde het blijspel "Har ten twee, harten drie" van Paul Rodenko. Door de bijzondere opzet van dit stuk, dat in het nieuwe Hooft- straattheater wordt gespeeld, krijgt de toeschouwer een inzicht in wat er bij een uitvoering alle maal achter de schermen ge beurt. Zowel zaterdag als zondag begint de uitvoering om 20.00 uur. Kunstuitleen in Alphen krijgt meer keus na forse stijging van rijkssubsidie ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense Kunstuitleen heeft voor 1980 een subsidie van iets meer dan f114.000 toe gewezen gekregen van het ministerie van CRM. Het geld zal vermoedelijk be steed worden aan huurver- goedingen voor kunstenaars die kunstwerken (schilderij en, litho's, zeefdrukken, pla- tieken, enzovoort) afstaan aan de Kunstuitleen. In vergelij king met een totaal aan sub side van ongeveer f38.000 over 1979 is dit bedrag een hele stap vooruit. Bij de Kunstuitleen wordt de grootte van het bedrag gezien als een erkenning van het mi nisterie dat de Alphense Kunstuitleen voor wijde om geving een functie heeft. Het betekent tevens dat de 550 abonnees van de Alphense Kunstuitleen binnenkort uit aanzienlijk meer kunstwer ken hun keuze kunnen ma ken dan nu het geval is. Op het moment heeft de Kunst uitleen de beschikking over ongeveer 1000 kunstwerken. Bij verplaatsing van Leids timmerbedrijf je LEIDEN - Veertien huurders van kamers van het pand Uiterstegracht 9 dreigen op straat te worden gezet door de verplaatsing van het timmerbedrijfje van Klinkenberg naar de Merenwijk. De kamerbewoners is onlangs de huur opgezegd omdat hun woon ruimte deel uitmaakt van het be drijfspand dat moet verdwijnen. Zoals bekend moet het bedrijf aan de Uiterstegracht plaats ma ken voor de bouw van ongeveer veertig woningen. De gemeente heeft wel vervangende bedrijfs ruimte aan Klinkenberg aange boden, maar de veertien kamer bewoners hebben tot dusver geen vervangende woonruimte aangeboden gekregen. In een vergadering van enkele raadscommissies ging men gis teravond akkoord met de ver plaatsing van het timmerbedrijf naar de Merenwijk. Wethouder Waal wees er op dat het gaat om een levensvatbaar bedrijf dat alle kans van slagen heeft in de Me renwijk. Een aantal raadsleden was niet zo te spreken over de ge vonden oplossing omdat, zoals gisteren uit een artikel in deze krant bleek, de heer Klinkenberg senior allerminst tevreden is met de verplaatsing van het timmer bedrijf. De kamerbewoners van het pand Uiterstegracht 9 lieten gister avond weten dat de gemeente tot dusver niet aan hun gedacht heeft. Zij vrezen dat zij op straat komen te staan als de gemeente geen vervangende woonruimte aanbiedt. De kamerbewoners lie ten weten zich met hand en tand te zullen verzetten tegen een ruiming van het pand als zij gens anders heen kunnen. Vol gens de leden van de raadscom missies moeten de woonproble men van de kamerbewoners bin nenkort worden behandeld in een vergadering van de huisves tingscommissie. Feest in Mors De festiviteiten in het clubhuis Morschwijck aan de Topaas laan ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan worden maandag voortgezet met een kinderdisco om vier uur 's middags. Dinsdagavond wordt er voor volwassenen een film gedraaid. Woens dagmiddag om half twee be gint een feestmiddag met op tocht, goochelaar en artiesten 's Avonds is er vanaf zeven uur een zeskamp voor kinde ren van 9 tot 14 jaar. NOORDWIJK - "Waarom is de herdenking van de bevrijding op 5 mei in Noordwijk zo sober ge vierd? Noordwijk is de enige ge meente waar aan dit feest prak tisch niets is gedaan". Deze vraag kwam van de heer Van Schie, voorzitter van muziekver eniging "Excelsior", die met zijn secundanten van "Crescendo" en "De Echo der Duinen" de verga dering van de culturele commis sie bijwoonde en gebruik maakte van het "vragenuurtje". Uit zijn opmerkingen bleek dat de korp sen zelfs niet waren benaderd voor een muzikaal optreden. "Het is een moeizame zaak", zei burgemeester mr. Bonnike. Het ligt bepaald niet aan de plaatse lijke oranjeverenigingen en de muziekkorpsen dat de feestvie ring in de versukkeling is ge raakt. Ter gelegenheid van de viering van de bevrijding hadden de oranje verenigingen geprobeerd een soort Stedenspel tussen Noord wijk aan Zee en Noordwijk-Bin- nen te organiseren, maar dit plan viel wegens gebrek aan belang stelling in duigen. In totaal meld den zich zestien deelnemers, twaalf van Zee en vier uit Binnen. 'tls mager, maar misschien lukt het een volgende keer beter", verzuchtte de burgervader. In de culturele commissie was men allerminst tevreden met deze ontwikkeling. "Een droevige zaak", merkte één der commis sieleden op. Anderen deden de suggestie om over één en ander eens met de schoolhoofden te praten en de oudercommissies van scholen in te schakelen. "Is het niet mogelijk dat ouders de organiserende en begeleidende taak van het ondenvijzend per soneel overnemen?" werd ge vraagd. Weer andere commissie leden opperden het plan voor een vliegerfeest en het zoeken naar "bindende elementen", zoals het houden van spelen en traktaties op het plein bij de sporthal. "U zult de bevolking mee moeten krijgen", aldus burgemeester mr. Bonnike, die overigens van oor deel was dat de muziekkorpsen ook eigener beweging een muzi kale mars door het dorp hadden kunnen maken. BOSKOOP - De PSP in Boskoop gaat alsnog de anti-fascistische tentoonstelling, en de daarbij georganiseer de spreekbeurt van Anton Constandse te elfder ure af. Het zelf al weifelende biblio- theekbestuur besloot daartoe na protesten van enige oud-ver zetsmensen die de ex positie inhoudelijk "te politiek gekleurd" vonden en niet geluk kig waren met de stel- lingname. De PSP wijkt nu met de tentoonstelling uit naar gebouw "De Woelrat" aan de Nieuwstraat 18 in Boskoop. Zaterdag (10 mei) zal zij daar te zien zijn van 's middags twee tot vijf uur. De ruimte in "De Woelrat" is weliswaar beperkt, maar de PSP in Bos koop acht het noodza kelijk dat men de ten toonstelling kan be zichtigen. Personeelstekort In schriftelijke verklaring noemt het PSP-bestuur de weigering van het biblio- theekbestuur "een trieste zaak". De Boskoopse pacifis ten wijzen daarbij op de ar gumenten van de biblio theekleiding, die feitelijk an ders zouden zijn dan officieel naar voren gebracht. Officieel verklaarde het bibliotheek- bestuur dat vanwege perso neelsproblemen de spreek beurt van Constandse geen doorgang zou kunnen vinden, terwijl het protest van de oud verzetsstrijders de reden zou zijn voor het afgelasten van de al ten dele ingerichte exposi tie. Volgens het PSP-bestuur is de werkelijke reden echter niet zozeer geweest dat de inhoud van de in 1973 door het Verzet '40-'45 samengestelde anti fascisme tentoonstelling problemen gaf. "We verna men dat het een meerderheid van het bestuur in eerste in stantie niet zozeer ging om de tentoonstelling zelf, maar en kel en alleen om het feit dat de PSP die organiseerde", aldus het PSP-bestuur, dat over het afgelasten van de spreek beurt verklaart "Wat betreft de spreker (Constandse, red.) is de opmerking van burge meester Reinders genoeg zeggend. Bij een verzoek tot bemiddeling zei hy: maar kunnen ze dan geen andere spreker vragen". Vrijheid De PSP in Boskoop acht het een gevaarlijke tendens, dat het bestuur van een openbare bibliotheek een tentoonstel ling en ern spreker verbiedt "alleen omdat de organisatie in handen was van een club ;n het politiek is, hoewel in de statu ten van de bibliotheek staat dat selectie plaatsvindt zon der te kijken naar o.a. politie ke kleur". "Voor ons komt dit zeer dicht in de buurt van een beperking van de vrijheid van menings uiting en dat bij een tentoon stelling die juist dat soort za ken wü duidelijk maken", al dus de PSP. Mede vanwege de opmerking van één der verzetsstrijders dat hij destijds niet tegen het fascisme vocht maar tegen de Duitsers, voelt de Boskoopse PSP zich gesterkt in de over tuiging dat het houden van een anti-fascisme tentoon stelling "een goede en nood zakelijke zaak is in een tijd waar we weer overal in bin nen- en buitenland de fascis tische tendensen zien opko men". Als bewijs van dat laat ste maakt het PSP-bestuur bekend dat "één van onze le den de laatste dagen enkele malen telefonisch met moord is bedreigd vanwege zijn anti- monarchistische standpunt". SOS-dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood verkeert of eenzaam bent, kunt u al tijd per telefoon (uit)praten of in formatie krijgen. U vindt dag en nacht gehoor. Vertrouwelijk. Tel. 071-125202. Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 2, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 e 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Onderwij swinkel Leiden-Noord. Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van tueel met kindere gracht 1, tel. 142497 bereikbaar. i. St. Jacobs- Dag en nacht Moeders voor Moe ders foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp. Heren gracht 50. tel. 123942. Spreekuur ma. en di.. 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur. Sociale raadsvrouw 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogen- dorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk; Herenstraat 45, vrijdag Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden. Lan gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. Rutgershuis Papengracht 26, Spreekuren ma. en vr. 14-15, 20-21 uur, wo. 9-10, do. 19-20 uur, tel. 126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren. Koppenhinksteeg klachten spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen in crisissituaties). Tijdelijk gevestigd in Ursulakliniek, W Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden. Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. Huurcommissie Voor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m vrijdag Sterbus Aangepast busvervoer voor (min- der)validen en (hoog)bejaarden die geen gebruik kunnen maken van het normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl. Kerkgracht 32. tel. 122443 <9-12 uur). JAL Jongeren advies- en begeleidings centrum Leiden, hulpverlening aan jongeren, ma .wo. en vr. van 16tot22 AMVO Organisatie voor minder-validen, spreekuren do. 14-15.30 uur. Gerecht 10, tel. 143503, Leidseweg 33, Voor- ANIB Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree- VIDO „UITGEKNIPTE VORMEN' VAN JAN ZONNEVELD ALPHEN AAN DEN RIJN - In galerie Van Zwieten aan de Hooftstraat in Alphen is sinds gisteren een tentoonstelling ingericht met werk van de Alphense kunstenaar Jan van Zonneveld (40). Er zijn olieverfschilderij en, zeefdrukken en aquarellen van zijn hand te zien. Jan van Zonneveld doorliep in Amsterdam de grafische school, waarna hij ging werken in drukkerijen. In de grafische bedrijven verdwenen echter de weinige niet-gemechaniseerde handelingen ook steeds meer naar de machines. Van Zonneveld, die in de avonduren al cursussen tekenen en schilderen volgde, besloot in die periode zich te scholen in handvaar digheid en tekenen om les te kunnen geven. Inmiddels heeft hij de grafische industrie de rug toegekeerd en geeft hy aan verschillende scholen les. De bij Van Zwieten geëxposeerde schilderijen en zeefdrukken laten beel den zien van huizen in hun omgeving, in zeer vereenvoudigde vorm. De vormen lijken uitgeknipt. Een boom is geen uitwaaiering van takken met bladeren; er resteert slechts een groen silhouet. Onwillekeurig denk je aan een blokkendoos - door verschuivingen kfyg je andere bee lden Eig draai vind ik lat witte schilderij waarop alleen mi I ramen en daken een compleet beeld is gevormd. Het beeld van de aquarellen is traditioneler. Met zijn bladen, landschap pen en stillevens toont de artiest hoe er klassiek aan de academies wordt gewerkt. De tentoonstelling, die eerder te zien was in het Nederlands Congicsge- bouw in Den Haag. is tot en met 31 mei tijdens de openingsuren van de vinkei te bezoeken. HAN VAN HAGEN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23