Een roomsche jeugd: verrukkelijk boekje ,De mensen dachten dat wij echte Canadezen waren of zo' G.J. Zwart maakt van afgedankte sigaredoosjes weer 'leuke cadeautjes' T Carnavallen met nep-tank in 5 mei-optocht saluut schoten af' vuurden we „Met een knalpot Nieuw op de boekenplank waai leven van bejaarden VRIJDAG 9 MEI 1980 PAGINA 21 .door Sjak Jansen Bloemmotief je er op en klaar is Kees „Ontzettend leuke cadeautjes", noemt Leidenaar G. J. Zwart de prulletjes, die hij met penseel van Hindelooper motiefjes voor ziet. Afgedankte sigarendoosjes bijvoorbeeld brengt hij weer tot leven. Zwart plamuurt die kartonnen kistjes, voorziet ze van een groene, bruine of steenrode ondergrond, schildert er zo'n alleraardigst bloemmotiefje op en klaar is Kees. Zwart (58) doet dat Hindelooper werk al heel wat jaartjes. Van daar dat hij er een beetje op uitgekeken raakt en nu, naast Assendelfter schilderkunst, het echte boerenschilderwerk bij de horens vat. Meer de landschapjes, van dat werk. Het romantische zogezegd. Ketels, melkbussen, tegels, panelen, oude voorraadbussen, theebladen, enfin de hele santekraam wordt bij hem bezorgd om er zo'n romantisch tafereeltje op te laten schilderen. Zwart doet dat graag. Het is z'n hobby per slot. Hij gebruikt doodgewone acrylverf. Olieverf hoeft voor hem niet. Dat vindt hij overbodige duurdoenerij, houdt hij niet van. Wel houdt hij van oude kleuren. Doffe, oude kleuren. Daar werkt hij dan ook mee. niet achter de tap vandaan, maar een kennis van 'm." ,Zo werd het allemaal nog ech ter. Aan het eind van de rit besloten we uit balorigheid de tank op het plein voor het gemeentehuis te zetten. De burgemeester er bij en zo. Prachtig allemaal. We hebben 'm er een dag laten staan." Gesloopt „Waar de tank nu is? Gesloopt is-ie. We hadden immers de tractor weer nodig in het be drijf. Het brandhout trou wens ook. Want daar gaan we een pracht van een praalwa gen van maken voor de car naval straks." Carnavalsvereniging 'De Zwarte Kraaien' uit Koudekerk aan den Rijn had het deze week weer mooi voor elkaar. Wat een stunt zeg, om op Bevrijdingsdag als ogenschijn lijk heuse soldaten op een ogenschijnlijk heuse tank aan de optocht door het dorp deel te nemen. De Zwarte Kraaien baarden heel wat opzien en niet in de laatste plaats door de saluutschoten die zi.i afvuurden. Kraai Harry van Leeuwen (22) vertelt het verhaal in geuren en kleuren. ,,Je weet dat wij altijd in zijn voor een stunt. Nou had de oranjecommissie iedereen uitgenodigd aan de optocht mee te doen. Dat za gen wij wel zitten." Brandhout „We wilden per se met leuk ma teriaal voor de dag komen, dus zijn we aan het denken geslagen. We kwamen op een tank, maar ja waar haal je die vandaan." „We hebben op de boerderij nogal wat brandhout. Zo kwamen we op het idee dat om onze tractor heen te tim meren. In een boek kwamen we een mooi ontwerp tegen en zo zijn we meteen aan de slag gegaan." „We vonden dat de loop, ge maakt van een regenpijp, moest kunnen knallen. Want „We hadden per slot de Canade se vlag op de tank geschil derd. De oudjes in het dorp vonden het prachtig. Op het laatst reed er nog een echte jeep voor ons." „Dat was de jeep van de kaste lein van het café hier op de hoek. Die zag ons aankomen en is toen spontaan in de jeep gesprongen. Althans niet de kastelein zelf, want hii kon wat is nou een tank. die geen saluutschoten kan afvuren? Ook daar vonden we wat op. Van een boer konden we een knalpot lenen, waarmee hij vogels wegjaagt. Die dingen werken op een gastank en ge ven om de twee minuten een knal." Afgelachen „Toen moesten we nog kleren hebben. Bij deze en gene geïnformeerd en ook dat had gelukkig succes. Intussen hadden we de tank leger groen geschilderd en kon de optocht beginnen. In totaal zijn we er veertien avonden mee zoet geweest." De tank was zo geconstrueerd dat de chauffeur, zittend op het zadel van de tractor, met z'n hoofd boven de koepel zou uitkomen. „Je gaat er mee rij den, dus moet je het verkeer kunnen overzien", aldus Har ry van Leeuwen. „Veiligheid was dan ook gega randeerd toen we eindelijk gingen rijden. We hebben wat afgelachen tijdens de op tocht. Vrouwen rukten spon taan bloemen uit de tuin en gooiden die ons toe. Ze dach ten dat wij echte Canadezen waren of zo." Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek kunt u s middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel 071-344941. toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook Drie Kraaien (v.l.n.r. Henny Burggraaf, Harry van Leeuwen en Gerard Zuidwijk) voor de tank die bij de optocht zoveel opzien baarde. "Je weet dat wij altijd in zijn voor een stunt". .fraraK? i ftsfè ass*®»*- Het nabije verleden is "in". De markt raakt bijna overver zadigd van oorlogsboeken. En de nostalgie naar "het rijke roomsche leven" viert hoogtij. Het is niet allemaal "om naar huis te schrijven", maar er zijn voldoende uitzonde ringen. Allereerst het verrukkelijke boekje "Een roomse jeugd" van Jan Car- tens. Alle katholieken van 45 jaar en ouder moeten het lezen vind ik. Maar dan wel met een glim lach en niet met een gefrustreerd gevoel dat ergernis opwekt. De auteur heeft zijn verleden ver werkt. Dat blijkt uit de wijze waarop hij over het katholieke verleden maar vooral zijn verle den sinds 1929 (zijn geboortejaar) schrijft, nl. mild. Over de H. Jozef "patroon van een zaligen dood", waarvoor men om in aanmerking te komen wel 7 woensdagavon den achtereen naar het lof moest. Uiteraard releveert hij het volledig uit het hoofd leren van de 475 vragen uit de Katecbismus. Het trouw (dagelijks) misbezoek werd beloond met een nieuw schoolschrift "waar het roze vloeiblad nog ongevouwen voorin zat". En natuurlijk - een foto van de auteur als communi cant in een matrozenpakje siert niet voor niets de kaft - over de Eerste H. Communie, waarvoor eerst - en dan liefst bij een "vlug ge" kapelaan - gebiecht moest worden. En dan over de plechtige Hoogmis sen en loven, over Kerstmis en Pasen en over het palmtakje dat een plaats kreeg achter het wij waterbakje thuis, opdat vader of moeder bij onweer het huis kon den zegenen. i greep uit de veel heid, die herkenbaar is voor dui zenden katholieken. De auteur signaleert na een beschrijving van een persoonlijke belevenis van de oorlog de toestand on middellijk daarna tot '49. De Kerk deed of er niets was ge beurd. Bloot sloeg nog altijd dood. Vlees eten op vrijdag was weer zonde. En het "Gij zult metbleef weerklinken. Een boekje dat een plaats verdient naast "Uit het rijke roomsche le ven", "De kerk gaat uit" en "In de kou". Dit brengt mij automatisch op Mi chel van der Plas, die nu eens in poëzievorm het katholieke leven de revue laat passeren. Met het feit dat hij zich weer manifesteert als dichter lost hij een verzoek in van H.M. de Koningin, die hem jarengeleden tijdens een lunch onderhield over het feit dat hij niet meer dichtte. Zijn verweer dat hij geen tijd had beantwoord de de Koningin wat gepikeerd met: "Als U dat talent van God hebt gekregen, mag U dat niet verraden". Van der Plas heeft het begrepen. Hij had wel materiaal liggen maar durfde er niet mee naar buiten, omdat hij twijfelde aan de waarde ervan en of ze de tijd kunnen doorstaan. Die twijfel heeft hij gelukkig overwonnen. Al met al een welkome aanvulling op zijn boeken en op dat van Cartens. Waar het boek van Cartens eindigt (in 1949) begint "Menselijke ver houdingen in de Kerk". Een soort verslag van een Nijmeegse praat groep "priester en leek" uit de 50- er jaren. De groep, onder wie de rustende Limburgse bisschop mgr. P. Moors, heeft de open baarheid nooit gezocht. Nu mgr. Moors dezer dagen zijn gouden priesterjubileum viert zag men een gelegenheid om aan het werk van de groep, o.w. ook prominen ten als Han Fortmann, Anton van Duinkerken en prof. dr. L.J. Ro gier, ruchtbaarheid te geven. De opstellen zijn meer historisch interessant dan relevant voor de huidige verhouding priester leek. Of zoals prof. Van Laarho ven schrijft: "Vroeger moest de priester heel veel, vandaag hoeft het allemaal niet zo erg". Een jaar vóór het begin van het boekje van Cartens - in 1928 dus - overleed mgr. dr. Alfons Ariëns. Pater Han Lohman uit Leiden schreef er twee jaar geleden een boek over onder de titel: "Er zijn weinig heilige pastoors". Nu heeft hij die tekst gebruikt om een met veel foto's verlucht boek uit te geven over de strijder voor de rechten van de arbeider rond de eeuwwisseling onder de titel: "Portret van een priester." Een fijn bezit voor iemand, die en de figuur van Ariëns aanspreekt en wil weten wat er te koop was rond die eeuwwisseling, toen van au tomatische prijscompensatie nog geen sprake was, integendeel zelfs. De verdiensten van Ariëns voor de arbeiders is minstens evenredig met die van Troelstra, maar je moet het wel weten. "Portret van een priester". H. Lohman. Gooi en Sticht, 35,-. THEO KROON. "Glas en kristal". Elka Schrijver. Uitg. Unieboek. Prijs f28,-. Een boeiend en duidelijk geschreven overzicht van wat er sinds de oudste tijden aan glas en kristal is geprodu- "Voor het einde". Redactie Willem van Toorn en Huib van Krimpen en voorwoord van Siegfried E. van Praag. Uitg.Allert de Lange. Prijs f39,50. Drieëndertig Duitse verhalen uit de ja ren 1900-1933. van evenzovele "grote namen" uit de Duitse literatuur, die bijna allen met elkaar gemeen had den, dat zij in 1933 de ballingschap "Job". Joseph Roth. Uitg. Allert de Lange. Prijs f 18,90. "Job", het verhaal van een eenvoudige orthodoxe jood, "een van de mooiste boeken, geschreven tussen de twee wereldoorlogen" (Heinnch Boll), is na 40 jaar nog steeds een actueel verslag "De twee snoeken". William D. Kuik. Uitg. De Arbeiderspers Prijs f2150. De hoofdfiguur in dit verhaal, dat Kuik aanvankelijk in opdracht van een ar chitectenbureau schreef is een ver veelde amateur-kamergeleerde. De geschiedenis speelt zich in hoofdzaak in Utrecht af waar de verteller een ge regelde bezoeker is van De Grote Slok, "waar het schuim der natie bij- Oorlogsvlieger van Oranje" Bob van der Stok. Uitg. Unieboek. Prijs f25,-. Bob van der Stok vluchtte in 1941 naar Engeland, werd daar jachtvlieger maar werd in juli '42 boven Frankrijk neergeschoten. In 1944 ontsnapte hij •en Duits krijgsgevangenenkamp. briljante oorlogscamere als dant van het befaamde 322 (Dutch) Squadron van de RAF Hij heeft - na de oorlog werd hij arts - nu pas de behoefte gevoeld zijn specta culaire avonturen op papier te zetten Do Spectrum-serie BEROEMDE AVONTUREN is bedoeld voor oudere kinderen die bijna (of he lemaal) toe zijn aari volwassen li teratuur. Tal van bekende, klassieke verha len zijn in een nieuw jasje gesto ken. De vertaling is redelijk, soms wat hoogdravend en onno dig ouderwets: waarom niet vleien en huilen gebruikt in plaats van "flemen en schreien"? De vormgeving, met name de illu straties. zijn schitterend. Enkele titels: Ilias en Odyssee, De Graaf van Monte Christo. Tom Sawyer en Oliver Twist. Uitg. Spectrum, prijs rond de 14,- De avonturen rond Bolke de Beer, een schepping van schrijver A. D. Hildebrand, worden na veertig jaar nog steeds herdrukt. De meest recente uitgaven zijn Nieuwe avonturen van Bolke de Beer en de Avontuurlijke reis van Bolkes zoon met Dorus Das. Nog best aardig om te lezen voor kinderen vanaf 7 jaar. Uitg Van Goor. prijs 9.90. Al 45 jaar lang beleeft Arendsoog z'n avonturen, aanvankelijk ge schreven door Joh. Nowee. Na diens overlijden werd de succes volle reeks voortgezet door zijn zoon Paul. De nieuwste Arend soog-extra is een heel speciale uitgave met vier verhalen. Dit naar aanleiding van de te ver wachten verkoop van het 4 mil joenste Arendsoogboek, de 35ste druk van de allereerste Arendsoog en de komende ver schijning van het 50ste deel. Uitg. Malmberg, prijs 6.90. kaar iet Lilith van de Ami i chrijfster Hadley Irwii "Shaddai". S. Asscher. Uitg. Unie boek. Prijs f39,50. Het verhaal, dat S. Asscher, de bekende diamantair uit Amsterdam, in zijn "Shaddai" vertelt weerspiegelt de we reld van de Nederlandse joden, hun geluk en ongeluk. Dit familieverhaal van een joodse familie in de 20ste eeuw is geschreven tegen de achter grond van toenemende bedreiging van antisemitisme en nazisme "Shaddai" is het Hebreeuwse woord voor AlmachUge. "Wimpers". Guus Kuijer. Uitg. De Arbeiderspers. Prijs f2450. Guus Kuijers debuut (van allure) ver scheen in 1971 bij Meulenhoff onder de titel "Rose, met vrome wimpers". "Volksverhalen uit Noord- en Zuid- Holland". Samensteller: Bert Sliggers. Uitg. Spectrum. Prijs f2950. Het zevende deel van de reeks "Onze Volksverhalen", onder redactie van dr. Tjaard de Haan, telt één Leids ver haal: Het Leidse wonder. Het jongste verhaal komt uit Zoetermeer Gast vrouwen. Zo is men up-to-date. "Tweede jeugd"Jules Feiffer. Loeb en v.d. Velden. Prijs f2850. Jules Feiffer, bekend van de achterpagi na van Vrjj Nederland, schreef en te kende deze roman-in-stnpvorm: het verhaal van een man die af wil van zgn vele verantwoordelijkheden en begint aan zijn tweede jeugd, maar dan let terlijk. "Terreur per telefoon". Rose-Mary Hayes. Uitg. Loeb en v.d. Velden. Prijs f29 50. Jonge vrouw wordt lastiggevallen door een telefoonmaniak, waarmee voorde vrouw een onbeschrijflijke nachtmer rie begint. Het verhaal speelt zich af tegen het decor van de verveelde Amerikaanse jet-set. "Anus Mundi". Wieslaw Kielar Uitg. Sijthoff. •erhaal van een man di<- vijl jaar "DeFn erleefde. 'Bloemlezing doorWim J. Uitg. Thomas Rap. Prijs f1650. Een bloemlezing gedichten met als the- "De Japanse regeering betaalt aan toonderL. VtjjteUMr. Uitg. A.W. Sijthoff. Prijs f1950. Terugblik op een Japans internerings kamp in Indonesië "De zaak Romanow". Ted Willis. Uitg. Veen. Prijs f1950 Willis voert de lezer terug naar het jaar 1918, de revolutie in Rusland en een n zijn ge it handen van de roden t< roddel et leven van bejaarde mensen be keken door de ogen van een 12-ja- rig meisje is het verhaal in Een Een zomer lang zitten het meisje Ellen en de 70-jarige vrouw Lilith met elkaar "opgescheept". De aanvankelijke afkeer van Ellen voor oude mensen gaat geleide lijk over in sympathie en waarde ring. De moeite waard dit boek, al komen Ellen's gevoelens en haar groeiende vriendschap met Lilith niet altijd even duidelijk uit de verf. Voor oudere kinderen. Uitg. Free Spirit Prod., prijs 15,90 MARÜOT KLOMPMAKER "Hrt begon in JeruzalemDs. J. Blink. Uitg. Zomer en Keuning. PrijtfléfiO. Onderzoek naar de joodse achtergron den in de bijbelboeken van Lucas. "Ik woon dicht bij jou" Ds. Thijs WeerstraFoto's Slarcel Mmnee. Uitg. Zomer en Keuning. Prijs f1490. Vijftig uitgewerkte gedachten over het thema Wonen in deze wereld". in de stad. bij de mensen, naast de kerk. in

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21