LEIDSCH m DAGBLAD Socialisten willen bemiddelen in Iran VIJFLING IN LEIDEN vandaag NS bezorgd over vele ongelukken langs baan Overleg Israël- Egypte zit vast De officiële inhuldigingsmunten. zzzz:^hz:ans dagblad voor leiden en omstreken Zweden rampgebied IH2(E BOW Gegijzelde Teheran zou hebben getracht zelfmoord te plegen Direkt van 'sRijks Munt. VRIJDAG 9 MEI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36161 n unnnman Bureau Witte Singel 1 Directeur: G Koopman Lege bagagekarretjes op een volledig verlaten luchtha ven van Stockholm. Stakin gen van meer dan een mil joen werknemers hebben Zweden de afgelopen week tot één groot rampgebied gemaakt. Met ingang van vandaag is er ook vrijwel geen benzine meer te krijgen, omdat chauffeurs van tankwagens het werk eveneens hebben neergelegd. Een klein groep je van twee maatschappijen werkt nog, maar is niet in staat om voor meer dan tien procent in de behoefte aan benzine te voorzien. PAGINA 15 Al 4500 opzeggingen bij de VARA. PAGINA 5 Zaak Menten een juridische puzzel. PAGINA 7 36 PAGINA'S "Vijf clubs moeten uit be taald voetbal" PAGINA 17 Carnavallers deden met nep- tank mee aan 5 mei-optocht. PAGINA 21 OPEC wil prijsverhoging per kwartaal. PAGINA 25 (Van e r verslaggevers) LEIDEN - Chirurgen van het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden zijn gisteren uren in touw ge weest om bij twee personen een afgerukte hand en een afgerukt oor weer aan te zetten. Een 37-jarige man uit Boschhoofd raakte gistermiddag bij een be drijfsongeval met een bouwlift op het terrein van de nieuw bouwwijk De Boekhorst zijn lin kerhand kwijt. Een 59-jarige Hagenaar werd een oor afgerukt bij een ongeval op de oprit van Rijksweg 4a bij de Hoge Rijndijk. De man reed in de rich ting Amsterdam toen hij door onbekende oorzaak in de vang rail raakte. Daarbij verloor hij de macht over het stuur en klapte opnieuw tegen de vangrail. Verder liep hij een gebroken neus en wond aan het voorhoofd op. Een woordvoerder van het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden liet vanochtend weten dat de operaties waren geslaagd. "De man die de hand miste moet nog een paar kleine operaties on dergaan, maar het ziet er naar uit dat het allemaal weer goed komt". Oprichter EPV stapt over naar PvdA DEN HAAG (GPD) - De oprichter van de Evangelische Progressie ve Volkspartij (EPV), de Papen- drechtse dominee Klaas van der Sluijs, heeft - in een ópen brief aan de leden - zijn afscheid aan gekondigd. De EPV is volgens hem mislukt. Hij wordt nu lid van de PvdA. De EPV werd driejaar geleden op gericht door een aantal mensen dat ontevreden was over samen werking van CDA en VVD en over de hele koers van het CDA. Zij wilden een radicale, progres sieve christelijke partij, gericht op samenwerking met onder an dere de PvdA. Van der Sluijs richtte' de partij op, maar verklaart nu zich niet meer in de EPV te kunnen terugvin den. De EPV gaat door „maar dat is een andere EPV, een politiek avontuur waaraan ik geen ver trouwen kan schenken", schrijft hij. SCHIPHOL (ANP) - De so cialistische Internationale zou een vertrouwenwek kende gesprekspartner kunnen zijn voor Iran in de kwestie rond de Ameri kaanse gegijzelden. Bin nen de socialistische in ternationale worden hier toe stappen ondernomen. Dit heeft PvdA-fractieleider in de Tweede Kamer Den Uyl op Schiphol meegedeeld na zijn aankomst uit Belgrado, waar hij de begrafenis van president Tito heeft bijgewoond. Woensdag was in Hamburg een wat Den Uyl noemde "minitop" van de socialistische internationale bijeen, waar ook hij aanwezig was. Tijdens deze vergadering is gesproken over de recente ont wikkelingen en de mogelijkhe den voor een doorbraak in de kwesties Iran en Afghanistan. De gesprekken hierover hebben zich volgens Den Uyl in Belgrado voortgezet. Hij wilde zijn ge sprekspartner in de Joegoslavi sche hoofdstad echter niet noe- Volgens Den Uyl komt de rol van de Socialistische Internationale als mogelijke gesprekspartner in het Iraanse conflict naar voren omdat Iran een afkeer heeft van een afhankelijkheid van de Sowjet-Unie, een afkeer heeft van de Verenigde Staten, er in Iran veel ongeloof heerst over de rol van de niet-gebonden landen in de Iraanse kwestie en omdat Iran de bemoeienissen van de is lamitische landen in dezen dui delijk afwijst. Den Uyl sprak over de socialistische internationale als de enige vertrouwenwekken de gesprekspartner voor Iran omdat dit orgaan de Iraanse re volutie zelf nooit heeft veroor deeld, geen bindingen met Mos kou heeft en in het verleden het bewind van de sjah heeft gekriti seerd. NEW YORK (UPI) - Een van de Amerikaanse gegijzelden in Iran zou drie maal een poging tot zelfmoord hebben gedaan. Dit heeft de Italiaanse journaliste Oriana Fallaci gezegd in het jong- het Amerikaan- Zonnig en droog Zonnig en droog weer met een maxi mumtemperatuur van ongeveer 20 graden. De minimumtemperaturen be dragen 7 graden aan de kust tot 10 gra den in het binnenland. Zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zon op: 5.51 uur; onder: 21.18 uur. Maand op: 4.24 uur; onder: 15.53 ui Hoogwater te Katwijk te 12.36 i laagwater te 7.46 en 20.38 uur. se tijdschrijft 'New Republic Ma gazine'. Het Amerikaanse ministerie-van buitenlandse zaken dat •om be vestiging werd gevraagd zei dat er eerder berichten waren over pogingen tot zelfmoord van een van de gegijzelden, maar dat op geen enkele manier een bevesti ging van die berichten was te verkrijgen. Oriana Fallaci pro beerde in Teheran een vraagge sprek te houden met de Iraanse president Bani-Sadr. Deze po ging mislukte, maar ze hoorde uit "betrouwbare bron" dat een van de gegijzelden na een derde po ging tot zelfmoord naar een zie kenhuis werd gebracht. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken herhaalde dat het Iran verantwoordelijk stelt voor het welzijn van de gegijzel den. SPRANG CAPELLE - In antwoord op de vele overvallen die de laatste tijd worden gepleegd op pompstations heeft de Bovag de Nederlandse benzinestationhouders deze sticker gestuurd. De strekking van de tekst is bij sommige organisaties al jaren bekend. Het is nu de vraag of deze methode zijn vruchten zal afwerpen. Hillegom niet te spreken over Oranje-mok HILLEGOM - Vele Hillegom- mers zijn maar nauwelijks te spreken over het geschenk dat hun kinderen hebben ge- kregen ter gelegenheid van de installatie van koningin Bea trix op 30 april. Burgemeester en wethouders van Hillegom besloten de schoolkinderen een mok cadeau te doen, waarop afgebeeld prinses Juliana en koningin Beatrix. De beeltenissen zijn echter zo slecht dat de beide Oranjes er nauwelijks in kunnen worden herkend. En als de Hille- gommers dan de mok om draaien dan staat op de on derkant te lezen "Made in England". (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - Na drie dagen van discussies heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een beroep gedaan op Israël de uitwijzing van twee Arabische burgemeesters van plaatsen op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever en een islamitische rechter ongedaan te maken. De Egyptische president Sadat heeft inmiddels de onderhandelingen tussen Israël, Egypte en de VS over autonomie voor de Palestijnen in de door Israël bezette gebieden voor een belangrijk deel opgeschort. De Israëlisch-Egyptisch-Amerikaan se onderhandelingen over Palestijnse autonomie zullen, nu de Egyptische president Sadat de besprekingen op ministerieel niveau heeft opgeschort omdat geen enkele vooruitgang werd geboekt, maandag niet in Cairo worden voortgezet. Het was de bedoeling dat de Israëlische delegatie maandag naar Cairo zou vertrek ken, maar de Israëlische delegatieleider heeft alle voorbereidingen uit gesteld totdat duidelijk is wat president Sadat voor ogen staat. In Jeruzalem wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat het een uitstel van een paar dagen is. Waarschijnlijker is echter dat Egypte de onderhandelingen wil rekken tot na de Amerikaanse presidentsverkie zingen. Voor zijn herverkiezing heeft Carter immers ook de stemmen van de Amerikaanse joden nodig en kan hij om die reden moeilijk Israël onder druk zetten. Bestel vóór 30 mei iV A a.s. sets van 1 gulden «i j' en 1 rijksdaalder in V" verzamelaarskwaliteit *7* f.d.c., compleet met messing legpenning en munt- beschrijving in fraaie cassette met het Rijkswapen. U bestelt door overmaking e van f 25,- per set aan J 's Rijks Munt InhuldigingteUtrecht r. op postrekening 1730480 onder vermelding van uw naam en adres. Aflevering van juli 1980 af per aangetekende post thuis. Publikatie van het Ministerie van Financiën. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De Leidse mevrouw Heuer-Baars heeft gisteren in het Academisch Ziekenhuis het leven geschonken aan een vijf- ling. De vijf baby's, allemaal jongens, werden om zes uur in de ochtend geboren. Ze kwamen langs operatieve weg ter wereld. De vijfling varieert in gewicht van 790 tot 1340 gram. Op het ogenblik dat de kinderen werden geboren was mevrouw Heuer acht maanden zwanger. Mede door de te vroege geboorte werd verwacht dat de baby's last zouden krijgen van ademha lingsmoeilijkheden. Hun toe stand werd vanochtend door een woordvoerder van het Acade misch ziekenhuis labiel ge noemd. Alle kinderen liggen in de couveuse. Van slechts twee van de vijf kin deren zijn ons nu de voornamen bekend: Christiaan en Joris. De ouders van de vijfling, de fami lie Heuer uit de Merenwijk, wei geren tot dusver elke publiciteit rond de geboorte. De vader die vanochtend aangifte deed bij de burgerlijke stand in Leiden heeft verzocht geen enkele ruchtbaarheid aan de geboorte te geven. Die wens is zowel door het ziekenhuis als door de ge meente gerespecteerd. In het ziekenhuis was al langere tijd bekend dat de unieke ge boorte zou plaats hebben. Me vrouw Heuer was enkele weken geleden al ter observatie opge nomen en werd daar begeleid door een medisch team. Door middel van een zogenaamd echografisch onderzoek (weer kaatsende geluidsgolven die zichtbaar worden gemaakt) kon al voor de geboorte worden vastgesteld dat het om een vijf ling ging. Mevrouw Heuer was voor de zwangerschap behandeld met hormoonpreparaten die de vruchtbaarheid bevorderen. De bevalling werd uitgevoerd door een team van ongeveer vijftien personen onder leiding van de Leidse hoogleraar prof. dr. J. Bennebroek Gravenhorst(48). Hij had ook de leiding bij de beval ling die in september 1977 in het Leidse ziekenhuis plaats had en waarbij toen een zesling ter we reld werd gebracht. Het was de eerste keer in Europa. Een van de kinderen overleed later. Er varingsfeiten met meerlingen hebben geleerd dat baby's met een gewicht van rond de 800 gram een overlevingskans heb ben. Onderwijzer II Het commentaar van gisteren onder het O*S-'* kopje "Onderwijzer" heeft veel reacties opgeleverd. De suggestie zou zijn gewekt dat wij er tegen zouden zijn dat burgers de politie in voorkomende geval len helpen bij de opsporing van strafbare feiten. Voorop staat dat wij daar in principe niet tegen zijn. De Nederlandse staatsburger heeft zelfs de wette lijke plicht strafbare feiten ter ken nis van de politie te brengen. In het bewuste commentaar hebben wij vraagtekens gezet bij het se lectief fungeren van burgers als verlengstuk van het opsporings apparaat. In het geval van de Noordwijkse on derwijzer heeft een groep zich te gen een eenling gekeerd. Het belangrijkste motief is waar schijnlijk niet geweest dat het recht zijn loop moet hebben, wat de wetgever heeft bedoeld, maar om uiting te geven aan het grote misnoegen dat is ontstaan naar aanleiding van de rellen in Am- sterdam. Daardoor ontstaat de sfeer van een heksenjacht. Dat is bedenkelijk en verdient afkeuring. UTRECHT (GPD) - De Nederland se spoorwegen maken zich be zorgd over het grote aantal dode lijke ongelukken dat zich de af gelopen maanden heeft voorge daan bij werkzaamheden langs de baan. In enkele maanden wer den op vier punten zes wegwer kers door treinen doodgereden. NS-directeur ïr. D.C. Hasselman heeft in een circulaire aan het be treffende personeel de nadruk gelegd op de noodzaak de veilig heidsaspecten zorgvuldig in het oog te houden, zowel bij de uit voering van de werkzaamheden als bij de voorbereiding. Volgens NS zijn dodelijke ongelukken van wegwerkers uiterst zeld- Gezondheidszorg zal duur blijven GRONINGEN (ANP) - Staatsse- cretaris Veder-Smit (volksge zondheid) gelooft niet in een nul groei van de volksgezondheid. Volgens haar is het niet mogelijk dat de kosten van de gezond heidszorg, die de afgelopen jaren steeds met bijna vier procent zijn gestegen, nu opeens gelijk blij ven. Mevrouw Veder-Smit vindt wel, dat al het mogelijke moet worden gedaan om de kostenstijging zo laag mogelijk te houden. De staatssecretaris zei dit vandaag in Groningpn op het vooijaars- symposium Universitaire Leer gangen Gezondheidszorg. De vraag naar gezondheidsvoor zieningen neemt nog steeds toe. Voor het welslagen van de nieu we wetgeving noemde de staats secretaris de eigen verantwoor delijkheid van de mensen voor hun gezondheid zeer belangrijk.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1