Nancy Verhoeven: 'Voor Oranje heb ik alles over...' perzische Spijten. Lugdunum- spits hunkert naar een doorbraak Daume: „Ook Fransen niet naar 01. Spelen debeuw? Hotel NOORDZEE op Flying Wilma VAN DER SMISSEN NOG ONGESLAGEN Gauloises neemt kleine voorsprong LEIDEN - Een eigen wil kan haar niet worden ontzegd. Althans, zeer zeker op voetbalgebied is zy, Nancy Verhoe ven, gewend om gro tendeels haar eigen plan te trekken; het liefst moet elk doel, dat zij zichzelf stelt maar zo snel mogelijk worden verwezenlijkt. En in derdaad, vaak gebeurt dat ook, zoals laatst nog op het LFC-terrein, waar zij met haar spel tijdens het 'Vijfbonden- toernooi' een voorlopi ge plaats in de nationale damesvoetbalselectie afdwong. En nu, nu wil de 17-jarige punt- speelster van Lugdunum de laatste stap naar het keur korps van bondscoach Bert van Lingen (Twijfelend: "Is dat een aardige man?") zet ten. Ze zegt er dan ook alles voor over te hebben om de laatste schifting in Zeist te overleven. "Ik ga me volgen de week, op dat districtstoer- nooi, voor 150% geven", is haar vaste overtuiging. "Want het lijkt me prachtig om in het Nederlands elftal te voetbal len". Het mag duidelijk zijn, dames voetbal is voor Nancy Ver hoeven een serieuze zaak, daar moet niet min over wor den gedacht. Elke vorm van kritiek op haar métier wijst zij van de hand, "want", zo vraagt zij zich af, "waarom zou voetbal alleen door man nen gespeeld mogen Wor den?". "Sommige kritici zeg gen weieens, damesvoetbal, dat is niks, dat is geen gezicht. Nou, dan word ik een stuk vergif, dan kook ik van bin nen. Maar meestal laat ik die lui maar kletsen, omdat ze toch onverbeterlijk zyn". Al vanaf haar zevende schopt zij x het tricot van FC Barcelona. "Maar een oranje-shirt lijkt me tegen een bal. Eerst op straat, later in clubverband bij Lug dunum. "Vroeger", blikt zij terug, "vroeger op de Willem de Zwijgerlaan, dan kwamen de jongens mij halen. Of ik mee wilde pillen. Nou, dat wilde ik wel, want ik was net een knul. Soms kregen vol wassen kerels een 'rolling' van mij, ik liep ze gewoon voorbij".... Op haar elfde ("Eigenlijk twaalf maanden te vroeg; mijn moe der moest er een jaartje bij liegen") trad Nancy Verhoe ven toe tot de gelederen van Lugdunum. Zij bewees met een haar 'Torinstinkt', de aanvalster maakte ook in haai prille dagen goals aan de lo pende band. Uit die tijd da teert haar bijnaam 'de spet ter'. Nog altijd weet zij niet waar zij die eretitel aan te danken heeft. Zelf houdt zij het erop dat "de Lugdunum- mers my cue naam hebben gegeven, omdat ik zoveel doelpunten maakte", al voegt zij er hoopvol aan toe "dat ze misschien wel vinden dat ik er aardig uitzie". Hobby Het leven van Nancy Verhoe ven wordt dus voor een be- x langryk deel beheerst door haar sport. Ze traint intensief ("Daar heb ik nu de tijd voor. Ik heb pas ergens mijn ont slag gehad. Die baas vond dat ik te veel ziek of geblesseerd was"), spaart clubvaantjes en houdt met voorbeeldige nauwgezetheid plakboeken bij. "Van die hobby", zegt ze strijdlustig, "moet iedereen afblijven". Een vriend, daar denkt ze nog niet aan, ze heeft in haar omgeving genoeg voorbeelden gezien van meisjes, die zich "door hun knullen" hebben laten om praten. "Die gasten bleven op die meiden inpraten. Schei er toch mee uit, zeurden ze dan, wat heb je nou aan dames voetbal, je loopt je in dat veld alleen maar belachelijk te maken. Nou, ik bepaal zelf wel wat ik doe. Als een knul mij aardig mocht vinden, zal hij er toch mee moeten leren leven dat ik voorlopig tot mijn vijfentwintigste wil voetbal len. Ze moeten mij maar ne men, zoals ik ben. Doen ze dat niet, nou jammer dan, weg er mee en 'moeve' met die han del". Nancy Verhoeven trapt een open deur in, als zij bekent, daar haar belangstelling vooral uitgaat naar de ver richtingen van spelers, die met gemak het doel weten te vinden. In het verleden was zij fan van Pele en Johan Cruijff ("Maar die vond op het laatst het geld zo belangrijk, dat hij zichzelf niet meer was"), nu spiegelt zij zich vooral aan Kees Kist. "Dat strijkijzer van AZ kan goed kappen en knallen, dat pro beer ik op de training bij Lugdunum ook steeds uit". Trouwens, ook andere on derdelen van het spel gaat ze niet uit de weg. Ze maakt er bijvoorbeeld geen enkel probleem van om haar voor hoofd tegen de bal te slaan. Fel: "Koppen, koppen, wat koppen? Natuurlijk kop ik. Dat hoort toch ook by voet bal! Je hebt van die meiden, die weigeren te koppen. Daar lach ik om. Die zijn bang dat hun permanentje in de war raakt. Die gaan de bal uit de weg, omdat ze dan toevallig net naar de kapper zijn ge weest. Belachelijk toch, als je zo'n instelling hebt moetje de sport niet bedrijven". Onwennig Ondanks haar fanatieke taak opvatting beseft ze als geen ander dat het damesvoetbal hier en daar nog met onwen nige ogen wordt bekeken. Alle kreten over emancipatie ten spijt, zij heeft de voor beelden voor het grijpen dat "dat wijvengedoe er bij som mige clubs maar bij hangt". "Niet bij Lugdunum", is haar ervaring, "maar by een aantal andere verenigingen merk je dat wel degelijk. Vlak na een wedstrijd staan er al een paar kerels op de kleedkamerdeur te bonken. "Opschieten", wordt er dan geroepen, "wij moeten voetballen". Dat gaat dan mooi niet door, we blij ven net zo lang in de kleed kamer tot we klaar zijn. En met figuren, die per ongeluk expres onze kleedkamer bin nen willen, nemen we hele maal geen halve maatregelen. Laatst hebben we zo'n kerel nog met een haarborstel de deur uitgewerkt. Je hebt toch recht op je privacy, wij gaan toch ook niet bij de mannen naar binnen, nou, dan moet zo'n vent het maar voelen". Ze zegt er evenwel niet het type naar te zyn om zich door "die vervelende zaken" te laten af schrikken. De spelvreugde is er niet minder om, haar ver klaring "het is heerlijk om in het Leids elftal te spelen" geeft dat al aan. "Een paar jaar geleden hebben ze het my by Lugdunum afgeraden om in die ploeg te gaan spelen", herinnert zij zich. '*Dat is niks voor jou", zeiden ze dan, "je bent er, temidden van al die meiden van Alkmania, een vreemde eend in de bijt. Maar ze hebben mij direct geaccep teerd, ben er gewoon tussen gaan zitten en we lachen ons rot. Ook in het veld weten we elkaar gemakkelijk te vinden. De een-tweefjes lopen ge smeerd, het lijkt wel of we ja ren met elkaar spelen. En gaat het eens niet goed, dan staat die geweldige trainer van ons, Henny Bekkering, wel klaar om ons op de fouten te wij zen". Ontwikkeling Voor haar ontwikkeling, erkent Nancy Verhoeven, zou het wellicht beter zijn dat zy een overstap naar Alkmania zou wagen. "Maar aan de andere kant", wuift de Leidse voet balster haar twijfel weg, "kan ik Lugdunum niet in de steek laten. Best mogelijk, dat ik la ter nog eens naar Alkmania ga, maar nu heb ik andere dingen aan myn hoofd". Waarmee ze maar wil zeggen dat een plaats in het Neder lands dameselftal op dit ogenblik het belangrijkste is, dat voor haar telt. De rest is van later zorg. "Volgende week in Zeist, daar moet ik dat Oranje-shirt verdienen. Daar moet ik het gaan maken. Het zou mooi z(Jn, als me dat lukte. Dan kan ik meteen Ruud de Groot met zyn eigen woorden om de oren slaan. Die heeft, toen hy nog bonds coach was, eens gezegd, die Nancy Verhoeven, die komt er nooit. Stel, dat die Van Lingen my wèl kiest, nou dan stap ik direct op De Groot af. En dan ben ik van plan om te gaan zeggen: "Die Nancy Verhoeven kwam er volgens jou toch nooit, wel hier staat ze dan".. GERARD VAN PUTTEN VRIJDAG 9 MEI 1980 msmrn expositie 1200 Prachtige Perzische- JföwÊ? en 0os,erse tapijten, r getaxeerd door de heren Lehnman en Keswigh te Rotterdam r zijn door de belanghebbende uit SF faillissement vrijgegeven om voor minder dan de helft van de oorspronkelijke waarde aangeboden te worden. Alle tapijten zijn voorzien van een certifikaat van echtheid. Lopers, diverse maten vanaf f 98,- Anatols, (ca. 50x110cm)waardef295,-, nu f 129,- Boloudch, 65 stuks (ca. 90 x 150 cm), waarde f 1.175,-, nu f 375,- Hamadan, 14 stuks (ca. 135 x 200 cm), waarde f 1.750,-, nu Heriz, (ca. 170 x 240 cm), waardef 2 750,-, nu Heriz Old Color, 16 stuks (ca. 200 x 300 cm), waarde (3.200,-, nu Meschgln Russisch, (ca. 171 x 184 cm), waarde (6.500-, nu Bachtiar, (ca. 142 x214 cm), waarde (4.600,-, nu Arad, (ca. 167 x 243 cm), waarde f 4.950,-, nu Cashmire zijde, (ca. 122 x 182 cm), waarde f 8.975,-, nu f 4.900,- Bachtiar Old, (ca. 217 x 306 cm), waarde f 14.000,-, nu f 6.850,- Naïn, (ca. 117 x 193 cm), waarde f 14.500,-, riu Ghom, (ca. 201 x301 cm),waardef15.000,-, nu f 775,- f 1.275,- f 1.750,- f 2.200,- 2.250,- f 2.575,- f 6.950,- f 7.250,- Handgeknoopte Marokkaanse Berbers, 40 sluks (ca. 200 x 300 cm) waarde f 1.850,- nu f 975,- (ca 170 x 240 cm) waarde f 1.250,- nu f 675,- Boerenkleden (handwerk), 65 stuks (ca. 200 x 300 cm) waarde f 1.400.- nu f 790,- (ca. 170 x 240 cm) waarde f 1100,- nu f 590,- expositie:zaterdag 10 mei van U tot IS uur KW. Boulevard 8, Noordwijk BUENOS AIRES (ANP) - Christ van der Smissen is na vier ronden in het toernooi om het wereld kampioenschap driebanden in Buenos Aires nog altijd ongesla gen. Hij won de partijen in de derde en vierde ronde tegen res pectievelijk de Amerikaan Ashby en de Egyptenaar Al Machak met gemiddelden boven de één. Na vier ronden staat Van der Smis sen op de derde plaats. De Ja panner Kobayashi, die eveneens tot nu toe alles won, streefde de Brabander in moyenne voorbij: 1.176-1.111. De Belg Raymond Ceulemans bleef eerste met acht punten uit vier partijen en een gemiddelde van 1.333. Hij was in de vierde ronde niet de enige die met een gemid delde van boven de één speelde. Beide Japanners, Yoshihara en Kobayashi, bleven er ruim bo ven: respectievelijk 1.276 en 1.463. Stand na vier ronden: 1. Ceulemans 2. Kobayashi 3. V.d. Smissen 4 Yoshihara 5. Legarda 6. Dorharzabal 7. Muller 8. Fernandez 9. Martinez 10 Ashby 11. Simms 12. Al Machak DEN HAAG (ANP) - In het tussenklassement van de handicapwedstrijd van de speceijenrace is het Franss zeilschip 'Gauloises 3' de Nederlandse 'Flying Wilma' van Gerard Dijkstra voorbij gestreefd. Volgens de wed strijdcommissie heeft het jacht een voorsprong van bijna tien (9,6) uur genomen op de Flying Wilma. Deze voorsprong heeft de Gauloises 3 te danken aan het risico dat schipper Philippe Facque de afgelopen weken heeft genomen. Facque riskeerde een kortere afstand, waarop echter vaker windstiltes te verwachten waren. De achterstand van 460 mijl (twee weken geleden) werd terugge bracht naar 150 mijl, hetgeen een voorsprong in het tussenklassement betekende. Zowel voor de Gauloises 3 als voor de Flying Wilma is de kans het record uit 1863 van de 'Kelso' te breken vry klein. De achterstand varieert van bijna 700 tot bijna 850 myl. Geen van de overige deelnemers, die de afstand Indonesié-Rotterdam in twee etappen zeilen, heeft de Evenaar al overschreden. Het Australische schip 'De Batavier' van de gebroeders Maasakker is er het dichtste bij. Willy Daume: achter zijn regering BADEN-BADEN (ANP) - Op het congres van de in ternationale bond van sportjournalisten (AIPS) heeft Willy Daume, de voorzitter van het West- duitse Olympische Comi té, tegenover Franse pers vertegenwoordigers ver klaard, dat bondskanselier Helmut Schmidt hem tele fonisch verzekerd heeft, dat "Frankrijk eveneens de Spelen in Moskou zou boycotten". Daume herhaalde gisteren in het Westduitse Baden-Baden, het kuroord waar de journalisten te zamen zyn, de bewering, die hij eerder zaterdag in Rome op de bijeenkomst van vertegenwoor digers van Westeuropese Olym pische Comités uitsprak. In de Italiaanse hoofdstad werd Dau me onmiddellijk teruggefloten door zijn Franse collega Collard, d ie met klem deze regeling van de hand wees. Gevraagd naar de Westduitse be slissing op 15 mei in Düsseldorf omtrent al dan niet deelnemen aan de Spelen, liet Daume door schemeren, dat zijn comité zich solidair zal verklaren met het standpunt van de Westduitse re gering, die voor boycot van de Spelen is. "Persoonlijk ben ik voorstander van deelneming, maar we moeten ons geen illusies maken. De publieke opinie in West-Duits- land is sterk gekant tegen deel neming. Dat gegeven werd nog eens onderstreept door de televi sie. die het onderhoud van lord Killanin (voorzitter IOC) en Sowjet-leider Brezjnjev vrijwel negeerde. Daarnaast heeft Schmidt mü telefonisch nog eens bevestigd dat het voor West- Duitsland onmogelijk is zich een andere houding aan te meten dan de Verenigde Stalen. Wij zijn m militair opzicht afhankelijk van de Verenigde Staten. Zij zijn onze bondgenoten en wij kunnen niet anders dan hun raad opvolgen". Op een vraag naar de Franse positie in geval van een Westduitse boy cot antwoordde Daume: "Ik kan u niets ander mededelen dan het geen Schmidt mij telefonisch heeft gezegd. En dat houdt in, dat Frankrijk eveneens van deelne ming zal afzien". Déze wasmachine voor déze inlichtingen: koning der tapijten ^^^^^^^Schagen^BH^telefooM02240^44^^^

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19