„Vijf clubs moeten verdwijnen" Motorcoureur wil tegen KNMV aanklacht indienen R UPEREZ SLAPEND NAAR EINDTRIOMF Vilé: Verenigingen niet kunstmatig in leven houden VRIJDAG 9 MEI 1980 LEON (ANP) - De voltallige concurrentie heeft gisteren nagelaten de Spanjaard Faustino Ruperez van zijn comfortabele troon in de Ronde Van Spanje te stoten. De twee halve etappes, een rit in lijn en een individuele tijdrit, boden daar de kansen voor. De sterke formatie van ploegleider Berten de Kimpe, met Claude Criquie- lion en Sean Kelly in de top van het klassement en een steeds beter om vorm komende Michel Pollentier achter de hand, liet die kans in het eerste gedeelte van de zestiende étappe echter liggen. De Belgische equipe wilde niet rijden om zodoende Ruperez te vermoeien. De tijdrit specialisten hadden in het tweede gedeelte dan hun slag kunnen slaan. Dat gebeurde echter allemaal niet. De onbekende Fransman Dominique Arnaud zegevierde in het eerste gedeelte en de Italiaan Roberto Visenti- ni won de tijdrit. Ruperez moest toegeven op zijn naaste concurrenten, maar veel was het niet. Van der Kruys, die zelf lid is van de NMB (Nederlandse Motorsport bond), had samen met een groep andere coureurs geprotesteerd tegen het feit, dat de wedstrijd leiding toegezegde veiligheids maatregelen niet zou hebben ge nomen. Klaas Davidzon verongelukte op een punt, dat bekritiseerd was door deze rijders, die daarna aan boden zelf enkele werkzaamhe den te verrichten om de risico's te beperken. De wedstrijdleiding zou eerst wel en later niet aan dit verzoek hebben willen voldoen. De wedstrijden werden overi gens afgelast wegens de storm. Besprekingen Inmiddels zijn ook tijdens de voor bereidende besprekingen voor de Endurance-wedstrijd, die op Hemelvaartsdag wordi verreden op het TT-circuit, de recente do delijke motorsportongevallen ter sprake gekomen. Jaap Timmer, de voorzitter van de FIM-wegra- cecommissie en van de stichting Circuit van Drenthe, wilde uit hoofde van zijn functies niet al te diep op de problematiek ingaan. "Over veiligheid zijn er ontelbare verschillende meningen, maar in veel gevallen is het een kwestie van gezond verstand. Het is ab surd, wanneer het publiek één meter van de baan staat", wilde hij wel kwijt. "Je moet altijd in de eerste plaats de risico's voor de toeschouwers wegnemen. Elke dode is even omkomt doordat hij vlak naast de baan tegen een boom is gereden, is dat extra moeilijk te accepte ren", meent Jaap Timmer. De roep om permanente circuits is Morgen vindt op het KNVB- sportcentrum in Zeist de al gemene vergadering betaald voetbal plaats. Een van de agendapunten is het sane ringsproces in het betaald voetbal. Het sectiebestuur heeft zich op het standpunt gesteld, dan van gezondma king slechts sprake kan zijn wanneer het aantal clubs wordt teruggebracht van 37 tot 32. Dat standpunt heeft de woede van nagenoeg alle belanghebbenden ge wekt. De spelers en trainers, die ver lies van arbeidsplaatsen vrezen, willen het aantal clubs onverkort handhaven. Ook een groot deel van de clubs denkt er zo over. Niet temin wil het bestuur die beperking doorvoeren. Over de manier waarop dat dan moet geschieden en over het saneringsproces in het al gemeen spraken wij met Eric Vilé voorzitter van het sec tiebestuur betaald voet bal. AZ'67 akkoord met Kurt Welzl ALKMAAR - Kurt Welzl zal ook het komend seizoen voor AZ'67 uit komen. Vandaag zal de Oosten rijkse rechterspits, voor wie een aantal buitenlandse clubs be langstelling had, zijn contract met één jaar verlengen. In AZ- kringen wordt verwacht, dat Jaan de Graaf het voorbeeld van Welzl spoedig zal volgen. UTRECHT - Alweer twee jaar gaan de KNVB en de over heid hand in hand om van het betaald voetbal een gezon de bedrijfstak te maken. Daarvoor is na langdurige be sprekingen een rapport opgesteld, dat door alle partijen is aanvaard en aan de hand waarvan in 1978 een vier jaar durende sanering is begonnen. Op dit moment is de helft van die saneringsperiode voorbij en kan een tussenbalans worden opgemaakt. De conclusie moet teleurstellend zijn, van gezondmaking is nau welijks sprake. De tekorten in het betaald voetbal worden jaarlijks groter. De gelden van de overheid zijn niet meer dan druppels op een gloeiende plaat. Steeds meer clubs, die tot aan hun nek in fi nanciële problemen verkeren, dreigen het moede hoofd in de schoot te leggen. Eén club heeft al aan de KNVB laten weten be reid te zijn vrijwillig terug te ke ren naar het amateurvoetbal. Het proces tot gezondmaking lijkt gedoemd te mislukken. De oor zaak daarvan ligt in de wijze, waarop de overheid meent steun aan het betaald voetbal te moeten verlenen. Met een bedrag van 42 miljoen voor een periode van vier jaar kunnen nauwelijks de be staande tekorten worden gedekt. Bovendien houdt de overheid in het geheel geen rekening met een totale schuldenlast van circa 30 miljoen gulden, die de clubs in het betaald voetbal in de afgelo pen 25 jaar hebben opgebouwd. Aan aflossing van die schuld ko men de clubs helemaal niet toe. Inmiddels heeft de KNVB aan het Budget Bewakings Instituut (BBI), het orgaan dat de subsi diegelden van de overheid be heert en verdeelt, gevraagd om na te gaan of aan die schuld iets kan worden gedaan. Maar meer dan een toezegging op lange termijn om dat te onderzoeken, heeft de voetbalbond niet gekregenm Basisbedrag De gelden, die de clubs nu van de overheid ontvangen, zijn dan ook nauwelijks toereikend. Voor dit seizoen, waarvan het einde in middels in zicht is, ontvangen de clubs in totaal een bedrag van 8,05 miljoen gulden. Iedere club krijgt een basisbedrag van 54.000 gulden. Daarnaast is er een be drag van ongeveer drie miljoen beschikbaar, waarmee de tekor ten in de begrotingen voor een deel worden gedekt. Het reste rende bedrag van 2,3 miljoen gaat als premie naar de verenigingen, die zich binnen hun begroting hebben weten te houden. Een vorm van beloning voor goed ge drag. Niettemin zijn deze bedra gen volstrekt onvoldoende om de gezondmaking te bewerkstelli gen. Voor Eric Vilé, voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB, hebben die som bere ontwikkelingen aanleiding gegeven een standpunt in te ne men, dat hem niet in dank is af genomen. Vilé - Elke met hem de zes andere bestuursleden - zien nog maar èèn uitweg om de sane ringsoperatie een kans van sla gen te geven. Ei moeten vijf clubs verdwijnen. Met ingang van het seizoen 1081-1982 mogen nog maar 32 clubs uitkomen in de competitie van het betaald voet bal. Nog geen twee jaar geleden heeft het betaald voetbal zich met hand en tand tegen dergelijke voorstellen verzet. Aan het aantal van 37 clubs mocht niet getornd worden en staatssecretar is Wallis de Vries van CRM zwichtte uit eindelijk voor die eis. Met het huidige standpunt lijkt het bestuur een rigoureuze omme zwaai te hebben gemaakt. Vilé ontkent dat. „Het vasthouden aan 37 clubs is een zaak van het vorige bestuur geweest, dat on der. leiding van Jacques Hoge- woning stond. Ik heb me altijd op het standpunt gesteld dat er clubs moeten verdwijnen, wan neer blijkt dat zij geen bestaans recht meer hebben. Er zijn clubs, die al jaren onvoldoende aantal len toeschouwers trekken en op de rand van faillissement staan. Die clubs hebben allang geen re creatieve taak meer. Het is onte recht om die clubs met subsidie gelden kunstmatig in leven te houden. Daar komt bij, dat de vermogenspositie van het be taald voetbal steeds slechter woMt. Laten we dat kleine beetje overheidsgeld aanwenden om de clubs te helpen, die nog daad werkelijk een recreatieve functie hebben. Volgens het rapport Ge zonder Betaald Voetbal moeten er tenminste 32 clubs zijn om een aantrekkelijke competitie te kunnen spelen. Dan kunnen er naar onze mening vijf clubs ver dwijnen". Op het bestuursstandpunt is in de afgelopen weken met grote ver ontwaardiging gereageerd. De belangenorganisaties VVCS (spelers) en WON (trainers) wil len niet van een beperking van het aantal clubs weten. Zij vrezen dat daarmee een groot aantal ar beidsplaatsen in het betaald voetbal gaat verdwijnen. De FBO, de belangenvereniging van de clubs, heeft verdeeld gerea geerd. Er zijn verenigingen die geen bezwaar maken tegen liet terugbrengen van het aantal clubs, zolang zij er zelf maar niet bij betrokken zijn. Ook het BBI heeft afwijzend gereageerdmln een brief schrijft het BBI, dat het verdwijnen van vijf clubs geen spectaculaire positieverbetering van de andere clubs tot gevolg zal hebben. Integendeel, zegt het BBI, minder clubs betekent minder wedstrijden en dus min der inkomsten. En het rapport Gezonder Betaald Voetbal heeft uitgerekend dat bij het verdwij nen van vijf clubs 68 wedstrijden minder worden gespeeld, het geen een recettederving van on geveer 2,4 miljoen gulden bete kent. De algemene vergadering betaald voetbal, die zaterdag in Zeist bij eenkomt, zal over het bestuurs standpunt een beslissing moeten nemen. Het ziet er niet naar uit, dat het bestuur voldoende steun van de vergadering krijgt. Vilè: „Er is dan nog èèn mogelijkheid om het terugbrengen van het aan tal clubs te bewerkstelligen. Dat is de invoering van een licentie systeem, zoals de Duitsers dat DEN HAAG - De WD-kamerleden Tripels cn Keja hebben minister de Ruiter van justitie gevraagd een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken bij de onge vallen met dodelijke afloop bij de motorraces in Ammerzoden. Ook willen de kamerleden dat de gebeurtenissen in Zandvoort worden onderzocht. In schriftelijke vragen dringen beide kamerleden aan op het ge ven van stringentere voor schriften ter beveiliging van deelnemers en bezoekers bij mo torraces. Ook moet - zo stellen zij - de civielrechtelijke aansprake lijkheid van de organisator te genover deelnemers en bezoe kers duidelijk zijn geregeld en gedekt. door de dramatische gebeurte nissen extra aangewakkerd. Daarbij wordt in de eerste plaats aan de TT-baan gedacht, die door enkele ingrepen gemakkelijk tot een voor het openbare verkeer afgesloten parcours getransfor meerd kan worden. De plannen liggen in Assen al enkele jaren gereed, maar de realisering blijkt een uiterst moeizame en mis schien zelf onhaalbare aangele genheid. Jaap Timmer. "De vorige week, dus voor de affaire in Ammerzo den, is op één van onze vergade ringen de stand van zaken rond het circuit aan de orde geweest. In de eerste plaats moet gesteld worden, dat het nooit tot een permanent circuit in Assen kan komen zolang de gemeente As sen niet gezorgd heeft voor de aanleg van een parallelweg, waardoor de zuidelijke lus voor het normale verkeer kan worden afgesloten. Gedeputeerde Staten hebben de vergunning voor de constructie van deze weg naast het circuit wel verleend, maar het geld is er eenvoudig niet bij de gemeente en ook niet bij andere instanties. Bovendien hebben bewoners van de nabijgelegen Asser woonwijk Baggelhuizen bezwaren tegen de aanleg van de ze weg, omdat zij bang zijn dat dit de eerste stap betekent naar een allesomvattend motorsportcen trum". Vrees Die vrees hoopt Timmer te kunnen wegnemen door te stellen dat het niet in de bedoeling ligt alle vor men van motorsport naar het TT- circuit te halen. "Wij zullen ons beperken tot twee takken, weg race en cross. Bovendien willen we het aantal evenementen niet gaan uitbreiden, zoals ten on rechte wordt gedacht. Het aantal gebruiksdagen zal niet hoger komen te liggen dan op dit mo ment. We organiseren naast de TT- en de Endurance-race ook nog een nationale kampioens wedstrijd, terwijl het circuit ver der nog wordt benut voor een achttal trainingsdagen". De stichting Circuit van Drenthe zal wel op niet al te lange termijn enkele noodzakelijke verbete ringen op haar accommodatie aanbrengen. De Rustkenhoek en de Ramshoek, de twee circuitge deelten die elkaar raken, zullen uit elkaar getrokken worden. De stap naar een permanente ac commodatie lijkt echter nog ver weg. Kogelstootster Slupianek weer op dreef OOST-BERLIJN - (ANP)- Tijdens atletiekwedstrijden in Oost-Ber- lijn heeft Ilona Slupianek haar wereldrecord kogelstoten tot op twee centimeter benaderd. Slu pianek stootte de kogel 22.34 me ter ver. Het wereldrecord staat sinds vorige vrijdag (Celje, Joegoslavië) op haar naam met 22.36 meter. In Oost-Berlgn kwam de Oostduitse tot een opmerkelijke serie: 22.20-22.34-22.il en 21.53. Tijdens dezelfde wedstrijd won Pe tra Sziegaud-Wendlandt het dus- cuswcrRen met 65.72 meter. Bij de heren wierp Axel Katterle de speer 85.54 meter. kennen. Daar moeten de clubs een licentie bezitten om aan de competitie betaald voetbal te mogen deelnemen. Om in aan merking te komen voor zo'n li centie moet je aan een aantal voorwaarden voldoen. Dat kun nen ook financiële voorwaarden zijn". Het BBI staat in beginsel niet on welwillend tegenover het licen tie-systeem. En de FBO is zelfs al bezig de mogelijkheid tot de in voering van zo'n systeem te on derzoeken. Vilè: „Krijgt het be stuursstandpunt zaterdag niet voldoende steun, dan komen wij in de najaarsvergadering in no vember met het voorstel tot in voering van het licentie-sys teem". De financiële kant is weliswaar het belangrijkste maar niet het enige aspect, waardoor het sanerings proces zo moeizaam verloopt. Er zijn ook problemen rond de aan schaf van lichtinstallaties, waar toe alle clubs moeten overgaan om in aanmerking voor de subsi die te komen. Voor de bouw van die installaties heeft de overheid een bedrag van 6.9 miljoen be schikbaar gesteld. Maar er blijft een rest-bedrag over, dat de clubs zelf moeten financieren. Vilè: „Het gaat om 19 clubs, die een installatie moeten aanschaffen of Vilé. voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB Laten u clubs te helpen, die nog een recreatieve functie hebben." een bestaande moeten verbete ren. Vijf clubs willen of zijn niet in staat dat rest-bedrag op tafel te brengen. Wat daarvan de gevol gen zijn. is nog niet bekend. De overheid heeft zich altijd op het standpunt gesteld, dat alle clubs aan de sanering moeten meèwer- ken. Wij zullen daarom op korte termijn met die vijf clubs gaan praten. Eigenlijk zouden die lichtinstallaties er op 1 oktober van dit jaar moeten staan, maar ik vrees dat die datum door deze si tuatie niet haalbaar is". Ook het vergoedingensysteem - het betalen van een bedrag aan een club, waar vandaan een aange trokken speler komt - staat nog ter discussie. De overheid zou dit systeem, dat in de voetbalwereld overal wordt gehanteerd, willen afschaffen. Het betaald voetbal verzet zich daartegen met hand en tand. Dat heeft ertoe geleid, dat het BBI nog geen advies aan verheidsgeld aanwenden om de de overheid heeft gegeven. Vilè: „Het BBI heeft over deze zaak rapporten naar de staatssecreta ris gestuurd. De belanghebben den kunnen tot 1 september hier op hun commentaar geven. Aan het einde van het jaar formuleert het BBI dan een advies, dat naar de overheid gaat". Het BBI is daarmee dan precies een jaar te la.it. omdat de Tweede Kluner voor 1 januari van dit jaar uit sluitsel wilde hebben. VFB Stuttgart en FC Barcelona hebben kennelijk een gat in de transfermarkt ontdekt. Nu Paolo Rossi, sterspeler van Perugia, vanwege zijn vermeende betrok kenheid bij het Italiaanse om koopschandaal (voorlopig) niet mag voetballen, mag hij zich in de belangstelling van beide clubs verheugen. Naar verluidt hebben Stuttgart en Barcelona 4 miljard lire voor Rossi over. Kurt Welzl (hier op archieffoto, links) blijft nog zeker één jaar in de Alkmaar derhoutGisteren bereikte de Oostenrijker overeenstemming met AZ'67. OIRSCHOT - Coureur Harry van der Kruys uit Oirschot zal een aanklacht indienen tegen de KNMV. Van der Kruys verwijt de motorsportorganisatie ernstige nalatigheid met betrekking tot de veiligheid op circuits. De aanleiding tot deze stap, waarvoor de rijder een advo caat in de arm heeft genomen, is het dodelijk ongeval van Klaas Davidzon op 19 april tijdens de training voor de kampioensraces op het circuit van Zandvoort.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17