Verzet tegen kruisraket bv Geen besloten club In Ghana sprak de paus met anglicaanse leider Staking brengt Zweden in totaal isolement Speciale service van Italiaanse sportwagens o.a. ALFA ROMEO LAMBORGHINI Uitsluitend montage van originele onderdelen. VRIJDAG'9 MEI 1980 MnimimTffl VOORSCHOTEN De "Church of England" in Voorschoten bestaat één jaar. Dat is gevierd met een feestelijke lunch en discussie. Deze kerk is vorig jaar opgericht als 'dochter' van de Engelse en Ame rikaanse (Episcopaalse) kerk in Den Haag. Ze houdt elke zondag om half 11 een dienst in de Britse school aan de Jan van Hooflaan 3 in Voorschoten. Predikanten en het pastorale team van de Haagse 'moederkerk' verzorgen de dien sten. De heer P. M. Potter te Zoeterwou- de schreef ons: "Hoewel de dienst volgens de angli caanse liturgie in de Engelse taal Engelsekerk Voorschoten wordt gehouden, wil dat niet zeg gen dat hij alleen voor anglica nen is bedoeld. Ook leden van an dere kerken zijn welkom. Regel matig komen er Nederlanders in de diensten Dat is niet zo vreemd omdat tachtig procent van de Anglicanen in Nederland van Nederlandse oorsprong is en de taal spreekt". "Het is dus geen besloten Engelsta lige club, maar een groep christe nen die samenkomen om te bid den, het evangelie te horen en het avondmaal te vieren". De kleintjes kunnen naar de cre che, de jongere kinderen naar de zondagsschool en voor de oudere jeugd is er de jongerenkerk. Na de dienst wordt altijd koffie ge schonken. Een bescheiden bibliotheek en een boekentafel voorzien in de behoefte aan lec tuur. De heer Potter: "Het is de bedoeling dat deze kerk blijft groeien. En dat ze ieder in Voorschoten en wijde omgeving die zich op een of andere manier met de Aiiglicaanse Kerk ver bonden voelt zal kunnen dienen". Vrouwenbond. Mevrouw D. de Jong - Bakker bit Aalsmeer is gisteren afgetreden als presiden te van de Gereformeerde Vrou- Morgen lutherse markt in Leiden LEIDEN - Morgen, zaterdag 10 mei, houdt de evangelisch- lutherse gemeente in Leiden een marktdag met antiek, curiosa en kleding bij en in de hal van het kerkgebouw aan de Hooglandse Kerk- gracht. De hekken gaan om 10 uur open. In de kramen op het voorplein vindt men antieke stukken en 'nostalgische' voorwerpen uit het begin van deze eeuw, sta pels boeken uit verschillende perioden, aardewerk en glas, schemerlampen en huishou delijke artikelen en textiel van allerlei soort. In de hal van de kerk zijn meu belstukken, schilderijen en prenten ondergebracht. Nieuw is een uitgebreide collectie kleding. Deze afde ling biedt voor elck wat wils. Er zijn 'koopjes' en kleding stukken van uitstekende kwaliteit, meldde het organi satiecomité. Om 12 uur begint een verkoop bij opbod van een aantal an tieke en andere fraaie voor werpen. De lutherse gemeente heeft de opbrengst van deze markt nodig om het historische kerkgebouw te onderhouden en haar steeds groeiende werk naar behoren te kunnen voortzetten. Beroepingen Hervormde Kerk: beroepen te Rijssen C. Vos Amsterdam, te Strijen J. Pronk Marken. Gereformeerde Kerken: beroepen te Heerenveen H. H. de Wind, le- gerpredikant te Ermelo. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepbaar F. van der Pol te Kampen. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Emmeloord D. Hak kenberg Lisse. Rooms-katholiek overleg in Engeland Een werkgroep van het rooms-katholieke Landelijk Pas toraal Overleg in Engeland en Wales stelt de bisschop pen voor, zich te verzetten tegen invoering van Ameri kaanse kruisraketten in Groot-Brittannië en tegen de wapenwedloop. Daarbij zouden zij één lijn moeten trekken voor de NAVO en het Warschau-pact. De werk groep vindt niet alleen het gebruik maar ook het bezit van kernwapens verkeerd. Een ander voorstel is, te ijveren voor veranderingen in het inter nationale economische systeem. Een economie die het alleen moet hebben van winst maken is, vol gens de werkgroep, onbevredi gend. Aan allen die bij de kerk betrokken zijn vraagt de groep, door eigen voorbeeld een een voudiger en rechtvaardiger ma nier van leven te propageren. Tweeduizend afgevaardigden van de vier a vijf miljoen rooms-ka- tholieken in Engeland en Wales zijn een paar dagen in Liverpool Chr. Geref. Kerk in Zoetermeer op eigen benen Deze week is in Zoetermeer offi cieel een christelijke gerefor meerde kerk opgericht. Zij telt op dit ogenblik 130 leden en doople den en ressorteerde tot nu toe onder de plaatselijke kerk van Den Haag - Rijswijk. Ds. W. J. Quist bevestigde tijdens een dienst in de Oude (hervorm de) Kerk een aantal ambtsdra gers. Daarmee was de nieuwe gemeente een feit geworden en aan de 'bevoogding' van Rijswijk een eind gekomen. Vooral de laatste jaren is doelbewust ge werkt aan een zelfstandig ge meentelijk leven in de groeistad Zoetermeer. bijeen geweest. De bisschoppen conferentie zal de aanbevelingen van de zeven secties op c jne- ciale vergadering in juli bes^ ken als "bijdrage aan een reeks pastorale maatregelen" Democratie Zoals wij deze week al meldden, heeft een andere werkgroep de bisschoppen voorgesteld, het wezen van het priesterschap nog eens te bezien, dit in verband met de vraag of te zijner tijd ook de vrouw deze "grote roeping" niet zou mogen vervullen. Weer een andere werkgroep drong aan op een fundamentele herziening van de kerkelijke leer inzake huwe lijk, sexualiteit en voorbehoed middelen. Het was het eerste nationale pasto rale congres van de rooms-ka- tholieken in dit land. Ingewijden menen, dat dit het begin kan zijn van een veel grotere betrokken heid van de leken bij de besluit vorming en ook de grondslag kan leggen voor meer democratie in de kerk. Maar het is ook mogelijk dat de inspanningen niet worden beloond zoals de werkgroepen wensen. Het uiteindelijke resul taat kan zo mager zijn dat de deelnemers zich zouden moeten afvragen, of al het werk niet te vergeefs is geweest. De rooms-katholieken van Enge land en Wales wachten met span ning af, hoe de bisschoppen de aanbevelingen gaan verwerken. Een Afrikaans meisje dat deze week ter communie ging bij de paus zelf. Paus Johannes Paulus zit nu in Gl.^na. Nou... "zit", hij heeft vandaag een heel drukke dag. Eerst had hij een ontmoeting met de leider van de Anglicaan se Kerk, aartsbisschop Robert Runcie van Canterbury, die ook een bezoek aan enkele Afrikaan se landen brengt. Zo richtte Runcie in Zaïre - waar de paus van Rome zijn Afrikaanse reis begon - een nieuw bisdom op. Het was voor het eerst dat een Ang licaanse primaat de paus op "neutraal terrein" ontmoette. Zijn voorgangers bezochten steeds het Vaticaan. In Canterbu ry is een paus nog nooit geweest. Koning 250 kilometer noordelijk van de Ghanese hoofdstad Accra om daar met de bisschoppen te pra ten over vraagstukken van de kerk in dit land met zijn ander half miljoen rooms-katholieken op een bevolking van ruim negen miljoen. De paus zou in Kumasi ook de koning van de beroemde stam der Ashanti's treffen. Gisteravond was de paus in de ka thedraal van Accra. Daar waren de bisschoppen, de priesters en veel leken samengekomen. Op het Plein van de Onafhankelijk heid in het centrum vierde hij de eucharistie en doopte hij tien volwassenen. Landbouw In een toespraak tijdens zijn ont moeting met president Hill Li- mann riep de paus de Ghanezen op tot loyale samenwerking. De paus zinspeelde daarmee op de politieke spanningen tussen Li- mann en de luchtmachtluitenant Jerry Rawlings (vorig jaar leider van een coup) en op de economi sche problemen van dit land door de terugval van de landbouw- produktie. Vooral de landbouwbevolking kan, volgens de paus, een belangrijke bijdrage leveren aan de nationale inspanningen voor ontwikkeling. Hij deed een beroep op ieder om meer respect op te brengen voor het boerenberoep. "De boer moet alle aandaent krijgen". De paus wees op de verstedelijking in Ghana, die grote problemen op- wenbond Dat gebeurde op i landelijke ontmoeting in de Haagse Houtrusthallen. Negen jaar heeft mevrouw De Jong deel uitgemaakt van het hoofdbe stuur, waarvan zes jaar als presi dente. Mevrouw M. Toren - Sla ger uit Bennekom volgt haar op. Protest. De zending van de Gere formeerde Kerken heeft bij de president van Taiwan (het vroe gere Formosa, nu nationalistisch China) geprotesteerd tegen een golf van arrestaties in dat land, die eindigde met het gevangen nemen van de secretaris-generaal van de Presbyteriaanse kerk, dr C.M. Kao. Deze vrij kleine kerk neemt het op voor herstel van de mensenrechten en andere demo cratische vrijheden. Vernieuwing "Platform". Er komt een lande lijk rooms-katholiek "platform" van mensen uit diocesane dien sten (bisdommen), kerkelijke in stellingen en de wereld van de religieuzen om de beweging naar kerkvernieuwing op gang te houden. Op een bijeenkomst van ongeveer veertig rooms-katho lieken uit heel Nederland in Den Bosch is afgesproken, dat een werkgroep de doelstelling en het programma nader gaat uitwer ken. Het gaat er. volgens de oprichters van het platform, niet om, zich tegen de bisschoppen te keren, maar het beleid te toetsen aan wat de afgelopen vijftien jaar aan "au thentiek kerk-zijn" is opge bouwd. Zo nodig zal een eigen strategie worden uitgestippeld. Het platform zou moeten optre den als "brievenbus" en als "an tenne" voor wat deze kerk. Gevangenen Andersdenkenden. De rooms- katholieke bisschoppen van Po len vragen de autoriteiten, in het belang van de binnenlandse rust niet langer andersdenkenden te straffen. Zij doen dat in een communiqué na een tweedaagse conferentie onder leiding van kardinaal Stefan Wyszinski. "De kort geleden opgevoerde ver volging moet onrust veroorza ken", schrijven de bisschoppen, die geen andere bijzonderheden over deze vervolging meedelen maar toch duidelijk doelen op de krachtige onderdrukking van dissidenten. "Het is ongewenst dat er in de Poolse staat een toe stand komt waarin sprake is van politieke gevangenen". De bisschoppen stellen voor, als wereldlijke en geestelijke leiders om één tafel te zitten en de han gende problemen te bespreken. Zij danken de politieke autoritei ten voor de vrijstelling van mili taire dienst die studenten aan de rooms-katholieke seminaries krijgen. Directeur FAO: „Voedselhulp verplichten" DEN HAAG (GPD)- Nederland staat positief tegenover ver plichte bijdragen van de rijke landen aan de Internationale Noodvoedselreserve, een van de belangrijkste instrumen ten om hongersnoden effec tief te bestrijden. De Nood- voedselreserve is een'onder deel van het Wereld Voedsel programma van de Verenigde Naties. De positieve Neder landse instelling is met ge noegen geconstateerd door Dr. Edouard Saouma, direc teur van de Voedsel en Land bouw Organisatie (FAO) van de Verenigde Naties. De Li banees Saouma sloot gisteren een officieel bezoek aan Ne derland af. ,,Ik hoop van harte dat Neder land, een van de belangrijkste donorlanden van de FAO, verder zal gaan en ook binnen de Europese Gemeenschap het voortouw zal nemen om tot verplichte bijdragen aan de Noodvoedselreserve te komen," zei Saouma tijdens een persconferentie,die een serie gesprekken met onder meer de mnisters De Koning (ontwikkelingssamenwer king) en Braks (landbouw) af sloot. In ieder geval gaat Saouma te rug naar Rome, zetel van de FAO, met een toezegging van minister De Koning op zak voor een bijdrage van 5 mil joen gulden aan de Nood voedselreserve in 1980. Ook voor 1981 en 1982 is 5 miljoen toegezegd. Voorts heeft De Koning de FAO een bedrag van 2,6 miljoen gulden voor vijf jaar toege zegd voor een nieuw actie programma voor plattelands organisaties in de Derde We reld. Daarmee fincanciert Nederland een kwart van de tot nu toe voor dit actiepro gramma ingediende projec ten. Situatie lijkt op staat van beleg STOCKHOLM (GPD) - Na het mislukken van de cao-onder handelingen in Zweden, het geen leidde tot stakingen op grote schaal, staan nu rond een miljoen Zweedse werk nemers vertwijfeld op straat en weten niet hoe ze, wat hun inkomen betreft, de zaak kunnen redden. De meesten zijn aangewezen op de sociale dienst. Er is bovendien geen uitzicht op een spoedige op lossing van hun probleem, nu de bond van werkgevers heeft verklaard de uitsluiting van werknemers met een week te verlengen. Dat oetekent dat de sociale ont wrichting nog groter wordt. Het isolement van Zweden is nu bijna totaal. Geen havens die meer open zijn, alle vliegvelden zijn gesloten omdat er niemand in de verkeerstorens werkt. Radio en televisie zenden alleen maar nieuws uit over het conflict, en de mensen hamsteren alles wat ze maar kunnen. Bijvoorbeeld brood, gist, meel, melk, toiletpa pier en vooral benzine, omdat vanaf vrijdag ook alle leden van de transportbond in staking zul len gaan. De afgelopen dagen werd er in Zweden dagelijks meer benzine verkocht dan onder normale om standigheden in een hele maand. In olievaten, jerrycans en plastic reservetanks. Deze laatsten zijn levensgevaarlijk omdat de ben zine het plastic aanvreet, waar-, door ze gaan lekken. Disdag is de politie begonnen met huiszoe kingen en heeft in verschillende grote steden zoals Stockholm, Malmo en Gothenburg duizen den liters benzine in beslag ge nomen. In de kranten, die steeds dunner beginnen te worden door het gebrek aan papier, wordt ge waarschuwd voor dit soort ham sterpraktijken. De algemene indruk die men op dit moment in Zweden krijgt, is alsof het land in staat van beleg is, of dat de derde wereldoorlog wordt verwacht. Maatschappelijk en economisch gezien kan Zweden dit cao-conflict echter niet veel langer laten duren. Het enorme arbeidsconflict dat nu heel Zweden heeft lamgelegd, is voornamelijk veroorzaakt door het feit dat de bond van werkge vers SAF een hardere politiek is gaan voeren sedert de sociaal democraten niet meer aan de macht zijn. Vierenveertig jaar lang hebben de sociaal-democra ten het land geregeerd en het ver anderd van een agrarische sa menleving tot een van de meest geindustrialiseerde landen ter wereld. Algemeen werd dit be schouwd als het „Zweedse mo del", het opbouwen van een wel vaartsstaat via goede contacten tussen werkgevers en werkne mers. Nu, met de huidige coali tieregering, bestaande uit con servatieven, liberalen en de cen trumpartij, is van deze goede ver standhouding weinig overgeble- Enkele jaren geleden werd in het ten zuiden van Stockholm gele gen Saltsjoebaden een overeen komst gesloten tussen het over koepelende orgaan van vakbon den (LO) en de bond van werkge vers. Sedertdien was het vrij rus tig op de arbeidsmarkt en kende Zweden nauwelijks stakingen. Nu is de situatie totaal veran derd. De bond van werkgevers is ervan overtuigd dat de nationale eco nomie geen prijsstop, evenmin als een loonsverhoging kan ver dragen. De vakbonden verwijzen daarentegen naar de inflatie van 9,3 procent en eisen dat de lonen worden aangepast. Ook de be middelingscommissie, die in de ze gevallen ingrijpt, is cr niet in geslaagd tot een vergelijk te ko men. Daardoor hebben de werk gevers in toenemende mate be sloten de werknemers in de stil gelegde bedrijven uit te sluiten, waardoor ze geen salaris ontvan gen. Duidelijk is dat de vakbonden hun steun hebben verloren die ze tientallen jaren lang hadden in het parlement en bij de regering, en dat de werkgevers nu het heft in handen hebben genomen. Maar duidelijk is ook dat beide partijen moménteel in dit conflict verlies lijden. Een miljoen werk nemers staan op straat, het land is geisoleerd en niemand schijnt een oplossing te weten. De uit drukking het „Zweedse model" kan nu uit de woordenboeken worden geschrapt. HENK RUYSSENAARS ADVERTENTIE Rooseveltstraat 61 2321 BL LEIDEN 071-766500

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15