YS schorten oefeningen bij Cuba op Edmund Muskie opent aanval op Brzezinski Aanslagen in Noord-Ierland Verbazing bij Bonn over uitlating Luns Positie Schmidt in geding Informele besprekingen in Belgrado Binnenkort nieuwe regering in Teheran DRUKKERIJ DELTABACH inbraakwerende V picusdeuren '"vanaf f475,-inkl BTW DONDERDAG 8 MEI 1980 BELFAST (Reuter) - Leden van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) hebben gis teren in Noord-Ierland twee spoorbruggen opgeblazen, een bandenfabriek verwoest en een lid van een paramilitaire groepering neergeschoten. Bij een ander incident werd de militante pro testantse leider dominee Ian Paisley aange houden, toen hij in Armagh protesteerde te gen de aanwezigheid van premier Charles Haughey van de Ierse republiek bij de intro- nisatie van de nieuwe Anglicaanse primaat van geheel Ierland, aartsbisschop dr. John Mulholland. Het was voor het eerst sinds vier- jaar dat een Ierse premier Noord-Ierland be zocht. Het was overigens nog niet eerder voorgekomen dat de installatie van een pri maat voor geheel Ierland door een rege ringsleider uit Dublin.werd bijgewoond. Ds. Paisley schreeuwde bij zijn aanhouding dat Haughey "het bloed van mensen van Ulster op zijn jas heeft en dat hij wapens naar Noord-Ierland heeft gesmokkeld". Hij werd, evenals twee andere Lagerhuisleden die te gelijk met hem werden aangehouden, na een uur weer vrijgelaten. De bruggen waarop de IRA gisteren bomaan slagen pleegde maken deel uit van de belang rijke spoorwegverbinding tussen Belfast en Dublin. In totaal gebruikte de IRA een halve ton explosieven. Zij waarschuwde het publiek dat het op eigen risico van de spoor lijn gebruik maakt. De aanslagen vonden plaats in Zuid-Armagh, een gebied waar de IRA vrywel heer en meester is. In Derry beroofden drie IRA-leden een ban denfabriek. Daarna plaatsten zij een bom waardoor brand ontstond die het gebouw in as legde. Te Castlefinn, nabij de grens met Ierland, scho ten tenslotte IRA-leden een lid van het 'Ul ster Defence Regiment' - een militie die met het Britse leger samenwerkt - neer. PANAMA (JPS) - Een schijnaanval op Guantanamo op Cuba, het voornaamste gedeelte van Amerikaanse mili taire oefeningen die vanaf 8 mei in het Caribische gebied worden gehouden is opgeschort. Dit meldt het persburau Inter Press Service uit Panama. Bezorgdheid Van onze correspondent) DEN HAAG - Woordvoerders van de Zuidmolukse '20 mei- groep' (de Pemuda-bewe- ging) hebben gisteren ver klaard, dat hun beweging „niets te maken heeft" met de pogingen van vorige week om in Suriname een staatsgreep te plegen. De berichten die daarover gisteren in Neder landse kranten verschenen, noemde men „fantasiever halen". Naar de mening van woordvoerder F. J. Risakotta zijn dergelijke meldingen naar buiten gebracht „door krachten die onze beweging in haar activiteiten willen on dermijnen"; daarbij werd met name gedacht aan de Indone- Molukkers ontkennen rol bij coup in Suriname sische ambassade in Den Haag. Drie Zuidmolukse leden van de 20 mei-beweging op Walche ren - J. Telehala, F. J. Risa kotta en L. J. Latumeten - reageerden met die verkla ring op krantenpublikaties van gisteren Zij verklaarden niet te weten of er Zuidmo- lukkers bij de recente gebeur tenissen in Suriname betrok ken zijn, maar meldden „met zekerheid" dat - als dit wel het geval zou zijn - ze niet be horen tot de 20 mei-beweging. „Onze beweging voert oppo sitie tegen het Soeharto-re- gime in Indonesië. We zijn er vrijwel zeker van, dat berich ten over de betrokkenheid van deze beweging bij wat in Suriname is gebeurd de opzet hebben onze activiteiten in een kwaad daglicht te stel len". Volgens waarnemers moet het be sluit van Washington om de oefe ningen gedeeltelijk af te gelasten gezien worden in het licht van het Cubaanse vluchtelingen probleem en van de negatieve reacties van Middenamerikaanse en Caribische staten op de mili taire oefeningen. De Cubaanse reactie was scherp en in een toe spraak in Havana noemde presi dent Fidel Castro het besluit de schijnaanval af te gelasten een grote overwinning voor Cuba. Als tegenprestatie laat de Cu baanse regering eigen oefenin gen ook niet doorgaan. Vraagteken De reacties van de meeste Latijns- Amerikaanse en Caribische lan den zet een vraagteken bij de in vloed die Washington nog heeft in het gebied, dat "de achtertuin van de Verenigde Staten" werd genoemd. De zogenaamde "ba nanenrepublieken" stonden tot voor kort onder controle van Noordamerikaanse multinatio nals, die weer werden gesteund door het Amerikaanse leger. De situatie is zich gaan wijzigen sinds 1954 toen bij een door de CIA gesteunde staatsgreep een democratisch gekozen regering van Guatamala omver werd ge worpen en sinds 1965 toen Ame rikaanse mariniers de Domini caanse republiek binnenvielen, een volksopstand neersloegen en dictator Joachim Balaguer aan de macht hielpen. Toen de Verenigde Staten de mili taire oefeningen bekendmaak ten, bracht de Panamese regering haar "bezorgdheid" over aan Washington. President Royo zei in zijn boodschap dat "het Cari- bisch gebied niet langer een pri- vé-meer van de Verenigde Staten is". Enige dagen daarvoor had ook de president van Costa Rica, Rodrigo Carazo, kritiek geleverd op de voorgenomen manoeuvres, die de codenaam "Sheldo 80" dragen. De premier van Jamaica, Michael Manley, en zijn ambtge noot van Grenada, Maurice Bi shop, beschuldigden Washington ervan het gebied te bedreigen. De Nicaraguaanse regering heeft de plannen van de Verenigde Sta ten heftig gekritiseerd. Zij be schouwt de oefeningen als een bedreiging voor de ontwikkeling van de revolutie in Nicaragua en van progressieve krachten in heel Midden-Amerika. Volgens de linkse oppositie in El Salvador zijn de manoeuvres een generale repetitie voor een interventie in hun door gewelddadigheden ge teisterde land. Zelfs de premier van Belize, de laatste Britse kolo nie op het Amerikaanse conti nent, omschreef de oefeningen als een bedreiging voor de vrede in het Caribisch gebied. Slechts de regeringen van Honduras en Guatamala hebben geen reactie op de Amerikaanse plannen ge geven. WASHINGTON - De nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Edmund Muskie (rechts), wordt door zijn collega's in het comité voor buitenlandse betrekkingen in de Senaat verwelkomd. in Europa zouden kunnen terug vallen en dat de Europese NAVO- bondgenoten dan het ontstane gat zouden moeten opvullen. WASHINGTON (GPD) - De be noeming van senator Edmund Muskie tot minister van buiten landse zaken is gisteren door de Amerikaanse Senaat bekrach tigd. Muskie maakt zich al op voor een ontmoeting met zijn Sowjet-ambtgenoot Gromyko, volgende week in Wenen, ter ge legenheid van het 25-jarig be staan van het Verdrag van Oos tenrijk. Tegenover de Sowjet-Unie wil Muskie een "sterke en afgewo gen" politiek voeren. De relatie met de VS is door de Sowjet-Unie verstoord, aldus Muskie. "De USSR moet een zware prijs be talen voor haar agressie tegen Af ghanistan. Wij kunnen een ont manteling van de Oost-Westver- Bij verkiezingen Noordrijn-Westfalen DEN HAAG (ANP) - Over de ver kiezingen voor een regionaal parlement aanstaande zondag in de Westduitse deelstaat Noord rijn-Westfalen ligt de schaduw van de nationale verkiezingen die in oktober van dit jaar zullen worden gehouden. Ten eerste kan de uitslag die zondag uit de stembus komt dienst doen als graadmeter voor de grote krachtmeting tussen Helmut Schmidt en Franz-Josef Strauss dit najaar. En ten tweede - en dat lijkt voor de nabije toekomst van wezenlijker belang - kan die uit slag van onmiddellijke invloed worden op de krachtsverhoudin gen in de nationale politiek. Wint in Noordrijn-Westfalen na melijk de christen-democrati sche CDU dan zal deze partij, sa men met haar Beierse zusterpar tijen CSU, een tweederde-meer derheid in de Bondsraad verwer ven. Dit zou betekenen, dat de bondsregering in Bonn vleugel lam wordt. Elk wetsontwerp van de socialistisch-liberale SPD- FDP-coalitie kan dan in de Bondsraad - een soort Eerste Kamer waarin vertegenwoordi gers van de deelstaten zitting hebben - weggestemd worden door de CDU-CSU-combinatie ook al is het ontwerp eerder in de bondsdag goedgekeurd. Dat kan toch moeilijk een aanlokkelijk perspectief voor kanselier Schmidt genoemd worden, wiens regering in dat geval haar wetgevende functie zal verliezen. Overigens dreigt er dit weekeinde niet alleen direct gevaar voor de positie van de regering-Schmidt. Ook voor zijn grote tegenspeler Franz-Josef Strauss kan Noord rijn-Westfalen van rechtstreekse betekenis zijn, zij het in mindere mate. Een groot verlies van de CDU zou immers meteen uitge legd kunnen worden als een aanwijzing, dat de potentiële CDU-stemmers in deze deelstaat, die altijd een belangrijke gids functie heeft vervuld bij West duitse verkiezingen, weinig ge diend zijn van de enigszins rauwe Beier Strauss. En dat zou zijn kansen voor oktober aanzienlijk verminderen. Zodanig zelfs dat op zo'n moment een tussentijdse vervanging van Strauss als na tionaal kandidaat voor de CDU en CSU niet zou mogen worden uitgesloten. Zowel Schmidt als Strauss is goed doordrongen van het directe be lang dat zij beiden hebben bij de deelstaatverkiezingen van Noordrijn-Westfalen, nog afge zien van het symbolische effect van de uitslag van zondag. De twee toppolitici hebben per soonlijk deelgenomen aan de verkiezingscampagne en ge tracht het kiezersvolk voor hun eigen persoon te winnen. Bijge volg beheersten de thema's van de nationale politiek de campag ne, hetgeen de SPD zeker niet onwelgevallig was aangezien zij van het begin af aan doelbewust geprobeerd heeft de verkiezin gen in Noordrijn-Westfalen uit de regionale sfeer te halen. De so cialisten willen op zo'n manier ongetwijfeld ten volle profijt trekken van de landelijke popu lariteit van Helmut Schmidt. houdingen niet toestaan, maar dat hangt sterk af van de politiek van de Sowjet-Unie. De onderte kening van het Salt 2-verdrag zal door de kwestie-Afghanistan in elk geval niet plaatsvinden", zei Muskie, die voorzitter is geweest van het ontwapeningscomité van de Senaat. De nieuwe minister van buiten landse zaken lanceerde gisteren een scherpe aanval op Zbigniev Brzezinski, voorzitter van de Na tionale Veiligheidsraad en presi dent Carters belangrijkste advi seur in veiligheidszaken. Brze zinski geldt ook als de belang rijkste architect van de mislukte operatie om de gegijzelden in de Amerikaanse ambassade in Te heran te redden. Deze actie leidde vorige week tot het aftreden van Cyrus Vance als minister van bui tenlandse zaken. Muskie liet er in een toespraak voor de Senaat geen twijfel over be staan dat hij de leiding heeft over de buitenlandse politiek: "De minister van buitenlandse zaken is de belangrijkste adviseur van de president op het gebied van de buitenlandse politiek". Daarmee stelt hij zich direct op tegenover Brzezinski. Muskie stelt zich op één lijn met president Carter. "Ik zou hier niet staan als ik niet de centrale be standdelen van de huidige bui tenlandse politiek zou steunen - een politiek die is opgesteld door president Carter en minister Vance". Brzezinski noemde hij niet. Het is nog steeds niet duidelijk hoe de machtsstrijd tussen Muskie en Brzezinski zal verlopen. Hoge functionarissen van het ministe rie van buitenlandse zaken in Washington zeggen dat Muskie zich wel bij de harde lijn van Brzezinski moet neerleggen om de problemen, die Vance met het Een woordvoerder vj Witte Huis had, te voorkomen. Alles is beter dan een warrige en ongecoördineerde buitenlandse politiek, zeggen zij. Politieke kringen die zijn ervaren heid betwijfelen, zien in Muskie's benoeming eerder een teken van de groeiende macht van Brze zinski, die dagelijkse toegang heeft tot de president en die een veel betere "buitenlandse" ach tergrond bezit dan zijn nieuwe ri vaal. Anderen zien in Muskie's benoe ming een meesterzet van Carter, waarmee hij zich van parlemen taire steun voor zijn omstreden buitenlandse politiek kan verze keren. De "duif' Muskie zal met een steeds conservatiever wordend Congres te maken krijgen. Een gisteren uitgekomen opiniepei ling toonde aan dat de Republi keinen voor het eerst sinds jaren weer een meerderheid kunnen vormen in het Congres. Zo zou Muskie wel eens van twee zijden onder druk gezet kunnen worden: door de ambitieuze Brzezinski aan de ene en het con servatieve Congres aan de andere kant. BONN (DPA) - In Bonn is men "zeer verbaasd" over de uitlating van NAVO-secretaris-generaal Luns over een weghalen van Amerikaanse troepen uit Europa voor het geval Amerika die in het gebied van de Perzische Golf no- dig mocht hebben. Uit welinge lichte kring in Bonn verluidde gisteren, dat niemand bij de NA VO daar iets van weet. Luns zou volgens persberichten na een gesprek met Carter dinsdag in Washington hebben gezegd, dat de Europese NAVO-landen zich voor zo'n geval op verplaat sing van Amerikaanse soldaten moesten voorbereiden. In Bonn neemt men Luns voorts de uitspraak kwalijk, dat de West duitse marine Amerika zou kun- TEHERAN (AFP/UPI)-De Iraanse president, Abolhassan Bani- Sadr, zal binnen twee weken de samenstelling van een nieuwe regering bekendmaken. Dit heeft de in Teheran verschijnende krant Bamdad gezegd. De naam die voor het eerste-minis- terschap het meest wordt ge noemd is die van Ezzatollah Sa- habi, de huidige minister van be groting en planning en tevens lid van de revolutionaire raad. Ande re namen die circuleren voor deze post zijn die van Dariüs Foruhar, minister van staat, en van de woordvoerder van de revolutio naire raad, Hassan Habibi. De voormalige opperbevelhebber van de marine, admiraal Mdani, is deze week ontvangen door aja- tollah Chomeini. In kringen rond de éyatollah wordt gezegd dat Mdani is gevraagd zitting te ne men in de nieuwe regering. Vol gens Bamdad moeten nieuwe ministers worden benoemd op de posten defensie, begroting, plan ning, volksgezondheid, olie, voorlichting en cultuur. De mi nisters die deze posten nu behe ren zullen zitting hebben in het Iraanse parlement. i helpen bij de versterking het potentieel in de Indische Oceaan. "Luns heeft niet het recht zoiets te zeggen", verklaart men in Bonn. "De Westduitse marine opereert uitsluitend in het NAVO-gebied De V.S. zjjn overigens niet van plan hun in Europa gelegerde troepen definitief terug te trekken om ze in Zuidwest-Azië te gebruiken. Dit is gisteren met nadruk ver klaard in Amerikaanse rege ringskringen te Washington. Men sprak het bericht tegen dat Luns, gesproken heeft van een even tuele terugtrekking van de Ame rikaanse troepen uit Europa. i de NAVO zei gisteren in Brussel dat Luns in Washington niet gesproken heeft over een mogelijke terugtrekking van deze troepen uit Europa. De secretaris-generaal van de NA VO, aldus de woordvoerder, heeft er wel op gewezen dat de V.S., indien de situatie in het gebied van de Perzische Golf zich zou toespitsen, op de "militaire uit rusting" van hun strijdkrachten ADVERTENTIE Oranjelaan 37 Zoeterwoude - Rijndijk Telefoon 071-89 92 41 Obote naar Oeganda DAR ES SALAAM (Reuter) - De voormalige president van Oe ganda, Milton Obote, heeft giste ren bekendgemaakt dat hij op 27 mei naar zijn land terugkeert om deel te nemen aan de parlements- en presidentsverkiezingen die in december worden gehouden. Obote woont in Tanzania sinds hy in januari 1971 ten val werd ge bracht door Idi Amin. Tijdens een persconferentie in Dar es Salaam zei hij dat zijn party, het Oegandese Volkscongres, een besluit van de Oegandese rege ring, dat politieke partijen niet mogen deelnemen aan de verkie zingen, zal negeren. Obote noemde het besluit ongrondwet tig. ADVERTENTIE ir VEILIGHEID in woning, winkel, kantoor, etc. Leverbaar in 5 verschillende beveiligings-klassen. Kompleet met speciale sloten en Vraag gratis brochure of bezoek onze showroom Jongeneel B.V. de Verenigde Houthandel Waard 7 2315 KP Leiden Hoge Morsweg 152 tel. 071-141641 2332 HN Leiden tel. 071-769202 BELGRADO - Naarmate de dele gaties die voor de begrafenis van president Tito naar de Joegosla vische hoofdstad zijn gereisd in aantal toenemen, is een keten van politieke besprekingen ontstaan zoals dat bij staatsbegrafenissen in het verleden vaker het geval was. Het meeste overleg wordt, zoals verwacht was, gevoerd tus sen landen onderling. In vele ge vallen zal de inhoud van de ge sprekken tussen de verschillende gesprekspartners die elkaar niet altijd als vrienden bejegenen, ge heim blijven. De belangrijkste besprekingen die gisteren zijn gevoerd en, op de dag van de begrafenis worden voortgezet, zijn die tussen de In diase president Indira Gandhi en de Russische president en par tijleider Leonid Brezjnjev, tussen Tot de Amerikaanse vice-president Walter Mondale en de Duitse bondskanselier Helmut Schmidt, en tussen de Chinese voorzitter Hua Guofeng en de Japanse premier Ohira. De tijdsruimte die de verschillende delegaties hebben tussen de be grafenisplechtigheden door, is dermate krap, dat de gesprekken tot een minimum moeten worden beperkt. Zo heeft bijvoorbeeld de Amerikaanse president Mondale, nadat hij een uur met de nieuwe Joegoslavische leiders had ge sproken, de voorkeur gegeven aan gesprekken met Westeuro- pese delegatieleiders. Andere verzoeken om besprekingen heeft hij moeten afweren omdat er eenvoudig geen tijd is. De Chinese voorzitter Hua Guo feng heeft niet gestaan op een luxueuze behandeling. Hij heeft gewoon zyn intrek genomen in een van de grote hotels, wat zijn contacten met een groot aantal delegaties uit de ontwikkelings landen vergemakkelijkt. Niet ge hinderd door afstand en protocol, kan hij zich voor zijn politieke ac tiviteiten min of meer van hotel kamer naar hotelkamer bege- Volstrekt in nevelen hangen de po litieke bewegingen van de Russi sche delegatie. Niemand weet precies hoe het programma van het Russische staatshoofd er uit ziet. werkelijke topconferentie kan het niet komen, aangezien de Amerikaanse président Carter de grote afwezige is. De Amerikanen hebben laten blijken dat er van Sowjet-zijde geen opening is ge weest voor een mogelijke ont moeting tussen vice-president Mondale en de Russen, die in te genovergestelde richting ook geen opening aangeboden kre gen voor een ontmoeting met de Amerikaanse delegatie. Het is niet uitgesloten dat tijdens de be grafenis een paar woorden over en weer worden gewisseld, maar daar zal het dan ook bij blijven. -president Walter Mondale legde gisteren c vische presiden De begratenis van maarschalk Ti- nieuwe Amerikaanse minister to zal niet de geschiedenis in gaan van buitenlandse zaken Muskie als de gelegenheid waarbij de we- en zijn Russische ambtgenoot reldvrede gered is. Gromiko elkaar later deze maand Wel is inmiddels duidelijk dat de in Wenen zullen ontmoeten. ij de kist van de overleden Joegosla- Niettemin is het samentreffen van zovele leiders uit de hele wereld aanleiding tot het aangaan van contacten, die uiteindelijk in po sitieve zin kunnen uitwerken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9