VARA overweegt klacht bij justitie tegen Wiegel «kei bureau's! AR-achterban niet eens met kandidatenlijst Justitie gaat 87 miljoen bezuinigen Academiegebouw bezet Politie ontkent gebruik braakgas op koninginnedag Uit in de Randstad DONDERDAG 8 MEI 1980 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De ach terban van de ARP lijkt dras tisch te gaan ingrijpen in de kandidatenlijst voor de ver kiezingen van volgend jaar, zoals die door het partijbe stuur is opgesteld. Vooraan staande ARP'ers, zoals voor zitter Hans de Boer, kamerlid Jan van Houwelingen en prof. Bob Goudswaard, duikelen vrijwel zeker weg uit de top van de kandidatenlijst. Daar entegen willen de AR-kies- verenigingen mr. Willem Aantjes tegen de zin van het bestuur in toch op de kandi datenlijst plaatsen. De Boer is door het partijbe stuur op de eerste plaats ge zet, maar dreigt te worden ge passeerd door de AR-minis- ters Job de Ruiter (justitie) en Jan de Koning (ontwikke lingssamenwerking). Een groot deel van de achterban zou het liefst minister De Rui ter als AR-lijstaanvoerder Ook prof. Goudswaard en Van Houwelingen, op de vijfde en zesde plaats gezet, zullen en kele plaatsen zakken. Het zelfde geldt voor de op de achtste plaats voorkomende loyalist (kritisch ARP-lid) Jan Nico Scholten, die mogelijk zelfs naar een onverkiesbare plaats zakt. De AK-achterban - die in het verleden nooit grote wijzigin gen in kieslijsten heeft aan gebracht - lijkt met deze in greep zijn ongenoegen te willen uitspreken over de houding van de loyalisten in het CDA, hoofdzakelijk AR P'ers. Overigens is pas een zesde van de stemmenlijsten uit de achterban binnen. Door het naar voren halen van de bewindslieden op de AR- lijst - staatssecretaris Kraaij- eveld Wouters (CRM) staat of ficieel vierde - lijkt de AR- achterban zich uit te willen spreken voor het beleid van het kabinet-Van Agt. Met name door de AR-top zelf is de laatste tijd gewaarschuwd dat niet te doen. Volgens De Koning heeft het bestuur juist daarom kamerlid Hans de Boer op de eerste plaats gezet. De AR-kiesverenigingen lij ken daar geen boodschap aan te hebben. Het is nog niet duidelijk wat er gaat gebeuren met de andere loyalisten in de top van de AR-lijst, die binnenkort met de lijsten van KVP en CHU tot één CDA-lijst moet wor den samengevoegd. Bij de eerste veertien namen op de lijst (dat zijn de zeker ver kiesbare plaatsen) staan naast de al genoemde, ook nog de namen van de loyalisten Fa- ber, Beinema, Borgman en De Kwaadsteniet. De eerste vertegenwoordiger van de rechtervleugel van de AR, mr. Gerrit van Dam, werd door het bestuur pas op de tiende plaats gezet. Het lijkt waarschijnlijk dat hij nu en kele plaatsen zal stijgen. Niet- loyalisten onder de eerste veertien zijn voorts staatsse cretaris De Gr$af (sociale za ken) en kamerlid B. de Vries. Nog op een ander punt lijkt de AR-achterban de plannen van het partijbestuur te willen doorkruisen. Mr. Willem Aan tjes, die na onthullingen over zijn oorlogsverleden van het politieke toneel verdween, is door het bestuur niet kandi daat gesteld. Inmiddels is zijn naam echter door zo veel kiesverenigingen toch weer opgevoerd, dat hij nagenoeg zeker is van een plaats op de AR-lijst. DEN HAAG (GPD) - De Amster damse politie heeft gisteren te gengesproken dat bij de onlusten van 30 april traangas vermengd met braakgas zou zijn gebruikt, zoals dinsdag was bekendge maakt. Het was uitsluitend traangas, zij het in een andere samenstelling dan tot dusver is gebruikt. Op grond van getuigenverklarin gen zijn inmiddels nog twee deelnemers aan de rellen gearres teerd. Aan de hand van tv- en filmbeelden en verklaringen van Medewerkers bedreigd na koninginnedag HILVERSUM (ANP) - Het dagelijks bestuur van de VARA heeft alle uitlatingen van minister Wiegel naar aanleiding van het omstreden radioprogramma van deze omroep op koninginnedag opgevraagd om te bekijken of het moge lijk is bij justitie een aanklacht tegen de minister in te dienen. Volgens omroepsecretaris Herman van Wijk zijn door die uitlatingen "zichtbare schade" toegebracht aan de VARA en heeft de minister ook medewerkers van deze omroep door zijn woorden beledigd. Intussen zijn gisteren bij de VARA opnieuw ruim duizend schrifte lijke opzeggingen van het lid maatschap binnengekomen, dewerkster te beschermen. Mo gelijk zal men haar daartoe tijde lijk op een schuiladres onder brengen. dat het totaal aantal bedankjes Het overleg binnen de VARA Hanneke Groenteman verzorgde op 30 april de radiouitzendingen van de VARA voor een groot deel. Zij is nu het voornaamste slachtof fer van bedreigingen door het publiek. De VARA zal waarschijn lijk veiligheidsmaatregelen treffen. Nog geen'VARA- tekst' naar parlement DEN HAAG (ANP) - Minister De Ruiter van justitie voelt er weinig voor de beide kamers de letterlijke tekót van de om streden VARA-radiouitzen- ding op inhuldigingsdag (30 april) toe te zenden. Een verzoek vanuit de VVD- fractie in de Eerste Kamer die tekst het parlement beschik baar te stellen benaderde hij gisteravond zeer aarzelend. "Het is geen kleinigheid", al dus de bewindsman, die de Senaat er op wees dat het uit tikken van tien uur gespro ken woord niet makkelijk is. Daarmee, zö becijferde hij, is 40 a 50 uur werk gemoeid. sinds koninginnedag is gestegen tot meer dan 2500. Binnen de VARA wordt gevreesd dat dit aantal in de komende dagen nog sterk zal toenemen. Er worden zelfs verwachtingen uitgespro ken over 10.000 opzeggingen'. Dat is dan de tweede klap voor het ledental van deze omroepvereni ging binnen een jaar. Want in de 'tweede helft van 1979 bedankten ook velen toen voorzitter André Kloos werd gedwongen weg te gaan. Het totale verlies van de VARA over 1979 was 7.135 leden, maar dat kon volgens de pers dienst niet geheel aan het "Kloos- k*. effect" worden toegeschreven. Diverse medewerkers van de VA RA, ook mensen die niets met de bewuste radio-uitzending van doen hebben gehad, zijn de laat ste dagen bedreigd en lastig ge vallen. Het voornaamste slacht offer was Hanneke Groenteman, die de radio-uitzending voor een groot deel verzorgde. Aan haar adres worden ook anti-semiti- scbe uitlatingen toegevoegd. De VARA zal nu waarschijnlijk maatregelen treffen om deze me- TENNIS - Tom Okker is uitge schakeld in het toernooi van de kampioenen op Forest Hills. Ok ker, die zich open kampioen van Israël mag noemen, verloor met 6-5,1-6,1-6 van de Mexicaan Raul Ramirez. TENNIS - Australië dat in Düssel- dorf de Nations Cup verdedigde is reeds in de voorronden uitge schakeld. Na de nederlaag tegen Zweden leden de Australiërs gis teren ook verlies tegen de Ameri kanen (3-0). de zaak is druk gaande. Het on derzoek van het dagelijks be stuur zal echter volgens een woordvoerder pas in de loop van de volgende week worden afge rond. Maar wel gaat de radio dienst vandaag vergaderen, waarbij dan op basis van een noti tie van radiodirecteur Piet van den Ende door de medewerkers zelf zal worden bekeken of er op koninginnedag fouten zijn ge maakt en zo ja, welke. Ongeveer vijfhon derd studenten hebben gistermiddag besloten het academiegebouw in Groningen gedu rende 24 uur bezet te houden. Dit uit protest tegen het vasthouden van minister Pais aan het wetsontwerp voor de twee-fasen struc tuur en het vooront- teitsraad. De progres- werp van het weten- sieve studentenfractie schappelijk onderwijs en de Groninger Stu- '81. De bezetting dentenbond. Het draagt een open ka- wordt niet uitgesloten rakter en begon gis- geacht dat deze open termiddag om half zes. bezetting morgen zal Het initiatief ertoe worden gevolgd door werd genomen door de gesloten bezettingen studentenfracties in de van faculteilsgebou- Groninger Universi- wen. Uitstel van muziekexamen DEN HAAG (ANP) - Het eindexa men HAVO muziek dat gisteren op 25 scholen in Nederland zou worden afgenomen, is uitgesteld. Bij aanvang van de examens bleek op alle scholen dat de ban den zowel de muziek van het eer ste (examen) als het tweede tijd vak (herkansing) bevatten. Daar op werden de examens afgelast. Overwerk beperkt ADVERTENTIE W 9 13 volledig B massief N® Bovenstaand bureau, en nog J veel meer;riante massief eiken bureau's in diverse afmetingen en modellen. Tegen zeer aantrekkelijke prijzen. '/"éin*1 DEN HAAG (GPD) - De ambtena ren op het ministerie van justitie zullen harder moeten werken. Niet alleen heeft „hun" minister De Ruiter een eind gemaakt aan vrijwel alle overwerk, ook aan het aantrekken van vakantiekrach ten is voorlopig een eind ge maakt. Daarnaast is besloten tot het „indikken" van de werk zaamheden op het departement: met hetzelfde aantal mensen moet meer werk verricht wor den. Tot deze maatregelen is besloten in het kader van het aanvullende bezuinigingsprogramma van f3 miljard. De extra bezuinigingen zijn nodig gebleken door de re cente sterke verhogingen van de olieprijzen en verminderde be lastinginkomsten. Als eerste mi nister heeft De Ruiter gisteren de Eerste Kamer op de hoogte ge steld van de hoogte van de bezui nigingen op zijn departe ment. In totaal moet justitie de voorge nomen uitgaven met f 87 miljoen terugdringen. Volgens minister De Ruiter leiden de getroffen maatregelen ertoe dat geen van de onderdelen van het beleid op zijn ministrie erop achteruit zal gaan. De benodigde bezuinigin gen zijn gevonden door de perso neelsuitbreiding vertraagd te la ten gebeuren. Minister De Ruiter liet voorts we ten, dat rellen in Amsterdam op 30 april er, „hoezeer wij ook ge schokt zijn", niet toe mogen dat nu ineens de doelstellingen van het politiebeleid overboord wor den gezet. De gebeurtenissen en hun gevolgen moeten flexibel en doeltreffend binnen het bestaan de beleid worden verwerkt. Zowel De Ruiter als minister Wie gel (binnenlandse zaken) zeiden dat een breed beraad over de ach tergronden van de rellen nodig is, „maar we mogen niet rekenen op spoedige, pasklare oplossingen". Daarnaast moeten wel, met name op het terrein van uitrusting en taktiek, uit de gebeurtenissen lessen worden getrokken. De regering komt op zo kort moge lijke termijn met een uitvoerige notitie aan de Tweede Kamer over de gebeurtenissen en de achtergronden daarvan. Volgens minister De Ruiter dienen de dis cussies daarover echter niet te ontaarden in oeverloze debatten over de verbanden tussen allerlei maatschappelijke verschijnse len. Minister Wiegel wil, zoals CDA-se- nator W. de Gaay Fortman had gevraagd, alle partijen, dus ook de oppositie, bij dit beraad be trekken. „Het gaat immers om een optimaal voortbestaan van onze samenleving, democratie en rechtsorde". Schade 30 april mag uitgekeerd AMSTERDAM (ANP) - Het Ne derlands verbond van verzeke raars adviseert zijn leden de schade naar aanleiding van de rellen op 30 april in Amsterdam uit te keren. De verzekerings maatschappijen zijn door een zo genaamde molest-clausule, waarin begrippen als 'binnen landse onlusten' en 'oproer' wor den genoemd gemachtigd de ge leden schade niet te vergoeden. In een verklaring van het verbond staat overigens dat molestuitin- gen zowel per verzekeringsvorm als per maatschappij kunnen ver schillen. Daaruit volgt volgens het verbond dat in beginsel "elke maatschappij afzonderlijk een beslissing zal moeten nemen. ROTTERDAM De Doelen - do 8, 20.15 uur George Moustaki en zijn ensemble. Za 10, 20.15 uur en zo 11 14.15 uur: promenadeconcert van het Rot terdams Philarmonisch orkest. Woe 14, 20.15 uur: Benefiet-con cert onder auspiciën van Het Vrije Volk t.b.v. monument Wil lemsbrug. AMSTERDAM Concertgebouw - vrij 9,20.15 uur, grote zaal: George Moustaki. Za 10, 12.30 en 15.30 uur, spiegelzaal: "Mozart in mei, open huis. Grote zaal, 20.15 uur uitvoering van verschillende koren: Messe Solenelle en Zodak the priest. Zo 11, 11 uur: spiegelzaal: "Fur Elise".. rechtstreekse radio uitzending van de NOS. Kleine zaal, 11 uur: "Mozart in mei, koffieconcert. Grote zaal, 20.15 uur Radio Filharmonisch orkest, olv Yoav Talmi. Ma 12, 20.15 uur, grote zaal: "The Stylistics. Di 13, 20.15 uur grote zaal: Amsterdams Philharmonisch orkest, olv Janos Fiirst. Stadsschouwburg - do 8, ma 12 en woe 14, 20 uur: de Nederlandse Operastichting met Elektra", van Strauss. Vrij 9 en za 10, 20.15 uur Publiekstheater, met "Rotter", van Thomas Brach. Zo 11.14 uur: het Nationale Ballet; 20.15 uur: Bat-Dor Company uit Israël. Di 13, 20.15 uur: de Haagse Komedie met "Komieken", van Tre vor Griffiths. Carré - do 8 t/m za 17 van Ira Levin. Zo 1 van Strauss. Centrum Bellevue - di 6 t m za 10, kleine zaal, 20.30 uur. ESTA (English Speaking Theatre Amsterdam), met "Hello Good bye". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg - do 8, 20.15 uur: Haagse Komedie met "Bedrog Vrij 9, ma 12.20.15 uur: Haagse Komedie met "Zonder Gekheid". Za 10,20.15: Bat-Dor Dance Company, moderne dans uit Israël. Zo 11, 20.15 uur. Haagse Komedie met "Komieken". Congresgebouw - do 8 en vrij 9, 20.15 uur Residentie-orkest Woe 14, 20.15 uur: "Der Zigeunerbaron", Strauss. Woe 14. 20.15 uur: "Gekke mensen", met o.a. Pleuni Touw en Hugo Metsers. Circustheater - do 8, 20.15 uur: Zuid-Hollands Operakoor Vrij 9. 20.15 uur: "Paso Doble", Ramses Shaffy en Liesbeth List. HOT-theater - do 8 en vrij 9, 20.30 uur: Haagse Komedie met "Colas Lreugnon of. God in Frankrijk' Za 10 en Toneelgroep Thater met: "Vijanden Zo 11, 14 i ter Pssstt: "Comedia del Smarte". Di 13 en wo Mickery Circuit "Lazarus". .11. 20.30 uur. rr: kinderthea 14. 20.30 uur. LEIDEN Schouwburg - 20.15 i "In de jungle van de steden", van Biecht door Toneelgroep Theater. Za 10. zo 11 (besloten) en ma 12, 20.15 uur. "Much ado about nothing". Shakespeare, uitge voerd door de studiegroep Engels van de Leidse uni\ ersiteit. Di 13, 20 15 uur. "Bedrog", Pinter, door het publiekstheater. Micro-theater Imperium - vrij 9 en za 10, 21 uur Puh, het zal me een zorg zijn". burgers verwacht commissaris F.W. Perrels van de Amsterdam se recherche nog verscheidene arrestaties te verrichten. Hoofdinspecteur W. A. Bemdsen, chef van de Amsterdamse mo biele eenheden, verklaarde giste ren dat hij vorige weck op konin ginnedag in de loop van de dag een beroep had moeten doen op de Centrale intendance van de Rijkspolitie in Apeldoorn, om traangas toe te zenden aangezien de Amsterdamse voorraad voor heel dit jaar opraakte. Wat hij daarop aangereikt kreeg, was van een nieuwe samenstelling, die volgens het ministerie van bin nenlandse zaken in het vervolg overal in Nederland zal worden gebruikt. Het is volgens Binnenlandse Zaken „aantrekkelijker" omdat de nieuwe soort in dezelfde mate als de oude de ogen, slijmvliezen, neus- en keelholte prikkelt, maar tegelijk een grotere veiligheids marge heeft tussen de werkzame en de schadelijke delen. In En geland, Frankrijk en België wordt het de nieuwe soort al lan ger gebruikt. Gevraagd naar de doelmatigheid van de logge en verkoelend drinkwater rondspuitende wa terkanonnen bij onlusten van een omvang als op 30 april, gaf Berndsen te kennen dat de inzet van het waterkanon onderdeel vormt van de totale evaluatie waarmee hij op het ogenblik be zig is. Gier „Toch denk ik niet dat we de wa terwerpers buiten de strijd zullen houden. Wanneer de weersom standigheden niet erg gunstig zijn, kan de waterwerper rel ma kers behoorlijk ontmoedigen." Maar hij geeft toe dat blijkens de praktijk het meest in mooi weer wordt gereld. „Dan zou het mis schien gunstiger zijn andere middelen te gebruiken. Vele boe ren hebben me grote hoeveelhe den gier aangeboden. Maar ik geloof toch niet dat we daarvan gebruik zullen maken." Van dezelfde verontwaardiging die de onlusten alom in Nederland hebben veroorzaakt, profiteert commissaris F. W. Perrels, hoofd van de centrale recherche in Am sterdam. Zorgvuldig bekijken van de vele tv- en filmbeelden die van de rellen zijn gemaakt geeft op zichzelf geen antwoord op de vraag wie zich met de strafbare feiten hebben beziggehou den. Daar staat echter tegenover dat verscheidene burgers in diezelf de beelden actieve relmakers hebben herkend en de Amster damse recherche naam en toe naam in handen spelen. Amsterdam mag gebouwen vorderen AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse gemeenteraad is gis teravond akkoord gegaan met voorstellen van B en W die vorde ring van bedrijfspanden voor woningzoekenden mogelijk ma ken. Daarmee wordt Amsterdam de eerste gemeente die langs deze weg de woningnood wil helpen bestrijden. De voorstellen wer den zonder stemming aanvaard. Wethouder Wolffensperger (hêr- huisvesting) zei niet te kunnen zeggen wat het effect van de nieuwe maatregel zal zijn. De belangrijkste functie zou die van stok achter de deur kunnen zijn bij onderhandelingen over aan koop door de gemeente, stelde hij. Vordering wordt namelijk gezien als een methode die wordt toegepast als andere middelen (bijvoorbeeld koop van een pand tegen een redelijke pms) fhfen De gemeente is begonnen met vor dering van een leegstaand pand nadat onderhandelingen met de eigenaar stukliepen. Een ander pand. waarin krakers zitten, wordt gevorderd als de gemeente het niet met de eigenaar hiervan eens wordt, aldus Wolffensper- ger. De aangenomen voorstden zijn voortgevloeid uit de moei lijkheden rond de Groote Keyser. Strippenkaart geïntroduceerd ROTTERDAM (ANP) - De natio nale strippenkaart, die vanaf morgen in het gehele land geldig is, sluit aan op het reeds bestaan de systeem van zones bij het openbaar vervoer, zowel in de stad als in de streek Men kan met een kaart - vijftien strippen voor vijf gulden - een wisselend aantal zones rijden. Elke keer betaalt men de reis als volgt: een strip voor elke zone en één strip als een soort vastrecht voor de gehele De strippenkaart, waarvoor het •rkeer en watei staat het plan in vyf maanden heelt uitgewerkt, werd gisteren dooi minister Tuijnman van dat departéVnent geïntroduceerd Hij kocht het eerste exemplaar op het postkantoor op de Coolsingei.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7