We worden straat opgeschopt Als ik naar de Merenwijk moet ga ik failliet99 Groothandel moet na meer dan eeuw weg van Nieuwe Rijn PvdA-fractie neemt afscheid van Verboom „Bloemen" kibbelen over het pleintje Groen tussen steden De Leidse afdeling van de NJN (Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie) en de ACJN (Algemeen Christelijke Jeugdbond voor Natuurstu die en Natuurbescherming) organiseren morgen een le zing met als onderwerp "Groen tussen de steden". De lezing wordt gehouden door Jan Knook en Peter van Saane, studenten aan de Landbouwhogeschool in Wa peningen. Aanvang 2030 uur in het Visser 't Hooftlyceum, Kagerstraat. Zaterdag 10 mei is er een excur sie onder leiding van de inlei ders in de omgeving van Lei den. Verzamelplaats voor de fietstocht is het centraal sta tion in Leiden. Vertrektijd: 10 Filmhuis Het thema van de maand mei in het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 is "Nieuwe films van Film Internatio nal". Het spits wordt van avond afgebeten met de ver toning van de nieuwste film van de Nederlandse cineast Johan van der Keuken "De Meester en de Reus". De film laat zich moeilijk in woorden vatten. De documentaire beelden con centreren zich op het leven in Tunesië aan de rand van de woestijn. De fïctie-scenes spelen zich af tussen een deurwaarder en een werkloze vrouw in een Amsterdamse afbraakbuurt. De voorstel ling begint om negen uur en de toegangsprijs bedraagt vier gulden. Yoga-lezing In het Breehuys aan de Bree straat 19 wordt vanavond een lezing gehouden door de yogi Dharmavedananda. Aan vang 8 uur en gratis entree. Kijkhuis Op vrijdag 9 en zaterdag 10 mei wordt in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 de nieuwste film van de Ita liaanse neo-realist Francesco Rosi "Christ stopped at Eboli" vertoond. Gian Maria Volonte speelt de intellectueel die door het fascistische regime naar een door God en de bescha ving verlaten oord wordt ver bannen. Op beide avonden beginnen de voorstellingen om 20 en 23 uur. NBOS-VLN De afdeling Leiden van de Ne derlandse Bond van Oud strijders en dragers van het Mobilisatiekruis en het Vete ranen Legioen Nederland viert morgen het 35-jarig be staan. Dat gebeurt met een re ceptie in het Prot. Militair Te huis aan de Tulpstraat 15 in Katwijk aan de Rijn. Aan vang 20 uur. De Bond van dragers van het Mobilisatiekruis werd in 1925 opgericht en bleef in stand tot 1940. In de oonog leidde het een sluimerend bestaan. In mei 1945 werd de Leidse af deling heropgericht. In 1950 sloot men zich aan bij de NBOS en vorig jaar kwam de fusie met het Veteranenle- gioen tot stand. De leden ko men eenmaal per maand bij- Swingavond Het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 organi seert morgen een swingavond onder het motto "Swing mee met het LVC". De formule voor de avond is: de beste oude roc kers, de nieuwste new wave en uiteraard geen disco. De zaal is geopend vanaf 9 uur en de toegangsprijs bedraagt f2.50. Dansschoenen zelf meenemen LEIDEN - De burgerraadslieden mr. Frits Quadekkeren mr. Joset Mons hebben Bureau Huisves ting gevraagd de regels voor wo ningzoekenden minder streng te hanteren voor buitenlandse werknemers. Woningzoekenden moeten hun aanvraag elk jaar verlengen. Volgens de burger raadslieden wordt de uiterst ne telige positie waarin buitenlan ders ten opzichte van Nederlan ders vaak verkeren "door het ge lijk behandelen van ongelijke ge vallen" daardoor versterkt. "Dit systeem kan niet anders dan on gelijkheid opleveren" zo schrij ven Frits Quadekker en Joset Mons. Ze vragen de chef van Bureau Huisvesting dan ook te overwe gen om buitenlanders ingeschre ven te laten tot het tijdstip waar op zij aan de beurt zijn. Zo kan worden voorkomen dat velen de inschrijving volstrekt onnodig la ten verlopen. Of de buitenlander ten tijde dat hij aan de beurt is voor een woning nog aan de eisen uit de Regeling Woonruimtever deling voldoet kan op dat mo ment wel worden onderzocht. De burgerraadslieden denken dat buitenlanders in een extra nade lige positie zitten omdat zij vaak staan ingeschreven voor gezins hereniging. Nederlanders heb ben vóór dat zij of met een gezin wonen of daar veel dichterbij. De wachttijden voor gezinshereni ging zijn in de praktijk extra lang. Wanneer buitenlanders vanzelf weer uit de bak vallen omdat zij vergeten hun inschrijving te verlengen (of het systeem niet begrijpen) kunnen ze weer ach terin de rij beginnen. "Ze spreken en lezen de Nederlandse taal niet, begrijpen nauwelijks hun regi- stratiekaart. Mede door hun slechte woonomstandigheden verhuizen ze vaak zodat de cor respondentie van Bureau Huis vesting hen niet tijdig bereikt. Ook PvdA-raadslid Kessen schetse onlangs in de gemeentelijk 'migranten huisves- DONDERDAG 8 MEI 1980 ting de benarde woonsituatie van met name Turken en Marokka nen. Volgens haar koop een aan tal gastarbeiders ten einde raad maar een veel te duur huis, in de hoop dat als de kinderen, een maal in Nederland gearriveerd, ook gaan werken. Soms krijgen hun gezinnen geen toestemming om te komen, zijn de bewuste kinderen ouder dan 21 jaar of kunnen zij geen werk vinden. Bovendien is een groot aantal van hen analfabeet. Nederlanders hebben al zoveel moeite met de wetten en regels, laat staan de gastarbeiders, aldus Kessen. Klinkenbergs timmerfabriekje moet wijken LEIDEN - Het timmerfa briekje van Klinkenberg moet uit de Leidse bin nenstad verdwijnen. Klinkenberg senior (67) kan er niet van slapen. "Ik ben gewoon door de ge meente in een hoek ge trapt", vertelt hij. "Ze hebben het netjes- gezegd, maar het kwam er op neer dat ik maar moet opsode mieteren" Klinkenberg is al 30 jaar eigenaar van het timmerfabriekje aan de Uiterstegracht. Een echt am bachtelijk bedrijf, midden in de oude binnenstad, dat aan tien mensen werk biedt. "We maken allerlei bijzondere dingen, je kunt het zo gek niet bedenken of we maken het, aldus Klinkenberg. "Uit een onderzoek in de buurt is komen vast te staan dat ik geen enkele overlast voor de omgeving veroorzaak". Hij wil graag aan de Uiterstegracht blijven zitten. Maar de gemeente denkt daar anders over. Er ligt een plan op tafel om tussen de Uiterstegracht en de Vestestraat zo'n 40 wonin gen te bouwen. De fabriek van Klinkenberg moet daarvoor wij ken. Juridisch heeft Klinkenberg geen been om op te staan. Hij huurt het bedrijfspand namelijk van de gemeente en het huurcontact is onlangs afgelopen. De gemeente wil het huurcontract niet verlen gen maar heeft Klinkenberg grond aangeboden in de Meren wijk om daar zijn bedrijf voort te zetten. Volgens de heer Klinken berg is dat geen haalbare kaart: "Nieuwe fabrieksgebouwen gaan zeker een half miljoen gulden kosten. Daar komen de herin richtingskosten nog bij en de so ciale lasten en andere belastin gen. Dat is gewoon niet op te brengen. Het is op dit moment een goed lopend bedrijf. Maar, als ik naar de Merenwijk moet ver huizen, ga ik failliet. Daar ben ik van overtuigd. Voor het blok Mijn zoon denkt daar anders over", bekent de oude Klinkenberg. "Die heeft met een accountant een optelsommetje gemaakt en zij zijn tot de slotsom gekomen dat het wel gaat. Uiteindelijk zijn we door de gemeente voor het blok gezet. Ze hebben gedreigd met een ontruimingsprocedure en met het intrekken van de WIR-premie (Wet Investerings Rekening). Er was geen keus, het zijn werknemers: "Het valt niet mee om het bedrijf te moeten was opsodemieteren óf naar de Merenwijk. Ik heb nog een alternatief bouw plan laten ontwerpen waarbij de fabriek gewoon tussen de nieuwe bebouwing kon worden ingepast. Dat heeft mij tienduizend gulden gekost maar het is gewoon door de gemeente van tafel geveegd. Ze hebben er niet eens naar ge keken. De gemeente heeft geen enkel begrip getoond voor mijn situatie. Zé dachten gewoon "val maar dood". Ook de "Stichting Leidse Binnenstad" en de "Stich ting Werken en Wonen in Pan- cras-oost" hebben geen éne don der voor mij gedaan. Ik had nog wel door willen vechten maar mijn zoon heeft me in de steek gelaten. Die zei: ach pa, la ten we maar verhuizen. We red den het wel. Nou wat doe je dan. Had ik dan 10 mensen op straat moeten zetten"? Klinkenberg heeft met pijn in zijn harLbesloten het bedrijf te verla ten. "Als ik me straks zorgen moet maken of ik de leveranciers of de lonen wel kan uitbetalen dan ga ik kapot. Dus heb ik tegen mijn zoon gezegt dat ik weg ga en dat hij alleen maar verder moet gaan. Ik hoop dat het hem lukt. Dat gun ik hem van harte. Maar ik ga niet met de zenuwen lopen. Daar heb ik geen 30 jaar hard voor gewerkt. Tien jaar geleden moest Klinken berg ook al gedwongen vertrek ken van de Hooigracht. "Ze be seffen niet waar ze mee bezig zijn", zegt hij. "Je kunt een be drijf niet zomaar verplaatsen. Maar ja, ze hebben mij toch klein gekregen. Ik ben te oud, zeggen ze. Dus ik moet er uit. Dat valt niet mee hoor, om het bedrijf te moeten loslaten. Ik heb altijd met plezier gewerkt. JAN RIJSDAM LEIDEN - "Ik heb altijd een goeie boterham verdiend en vandaag de dag verdienen nog veertien mensen hier hun brood. Dus dan vraag je je wel af waarom zo'n bedrijf weg moet. Als je in m'n hart kijkt dan heb ik het daar wel moeilijk mee. Straks sta ik misschien met veertien men sen op straat". vrachtwagens voor de deur dat geeft wel eens problemen". De gemeente vindt echter dat het wonen in Pancras-oost en het leefbaarder maken van de buurt voorop moet staan in de plannen. Daarom moeten vijf bedrijven of fabrieken die overlast bezorgen (verkeers- of lawaai-overlast) uit de wijk weg en een aantal andere bedrijven moet binnen de wijk worden verplaatst. Dat heeft al heel wat heftige reacties losge maakt in de buurt. Op een ge meentelijke inspraak-avond werden ambtenaren onlangs be stookt met kritiek. De bedrijfsei genaren vrezen dat zij het slacht offer worden van de gemeentelij ke plannen. "Er wordt helemaal niet geluisterd naar de eigenaren van bedrijven. We worden ge woon door de gemeente de straat opgeschopt", aldus de geplande eigenaren. Het bedrijf waarover het gaat is De Jong en co, een groothandel in levensmiddelen, die al meer dan honderd jaar is gevestigd aan de Nieuwe Rijn. Een echt Leids be drijf dus. De heer Gerth (65), één van de eigenaren van de groot handel, is er duidelijk aan ver knocht. Geen wonder, want hij heeft er bijna een halve eeuw op zitten. In 1932 stapte hij het grootkruideniersbedrijf binnen. Dat was nog in de jaren dat de aanvoer geschiedde met beurt schepen. "Het was geen gemak kelijke tijd", zegt hij. "Die goeie ouwe tijd, dat is een rot smoes. Ik heb altijd hard moeten werken voor m'n brood". Vandaag de dag is het assortiment levensmiddelen heel wat groter dan vroeger. De Jong en co heeft drie pakhuizen nodig om alles te bergen. In de Nieuwe Rijn liggen bovendien nog een paar schuiten met 160.000 rollen wc-papier. Volgens de gemeente past een dergelijk bedrijf niet in de klein schalige Leidse binnenstad. In het ontwerp-bestemmingsplan voor de wijk Pancras-oost staat daarom dat de groothandel uit de wijk moet verdwijnen. "Wij zijn een miheu-vriendelijk- bedrijf', meent de heer Gerth. "Ik geloof niet dat wij zoveel overlast bezorgen. Alleen de LEIDEN IN LAST" zo heette het boekwerkje dat tien jaar gele den verscheen en waarin het be stuur van deze stad haar nood klaagde over de nijpende problemen waarmee Leiden te maken heeft. Tien jaar later is "Leiden in herstel" het motto van het Leidse gemeentebe stuur. Pogingen om het proces van aftakeling te stuiten lopen als een rode draad door de stad heen, maar het bedrijfsleven klaagt steen en been. Dezer dagen verschijnt een aantal artikelen in deze krant waarin, vanuit verschillende invals hoeken, de situatie van bedrij ven in de stadsvernieuwingge- bieden wordt bekeken. Vandaag komen enkele bedrijfseigenaren zelf aan het woord over hun problemen. Begrip De heer Gerth vindt de kritiek, de Stichting Werken en Wonen Pancras-oost, niet helemaal te recht. Hij heeft wel begrip voor de plannen met de buurt. "Ik denk dat de ambtenaren van de gemeente het goed bedoelen maar ze werden uitgemaakt als rotte vis, daar schaam ik me ei genlijk een beetje voor. Ik geloof niet dat de gemeente ons op een gemene manier probeert weg te werken. Ze komen er wel voor uit dat ze me liever vandaag dan morgen zien verdwijnen. Maar ik krijg alle mogelijke hulp en ad vies om het bedrijf te verplaat- De heer Gerth betwijfelt of de ver plaatsing van het bedrijf een haalbare kaart is. "Ik ben aan het onderhandelen met de afdeling LEIDEN - Arie Verboom, die tot 1 mei wethouder van volkshuisvesting was, nam gisteravond tijdens de fractievergadering van de PvdA af scheid van z(jn partij. Fractievoorzitter Peters bedankte hem, maar constateerde wel dat Ver boom en de fractie in de laatste tijd uit elkaar zijn gegroeid. Peters: "Je hebt ons niets voor niets een kleuterklas genoemd. We streef den natuurlijk wel een aantal gemeenschappelijke doelen na. Maar er ontstonden meningsverschillen als we het hadden over het tempo en de manier waarop iets verwezenlijkt moest worden. Jij zei altijd: "Deze fractie gunt me geen rust." Peters zei verder dat het vertrek van Verboom een verlies is. "Zeker; als wethouder heb je je wel eens in de nesten gewerkt. Maar afsluitend kunnen we zonder meer stellen datje veel voor Leiden hebt gedaan." Verboom verklaarde in zijn antwoord dat hij altijd onvoldoende was ge steund door de fractie. Verboom: "Begrijp me goed: ik wil niemand beledigen. En ik ben ook niet somber. Op de radio hoorde ik pas nog dat Veel jonge mensen naar de reünie van de AJC willen. Dat is een goed teken. Want het betekent dat zij inzien dat de ouderen de huidige wijs heden hebben gecreëerd. Voorzitter Peters gaf Verboom namens de fractie een kunstwerk. De heer Gerth (rechts) met zijn compagnon de heer Zaalberg. grondzaken van de gemeente over een stuk grond buiten de binnenstad. Wij willen best weg, maar het moet wel haalbaar zijn. Ook al krijgen we een tegemoet koming in de verhuis- en herin richtingskosten dan nog moet er een fors bedrag bij. Op het ogenblik hebben we een renda bel bedrijf maar het is de vraag of dat zo blijft. Het is moeilijk om overeind te bfijven in de levens middelenbranche. De laatste tien jaar is er meer ver anderd dan in de honderd jaar daarvoor dus ik weet niet of we het in de komende jaren kunnen redden. Als het verplaatsen van het bedrijf niet mogelijk is blijven we ge woon hier aan de Nieüwe Rijn zit ten", zegt de heer Gerth. "Ik voel me niet bedreigd door de ge meente. Ik geloof niet dat ze ons de eerste jaren iets in de weg zul len leggen, als we hier blijven. Ambtenaren hebben mij er op gewezen dat ik de zaak, met be roepsprocedures, wel tien jaar kan tegenhouden. Maar als we toch weg moeten dan gaan we liever vandaag dan over tien jaar. De onzekerheid is funest voor het zakendoen. Af en toe denk je wei eens: waar doe ik het allemaal voor. Dat is wel triest." JAN RIJSDAM Politie pakt drie illegale zendstations LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag een drietal illegale zendstations het zwijgen opge legd. In een woning aan de Jacob Cats- laan werd een zender met acht keer het toegestane vermogen in beslag genomen. In de Lusthof laan werd de zender "Caroline" uit de lucht gehaald. De grootste vangst deed de politie in een woning aan de Kennedy- laan. Daar werd een zender aan getroffen die maar liefst 35 keer sterker was dan wettelijk is toe gestaan. GESLAAGD DELFT - Aan de Technische Hoge school in Delft is geslaagd voor het doctoraal-examen scheikun dig ingenieur: S. Kapteijn uit Al phen aan den Rijn. Bouwkundig ingenieur J. H. van der Veek uit Katwijk. LEIDEN - Een aantal direct aanwonenden van het plein tje aan de Helmbloem (De Merenwijk) is boos op bewo ners uit de aangrezende stra ten Sleutelbloem en Ko renbloem. De laatsten willen dat er op het pleintje speelmateriaal wordt geplaatst. "Er wonen 27 kin deren van 8 jaar en jonger di rect aan het pleintje", is hun argument. Bovendien is het pleintje volgens hen ideaal gezien de veilige ligging. Een aantal bewoners van de Helmbloem is het daar niet mee eens. Zij vinden het een kwalijke zaak dat er groen wordt weggehaald voor een speeltuin. "Dat is zonde. In de buurt zijn bovendien twee, volledig in gerichte peuter- en kleuter speelplaatsen met verant woord en veilig speelmate riaal. En iedere bewoner met kleine kinderen beschikt over een eigen tuin", zeggen zij. Volgens hen wordt er ook teveel vernield: plantenbakken worden gebruikt als zand bakken en stallingsplaats voor kinderfietsjes."En bo vendien is door een aantal bewoners reeds de helft van het groen weggehaald en be tegeld. Dit kan natuurlijk niet want de gemeente heeft nog geen besluit genomen", aldus de verontruste Helmbloem- bewoners. Zij hopen dat hun straat zijn oorpsronkelijk aanzien weer terug krijgt. "De groenvoor ziening moet in de toekomst niet meer als looppad worden gebruikt. Wij zouden een ho gere beplanting bovendien op prijs stellen.'' Voordracht herbenoeming LEIDEN - De voorzitter van het college van bestuur van de Leid se universiteit mr. K. J. Cath en een lid van dat college mr. Kop pelaars zijn gisteravond door de universiteitsraad voorgedragen voor herbenoeming in het colle ge. Het tweetal was in '72 door de minister voor een periode van vier jaar benoemd als lid van het college van bestuur. In '76 zijn zij herbenoemd. Deze termijn loopt 1 september van dit jaar af.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4