FNV kraakt economisch- en bouwbeleid van Leiden Geen notageen beleidsplan Gemeente legt geen verkeersdrempels in deel van Morsweg Wiskunde: je hebt knobbel of het is moeilijke hobbel Leidse stadsrubriek EXAMEN KOORTS DONDERDAG 8 MEI 1980 LEIDEN - De vakbond in Leiden is bijzonder ontevreden over het economisch beleid dat door de gemeente wordt gevoerd. De kritiek richt zich met name op de VVD-wet- houder mevrouw Fase, in wiens portefeuille de economi sche sector is ondergebracht. Dat blijkt uit het zojuist verschenen jaarverslag van de FNV in Leiden. "Wij, als vakbeweging zien in Lei den helemaal geen economisch beleid. Niets hebben we Van de wethouder gezien. Geen nota, geen beleidsplan, waar we iets mee konden doen. Ook als we de cijfers bekijken moeten we tot de conclusie komen, dat er weinig is gebeurd", aldus de FNV. Secretaris Dick Wortel constateert dat het overleg dat ten tijde van wethouder Van Aken nog be stond tussen gemeente en vak bond na september '78 volledig verloren is gegaan. Als voorbeeld voor het "doodbloeden" van het overleg noemt de FNV-secretaris de Commissie Arbeidsmarkt Overleg Leidpn, die sinds sep tember vorig jaar niet hieer bij een is geweest. Kritiek heeft de Leidse vakorgani satie ook op het woningbouwbe leid. In het jaarverslag wordt dat beleid het etiket "schandalig" opgeplakt. Gesignaleerd wordt dat er eind vorig jaar slechts 74 woningwetwoningen in aan bouw waren en dat het grootste gedeelte van de nu gebouwde woningen niet bereikbaar zijn voor de gewone beurs. De FNV in Leiden pleit voor snelle bouw van goedkope woningen in de Stevenhofjespolder en op het Schuttersveld. Projectontwik kelaars moeien volgens de vak bond buiten de deur worden ge houden omdat ze toch niet goed koop bouwen. Niet alleen de gemeente krijgt het te verduren. Ook de Kamer van Koophandel krijgt een veeg uit de pan. "Werken voor de vakbe weging in de Kamer is erg fru strerend", zo staat in het jaarver slag, dat verder wijst op de mini male inbreng die de.vakbewe ging heeft ondanks de wettelijke vertegenwoordiging. Als voorbeeld wijst men op de laat ste nieuwjaarstoespraak van de kamervoorzitter waarin het Heidemij met 1400 man naar Leiden LEIDEN - Ongeveer 1400 mede werkers uit het gehele land ko men zaterdag naar Leiden. Onder het motto Ericom 80 wordt een groot personeelsfeest georgani seerd in de Groenoordhallen. Het programma vermeldt onder meer een zeskampcompetitie tussen teams uit de verschillende re gio's. Verder wordt er het een en ander gegeten en wordt de dag afgesloten met een muzikaal dansfestijn waaraan worcjt mee gewerkt door het dansorkest Beauty Case en zanger Ben Cra- Rapport van politie over kraakactie LEIDEN - Loco-burgemeester Waal heeft de Leidse commissa ris van politie opdracht gegeven om een rapport op te stellen over de gebeurtenissen op 30 april. Met name zal daarin het poli tieoptreden tijdens de verschil lende kraakacties aan de orde komen. Het rapport zal worden besproken in de eerstvolgende vergadering van de gemeentelij ke commissie voor politionele aangelegenheden. De ruiter bij CDA in Leiden LEIDEN - Minister De Ruiter (jus titie) komt op maandag 19 mei naar Leiden. Op de openbare le denvergadering van het CDA in Leiden zal de bewindsman een lezing houden over "Justitie en het CDA". De bijeenkomst wordt gehouden in restaurant Wiener- wald, Steenstraat 2 in Leiden. standpunt van de vakbond volle dig ontbrak. Bovendien signa leert de FNV Leiden bij het ken naar vertegenwoordigers werkgevers vaak tegenwerken. Zij weigeren bijvoorbeeld om vrijaf te geven om het werk voor de kamer te doen. Ook met het standpunt dat de kamer verkon digt is de vakbond soms weinig gelukkig. Zo vindt men onjuist dat de kamer de achteruitgang van de groot- en detailhandel in de Leidse regio grotendeels wordt toegeschreven aan het verkeersbeleid van de gemeente Leiden. Het Leids FNV is van oordeel dat juist de landelijke economische politiek haar stem pel op het bedrijfsleven drukt. "De lonen stijgen niet meer, maar de prijzen van allerlei levens middelen, de huren, de energie kosten, belastingen en andere vaste lasten blijven stijgen. De koopkracht wordt aangetast bij grote groepen burgers en men gaat bezuinigen op niet direct noodzakelijke levensbehoeften", aldus de FNV. Het verwijt dat nieuwkomers in Leiden worden afgeschrikt door een weinig animerend vesti gingsklimaat en een grote pa pierwinkel noemt de Leidse vak organisatie merkwaardig. "Alsof nieuwkomers staan te dringen. J a zelfs alsof ze er überhaupt zijn. Het stadhuis heeft een aparte af deling, die tot taak heeft ervoor te zorgen, dat nieuwe bedrijven zo snel, zo vriendfelijk en zo efficiënt mogelijk door de paperassen worden geloodst. Wij hebben geen enkele reden te twijfelen aan de werkzaamheid van de al daar werkende ambtenaren. Maar nieuwe bedrijven melden zich niet. De beschikbare terrei nen blijven leeg, zo schrijft de FNV. De bezwaren tegen het vrachtverkeer in de Morsweg dateren niet i vandaag of gisteren. Al enkele jaren geleden werd via spandoeken duide lijk gemaakt hoe men er over denkt. LEIDEN - De gemeente zal geen verkeersdrempels aanleggen in het tweede gedeelte van de Morsweg (tussen spoorweg en viaduct Lage Morsweg). Dit bleek op de gistermiddag gehouden vergadering van de verkeers- commissie. Bewoners van de straat willen dat er binnen twee maanden negen verkeersdrempels worden aangelegd, omdat volgens hen teveel auto's hard door de straat rijden. "De huidige situatie is gevaarlijk", schrijven zij in een brief aan de ge meente. "Het lijkt wel een racebaan merkte een bewoner tijdens de vergadering op. De commissie liet weten niets voor drempels te voelen, omdat de Morsweg een te drukke straat is. Raadslid Van Zijp (CDA): "Het wonen aan een drukke straat heeft voor- en nadelen. Je krijgt ernstige verkeersmoei lijkheden als je iedere drukke straat vol gaat gooien met drempels." Tijdens de vergadering werd ook het verzoek van de bewoners om ver scherpte politiecontrole, wat betreft het vrachtverkeer, behandeld. Vol gens hen houden veel vrachtauto's zich niet aan het inrijverbod. Een bewoner: "Er razen veel vrachtwagens door de straat, terwijl er toch een duidelijk verbod is." Een woordvoerder van de politie zei dat dit niet waar is. "Wij hebben geconstateerd dat er niet veel vrachtauto's door de straat gaan." LEIDEN - Er zijn jongens en meisjes die een hoofddeksel moeten aanschaffen om hun wiskunde-knobbel te verber gen, anderen breken zich het hoofd over een vergelijking met twee- zo langzamerhand toch wel erg bekende- onbe kenden. Toch viel het giste ren ook voor de eerste catego rie niet mee. Zelfs bolleboos Fred, die na zijn vwo-examen wiskunde wil gaan studeren vond het erg moeilijk. "De opgaven van de andere jaren kon ik zo maken, terwijl ik bij dit werk het onbestemde ge voel heb dat ik een beetje heb zitten prutsen". Nog meer vwo-kandidaten van de Rembrandt-scholengemeen- schap kunnen dit gevoel on derstrepen. Bij het maken van de opgaven stuitte hun wiskunde-leraar, de heer J. Schalks ook op problemen. Pittig noemt hij het werk. "Ik maak bezwaar tegen de som over kansrekening, want als onderdeel a geen antwoord oplevert kan men b en c ook niet maken. En als ik zo wat werken van kandidaten be kijk is dat bij velen het geval geweest. Er zullen op deze manier geen hoge cijfers val len". ADVERTENTIE AFSCHEIDSRECEPTIE WETHOUDER VERBOOM Het gemeentebestuur van Leiden biedt wethouder A. Verboom een receptie aan op vrijdag 9 mei a.s. i.v.m. diens officiële afscheid als wethouder van volkshuisvesting en als raadslid per 1 mei j.l. Degenen die hem kennen of in de loop der jaren met hem te maken hebben gehad i.v.m. de volkshuisves ting in het algemeen of met de renovatie-aktiviteiten zijn van harte welkom in de Burgerzaal van het stad huis (ingang Breestraat). Daar is vanaf 20.00 tot 22.00 uur gelegenheid persoonlijk afscheid van hem te nemen. door René van der Velden Jaap Visser Uitpluizerij Keurig geordend ligt de admi nistratie van achttien beslo ten vennootschappen op drie kamers van de zolderverdie ping van het Waaggebouw. Een team van de Leidse poli tie, de belastingen en de vak beweging is dagelijks aan het speuren wat er niet deugt aan de papieren van de bv's. Bri gadier W. Stuifzand heeft de leiding over het team dat uit- zoekt hoeveel miljoenen gul dens de bv's aan belasting en sociale premies ontdoken hebben. De kasten staan vol met ord ners. Ongestoord pluist het team de administraties uit. De onderzochte papieren ver dwijnen in zwarte vuilnis zakken; inmiddels al t of tien. kele panden straat tegenove: puin om meei voor de draglin bij de sloop. de Veste- de fabriek in draairuimte te scheppen ti stuk Negen verdachten zijn aange houden voor de Leidse kop pel bazenaf faire. Zes zitten er nog vast, onder wie "de man van tien miljoen" J. van L. en zijn boekhouder F.R., beiden uit Leiden. De administraties ?ijn op 24 maart al in beslag genomen, maar de verwach ting is dat het nauwkeurige speurwerk in het Waagge bouw nog maanden vergt. Bereikbaarheid Sloopbedrijf Van Eyk uit Delft moet op 1 augustus klaar zijn met de sloop van het oude complex van de wolfabriek Van Wijk en Heringa aan de Ir. Driessenstraat. Dat zal niet meevallen met de bouwvak vakantie ertussen. Toch blijft het de bedoeling om op 1 au gustus te beginnen met de bouw van 43 woningwetwo ningen. Maandag wordt al begonnen met de eerste bouwrijp-akti- viteiten voor de 43 nieuwe woningen: het aanleggen van een hoofdriool in de Veste- straat door aannemer Visser uit Leiderdorp. "Het moeilijke punt is dat alles tegelijk moet", vertelt een man van gemeentewerken die belast is met de sloop. "Gedeeltelijke afsluiting van de Hooigracht, afsluiting van de Vestestraat, noem maar op". De heer M. van der Horst van het Onderwijs-Instituut aart de Herengracht is de eerste die het rijtje vol wil maken. "Het autoverkeer kan niet meer over de westzijde van de Herengracht vanwege de re novatie van de Herenbrug. Hadden de rioolwerkzaam heden niet even kunnen wachten tot de Herenbrug klaar is. De Scheluwbrug is ook al afgesloten voor auto's". "Geen wonder dat veel auto's gebruik maken van de Lan- gestraat. De Oranjegracht is immers ook al door paaltjes voor autoverkeer afgesloten. Waarom worden die paaltjes niet tijdelijk verwijderd. Dan staan er ook nog van die pest- paaltjes op de brug bij de Groenesteeg om auto's die steeg uit te houden. Waar blijft de bereikbaarheid? Als je thuis een verbouwinkje hebt dan pak je het toch ook Afgelopen dinsdag zou g t meentewerken ten behoev van die bereikbaarheid ee noodweggetje aanleggen tus sen de Vestestraat en de Ui terstegracht ter hoogte van de offsetfabriek. Van der Horst ziet het somber in, want ge meentewerken is nog niet met het noodweggetje be gonnen. "Als ze maandag met de aanleg van het riool begin- er is geen noodweg getje, dan ben je helemaal nergens". Overigens beseft Van der Horst terdege datje eerst in de troep moet zitten voor het prachtig wordt. Ook hoeft voor hem de auto niet per sé voor de deur te staan. Hij begrijpt dat ge zien de woningnood snel met de woningbouw begonnen moet worden. Maar toch: de bereikbaarheid.... Jeanien had in ieder geval op een eenvoudige kanssom ge rekend. En daarmee kwam ze dus bedrogen uit. Gelukkig heeft ze wiskunde nu afgeslo ten. Voor de échte exacte denkers is nog een wiskunde 2, met voornamelijk meet- kundevraagstukken, in het leven geroepen. Vrijdag zul len zij daarover, misschien voor de laatste keer, aan de tand worden gevoeld. Volgens wiskundeleraar, de heer T.A.H. Dekkers, was het werk van de havo goed te ma ken. Geijkte opgaven, die ze ker niet hoven het havo-ni veau uitstaken. De kandida ten zijn het daar helemaal niet mee eens. De enige som die Mendy en Yolanda redelijk konden maken was - in te genstelling tot de vwo-leer- lingen- juist de kanssom. Le raar Dekker vindt deze dan ook idioot makkelijk. Onder protest, verklaart hij dat som 1 al vele malen in deze vorm op een examen is voorgeko men. "De tweede som is iets ingewikkelder", vervolgt hij zijn verhaak "Lijn snijden met twee vlakken en twee onbekenden berekenen. Moet je even zien. Opgave 3, grafieken tekenen van loga ritmen hebben ze inderdaad niet zoveel gedaan. Maar als je het snijpunt hebt levert het zeker niet al te veel proble men op. Onderdeel a van vraag 5: bewijs dat de grafiek puntsymmetrisch is ten op zichte van punt (0,0), is het enige lastige wat er in voor komt". Na deze uitleg ga je als buitenstander inderdaad denken dat er niets aan was. De realiteit dient zich echter weer aan als je met pen en pa pier in de hand zit om het ook even te proberen. Tenslotte wat optimistischer geluiden van de mavokandi daten van de Rembrandt- scholengemeenschap. Zij vonden de dertig meerkeuze vragen makkelijker dan vorig jaar. Paul vertelt trots dat hij er maar vijf heeft moeten gokken. Hun lerares, me vrouw A.M. van Ingen-Sche- nau toont zich tevreden als ze het werk gemaakt heeft. Ze dacht niet dat de leerlingen hoefden te mopperen". De mavo-kandidaten zijn ook nog niet van wiskunde af. Hoewel zij geen verdeling hebben tussen wiskunde 1 (algebra) en wiskunde 2 (meetkunde), zoals bij het moeten zij zich vrijdag [nog eens over vier open vra gen buigen. Daarna kan er pas 1 cijfer worden vastgesteld. SASKIA STOELINGA Stapels dossiers op de eerste LEIDEN - Het Leidse Luxor-thea- ter krijgt in juni een grondige op frisbeurt. Het theater wordt ge schilderd, de stoelen worden zangen en er zal opnieuw worden gestoffeerd. "Er gaan ongeveer 70 stoelen uit, de loges worden rechtgetrokken en zo ontstaat er meer beenruimte voor de bezoekers", aldus de heer P. van den Anker, bedrijfsleider van het bioscoop-theater. Van 2 tot en met 26 juni zal de bio scoop zijn gesloten. Daarna zal men van een opgefrist theater kunnen gebruikmaken, waarin het nieuwste snufje op geluidgebied, het zogenaamde Dolbi systeem dan zal zijn aan gebracht. Verder zullen een air conditioning-installatie en een vernieuwde foyer het verblijf voor de filmbezoekers veraange-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3