Optimisme in EG na akkoord landbouwtop OPZU „Awel, men weet toch wel dat dit niet kort zakelijk ivriü'iiir Beleen nemen Nederlandse kotter in beslag DE BOVAG IS DOOR DE BOCHT Eerste Malta's aangekomen DONDERDAG 8 MEI 1980 Nedlloyd De Koninklijke Nedlloyd-groep (scheepvaart en transport) heeft in de afgelopen maanden een groot aantal schepen besteld of gekocht. Vier schepen werden voor de Verre Oosten-West-Afri- ka-dienst aangekocht en zullen in de loop van dit jaar gaan varen. Bij een Bulgaarse werf werden drie bulkcarriers van 38.000 ton be steld, bij Van der Giessen-De Noord worden twee produkttan- kers gebouwd, bij Mitsubishi in Japan is een containerschip be steld, terwijl in Japan ook een voor de oliewinning bestemde installatie wordt gebouwd. Ten slotte zullen er nog twee binnen- vaarttankers van 3100 ton bij een Nederlandse werf worden be steld. Volgens de voorzitter van de raad van bestuur van Nedlloyd, B. E. Ruys, is met die bestelling een to taalbedrag van 600 miljoen gul den gemoeid, waarvan de beta lingen tot eind 1982 zullen door lopen. Nedlloyd heeft voor de bulkcarriërs die nu in Bulgarije worden gebouwd, ook offerte ge vraagd bij Nederlandse werven, maar, aldus Ruys tijdens een toe lichting op het vandaag versche nen jaarverslag, het bouwen van dergelijke schepen is een simpele zaak en dat gebeurt tegen een uitgekookte prijs. Daarom is de bouw daarvan ook voorbehou den aan landen met een laag kos tenniveau. Uit het oogpunt van kosten en levertijd koos Nedl loyd dan ook voor de Bulgaarse werf. Dat gold niet voor de produkttan- kers die bij Van der Giessen wor den gebouwd. Ook voor die schepen is over de gehele wereld offerte gevraagd, maar hierbij gaat het echter om zeer geavan ceerde schepen die lang niet ie dereen kan bouwen. Daarom werd de opdracht uiteindelijk ook aan Van der Giessen ge gund. Nijverdal-Ten Cate Nijverdal-Ten Cate (textiel) ver wacht, wanneer zich geen ver dere verslechtering van externe factoren voordoet over 1980 weer een positief resultaat te behalen. Nijverdal-Ten Cate zag vorig jaar de omzet aan derden stijgen van f 437,6 min tot f 458,9 min. De net towinst bedroeg f2,3 min tegen f 2,4 min in 1978. De winst wordt aan de algemene reserve toege voegd. Er zal geen dividend wor den uitgekeerd. Voor het laatst kregen aandeelhouders iets over 1974, en wel 6 pet. Voor het eerst sinds jaren bleef het personeelsbestand van Nijverdal nagenoeg onveranderd. Eind vo rig jaar was het personeelsbe stand 4166 man tegen 4169 een jaar eerder. Eind 1974 werkten er nog 7032 mensen bij de groep. WEERRAPPORTEN van hedenmorgen 7 uur 1 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsmki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Oslo Parijs Stockholm :waar bew. 14 geh. bew. 13 geh. bew. 15 zwaar bew. 12 zwaar bew. 7 zwaar bew. 21 half bew. 18 onbew. 20 zwaar bew. 18 geh. bew. 12 regen 17 regen 17 licht bew. 15 half bew. 16 mist 19 zwaar bew. 16 regenbui regen 17 half bew. 19 half bew. :waar bew. 20 half bew. 14 :waar bew. 18 regert 17 regen 14 onbew. 19 :waar bew. 17 :waar bew. 14 onbew. 19 waar bew. 12 BRUSSEL (ANP) - De EG-raad van landbouwministers is gisteravond in Brussel eens geworden, zij het nog steeds met de algemene Britse reserve dat men van die kant pas definitief akkoord gaat als het probleem van de Britse bijdrage aan de gemeenschap is opgelost. Andere het lan den hebben nog reserves inzake een aantal detailregelin gen. Het "akkoord van Luxemburg", een gemiddelde prijsverhoging van 5 procent, is nu echter niet meer gewijzigd, vertelde de Ne derlandse minister, Braks. Zijn verwachting was dat de EG- regeringsleiders binnenkort wel voldoende overeenstemming kunnen bereiken ovgr de Britse bijdragekwestie, dat de Britse re serve kan. vervallen. De Europese commissie en het - uit nationale ambtenaren bestaande - speciale landbouwcomité van de gemeenschap zal zich nu nog over de detailpunten buigen waarop reserves zijn gemaakt of waarover sommige landen wen sen hebben geuit, en op 28 en 29 mei komt de raad dan nog eens bijeen in de hoop dat hij de zaak dan helemaal definitief kan re gelen. Frankrijk, vertelde Braks, heeft zeer dringend gevraagd om een definitief besluit op 29 mei, al dreigde het nu niet met het ne men van nationale maatregelen als zo'n besluit zou uitblijven. Eerder had het land wel laten merken dat het daaraan dacht. Braks rekende voor dat de Neder landse boeren, die jaarlijks voor 16 miljard gulden, aan onder een EG-regeling vallende produkten produceren, door de prijsverho ging van gemiddeld 5 procent ongeveer 400 miljoen gulden be ter af zijn dan wan deer het oor spronkelijke voorstel der Euro pese commissie: een verhoging met 2.4 procent, zou zijn gevolgd. De wens van de Europese en Ne derlandse boerenorganisaties: een verhoging rpet 7,9 procent, bleef Braks irreëël vinden. De in het EG-verdrag voorkomende inkomensdoelstelling is volgens hem afgeleid van een andere doelstelling: produktiviteits- bevordering, terwijl het verdrag ook nog de doelstelling, van een marktevenwicht kent. Nu is er voor sommige landbouwproduk- ten een onevenwichtige markt. Over de gevolgen van het prijs be sluit voorde begroting, aldus mi nister Braks, zal de Europese commissie zich tegenover het Europese parlement moeten ver antwoorden. OOSTENDE (GPD) - In de kwartieren van de Belgische Zeemacht, een somher ogend gebouwencomplex in het ha ven- en kaaiengehied van Oostende, hherste gistermiddag geamuseerde verbazing. Zojuist hebben „Ollanders persmensen en fotografenhet bescheiden kan toortje van corvetkapitein L. Daelemans betreden om te horen hoe Zijne Majesteits Hoge-Zeemijnenjager (de kapitein spreekt het woord enigs zins plechtig uit) Artevelde de kotter KG-7 Christina uit Colijnsplaat heeft opgebrachtomdat hei schip binnen de 12-mijlszone viste. JSpijtig dat we dit moesten doen - spijtig" .stelt de kapitein met ingehou den stem vast. Hij is grijs en rijzig en rookt een sigaar. Geen type dat warm lijkt te lopen vooreen reprise van de Tiendaagse Veldtocht, maar meer een technicus, die alle (vermeende) kruitdamp terugbrengt tot een simpele manoeuvre. .Nee, we hebben geen wapens gebruikt. De beman ning van de Artevelde zag de Kortgene 7 vissen en heeft seinen gegeven om de kotter aan te houden. Later zijn er een officier van de vis- serijwacht en een begeleider aan boord gegaan. Die hebben ont dekt dat er 800 kilo vis aanwezig was. We hebben de bemanning gevraagd om naar Oostende te varen en dat is gebeurd" Koppigheid Hij schudt het hoofd over de kop pigheid van de Nederlandse vis sers. „Awel, men had toch kun nen weten dat we dat niet zouden aanvaarden? Er was in april een paar keer geschoten. Dat had toch een waarschuwing moeten betekenen''. Daarover beslist uiteindelijk de Procureur des Konings in Brug ge. Wel weet hij dat er een borg som van 340.000 franken (ruim 22.000 gulden) op tafel moet ko men om de Christina vrij te krij gen (aan het eind van de dag zal de procureur 40.000 franken laten vallen) en dat de bemanning geen strobreed in de weg zal worden gelegd als ze wil vertrekken. De vriendelijkheid in de marinebu relen kent geen grenzen als de kapitein zijn gasten voorgaat naar de kaartenkamer om te be palen waar de Kortgene 7 nu pre cies is gepakt. Een kruisje in een landschap van zeestromen en zandplaten: de Buiten Ratel, tien zeemijlen uit de Belgische kust. 751.17.1 noord, 2.35.8 oost. ..Treedt U de kapitein tegemoet met een grimlach", had de offi cier van wacht, die de pers kwam ophalen aan de poort, geadvi seerd. Zelfs dat wapen blijkt overbodig. Op tafel in de roef van de Kortgene 2 KATWIJK AAN DEN RIJN. 7/5f80, 0 groenteveiling: waspeen AI 17,70-22,30, 1 All 12,-19. i0, BI 18,-22,50, BII 4 11,20-15,20, Cl 14,-16,50, CII 8,20-14,60 7 per kist, aanvoer waspeen 206 ton, bos 1 uien 57-63, peterselie 53-86, bloemkool 6 0 per bak I 1,30-1,51,81 1,47, 101 1,22-1,30, 01 15 I 63, rabarber 40-54, prei 50-73, raap-. 1 stelen 13 cent. 7 - die stevig is verankerd aan de kaai achter de vismijn en wordt bewaakt door een handvol mari nemannen - ligt een plastic zak met onvervalste Zeeuwse boter hammen onaangeroerd. Schip per Danny Bout - op het zee machthoofdkwartier „eerbiedige Daniël" genoemd - en zijn maat Meindert Minnebo en Kees Vink hadden even iets anders aan het hoofd. „Niet geschoten, dat klopt", zegt Bout. „Maar wel ge dreigd. Ze hadden 14-mm ge schut, 120 schoten per minuut. Hoe ik dat weet? Nou dat heeft die man me zelf verteld toen hij aan boord kwam". Daverend ge lach. De Zeeuwse visser; onder de indruk va van de Artevelde e visserijwetgeving. „Die bepalir gen zijn natuurlijk idioot. Een schip van 300 pk en 50 brt is vol komen onbruikbaar. Als er een golf komt, is het verdwenen. zijn niet erg n het ingrijpen i de Belgische Meer economisch nieuws op pagina 11 Schepen als het oniC vc.uw.t, ken geen overbevissing. Als eentje komt van 1200 pk zijn wij toch nergens meer?" Geen probleem Danny Bout (21) vist al voor de der de week voor de Belgische kust. „Waar moetje naar toe? Bij ons is alles al weg". Het drietal maakt van de borgsom - 300.000 fran ken. ruim 20.000 gulden - geen probleem. De schipper: „Ik ga natuurlijk in beroep. De hele vis serij staat achter me. Maar die borgsom betalen we. Als het aan mij ligt wordt dat geld vanavond nog gestort en kunnen we van nacht weer vissen". Inmiddels daalt een marineofficier behoedzaam het stalen kade trapje af om te melden dat de Procureur des Konings bereid is om 40.000 franken van zijn borg som te laten vallen, maar dat de netten in beslag zullen worden genomen als „bewijsmateriaal Of de vissers het tuig ooit terug zien, weet hij niet. Danny Bout: „Nou begrijp ik er niets meer van. Als we betalen, hoeft dat van die netten toch niet?" Maar de lands dienaar heeft nu eenmaal een briefje van zijn commandant en daar staat het allemaal op, dus meneer moet maar geen moei lijkheden maken. Terwijl de verwarring groeit, snij den bemanningsleden het net werk los en takelen het op een vrachtauto. „Die zien we nooit meer terug. Trouwens, de justitie zal die auto ook wel weer weken vasthouden", mompelt een Bel gischjournalist. „Ik ken het hier een beetje. Mijn oom is water schout" DEN HAAG (ANP) - De eerste Mal ta's, de befaamde nieuwe aard appel, zijn in Nederland aange komen en zullen in de loop van de week bij de detailhandel ver krijgbaar zijn. Dit heeft een woordvoerder van het vakblad voor de handel in aardappelen, groenten en fruit meegedeeld. In de haven van Hansweert werd de eerste 850 ton aangevoerd met het ms "Al Osman", terwijl in Be verwijk een tweede boot aan- Ton van Brussel De Bovag de belangenbehartiger bij uitstek van de Nederlandse autohandelaren, is de laatste dagen op uiterst curieuze wijze in het nieuws. De recente verhoging van de benzineprijs is de han del dermate in het verkeerde keelgat geschoten, dat de leden het advies hebben gekregen benzine tegen de oude prijs te blijven verkopen. Volgens cijfers van de bond heeft vijftig tot zestig procent van de aangesloten pomphouders aan die oproep gehoor gegeven. De actie van de Bovag heeft een aanf^l opmerkelijke kanten. In eerste instantie is daar de vraag waarom het protest zo lang is uitgebleven. Verhogingen van de benzineprijs zijn zo zoetjes aan meer regel dan uitzondering en voor twijfels over de noodzaak was al veel eerder aanleiding. Ook is er reden voor de constate ring dat de Bovag met deze actie een gedeeltelijk nieuwe koers is ingeslagen. Tenslotte: ook na deze actie blijft de verwarring voortbestaan over wat voor organisatie die Bovag nu precies is. Om bij het laatste te beginnen. De Bovag is niets anders dan een pure belangenbehartigmgsorganisatie voor autohandelaren en zeker geen bond van automobilisten. Die indruk is in het verle den met de regelmaat van de klok gewekt. Zo is de Bovag voor een niet te onderschatten deel verantwoordelijk voor de polarisa tie die zich onder het vorige kabinet rond het vervoersbeleid begon af te tekenen. Met de leus "Blij dat ik rij" werd het beleid van de vorige minister van verkeer. Tjerk Westerterp de oorlog verklaard. Westerterp zou te veel zwichten voor de door de Bovag vooral in progressieve kring veronderstelde behoefte aan "au tootje pesten". Toen bij het aantreden van het huidige kabinet, minister Tuynman duidelijk maakte ook zo zijn bedenkingen te hebben tegen een ongebreidelde groei van het autoverkeer, werd de leus Niet blij in de rij" geïntroduceerd. Toelichting Nu laten leuzen doorgaans weinig ruimte voor de nuanceringen die in een reële voorstelling van zaken een plaats verdienen. Wie zich er toch van wil bedienen, doet er goed aan deze vergezeld te laten gaan van een enige toelichting. Bij de Bovag heeft het daar, vriendelijk gezegd, nog al eens aan geschort. Tegen belangenor ganisaties is in principe geen bezwaar aan te voeren; ze zijn hard nodig omdat de stem van een enkeling doorgaans weinig gehoor vindt. Voorwaarde is wel dat omtrent de motieven van zo n orga nisatie geen onduidelijkheid bestaat. Bij de Bovag, is dat een bloeiende autoverkoop maar de doorsnee automobilist zal dot verder een zorg zijn. Strijd kreten .als 'Blij dat ik rij" en "Niet blij in de Rij" zijn door de Bovag ten onrechte verondersteld de hartewens van iedere autorijder te bevatten. Tussen die acties en de huidige protesten tegen de benzineprijs verhoging bestaat wel een belangrijk verschil. Voor het eerst is het niet de overheid, die wordt aangepakt, maar een andere be drijfstak, de oliemaatschappijen. Weliswaar komt een verhoging van de prijs slechts tot stand na goedkeuring van het ministerie van economische zaken, de autohandel weet heel goed dat het ministerie nauwelijks over voldoende informatie beschikt om een aanvraag tot prijsverhoging goed te kunnen beoordelen. Dat is een steeds terugkerend probleem. De oliemaatschappijen wijzen in het prijsoverleg bij voortduring naar de onzekere aan voer en het grillige prijsbeleid van de OPEC-landen. De winstcij fers van de afgelopen jaren, daar kun je hele ingewikkelde ver klaringen voor geven, maar ëén conclusie blijft overeind: bij alle onzekerheden rond aanvoer en prijzen, gaat het de oliemaat schappijen uitermate goed. Openheid Op het ministerie van economische zaken wordt rustig toegegeven dat vrijwel alle informatie voor het prijsoverleg van de maat schappijen zelf afkomstig is. Natuurlijk een verre van gelukkige situatie en in de Tweede Kamer is er dan ook al herhaaldelijk op aangedrongen de maatschappijen te verplichten volledige open heid van zaken te geven en ook andere informanten te zoeken. Pas dan is een gecontroleerd prijsbeleid mogelijk. Zover is het allemaal nog steeds niet. Het heeft wat lang geduurd, maar de Bovag is dan nu toch door de bocht. De handelaren hebben daar wel hun redenen voor. De handel in gebruikte auto's kent geen groei meer en de verkoop van nieuwe blijft een dikke tien procent achter in vergelijking met vorig jaar. Binnenkort is het eerste overleg tussen Bovag en oliemaatschappijen. Op het ministerie en in het parlement zal dat gesprek met meer dan gewone belangstelling worden gevolgd. Want hoewel de kans uiterst klein is dat de Bovag lukt wat ande ren tot nu toe niet voor elkaar hebben gekregen, een aardige krachtmeting levert het natuurlijk zeker op. komt met 1.400 ton Malta's. In to taal zal door het bedrijf in Baren- drecht, dat de totale import van Malta's verzorgd, ongeveer 8.000 ton aardappelen worden inge voerd. Volgens een woordvoer der van het bedrijf zijn de aard appelen van uitstekende kwali teit. Volgens de woordvoerder van het vakblad bestaat gr een lange tra ditie tussen Nederland en Malta. "Sinds jaren worden alle Malta's naar Nederland geëxporteerd en het is de bedoeling deze traditie te handhaven", zo zei hij. DONDERDAG 8 MEI 1980 Pakhoed Holding 42.2 BINNENLANDSE AANDELEN ADM Beheer A MAS Am/as Asd'. Rijtuig 180,00b 170,00 160.00a 85.00e 120.00 59.00 181.00 1.10.00 2L20 NBM-Bouw Ned. Crediet Ned. Scheepsl Ned. Springst 250.00 125.00 145,00 207.50 45,90 72,70 48.80 128,00 900.00 250,00 125.00 129,50 59,50 78.50 BELEGGINGS- INSTITUTFN 169.20e 5l8i00 Tokyo PI Uni-Invi Viking Technology Value Line Vance. Sand. 127,00 88.00 103,50 340!00 13,90 9.90 22.50 24,50 13.00 15,30 21,00d GUI I) EN ZILVEfl Fijngoud in hfl per kg: 32700 - 33400. FijnzUver. 771 - 874 BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - De Am- sterdamse effectenbeurs was vandaag duidelijk uit haar slape rige stemming van de afgelopen dagen ontwaakt. De handel bood een redelijk actieve aanblik, waarbij de internationals vrien delijk gestemd waren. Een hoge re dollar en een eveneens hoger Wall Street waren hiermede oor zaak van. Ook de obligatieroprkt was vriendelijk gestemd met no teringen die rond de 0,2 tot 0.3 punt hoger lagen. De internationals liepen vooral in de ochtenduren op. maar de koersen vlakten tegen de middag weer wat af. Kon. Olie steeg f 1,80 op f 152,20. Unilever was 70 cent hoger op f 111. Akzo won 40 cent op f24.40 KLM boekte een winst van 70 cent op f 63,30. Hoogovens en Philips gingen beide een dub beltje vooruit op respectievelijk f 16,90 en f 18.70. De banken gingen gedurende de hele ochtend gestadig omhoog. ABN steeg f2,50 op f294,50, AMRO 80 cent op i 62.70en NMB klom f2 op f214,20. De hypo theekbanken deden het wat voorzichtiger aan, terwijl de ver zekeraars verdeeld waren.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29