Minister: geen heipalen door Romeinse resten REUZENSCHAAK IN ALPHEN Leerlingen herkennen meester Fasson moet wat doen aan geluidshinder ÉS&i Burgerlijke stand DONDERDAG 8 MEI 1980 VALKENBURG - Het ziet er niet naar uit dat Valkenburg binnen afzienbare tijd over een sportzaal kan beschik ken. Burgemeester N. van 't Wout van Valkenburg is bijzonder teleurgesteld over de reactie van het ministe rie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk op een nieuw verzoek van de gemeente om toch een sport zaal te mogen bouwen op de plaats van de openbare school. De openbare school in Valkenburg. De gemeente wil op deze plek een nieuwe sportzaal bouwen. In de grond bevinden zich echter de resten van zes oude Romeinse vestigingendie destijds op eikaars fundamenten zijn gebouwd .Alhoewel er geen directe plannen bestaan tot opgraven, wil het ministerie van crm niet dat er hier geheid gaat worden voor een sportzaal. Valkenburgs burgemeester Van 't Wout: bijzonder teleurgesteld over reactie vanjninisterie De secretaris-generaal voor cultu rele zaken van het ministerie, mr. R. Hotke, liet het gemeentebe stuur deze week per brief weten dat de bouw van een sporthal op die plek slechts mogelijk is wan neer er niet wordt geheid. De constructie mag niet dieper dan 50 tot 60 centimeter de grond in. Volgens tot nu toe geraadpleegde deskundigen is de bouw van een sportzaal op de manier die het ministerie voorstelt echter niet mogelijk. Het eind van de sle pende "zaak sporthal" lijkt daar om nog niet in zicht. De oorzaak van alle problemen rond de bouw van de sporthal is de aanwezigheid van resten van Romeinse castella (vestingen uit de Romeinse tijd) in de grond on der de school. Naar alle waar schijnlijkheid gaat het om zes castella, die in de loop der eeu wen op elkaar zijn gebouwd. Het ministerie heeft die resten be stempeld tot "oudheidkundig monument" en wil niet dat de gemeente daar aan het bouwen gaat. De archeologische resten zouden bij de bouw van een sporthal, zo vreest het ministerie, worden vernield. Volgens het ministerie is de kans erg groot dat er bij opgravingen waardevolle vondsten kunnen worden ge daan. Er bestaan echter geen plannen om binnen afzienbare tijd aan de op gravingen te beginnen. Het kar wei zou ongeveer twee tot drie jaar in beslag nemen en één mil joen gulden kosten. De dienst die de opgravingen - en het archeo logisch onderzoek zou moeten uitvoeren - heeft echter aan pro jecten elders in het land de han den meer dan vol. Overleg In januari van dit jaar hebben ver tegenwoordigers van het Val- kenburgse gemeentebestuur en het ministerie van crm rond de tafel gezeten om de situatie nog eens te bespreken. De gemeente Valkenburg heeft voor de bouw van een sportzaal slechts één plek in het dorp beschikbaar op de plaats van de Valkenhorstschool. Het ministerie zegde toe zich nog eens over de zaak te beraden. Het resultaat van dat beraad beland de deze week op het bureau van burgemeester Van 't Wout: bou wen okee, maar niet heien."Dat is natuurlijk een onmogelijke zaak", zegt burgemeester Van 't Wout. "Een dergelijk hoog ge bouw moet natuurlijk wel goed in de grond zijn verankerd, anders ligt de zaak na een beetje wind weer uit elkaar". De architect krijgt in elk geval op dracht van de gemeente om de mogelijkheden die nu door het ministerie worden geboden te onderzoeken. "Maar nogmaals", zegt burgemeester Van 't Wout, "mensen die het weten kunnen hebben al gezegd dat het een on mogelijke zaak is". Protest De beslissing van crm om de bouw van een sporthal toch toe te staan bevestigt overigens nog eens dat er geen plannen zijn om binnen afzienbare tijd de bodem onder de school te gaan onderzoeken. Het kan nog wel tientallen jaren duren voor daarmee een begin wordt gemaakt. Valkenburgs eerste burger is die mening ook toegedaan. "Het ministerie weet ook wel dat je een sporthal toch zeker voor 75 jaar bouwt. Waar schijnlijk rekent men er bij het ministerie op dat de techniek dan zozeer is gevorderd dat opgra vingen minder tijd en geld kos ten". Overigens ligt bij de Raad van State (het hoogste beroepscollege in ons land) nog het protest dat de gemeente Valkenburg aanteken de tegen de beslissing van de staatssecretaris van crm om de bouw van een sporthal op de plaats van de openbare school af te keuren. Die procedure neemt echter geruime tijd in beslag. Ondertussen zit de gemeente Val kenburg met de handen in het haar. Ook al omdat de bouwkos ten van een sporthal haast maan delijks stijgen. "Stel dat we straks toestemming krijgen om de sportzaal volgens plan te bou wen, dan kunnen we dat mis schien niet eens meer betalen", zegt burgemeester Van 't Wout. DEN HAAG-HAZERSWOUDE-LE1DERDORP - Fasson moet binnen een jaar nog enkele voorzieningen treffen, waardoor de geluidsoverlast die deze fabriek in zelfkle vend materiaal veroorzaakt zal worden teruggebracht. Maar dit continubedrijf hoeft niet zo „stil" te worden als het ge-- meentebestuur van Leiderdorp, de Leiderdorpse familie Roest en de inspecteur voor de volksge zondheid en milieuhygiëne wil len. Dit blijkt uit de uitspraak die de Kroon in deze al lang slepende affaire heeft gedaan. In het ge ding was hierbij de hinderwet vergunning die de gemeente Ha- zerswoude in 1977 aan Fasson had gegeven. Vorig jaar maart, op de zitting van de Raad van State, verklaarde directeur van Fasson, ir. De Jong, dat het bedrijf bereid was nog eens twee ton te steken in maatregelen ter beperking van de geluidsoverlast. Zouden die nog niet voldoende zijn, dan zou het bedrijf genoodzaakt zijn om te sluiten, aldus De Jong des tijds. De gemeente Leiderdorp pleitte bij die gelegenheid voor de volgende normen: gemeten bij de boerderij van de familie Roest aan de Achthovenerweg, aan de overzij de van de Oude Rijn (de grens tussen Hazerswoude en Leider dorp) zou de decibellenwijzer, overdag niet verder dan naar 40 mogen uitslaan, 's avonds naar 35 en 's nachts naar 25. De Kroon hanteert veel soepeler normen: 55 decibellen zijn over dag toegestaan en 45 's nachts. Het moet voor Fasson mogelijk zijn om maatregelen te treffen, die de geluidhinder tot dit niveau terugbrengen, aldus de Kroon. De familie Roest had ook nog als bezwaar aangevoerd dat de fa briek trillingen in de omgeving, met name bij de boerderij aan de Achthovenerweg, zou veroorza ken. Volgens de Kroon is daar maar in zeer geringe mate sprake In het verleden heeft Fasson al di verse maatregelen moeten ne men tegen de milieuhinder die het bedrijf veroorzaakte. Aan vankelijk was er sprake van luchtverontreiniging. De maat regelen die daartegen werden genomen, leidden weer tot gelui- doverlast, onder meer in de wijk Groenendijk in Hazerswoude. Voorzieningen daartegen leidden er toe dat de klachten van Groe nendijk verdwenen, maar niet die van de familie Roest in Leider dorp. Metingen in 1978 wezen uit dat de decibellenwijzer bij de boerderij 's nachts nog naar vijf tig uitsloeg. Fasson meende de geluidsoverlast uiteindelijk tot 42 te kunnen terugbrengen, maar wenste wel dat in de hinderwet vergunning enige overschrijding hiervan zou worden toegestaan. Aan die wens heeft de Kroon blijkens haar uitspraak vol daan. Een potje buitenschaak" in het centrum (hoek Julianastraat). Zaterdag komt ex-jeugdwereldkampioen John v.d. Wiel naar Alphen voor de officiële "opening" van dit reuzenschaakbord, waar straks iedereen gebruik van kan maken. ALPHEN AAN DEN RIJN - Schaakliefhebbers in Alphen kunnen vanaf as. zaterdag een "reuzenzet" doen. Dan namelijk wordt het kolossale open-lucht schaakbord bij de Adventskerk officieel in ge bruik genomen. Dat schaakbord is aangelegd voor de ingang van de kerk, aan de Julianastraat. Ieder een die daar trek in heeft kan er voortaan een partijtje op spelen. De overmaatse schaakstukken (de koning is zo'n 76 cm hoog) zijn van dinsdag tot en met zaterdag te verkrijgen bij boekhandel Van Wieringennaast de kerk De ingebruikneming van het buitenmodel schaakbord gaat zaterdag met enig vertoon ge paard. Vanaf 10 uur staan er rond het schaakbord kraampjes opgesteld met ge wone schaakborden. Leden van de Alpheuse schaakver eniging zijn aanwezig voor Extra attractie is de komst van John van der Wiel, ex-jeugd wereldkampioen schaken uit Leiden. Hij speelt om 2 uur 's middags op het kerkplein een zogenaamde consultatiepar tij. Uit tv-beelden over rellen in Amsterdam NOORDWIJK - De Noordwijkse onderwijzer, die zoals gisteren in dit dagblad stond vermeld in verband met de rellen in Amsterdam is aangehouden, blijkt te zijn her kend door leerlingen van zijn eigen school. De 21-jarige onderwijzer van de Christus Koning- school in Noordwijk is door verscheidene kinde ren herkend van televisie beelden die onder meer werden uitgezonden in de VARA-rubriek "Achter het Nieuws". Ook ouders en collega's hadden hem tussen de rellenschoppers opgemerkt en gezien hoe hij me' stenen naar de politie gooide. Reeds eerder ontstond verontrus ting bij sommige ouders van schoolkinderen. Deze kwamen thuis met kreten als "Weg met Beatrix" en op de vraag hoe hij daarbij kwam, vertelde één van de scholieren dat hij dit van zijn onderwijzer had gehoord. Een moeder nam contact op met de onderwijzer en tijdens dit ge sprek gaf deze toe aan de vecht partijen in de hoofdstad te heb ben deelgenomen. Hij had dit trouwens ook aan de kinderen in de klas verteld. Verder zou hij naast het op de scho'en uitgedeelde Beatrix- boekje een stencil hebben ver spreid, waarin negatief werd ge reageerd op de politiemacht, die ter gelegenheid van de inhuldi ging van de Koningin te Am sterdam was samengetrokken. Onderzoek Een Noordwijkse politieman, die met de Mobiele Eenheid op 30 april jl. in de hoofdstad bijstand had verleend, vernam van de verontrusting onder de ouders en stelde een onderzoek in. Toen de hem medegedeelde feiten juist bleken, werd contact opge nomen met de recherche te Am sterdam, die om aanhouding van de onderwijzer verzocht. De politie trof de jongeman aan op de Duinweg, rijdend in z'n met leuzen beschilderde auto. Hij werd naar Amsterdam overge bracht, waar hij wegens open lijke geweldpleging in bewaring werd gesteld. Bij een onderzoek op z'n vroeger adres te Alphen aan den Rijn - de onderwijzer woont sinds kort te Sassenheim - vond de politie stukken terug van een blauw zwaailicht van een politiewa gen, die de onderwijzer volgens zijn verklaring na de rellen als trofee mee naar huis had geno- "Vervelende zaak" De heer Fafié, hoofd van de Chris tus Koningschool, wenste over het gebeurde geen informatie te verstrekken. "Alle ouders zijn schriftelijk op de hoogte ge bracht". Hij verzocht begrip voor z'n standpunt. "Er zijn ook menselijke belangen bij betrok ken". Ook voorzitter Kriele van de ou dervereniging achtte het niet juist in de pers te reageren. Hij vreesde dat de zaak in een ver keerd daglicht zou kunnen ko men. "Er heeft wel een gesprek plaatsgevonden met de ouders". Alvorens daarover mededelingen te doen, wilde Kriele zich bera den met het schoolbestuur en het oudercomité. "Het is een heel vervelende zaak", aldus Kriele. Onze redactie kon de betrokken onderwijzer nog niet intervie wen over deze zaak, omdat de Amsterdamse politie hem nog vasthoudt. Leids school team niet in eindronde ALPHEN AAN DEN RIJN - Het schoolvoetbal in Alphen is ken nelijk in opmars. De voetballers van de basisschool "Samen op weg", beter bekend als de com binatie van de Oranje Nassau- school en de Hoornenborg- school. drongen gisteren tijdens ■ektoe nZwa dam door tot de landelijke schoolvoetbalfinales. Die zullen op 31 mei worden gehouden in LEIDEN LEIDERDORP VOORSCHOTEN ZOETER- WOUDE LLNTIIL 'ZEN Geboren: Richard, oon van N.M. Vlasveld en W.M. Hakker (Zoeterwoude); Heidi C., doch ter van F. Zelders en W.A.M. Spies (Leiderdorp); Florence M.E., dochter van Th.MA. Beekman en M.J.Th.Th.M. Ge- heniau (Leiderdorp); Ronald W.A., zoon van C P. Overduin en A.W. de Jong (Leiderdorp); Wouter, zoon van R.J.M. Rem merswaal en W P G. Compeer (Voorschoten); Mark J.R., zoon van B.E. Verlinden en W.J.P. van Brecht (Leiden); Frank J., zoon van A. Rook en M E. van de Meeberg (Leiden); Floris A., zoon van A. Rook en M E. van de Meeberg (Leiden); Matthew J.. zoon van D.M. Gilmore en T L. Hyman (Leiden); Suzanne, dochter van P.J. Wever en J.M.E. Rouwenhorst (Leider dorp); Alexander, zoon van T.M.F. Debicki en E.H. Masséus (Leiden); Rémon. zoon van C.W. Jansen en W.L. Geel; (Voor schoten); Roberty W.L., zoon van R.M. Heijveld en E. van Haarlem (Leiden); Alexander W zoon van L.W. Krol en B.F. Vinke (Leiden); Timotheus J zoon van J A. Weste en W P D Hoezen (Leiderdorp); Michiel S.. zoon van P. Quellhorst en J.M. van Kasterop (Leiden); Su zanne V dochter van C J van der Meer en JElzinga (Leiden); Cornells, zoon van H. de groot en A. Bregman (Benthuizen); Bob, zoon van J. van den Wijn gaard en G W M. van Vliet (Lei den); Elvira J., dochter van J. Pronk en J. Hoogendam (Lei derdorp); Johannes C.J.. J.J. der La; Th.H M. Lamboo (Leiderdorp); Marlous, dochter van CA. Nieuwveen en L. Jasperse (Lei den); Wilfred, zoon van W A. Boom en S. van Kampen (Lei den); Debbie A.M., dochter van Th. van Haastrecht en M.M.G. de Ridder (Leiden). Ondertrouwd: W. Mensink en W de Groot (Leiderdorp); C P.J.M. Roozen en M.V.A. Kai ser (Leiderdorp); J.C.F. Muize- laar en J.A. Filippo (Leider dorp). Overleden: A L. Bouwmeester (87), gehuwd geweest met J.H. de Jong (Leiden); P.J. Mink (82). echtg. van J.H Webbers (Leiden); M L. van Beusekom (79). gehuwd geweest met J.F. Ste (Leide J.C.S. Va- lentgoed (84). gehuwd geweest met H de Wit Pieter (Leiden); H van Weizen (72). echtg. van J.W.G. Bakker (Leiden); D. Wallaard (82). gehuwd geweest met J. van Leeuwen (Leiden); R Nash (76). gehuwd geweest met 1 H.L.C. de Ceuninck van Capel tebo chtg )G. Ma Het Alphense schoolelftal besliste een maand geleden de stryd om de plaatselijke schoolvoetbalbe- ker al in zijn voordeel en was daardoor gerechtigd om gisteren uit te komen in de streekfinale in Zwammerdam tijn LeidenJ van den Pol (I gehuwd geweest met J. Kuijl (Leiden); M.J. van mond (46). gehuwd geweest r ja Lek (Leiderd Pruijss. et A.J. van E pi. G.J. Geusman (7 M A Sloots (Leidt .d ge

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27