„Voor vergezichten hoef je niet naar Zwitserland" LEZERS SCHRIJVEN Kies een exklusieve keuken inklusief Chris en Toos van Duijvenbode houden nu vakantie, om met de piek op de beesten van hun kinderen te kunnen passen Vertrouw op (8 4) altijd! >n- DONDERDAG 8 MEI 1980 Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. ADVERTENTIE In de showrooms van Ico/Athibu kijkt u uw ogen uit. Want daar vindt u een wereld aan keukens met het accent op luxueus funküoneel. Helemaal van deze tijd. En nog betaalbaar ook. Kompleet met alle denkbare inbouwapparatuur en tegels voor vloer en wand. Ico/Athibu adviseert Begeleidt En ontwerpt m eigen studio uw keuken naar maat. Rekening houdend met uw wensen en budget Welkom in onze showrooms: dinsdag t/m vrijdag 9-5 uur, donderdag avond 7-9 uur, zaterdag 9.30-13.39 uur of na afspraak ook 's avonds. ICOATHIB» Chaos Als je na de chaos van Koninginne dag de. nabeschouwingen op ra dio en televisie ziet en hoort denk je toch: "we zitten niet in de rege ring maar dit was toch 10 jaar ge leden al te voorspellen". En he laas hebben zij die nu met hun handen in het haar zitten stuk voor stuk hiertoe bijgedragen. Moraal en principe zijn toch al lang in de vuilnisbak gedaan én ieder een (kerk en maatschappij) staat te dringen om vooral populair te zijn en alternatief. Alles mag en alles kan. Een kind dat in alles zijn zin krijgt zal met zijn twintigste eerder zijn vader een pak op zijn donder geven dan een kind dat de waarde in het leven heeft geleerd en de teugels heeft gevoeld. Er wordt de jongeren niets aange dragen wat zinvol is en nu staat iedereen met lege handen. Waar om staat een leraar op school zich te barsten te roken en drinken ze bij iedere gelegenheid? Waarom heet de pastoor opeens Jan voor iedereen? We hebben gezien wat een mens kan presteren aan de politiemen sen en we hebben gezien waar de jeugd toe in staat is. Het was na- tuurlij k vreselij k dat paard te zien mishandelen, maar ik ben opge groeid met duizenden kistkalve ren en duizenden legbatterijen om van de rest niet te spreken. Wat willen we dan? Het is nog altijd zo dat woorden wekken, maar voorbeelden strekken. En laten we goed bedenken, de sadisten van vandaag zijn de regeerders en leiders van morgen. Daarom zou het zo fijn zijn als er vanuit kerk en maatschappij stemmen op zouden gaan, die ophielden met water in de wijn te doen. Het is geen oplossing voor psychologen en weet ik wat voor logen nog meer. Het raakt ons allen. Er zijn er nog te veel die met de handen samen en de bijbel in hun hand hun zakken vullen met geld van mens en dier. Jonge mensen zetje daar voor in en zeg niet waar je allemaal recht op hebt. Maar zeg: "ik stroop mijn mouwen op en zal werken en vechten om mijn plaats te veroveren". Ga niet op de stoep zitten wachten tot alles je wordt aangedragen en je je verlaagt tot revolutie. Zie hoe bang jullie zijn als je alleen bent. En bedenk jullie gerotzooi kost handen vol geld, dat we warem pel best kunnen gebruiken, óók voor jullie welzijn. L. Spruit Hilhorst Westsingel 114 Goes. Drempels Vier, ja soms zesmaal per dag ga ik per fiets via de Potgieterlaan (Genestetstraat en Da Costastraat zijn sinds lang afgesloten wegens werkzaamheden) naar mijn werk aan de Haagweg. 's Morgens komt mijn kopje thee weer naar boven, 's Middags na het eten husselen de aardappelen in mijn keel en 's avonds goed oppassen in het donker. Allemaal vanwege die drempels. Wie dat uitgevon den heeft? Twintig centimeter verschil in het wegdek en dat per fiets. Vroeger zei mijn vader (Joh, dat kost ban den als je zo de stoep op rijdt). Nu zeg ik: Dat kost me mijn gezond heid. Want waarvoor er van die dingen in de straat zijn inge bouwd is mij nog niet duidelijk. Door 't onoverzichtelijk rijden van auto's trillen de bloempotten uit de vensterbank, zo zei mij een bewoonster van het eerste ge deelte. Waarom zoiets niet op de Breestraat of op het Levendaal? F.P. Oostendorp, Albert Verweystraat 3 Leiden Woningnood Nadrukkelijker dan ooit te voren is de bevolking van Nederland de laatste week geconfronteerd ge worden met de toenemende wo ningnood en de hiermede in schril contrast staande, eveneens toenemende, leegstand van wo ningen en appartementen. Als bij een gelegenheid als de kro ningsdag deze noodtoestand via een vreedzame demonstratie en landelijke kraakacties meer ac cent gegeven wil worden wordt er een sfeer van geweld ge creëerd, die slechts geweld uit lokt en koren op de molen is van onverantwoordelijke elementen en provocateurs. Ook in Leiden was sprake van een afkeuringswaardig optreden van politie met honden. Daarnaast wordt te weinig aan de knok ploegen in de weg gelegd waar door kraakacties in een sfeer van geweld terechtkomen. De Leidse Kraakbond kraakt niet voor zichzelf en het is bekend dat vele woningzoekenden door hun acties een woning verkregen hebben. In het juridische vlak heeft Leiden er thans een novum bij gekregen om mensen uit een gekraakt pand te krijgen. Daar de naam van de kraker niet bekend was heeft toch de president van de Haagse rechtbank, op grond van een foto, het bevel tot ontruiming gegeven. Dit is in strijd met het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering waarin staat dat een dagvaardiging de naam van gedaagde moet vermelden. Een foto verschaft de rechter geen enkele zekerheid omtrent de identiteit van gedaagde, dat kan alleen naam, voornamen en ge boortedatum bijvoorbeeld. Eèn foutje hierin en de dagvaardiging is nietig. Maar wat zijn de consequenties voor de Burgerlijke Rechtsvor dering als de rechter een derge lijke dagvaarding accepteert? Men hoeft b.v. in h^t geval van de bewuste kraakactie niet eens heimelijk een foto te maken, men stuurt maar een willekeurige fo to, waarop de gedaagde niet eens hoeft te lijken, bij de dagvaarding mee. Want de essentie van de uit spraak is duidelijk, de identiteit was voor mr. R.R. Portheine van minder belang, hem werd ge vraagd een einde te maken aan de kraakactie. Ik hou mijn hart vast als op deze manier rechtsregels geschonden kunnen worden en ik hoop dat de raadsman van Jan Zondernaam het er niet bij laat zitten, mogelijk kan de Hoge Raad hierin juri sprudentie verschaffen. D. Hoeven, Maredijk 83, Leiden. Teleurstelling Met genoegen heb ik uw artikel gelezen over onze "Lex" in uw blad van zaterdag 3 mei waarin onder andere mijn naam (welis waar foutief, want ik heet niet la Rivière, maar de la Rivière) voor kwam. Lex kennende heeft hij maar een summier relaas gegeven wat er in die jaren in Leiden is gebeurd. Gelukkig maar want men heeft er niets aan alles te herhalen. Een rubriekje wil ik echter even naar voren halen en wel wat betreft de "teleurstelling". Deze is voor ons nog niet verdwenen. Integendeel. Zij is in zekere mate nog toege nomen. immers, wij zijn weer op weg naar een derde wereldoorlog en dat valt te concluderen uit het feit dat - alle politieke partijen, geen en kele uitgezonderd - alleen weer de macht en het belang van de partij voorstaan. Zoiets is ook ge beurd in Duitsland in het verle den om zodoende Hitier aan de macht te helpen. De gebeurtenis sen op de dag van de troonswis seling in Amsterdam hebben mijn mening hierin versterkt Ik zou hierover nog verder kunnen uitweiden, ook wat de teleurstel ling betreft onder de oud-illegale werkers. Ook waar het wegdruk ken van de bevrijdingsdag aan gaat. Maar dat zou t< ver wren P W. de la Rivière Robijnhof D 250 Leiden Vandaag voor de eerste keer 'de groeten uit....', een rubriek over stad- en streekgenoten die in Nederland vakantie houden. Dit keer de groeten uit Uddel op de Veluwe, waar Toos (62) en Chris (65) van Duijvenbode uit Leiden in een zomerhuisje van de PTT op het landgoed 'Noordriezen' al zo'n anderhalve week zitten te genieten van de rust en de natuur. Fotograaf Wim Dijkman en ik waren er gisteren te gast. „Oh man", zei Toos, „ik wou dat ik hier mocht blijven. Het is hier zo mooi. Ik kom hier gewoon effe bij. Jammer genoeg moeten we zaterdag weer terug." Goede reden om het echtpaar Van Duijvenbode op de zon nige Veluwe op te zoeken, was voor ons de brief-die wij van de PTT-beambte in ruste ontvingen. Daarin schreef hij onder meer de volgende bit tere woorden: „Veel liever zou ik naar het buitenland gaan, maar vanwege enkele gedeeltelijk mislukte hart operaties is dat niet wense lijk." Geen geld Omwille van zijn hart was Van Duijvenbode dus genood zaakt z'n vakantie niet te ver van z'n woning aan de Duin hof door te brengen. „Pre cies", knikt hij. „De dokter heeft me afgeraden in Duits land, de Ardennen of Zwit serland op vakantie te gaan. De atmosfeer in die streken is niet goed voor mij. De lucht is daar te ijl." Van Duijvenbode vindt dat jammer, duizendmaal jam mer. „Vroeger konden wij ar beiders niet met vakantie gaan. We hadden er het geld niet voor en bovendien zaten we met de kinderen." „Maar toen de kinderen ge trouwd waren, wij het wat breder hadden en dus einde lijk in de gelegenheid waren een tripje naar het buitenland te maken, kreeg ik het aan m'n hart." "Jammer genoeg moeten we zaterdag weer terug" FOTOS Wim Dijkman "De rust komt hier op je af', vindt Toos. Grensvrees „Het was goed en wel één van onze eerste uitstapjes. We wa ren in Zwitserland. Daar was ik heel vroeger als jongen eens geweest en dat bergach tige landschap was het voor mij helemaal." „Het is al die jaren van mij een wens geweest, daar nog eens heen te gaan. Maar toen een paar jaar terug die droom ein delijk werkelijkheid kon worden, zakte ik daar in el kaar. Hartaanval! In Genève ben ik geopereerd maar ik heb nog altijd last van ver nauwing van m'n bloedvaten. Anders zou ik vandaag nog naar de bergen gaan, denk ik." „Nou, dan ga je maar alleen", brengt Toos daar tegen in. „Ik prakkizeer d'r niet over. Moet ik eerst weer naar de dokter zeker. Grenstabletten halen. Jaah, ik heb grensvrees, dat weten jullie natuurlijk niet." Eekhoorns Chris komt haar echter tege moet. Zegt: „Aan de andere kant moet ik toegeven dat er in ons land nog zoveel mooie plekjes zijn. Gisteren hebben we een uitstapje gemaakt naar Otterlo en Doorwerth. Fantastisch! Je hebt daar een prachtig vergezicht. Hele maal beneden zie je de Rijn liggen. Ja, voor die dingen hoef je niet naar Zwitser land." „Voor de rust ook niet", vindt z'n vrouw. „Die komt hier op je af. Volop. En de dieren hier zijn voor mij uniek. Reebok jes zie je hier, Vlaamse gaaien en de eekhoorns zijn zo mak dat ze de pinda's uit je hand eten." „Wie je hier ook veel ziet", zegt Chris, „zijn roodborstjes, koolmezen en opvallend veel kwikstaarten. Is mooi hoor." Hondepoep De Leidenaar stelt voor een wandeling te maken door het bungalowpark. „Schitterend hè", roept Toos. „Je kunt hier nog fatsoenlijk lopen, zonder naar hondepoep te hoeven kijken." De Van Duijvenbodes hebben in Uddel eigenlijk niks te klagen. Dat beamen ze ook. Gezellig Ze hebben immers alle ge mak bij de hand. Linnengoed wordt gewassen. Rijdende winkel komt twee keer per week aan de deur. Verwarmd zwembad in het park aanwe- Uddelermeer en Kroondomei nen zijn er op nog geen twee kilometers afstand. Ze kun nen overdag wandelen, 's avonds buiten zitten of ge- „Zondag zijn de kinderen nog langs geweest", vertelt Toos. „Druk ja, maar wel gezellig. Omwille van hen gaan we ook altijd in het voor- of nasei zoen met vakantie. Want in het hoogseizoen gaan zij en moeten wij op hun beesten passen." „Doen we graag hoor", zegt Chris. „De één woont in Zwijndrecht en de ander in Emmen, maar ze wonen er heel mooi. Bossen zijn er naast de deur. Daar met de honden te wandelen doe ik reuze graag." In totaal zijn ze met dat oppas sen vier weken zoet. „In het naseizoen", zegt Toos ten slotte, „gaan we nog twee we ken naar een pension, ook van de PTT, hier in Elspeet. Dat is enkele honderden meters verderop. Ligt tegen Uddel Hier nog niet uitgekeken dus?, vraag ik. „Nee", zegt Toos. „Gek hè?" Zeker op je belangrijkste dag.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23