Yolker/ Stevin claimt schade bij RSY-concern Recordaantal Cubanen in V.S. Uitgelote studenten moeten meer kans hebben Paus in Kenia ere-opperhoofd FNV en CNV verrast door nota Albeda over passende arbeid Wegens laat opleveren van baggerplatform (Van onze financiële redactie) ROTTERDAM (GPD) - Ko ninklijke Volker-Stevin (bouw, baggeren, pijplei dingen) zal een dezer da gen Rijn-Schelde-Verol- me als bouwer van het baggerplatform Simon Stevin aansprakelijk stel len voor alle schade die Volker-Stevin heeft gele den en nog zal lijden door de te late oplevering van het platform. Het gaat daarbij om een bedrag van vele tientallen miljoenen guldens. Dit vertelde de voorzitter van de raad van bestuur van Volker-Ste vin, drs. J. van den Driest, tijdens een toelichting op het vandaag verschenen jaarverslag. Volgens Van den Driest is er op dit mo ment nog geen enkele zekerheid over het tijdstip waarop het plat form kan worden overgedra gen. De Simon Stevin zou aanvankelijk al in september vorig jaar worden opgeleverd. Stakingsacties van de werknemers op de VDSM- werf in Rozenburg, die daarmee kracht wilden bijzetten aan hun eisen voor het behoud van de werf, leidden tot aanzienlijke ver tragingen. Pas in december werd de Simon Stevin te water gelaten. Er zijn opnieuw moeilijkheden rond de werf, waar het platform wordt gebouwd. Die werf werd vorig jaar ingebracht in de nieuw te vormen Rotterdamse Offshore en Scheepsbouwcombinatie ROS. Inmiddels heeft het kabinet en de Kamer besloten dat de ROS niet voortgezet zal worden. Van den Driest vreest nu dat die recente ontwikkelingen rond de ROS opnieuw vertragend zullen werken op de oplevering van het platform. „Ik kan me best voor stellen dat de produktiviteit en de motivatie van de werkers op die werf nu niet optimaal meer is", zo zei hij. Het bouwen van het baggerplat form werd indertijd aan RSV ge gund. mede met het oog op de moeilijke situatie van de scheepsbouw in Nederland en dank zij forse steun van de over heid. „We hadden een aantrek kelijke aanbieding uit Japan, we UTRECHT (ANP) - De FNV is on aangenaam verrast" door de nota over wijziging van het begrip passende arbeid, die minister Al beda van sociale zaken dinsdag het daglicht liet zien. Volgens een FN V-woordvoerder is de nota gekomen op een moment dat er nog overleg gaande is over deze zaak in de Raad voor de Ar beidsmarkt, en dat daarom ge sproken kan worden van een "verrassingsaanval" waar de FNV weinig waardering voor heeft. Over de inhoud van de nota merkte de FN V-woordvoerder op, dat de FNV het voornemen van Albeda afwijst om vierploegendienst Lekkerkerkers willen blijven LEKKERKERK (ANP) - Uit de tot nu toe binnengekomen reacties blijkt dat het merendeel van de bijna duizend inwoners van de "gil'wijk" in Lekkerkerk in die plaats wil blijven wonen. Volgens een woordvoerder in het perscen- trum wil zeker tachtig procent van die meerderheid weer terug in hun eigen huis in Lekkerkerk- West. Morgen zal naar verwach ting het beeld compleet zijn, als alle 272 gezinnen het enquête formulier bij het verhuis- en in formatiebureau hebben ingele verd. Gisteravond waren er al 187 reacties binnen. voor iedereen als passende ar beid te beschouwen zonder in te gaan op het aantrekkelijker ma ken van het ploegensysteem, door bijvoorbeeld invoering van een vijfde ploeg. Het CNV wil van minister Albeda weten waarom hij een reistijd van langer dan twee uur (van en naar het werk) aanvaardbaar acht. In Albeda's nota komt de argumen tatie volgens het CNV onvol doende uit de verf. Zo komt er bijvoorbeeld niet aan de orde wanneer de reistijd ingaat en hoe lang de feitelijke arbeids dag wordt. Het CNV acht het on gewenst om zomaar een globale maatregel te treffen zonder de consequenties voor de betrokken werknemers te kennen. Overigens verbaast het CNV zich er over dat de bewindsman deze nogal ingrijpende zaak op deze wijze aan de orde stelt. Het zou naar de mening van de christelij ke vakcentrale veel juister zijn geweest als Albeda zich hiermee eerst tot de betrokkenen - de so ciale partners - zou hebben ge wend. BRAND - Het constructiebedrijf Hassing Machine BV in het Overijsselse Overdinkel (gem. Losser) is in de nacht van dinsdag op woensdag grotendeels door brand verwoest. Het bedrijf was gevestigd in een voormalig schoolgebouw. De schade be draagt volgens opgave van de politie in Losser 1,2 miljoen gul den. hebben", aldus Van den Driest, „nu wel spijt dat we daar niet op ingegaan zijn". De totale orderportefeuille van Volker-Stevin ziet er een stuk ge zonder uit dan een jaar geleden. Was er eind 1978 voor 2,6 miljard gulden aan werk in portefeuille, eind 1979 lag dat op 3,2 miljard en inmiddels is de hoeveelheid werk aangegroeid tot 3,4 miljard gul den. Sinds 1 januari is er voor 1 miljard aan orders bijgekomen en is er voor f 800.000.000 uitge voerd. Op korte termijn verwacht Volker-Stevin nog enkele be langrijke opdrachten uit onder meer Zuid-Amerika en Afri ka. Rond 45 procent van de opdrachten heeft betrekking op Nederland, 13 procent op de rest van Europa, 5 procent op de Verenigde Sta ten, 20 procent op Afrika, met na druk op Nigeria en 11 procent op het Midden-Oosten, voora' Saoe- di-Arabië. Saoedi-Arabië blijft voor Volker-Stevin een belang rijk land. Daar moet de komende jaren nog heel wat gebeuren, waar Volker-Stevin bij betrok ken hoopt te zijn. De toekomstige ontwikkeling van het concern ziet er bepaald niet slecht uit, zei Van den Driest ver der. Hij verwacht niet dat dit jaar hetzelfde resultaat behaald kan worden als het afgelopen jaar. Daarvoor komen er dit jaar te weinig werken klaar. Veel zal ook afhangen of twee claims, die het concern op opdrachtgevers in Saoedi-Arabië heeft, dit jaar worden afgewikkeld. Volker-Stevin boekte vorig jaar, het eerste volledige jaar na de fu sie, een omzet van 2,6 miljard gulden (in '78 2,8 miljard). Van die omzet werd de helft in Nederland behaald. Er werd een winst be haald van 80,4 miljoen (in '78 85,4 miljoen). Voorgesteld is een divi dend van f 6 per aandeel (onver anderd). Het personeelsbestand liep wereldwijd terug van 24.086 naar 20.844. Die teruggang had te maken met het opleveren van enkele grote werken in het Mid den-Oosten, waarna het dienst verband van een aantal perso neelsleden op contractbasis werd beëindigd. De Amerikaanse president Carter fluistert iets tegen zijn dochter Amy. Gisteren werd in Washington het ministerie van onderwijs, het eerste m de VS, geopend. Zwartboek studentenstichting: DEN HAAG (GPD) - Uitgelote stu denten voor numerus fixus-rich- tingen aan de universiteit moeten bij nieuwe lotingen een grotere kans maken om wel te worden geplaatst. Op korte termijn is dit te verwezenlijken door bij die studierichtingen, waarvoor een studentenstop geldt, een bepaald aantal plaatsen te reserveren voor kandidaat-studenten die veel vuldig zijn uitgeloot. Voordeel van deze manier van toelaten is, dat de onzekerheid, de onbevre digende factor in het huidige sys teem wordt weggenomen. Dit staat in een zwartboek van de stichting Uitgeloot? Lotgenoot, dat gistêren in Den Haag werd overhandigd aan voorzitter D. van Ooyen van de vaste kamer commissie voor onderwijs en we tenschappen. Minister Pais heeft aan het eind van deze maand met de stichting een gesprek over de toelatingsproblemen. Dit jaar gelden studentenstops voor acht richtingen: genees kunde, tandheelkunde, dierge neeskunde, farmacie, sociale ge- zondheidskunde, lichamelijke oefening en landbouwkunde. Ongeveer 3500 kandidaten zullen worden uitgeloot voor een van deze studies die ze graag zouden willen volgen. Slechts een zeer beperkt aantal studenten kan worden toegela ten. Zo kan het gebeuren dat di verse studenten drie of vier jaar of soms nog langer moeten wach ten. alvorens ze de studie van hun keuze kunnen gaan doen. pe stichting Uitgeloot? Lotgenoot noemt dit schrijnend. Volgens het zwartboek moeten deze jon geren harde klappen incasseren, die vaak psychische gevolgen hebben. Om die reden wil de stichting in een aantal universi teitssteden een opvang met praatgroepen voor de uitloters Het meest wenselijk vindt de stich ting opheffing van de studenten stops. Gezegd wordt dat dit niet zo snel te verwezenlijken is. Daarom wil de stichting, om te beginnen, 3 procent van de nu merus fixus (het aantal tot de studie toe te laten studenten) re serveren voor het vaakst uitgelo te kandidaten. Dat zou voor de studie medicijnen neerkomen op 59 plaatsen. Dit jaar worden meer dan 3000 be langstellenden voor deze studie teleurgesteld. Er zijn 1960 plaat sen beschikbaar. Naast dit alles vindt de stichting dat de zogenaamde gewogen loting moet worden afgeschaft. Het is geen rechtvaardig selectiecrite rium om kandidaten met een goede cijferlijst van het eindex amen van de middelbare school een streepje voor te geven in de lotingen, aldus het zwart boek. FLORIDA (AFP) - Een record-aan tal Cubanen is gisteren de VS binnengekomen. In totaal zijn nu de afgelopen twee weken 22.000 Cubanen naar de VS gekomen. Ruim 50 Cubanen, die een strafblad hebben, zijn overgebracht naar de gevangenis, zo heeft de direc teur van het doorgangskamp van Fort Walton Beach in Florida verklaard. Een rechter zal over hun lot beslissen. De immigra tiedienst heeft voorts drie Cuba nen aangehouden die ervan wor den verdacht agenten te zijn van het Castro-regime. "We weten dat zij bij de Cubaanse politie zijn geweest en voor verschillende regeringsinstanties hebben ge werkt", aldus directeur Wayne Joy. De VS hebben gisteren een beroep gedaan op hun vrienden hen te helpen de "gevaarlijke en wanor delijke" uittocht van Cubanen op te vangen. Het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken zei te hopen dat op de multina tionale conferentie die vandaag in San Jose (Costa Rica) wordt gehouden, de basis gelegd kan worden voor een "verenigd in ternationaal standpunt" om druk uit te oefenen op president Castro een meer geordende emigratie- politiek te voeren. De VS voeren ook zelf onderhandelingen met de Cubaanse regering, aldus het ministerie. Volgens welingelichte bronnen in Havana heeft de Cubaanse rege ring in Mariel, waarvandaan de boten naar de VS vertrekken, nog drie emigratiekantoren geopend om de vluchtelingenstroom sneller af te wikkelen. Cubaanse ballingen die per boot naar Mariel komen om familieleden op te halen, krijgen, aldus deze bron nen, te horen dat ze maar dertig procent van de ruimte in hun boot mogen gebruiken voor het vervoer van hun familieleden. In de overige 70 procent moeten ze vluchtelingen meenemen die door de autoriteiten worden aan gewezen. Ook moeten de ballin gen een tot drie weken wachten totdat hun familieleden die wen sen te vertrekken de nodige pa pieren hebben. Koningin legt krans GROESBEEK (ANP) - Koningin Beatrix heeft gisteren ter gele genheid van de 35ste verjaardag van de bevrijding een krans ge legd bij het monument op de Ca nadese erebegraafplaats in Groesbeek bij Nijmegen. Hier liggen ongeveer 3.000 in de Tweede Wereldoorlog gesneu velde Canadese militairen begra- De paus is in Kenia uitgeroepen tot ere-opperhoofd. Na een openluchtviering in de hoofdstad Nairobi kreeg hij de daarbij be horende attributen: een muts van apevel, een mantel (ook van de huid van een dier) en een staf. Tijdens de mis ontving de paus ook een troon en een zwart-wit gevlekte geit. In zijn preek zei de paus dat pries ters zich niet in de politiek moe ten mengen. De politiek is het werkterrein van de leken. De zending van de kerk is van reli gieuze aard, niet economisch of politiek, aldus de paus. Het is plicht van de leken, de wereld te doordringen van de geest van het evangelie. Paus Johannes Paulus betrok ook Het gezin in zijn toe spraak. Hij noemde dat "de eerste vitale cel van elke maatschappij". Nadruk legde hij op de onver breekbaarheid van het huwelijk en de bescherming van het onge boren leven. i ontmoeting met de bis schoppen van Kenia hechtte de paus uitdrukkelijk zijn goedkeu ring aan hun pogingen om het geloof van de kerk op Afrikaanse manier te verkondigen. "Het doel van de geloofsverkondiging is, het Afrikaanse leven tot Christus te brengen zei hij. "Een Afri kaanse geloofsverkondiging be tekent echter niet een vervalsing vgn Gods Woord". De paus had ook een ontmoeting met protes tantse en islamitische vertegen woordigers. De tweespalt in het christendom noemde hij een schandaal met ernstige gevolgen voor de verkondiging. Hij be pleitte samenwerking tussen protestanten en rooms-katholie- ken waar dat mogelijk is, zoals samen nadenken over de bijbel, de theologische dialoog, samen bidden en samen strijden voor de rechten van de mens. Tegenover de islamitische vertegenwoordi gers wees de paus op het geloof in de ene Schepper. Hij beschouw de dat als een belangrijke band in de gezamenlijke opdracht van Apartheid Racisme. Op een raadpleging van de Afrikaanse Conferentie van Kerken in Nairobi (Kenia) hebben 27 afgevaardigden uit dertien Afrikaanse landen zich uitgesproken voor voortzetting en verdieping van het Wereld- raad-programma tegen het ra cisme. Men meent, dat het spe ciale fonds van de Wereldraad zich in de komende jaren vooral moet richten op de bestrijding van de apartheid in Zuid-Afvika en Namibië. De vergadering vroeg de Wereld raad, op te roepen tot een econo mische boycot van deze landen en de theologische heroriënte ring binnen de kerken van die landen te steunen. De Zyidafri- kaanse regering werd opgeroe pen, alle politieke gevangenen onmiddelliik vrij te laten. 9 Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Wanneper- veen A.M. Langhout Drogeham; aangenomen naar Amstelveen- t (als geestelijk LM. Kalkma Anna Paulowna. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Lop- persum kandidaat J. Janssen. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Boskoop A. Moerker ken Nieuw-Bcijerland, die be dankte voor Bodegraven. Baptistengemeenten: beroepbaar J.M.A. van der Vlugt Alphen aan» den Rijn en W.J. de Zwart Coe- vorden. Ds. C. den Boer te Woudenberg is gekozen tot voorzitter van de Hervormd-gereformeerde bond van Zondagsscholen. Hij volgt ds. W. Vroegindewey (Eemnes) op, die van 1932 af in het hoofd bestuur van deze bond heeft ge zeten. De scheidende werd tot erevoorzitter benoemd en kreeg een reis naar Israël aangeboden Niet in IKV. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Protestanten Bond zegt in een verklaring, geen relatie met het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) te zullen aangaan, "omdat de eenzijdige opvatting van het IKV in strijd is met de doelstellingen van de bond". De NPB is een veelvormi ge geloofsgemeenschap en die veelvormigheid vereist een grote mate van tolerantie. "Vanuit één geloofsinspiratie kunnen men sen in alle oprechtheid tot ver schillende keuzes komen. gemeente alphen aan den rijn^ Wet Autovervoer Personen Burgemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 29 april 1980 aan de heer G. J. van Dalen. Hogewaard 85f Koudekerk aan den Rijn, tot 1 januari 1981 vergunning is verleend voor het vervoeren met één personenauto van schoolkinderen, woonachtig in Alphen aan den Rijn vóór de aanvang en na afloop van de schooltijden Belanghebbenden kunnen binnen dertig dagen na he den tegen dit besluit in beroep komen bij de Gedepu teerde Staten der provincie Zuid-Holland, te 's-Graven- hage. Alphen aan den Rijn, 8 mei 1980. Burgemeester en wethouders voornoemd gemeente alphen aan den rijn Wet Autovervoer Personen Burgemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 29 april 1980 aan Alphentax BV, Juliananstraat 92 te Alphen aan den Rijn. tot 1 januari 1981 vergunning is verleend voor het vervoeren met een personenauto van schoolkinderen, woonachtig in Alphen aan den Rijn vóór de aanvang en na afloop van de schooltijden Belanghebbenden kunnen binnen dertig uagen na he den tegen dit besluit in beroep komen bij de Gedepu teerde Staten der provincie Zuid-Holland, te 's-Graven- hage Alphen aan den Rijn, 8 mei 1980 Burgemeester en wethouders voornoemd De burgemeester M Paats De secretaris. H Minekus gemeente alphen aan den rijrv Burgemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn maken bekend, dat zij voornemens zijn, met toepassing van artikel 11 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, de bestemming van het perceel, kadastraal bekend gemeente Alphen aan den Rijn. sectie E. nr 753 en de zich hierop bevindende opstallen met het adres Riet- veldsepad 11te wijzigen in "Bijzondere doeleinden, dierenpension". Met ingang van 9 mei 1980 ligt gedurende veertien dagen voor een ieder op het raadhuis, afdeling algeme ne zaken en stadsontwikkeling, kamer 8. het ontwerp besluit tot wijziging van de bestemming ter inzage Be langhebbenden kunnen gedurende deze termijn schriftelijk bezwaren tegen dit ontwerp-besluit bij hun college indienen. Alphen aan den Rijn. 1980 Burgemeester en wethouders voornoemd gemeente alphen aan den rijn^ BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders maken bekend, dat voor het studiejaar 1980/1981 renteloze voorschotten kun nen worden aangevraagd van het gemeentelijk studie fonds Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar op de af deling Onderwijs van de gemeentesecretarie Juliana- straat 34 alhier, tussen 9 00 en 12.30 en tussen 14 00 en 17.00 uur Een renteloos voorschot wordt in het algemeen met toegekend als van het Rijk een tegemoetkoming in de studiekosten kan worden verkregen Het maximum be drag van een toe te kennen renteloos voorschot be draagt 2 500.- Alphen aan den Rijn, 2 mei 1980 Burgemeester en wethouders voornoemd. De secretaris. De burgemeester. H. Minekus. M Paats

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11