[Le/cfee agenda Eerste ziekenhuis-ervaring moeilijk voor ouders en kind Oegstgeest werkt verder aan besparing van energie Verbetering Kotter gestrand op strand bibliotheek in Oegstgeest Verbetering Trekvaartweg Nijpend personeelstekort PAGINA 2 WOENSDAG 7 MEI 1980 Hulpgroep klopt bij gemeenten aan voor subsidie 5? LEIDEN - "Elk kind dat niets van een ziekenhuis weet, ervaart een opname als een bedreiging. Maar ook voor veel ouders is de eerste kennismaking met het ziekenhuiswezen moeilijk. Daarom willen we in de komende tijd aan deze groep de meeste aandacht besteden." Aan het woord is Ans 't Hart. Zij maakt deel uit van de Leidse werkgroep "Kind en Ziekenhuis". De in totaal twaalf actieve leden van de ze werkgroep vormen, zijn medewerkers van zieken huizen, ouders en studenten. Zij maken zich gezamenlijk sterk voor het welzijn van het kind voor, tijdens, en na een opname in het zieken huis. Het werkterrein van de werkgroep beperkt zich vooral tot het Academisch Ziekenhuis Leiden, het Dia- conessenhuis en het St. Eli sabeth Ziekenhuis in Lei derdorp. De werkgroep heeft bij ver schillenden gemeenten in de omtrek subsidie aangevraagd voor uitvoering van de in middels ontwikkelde plan nen. Van de gemeente Lei derdorp i$ inmiddels bekend dat zij deze subsidie gewei gerd heeft te verlenen. Marion teji Hengel vertelt wel ke plannen de werkgroep voor de toekomst heeft: "Sinds de oprichting van on ze werkgroep, in 1978, hebben we de meeste aandacht be steed aan de voorlichting over we wat we willen en hoe we daadwerkelijk kunnen hel pen. Daartoe hielden we voorlichtingsavonden waar op we, naar aanleiding van een film, met ouders van jon ge kinderen praatten. Deze avonden werden vaak ge houden tijdens een ouderbij eenkomst van basisscholen. Zo zijn zowel scholen als zie kenhuizen steeds op de hoog te gehouden van de dingen bezig waren. I Werkgroep ..Kind en Ziekenhuis" Leiden en omstreken steld. En inmiddels lopen we op enkele kinderafdelingen tijdelijk mee om te zien hoe de opname van het kind vanuit het ziekenhuis wordt beke ken. Zo kregen we informatie van twee kanten en dit kan beslist ten goede komen aan de begeleiding van het kind en de ouders". Ans, zelf werkzaam in het Dia- conessenhuis, praat liever over een sociale vaardigheid die bij de zusteropleiding te weinig wordt benadrukt. "En dat hiaat willen we opvullen, juist bij de jongeren. Veelal worden bepaalde medische handelingen pas verricht wanneer de ouders van het kind weg zijn. Dat zou best anders kunnen, zodat het kind zich meer op z'n gemak voelt. Het is erg fijn dat we onze doelstelling zo langza merhand binnen de zieken huizen in werking kunnen brengen, dankzij het overleg dat tot stand is gekomen. Per ziekenhuis hebben we twee contactpersonen. Eén van de concrete verbeteringen die tot stand zyn gekomen, is de verruiming van het bezoe kuur, dat officieel twee maal drie kwartier is. In hoeverre dat kan worden veranderd, hangt echter voor een groot deel af van de hoofdzuster van de afdeling. Daarom zijn de regelmatige contacten met die mensen ook zo belang rijk". Atje van Leeuwen treedt op als contactpersoon van de werk groep. Zij noemt hun aan vullende hulp beslist geen overbodige luxe. "Je ziet en je weet dat kinderen en ouders bij een opname problemen hebben, of er in elk geval over willen praten. Dat blijkt wel uit de voorlichtingsavonden die we houden op de peuter en kleuterscholen. Wanneer je aan de problemen iets kan verbeteren, dan proberen wij daar als werkgroep regionaal op in te spelen". Atje noemt als voorbeeld de en quête die is gemaakt voor ou ders van kinderen die in een ziekenhuis hebben gelegen. Zij verwacht evenals de ander leden van de werkgroep dat de drie ziekenhuizen bereid zijn hieraan mee te werken. "Want zo wéten we ook wat er bij die ouders leeft. Iets an ders waarvoor wij hebben ge zorgd, is dat een aantal boek handelaren en speelgoedza ken een etalage maken over het onderwerp "Kind en Zie kenhuis". Boekjes en spelma teriaal die kunnen worden gebruikt om het kind voor te bereiden op een ziekenhuis opname, zullen zijn uitge stald. Tevens kunnen deze zaken worden gebruikt om het kind meer vertrouwd te maken met het ziekenhuis", aldus Atje, die verwacht dat er de komende tijd steeds meer een beroep zal worden gedaan op de werkgroep. "Want het werk dat we doen en het idee erachter begint goed bekend te worden. Vandaar dat we die subsidie aan ge meenten in de regio hebben gevraagd. De kosten van de te houden enquête en de rest van de administratie-kosten kunnen echt niet meer door alleen ons, leden van de werkgroep, worden opge bracht". ROEL ZAADNOORDIJK Op de foto de drie woordvoersters van de stichting "Kind Marion ten Hengel, Atje van Leeuwen en Ans 't Hart. Ziekenhuis". Van links naar rechts: De autobestuurder in de richting Leiden, een 22-jarige van deze stad, kon haar niet r ontwijken. WASSENAAR - Bij de Wasse- naarse Slag is gisteren een kotter vastgelopen op het strand. De Amemuiden 6 of wel de "Vier Gebroeders"zo als het schip heet, kon gister avond rond. acht uur weer worden losgetrokken. Bij de garnalenvangst voer de kot ter waarschijnlijk te dicht bij de kust, waardoor hij bij laag tij vastliep. De boot werd niet beschadigd. Wel draaide van schroef van de boot zich in de visnetten. OEGSTGEEST - Enige amb tenaren in Oegstgeest gaan zich de komende tijd bezig houden met het op een rijtje zetten van het energiever bruik in de gemeente. Met name zal worden gekeken naar het verbruik in openba re gebouwen, bij sportac commodaties. bi.i eremeente- Dames Meerburg weer kampioen jazzgymnastiek ZOETERWOUDE - Met een ruime puntenvoorsprong hebben de dames van de Gymnastiekver eniging Meerburg hun verleden jaar behaalde titel, bij de door de N.K.G.B. georganiseerde kam pioenwedstrijden jazzgymnas tiek, geprolongeerd. Ook de meisjes, eveneens onder leiding van mejuffrouw van Tongeren, behaalden dit jaar het kampioen schap. Weifelende automobiliste veroorzaakt ongeluk LEIDEN - Twee auto's zijn gister avond om tien voor twaalf met elkaar in botsing gekomen op de kruising Hoge Rijndijk-Persant Snoepweg. Een 29-jarige auto mobiliste uit Zoetermeer wilde vanaf de Persant Snoepweg linksaf de Hoge Rijndijk oprijden naar Alphen. Zij zag een auto uit de richting Alphen in de verte maar dacht aanvankelijk vóór die auto te kunnen oversteken. Ze gaf gas, twijfelde toen en trapte op de rem. Inmiddels stond ze bijna midden op de rijbaan. De vrouw kreeg door het breken van de voorruit een glasscherf in haar oog. Zij is naar het Diaco- nessenziekenhuis gebracht. De wagens liepen aanzienlijke scha de op. Motorrijder onderuit OEGSTGEEST - In de bocht Bui- tenlust in Oegstgeest is vannacht om een uur een motorrijder on deruit gegaan. De 22-jarige be stuurder uit Rijnsburg reed zon der rijbewijs terwijl de motor ook nog niet was verzekerd. Hij reed volgens de politie met een snel heid van zo'n 110 kilometer de bocht in. De ambulance die de gewonde mo torrijder moest ophalen kwam op de Willem de Zwijgerlaan in Oegstgeest nog in botsing met een stilstaande auto. De ambu lance ramde de auto die voor de uitrit van de garage voor de zie kenwagen stond geparkeerd. De motorrijder is overgebracht naar het ziekenhuis. Zijn vervoermid del is total loss. LEIDERDORP - In het Essen- park in Leiderdorp is gistermid dag om 13.15 uur een bromfietser gewond geraakt toen hij op de weg teveel naar links uitweek en frontaal in botsing kwam met een auto. De bestuurder van de brom fiets, een 18-jarige Leiderdorper, is met beenletsel overgebracht naar het Diaconessenziekhuis. OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest moet het personeel stekort bij de plaatselijke biblio theek daadwerkelijk onderken nen en dit dan ook kenbaar ma ken bij het ministerie van cul tuur, recreatie en maatschappe lijk werk. Dit is de mening van de voorzitter van de openbare bibliotheek in Oegstgeest, de heer Olivier. Gisteravond wees Olivier in de vergadering van de raadscommissie voor financiën en culturele zaken nog eens op de enore personeelstekorten die er in de toekomst in het bibliothee kwezen zullen ontstaan, naarma te de bibliotheek meer moet au tomatiseren en meer vakkrach ten moet aantrekken om de in formatieve lectuur goed bij te houden. "Wanneer wij vrijwilligers inscha kelen moeten deze worden be geleid. En die begeleiders zijn er niet. Ons personeel zal in moei lijkheden komen. Er zijn te wei nig vaktechnische krachten die kunnen meehelpen de boel draaiende te houden", aldus de voorzitter. "Het bibliotheekplan waarvoor de gemeente Oegstgeest heeft geko zen is voor de rijksoverheid blijkbaar iets om zich weinig van aan te trekken. Wij als bestuur van de openbare bibliotheek willen niet inkrimpen op onze service. Het is jammer dat het ge bouw niet optimaal kan worden gebruikt", zo zei Olivier verder. De commissieleden willen nu eerst van de bibliotheek beleid voor de komende jaren uitgestippeld zien, alvorens via de gemeente druk te gaan uitoefenen op het ministerie. bedrijven, door de openbare verlichting en bij scholen. Het is de bedoeling dat de ge bruikers van de gebouwen (bi jvoorbeel onderwijzers op de scholen) het verbruik zelf gaan bijhouden. De gegevens zullen op een later tijdstip worden uitgewisseld, "Op. die manier kun je de mensen zelf laten zien wat hun ver bruik is en in welke verhou ding dat staat tot het ener gieverbruik van anderen", aldus de directeur van ge meentewerken in Oegst geest, Van Gorkum. Hij gaf gisteravond in de raadscommissie voor open bare werken aan dat het niet de bedoeling is om verder nog een energie-ambtenaar aan te stellen. Wel zal men de ervaringen opgedaan in Lei den, waar men al een jaar met voorbereidend werk op dit gebied bezig is, bekijken. De raadscommissie verklaar de zich gisteravond akkoord met het beschikbaar stellen van 45.000 gulden voor een LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad B V. Hoofdkantoor: Witte Singel 12311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 dergelijke inventarisatie. Mevrouw Van Vloten (WD) zei geschrokken te zijn van het bedrag. Zij wees daarbij ook op de al eerder beschik baar gestelde 25.000 gulden voor energiebesparende maatregelen in het binnen bad. Van Gorkum ant- - woordde daarop dat het grootste deel van het geld in het werk van de ambtenaren gaat zitten. Burgemeester Scheenstra merkte op dat de hele zaak ook op ruimere schaal moet worden bekeken. Hij dacht daarbij ook aan de particu liere verbruiker. Volgens hem zou bijvoorbeeld eens contact kunnen worden op genomen met woningbouw verenigingen om vandaar uit energiebesparing te sti muleren. Van Gorkum zei nog dat de overheid daartoe in principe het voorbeeld moet geven door met ener giebesparing te beginnen. De commissie stond gister avond ook nog even stil bij het aanstellen van een aan nemer voor de nieuwbouw van de openbare lagere school "De Springplank". Omdat de architect een vrij apart bouwplan ontworpen heeft voor "De Springplank" vroeg een tweetal commis sieleden zich af of het niet mogelijk is te zoeken naar een aannemer die eerder met dergelijke "onconventionele bouw" is bezig geweest. Ver der werd er door de commis sieleden op aangedrongen dat van de aannemer geëist moet worden dat snel wordt gewerkt, omdat de bouw in september 1981 klaar zou moeten zijn. Realisering op een later tijdstip zou een for se kostenverhoging beteke nen. De commissieleden kunnen nu met suggesties komen welke aannemer de taak op zich moet nemen. Woensdag Leiden Schouwburg - woe en do, resp. 11 en 14 uur, het Scapino Ballet Sportpark De Leidse Hout - recreatie- meerkamp, prestatieloop, 18.30 uur. Stadhuis - verkeerscommissie, 15.30 Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur. Voorschoten - commissie welzijn, 20 Oegstgeest-commissie onderwijs, 20.15 Warmond - commissie financiën, 20 uur. Donderdag Leiden Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film: "Scrim" en "Keefman", 20 en 22.15 Zuiderkerk - Lammenschans weg 15, uitvoering streekmuziekschool Leiden e.o., 19.30 uur. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, nieuwe films van Film International, 21 't Parlement Nieuwe Rijn 52, ruil beurs, De Verzamelaar, 20 uur. Breehuys - Breestraat 19, lezing Yogi Dharmave, 20 uur. Stadhuis.- commissie ruimtelijke orde ning/verkeer/openbare werken, 20 uur; commissie onderwijs, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofilie, open café avond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg, Voorschoten, tel 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse kerk- gracht 32, vry advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrij van 14-16 uur. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73 b, open middag, kaarten, sjoelen en andere spelletjes. Werkgroep Dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur. Voor lichting en begeleiding dienstweigeren, ook tel 140866. Femke - ontmoetingscentrum voor vrouwen, dó van 10-12.30 uur. ,Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vTijdag 2 mei tot 5 mei 8 uur door apotheek Kok, Rapenburg 9, tel: 124807 en apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel: 2525. Van maandag 5 mei tot vrij 9 mei, door apotheek Zuid west, Brahmslaan 20, tel: 763143 en apo theek Beker, Lijtweg, Oegstgeest, tel: 155482. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604. tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, tel: 02522-11563. OEGSTGEEST - Er zit beweging in de plannen voor de verbetering van de Haarlemmertrekvaartweg in Oegstgeest. Dit deelde burgemeester Scheenstra van deze gemeente gisteravond mee in de raadscommissie voor openbare werken. De eigenaar van de grond in de nabijheid van de Trekvaartweg Menten onderhandelt momenteel nog met de provinciale overheid en met de gemeente Leiden als gedeeltelijk eigenaar van deze weg. Het andere deel van de weg is van oudsher in handen van de gemeente Haarlem. De gemeente Oegstgeest heeft inmiddels van de gemeente Leiden een brief ontvangen waarin wordt gevraagd om een grondtransactie in de nabijheid van de Haarlemmertrekvaartweg. Het is de bedoeling eerst een fietspad aan te leggen en daarna de Trekvaartweg te verbeteren onder meer door verbreding. De trekvaartweg moet volgens de plannen haaks uitkomen op het Postviaduct. Dit gebied is onderdeel van Rijks waterstaat waardoor ook overleg met deze instantie noodzakelijk is. Tot voor kort had Rijkswaterstaat andere plannen met dit gebied. Burge meester Scheenstra zei gisteravond dat wanneer alles meezit in 1982 het fietspad gereed komt. "Ik hoop dat daarna meteen de reconstructie van de weg ter hand kan worden genomen", aldus Scheenstra. Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Telefoon 071-211515/210221/144941 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement f 46.30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173,70 per post i 254,10 Losse nummers f 0,65. Directie: G. Koopman Hoofdredacteur: A A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: R.D. Paauw. Eindredactie: J.M.J. Post Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits. Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: H. Sonders, 071-155854. Vooc.choten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp F. Snijders 071-893841. draaide •k De schroef van de boot bleef niet alleen in het zand steken ook nog door de visnetten heen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2