Nederland feestelijk op 5 mei flïïrmn 'SLAG OM ARNHEM NIET VERRADEN' Bonami Directeur draagvleugel- rederij gearresteerd Uw Kunstgebit Nieuwe vereniging van werkers in wetenschap 'Vliegende Hollander' opnieuw uitgeworpen DINSDAG 6 MEI 1980 DEN HAAG (GPD) - Met herdenkingsbijeenkomsten en veel feestelij ke evenementen door heel het land en met als gasten ruim elfhonderd oud-strijders uit de Canadese le gers die in 1945 een groot deel van Nederland uit de Duitse klauw haalden, heeft Nederland de 35ste verjaardag van zijn bevrijding gevierd. Koningin Beatrix deed het op de nationale manifestatie in Den Haag. Met de eerste rede die zij na haar inhuldiging uitsprak, waarschuwde de Konin gin daar dat herdenken „meer moet zijn dan een nostal gisch stilstaan bij het verleden". flwrrn »rr?W li -vmA -tv 17, I mon or - De koninklijke famil ------- na 35 Jaar, opnieuw Amsterdam binnen via de Berlagebrug. Alexander Constantini Generaal Henry Bell-Irving steekt uit de geschutskoepelvan een tankmet een bos bloemen in zijn hand. Er werden thullen in Den Ha ay De i de Canadese oorlogsveteranenzangeres Vera Lynn. Zo vielen de 'Canadese bevrijders Generaal Henry Bell-Irving steekt uit c Hl gisteren veel bloemen gestrooid, tijdens de feestelijke intocht met de prinsjes v< ierde belangrijkste arlie J n links naar rechts) Willem debei'rijding in de lloutrus- >t op dit feest was de Britse eigen „Het kan niet anders, aldus de Ko ningin of er zijn er onder de oude ren die teleurgesteld zijn. Uit de pijn en uit het puin van een ge schonden wereld is een in veel opzichten ander Nederland her rezen dan was gehoopt en nage streefd. Met de normen in de hele westelijke wereld, verschoven ook de normen ii land". De Koningin zei zich goed te kun nen indenken dat het ouderen pijnlijk treft wanneer waarden, waaraan zij in hun leven kracht hebben ontleend, door jongeren 'uit de tijd' worden geacht, „en wanneer jongeren de zin van wat de ouderen vooral op deze dag willen gedenken, niet aanvaar den". Maar de ouderen zullen hebben te luisteren „naar de ge rechtvaardigde vragen van de nieuwe generatie". „Het is voor de jongeren van nu niet meer voldoende om oorlog, on derdrukking en bevrijding te herdenken; dat verleden staat ver van hen af. Levend in een wereld vol dreiging en velerlei onder drukking, in een wereld ook van bittere armoede voor een groot deel van de bevolking van onze aarde, brengen die jongeren te recht opnieuw naar voren dat herdenken alleen zin heeft, wan neer blijkt dat de waarden die toen zijn verdedigd, ook nu nog houvast biedenzo zei de vor stin. In Wageningen had premier Van Agt eerder op de dag gezegd dat we 5 mei zullen moeten blijven herdenken. „Het is goed steeds te beseffen dat degenen die voor onze vrijheid hebben gevochten, niet in de geschiedenis vervagen. Zij hebben gestreden voor de democratie en voor de rechten van de mens. Dat geldt ook voor hen die nog na ons komen". In Wageningen werd een herden king gehouden bij het voormali ge hotel De Wereld, waar op 5 1945 de caputilatie werd gete kend. Prins Bernhard legde er een krans. Er was een grote poli tiemacht op de been en er waren strenge veiligheidsmaatregelen getroffen waardoor het publiek van grote afstand moest toekij ken. Er waren geruchten geweest over ordeverstorende acties en er werden pamfletten verspreid waarin geprotesteerd werd tegen de reis die premier Van Agt on langs maakte naar Indonesië. De herdenking verliep echter zonder incidenten. In Amsterdam en Nijmegen woon den honderden Canadese oud strijders de bevrijdingsdagfees ten bij. In Amsterdam maakten er 350 de tocht die ze 35 jaar geleden ook maakten. Opnieuw trokken ze Amsterdam bij de Berlagebrug in het zuidoostelijke stadsdeel binnen voor een triomfale rit naar de Dam. En weer werden ze door duizenden, tienduizenden toe gejuicht en toegezwaaid. Boven de stad vlogen een Lancaster, een Spitfire en een Hurricane, vlieg tuigen die in de tweede wereld oorlog een grote plaats inna- Boven diverse plaatsen werden uit oude vliegtuigen herdrukken van pamfletten uit de oorlogsdagen en broodjes geworpen als herin nering aan de voedseldroppings uit de oorlog. In Apeldoorn bleek gisteren de krans die de de plaatselijke afde ling van de Communistische Par tij van Nederland daar zondag tijdens de dodenherdenking bij het monument in het Oranjepark had gelegd, verdwenen te zijn. De CPN heeft bij de politie een aan gifte wegens diefstal gedaan. De Apeldoornse burgemeesier Dijckmeester liet weten er bij zonder verontwaardigd over te zijn. De legertrucks van de Canadezen moesten zich door een dichte massa Op 8 mei 1945 reden de tanks en legertrucks van het Canadese bevrijdingsleger, luid toegejuicht dooreen grote juichende mensen over dc Vrijheidslaan richting Dam begeven.menigte, over de Berlagebrug Amsterdam binnen. Prins Bernhard in vraaggesprek met NOS: ADVERTENTIE Eerlijke wijnen voor elke dag. In rood, rosé, wit (demi-sec ei sec). Met vakmanschap en uiterste zorg behandeld Verkrijgbaar bij slijterij en wijnhandel. ROTTERDAM (ANP) - Er komt waarschijnlijk geen dienst met draagvleugelboten tussen Maas sluis en Londen. De man, die het plan voor zo n verbinding ander halve maand geleden lanceerde, is in het weekeinde gearresteerd op verdenking van flessentrek kerij en oplichting. VADER EN DOCHTER KOMEN OM BIJ BRAND HEERLEN (ANP) - Bij een felle uitslaande brand die in de nacht van zondag op maandag rond twee uur gewoed heeft in een bo venwoning aan de Sittarderweg in Heerlen zijn twee bewoners om het leven gekomen. Het zijn de 31-jarige man P.M. van Rooij en zijn 3-jarig dochtertje Ilona. De moeder kon zich in vei ligheid stellen. De oorzaak van de brand is nog on bekend. De technische recherche van de gemeentepolitie van Heerlen stelt een onderzoek in Het huis met inboedel brandde geheel uit. De schade beloopt rond de 150.Ü00 gulden. Het gaat om de 36-jarige Dirk V.. die aangehouden is op verzoek van de recherche in zijn voormalige woonplaats BarendreCht. De rijkspolitie wil niet al te veel kwijt over V., maar ontkent niet dat er een reeks van schuldeisers is, die samen flinke bedragen tegoed hebben van V. De rederijdirec teur zal waarschijnlijk morgen worden voorgeleid aan de officier van justitie. Op een persconferentie van de ge meente Maassluis lanceerde V. onlangs zijn plannen om een ho tel van zeven verdiepingen te bouwen aan de haven van Maas sluis. Vandaaruit zouden zijn draagvleugelboten vertrekken naar Londen. Met de havenauto riteiten daar, die voor die gele genheid speciaal waren overge komen naar Maassluis, werd nog onderhandeld over een aanleg plaats in de Britse hoofdstad. WAGENINGEN (GPD) - De Slag om Arnhem is in 1944 niet verlo ren door verraad. Evenmin is er van verraad sprake geweest in het Englandspiel, en verhalen over verraad door koningin Wil- helmina's adjudant Van 't Sant zijn absoluut onjuist. Aldus prins Bernhard gisteren in een vraag gesprek met de NOS-televisie ter gelegenheid van de 35ste ver jaardag van de bevrijding van Nederland. De Abwehr-agent Christiaan Lin demans (King Kong) - die erin slaagde in Bernhards hoofdkwar tier te infiltreren - kan volgens de prins nooit de Arnhemse operatie 'Market Garden' hebben verra den. Lindemans is volgens de prins een dag of drie, vier na 'Arnhem' (20 of 21 september ADVERTENTIE Hoe houdt U de hele dag stevig op zijn plaats? Het is niet nodig, dat u angst heeft, dat uw gebit losschiet bij het eten. lachen of niezen! Een weinig Dentofix - 's mor gens op de gebitsplaat gestrooid - houdt uw gebit onwrikbaar op zijn plaats en doet u alle vroegere ongemakken ver geten Dentofix is verkrijgbaar bij apo theken en drogisterijen. Man ontsnapt uit gevangenis Selieveningen SCHEVENINGEN (ANP) Dc 20- jarige B.V. is gisteravond uit het selectie centrum van de Scheve- ningse gevangenis aan de Pnmp- stationsweg in Scheveningen ontsnapt. Dit heeft 1944) op zijn hoofdkwartier ge komen. „Ik wilde hem niet in huis hebben; ik mocht hem niet. Hij heeft gelukkig zijn opdracht niet kunnen uitvoeren. Dat was de verbindingen nagaan met be zet Nederland. Hij had wel, als hij de opdracht had gekregen, mak kelijk mij voor de kop kunnen schieten. Maar die opdracht had hij gelukkig niet". Ook uit verhalen en verhoren van Duitse generaals en inlichtin genmensen is volgens Bernhard duidelijk gebleken dat Linde mans wel iets (over geallieerde acties) heeft verteld aan SS- Sturmbannführer Joseph Schreieder van de contra-spio nagedienst SD, maar deze heeft Lindemans volgens de prins niet geloofd. Verhalen over Linde mans dat deze al vóór 17 septem ber 1944 in Bernhards hoofd kwartier kwam, berusten volgens de prins op ..pure fantasie". Ver raad van 'Arnhem' acht hij dan ook uitgesloten. 'Market Garden' is volgens de prins onder meer mislukt doordat Montgomery en diens staf zeer concrete waarschuwingen van de prins negeerden. Er werd tegen de Britten gezegd dat de Duitsers tanks hadden bij Arnhem. Bo vendien werden alle Duitse luchtverdedigingsstellingen doorgegeven. De Britten hecht ten er echter geen geloof aan, al dus prins Bernhard. Verhalen over verraad door de ad judant van koningin Wilhelmina, Van 't Sant, bestempelt de prins als nonsens. „Volgens mij is Van 't Sant in Engeland een zegen voor de koningin geweest, een trouwe medewerker en een goe de vriend". Het voor 54 Nederlandse spionnen fataal verlopen Englandspiel is volgens prins Bernhard „volledig verknoeid" door de Britten. Ze hadden totaal geen acht geslagen op het ontbreken van een 'securi ty check' (veiligheidstest) in de berichten van de agenten vanuit Nederland naar Engeland. Als dit wel was gebeurd „hadden ze na één of twee keer moeten weten dat de betrokkene gevangen Aanval voorspeld Vlak voor de Duitse inval in Ne derland heeft prins Bernhard in formatie over de Duitse plannen doorgegeven „aan ons hoofd kwartier, inlichtingendienst en aan mijn schoonmoeder". De informatie was hem in april 1940 verstrekt door Gunther Frank- Fahle, een van de topmensen van het IG Farben-concern, waar de prins had gewerkt. In de Larense villa van Bernhards bankier Ger hard Fritze hoorde de prins „dat wij er absoluut mee moesten re kenen dat de Duitsers wél Ne derland zouden aanvallen". Van een ontmoeting met top-nazi's, zoals in verschillende publikaties wordt gemeld, is volgens Bern hard geen sprake: „Helemaal on zin. Frank-Fahle is helemaal vrij gesproken van alles; die was überhaupt geen nazi. Integen deel, anders was hij niet gekomen om te waarschuwen". Prins Bernhard zegt in Londen weinig invloed te hebben uit geoefend op het beleid van de Nederlandse regering in balling schap. Hij heeft zich wel, op ver zoek, met een heleboel dingen bemoeid. Met koningin Wilhel mina voerde hij dagelijks ge sprekken: „Mijn schoonmoeder, de koningin, wilde bijzonder veel weten". Ook met verschillende ministers pleegde de prins gere geld overleg. „Ik had bijzonder goede contacten met Gerbrandy, Van Kleffens, later de heer Van Lidth de Jeude, De Booy, met al die mensen, met wie ik echt wat te maken had". Verhalen over wantrouwen tegen over de prins vanuit het kabinet zegt 'Bernhard nooit te hebben gevoeld. Als er wantrouwen be stond, was dat „hoogstens omdat ik volgens hen een beetje te actief was, omdat ze zelf niet zo actief Op de vraag of het waar is dat prins Bernhard na de oorlog een abso- lutere monarchie wilde, ant woordde de prins: „Kijkeens.dat is allemaal heel aardig. Dan kun je ook zeggen, waarom hebben we überhaupt gevochten. We hebben gevochten voor een her stel van volledige democratie, zonder enige vorm van een totali tair systeem". Een absolute mo narchie is volgens de prins iets dergelijks. „Dat kan niet". Bernhard wijst verhalen dat hij na de oorlog meer macht wilde bekleden, volledig van de hand „Een andere rol dan prins-gemaal bestaat eigenlijk niet. Vanaf het begin heb ik gezegd: ik moet werken, ik moet werk hebben. Ik moet werk krijgen. Dat heb ik gekregen. Volop. Ik heb mijzelf nooit in een andere rol gezien dan mezelf nuttig maken". Over de situatie na de oorlog zei dc prins dat koningin Wilhelmina en hij hadden gehoopt dat Neder land écht vernieuwd zou worden. Via een goede samenwerking en een 'grote onderlinge tolerantie'. „We hadden zelfs gedacht dat er veel minder politieke partijen zouden komen. En dat leidende- mensen uit het verzet ook veel zouden kunnen op dat gebied. Enfin, daar is niet zo erg veel van terecht gekomen". ;rder i het ister REDDING - Twee Egmondse zei lers, de 40-jarige H.J.W. en zijn zoon, zijn gisteravond omstreeks half elf door het hospitaalkerk schip De Hoop en de Egmondse reddingsboot Ubo volkomen verkleumd van hun zeilboot ge haald. Door een sterke oostenwind was het bootje in enkele uren zo'n elf kilometer uit de kust tussen Ber gen en Egmond gedreven. Omdat het roer van de zeilboot kapot was gegaan, zagen de beide opva renden geen kans op eigen houtje de wal te bereiken. justitie meegedeeld. V. was begin dil jaar voor de recht bank in Utrecht veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf we gens moord op een Turk in op dracht van de Turkse organisatie de Grijze Wolven. In afwachting van zijn selectie voor een gevan gen-s voor langgestraften was V. ingesloten in het selectiecentrum in Scheveningen, aldus de woordvoerder. Dc ontsnapping heeft plaatsgevonden tus •edel ijk nplcx heeft V. kans gez WAGENINGEN (ANP) - Het verbond van wetenschappelijk onderzoe kers (VWO)en de bond voorwetenschappelijk arbeiders(WVA) hebben besloten samen te gaan. Op het congres "kritische wetenschap, wie wordt daai wijzer van" dat het afgelopen weekeinde in Wageningen werd gehouden besloten beide organisaties tot een lüsie in een 'vereni ging van wetenschappelijke werkers', VWW. De nieuwe organisatie wil misbruik van wetenschap en techniek aan de kaak stellen, aldus een woordvuerdei De organisatie denkt daarbij aan vakbonden, actiegroepen en milieuorganisaties. De VWW koos het oud tweede-ka mei lid Bram van der Lek als voorzittei. DEN HAAG (GPD) - Drie een- motorige vliegtuigen van het type Harvard (T-33) hebben gisteren boven een volgepakt Malieveld in Den Haag dui zenden „Vliegende Hollan ders" uitgeworpen, qua for maat en uitvoering een her druk van De Vliegende Hol lander waarmee de geallieer den in de Tweede Wereld oorlog de Nederlandse be volking op de hoogte hielden van de oorlogsontwikkelin gen. Op dc uitgeworpen her drukken werd niet minder gretig jacht gemaakt dan in de oorlog. Van mei 1943 tot september 1944 als weekblad, daarna tot 10 mei 1945 als dagblad in een maximale oplaag van 6 mil joen werd De Vliegende Hol lander boven heel Nederland uitgeworpen, maar voorna melijk boven de grootste ste den. Eerste eindredakteur was G. Sluizer, tweede en laatste (dr.) Lou de Jong Het blad bevatte het voornaamste nieuws en was voorzien van kaarten en foto's De herdruk van bevrijdingsdag 1980 bevat foto's van de hon gertochten en dc voedsel droppings van de geallieer den in april 1945 die door de „moffen" genadiglijk werden toegestaan en menige Ne derlander die thans 40 jaar en ouder is weet zich deze zaken goed te herinneren. Dat was nadat, als gevolg van de uit Londen afgekondigde spoorwegstaking van 17 sep tember 1944. de nazi's als re presaille alle voedselaanvoer naar het westen van Neder land hadden afgesneden. De tekst van de herdruk vertelt in vogelvlucht van de honger die in de winter van 1944- 45 in het Westen (de „Rand stad") werd geleden en ver meldt daarbij de zwarte-han- delsprijzen voor voedsel die daarvan het gevolg waren: 110 gulden voor een kilo sui ker, 50 gulden voor een pond kaas (90 cent in 1947), 160 gul den voor een pond margarine, 80 tot 100 gulden voor een pakje vooroorlogse sigaret ten, tien gulden voor een doosje Wybertjes en 60 gul den voor een liter benzi- De voedseldroppings waren vluchten die de bombarde mentsbemanningen van de RAF in hun Lancasters en de 8e luchtmacht van het Ame rikaanse leger in hun Boeings B-17 (Vliegende Forten) met plezier en hoegenaamd zon der risico uitvoerden. Op 29 april 1945 wierpen RAF-Lan- casters 600 ton voedsel af bij Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Leiden, gevolgd door een dubbele hoeveelheid de volgende dag. Vanaf 1 mei dropten de Amerikanen 36.000 legerrantsoenen. Zo'n rantsoen bevatte bonen, biscuits, worst, spek. melk, koffie, suiker, groente, boter, snoep, sigaretten en chocola de.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7