Twaalf uur muzikaal geweld voor 2500 jongeren Bewapening stormt op ons af" Dreampop in Leidse Groenoordhallen „Leids spreekuur" van Vereniging Eigen Huis ABK richt Leidse afdeling op DINSDAG 6 MEI 1980 Kinderfilms In de kapelzaal van het K&O-ge- bouw aan de Oude Vest 45 begint morgen om half drie weer de we kelijkse kinderfilmmiddag. Na de vertoning van een serie teken films is de hoofdfilm aan de beurt. Ditmaal "Zeg het met bloemen" uit de serie "Een klas vol herrie". De toegangsprijs voor deze mid dag bedraagt drie gulden waar bij een bekertje ranja in de prijs is inbegrepen. Huisdieren Vele dierenpensions zijn nu voor de zomermaanden al volgeboekt. Daarom organiseert de heer J. Vermeulen, bekend van de kyno- logenvereniging "Rijnland"ook dit jaar een uitwisseling van adressen om huisdieren tijdens de vakantieperiode onder dak te brengen. Mensen die gedurende enkele weken als pleeggezin willen fungeren voor een huisdier kunnen zich aanmelden via telefoonnummer 071-121760 of via het huisadres van de heer Vermeulen: Lombok straat 23. Biesbosch Het Leidse Volkshuis aan de Apo- thekersdijk 33 organiseert op donderdag 8 mei een uitstapje naar de Biesbosch. De bus ver trekt om negen uur 's ochtends vanaf de Apothekersdijk en is 's middags om vijf uur weer terug. De kosten bedragen 40 gulden per persoon. Voor nadere informatie: tel. 071-149180. Transcendente medita tie In het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat 1 wordt vanavond een inleidende lezing gehouden over transcendente meditatie. TM is een uit India af komstige techniek om zowel li chamelijk als geestelijk volkomen tot rust te komen. De lezing wordt gegeven door een leraar in de TM- techniek en begint om acht uur Toegang gratis. Weerkunde De Leidse Weer- en Sterrekundige Kring organiseert vanavond een lezingavond in de collegezaal van de Oude Sterrewacht aan de Ster- rewachtlaan. De werkgroep "Weer-amateurs" houdt een le zing over allerlei weerkundige onderwerpen. De bijeenkomst be gint om acht uur. Boeddhisme "Boeddhisme en filosofie". Dat is de avond'wordt gehouden in'hetc'e- Het terrein van de Groenoordhallen rond elf uur 'S och- sprekscentrum aan de Vrouwen- tends: kerkkoorstraat 17. De lezing Z^soZt'fZddhismTopTs Efn j°"ge knaaj> doet wanhopige pogingen om toegang- volgen nog twee ie nu- kaartjes voor de prijs van dertig gulden van de hand te doen. Vijf gulden onder de prijs dus. Tekenend voor de publieke belangstelling. In de hal bevinden zich enkele honderden festivalgangers. De meesten zitten uitgebreid aan de koffie. De overigen slaan half geeuwend de ver richtingen van Cheyenne op de bühne gade. Acht dames en heren muzikanten die er het beste van proberen te maken. Touwtrekken, muziek en wittebrood LEIDEN - Op diverse plaatsen in Leiden werd gisteren het bevrij dingsfeest gevierd. Vele tientallen Leidenaren aten gistermiddag Zweeds wittebrood op de Koren- beursbrugVier Leidse bakkers bakten het brood zoals dat in de laatste oorlogsdagen door Zweedse vliegers werd gedropt. Eregast was de Zweedse ambas sadeur Nils-Olov F. Hasselev. Voor het Stadhuis werd in de mid daguren een muzikale happening gehouden met medewerking van een groot aantal Leidse muziek gezelschappen en majorettegroe- pen (op de foto de Harmony Girls). En in Zuid-West werd touwgetrokken om het kampioen schap van Leiden. Swift werd voor de vijfde achtereenvolgende maal winnaar. Op de foto een team van Luifelbaan-winkeliers. LEIDEN - "Bewapening die ons volledig boven het hoofd groeit. Legers van Westerse landen die in de derde wereld de economi sche belangen van het Westen beschermen. Mobiele eenheden die in het binnenland maat schappelijke onrust de kop in drukken". Sprekers op de mani festatie "Dag Militarisme" lieten er geen twijfel over bestaan dat de bevrijding van 1945 hun niet heeft gebracht wat velen kort na de oorlog ervan hadden ver wacht. Honderden mensen bevolkten de manifestatie gistermiddag op de Hooglandse Kerkgracht. Muziek en cabaret wisselden een pro- gramma van sprekers af. F. van der Spek, Tweede-Kamerlid voor de PSP, betoogde „dat aan de bewapening geen pest gebeurt omdat bewapening een methode is om economische belangen te dienen". Van der Spek; "De be vrijders van destijds waren niet zozeer tegen het fascisme. Het was vooral een vorm van machtspolitiek. Na de oorlog worden fascistische of semi-fas- cistische regimes even gemak kelijk in het zadel gehouden als de economische belangen dat vereisen. Ook het Nederlandse bedrijfsleven heeft het liefst orde en rust in zijn markten op de der de wereld". Evenals andere sprekers veroor deelde Van der Spek het voort durend inzetten van de mobiele eenheden in het eigen land: "Schandelijke ongelijkheden ook hier in Nederland worden bestreden met een waanzinnig machtsapparaat en geweldsap paraat. Een poppekastvertoning op 30 april wordt met extreme geweldsmiddelen beschermd die het optreden van kansarme groe pen uitlokt en mogelijk maakt". I. van de Kastelen, de internatio naal secretaris van de PPR, riep het publiek op van het anti-mili- tarisme een breed front te maken. Hans van den Bos van de 1KB deed hetzelfde met de woorden dat "de anti-militaristische be weging alleen succes kan boeken door samen met de arbeidersbe weging te strijden voor een so cialistische maatschappij-orde ning". Van de Kastelen zei de vijfde mei een prima gelegenheid te vinden om mensen bij het anti- militarisme te betrekken. "Laten we vier en vijf mei bewaren als dagen van bezinning en herden king van een wereld waarin de perverse wapens op ons afstor- "Tussen de genoemde sprekers door trad nog een man van de ge reformeerde kerk voor de micro foon, die het totaal niet eens was met de bedoeling van de manifes tatie. Tot vermaak van het publiek las hij citaten voor van Marx om ze af te keuren. Het publiek gaf hem er applaus voor maar kon zich minder vinden in zijn woorden dat "het geloof in God alleen tot de vrede kan lei den". Het jeugdige publiek samengestroomd voor het podium waar de groep Massada "op ze ker" speelt. gen. De lezingen worden gegeven door de monnik Bhikkhu Dhar- mawiranata. Aanvang 20 uur en toegangsprijs f4 JiO. Eetclubs In het Leidse Volkshuis aan de Apo thekersdijk 33 wordt donder dagmiddag om twee uur een in formatiemiddag gehouden over de eetclubs voor ouderen die wor den gehouden door het Leidse Volkshuis en het buurthuis In de Vroolijcke Arke. De eetclub in het Volkshuis wordt gehouden op dinsdagmiddag van half zes tot half acht en "In de Vroolijcke Ar ke" vanaf 22 mei op donderdag Tijdens de bijeenkomsten wordt onder "Jongens zouden jullie even willen meeswingen ook al is het nog ta melijk vroeg", luidt het vriende lijke verzoek van een van de twee zangeresjes. Slechts een enkeling is genegen om op het ritme van de best aardige muziek af en toe eens van het ene op het andere been te stappen. De single "Get Jogging" wordt zowaar met enig enthousiasme begroet. informatie gegeven New Adventures is de volgende at- over gezond koken op oudere leef tijd. Archeologie In het kader van de archeologische cyclus wordt vandaag een le zingavond gehouden in de Taf- feh-zaal van het Rijksmuseum van Oudheden, ingang Papen gracht. Onderwerp is ditmaal: Rubens, Reynst, Rottiers en de verzameling klassieke sculpturen in Leiden". De lezing wordt ge houden door dr. F. L. Bastet, con servator van de klassieke afde ling van het Leidse i lezing begint om acht i tractie. Het in opmars zijnde Groningse drietal stelt teleur. Niet zozeer door een half uur te laat op te draven (autopech) maar vooral door aanvankelijk niet veel meer dan een grote hoeveel heid afgrijselijke herrie te produ ceren. Het herstel zet zich pas (te) laat in ("Phoney" en "Come On"). Toch enthousiasme bij de inmid dels tweeduizend-koppige me nigte. "We want more" klink het na afloop maar "more" is er niet bij. "Kom op jongens we moeten doorgaan want we liggen achter op het schema", zo laat de presen tatrice op gebiedende toon we- i tussensprintje van Sweet ten. LEIDEN - De vereniging Eigen Huis, waarvan het hoofdkantoor in Amersfoort is gevestigd, gaat begin juni een wekelijks spreek uur in Leiden houden. De vereniging geeft adviezen over woningbezit aan haar leden. Vol gens een woordvoerder is het op vallend dat de laatste tijd steeds meer Leidenaren met een eigen huis informatie willen hebben. "Die mensen bellen ons vaak op, of komen zelfs naar Amersfoort. Ik denk dat dat alles te maken heeft met een kritischer opstel ling van de consument". Het is nog niet helemaal zeker waar het spreekuur precies wordt ge houden. Maar waarschijnlijk zal dat in het gemeentelijk informa tiecentrum gebeuren. D' Buster (muzikaal sterk maar een beetje statisch) zijn we weer terug op schema en bij Phoney and the Hardcore. Teleurstelling LEIDEN - Meewarig schudden Dream- pop-organisatoren Peter en Chris van Dijk het hoofd. "Het publier heeft ons gewoon in de steek gela ten", moeten zij volmondig toegeven, "En dat terwijl we het allemaal zo mooi voor elkaar hadden". Tien Nederlandse topgroepen op één festival en toch slechts twee-en-een- half-duizend mensen in de immense Groenoordhal. Kosten noch moeiten hadden de organisatoren gespaard om hun creatie Dreampop '80 tot een onvergetelijke happening te laten uitgroeien. Tientallen mensen waren drie dagen in de weer geweest om twee reusachtige podiums te bou wen, een indrukwekkende lichtin stallatie van een kwart miljoen watt en een geluidsinstallatie van zo n vijftienduizend watt aan te brengen. Gigantische gordijnen waren opge hangen om de akoestiek te bevorde ren. Een terras en allerlei kraampjes moesten de vee-arena een wat huise lijker aanzien geven. Al met al een tonnen-investering. Het mocht al lemaal niet baten. Van de tiendui zend bezoekers waarop men had ge hoopt kwam uiteindelijk slechts een kwart opdraven. Een eenvoudig rekensommetje (een toegangskaartje kostte 35 gulden) leert dat de organisatie voor een fi nancieel debacle komen te staan. Chris van Dijk beweert evenwel: "Dat valt reuze mee. We hebben ons van te voren goed ingedekt. Het schadebedrag loopt in de duizenden guldens, niet eens in de tienduizen den. Maar ondanks dat het publiek ons lelijk in de steek heeft gelaten komen we volgend jaar met dit festi val in Leiden terug. We zullen dan wel voor een andere opzet kiezen. Dat betekent inderdaad dat we gaan zoeken naar een buitenlandse attrac- I gebleken dat je nummer twee. Zanger Eric Struck, Phoney dus, beweegt zich aardig over het plankier maar muzikaal heeft het allemaal weinig om het lijf. En kijken naar een "springmuis" (Phoney) die alsmaar gaten in de lucht loopt te "koppen" gaat vrij snel vervelen. Margriet Eshuis en haar begelei dingsband mogen voor een aar dige overgang naar een regel recht hoogtepunt zorgen. Het op treden van Herman van Bóeyen, Jan van der Mey en Peter van Straaten, oftewel Vitesse. Einde lijk gaat de zaal plat. De jeugdige Peter van Straaten maakt weer indruk met zijn solo waarbij hij twee basgitaren tegelijk bespeelt. Voor de rest brengt Vitesse met grote snelheid dynamische rockmuziek die klinkt als een klok (ondermeer de in aantocht zijnde single "If you don't love me no more"). Vitesse is de eerste groep die tot twee keer toe terug moet voor een toegift.... Incident Tijdens de tweede toegift van deze veelbelovende band speelt zich trouwens het enige incident van het festival af. De bediener van een lichtkanon op de metershoge regietoren krijgt een elektrische schok en zakt in elkaar. De zware apparatuur valt bovenop hem. Een lichtfilter klettert naar bene den en belandt op het hoofd van een meisje dat op haar beurt in elkaar zakt. Beide slachtoffers worden met bloedende hoofd wonden afgevoerd. Achteraf blijkt het allemaal nog mee te vallen. Inmiddels is het al flink na zessen ■en de meeste Dreampop-bezoe- kers laten het optreden van de Houseband voor wat het is (de" moeite waard overigens) om prij zige maagvulling naar binnen te werken. Massada zorgt voor een wat moeizaam vervolg. De Mo lukse Latin rock-fomatie speelt „op zeker" en oogst daardoor ver rassenderwijs minder enthou siaste react1 es dan een ontketend Kayak. Ondanks dat Kayak zich regelmatig letterlijk in rookwol ken hult is er sprake van een sprankelend en melodieus op treden. De filmmuziek van "Spetters" wordt gebruikt als stevige toegift. Om even voor half elf verschijnt de presentatrice voor de voorlaatste keer op het podium om op ge maakte wijze, in het Engels, Herman Brood en zijn Wild Ro mance aan te kondigen. Het op treden van dit bonte gezelschap is een waardige afsluiting van een in muzikaal opzicht toch wel ge slaagd festival. Al wordt eens te meer duidelijk gemaakt dat de ster van Brood schittert bij de gratie van solo-gitarist Danny Lademacher. De presentatrice maakt zich voor de laatste keer belachelijk door weer in het Engels Brood en de zijnen hartelijk te bedanken. Het publiek zoekt, afgemat na twaalf uur muzikaal geweld, een weg naar de uitgang. In koortsachtig tempo wordt vervolgens gewerkt aan de afbraak en schoonmaak van de pop-arena dat enkele uren later weer het domein zal zijn van het agrarische volk. Buiten staat een legioen varkens al ongedurig te wachten. JAAP VISSER LEIDEN - De federatie van ama teur-beeldende kunstenaars ver enigingen is van plan een Leidse afdeling op te richten. Over het hele land verspreid bestaan al een vijftigtal van zulke afdelingen. De vereniging is met name bedoeld voor amateurs, voor mensen die zich in hun vrije tijd bezighouden met schilderen, tekenen, aqua relleren, boetseren, het maken van wandkleden en dergelijke. De vereniging zal in Leiden weke- lijkse studiebijeenkomsten hou den waarbij bevoegde docenten begeleiding geven. Ook zijn er werkbesprekingen en zullen ten toonstellingen worden georgani seerd. De oprichtingsvergadering wordt gehouden in het Antonius Club huis, Mare 43 op dinsdag 13 mei. Aanvang acht uur. Degenen die verhinderd zyn of informatie willen hebben kunnen zich wen den tot Reny van Dorp, 3 Octo- berstraat 11a, telefoon 141716.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4