Na veroordeling meteen weer vrij VW-kantoor Alphen officieel geopend Geschiedenis Woubrugge nu echt aangepakt Veel bloemen op Boskoop Show Auto duikt haag in I Alphense wethouder wil meer eengezins woningen ALPHEN WIL INSPRAAK Boete voor exploiteren van illegaal gokhuis DADER VAN STEEKPARTIJ IN ALPHEN DINSDAG 6 MEI 1980 ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphen heeft een eigen VVV. Gisteren heeft burgemeester M. Paats het WV-kantoor, voorlopig onderge bracht in de Rabo-bank aan de Pieter Doelman straat, officieel geopend. Daar zwaait Cora Schouten (21) sinds kort met veel plezier de scepter. De Alphense VVV-in- formatrice is terdege op haar taak voorbereid. Op de meao (middel baar economische en administra tief onderwijs) volgde ze de toe ristische commerciële opleiding en ze liep stage op het VW-kan toor in Leiden. Na haar schooltijd werkte Cora Schouten bij de Leidse WV als invalster, ge woon omdat ze het erg leuk werk vindt. Toen de eerste plannen voor een VVV in Alphen aan den Rijn in de publiciteit kwamen was Cora, die bij de Rabo-bank werkt, er dan ook snel bij. Met als resultaat dat ze nu als VW-informatrice aan de slag is gegaan. Cora Schouten beschikt in de WV- hoek in het bankgebouw aan de Pieter Doelmanstraat over een groot arsenaal aan toeristische folders, fietskaarten, hotel- en restaurantlysten, plattegronden enz. Ze bemiddelt ook voor ho telkamers. Indien nodig kunnen gasten naar enkele particuliere adressen worden doorverwezen. In Alphen zullen richtingbordjes de weg naar het WV-kantoor wijzen. Plannen voor de nabije toekomst zijn er ook. De kersver se WV-informatrice noemt de mogelijkheid om te gaan funge ren als theaterbespreekbureau en de verkoop van - landelijke in wisselbare - WV-geschenkbon- nen. Als de loop er een beetje inkomt ("ik heb al Engelsen en Duitsers op bezoek gehad, terwijl er nog nergens WV-borden hangen") is het niet uitgesloten, dat het WV- kantoor naar een ruimere behui zing moet omzien. Aan Cora Schouten zal het niet liggen: die ziet het met de Alphense VW allemaal best zitten. Straatdrempels leiden aandacht alleen maar af" ABBENES - hl de Leidsemeer- straat in Abbenes komen geen verkeersdrem pelsBn rge- meester en wethouders van de Haa riem mermee r zeggen de bewoners van deze straat te voelen, omdat de .weg te be langrijk is voor het door gaande verkeer. Uit de reactie van B en W valt op te maken dat zij over het al gemeen weinig voelen voor de aanleg van drempels. "De drempels leiden de aandacht van de automobilisten alleen maar af. Bovendien veroor zaken dergelijke drempels geluidsoverlast voor omwo nenden BOSKOOP - Dankzij de creatieve hand van hoofd arrangeur Dick Baelde en een grote variatie aan ma teriaal biedt de tweede Boskoop Show een fantas tische aanblik. Vijftien bedrijven uit Boskoop en de regio nemen deel. Met elkaar zorgen zij voor een assortiment van vele hon derden bomen, planten, bloemen en heesters. De bezoekers kunnen ook advies krijgen over de keuze van planten en de tuinarchitectuur. Er is een ning. De Boskoop Show, die wordt gehouden in de Beurshal aan de A.P. van Nesstraat, is van daag nog te bezoeken tot 22.00 uur. Morgen van 11.00 tot 18.00 uur en maandag van 10.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijs iaj 4,- en voor kinderen 2,50. ALPHEN AAN DEN RIJN - Vrij wel alle eengezinswoningen in de premiekoopsector zijn in de nieuwe wijk Ridderveld II ver kocht aan inwoners van Alphen of de regio. De premiekoopwo ningen die in hoogbouw werden uitgevoerd (20 pet. van het totaal aantal premiewoningen in Rid derveld II) zijn echter voor drie kwart verkocht aan mensen, die niet afkomstig zijn uit Alphen of de streek. Voor wethouder JW. Haanstra, die deze onderzoekcijfers bekend maakte aanleiding om op te mer ken dat Alphen zich dus bij ver dere plannen voor premiewonin gen beter kan beperken tot het realiseren van eengezinswonin gen. Een bedrijf uit Zevenhuizen heeft, evenals overigens de andere deelne- puzzle" genoemd. De naam heeft wellicht iets te maken met de vrucht van mers. met zorg een prachtige stand ingericht. Er is veel import uit Italië te de boom. een soort harige cocosnoot. Andere blikvangers in de stand zijn zien, zoals de "Araucaria araucana", in de volksmond ook wel monkey een Italiaanse berk en een treurvorm van de blauwe atlasceder. stand met boeken over het tuin- materiaal en tuinontwerpen. Nieuw is de hydrocultuur voor buitenplanten, bijvoorbeeld voor balkons en terrassen. Tol nog toe werd hudrocultuur voornamelijk voor binnen toegepast. De eerste Boskoop Show werd vo rig jaar september gehouden. Men vermoedt, dat de tentoon stelling in de maand mei meer succes zal boeken, ook al omdat er meer mogelijkheden zijn voor bloemen. Het plan om van de azalea's en ro dodendrons, die bij de inhuldi gingsplechtigheid van koningin Beatrix in Amsterdam waren ge bruikt, een fraai arrangement te maken als blikvanger voor de ex positie. mislukte. Het materiaal kwam "verkreukeld" in Boskoop Burgemeester J.H. Reinders van Boskoop nam gistermiddag de officiële opening voor zijn reke- BOTSING - Bij een botsing gister nacht op het Nieuwlandplein in Schiedam is de chauffeur van een personenauto omgekomen. Vol gens de politie verleende de man geen voorrang aan een autobus. De identiteit van het slachtoffer is volgens een woordvoerder nog niet definitief vastgesteld. LEIDEN - Een 26-jarige Leidse autobestuurster is vannacht licht gewond geraakt bij een ongeluk op de Valkbrug. Dë vrouw reed vannacht om twee uur op de Molenwerf. Zij ramde een lantaarn- paal. Haar wagen ketste vervolgens tegen een ligusterhaag vlak bij het water. Toen de vrouw uit haar wagen wilde kruipen viel zij in het water. Met wonden aan arm, been en hoofd is zy voor onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Een 18-jarige autobestuurder uit Alphen reed zijn auto gisteravond op de Gooimeerlaan total loss. Hij verloor de macht over het stuur en knalde tegen een lantaarnpaal. De man is met een gescheurde lip naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Een 19-ja singel Leidenaar maaide gisteren drie verkee nakte een stuurfc"4 Maresingel neer. Ik maakte een stuurfoutverklaarde t later tegen de politie. Zijn auto werd aan de voorzijde vernield. Een op de Maresingel geparkeerde auto werd li schadigd omdat een van de gevelde zuilen erop terecht kw Leidenaar kwa uilen op de vei tviaarde de man de voorzijde geheel -1 licht be aicauigci n de gevelde zuilen erop terecht k alle ravage zonder kleersche De (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG-ALPHEN AAN DEN RIJN - Een eis horen van vijftien maanden gevangenisstraf, veroordeeld wor den tot twee maanden cel en meteen als vrij man de recht bank kunnen verlaten. Dat overkwam de 26-jarige Alphe- naar B.M. gisteren. M. werd veroordeeld omdat hij op 23 februari Vjan dit jaar in een café in Alphen aan den Rijn een man driemaal met een mes stak. De rechtbank achtte daar een veel mildere straf voor op zijn plaats dan de officier van justitie mr. Dek, gisteren eiste. Omdat de Al- phenaar al zeven dagen langer dan twee maanden in het Haagse Huis van Bewaring in voorarrest had doorgebracht, besloot de rechtbank meteen uitspraak te doen en niet de gebruikelijke termijn van twee weken in acht te nemen. M. werd verder tot twee maanden voorwaardelijk ver oordeeld. De steekpartij deed zich 's avonds voor in de toiletruimte van het Alphense café. Volgens het ver haal van M. had hij het direct na dat hij het café was binnengeko men al aan de stok met zijn oppo nent hij kreeg van hem een schop. Later ontmoetten de beide heren elkaar op het toilet. Vol gens M. zou hij toen hebben ge zegd: 'Wat is er aan de hand. dat je zo rot doet?" Het antwoord zou hebben geluid: "Maak dat je wegkomt". M.' tegenstander zou vervolgens als eerste een mes hebben getrokken, dat op de grond hebben laten vallen, ter wijl M. zelf driemaal toestak: in de rechterbovenarm in de rug en in de buik. Terwijl dit alles zich afspeelde was nog een derde man op het toilet aanwezig, die als getuige later niet veel wist te vertellen. Ten slotte stond hij, zoals op heren toiletten nu eenmaal gebruikelijk is. met zijn rug naar overige ge beurtenissen gekeerd. In ieder geval had hij niet gezien dat het slachtoffer van M. een mes had. evenmin had hij iets horen vallen. Wel vond de politie in een vuil nisbak op het terrein by het cal'e latei een mes De aanleiding tot de ruzie bleef gis teren in het vage gehuld. Jaloezie om een meisje en afgunst wegens de maatschappelijke positie van M. zouden een rol hebben ge speeld. Mr. Roethof, raadsman van M. wees gisteren ook op de vanouds moeilyke verstandhou ding tussen Creoolse Surinamers en Hindoestaanse Surinamers. Een verzoeningspoging later van M., die nog nooit met justitie in aanraking was gekomen, stuitte op onwil van de ander. De officier van justitie wilde de Al- phenaar aanvankelijk een poging tot doodslag aanwrijven, maar besloot -gisteren de beschuldi ging te beperken tot het toebren gen van zwaar lichamelyk letsel. Ook dat ging de rechtbank onder leiding van mr. Berkhout te ver. Gezien de aard var. de verwon dingen die hij had toegebracht, besloot de rechtbank M. te ver oordelen wegens mishandeling. Het beroep op zelfverdediging dat de Alphenaar had gedaan werd door de rechtbank verwor pen In plaats van een mes te trekken, had hij ook kunnen weglopen, hield mr. Berkhout M. ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente heeft serieuze plannen om bij het opzetten van nieuw bouwwijken in een vroeg sta dium de toekomstige bewoners te betrekken. "Groot voordeel hiervan is, dat de inwoners elkaar al vroeg leren kennen en er een soort mini-samenleving op gang komt", aldus wethouder J. W. Haanstra. De wethouder heeft zich met amb tenaren laten informeren in ge meenten als Nieuwegein, Hoorn en Alkmaar. De daar toegepaste vormen van inspraak leken niet zo geschikt voor de Alphense si- tuatie. Wèl echter de opzet, zoals de Werkgroep 2000 die in de ge meente Spijkenisse heeft toege past. Wethouder Haanstra heeft hierover contact gehad met de burgemeester van Spijkenisse en naar aanleiding van zijn bevin- dingen een notitie opgesteld. "Hoewel we al even bezig zijn met de plannen voor deelgebied D in Ridderveld II, lijkt het me moge lijk dat we daar al een begin ma ken met het laten meepraten van de toekomstige bewoners", aldus de wethouder. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG-BODEGRAVEN - De I 29-jarige S. van T. uit Bodegraven js door de Haagse rechtbank ver- oordeeld tot 1500 gulden boete en s twee weken voorwaardelijke ge- vangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Van T. exploiteerde in de periode van september tot en met no- I vember 1979een illegaal gokhuis: in een bovenkamer van zijn wo- ning aan de Prins Hendrikstraat in Bodegraven gaf hij gelegen heid tot het spelen van roulette. Dat ging goed, totdat de politie een inval deed. Het geld dat bij die gelegenheid door de politie in beslag werd genomen, is Van T. kwijt: het is door de rechtbank verbeurd verklaard. De rechtbank volgde met haar vonnis de eis van de officier van justitie. Dat zelfde geldt voor de 45-jarige Rotterdammer J. E., die gewoonlijk als spelleider in de Bodegraafse bovenkamer fun geerde. Hij moet 1250 gulden boete betalen en kreeg verder twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf. De 35-jarige vrouw T. van V. uit Reeuwijk, die hand en spandiensten voor Van T. ver lichtte, werd door de rechtbank veroordeeld tot 500 gulden boete (de officier had 750 gulden geëist) en èèn week voorwaardelijke ge vangenisstraf. WOUBRUGGE/HOOGMADE - "De beoefening van de plaatselijke ge schiedenis is de laatste jaren sterk in de mode gekomen. Er is vrijwel geen dorp, of er bestaat wel een boekje met foto's en prentjes uit groot moeders tijd. Incidenteel is er hier in onze gemeente wel iets aan ge schiedkundig onderzoek gedaan. Met name door de vroegere veldwach ter Otto van Hemessen. Met enkele mensen, die belangstelling heb ben voor geschiedenis - en dan in het bijzonder die van Woubrugge en Hoogmade - zijn we vorig jaar rond de tafel gaan zitten om te komen tot een historische vereniging. Sinds juni is die vereniging er. Op de oprich tingsvergadering konden we meteen al zo'n vijfentwintig leden in schrijven. Een hoopvol begin". "Eigen" historie Aan het woord is Dick de Boer, die, samen met Gerard Jansen, mede-be heerder van het gemeentemuseum, het plan opperde tot het stichten van een historische vereniging, die nu bijna een jaar bestaat en blijkt aan te slaan. Dick de Boer van de "Otto Cornelis van Hemessen vereniging", waarvan burgemeester D. Brouwer de Koning beschermheer is geworden over het hoe en waarom van een historische vereniging: "Wat we willen benadrukken is de eigen historie: gewoon de geschiedenis van het eigen dorp, de eigen straat. Er bestaat in Leiden wel een vereniging Oud-Lei den, die zich óók bezig houdt met de omgeving van Leiden, maar in de praktijk blijkt dat niet optimaal te werken. De regio is bij Oud-Leiden helaas stiefmoederlijk bedeeld. Het Leids jaarboekje is de laatste jaren praktisch een puur Leidse aangelegenheid geworden. Het gebied ten oosten van Leiden is historisch bijna nooit behandeld. Er lipt gewoon nog een groot terrein braak voor mensen die daar belangstelling voor hebben". Passie "Natuurlijk", beseft De Boer, "zetje niet zo één, twee, drie de historie van de gemeente Woubrugge op papier. Daar gaan gewoon jaren inzitten, maar er is onderzoekmateriaal genoeg. Van Hemessen, die van 1884 tot 1937 als "dienaar der wet" in Woubrugge woonde en werkteen een grote passie voor historie had. heeft in 1904 een historisch gezien belangwek kend boek geschreven. Daarvan uitgaande willen we de draad opnieuw oppakken, om misschien later nog eens een verbeterde uitgave van zijn boek samen te stellen", schetst De Boer de toekomstplannen. Dick de Boer is in het dagelijks leven verbonden aan de Leidse universiteit als wetenschappelijk medewerker van de Vakgroep Middeleeuwse ge schiedenis. Onlangs is hij gepromoveerd op een proefschrift "Graven en grafieken", dat handelt over de streek rondom Leiden. "Het liefst zouden we in regionaal verband te werk gaan. Het zou prachtig zijn als er elders ook historische verenigingen zouden worden opgericht, al wordt er hier en daar al veel belangwekkends gedaan". Zo heeft Alphen een eigen historische vereniging en heeft Hazerswoude in Cees Kroon een actieve beheerder van de plaatselijke oudheidkamer, "maar er kan nog veel méér gedaan worden". De tendens is dat er in Holland het meest gepubliceerd is over de steden. Toch woonde vroeger meer dan vijftig procent van de bevolking op het platteland. Nu verstedelijken ook de dorpen. Er komen mensen van elders wonen en de landelijke, dorpse en gemoedelijke sfeer verdwijnt meer en meer. Er zijn ook niet zo heel veel mensen meer die het dorp van pakweg 1920 hebben gekend. Er komt een periode dat niemand daar meer iets over kan vertellen", voorspelt Dick de Boer wat somber. Bejaarden Vandaar ook het plan om bejaarde inwoners te gaan interviewen. Mede bestuurslid Gerard Jansen: "Het is eigenlijk jammer dat het niet eerder is gebeurd. De mensen die die vroegere tijden zelf hebben meegemaakt, kunnen er het beste zelf over vertellen. Mogelijk dat hun verhalen op de band later op papier uitgewerkt kunnen worden". Het praten over toekomstplannen betekent niet dat het bestuur van de vereniging de afgelopen winter stil heeft gezeten. Behalve een lezing over molens organiseerde de vereniging een cursus oud-schrift, waaraan dooreen twaalftal leden werd deelgenomen. Dick de Boer. "Die cursus was echt nodig, vind ik. Als jeeeuwenoudc stukken niet kunt lezen, blijf je altijd weer steken in wat anderen vóór je publiceerden. En dat is doodzonde, want er zijn nog zoveel bronnen, waar nog nooit naar geke ken is. Zo'n curus oud-schrift opent deuren. Je kunt de bronnen lezen en ik heb deze cursus echt als een basis-activiteit van onze vereniging gezien. Moeilijk is het niet. Het is een vaardigheid en een techniek die iedereen kan leren".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19