Bakens regeert in Ter Aar Arie Haasnoot viert jubileum zonder zege VRIJ-UIT Italiaans voetbalschandaal: een lekker zaakje Wil van dei Laan stelt voor eigen publiek teleur Motorraces eisen drie mensenlevens DINSDAG 6 MEI 1980 SPORT Dat omkoopschandaal in de Italiaanse voetballerij neemt nu werkelijk imponerende, om niet te zeggen verrukkelij ke afmetingen aan. Volgens de laatste tellingen zijn er elf clubs bij betrokken,35 spelers, verder voorzitters en trainers. De mens is tot het kwade ge neigd, leerde ik al heel jong. Met die stelling heb ik altijd wat moeite gehad als hqt om huis-tuin-en-keuken mensjes ging, maar zodra het voet ballers betrof heb ik haar vol gaarne onderschreven, al dacht ik daarbij eerder aan vuil spel dan aan omkoperij. Ik ben zeer benieuwd hoe het gaat aflopen. Of nee, be nieuwd naar de afloop ben ik niet, want ik weet al hoe het eindigt: met een sisser. Ja, wat dacht u dan. Italië or ganiseert deze zomer de strijd om de Europese voetbaltitel. U veronderstelt toch niet dat de Italiaanse Voetbalbond ter wille van het recht met een tweederangs elftal in het veld wil komen? De afloop staat dus vast, wat me alleen intereseert is hoe de zaak nu precies wordt geflest. Een paar dingen laten zich raden, dus ik kan wel een po ging wagen. Moeder, wat zal er straks gelo gen worden voor de rechter. Als Nederlandse profs voor een simpel strafzaakje al lie gen alsof het gedrukt staat, dan kun je wel nagaan, wat daar uit de duim zal worden gezogen. Belastende docu menten raken natuurlijk zoek en getuigen zullen óf door stomheid geslagen worden óf dusdanige gaten in hun ge heugen voorwenden dat je er gemakkelijk een bal doorheen kunt schieten. Ik vermoed dat de rechter als gevolg daarvan sterretjes bij klaarlichte dag zal zien en de zaak terug ver wijst naar een of andere commissie van onderzoek. Die zal zonder twijfel worden om gekocht om de zaak te laten doodbloeden. Uiteraard komt de commissie vele malen bij een (voor het nuttigen van za lige banketten), uiteraard verschijnen van haar hand zeker zes interim-rapporten, de één nog duisterder dan de ander, maar ten slotte geeft ze haar opdracht drie jaar later (ruimschoots voor de finale om de Europese titel 1984) hoofdschuddend terug. En ze leefden allemaal nog lang en gelukkig. Vrouwen Op het ogenblik geniet ik van een zeer leerzaam werkje: "Vrouwen op de Olympische Spelen" van dr. Uriel Simri. Hij beschrijft daarin de lan ge, harde weg van de vrouw om als deelneemster toegang te krijgen tot de Spelen. De hindernissen waren hoog en talrijk. De beroemde Frans man Pierre baron de Couber tin (1863-1937), die de Olym pische Spelen eind vorige eeuw nieuw leven in blies, wilde vrouwen er niet bij heb ben en heeft zich zijn leven lang tegen hun deelneming Vrouwengymnastiek Stockholm-1912: schandelijk blote bc- verzet. "Vrouwensport richt zich tegen de wetten van de natuur"schreef hij ijskoud in 1902. Tien jaar later vond hij nog altijd dat de Spelen "lou ter het speelterrein van de man zijn". De rol van de vrouw wilde hij berperken tot die van toeschouwster, "ap plaudisserend voor de man lijke winnaar als teken van waardering" Maar ja, je houdt vrouwen niet zo gemakkelijk tegen. Daar komt meer voor kijken dan een baron met slobkousen. Dat weten we allemaal.... Beetje bij beetje wonnen ze terrein. In 1924, toen vrouwen opval lende prestaties hadden ver richt tijdens het Olympisch zwemtoemooi in Parijs, be schouwde De Coubertin hun aanwezigheid als "illegaal". Vier jaar daarna, tijdens de Spelen van Amsterdam, ver klaarde hij kort en krachtig dat hij hen niet op zijn schep ping wilde hebben. En in 1934 bestond hij het nog om te schrijven dat de atleet geen contact behoorde te zoeken met de atlete "want dat is slecht voor hem". De Coubertin, zegt dr. Simri, was en blééf een man van de vorige eeuwdoortrokken van een Victoriaanse kuisheid. Hij zag de vrouw uitsluitend als bloem aan de arm var. de man, "en zo moet zij ook wor den opgevoed". Nou droom ik daar zelf ook nog wel eens van. Maar 't is nutteloos. De Coubertin (die zelf door zijn vrouw werd overheerst) is al lang dood, maay nog altijd heeft het Internationaal Olympisch Comité het niet erg begrepen op vrouwen. Het IOC telt zo'n 90 leden en er is niet één vrouw bij. Hoewel.... het Olympisch bureau in Lau sanne wordt geleid door de ui terst bekwame Francaise Mo nique Berlioux. Van haar heeft wijlen Avery Brundage eens gezegd: "Als u het mij vraagt is ze de enige vent in de Olympische organisatie". Dr. Simri komt tot deaonclusie dat het programma voor vrouwen op de Olympische Spelen is bepaald door "do minerende mannen die vrou wen ondergeschikt willen houden". "Er zijn tal van typisch manlij ke sporten op de Olympische Spelen (boksen, gewichthef fen),er is echter niet één speci fiek vrouwelijke sport". Vrouwen, er is óók op dit gebied nog volop werk aan de winkel. Oorlog Eén van de lezenswaardige ar tikelen die de krant van za terdag bevatte, was "Voetbal in de oorlog" in Leiden, Rijn en duinstreëk. De schrijver ervan, Herman van Amsterdamis er vele we ken met mierenvlijt aan bezig geweest (het moest tussen zijn gewone werk door) en hoewel hij zeer gehinderd werd door het feit dat veel materiaal verloren was gegaan o.a.door "de schoonmaakwoede van de echtgenotes van de diverse clubsecretarissen", heeft hij toch veel interessante, soms zelfs schokkende gebeurtenis sen kunnen achterhalen. Voetballen in de oorlog. "Dat die mensen daar toen tijd en zin in hadden", zei iemand zondag op het veld van Roo- denburg tegen me. Het betrof een jongeman die ver na 1945 was verwekt. "Je leefde, als ik de verhalen tenminste mag geloven, voortdurend in angst. Er wa ren razzia's, er werden voort durend mensen weggevoerd, je had niet voldoende te eten.... Ging je dan toch maar ge woon een potje voetballen Een zinnige vraag en ook één van de moeilijkste om goed te beantwoorden Men moet allereerst voor ogen houden dat de oorlog in feite in twee delen uiteenviel: van 1940-44 en 1944-45 (de hon gerwinter, toen er niets meer mogelijk was). Van 1940-44 ging het leven voor de meeste mensen toch nog wel zijn gewone gangetje, al ge beurden er tal van vreselijke dingen. Men droeg daar op dat moment maar beperkte kennis van doordat kranten Door Ruud Paauw en radio geheel in handen van de bezetter waren. In een tijd die wel steeds sober der werd, had men behoefte aan afleiding en ontspan ning. Voetbal, volkssport nr. 1voorzag daa rinOp oude fo to's zie je dat de tribunes eivol zaten. De bezetter was er ook voor geporteerd dat die ver strooiing in stand werd ge houden. Een volk dat sport en speelt is minder gevaarlijk dan dat wat tandenknarsend loopt te piekeren. De mentaliteit van toen werd heel passend verwoord door de bij ouderen zeer goed be kende sportjournalist ir. A. van Emmenes.die al eind mei 1940 (dus vlak na de Duitse inval) in de Sportkroniek schreef: "We proberen weer gewoon te doen. We gaan allemaal ge woon doen. We gaan dus ook aan sport doen, we gaan weer voetballen. De opperbevel hebber zegt het.de KNVB zegt het en wij vinden het allang goed. In de wereldgeschiedenis is een bladzijde bijgeschreven en we hebben het meegemaakt en overleefd. Nu gaan we verder, ook met de voetbalsport" Onthullende woorden. Van daar: voetbal in de oorlog. Overigens weer een mooi (nou, mooi...) voorbeeld van de ma nier waarop de politiek zich heeft bediend van de sport. TER AAR - Jan Bakens is samen met zijn bakkenist Ivan Derks gistermiddag de glorieuze winnaar geworden van de nationale zijspaneross in Ter Aar. Voor vijTduizend toeschouwers benadrukte de NMB-rijder temidden van alle KNMV-coureurs nog eens zijn ontegenzeggelijk goe de vorm van dit seizoen door beide manches met vorste lijke voorsprong voor zich op te eisen. AMMERZODEN-Tijdens motorraces in het Gelderse Ammerzoden zijn gisteren twee coureurs en een toeschouwer om het leven gekomen. Vlak na de training in de klasse 500 cc nationaal verongelukte Leo van der Noll uit Rotterdam. Tijdens de race in de 350 cc nationale klasse ging Sjirk Joustra met een snelheid van ongeveer 200 kilometer per uur onderuit, waarna zijn motor in het publiek terecht kwam. De coureur uit Kreilenoord en een toeschouwer kwamen daarbij om het leven, terwijl twee belangstellenden met ernstige verwondingen in een ziekenhuis werden opgenomen. Leo van der Noll botste in Ammerzoden na beëindiging van de training op een voorganger, die, meteen nadat hij was afgcvlagd, vol in zijn remmen kneep. De op volle snelheid rijdende Van der Noll kon hem niet meer ontwijken en belandde uiteindelijk tegen een boom. Er gingen toen al stemmen op, die zeiden dat het circuit onvoldoende was beveiligd. De races gingen, zij het met vertraging, toch door. In de tweede ronde van de tweede wedstrijd, die der 350 cc nationalen, kreeg Sjirk Joustra even voorbij de hoofdtribune een 'vastloper'. Hij kwam daardoor ten val en zijn motor sloegover de dranghekken in het publiek, waarbij veel toeschouwers werden gewond. De een toeschouwer waren op slag dood. Portisch naar halve finale MEXICO STAD - De Hongaar se grootmeester Lajos Por tisch heeft zich gisteren ge plaatst voor de halve finales van het kandidatentoernooi schaken. Tegenstander in die halve eindstrijd is de Westduitser Robert Hübner. Portisch wist in de veertien de partij van de tweekamp met de Rus Boris Spassky remise te bereiken. Portisch had aan remise (hij bewerkstelligde dat doel na 77 zetten) voldoende, omdat hij de eerste partij van de tweekamp op zijn naam had geschreven. Ook Spassky behaalde in de tweekamp een zege, zodat na tien par tijen de balans volkomen in evenwicht was: 5-5. Beide schakers moesten zo doende nog vier partijen spe len. Zonder uitzondering eindigden ook die in een puntendcling. Niemand, maar dan ook werkelijk niemand, kon Bakens in zijn da dendrang stuiten. Tot tweemaal toe schoof de rijder uit Asten bij de altijd spectaculaire start het gashendel zo wijd opendat hij in beide manches van meet af aan de koppositie kon innemen. En dat had op het snelle grascircuit van de MCC Ter Aar voordelen. Waar vele andere, minder voortva rende starters, zich gedurende het koersverloop in allerlei boch ten moesten wringen om tot een geslaagde passeermanoeuvre - vaak na te zijn opgehouden - te komen daar kon Bakens onver minderd aan de gaskabel blijven rukken. Het leverde hem riante uitgangsstellingen op. En omdat zijn 1000 cc motor hem in mecha nisch opzicht niet in de steek liet, kon de Astenaar niets gebeuren. De Piet van der Laan-trofee kwam hem dan ook terecht toe na zijn zoveelste zege in deze jaar gang. De nationale KNMV-kopstukken moesten genoegen nemen met een plaats op het tweede plan. Regerend kampioen Ton van Heugten en ook plaatselijk favo riet Wil van der Laan konden niet aan Bakens tippen. En van hen had het tegenantwoord - nu kanshebber Cor den Biggelaar vanwege een blessure niet van de partij kon zijn - toch moeten ko- Van Heugten deed het zo slecht nog riiet, maar twee slechte starts braken de Amersfoorter duide lijk op. Desondanks knalde hij vanuit de achterhoede in beide manches op indrukwekkende wijze naar de voorste gelederen. Een derde en een vierde plaats brachten Van Heugten en zijn passagier Frits Kiggen uiteinde lijk een fraaie tweede plaats in het dagklassement. Voor eigen publiek kwamen Wil van der Laan en Jaap van Vliet niet helemaal uit de verf. De H2- rijder uit Korteraar had aange kondigd met een nieuwe motor aan de start te verschijnen en re kende er daarbij op het tekort aan vermogen in vergelijking met de rentie te kunnen nivelle- "Maar ik beschik nog niet r het maximaal toegestane nopen van 1000 rr' moest Van der Laan tot zijn spijt beken nen. "Het is nog steeds wachten tot de fabriek de goede spullen heeft geleverd." Geen excuus Sinds de kampioenscross in Holten heeft Van der Laan toch wat extra pk's in zijn, nu 940 cc, Weslake kunnen stoppen. De viee-kam- pioen kon gisteren niet geheel op toeren komen en had daar na af loop ook geen excuus voor. Het lukte hem allemaal niet zo. Een vijfde plaats in de eerste en een zevende stek na de tweede rond gang, waren zijn deel, waardoor hij met een vijfde eindplaats niet op het erepodium kwam. Dat luk te wel August Muller, die in de totaalafrekening evenveel pun ten als Van Heugten verzamelde, maar door een slechtere tijd naar de derde plaats werd verwezen. De cross in Ter Aar, voor de eerste maal door de onlangs opgerichte MCC Ter Aar georganiseerd, was gisteren uit organisatorisch oog punt een voltreffer. Veel publiek en een keurig verloop stonden daar borg voor. Sportief gezien was het door de alleenheer schappij van Jan Bakens minder aantrekkelijk. Slechts de hevige twisten om de plaatsen in de sub top konden de toeschouwers boeien. In het pauzeprogramma had de MCC Ter Aar een wielercross op genomen. Nationaal kampioen Kees van der Wereld uit Nieuw koop zegevierde in de zeventien minuten durende cross. Hans Steekers uit Noordwijkerhout werd tweede, nadat hij de over winning door zijn neus zag ge boord toen de organisatie op het allerlaatste moment - toen Steek ers winnend dacht te finishen - besloot er nog een extra ronde aan vast te plakken. Verhagen uit Eerde eindigde als derde. Uitslagen motorcross: le Manche: 1. Jan Bakens (Asten), 2 Benny Janssen (Schayk), 3 August Muller (Holten). 4. Ton van Heugten (Amersfoort). 5. Wil van der Laan (Ter Aar). 2e Manche: 1 Jan Bakens. 2. Rein van Gastel (Eindhoven). 3 Ton van Heug ten. 4. August Muller, 5. Jan Oude Geerdink (Manden). 7 Wil van der Laan WIM VAN WANROOY Arie Haasnoot vijftien jaar in het eerste van Quick Boys. Niet minder dan 3500 Katwijkers waren gisteren aanwezig bij de jubileumwedstrijd Quick Boys-Feyenoord C. Haasnoot werd vanwege zijn trouwe dienst m het zonnetje gezet, terwijl ook zijn vrouw en zoontje rijkelijk m de hulde deelden. KATWIJK - Dat Arie Haasnoot in Katwijk een levend voetbalmonument is. kwam gistermiddag eens te meer tot uiting. Niet minder dan 3500 fans luisterden op Nieuw Zuid het duel Quick Boys-Feyenoord C op, dat voor deze gelegenheid het speciale motto "vijftien jaar Arie Haasnoot in Quick Boys 1" droeg. De nu al legendarische voorstopper werd overla den met geschenken, alleen een overwinning kon hem op zijn jubileum dag niet als eerbewijs worden aangeboden. Goed, zijn ploegmaten heb ben wel allerlei pogingen in het werk gesteld om dat doel te bereiken, maar uiteindelijk gaf de betere conditie van de Rotterdamse profs de doorslag en werd het feest met een 1-3 score afgesloten. Geen revanche dus voor Arie Haasnoot, die ooit tegen de Feyenoord-ama- teurs eens een bal in eigen doel had geschopt. Maar ach, zijn jubileum- wedstrijd zal er niet doorzijn bedorven, de huldeblijken van zijn achter ban moeten hem goed hebben gedaan. Bovendien zal ook hg tot de slotsom zijn gekomen dat de jonge Rotterdammers, bij wie ook Michel v.d. Korput van de partij was, op bepaalde onderdelen van het spel over net iets meer raffinement beschikten dan 'zijn' Quick Boys. Dat bleek al voor rust, toen de voormalige MMO-speler Van Goozen dat surplus aan vaardigheid uitdrukte in een doelpunt, het werd in de kwalitatief minde re tweede helft nog eens extra benadrukt. De als middenvelder optre dende Michel v.d. Korput gaf de Feyenoord-meerderheid gestalte in een tweede treffer. "Goaltjesdief Martin v.d. Plas wist daarna de achterstand nog te verkleinen, maar uiteindelijk was het laatste woord aan Richard de Kuipploeg de 1-3 achter doelman Theo Guyt :rde. TOERNOOIEN Rijnsburgse Bovs en Noordwijk ontmoetten elkaar gisteren in het kader van het 50-jarig bestaan van RBB. De geïnspireerd spelende Rgnsbur- gers wonnen het duel met 2-0. Piet Haasnoot en Henk Merbis tekenden voor de doelpunten. Het veteranentocrnooi van de v.v. Leiden is gewonnen door het team van U DO, dat in de I inale LD WS met 2-0 versloeg. Oranje Groen eindigde als derde en het elftal van de s.v. Marine werd vierde. Al w 0£ 7<7S7£ M/MC/UT ZV* Z/&V Z3£- iSP-SP- OOkZS M ZZSS ~7Z/7-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13