Stabiliserende factor valt weg Josip Broz Tito overleden: Joegoslavië verliest onbetwist leider, heerser, staatsman en politicus PAGINA 8 EXTRA MAANDAG 5 MEI 1980 (Van onze correspondent Anton Koene) Met de dood van Joegoslavië's president Josip Broz Tito is een einde gekomen aan een belang rijk tijdperk in de wereldgeschiedenis en is een stabiliserende factor van het wereldtoneel ver dwenen. Met Tito is een man heengegaan die ten tijde van het hoogtepunt van Stalins absolute macht onverschrokken de strijd aanbond met de Sowjetrussische supprematie, die de lei ding nam over het geografisch ingewikkeldste en meest onevenwichtigste gebied van Europa en dat tot een verenigd Joegoslavië aan elkaar smeedde, en die de blokvrije landen in de we reld inspireerde hun gezamenlijke belangen te bundelen. Tot zijn laatste snik was hij de on betwiste leider en heerser, de er varen, autoritaire staatsman en ■politicus. De erfenis die Inj de we reld nalaat, is een verenigd maar vertwijfeld Joegoslavië, en het zal moeten blijken, in hoeverre de Joegoslaven zelf en de machtheb bers die met onvermoeibare ijver hebben geprobeerd Tito's per soonlijke opvatting over commu nisme en zijn vormgeving aan dal Titoïstische communisme te ondermijnen, zijn nalatenschap' zullen eerbiedigen. rerwijl zondag Ü(J januari, direct na de amputatie van zijn linker been, de medische stuf die Tito onder behandeling had nog be moedigend verklaarde dat de Joegoslavische leider aan de bete rende hand was, kwam drie we ken later, zondag 10 februari, de voor Joegoslaven beangstigende mededeling dal zijn herstel stag neerde. Tito's gezondheidstoe stand werd steeds slechter. Hij vertoonde tekenen van hartzwak te,nieren en spijsverteringsorga nen functioneerden niet meer, en vanaf dat. moment geloofde niet een Joegoslaaf er meer in zijn aanbeden leider te kunnen be houden Zonder twijfel gaat Josip Broz Tito de geschiedenis in als een van de grootste staatslieden, vergelijk baar met een Churchill en een Adenauer. De methoden die hij toepaste om zijn doel te oereiken. waren niet altijd voorbeeldig en in het bijzonder niet in het eerste decennium na de Tweede Wereld oorlog. Zijn filosofieën verander de hij met grote regelmaat en hij loonde zich meedogenloos in het onderdrukken van lastige tegen standers. Dat alles neemt niet weg dat hij een geniaal leider was, die uitgroeide lot een door levens wijsheid gerijpt man en veran derde van. een fanatiek guerrilla strijder tot een internationale vredestichter. Voor het leven Jo,sip Broz Tito, in 1974 voor het leven lot president van.Joegosla vië gekozen, werd op 25 mei in 1892 in Kumrovec geboren als zevende zoon uit een arm Kroa- tisch boerengezin. In die tijd maakte Kroatië deel uit van het Oostenrijks-Hongaarse rijk, dat vanuit Hongarije bestuurd werd. Slovenië werd rechtstreeks van uit Wenen geregeerd, terwijl Ser vië na eeuwenlange Turkse on derdrukking kort tevoren zijn onafhankelijkheid had heroverd. Bosnié-Herzegowina was van Turkse in Oostenrijkse handen overgegaan. En de rest van wat nu Joegoslavië is, was vrijwel ge heel ondoordringbaar, afgezon derd en barbaars berggebied. De jongen Josip Broz. die later de naam Tito aannam, stelde zich al heel vroeg ten doel iets te berei ken. Hij ging in de leer bij een slotenmaker en werd metaalbe werker. Op jeugdige leeftijd sloot hij zich aan bij de socialistische partij en werd hij lid van de vak bond. Bij hot zoeken naar een baan kwam hij terecht in Zagreb, daarna in Tsjeehoslowakije, Duitsland en in Wenen. Kort voor het uitbreken van de Eerste We reldoorlog werd hij opgeroepen wond door de Russen gevangen genomen werd aan het Karpati- sche front. In het militaire hospitaal maakte hij voor het eerst kennis met de communistische partij. In 1917 tijdens de Februari-revolutie ontsnapte hij uit krijgsgevangen schap, reisde naar Petersburg en werd tijdens de Juli-demonstra- ties weer gevangen genomen en veroordeeld tot zware dwangar beid in Sibene. Onderweg naar Siberië zag hij kans te ontsnap pen. Op zijn lange reis naar huis raakte hij in contact met commu nisten, vatte sympathie op voor de Bolsjewistische partij en sloot zich daarbij aan. Geboorteland In 1920 keerde Josip Broz in zijn geboorteland terug, waar het po litieke systeem intussen volko men veranderd was. Zijn geboor teland maakte nu deel uit van het koninkrijk Servië, Kroatië en Slovenië, dat vanuit Belgrado centraal bestuurd werd. Hij vond werk in zijn oude stiel, dat van de metaalbewerker. Na enige tijd verhuisde hij naar een ander deel van Kroatië en werd actiefin de al snel verboden communistische partij. Tito heeft zich in 1927 - hij was toen 35 jaar - opgewerkt tot voorzitter van de illegale communistische organisatie. Hët jaar daarop werd hij wegens zijn illegale activitei ten veroordeeld tot vijfjaar ge vangenisstraf en werd vervol gens verbannen naar zijn geboor tedorp. Niettemin was hij langs illegale weg snel terug in Zagreb. In deze tijd nam hij de naam Tito aan. In 1934 werd hij gekozen tot lid van het centrale comité van de communistische partij en het jaar daarop werd hij met een stu dieopdracht naar Moskou ge stuurd. de dienst het Oostenrijk.s^Iongaarse leger, waarin hij werd opgeleid tot treinbestuui der. Tijdens de Eer ste Wereldoorlog werd hij opge pakt wegens het verspreiden van anti-militaire propaganda. Zijn eerste confrontatie met Rusland beleefde hij toen hij zwaarge Eind 1936 keerde de 44-jarige Tito terug in JoegosIa\ ië als eerste*se cretaris van de communistische partij en was binnen een jaar par tijleider. Toen in 1941 de Duitsers Joegoslavië binnenvielen, schaarde hij de Joegoslavische begon een verbeten vrijheids strijd; de legendarische partiza- nenoorlog begon. Door de ver schillende nationalistische ge bieden van Joegoslavië een zeke re autonomie te beloven, ver kreeg hij hun steun. Communistisch land Aan het eind vart de oorlog stond heel het land als een gesloten front achter Tito, in plaats van achter de gehate fascistische en fel anti-communistische generaal Mikhailowitsj. Tito begon vanaf dat moment van Joegoslavië een degelijk communistisch land te maken, zonder in deze naoorlog se chaotische toestanden bij tijd en wijle meedogenloze methoden te schuwen. De wittebroodsweken met het 1948 vóórbij, toen Tito tegen het Kremlin rebelleerde en zijn eigen soort communisme vorm gal. De daarop volgende tien jaren legde hij, onder druk van Stalins mili taire dreiging en économische blokkade, binnen Joegoslavië de' basis voor een nationale eenheid en begon het land uit een reeks schier onmogelijk op te lossen sociale, politieke en economische moeilijkheden te halen. De naoorlogse geschiedenis van Joegoslavië en die'van Tito zijn volledig aan elkaar gekoppeld. Teneinde zijn land langs het smalle pad door het midden tus sen het stalinisme en openlijk kapitalisme te sturen, trol hij soms maatregelen die naar het een of ander uiterste doorsloe- Meedogenloos Na een lange periode van betrek kelijk liberalisme in de jaren '60 keerde hij in de jaren '70 terug naar onbuigzamer en straffere systemen en methoden. Hij was meedogenloos in het onderdruk ken van elke schim van kritiek of weerstand, waarvan hij dacht dat het een bedreiging voor het land of de absolute macht van de communistische partij zou kun nen zijn. In de buitenlandse politiek zal Tito in de herinnering blijven vanwe ge de leidende rol die hij gespeeld heeft bi j de vorming van de groep van blok-vrije landen. In Belgra do kwamen in 1961 op uitnodi ging van Tito de afgevaardigden van 25 met-gebonden landen bij elkaar. Tito's bondgenoten waren in die tijd de president van India, Nehroe, en Égvptes president Nasser, die Worden beschouwd als de grondleggers van de groep van blok-vrije staten. Zoals zo vele andéren overleefde hij ook deze beide staatslieden. In 19'/9 was het nog leeds Josip Broz Tito, die tijdens de histori sche conferentie in Havana de blok-vrije landen hield de banden met het c nistische blok al te nauw aan te halen. Tito bracht ook in 1977 de belangrijkste staatshoofden in Belgrado bij elkaar ter voortzet ting van de Helsinki-conferentie. Hij ijverde er voortdurend voor, de naam van Joegoslavië tot sy noniem te maken met onafhan kelijkheid en .vrijheid. Privé-moeilijkheden Minder gelukkig dan in de politiek was Tito in zijn privé-leven. Zijn huwelijk met de vroegere actrice Jovanka Budisavlevtsj werd tientallen jaren beschouwd als voorbeeld van een uitstekend huweljk en een trouw echtpaar. Hij ging ook nooit op reis zonder Jovanka. Maar in 1977, het jaar waarin Tito zegetochten maakte naar Moskou en Peking, was ze plotseling uit het openbare leven verdwenen. Voor deze plotselinge verdwijning uit het sociale leven is nooit een officiële verklaring gegeven. Wel ging het verhaal dat Tito ge dwongen was zich los te maken van zijn vrouw, nadat ej- een sa menzwering was ontdekt waarbij Jovanka, samen met een aantal Servische legerofficieren uit Li- ka, de Servische enclave in Kroa tië waar zij geboren is, had ge probeerd bevriende,officieten op hoge militaire posten te krij gen. kend dorpje, is ze nog een paar keer in het openbaar gezien, on der meer bij de begrafenis van een vriendin. Slechts eenmaal heeft Tito in het openbaar in 1979 tegenover een westerse diplo maat over deze kwestie gespro ken. Hij vertelde dat zijn vrouw hem van zijn werk afleidde. Jo vanka zelf heeft nooit enige op merking naar buiten ge maakt. Tito overleefde alle politieke figu ren met wie hij Joegoslavië be stuurde in de jaren dat hij het land naar zijn" inzichten vormde. De dood van Edvard Kardelj in 1979 betekende ook het einde van een laatste duidelijke opvol ger. Hoe meer de Joegoslaven zich rea liseerden dat het einde van het bewind van Tito naderde, des te sterker schaarden zij zich rond hem als dè grote leider. Onder druk van een groot deel van het volk werd het hem onmogelijk zijn plan te realiseren om zich rustig uit de openbaarheid terug te trekken en het leiderschap over te dragen aan de acht vice- presidenten, die het land bij toer beurt besturen.^ Zijn droom was tevoren te voor spellen wat er gaat gebeuren met het Joegoslavië zoals hij het nu heeft achtergelaten. Als de perio de van algemene rouw voorbij is, moet het land, dat hij persoonlijk tot een eenheid smeedde, zelf tes ten wat zijn politieke levenswerk waard is. Tilo op bezoek in Washington toen Richard Nixon nog aan de macht run

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 8