Doden in hele land herdacht Bollenvelden dé trekpleister Krakers Utrecht boos op politie na ontruimingen Wiegel blijft bij kritiek op NOS- en VARA-programma van 30 april Aankoopbureau huizen Lekkerkerk morgen open rrmm 2 CDA-er Van Rooijen: „Belastingverlaging kan fraude voorkomen' Veel stortplaatsen chemisch afval Museumboerderij in as gelegd MAANDAG 5 MEI 1980 Mei-weekeinde met 800.000 buitenlanders DEN HAAG (GPD) - Ruim 800.000 buitenlanders hebben het afge lopen lange „1 mei-weekeinde" een bezóek aan ons land ge bracht. De Duitsers waren ook dit keer ver in de meerderheid; op vallend was echter het grote aan tal Fransen dat ons land bezocht. Grootste trekpleister waren de bollenvelden, die nu in volle bloei staan. Vergeleken met de paasdagen, toen 50.000 buitenlanders meer ons land bezochten, was de hotelbe zetting duidelijk beter. Donder dag 1 mei waren de hotels in de Randstad en de kuststrook al vrijwel vol; diverse VW-kanto- ren stuurden de buitenlanders door naar andere gebieden, zoals Apeldoorn en omgeving, Zeeland en Brabant. Hier en daar werden zelfs mensen aangetroffen die in auto's overnachtten. Ook de bungalow- en kampeerterreinen waren goed bezet, zij het minder dan met pasen. Het bezoek aan ons land vond ge spreid plaats: vrijwel nergens deden zich verkeersopstoppin gen voor. Bij het Nationaal Bu reau voor Toerisme bestond de indruk dat nogal wat Nederlan ders in verband met allerlei festi viteiten deze week zijn thuis gebleven. Bij de VW-kantoren was het, on danks het feit dat minder bui tenlanders de grenzen passeer den, toch iets drukker dan met de paasdagen. Vooral de Fransen, die kennelijk bezig zijn Neder land voor een lang weekeinde of korte vakantie te ontdekken, moesten aan een bed worden ge holpen. De Fransen meldden zich in vrijwel het hele land bij de VW's; de Duitsers concentreer den zich per traditie op de Rand stad en de kust en hadden daar al, in tegenstelling tot de Fransen, tijdig gereserveerd. Wat de attractiepunten betreft: de Keukenhof scoorde uiteraard in deze tijd van het jaar het hoogst met 162.000 bezoekers (geduren de de periode 30 april tot en met zondag 4 mei). Een goede tweede was het ponypark Slagharen met 75.000 (50 procent meer dan tij dens de paasperiode). Ook Madu- rodam, de rondvaartbedrijven in Amsterdam en Rotterdam en de musea in de grote steden trokken veel toeristen. De dierentuinen kregen minder bezoek te verwer ken dan tijdens -de paasda gen. In de vergelijkbare periode vorig jaar brachten 850.000 buitenlan ders een bezoek aan ons land, al dus het NBT. DEN HAAG (GPD)-Minister Hans Wiegel (binnenlandse zaken) blijft bij zijn kritiek op de door de NOS en VARA op 30 april uitge zonden programma's. „Het zal mij een zorg zijn als men dat in het land niet leuk vindt", zei hij gisteren voor de AVRO-radio. „Ook ik heb recht op mijn vrij heid van meningsuiting". Daarentegen vindt de omroepspe- cialist van de PvdA, het Tweede- Kamerlid Aad Kosto, dat „Wiegel met zijn tengels van de VARA moet afblijven". Volgens Kosto, die sprak in VARA's In de Rooie Haan, heeft CRM-minister Gar deniers hem dan ook vrijdag te recht „teruggefloten". Wiegel zei de persvrijheid niet te willen aantasten. „Ik heb mijn oordeel achteraf gegeven". De minister zei na zijn uitlatingen „nog nooit zoveel brieven te heb ben gekregen Alle briefschrij vers staan achter de politie en sommigen vragen ook om een harder optreden door die politie, aldus Wiegel. De PvdA'er Kosto vindt dat alleen de rechter heeft te oordelen over de inhoud van de radioprogram ma's van de VARA-Radio Stad. Minister Gardeniers heeft daar terecht ook naar gehandeld, zei hij. Hij verweet Wiegel dat deze de aandacht afleid van het falen de beleid, door meteen naar de media uit te halen. Wiegel profiteert van het publieke sentiment en maakt zich daarvan tot woordvoerder, zei Kosto. Bo vendien maakt de WD van de gelegenheid gebruik om haar verzet tegen het omroepbestel, „en ook tegen een aantal zend gemachtigden" te uiten. Kosto. Minister Wiegel zei dat in de ko mende weken onderzocht moet worden hoe de veilgiheid van de politieman kan worden verbe terd. Hij denkt daarbij met name aan betere helmen, die ook de onderkant van het gezicht be schermen, en betere schilden. Als daar extra geld voor nodig is. dan moet dat er maar komen, aldus de minister. „We moeten alles doen om de politieman zijn werk zo veilig mogelijk te laten verrich ten". De minister zei ook dat de achter gronden van de rellen diepgaand moeten worden onderzocht. „Zo n uitbarsting, zo'n agressivi teit tegen de politie, had niemand mogen verwachten", aldus Wie gel. „Ook de verantwoordelijke autoriteiten, met name het Am sterdamse gemeentebestuur, dienen bij zichzelf te rade te gaan". PPR-leidster Ria Beckers heeft za terdag, op de vergadering van de PPR-kerngroep in Utrecht, de linkse partijen opgeroepen zich duidelijk tegen de rellen in de hoofdstad uit te spreken. Dit om de indruk weg te nemen dat het hier om een linkse actie zou gaan. Volgens Ria Beckers zijn de rellen mede het gevolg van het falende jeugdbeleid van de regering. De politieke partijen moeten, in plaats van zichzelf te verdrinken in „gelijkhebberij" harder gaan werken aan problemen als wo nen, werken, inkomen en veilig heid, vond zij. AMSTERDAM (GPD) - In verschillende delen van het land hebben gis teren duizenden mensen deelgenomen aan herdenkingsbijeenkom sten ter nagedachtenis van de gevallenen uit de Tweede Wereldoor log. Op de Dam in Amsterdam legden koningin Beatrix, prins Claus, prinses Juliana en prins Bernhard kransen aan de voet van het het nationaal munument. Namens alle nabestaanden van de oorlog slachtoffers werd een krans neergelegd door twee anonieme nabe staanden. De plechtige bijeenkomst, waaraan ook door premier Van Agt werd deelgenomen, trok enkele duizenden mensen naar de Dam. Gisteravond namen 350 Canadese oud-strijders die nu, 35 jaar na de oor log, weer in Amsterdam waren, deel aan de dodenherdenking in de hoofdstad. Burgemeester Polak van Amsterdam bedankte alle geal lieerde soldaten die meehielpen aan de bevrijding van ons land. Hij herdacht de doden onder hen. „Laat ons onze vrijheid waard zijn, ter hunner nagedachtenis," zei Polak. Na zijn toespraak legde de burge meester samen met zijn collega uit de Canadese stad Toronto een krans bij het nationaal monument. Ongeveer zesduizend mensen liepen gisteravond mee in de jaarlijkse stille tocht op de Waalsdorpervlakte in Den Haag. Bij de fusilladeplaats werd een erewacht gevormd door het erepeloton Waalsdorp, samengesteld uit oud-verzetslieden. Burgmeester Schols van Den Haag legde een krans bij de fusilladeplek. Ook elders in de residentie werden stille tochten gehouden. In het Haagse Laakkwartier kwam het gisteravond rond de nationale dodenherdenking tot ongeregeldheden. De Mobiele Eenheid werd inge zet toen veertig tot vijftig jongeren een bouwkeet omver hadden ge gooid. De jongelui bekogelden de politie met stenen. Drie jongens zijn aangehouden. Later op de avond keerde de rust weer in de Haagse wijk. In Utrecht werd een speciale bijeenkomst ter nagedachtenis van de ge vallenen uit de Tweede Wereldoorlog bijgewoond door tweeduizend mensen. Tijdens een plechtigheid in de Domkerk zei prinses Margriet dat de jaarlijkse herdenking voor de huidige generatie een beleven en beseffen is van angst voor een herhaling van dat verschrikkelijks. „Onze generatie vraagt zich af hoe en of wij dat kunnen voorkomen". Zij zei verder dat diegenen die gevallen zijn in de oorlog, op een heel bijzondere wijze hun maatschappelijk plichtsbesef vorm en inhoud hebben gegeven. „Zo'n offer wordt van ons niet gevraagd, maar wel een goed rentmeesterschap over wat zij ons lieten als hun erfenis", aldus prinses Margriet. Ook op het ereveld van de Nederlandse Gravenstichting in Loenen op de Veluwe werden de doden herdacht. Gistermorgen werd op het ereveld een mis opgedragen. Later op de dag vond een plechtige herdenking van de gevallenen plaats. Aan deze bijeenkomst werd deelgenomen door onder anderen de Commissaris van de Koningin in de provincie Gel derland, mr. W. J. Geertsema. Prinses Juliana heeft zaterdagmiddag onder grote publieke belangstelling in Den Haag een monument onthuld ter nagedachtenis van de slachtof fers van het Englandspiel. Het gedenkteken, een beeld van bijna drie meter hoog. is getiteld „De val van Icarus". Uitgebeeld wordt een neer- gekomende parachutist. De residentie is als plaats voor het beeld geko zen, omdat de gevangenen destijds door de Gestapo op het Binnenhof werden verhoord. Zaterdagochtend is op het Binnenhof tevens een pla quette onthuld in de muur van het gebouw, waar deze verhoren plaats vonden. Het Englandspiel is de naam waaronder de Gestapo in de Tweede Wereld oorlog vanuit bezet Nederland radioverbinding onderhield met de Brit se inlichtingendienst. Daarbij maakte zij gebruik van de code van een in hun handen gevallen agent. Dit spel stelde de bezetters in staat de Britten misleidende informatie toe te spelen. Als gevolg daarvan verlo ren ongeveer 50 Nederlanders, die in het verzet actief waren, het le- De 350 Canadese oud-strijdersdie sinds vrijdag, na 35 jaar. weer in Amsterdam zijn hebben gisteravond deelgenomen aan de Dodenherdenking op de Dam. Om acht uur gisteravond waren duizenden Amsterdammers, jong en oud, aanwezig om de doden te herdenken. DEN HAAG (GPD) - De enorme belastingfraude in Nederland zou mogelijk voor een deel kunnen worden voorkomen door alle be lastingtarieven fors (bijvoorbeeld 10 of 15 procent) te verlagen en alle aftrekregelingen af te schaf fen. Die suggestie deed de finan- cieel-specialist van het CDA, Martin van Rooijen, zaterdag voor de TROS-radio. Door zo'n maatregel zou vooral de zogenaamde „marginale druk" (de belasting die betaald wordt over elke gulden die men ver dient boven het salaris waarover al belasting is ingehouden) voor de lagere inkomens dalen. Volgens Van Rooijen zijn vooral de hoge belastingtarieven oorzaak van de grote belastingontdui king. Volgens de oud-directeur- generaal der belastingen, Van DEN HAAG (GPD) - In Neder land zijn erg veel plaatsen waar chemisch afval is ge stort. De inventarisatie die daarvan nu wordt gehouden, zal dat zeker uitwijzen. Die verwachting sprak minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) zaterdag uit in VARA's In de Rooie Haan. Daar staat tegenover dat het hem niet bekend is dat op die stortplaatsen, net zoals in Lekkerkerk, ook huizen zijn gebouwd of recreatieterrei nen aangelegd. Ginjaar uitte scherpe kritiek op gemeentebesturen die kennis hebben van stortplaatsen van chemisch afval die gevaar kunnen opleveren, en dat niet aan de bevolking meedelen. In Eindhoven duurde dat een halfjaar en dat is veel te lang, zei hij. Ginjaar noemde het „een zaak van behoorlijk bestuur" om de bevolking tijdig in te lich ten. Daarbij moeten de men sen ook meteen op de hoogte gesteld worden van de moge lijke gevolgen. De minister zei ook dat hij met zijn collega De Ruiter (justi tie) in overleg is om het „rech teloos storten" zwaarder te bestraffen. Nu wordt dat slechts als een overtreding aangemerkt. Ginjaar voelt ervoor om de straffen, net zoals in de Ver enigde Staten en Duitsland (waar zij vele tientallen en soms honderden miljoenen guldens bedragen), sterk te verhogen. LEKKERKERK (ANP) - De bewo nersvereniging Lekkerkerk-West heeft gisteren zijn leden aangera den om morgen niet massaal naar het aankoopbureau te gaan om hun huis te verkopen. Het bureau gaat morgen open. Demonstraties in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer achthonderd buitenlanders heb ben zaterdagmiddag in Amster dam gedemonstreerd tegen de nieuwe wet arbeid buitenlandse werknemers. De stoet trok van het Museumplein via het Leidse- plein en de Prinsengracht naar het Amstelveld. BIBLIOTHEEK - Een uitslaande brand heeft zaterdagavond de bibliotheek van Breukelen vrij wel volledig verwoest. Over de oorzaak van de brand tast de rijkspolitie nog in het duister. De schade werd zaterdagavond door een wethouder geschat op zeker 1,6 miljoen gulden. De brand is omstreeks half negen uitgebroken. De brandweer van Breukelen kreeg assistentie van omliggende korpsen. Van de 20.000 boeken die de bibliotheek bezat is meer dan de helft in vlammen opgegaan. De rest was uitgeleend. "Het is niet verstandig om gelijk op de stoep te gaan staan", vindt voorzitter Ben van Veen van de bewonersvereniging. "Er zitten nog zoveel aspecten aan de ont ruiming, dat niemand het geheel kan overzien". Het bestuur heeft gisteren de leden per brief adviezen gegeven. Neem een advocaat in de arm (de schade is verhaalbaar) en probeer een lijst op te stellen van alle schadeposten,.aldus enkele ad viezen uit de brief. Daarnaast wil de vereniging een coordinatie- plan opstellen en een advocaten kantoor inschakelen voor hulp aan de wijkbewoners. Van de autoriteiten verwacht de vereniging, dat het bevolkings onderzoek ongewijzigd wordt voortgezet. Burgemeester Ou- werkerk kondigde vrijdag op een persconferentie in Lekkerkerk aan, dat het medisch onderzoek in een verlichte vorm wordt voortgezet. De bewoners gaan daarmee niet akkoord. Zij willen allen dezelfde controle onder gaan. Vrijdag werd bekend dat bij 72 onderzochte wijkbewoners niets verontrustends is ontdekt. Groei gebruik trein verwacht DEN HAAG (ANP) - Minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) verwacht een verdergaande groei van het treingebruik. De minister schrijft dit met zijn collega van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in een nota naar aanlei ding van de behandeling in de Kamer van het structuurschema verkeer en vervoer en het meeija- renplan personenvervoer 1980-1984. De minister wil de NS toestemming geven om onder meer de volgende knelpunten aan te pakken: Leiden-De Vink, Leiden-Den Haag Mariahoeve, Lage Zwaluwe, Rotterdam- Schiedam, Den Haag-Rijswijk. Bijsterveld, ontduikt twee derde van de Nederlanders de belastin gen. De regering heeft al maatre gelen aangekondigd om daar wat tegen te doen. Een andere oplossing is volgens Van Rooijen om de inkomsten belasting voor het overgrote deel der belastingbetalers af te schaf fen. Financiën zou dan genoegen moeten nemen met de belasting die over de genoten inkomsten door de werkgever wordt inge houden. Het knoeien met allerlei posten wordt dan vrijwel onmogelijk. Alleen voor de hoogste inko mensgroepen zou dan nog een soort inkomstenbelasting moe ten blijven bestaan. Pvd A-nota: geef verslaafden baan en woning DEN HAAG (ANP) - De gemeente Den Haag moet ex-verslaafden een baan en een woning geven. De hulpverlening aan heroïne- verslaafden kan alleen effectief zijn als hen uitzicht wordt gebo den op werk en huisvesting. Het ontbreken van deze vooruitzich ten vormt de hoofdoorzaak van het heroïne-vraagstuk. Dit staat in een nota van de Haagse gemeenteraadsfractie van de PvdA. Deze nota "perspectieven voorde heroïne-verslaafden," wil een aanzet zijn tot een betere hulpverlening aan verslaafden. Bij de hulpverlening moet het re gel worden dat de verslaafde aan het einde van de behandelings- periode, wanneer het resultaat daartoe aanleiding geeft, uitzicht krijgt op werk en huisvesting. Per jaar zullen in Den Haag naar verwachting ongeveer tien ex- verslaafden voor deze voorzie ningen in aanmerking komen, aldus de nota. Voor verslaafden moet de gemeen te enkele panden inrichten, waar zij onder begeleiding maximaal vier maanden kunnen wonen. Naast dit woonproject dient de gemeente ongeveer dertig tijde lijke arbeidsplaatsen te scheppen voor verslaafden, Hierbij wordt gedacht aan de plantsoenedïenst en de dienst gemeentewerken. UTRECHT (ANP) - Een knokploeg van onge veer twintig jongelui heeft zaterdagochtend in alle vroegte een groep krakers verjaagd uit een pand aan de Utrechtse Willem van Noortstraat. De krakers vluchtten onder be scherming van de poli tie, nadat de jongelui getracht hadden de deur van het kraakpand in te rammen. De poli tie verrichtte geen ar restaties. In een gezamenlijke ver klaring hebben de Utrechtse krakers za terdagmiddag gezegd dat de politie slechts toekijkt als knokploe gen hen trachten te molesteren. "Krakers die een ruit inslaan om een pand binnen te komen worden meteen gepakt, knokploegen blijven ongemoeid", aldus de verklaring. Volgens de Utrechtse krakers gaat de door de politie geroemde be scherming van krakers pas op als deze het pand willen verlaten. "Knokploegen worden niet gearresteerd, ter wijl er sinds donder dagavond twee gewon de krakers op het poli tiebureau worden vast gehouden op verden king van openlijke ge weldpleging", aldus de krakers. Noortstraat was al ge spannen sinds vrij dagmiddag, toen de Utrechtse politie in korte tijd acht op ko ninginnedag gekraakte woningen ontruimde. Uit vrees dat ook het t de Willem van •aat ontruimd zou worden (hetgeen de politie overigens nog niet van plan was), trokken tientallen sympathisanten zich in en bij het pand samen. pand a De Utrechtse krakers zijn verbolgen over de ont ruimingsactie van vrij dag. De beslissing om de acht panden leeg te halen is volgens de kra kers genomen op twij felachtige gronden omdat alleen is uitge gaan van informatie van de eigenaren van de panden. Volgens de krakers had de politie ook met de advocaten van de kraakbeweging moeten overleggen. BORGER - De museumboerderij 't Fhntenhoes aan de Hoofdstraat in Borger is in het afgelopen u totaal afgebrand. De brand werd omstreeks twee uur gistermorgen ontdekt en na twee uur was de brani Borger versterkt met die uit Emmen brand meester. De bewoners konden tijdig worden gewaarschu boerderij verlaten. De oorzaak van de brand en het schadebedrag zijn tot nu toe onbekend.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7